10 DE GROOTE DAG NADERT! Db alpBM Cohmb fler Mbm op 15 Augustus De gezondheidstoestand van den Paus De Watersnood in Chioa Het Conflikt Italië-Absssynië Kerkstraat, 9 en £1 Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag AUGUSTUS 1935. orczE voort V^edesbedevaari naar Rome Nieuwe Relletjes te Brest XXXXIe J AARGAN G. jNUMMlStt ggg Publiciteit buiten het Afrond, AALSTJ g. Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan L13, tg Brussel Rue de. Richeleu, Parjis. Bank Buiding-Kingsway* 20 Londres W. C. II. Laiirentiu3 Zon op436 Zon af 7,15 V. M. 14 L.K. 21 Hij die zich Kajottor noemt en niet op 't Kongres tegenwoordig is, is geen Ka- ■jotter. Hij die zich niet voorbereidt op 't Kongres is evenmin 'n Kajotter, zoo min als hij die er geen propaganda zou voor maken, er niet zou over spreken, er niet zou voor bidden. Daarom vóór het venster van elk huis waar een Kajotter woont (en zooveel mo gelijk bij alle katholieken) moet een klei ne plakbrief prijken. Dat zal moeders' ramen niet bevuilen en evenmin ontsie ren. Vraag aan moeder de bloempotten of vaasjes voor drie weken op een andere plaats te zetten. Elke Kajotter spreekt al z'n kamera den over 25 Oogst, leest z'n Jonge "Werkman van 't begin tot 't einde, gaat naar allo vergaderingen en herhalin gen van nu tot aan 't Kongres, doet al wat Mr. Cardijn schreef in den brief die hij naar elk van U heeft gestuurd, zorgt er voor dat vader eu moeder komen kij ken naar het machtigste Kongres dat de arbeidersjeugd van de wereld ooit gehou den heeft, in een woord denkt en werkt alleen nog voor 't Kongres. Alle Kajotters van Dendermonde, Aalst, Mechelen, Brussel, zoowei als die van aan de zee en 't zwarte Limburg, reizen aan den eenheidsprijs van 25 fr. Geen uitzonderingen, voor niemand. Al de Kajotters die meer dan 25 fr. gespaard hebben kunnen dit overschot gebruiken om hun Kajotters-kostuum volledig in or do te brengen. Of ze kunnen het laten staan tot na 't Kongres want dan wordt er voortgespaard voor ons later leven. Den avond vóór den grooten dag, op 24 Oogst, gaat elke Kajotter te biechten en woont de kongres wake in zijn parochie bij. Leg alles goed klaar tegen 's morgens want vóór ge naar Brussel komt, gaat ge met alle Kajotters van 't land te commu nie. ;t Zal vroeg zijn maar wees niet bang ge zult nog kunnen eten. En dan... naar den trein! Van nu af nog meer tucht, nog meer orde, nog meer offervaardigheid, want mannen,' 't zal niet altijd gemakkelijk zijn; dien dag vooral volledige gehoorzaamheid aan uw groepsleider, aan uw voorzitter, aau de kommissarissen. Elke Kajotter stapt op den trein, in in den wagen en het compartiment dat voor hem is aangewezen. Het is volgens deze plaatsen dat hij zal opstappen in den stoet. Op den trein, geen wildemans- lawaai. Blijf gerust stil zitten want 't zal 'n zware dag worden. Eens ta Brussel, pull-overs weg, pot sen af en fluks den trein uit, in rang en weg, vlug... vooral vlug zijn want alle 5 minuten komt er 'n trein binnen; een af- deeling die niet op tijd in orde is kan alles in de war sturen. Zorg er voor dat het de uwe niet is. Zorg er ook voor dat de trein zeker zoo proper is bij het uit stappen als toen ge opstaptet. Tijdens de RiqHTLIJNBlV KAJOTTERS herhalingen en uitvoeringen van Missa Brevis en spreekkoor wordt er niet ge rooidnoch gesproken, noch gedronken, noch gegeten, noch gesnoept. Mannen dat zal heel moeilijk zyn, 'k durf het U ver zekeren, maar dat kan, dat moet en dat zal, eh Na de mis blijft ieder op zijn plaats tot er aan uw groep teeken wordt gegeven. Alleen uw groepsleiders zullen voor U het noodige eten en drinken gaan haleu. Dien dag brengt men 't eten tot by U, ten an dere, gij zelf