11 Moderne Menschen Katholieken 1 EEN GROOTSCH OPENLUCHTFEEST De K, A. J. to Aalst Huiszoekingen bij Verdinaso Zondag JUtOSTUS 1935 Ernstige onlusten in Frankrijk XXXXIe JAAKUAXe JI1JMMI5H £82 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. •Publiciteit buiten het Afrond, AALST 6 Agentschap HAVAS, AdoII Maxiaan 13, te Brussel m Rue de Richeleu, Parjis. «s Bant Buidiwg-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Suzanua Zonop4,37 Zoaaf 7,13 V. M. 14 L. K. 21 UIT HET LEVEN. Juffrouw Geertrui woont in cen prachtig heerenhuis al is ze ook jonge dochter alleen! Jongen is eigenlijk een beetje misplaatst want mademoiselle is precies zoo jong niet meer, al wil ze het ook heelemaal niet ge weten hebben!... Dat kan men best zien aan haar ivelverzorgd toilet dat het er op aanlegt de menschen te verschallcen, en haar uiterlijk twintig jaar jonger te doen voorkomen dan ze werkelijk is. 'n\Aardig persoontje diejuffr. Geertrui zoo aardig als de tijd zelf met denwelke ze nochtans heelemaal mee en opgaat! Men moet immers van zijn tijd zijn placht het juffertje te zeggen..Naar haar meening zijn het nu precies allemaal verachterde menschen bijzonder die in haar buurt wo nen! Simpelenaïeve, ongeleerde niet-mo- derne menschen die beter een eeuiv,of twee zelfs, vroeger géboren waren Geen enkel is naar haar meug de ée'ne is te kwezelachtigalléén maar omdat ze soms ook al in de iceék de H. Mis bijwoont of zelfs communiceertde andere is kin derachtig onnoozel, wijl ze zich devoueert en aftobt voor u missiewerken naaikran- sen u vromvengilden UH. Hartbonden en tutti quanti... zegt de freule met een gebaar van misprijzen Hoe kunt ge met zoo'n onbenullige lui door 't leven Juffer Geertrui iveet het beterZe houdt zich met al die beuzelarijen en kwe zelarijen niet bezig. Zij frequenteert maar alleen ernstigegeleerde en wetenschappe lijke of zoo ge nog ivilt literaire milieus. Ge merkt wellicht reeds op dat Juffrouw Geertrui graag fransche woorden gébruikt al is ze volbloed vlaamsch Maar enfin, dal ook is modern, dat is ivat meer gedis tingeerd. Dan doet ze ook gaarne aan li tteratuur, en leest zoo omtrent eiken dag een romannetje, meestal een verbloemd, maar tragisch liefdeshistorietje wellicht om zich te verzoenen met den pijnlijken indruk dat nooit een jonker naar haar heeft willen opkijken Wil u even kennis maken met de drukke dagorde van Juffrouw Ge zult dadelijk zien welk een bedrijvig, jammer genoeg nutteloos leventje Geertrui leidt Hoe het zelfs heelemaal modern is opgeval.., en waarom ze dan ook zoo verbeten is op al het stijve en stugge, het kwezelachtige van den vroegeren tijd.., zooals ze dat zegt, met vertrokken gezicht en scheef getrokken lippen Eigenlijk begint de dag lieel laat voor onze moderne freule. Eerst rond tien uur denkt ze er aan haar confortabel bed te verlaten, 't Is bijna gelijk bij de uilen 's nachts vliegen ze rondbij dag slapen ze... maar wacht eventjes, we zijn nog niet si oo ver. Haar opschik of het toilet-maken vraagt zoo 'n groote half uur, zoodat juffrouw eerst omtrent half-elf naar beneden komt... het haar uala mistinguette-» met 'n perma nente.. en potzivart geverfd, al is het in werkelijkheid reeds meer dan half-grijs de lippen zijn frisch geverfd.., de wange tjes licht rood gemaakl en sterk gepou- dreerd.., een fijn kleurrijk bovenkleed witte kousjes en hoog gehieldehél blinken de krakende molière-schoenen» 'n echt modern modepopje Straks steekt ze haar snuitje in de keuken, waar Etentje, de séhalksche meidhaar meesteres op wacht, want Fientje kent haar meesteres, en weet bij ondervinding dat ze heel kies keurig en zeker niet gemakkelijk is. Gedurende vijf of tien minuten gaapt nu de juffer en rekt de armen uit, en zon der kruisje of gebed, dat is immers modern, grijpt ze gretig naar de kleine warme broodjes, om ze over de verf rij Jee lippen te steken. Zoo wijst de uurwijzer stilaan naar elf; dan volgt een gespannen lectuur: eerst de correspondentie nazien,., de tal rijke brieven van even zieJcelijke of weéke- lijke, nearastheniéke. of hysteriéke vrien dinnetjes. Die brieven worden dan herhaalde malen gelezen en herlezen.Dan komt haar Journal aan de beurt, zooals ze dat zegt «Journal des intellect uels», al leest ze ook bij voorkeur en het allereerst de kleine nieuwtjes uit stad en provincie vervolgens de annonces en huwelijksadver- tentiën om te eindigen met het feuilleton en de sportrubriek En dat alles Pour les intellect uels Vervolgens gaat mademoiselle in haar leunstoel zitten om haar dagelijksch ro mannetje tc lezen Als 't dan gebeurt dat er gebeld wordt, dan wordt ze zenuwach tig. 