van NA TIEN JAAR Het Italiaanscli~ Abesslnisch Geschil De aanstaande zitting van den Volkenbond Scherens voor de 4 maal Wereldkampioen 31 ildië Verona en zijn Opsniuchtvertooningei Het «Leopold III Kanaal' Onze Vorsten in Zwitserland XXXXIe JAARGANG; HUMMER [83 kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrend. AALSÏ Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Maandag 12 Aug. H. Clara Zon Op 4,39Zonaf 19,1: Dinsdag 13 Aug. 1935 H, Hippolytua Zon op4,40 Zon af 19,lü V. K. 14 L. K. 21 Na tien jaar K. A. J.-beweging zijn or redenen te over om te jubileeren, om fier en bly te zijn over de verkregen uitslagen en met de hoop op hoog succes de toe komst in te blikken. Wie de christen arbeidersjeugd van thans vergelijkt bij die van vóór tien jaar, zal in gemoede en met blijdschap getui gen, dat de Jeugdbeweging vruchtbaar is geweest voor de persoonlijke vorming de leden. Er is bij de jonge arbeiders ge wektmeer fierheid over hun stand sterker verlangen naar verhoogde be roepsbekwaamheid, verheven opvatting over de waardigheid van het menichelijk leven. Wat de leden van de K. A. J. hebben opgegaard aan edeler geestesle ven, begint stilaan door te zijpelen in de organisatie der ouderen. De gewezen K. A. Jotters werpen in het vereenigings- leven der ouderen den blyden, opwek- kenden toon, die de uiting is van een zond christelijke levensstemming, ook al gaat het ons met de materieele uitzich ten van het leven niet lieelemaal voor den boeg. De K. A. J. heeft den onuit gesproken wensch om voor de kristen arbeidersorganisatie een nieuw spreek woord te aanvaarden de jongeren voe den de ouderen op. Maar niet sléchts voor het persoonlek leven der jonge arbeiders is de K. A. J. een zegenbrengende beweging geweest ook het organisatieleven is gunstig beïn vloed geweest door de jeugdbeweging. De jonge arbeiders van vóór tien jaar, konden niet uit de werkelijke toestanden besluiten tot de noodzakelijkheid der so ciale organisaties. De jongere generatie heeft, Goddank, niet de stoffelijke ellen de gekend der ouderen, die uit de mis toestanden op het stuk van werkloon, werkduur, en werk voorwaarden onont koombaar gedrongen werden naar de vereenigiug, als middel tot het doen gelden van zuiver mensclielijk recht. De beid niet de slavenpraktijken gekend, waaronder hun ouders gebukt gingen, 'tls niet uit den nood dat de jong««ï ar beiders gedreven worden tot de organi satie. Door een vorm van vereeniging, geëigend aan de mentaliteit en de be hoeften der jeugd, is de K. A. J.-bewe ging, een voorschool voor de arbeiders organisatie. In de nabije toekomst, wel licht nog meer dan in het verleden, zal het blijken wat een voorname rol de arbeidersorganisatie zal hebben te ver vullen, om opnieuw evenwicht te bezor gen in het gestoorde economisch ieven Ook dan zullen we beseften welke de groote diensten zijn van de K. A. J., die niet slechts het vereenigingsleven heeft behouden zonder meer, maar het met een nieuwen geest heeft bezield. Hiermee hebben we echter nog niet het pit van de K.A.J. doen aanvoelen. In een schrijven van Kardinaal Pacelli aan Kan. Cardijn wordt gewezen op de groote belangstelling welke Z. H. de Paus toont voor de Katholieke Arbei- dence Jeugd. Dit moet ons niet verwon deren, wanneer we overwegen dat onze geleerde Paus de Katholieke Actie, als een der hoofdactiviteiten van zijn veel zijdige werkzaamheid, in het volle licht. Dat de K,A.J. door en voor de Katholie ke Aktie werd bezield, dit is haar schoonste roemtitel. Er wordt op onzen dag veel geklaagd over de jeugd, men zeurt over haar gemis aan onderdanig heid. Maar, men zou onrechtvaardig zijn in liet beoordeelen der jeugd, indien men niet erkennen wilde datdeK.A.J, schoo- ne hoedanigheden bij de jeugd doet uit stralen. Deze jeugd, meer dan de vorige is be wust katholiek en toont durf in het open lijk belijden van den godsdienst. De K. A. J. leert den jongen arbeider een God- geordend leven te lijden. De echte Ka- jotter is niet een christen in de kerk een heiden daarbuiten. Hij wil zijn Ka- jottersgebed veraanschouwelijken door heel zijn levensgang. Heel zijn leven thuis, op de straat, in de vergadering, ook op het werk, plaatst hij in het tee- ken van het christen-zijn. De ware Ka- jotter brandt het vuur van het apostolaat. Hij voelt den onweerstaanbaren drang ook anderen aan te werven en met hem te doen opgaan in de visie van het chris telijk ideaal. Hoe vruchtbaar de K.A.J. heeft ge werkt, dat kunnen bly getuigen