zoudt moeilijk iets bekomen want de drank wordt afgeleverd per bak van 25 fleschjes. Weerom geen papier op den grond laten liggen, eh Tijdeus den optocht kijken we recht voor ons uit, flink op stap, zingend lm40 afstand laten tusschen de rij die vóór u gaat. Vrijwillige tucht. En dan uaar het stadion. Daar vooral zal er orde, tucht en volhardingsvermo gen van ons gevraagd worden. Volmaakt in alles, fier, rein, blij, geestdriftig maar waardig en vooral, niet rooken, ook niet achter hoek of kant zoodat we steeds pa raat staan voor het spreekkoor. Voor hen die de tentoonstelling be zoeken Mannen, opgepast, er zijn zaken in de tentoonstelling die niet waard zijn dat we ze bezien. Blijft dus gehoorzaam,kor- rekt, tot het einde toe. Geen achter blij vers. Allen blijven hun plaats behouden van 's morgens tot 's avonds in de paro chie, zonder maar eens to veranderen, 't Zal hard zijn, 't geeft niet, anders ware het geen Kajotterswerk Mannen, 25 Oogst nadert, zijt ge be reid Zijt ge voorbereid om dien dag al les te offeren, alles te geven wat in U is tot het wellukken van 't wereldcongres, ook gansch uwen Zondag van 's morgens tot 's avonds. Dien dag denkt 'n Kajotter niet eens aan zich zelf, steeds aan de wereldjeugd die alles verwacht, alles eischt van 't Kongres, van de K. A. J., van U 25 OOGST IS ONZEN GROOTSTEN VEROVERINGSDAG. Zoo dikwijls reeds hebben we gezegd dat wij 'u voorbeeld willen zijn, een lichtbaken voor de jongo arbeiders. Toon nu aan de wereld dien dag tot wat ge in staat zijt, toon dat ge meester zijt over U zelf. Dien dag zullen vooral uwe vijanden, de vijanden der K. A. J. hun oogen op U gericht hebben, U zullen ze in 't oog hou den, om toch maar iets te vinden dat ze zouden kunnen afbreken. Zorgt er voor dat ge door uw tucht, uw geestdrift, uw houding, uw wilskracht, uw waardigheid die sceptische toeschouwers overtuigt zoodat ze terugkeeren met 'n groot geloof in de K. A. J., ja zelf met 'n groote lief de voor de K. A. J. Mannen, het moet, het moet, het moet! Het zal 1 1 K. IR JEE. De plechtigheden welke de Ouid-Strij- iders en hun vrienden, die hen verge zellen, te Rome zullen bijwonen, zijn tot ün de kleinste bijzonderheden voorbe reid, i De opening zal plaals hebben in de prachtige kerk van Maria de Meerdere op Vrijdag 6 September. De pauselijke Mis op Zaterdag 7 September in SL Pieter, zal een geheurtonis zijn waar- van men geen voorgaande kent in de geschiedenis der Rome-bedevaarten. De Belgische deelneming zal plaals nemen recht tegenover het pauselijk altaar. De - yrouwen langs Ste-Helena. In den mor gen geeft de Heiliige Vader aan de be devaarders een plechtige audiëntie. Den zelfden dag, 's avonds te 10 uur, H. Uur en nachtwake in het Coliseum., waaraan alleen de mannon mogen deelnemen. Op Zondag, 8 September, in het Co liseum algemeene Communie. Op een der dagen Mis in de Catacom ben. De aanspraak dgor Abbé Bergey en het antwoord van den Paus zullen on getwijfeld met geweldige belangstel ling te gemoet gezien worden. De kortere reis van 3 tot 12 Septem ber en de langere van 1 tot. 16 Septem ber geschieden in, volledige, overeen stemming en ontmoeten elkander te Ro me1. Inlichtingen in de St Pietersabdij, Steenbrugige. Inschrijvingen ten laatste op 15 Augustus. Rome, 8 Aug. In verband met alar_ meerende berichten, welke Dinsdag avond laat in omloop kwamen, wordt in Yatieaankringen verklaard, dat Z. H. de Paus zich in een uitstekende gezond heid verheugt. Z. H. heeft zich niet in het minst on wel gevoeld sinds zijn vertrek naar zijn zomerverblijf, doch in tegenstelling met de verspreide geruchten reeds de wel dadige werking ondervonden van #'het verschil in lucht en hoogte. Z. Ern. Kardinaal