Rijkdom en Armoede De Wereldtentoonstelling Diplomatischs Benoemingen Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen llaliaanscli vliegtuig neer gestort met zeven inzittenden Meerdere ontvangsten op den Telefoon De Leopold Roger terug te Brussel Brand te Anderlecht Brand te Wilsele Een vrouw stort door een glazen dak te Kortrijk Stukbopen Stukzitten Zonneslag 10 Augustus. H. Laurentius. De stad Rome vereert dezen heilige als één barer schitterendste gloriën. Hrj werd ojT^ecn grooten rooster vastgehecht, waaronder een aanhoudend vuur lang zaam zijn lichaam verteerde. Tijdens 'zijn vreeselijke marteling (£58). bad hij .voor de bekeering van Rome. Filmspeelster naar 't klooster. -Mej. Jenny Luxueil, een jonge en mooie Parijsche filmspeelster, is in een kloos_ ter van dominikanessen getreden. Zij heeft beminnenswaardige heldinnen op het witte doek voorgesteld en met haar jeugdige bevalligheid schoone successen geboekt. Zij poseerde ook voor de por tretten van de heilige Theresia van Li- eieux, op wie zij wonderwel geliijkt. Luitenant-Generaal Schëere overleden. Men meldt het overlijden van géne raal Sclieere. I>e genenaal werd onder luitenant bij he't tweede linieregiment, 'op 15 December 1873, nadat hij op 16- jarigen leeftijd bij het leger, had dienst genomen. Hij was 'reeds-, generaal wan neer in 1914 de oorlog uitbrak en werd bevelhebber van dc vierde gemengde brigade en gedroeg zich schitterend te Dendermonde. Bij den Ijzerslag- voerde hij het bevel over de vijfde legerdivisie. ■Na den veldslag werd hij gepension- neerd op 61-jarigen leeftijd. Voor dc bestrijding der werkloosheid. tVan 15 tot 3 Juli 1936 heeft de mi nister van Openbare Werken en Be- slrijding der Werkloosheid de uitvoe ring goedgekeurd van Openbare werken voor een bedrag van 12.601.746,93 fr. te yerdeelen als volgt Wfegenis 9.463,432,82 fr.; gebou wen 2.511.410,11 fr. waterwegen 626.854 fr.; Voor de verbetering der gemeentewe gen werden toeliaigen beloofd ten bedra ge van meer dan 9.500.000 fr. hetwelk overeenkomt met voor meer dan 28 mil- lioen 200.000 fr. werken. te Brussel PROGRAMMA. Zaterdag 10 Augustus 1935 Congres der Dierenbescherming. Congres van teeken en toegepaste kunsten, i Congres voor openbare hulpverlee- ning. Bestendig muziekfeest. Zaal voor tijdelijke Tentoonstellin gen. Veertiendaagsche Landbouwten toonstelling. Kinderrijk. Marionettenschouw- bung. Vogelkooien. Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden)Open van 9 tot 21 u. Om het uur voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation, van 14 tot 20 u. Voor stelling van dokumentaire filmen. Alberteum. Doorloopende voorstelling van 11 tot 19 u. Planetarium, voorstelling te 10 u. 30, te 4 ly,.15. en 1.2 u. Vanaf 14 u. om de 45 minuten, laatste voorstelling te 23 ju. Eeuwféestplein: van 19 tot 20 u. Bèiaardconeert door Jef Denijn. Eereplein der Groote .Paleizen, vóór het modelstation, te 17 u. Uitvoering van reddingso.efenimgen in een mijn le 22,30 u. Vuurwerk. Tooverachtige verlichting van het Rozenpark. Eeuwfeeststadéon Wielrijden: schif- tingswedstriijden der .Wereldkampioen schappen, snelheid. Oud-Brussel. van 14 tot 18 uur. Flobertschieling. Volkswedstrijden. te 15 u. Orgelconcert .in. de kerk van «Oud-Brussel» te 17 u. Muziekfeest. van 17 tot 19 u. Wandelconcert. te 20 u. Nachtfeest- Dans en Ballet voorstelling- op het Balieplein. van 22 tot 24 u. volksconcert op het Balie