allen die op de voorposten staan van het sociaal en jdienstig.lev£Qt_j?..llen-_Yfti,xLrftiMnLcr - men Kajotter. Niets in het openbaar le- zal ontsnappen aan den hernieu- de fabriek, de werf, de straat, de vergaderzaal, de kazerne, de sport... over al de uitingen der men- schelijke bedrijvigheid moet de adem komen van het christelijk leven. In het vurig christi-leger der Katho lieke Aktie is de K.A.J. een eeredivisie Voorwaar, er zijn redenen om te jubi leeren. Aan de K.A.J. om het bekomen resultaat en om het hoog opzetGoed heil Dr. Alf. VERBIST, Senator. Abyssinische toebereidselen Hel Abyssinische- leger is naar «Uni ted Press» van bevoegde zijde verneemt, nog steeds niet geheel gemobiliseerd, van Belgie heeft een algemecne verga hoewel van Italiaansche zijde steeds dering gehouden in «Patria», te Brus-I weer wordt gesproken van een sterke sol, onder voorzitterschap van senator bewapening in Abyssinie. •Wel zijn reeds groote troepen-afdee- Het Kristelijk Middenslundsverbond De agenda van dc 88ste gewone zit ting van den Volkenbondsraad, die op '4 September geopend zal worden, werd door het Volkenbondssecretariaat be kend gemaakt. De voorloopige agenda bevat 25 pun ten, waaraan er natuurliljk nog steeds (toegevoegd kunnen worden. Het aller belangrijkste vraagstuk is, zooals men weet, hel, geschil tussehen Italië en Abyssinie, dat de raad volgens zijn re solutie van 3 Augustus in al zijn on- dcrdeelen zal moeten behandelen. Er staan nog twee andere conflicten op de raadsagenda van veel minder ern- 'stigen aard echter, namelijk het. con flict tussehen Tran en Irak op grond van artikel 11 van het Volkenbondsver drag, dat in Mei t.ot Sept ember werd verdaagd en het oude bekende geschil tussehen Engeland en Finland over de Finsiche booten. Verder bevat de raadsagenda drie nieuwe punten, voorstellen van Sówjet Rusland die ten doel hebben een studie 'te doen ondernemen naar de mogelijk heid van een internationale conventie om overeen stemming te krijgen in de statistische gegevens over den uitvoer der verschillende landen, van een in ternationale conventie voor dc definitie van den term invoerder en uitvoerder en van een internationale overeenkomst die de verdrag sluitende partijen zal verplictrten een maand van te voVen elkander in kennis te stellen van 1 raamde veranderingen in de douane! rieven of nieuwe beperkingen aan den in_ en uitvoerhandel. Ook Dantzig staat weer op de agenda. De Raad zal namelijk kennis moeten nemen van d-e verslagen van de juris ten, die in Mei uitgenoodigd zijn de pe tities van de katholieke priesters' van de centrumpartij, enkele joodsche or ganisaties en van het socialistisch dag blad «die Violkssfimme» en de opmer kingen, die de Senaat op deze petities heeft gemaakt, te onderzoeken, ten ein de na te gaan of hier een schending van de constitutie van Dantzig heeft plaats Igehad. Behalve de verslagen van de verschil lende Volkenbondsoommissdes, zooals van de financieele en van de economi sche commissie van de mandatencom- missie en van de commissie voor intel- lectueele samenwerking, die de Raad zooals gewoonlijk te behandelen heeft, zij nog vermeld, dat de Raad gelijktijdig als de Volkenbondsvergadering een op volger moet kiezen voor den overleden Japanschen voorzitter van het Haagsche Internationale Gerechtshof Adntehi. lingen op vier punten in het land saam- getrokken, doch niet in de nabijheid der grenzen. Op ongeveer honderd kilometer van de grens staan kleine contingenten, die te zwak zijn voor een aanval.. De regeering wil namelijk igrensincidenten vermijden, om Italië geen voorwendsel te geven voor een aanval. Het groots-te leger, ter sterkte van 80.000 man bevindt zich in 'het Noor den, onder bevel van Ras Kassa den opporbevelhebboY in Gondar. Hij heeft tot taak den gemakkeliijken toegangs weg naar de hoogvlakte van Gondar, dat wordt gevormd, door een dal,dat naar het Tana-meer leidt te verdedigen. Ook in Tigre zijn onder bevel van Ras Sijum sterke afdeelingen saamgo- trokken, die de hoogvlakte van Adua moeten verdedigen. R-as Sijum wordt be schouwd als de krijgshaftigste vorst in Abyssinie. Kleine afdeelingen bevinden zich ver der in Bali, ter verdediging van het dal der Sjebeli, dat den toegangsweg vormt naar Harar, een gebied, dat zeer belang, rijk is voor de verdediging van Addis Abeba. In de hoofdstad zelf bemerkt men be trekkelijk weinig van het dreijgende oor logsgevaar. Men ziet op straat wel dik wijls vrijwilligers, die zich aan het