't Gaat nog rap over als het alleen maar een boodschap of bestelling geldt valt het voor dat een arme dompelaar een aalmoes vraagt en Fientje met een beteu terd gezicht en opgetrokken schouders wat geld opeischb... dan raaskalt Geertrui als een bezetene heks maar enfin, qa n'est pas permis neen, dat is niet gepermitteerd., die slraatloopers, ze kunnen u nog geen uur met vrede laten en dan een snauw en een beet Stuur hem door.,, ik geef aan geen luiaards al is het dan ook een werklooze vader die met zijn vijf of zes minderjarige kinderen geen uit teeg weet... Maar kom, wat wilt ge, dat ook is modern Geen liefde voor God in het hart hoe zou er dan liefde en medelijden iconen voor zijn ongeduldige en beproefde schepselen. Omstreeks één uur neemt juffrouw het noenmaaldan worden soms vier of vijf verschillende schotels opgediend.Geer trui peutert eventjes aan alles, om het vervolgens terug te leggen. Wie er best bij vaart is Ritahaar bedorven schoot hondje... een leelijk en afzichtelijk ding, dat nochtans heel het hart heeft gestolen van 't neurastheniek mademoiselleke Ja, dat ook al is modern een mensch leeft niet zonder liefde... het liart moet toch iets vinden om de liefdedrang te voldoen Vindt men liet niet bij den goeden God.., of in de vervulling van de wet der naasten liefde.., of bij lieve kinderkopjes, dan zoelct men het bij een vulgair, een vuil en verachtelijk hondje foei Geen burgers hond krijgt dan ook zoo'n lékkere brokjes als Pitan, en H wordt gewasschen en ge kamd, gepoudreerd, en geparfumeerdnet zooals zijn zenuwzieke meesteres.., en dan krijgt het nog een helderrood striJcje om den hals en een gouden Izettingje met een helklinkend belletje... 't is mooi om te ste len, roept Geer er ui dan uit, als in exta se van bewondering. En inderdaadde laatste dagen ivas het bijna eens gestolen. Het was naar bui ten geloopen, buiten de weet van 't juffertje en stoute straatbengels hadden 't beestje gesnapt en het een blikken doos aan den staart gebonden.Toen. was Rita aan het loopen gegaan dat het een aard had, tot groot jolijt van de juichende ralcJcers. Wan neer ten slotte een meewarige buurvrouw het beestje te palclcen Jcreeg en het bij juffer Geertrui ten huize brachtdraaide made moiselle van liaar center en viel kwalijk van 't danig ontroerd zijn ze bleef nadien nog twee dagen te bed van de verbouwe reerdheid en ontsteltenis.ze schreide het uit zóó haar hondje onteerd en geprofa neerd Wat waren de menschen toch harteloos Wanneer 'tjuffertje goed gedineerd heeft, dan rust ze nog wat... ze heeft dan toch al ijverig gewerkt Rond drie uur nog een hopje koffie en dan wat visites bij intellec- tueele vriendinnen Rond zeven uuraltijd in gezelschap van haar hondjekeert ze terug voor het souper, waarna eigenlijk de ernstige dagtaak aanvangt dan immers bezoekt ze regelmatig een bioscoop of thea ter en keert rond middernacht terug. Ge ziet het, een welgevuld en verdienste lijk leventje', echt modern'.... geheel mate rialistisch een leventje dat de moeilijkste wellusteling moet bevredigendat geheel opgaat in de vertroeteling en de verafgoding van het «ei a en ik» en. in het misprijzen voor anderen... Een ziekelijk, weekelijk bestaan dat elke verdienstelijke daad aan kant set goede werken, gebedheilige sacramenten, toewijaing en zelfopofferingom zich alleen bezig te houden met prutsen romannetjes, hondjes, bioscopentheaters en toilet Ver1 uren leventjes heeten we de moderne leventjes Van den modernen geest van zulk gehalte, verlos ons, Heer DENDERZOON. Graaf de Kerchove de