Marchetti-Selvag- giani, vicaris van Zijne Heiligheid heeft naar aanleiding van Onze Lieve Vrouw Hemelvaartdag en de-25e verjaardag van het decreet «Quam singulari» een tref fend schrijven gericht tot de Roomsche geloovigen. In dit schrijven wordt vermeld dat de H. Congregatie der Sacramenten voor heel de wereld een algemeene comtmunie heel't bevolen, van al de kinderen en jongelieden op Onze Lieve Vrouw He melvaartdag om de 25e verjaring in herinnering te brengen van het dekreet: «Quam. singulari Christus Amore» door hetwelk Pius X, de paus der Eucharistie al de kindere-n vanaf de jaren van on ders.che.id ter Communietafel riep. In hoogervermeld schrijven doet Kar. dinaal Marchctti niet enkel een beroep op de de kinderen, maar ook op de groo, te menschen want zegt hij: Waar Jezus heeft gezegd «laat de kleine kinderen tot mij komen» heeft Hij eveneens ge zegd: «kom't allen lot mij en Ik zal u verkwikken. In ons la.nd heeft Z. II. Excellentie Mgr Heylen, bisschop van Namen, den oproep uit Rome beantwoord en zooals we reeds meedeelden; al de kinderen van zijn bisdom; dringend uitgenoodigd om op den dag van Maria's Hemelvaart ter Heilige Tafel te naderen. Een koninklijk voorbeeld In verband hiermede kunnen wij me dedeelen dat H. K. II. prinses Josephi ne-GharlO'tte op 8 April jl., alhoewel nog geen 6 jaar oud, in de kapel van het kasteel te Laken, de eerste maal de H. Communie ontving, in aanwezigheid van hare koninklijke ouders. Weer dan 4 millioen menschen in levensgevaar Shanghai, 8 Aug. Door da.t het wa ter van de Gele Rivier in den beneden loop met vijf meters is gestegen, ziijn opnieuw tal van dijken bezweken en Is nog meer gebied in de provincies Honan, Iloepei en Sjantoeng overstroomd. In de provincie Sjantoeng staat thans een oppervlakte van 18,750 vierkante kilometer onder water. Het leven en de eigendommen van meer dan 4 Vs .mil lioen menschen verkeeren in gevaar. In Zuid-Sjantoeng heeft het water den pasigebouwden dijk bereikt, welke hel! laatste bolwerk voor de bescherming i van Noord-Kiangsi vormt. In Zuid-Hoe-1 pei werden 17 dorpen verwoest en 2000 gezinnen dakloos gesteld. Als gevolg van den zwaren regenval der laatste dagen zijn in de provincie Sjansi vier voorsteden der provinciale hoofdstad Taichoen overstroomd. In twee voorsteden zijn alle inwoners ver dronken 1,^4 Congres van het Belgisch Hout en bouwwerkersverbond De algemeene vergadering van liet Belgisch Hout- en Bouwwerkersverbond heeft plaats op 11 en 12 Augustus in de Wereldtentoonstelling te Brussel, Con grespaviljoen, zaal B. Zondag 11 Augustus, te 10 uur voor middag: openingsrede door den voor zitter; bespreking van het zedelijk en financieel verslag; verslag der financie- en controol-commissie; wijzigingen aan het bonidsreglement, kiezing van het toestuur volgens art. 25 tot 29 toondsre- gle.rn.ent; mededeeling nopens provin ciale vertegenwoordiging; rondvraag. Maandag 12 Augustus, te 9 u. voormiddag: vergadering der Vlaam- sche sectie in zaal B. en der Waalsche sectie in zaal n. 4: verslag over de Cor poratieve organisatie in de hout- en bouwbedrijven door Th. De Beusscher, algemeene bespreking in zaal B; toe spraak der vreennde afgevaardigden slotrede door den heer Pauwels, voor zitter van het AjQ-Ya Een Uoodsch-ltaliaansch opperbevelhebber. De m,2..i zonder erbarming Milaan, 8 Augustus. Het militaire opperbevel over de Italiaansche troepen in Italiaansch Somaliland is, zooals men! weet, in handen gelegd van Generaal Graziani. Van hem gaat de roep uit, dat. hij een zeer toekwam militair is. die vooral uitmunt in den aanvalsoorlog. Om deze reden werd hij dan ook be noemd tot bevelhebber van de Italiaan sche troepenmacht, welke