plein. Opening van de kermis in het Zenne- kwartier. Geen trams meer in New-York. Na talrijke andere hoofdsteden van naam werd ook. te New-York door de Railway Company het plan vooruitgezet Om de laatste tramwegen uit de stad te doen verdwijnen, zoodat nog alleen autobus sen dienst zouden doen. Onder de millioenensteden zou Lon den alleen alsdan nog ziljn enkele tram ways (o.a. Langsheen de Theems) ken nen, die in deze reusachtige wereldstad eigenaardig genoeig nog altijd popu lair» blijven. Eccnomie en menschlievendheid. Vroeger hebben we reeds melding ge maakt dat de Braziliaansche koffiehan delaars hunne waar in zee wierpen "om toch maar de prijs van hun product stij geilde te houden. Soorlgelijke dingen hebben zich voor gedaan in Bulgarie, waar hoveniers hun ne groenten bij igroote hoeveelheid in den Donau wierpen om de prijzen te doen stijgen. 26 hoveniers werden aangehouden en voor de rechtbank gedaagd. Hoefijzers. Men heeft oude hoef ijzers gevonden die van voor onze jaar telling dagteekenen en vastgesteld dat er in het beslaan, van de paarden se dert twintig eeuwen weinig of bijna geen verandciïmg is gekomen, alsook aan den vorm van het hoefijzer. De kabinetsraad van Vrijdag zal zich ook bezig' houdyn met de benoemingen in de openstaande- diplomatische posten. Graaf de Ker.ehoyfi de Denlerghem zou Berlijn verhüen.iom abassadeur te Parijs te worden. Hij zou' als minister to Berlijn opge volgd worden door boron Ilerry, thans ambassade raadheé'r lè Parijs. M, Le Tellier zou naar Moskou gezon den Worden en alé bestuurder der poli tieke afdeeling van liet departement worden opgevolgd door baron van Zuy- len. Voor de posten te Rome (Vatikaan) en te Weenen wordennog geen namen vooruitgezet. - - Aanwerving van klerken De Nationale Maatschappij der Belgi sche Spoorwegen z-al in den loop der maand September eerstkomende een wedstrijd voor liet aanwerven van 30 klerken inrichten (12'bedieningen in de Vlaamsche streek-, 12 in de- Waalse he streek, 6 in de tweetalige .streek) De eandidaten moeten 1. ten minste 17 en ten hoogste'24 jaar oud zijn (deze laatste leeftijds grens mag door zekere categorieën van eandidaten: oudstrijders, oud-militai ren, enz., overschreden worden) 2. een getuigschrift voorleggen waar uit blijkt dat zij ten minste, met vrucht de middelbare studiën van den hoogsten graad (volledige, moderne of oude hu maniora rhetorica inbegrepen) geëin digd hebben in een olïicieele of gelijk, waardige inrichting. Een reglement-programma van de proef zal kosteloos worden gezonden aan eiken- persoon die er om vraagt aan den Dienst van het Personeel, bureel 52-1, Hendrik Beyacrtstraat, 12, Brus sel. i De aanvragen om deelnem-ing moeten opgemaakt worden overeenkomstig dc bepalingen van het reglement-program ma en uiterlijk den 31 Augustus 1935 ingediend worden. De ontvangsten van het lele-foonbe- s.luur klimmen gevoelig... In April 1935 waren zij 27 p.c. liooger dan in April 1934 en zeer waarschijnlijk zal Mei een gelijkaardig resultaat afwerpen. Het aantal <ceèW gesprekken nam tóe met 15 p.c.; dit déi4 anter.-gemeentelfjke met, 20 p.c. Men telt thans. 