Dentergherw, die hoogstwaarschijnlijk ambassadeur te Parijs zal wQrdea benoemd. HESSEN Zondag vieren de Kajotters uit ons Gewest feest. wordt U vriendelijk aangeboden op de Groots IVIarkt te 6 1/2 u's avonds, zeer stipt. Het optreden van onze Katholieke Jonge Arbeiders zal voor velen een verrassing zijn. De K. A. J. beweging stemt u sympatiek. Toont het door uwe tegenwoordigheid. Katholieke Strijders in de vereenigingen van volwassenen uit alle standen gij zijt verwacht. Doet uw katholieken plicht I Da Kajotters. Groei en Bloei December 1927. Ze waren met 12 jonge mannen 1 'Ze vergaderden vier maand lang in 't geheim ten huize van den onderpas toor. Daar werd de eerste kern der Kajot ters van Aalst, door studie en overwe ging gevormd. Die kern is het zaad geweest waaruit de thans bestaande 16 afdeelingen zijn gegroeid. Nu zijn er geen twaalf meer, maar vijf honderd VOORUITGANG VERDIEPING. Geen beweging paarde met meer angstvallige zorg de innerlijke verdie ping met de uiterlijke expansie. Men kan zoo oneindig veel bekomen van jonge mannen 1 De pessimisten! zij waren zoo talrijk! en er zijn er*hog die de grenzeloo- ze edelmoedigheid der jeugd miskennen! Hoe dikwiljls hoorden we niet zeggen! De Kajottersbeweging veel 'te idealis tisch Zoo krijgt men de jongens niet te pakken... men moet feesten inrich ten, tombola's enz. Spreekt toch niet van bijdragen te betalen... enz, De Kajottersbeweging beeft het te genovergestelde gedaan van wal de «voorzichtigheid» en de «wijsheid» en de «ondervinding» geboden. EN DE UITSLAG De Kajotters steunen hun beweging gansch en geheel. De organisatie staat zelfstandig. Nog voor drie dagen, zei me Kanun nik Cardijn «het wereldcongres' van 25' Oogst kost ons niets, de Kajotters beta len. al de onkosten». (Sinds maanden wordt er gespaard, al_ le deelnemers moeten 25 fr. betalen, niet meer en niet min. De Brusselaar die slechts zijn tram moet betalen evenwel als de Limburger die uren reizen moet. Solidariteitsgepst in zijn heerlijkste bloei I HET MENSCHELIJK OPZICHT IS GEDOOD 1 De Kajotters propagandeeren open lijk voor hun geloof. In den Paaschtijd werden te Aalst 28,800 Paaschbladen door hun uitge dragen. 800 losse nummers van hun maand blad worden iedere maand verkocht. DE KAJOTTERS VERSTER VEN ZICH. Sinds maanden bereiden zij zich voor op hun congres, door propaganda maar vooral door versterving I Weet u wel dat er leiders zijn die de belofte hebben gedaan niet meer te roo- ken! en die belofte houden Weet !u< wel dat haast elke afdeeling iederen dag vertegenwoordigd is in de H. Mis. Dat de leiders alle weken ten mmste eenmaal te communie gaan Dat die zelfde leiders, om zich te vor men, minstens een Zondag per maand geheel opofferen aan de beweging. Dat zijn uitslagen. Maar zoo ook bekomt men «verove raars», dat zijn de Kajotters. Ze zijn het door bun strijd- en le- vénslust, door hunne blijheid en fier heid Op de Kajotters stelt de katholieke Kerk hare hoop. De Pausi heeft het dikwijls Verklaard! Wij allen katholieken moeten naast de Kajotters staan, hun helpen en hun steunen. Morgen zullen we met hen mee bid den, hun toejuichen, naar hen luiste ren Dèt is onze plicht* De K. A. J. heil I L. Moyersoèn. BIJ DE SPOORWEGMAATSCHAPPIJ De raad van beheer van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen vergaderde op 9 Augustus. Besloten werd de aanbieding te hand haven, die in 1932 aan de openbare macht gedaan werd deel te nemen in de uitgaven veroorzaakt dour de afschaf fing van de overwegen van ComiUon en yan de rue de Visé, te Luik. Het bedrag van de tusschenkomst van de maat schappij werd definitief vastgesteld. De oprichting van een handelsagent schap van de maatschappij te Rotter- dajn werd in beginsel goedgekeurd. De verbouwing van honderd gesloten wagens tot isothermoswagens voor het vervoer van visch uit de viss,dherhaven naar het binnenland werd besloten. Allerlei tariefmaatregelen werden goedgekeurd. DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA Èen officieele mededeeling van den voorzitter van het nationaal Ghinoesch officie voor hulp aan de