destijds na den moord op Kanselier Dollfuss iu Weenen, met grooten spoed naar de Oostenrijksche grens werd gezonden. Het is echter ongetwijfeld van minder algemeene bekendheid, dal. Generaal Graziani een volbloed-Jood is. De grond ing van zijn roem als militair wordt gevormd door de mee.doogenlóosheid, waarmede hij optreedt. Hij heeft in Tri polis den opstand der Senoussi onder drukt en Cyrenaika vQor Italië ver overd. In het jaar 1931 marcheerde hij met zijn troepen door de woestijn naar de oase Koofra, welke hij op de Senoessi wist te veroveren. (DaaTop liet hij de oase geheel ver woesten en met den grond gelijk maken. Dit was' de zwakke plek in den tegen stand der met den moed der vertwijfe ling striljdende inlanders, die thans,be roofd van hun levensbron, bij duizenden omkwamen van honger en dorst. Vervolgens zette Graziani zich aan de taak, Cyrenaika te «zuiveren» en voor goed te bezetten. Ook hier ging hij zonder erbarming te werk op een ge geven oogentolik waren niet minder dan 100.000 inboorlingen in concentratie kampen bijeengedreven. Het sterftecij fer onder deze gevangenen bereikte een ongekende hoogte. Het gevolg van deze koloniale poli tiek i.s dat Cyrenaika op den huidigen dag voor een groot deel ontvolkt is,.daar de overlevende inboorlingen uit vrees voor hun leven de wijk hebben genomen naar andere streken. Het ziet er voor Abessynië dus niet best uit, als Gra ziani daar de opnerhand mocht, krijgen! EThiopië's zeven legerkorpsen De militaire macht van Ethiopië is in verschillende legers verdeeld i die van het Noorden, onder bevel van den ras Seym, kleinzoon van den Keizer Yohannes het Zuidelijk leger, ge plaatst onder de bevelen van ras Desta, schoonzoon van den keizer het leger van het Oosten en het Centrum, onder leiding van den dedjasmatcih Nacibou, oud gouverneur van Addis Abeba hel leger van het Westen, bestuurd door ■den ras' Emerou, en het leger van het Westen en het Centrum', onder bevel van ras; Kassa. Eindelijk heeft de erf prins Asfa Possen het bevel nog over het leger van het Oosten. Het Centrum leger, dat anderzijds waakt op de veiligheid van het binnen land, houdt zich bereid om naar het is gelijk welk punt van het grondgebied op te rukkeif, indien de omstandighe den zulks moesten vereischen. Het geheel der militaire macht is ge plaatst onder het opperbevel van den keizer. Een nauwe verbinding tusschen de lagers der verschillende plaatsen is daargesteld bij middel van den lucht vaartdienst. In princiep zijn de zeven legers; wel ke onder bevel staan van den Negus, samengesteld ieder uil dertig regimen ten. Ieder regiment is samengesteld uit ongeveer 3000 manschappen. Op dit ge heel zijn enkel 250.000 manschappen voorzien van geweren, welke dooi- de reigecring werden verstrekt en van do daarvoor noodige munitie. De andere bezitten een persoonlijke ui tras ting. In algemeenen zin zijn de berekenin gen. welke men op dit oogenblik maakt betreffende de bewapening, zoodal ge rekend wordt op 'n 300.000 man en een millioen geweren. Van een anderen kant is men akkoord dat er op dit oogenblik in Ethiopië een twee honderd vuurmon den bestaan, van alle modellen en vaarvain zekere typen moeten zijn nog van het jaar 1860. Het aantal mitrail- leuzen wordt gerekend op 350 lot. 400 en die van de mitarHeuze geweren op een gelijk getal. Ethiopië beschikt bovendien ook nog over aelit vliegtuigen, waarvan er slechts zes vliegvaardig. zijn. Overigens meent men, voor wat de. natuur en de samenstelling van het' Etiiio-pisch leger betreft onder opzicht van modern oorlogsmateriaal, buiten geweren en milrailleuzen, de bewape ning weinig waarde kan hebben. De kwestie, welke de regeering het meest