2,38.000 abonnenten, die te samen 320.000 posten bezigen. ELF PERSONEN GESTORVEN NA EEN BANKET Lagos, 8 Augustus. Elf personen zijn een geheimzinnigen dood gestor ven, na deel genomen te hebben aan een feestmaal in een dorpken der omgeving van Lagos. Men denkt dat het vreeselijke geval te wijten is aan 'l feit dat men bij ver gissing vergift gemengd had bij de op gediende spijzen.., Ben aanslag beraamd op het leven van h. La Ouardia, Burgemeester van Ne w- York Parijs, 8 Augustus. De «Journal» verneemt uit New-Y.ork dat men een complot ontdek! hééft om dc h. La Giuar_ dia, burgemeester van New-York te1 vermoorden. De aanslag zou voorbereid zijn door Nazis, maar dit bericht werd tot nog toe niet bevestigd. De h. La Guar dia' had onlangs een arbeidsvergunning geweigerd aan den Duitseher Paul Kress, en deze zou uit wraak complot gemaakt hebben. Paul Kress is ten andere Donderdagavond naar Duitschland, vertrokken, waar hij als spreker zou, optreden tegen de Jo den. EEN NIEUW AMERIXJUNSCH PASSAGIERSSCHIP In een interview verklaarde de heer James S. Mahoöl, commissaris bij de Roosevelt International Mercantile Murine Co dat men te New-York van plan is een nieuw schip op slapcl le zetten van 30.000 bruto ton. De snel heid van dit'vaartuig zal öng-eveér twee en twintig, knoopen bedragen, hetgeen twee knoopen méér is dan die der «Manhattan» en «Washington». De plannen zijn igchóel- uitgewerkt en men hoopt het schip in 1937 in den vaart te brengen. Het zal voor den dienst op Europa bestemd zijn; De heer Mahool was zeer optimistisch ten aanzien van 't uitbatingsvermogen, en oefende tezelf dertijd ernstige.critiek uit. op de «Nor- mandie-» en de «Oneen Mary», waarvoor er zijns inziens gedurende de eerste ja ren te weinig publiek zal zijn. Voor het weer toenemende toeristen verkeer tusschen de Vereenigde Staten van Amerika en Europa zijn alleen snel le en comfortabele c'abien-schepen te gebruiken. De grenzen van deze schepen liggen rond de 30.000 ton, wil. men een winstgevende uitbating.4 bekomen. Dè strijd om den Blauwen Wimpel, dwingt tot, een opvoering van snelheid, die zeé^ ónëéóiloniisch'üs, tervvïjl daarnaast de toerist zijn voorkeur geeft'aan een wat, langzamere; doch meer ge Hef lijk e reis. 17de Vervolg. t Ja, mijnheer, dat is; eene moeilijke .vraag antwoordde de logementhouder. Men heeft ra.w reisgenoot kennelijk ver moord met het doel om te stelen, want nergens heeft men zijne kleederen kun nen vinden en zijne portefeuille lag naast hem in het gras. Het wemelt hier in dezen tijd, van vreemd kermisvolk, waaronder maar al te veel lieden ziljn die er geen bezwaar in zien om iemand ter wille van een eenig zilvergeld, het leven te benemen. Ik herinner mij een geval, mi reeds me.er dan twintig jaren geleden. Maar de lieer Walter was thans in gcene stemming om naar de lierinne ringen van den logementhouder te luis teren. Ts het infusschen bewezen, vroeg hij. dat de vermoorde mijn vriend Wil mot is de persoon die heden middag met mij is afgestapt Hoe kan men de zekerheid hiervan hebben, daar men den ongelukkige ongekleed gevonden heeft Helaas, mijnheer, dit schijnt zoo goed als zeker te zijn. Er bevond zich iemand onder de tocsclioywers die heden middag met den heer Wilmot hier heeft zien aankomen, en deze her kende in den vermoorde terstond uw •reisgezel. De bankier -schudde radeloos het hoofd. Wat moet ik doen riep hij. Ik hm een vreemdeling in Engeland en weet niet,, wat in dit jammerlijk geval De minister van openbare werken onder de slachtoffers. Cairo, 8 Aug. -r- Een .113113808,011 vliegtuig met 7 man aan boord, op weg van Rome naar Massaoea,. is sedert ver trek uit Cairo, gisteren morgen te 5 uur, verdwenen. Vliegtuigen van den Egyplischeiï mi litairen