geteisterden, laat toe te oordeelen over de onbereken bare schade en het verlies' aan men- schenlevens dat het stijgen van de Jang Tse Kiang veroorzaakt heeft in de pro vinciën Houpei, Niigannoei, Kiangsi en Hauwan. Meer dan 100.000 personen kwamen om in deze provinciën en meer dan 14 millioen personen zijn dakloos. De overstroomingen hebben meer dan 100.000 vierkante kilometers landerijen verwoest. De schade wordt tot nu toe op een half milliard Mixieaansche dollars geraamd. "Volgens een bericht in enkele bladen verschenen zou» de politie bij een huis zoeking in het lokaal van Verdinaso te Gent, de hand hebben gelegd op een ledenlijst van deze organisatie, waarop o.ml. 'de namen voorkomen van eenige staatsambtenaren, hoogleeraren aan 's rijks universiteit, en ook van twee in specteurs van de rechterlijke politie. Bij dit nummer behcort een bijvoeg sol en bestaat uit zes bladzijden. Tlifi~~ïï~i~~TJTiiih11iT^ïiïi11■iiiiiiiiiin ii ii Officieele bala-is van de onlusten te Toulon. Parijs, 9 Ooigst. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken deelt mede dat twee burgers werden gedood tijdens de onlusten te Toulon. Er werden 68 per sonen aangehouden. Daarvan werden .er 26 gehandhaafd. Drie burgers werden gewond on moesten naar bet verbandhuis worden overgebracht. Zes, konden na verzorging huiswaarts keeren. Zeven militairen werden eveneens ge wond, alsmede twee politicopzieners. Een rechterlijk onderzoek is aan den gang tegen onbekenden wegens vrijwil lige manslag; opstand tegen de politie, enz. Eern Italiaan werd aangehouden in wiens bezit springstoffen werden ge vonden. Parijs, 9 Aug. De «Petit Parisien»; meldt dat te Toulon vijf personen wer den gedood en 200 gewond. Onder hen bevindt zich de h. Comte, interimaire burgemeester van Toulon, die ernstig gewond werd. Brest, 9 Aug. Den ganschen dag was het in de havenstad Brest betrekke lijk kalm geweest, doch in den laten avond kwam het weer tot ongeregeldhe den. Een 200tal arbeiders zijn in bot sing gekomen met de mobiele wachten.. Een der betoogers werd ernstig gewond. Op Vrijdagmorgen werd het werk in het arsenaal hervat» De troepen zijn verwijderd en de mobiele wachten lege ren in de kazernes. Ook in het arsenaal werden de troepen verwijderd. De secretaris-generaal van de Bonds- vereeniging der staatsarbeiders heeft verklaard dat communistische en socia listische syndicaten het eens waren om een einde te maken aan de woelingen die een afmeting hebben aangenomen die door hen niet .werd gewild, en ook ni.et werd voorzien. Wat er gebeurd is kan volgens hem niet terugvallen op de syndikale leiding. De schuldigen zijn jonge lieden die niet in het syndikaat ingeschreven zijn. In de straten van af de Place de la Liberté tot aan de militaire haven en in al de enge straatjes, waar vele winkels staan ligt het vol met verbrijzelde lan taarns, winkelruiten, elektrische lam pen en ander materiaal. De meest w;ilde geruchten doen de ronde. Men vertelt dat het aantal doo- den aanzienlijk is en ook dat de gewon den niet te tellen zijn. Officieel wordt gemeld dat er twee dooden zijn. Er wordt ook verteld dat de staat van beleg zou uitgeroepen zijn. Ook dit be richt is onjuist. De prefekt blijft verder belast met het handhaven van de orde. Mobiele wachten worden uit andere streken bij eengeroepen. Ook troepen zijn >uit Lyon ontboden om de openbare gebouwen te bewaken op dewelke de stakers het vooral gemunt hebben. De marinesoldaten bewaken liet ge bouw van de prefektuur en de arsena len. Lorient, 6 Aug. De arbeiders van het arsenaal van Lorient hebben op Donderdagavond een monsterbetooging gehouden tegen de regeeringsdecreten. Hier verliep evenwel alles rustig. Marseille, 9 Auig. Gisterenavond hebben zich te Marseille ernstige inci denten voorgedaan. De politie heeft een charge üitgevoerd onder zoowat 3000 arbeiders van het arsenaal. Tal van revolverschoten worden gelosl en. ver scheidene personen werden gewond. Ook zijn talrijke aanhoudingen ver-/ richt. JE ERNSTIGE ONLUSTEN TE TOULON. De betgogers hebben straten opgebroken^

De Volksstem | 1935 | | pagina 1