bezighoudt, is die der bevoorrading van het leger onder oogpunt van munitie, waarvan men in onvoldoende mate voorzien is. Daarentegen zijn het uithoudingsver mogen, do snelheid der beweging, de moed en de vurige vaderlandsliefde, fac tors waarop men moet rekenen en die :aan het leger van Ethiopië, in een land zonder verbindingswegen waar het hui dige oorlogsmateriaal slechts moeilijk een afdoende rol kan spelen, van een eerder practische waarde, die wel hij machte zijn tegen 't gebrek aan orga nisatie, evenals aan dat van materiaal en moderne uitrusting, op te wegen. Berlijn, 8 Aug. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Abessinische re geering het voornemen heeft een af vaardiging met een bijzondere zending naar Japan te sturen. Londen, 8 Aug. Reuter vernoemt uit Addis Abeba: De Britsche Legatie heeft aan alle missionarissen en vreem den, welke onder Engelsche bescher ming staan, raad gegeven om 'hun vrou wen en kinderen te doen vertrekken, wanneer het signaal hun zal worden ge geven. Addis Abeba, 8 Aug. In bevoegde kringen wordt verklaard, dat de geruch ten, volgens welke de kroonprins van Abessinie een opstand zou voorberei den, louter fantasie zijn. Integendeel heeft de kroonprins, in zij.n kwaliteit, van goeverneur van Wollo, troepen ge zonden naar den keizer om aan de ver dediging van het land mede te werke'n. Ook van regeeringszijde worden de geruchten over opstand tegengesproken. De minister van oorlog, die zoogenaamd per vliegtuig naar Dessi-a zou zijn ver trokken *onn den opstand te onderdruk ken, heeft Addis Abeba niet verlaten. 'Rome, 8 Aug. De vijfde groep snelle tanks, die bestemd zijn voor Oost- Afrika, zijn Donderdag van Rome naar Napels vertrokken. De menigte juichte het vertrek van de tanks en hun beman ning geestdriftig toe. Parijs', 8 Aug. Te Brest hadden, ondanks de verordening dat alle sa menscholingen verboden zijn en alle drankgelegenheden gesloten moeten bliijven, nieuwe beloogingen plaats. De arbeiders uit het arsenaal kwa men in verschillende groepen bijeen, en vielen de politie en gendarmen aan. Zij wierpen met stéenen en ijzeren bouten. Wanneer de politie chargeerde stoven zij uiteen, om op een andere plaats weer samen te scholen. Het leek een afge sproken taktiek. Er hadden een twintigtal charges plaats. Het aantal nieuwe gewonden is onbekend, want nagenoeg allen worden ttoiuis verpleegd. In het ziekenhuis zijn er thans, in het geheel, een vijftigtal. Op verscheidene plaatsen werden ver sperringen opgeworpen en vuren aan gestoken mei droog gras uit dé vesting grachten. De bevolking woonde in grooten ge tale dei woelingen bilj van op de ves ting clr Omstreeks 1 uur in den morgen was alles kalm. Parijs, 8 Aug. In verband met da gebeurterfissen te Brest hebben de so cialistische en kommunistisehe partijen een manifest uitgegeven, waarin zij de regcering beschuldigen deze incidenten door haar uitdagende houding veroor zaakt te hebben. De socialistische en de kommunistisehe parlementaire groepen zuilen de delegatie der linkerzijden ver zoeken een spoedige bijeenroeping van de Kamers aan te vragen, alsmede de aanstelling van een «parlementaire kommissie» te eischen, die zich met de incidenten van Brest, Toulon en soort gelijke gevallen zou bezig houdeïi. Parijs, 8 Aug. De minister van koopvaardij William Bertrand, heeft tg Parijs besprekingen gehouden met de afgevaardigden v. de stakende zeelieden te Havre. Naar aanleiding hiervan heb ben de zeelieden besloten onmiddellijk hel werk te hervatten. De «Cbamplain» en de «Colombie» ziijri nog Donderdagavond uit Havre ver trokken, terwijl de «Lafayette» Vrijdag yerl rokken, js.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1