dienst zijn vertrokken om het vermiste vliegtuig op te sporen. Later Rome, 8 Auig. Het Italiaanseh vliegtuig, op weg naar Erythrea is op 14 kilometer afstand van Cairo neerge stort. M. Luigi Razza, minister van open bare werken, die aan boord was, werd edood. te beg-innen. Voor morgen is er niets aan de zaak te doen. mijnheer, antwoordde de logementhouder. Morgen vroeg heeft er een gerechtelijk onderzoek plaats.... Een gerechtelijk onderzoek O, ja Maar zou men zooveel tijd la ten verloopen zonder eene poging aan te wenden om den dader op het spoor te komen. Neen, mijnheer. Ik -ben zeker, dat de rechters thans reeds alles doen wat mogelijk is, om den moordenaar te vin den. Maar ik heb weinig hoop dat men hem in handen zal kriljgen.» HoezO'O Omdat hij volkomen tijd heeft ge had om zich te verwijderen. Hel eenige wat hem misschien verraden kan, is het geld of het horloge van den ver moorde, of een ander voorwerp dat deze, voor zooveel gij u herinneren kunt bij zich heeft gehad. De heer Waller schudde hef ltoöfci. Het is mij niet bekend of hij een horloge bij zich had. Gij moet wel we ten, mijnheer, dat ik mijn vriend Wil mot heden morgen eerst ontmoet heb. Ik weet ook volstrekt niet, of hij geld in zijne beurs had. Wilt gij de korensni.jders mis schien spreken, mijnheer Zij bevin den zich waarschijnlijk nog aan het po- liliebureel. Ja, of liever neen, het is beter,dal. ik hen miorgen zie. Ik ben door al wat ik gehoord heb reeds zoo vermoeid en aangedaan, dat ik aan rust groote be hoefte heb. Gij hebt mij, bovendien, meen ik,-alles verhaald wat zij zouden kunnen mededeelen Ja, mijnheer. Donderdagavond is de Leopold Ro ger van.de twaalfde vlucht uit Kongo teruggekomen. Piloten Cocquyt en Van den Eynde, evenals de radio-mekanieker Mauper- tuis, waren zeer vermoeid van de reis, die in verband met de hitte en de wer velstormen in moeilijke omstandighe den werd volbracht. Toch kwam. hei vliegtuig met een dag voorsprong op de dienstregeling aan. Het vliegtuig was inderdaad Zondag middag uit Lcopoldstad vertrokken, om Maandagmorgen. van ujt C.oquilhatstad Kongo te verlaten en in vier' dager- Brussel te bereiken. Twee passagiers maakten de gcheele reis mede en onderweg had de b. Tony Orla, bestuurder van dc Sabena zich bij hen vervoegd. Déze laatste passagier was met het eerste vliegtuig in Februari Ijl., naar Kongo vertrokken om. er de Belgie-Kongoluchtli jn verder in orde te brengen en bij de terugvlucht had hij zich in verschillende gebieden van Afri ka opgehouden om onderhandelingen te voeren met het oog op de: aanstaande inrichting van een geregelden dienst voor passagiers. Men weet dat e!- op dé huidige vluch ten slechts bij uitzondering-passagiers worden medegënomen bn ckH. vooral post en .vracht worden, vervoegd; Vrijdagochtend om 5 uur vertrekt de «Edmond Thieffry» met als bemanning do pilote-n Lassois en Chartier en den, radio-mekanieker Courtois? om de der tiende postvlucht naar Kongo' te onder nemen. Een geweldige brand is Donderdag- namiddag uitgebroken in het werkhui» van een maatschappij die zich bezig houdt met het reinigen van tapijten, aan den Bcrgschen steenweg te Anderlocht. Dc vlammen grepen zoo snel om zich heen dat op enkele ooigcnblikken het' achterste gedeelte van het-gebouw in lichtelaaie stond, ondanks de pogingen van de brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was gesneld. Het dak stortte in, alleen de muren bleven rechtstaan. Het werkhuis bevatte talrijke tapij ten die door de vlammen werden ver-, nieligd. De schade is aanzienlijk. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Donderdag rond 2 uur 30 's morgens brak er brand uit in de mouterij van den steenweg op Aarschot tc Wilsele. Het gebouw stond spoedig in. lichte laaie. De naburige gebouwen werden ernstig bedreigd. Na twee invr werd de brandweer den toestand 'meester. De schade wordt op 200.000 frank geraamd. De oorzaak is niet 'precies békend. Hét is mogelijk dat het verhitten van de kussens' coner machien het ontbranden, van koornslof ten gevolge had. Donderdag was de genaamde Rachel Debruyne, wonende Dreef ten A'kker, bezig met een glazen dak te reinigen. Plots schoof de stoel waarop zij stond weg zoodat de vrouw het evenwicht ver loor en door het glazen dak op den vloer stortte. De ongelukkige had een arm gebroken en liep een breuk op aan sche del en ruggraat; Zij werd in allerijl naar de kliniek overgebracht. Belangrijke aanhoudingen te Antwerpen Woensdag, rond middernacht, be merkte een voorbijganger, dat een per soon de magazijnen binnendrong van de Handelsmaatschappij, gelegen Lange Brilstraat, 12. De politie werd van dit geval verwit tigd en h. Notenbaert, politieofficier, begaf zich dadelijk ter plaatse. Hij trof er een kerel aan, die allerhande ge reedschappen en benoodigdheden voor rijwielen op een driewieligen bestelwa gen aan bet laden was. Op het politiebureel, waarheen hij geleid was, werd hij herkend als de 19- jarige Gaston II..., Nederlander, woon achtig te Merksem. De indringer loochende alle plichtig- heid en beweerde, dat hij als bediende van voornoemde maatschappij, in op dracht van zijn patroon handelde. liet. onderzoek wees echter uit dat hiij voor enkele maanden bij de betrokken instelling doorgezonden werd. Toen hij er nog werkzaam was, had bij een sleu tel der ingangsdeur laten namaken, ten einde door inbraak diefstal te plegen. De boef werd aan een krmsvmir van vlagen onderwerpen. Hij ging niet en kel Jot bekcnteilissen over -maar- spij kerde ook dén 'verheler der gestolen voorwerpen'aan dc galg. lldt is de 19- jarige Constant D..., wonende in de Granjesstraat. Bij een huiszoeking al daar werd een gedeelte der gestolen koopwaren, ter waarde van 1800 fr. onU dilct. De dief en de verheler werden ter be schikking ig-csleld van den h. Procureur! des Konings. De bankier begaf zich naar liet voor ihem in gereedheid gebrachte vertrek, het. prachtigste dat in het hotel te vin. den w7as. Een der .knechts bracht dè reisbenoodi'glieden in de kamer, maat te de laatste open, nam daaruit ver scheidene toiletartikelen en zette' deze op de toilettafel, waarna hij den voor namen-gast hij het ontkleeden behulp zaam was. De heer Walter legde zich echter nog niet dadelijk ter ruste. Na dat hij een. zijden kamerkleed had aan getrokken en een tijd lang in nadenken verzonken w;as geweest, plaatste hij de schrijflessenaar weder op de tafel, en bracht nog ruim een uur door mét het nazien der zich daarin bevindende pa pieren. Den volgenden.mnrgend was bij reeds vroegtijdig op en zond voor dat hij zijn onibijt nam, onderstaande telegrafisch bericht aan den heer Burham te Lon den Ik verzoek u tjergtpnd herwaarts te komen. Ik bevind milj te Winchester in den «St George». Er heeft een noodlot tig ongeval plaats .gehad, -en ik verkeer in groote moeilijkheid. Breng een rechtsgeleerde mede. Laat mijne doch ter weten dat. er een paar dagen zullen verloopen, voor dat zij mij te Londen zal zien. Henry WALTER.» Henry Walter wachtte inmiddels i zijne prachtige kafoer het antwoord op zijn afgezonden telegram af. VIJFDE HOOFDSTUK Laura Walter. Terwijl dit alles te Southampton en te Winchester.voorviel, zat Laura Wal ter, de dochter yai} den bankier, de Door- 1 en 7), frank. alle Apotheken. komst van baren vader met het leven, diigsl verlangen af te wachten. Zij geleek zeer veel op haar moeder, jongste dochter van den Ierschen graal van Grantwick, eene schoone en begaaf de, maar onbemiddelde vrouw, met wie Henry Walter achttien maanden na den dood van haar eersten echtgenoot., te Calcutta in hqt huwelijk was getreden. Hij kwam het eerst met de jonge wedu we in aanraking bij gelegenheid van de regeling, waartoe zij zijne tusschen. komst verzocht had. Slechts zeer kort mocht hij zijne echtgenoote bezitten, daar zij reeds op den leeftijd van vijf en twintig jaa plotseling van zijne zijde werd wegge rukt. Velen hadden verwacht dat de ban kier, wiens woning gedurende zijn hu welijk een der voornaamste vereeni- gingspunlen van de groote wereld te Calcutta geweest was, na eenigen lijd een nieuw huwelijk zou hebben aange gaan maar men bedroog zich in deze verwachting Henry Walter scheen er z^elfs niet aan te denken, om de plaats zijner diepbetreurde echlgenoole ooit weder le vervullen. Laura werd door haren vader reeds op tweejarigen leeftijd naar Engeland gezonden. De scheiding van zijn eenig huwelijkspand viel Henry Walter zeer zwaar maar hij beschouwde dit olfer als zeer noodzakelijk, daar hij vreesde evenals 'hare moeder door de Indische luchtgesteltenis' veel leed. Hoewel de bankier bij het verlaten van Engeland zich vast, voorgenomen, had zijn, vader nooit, weder te zien, ge voelde bij z;eh Joch. gedwongen zijn kind aan de, hoede van Pejjy.Ya] 3&al(pr toe te vertrouwen, niet alleen, omdat hiij begreep, dat niemand Laura teeder- der lief zou hebben, dan haar grootva der, maar ook omdat hij niet besluiten kon zijn ouden vader in dit ge\al voor bij te gaan. Laura Walter had thans den ouder dom van achttien jaar bereikl, en was een der deugdzaamste meisjes van Warwickshire-. Ofschoon Percival zij ne kleindochter schier aangebeden en nooit een harer wenschen onbevredigd had gelaten, was zij eohter, dank hare edele geaardheid, daardoor niet' bedor ven geworden, en had de wijze van op voeding, die men omtrent haar gevolgd had, alleen gediénd om" haar een onge dwongenheid van. manieren en zelfstan digheid van karakter te doen krijgen, die haar nog betooverendcr maakten. iZij deed de reis in gezelschap van Miss Elisabeth Madden, hare bedaarde gouvernante, die eene verre nicht varï vaders zijde was, en die hare kweeke- linge niet hartelijker had kunnen lief hebben, indien zij haar eigene dochter, ware geweest. Miss Elisabeth maakte echter niet alleen haar eenig reisgezel schap uit. Zij werd ook vergezeld door, een jong mensch, Arthur geheeten, en. zoon van John Lovell, een geac-ht advo- kaat uit het iin Maudesley-Abbey gele* g-en stadje Shornclifl'e. De jonge Arthur had met den geluk- ki.gstcn uitslag te Okl'ord in de rechten gestudeerd en was sedert eenigen tijd op hot kantoor van ziljn vader werks, zaam. Hij was Laura's speelgenoot ge weest en had ook in hare meeste ge noegens' en uitspanningen van latere ja„ ren «gedeeld, 9L Veryojgt*

De Volksstem | 1935 | | pagina 2