oe fenen zijn, doch overigens gaat het straat- en marktleven zijn gewonen da- gelijksclien gang. Van tijd tot tijd trek ken door de drukke straten kleine po tentaten uit de omliggende districten, omgeven door hun gewapende volgelin-1 gen, die- echter al even slecht zijn uit gerust als de troepen van de vorsten in de provincie. Slechts 'het. uit onp-evepr neen. mouprne wapens, uöcri Srair urnb- ger ziet men slechts weinig. De Italiaansche troepenverschepingen Thans zijn ook de eerste Italiaansche inlandsche troepen voor Oost-Afrika gemobiliseerd. Aan boord van de schepen Cclio «Pollenzi», «Laguna», ziijn 600 Spahis en sterke afdeelingen Ascari& uit Tri poli naar Erithrea scheep gegaan. Van Napels is de «Belvedere» ver trokken met officieren, manschappen en' 1000 arbeiders aan boord. Bovendien ls het hospitaalschip «California» met Roode-Kruisziusters naar Oost-Afrika vertrokken. Volgens een Reuter-bericht uit Suez passeerden dezer dagen verschillende Italiaansche schepen, geheel bezet met Grokaerl-, oud-minis Het ontwerp voor de verhondssland- regelen werd na bespreking definitief en eensgezind aangenomen. Het Verbond is voor het oogenblik samengesteld uit veertien groepoerin- gen zoowel uil het-Vlaamsche als uil W anneer men de Trentsche Alpen verlaat en de schilderachtige vallei van de Adige betreedt, is de eerste stad die men ontmoet Verona, waar men een eersten kijk krijgt op de karakteristieke Italiaansche steden, waar zoozeer de natuur, tic geschiedenis en de kunst karmonieeren. Midden dit centrum van toerisme en cultuur, en omringd van groenende heu velen waarop lal van ruïnen de opper macht der dogen in herinnering bren- het Waalsche .gedeelte van het land. Al-'gen, ligt de groote arena uil den tijd Ie provincies en zelfs de arnondissemen-1 van Keizei Augustus, waar n'»j- 2.0(30 ten zijn vertegenwoordigd in deze groe- jaar het volk reeds toestroomde \oor de peeringen. Het mag dus worden gezegd Ronreinsche spelen. karaul'^ He. waa in h<4 jam- ,9.2 da {eerste maal een lyrische voorstelling in Het Verbond heeft aan zijn hoofd {de oude arrena werd gegeven. Ter gele een verbondsbureel, samengesteld uit; genheid van het eeuwfeest der geboor te van Giuseppe Verdi, werd «Aida» op gevoerd, en dit werd zulk een succes dal. de opvoeringen telkenjare hernomen werden, en men er iolnuloe reeds een 30-tal ver schil li ge operas heeft opge voerd. De vértooningen in deze arena heb ben een gansch bijzondere charme en men moet ze feitelijk bijgewoond heb ben om er 'n juist gedacht van le heb ben. Verbeeld u die groote ruimte waar wondom, in de zetels en op de trappen het eigenlijk bureel en ;uife de beide bu- reelen der Fransch- en Vlaamschtalige afdeelingen. De Algemëene Raad van het Verbond zal bestaan uit afgevaardigden benoemd door de aangesloten groepeeringen. Ie der afgevaardigde zal over zooveel stem. men beschikken als zijn groepèering leden lelt, die do verbondsbijdrage be talen. De vergadering Heeft niet nagelaten de meest brandende vraagstukken te.on- dërzoeken, die op dit oogenblik den Mid. den stand verontrusten. Zij heeft haar rondom de piste, een bonte menigte bureel opgedragen bij de. Regeering dooreen wemelt. In afwachting dat de voetstappen aan te wenden die vereischt vertooning gaat beginnen wordt er druk zijn onder meer voor wat betreft de ge nomen of voorziene maatregelen in zake Coördinatie van het Verkeer. Nationaal Kolenambt, Regeling der Hotelnijver heid, Kleinhandelsprijzen van dén Ta bak, Eleclriciteitstarieven, enz. Het Verbond teekent verzet aan te gen de methode, waarmede men beweert verscheidene lakken der economie te re gelen zonder vooraf de belanghebbende belangen, die op het spel staan. (Zetel van -het Verbond: Broekstraat, n. 23, Brussel. •Na het Albertkariaal, het Leopold III- kahaal, zoo droomen althans de poli tieke, nijverheids, en handelskringen in het Henegouwsche en meer bepaald in het centrum van het Charleroi-bekken Onder de benaming «Société du Canal Maritime do Hainaut» Hebben zij «ene vereeniging zonder winstbejag opge richt, die zich ten doel stelt te ijveren voor de verwezenlijking van hét ontwerp soldaten, het Suezkanaal, op weg naar graven van een zeekanaal, dat de Oost-Afrika. Onereveer 250.000 soldat-en pPOVjncie Henegouwen 'en meer bepaald Koning Leopold III en koningin As- trid bevinden zich thans, zooals werd gemeld, met vakantie in Zwitserland. Évenals zijn vader, houdt koning Leo. Oost-Afrika. Ongeveer 250.000 soldaten ontscheepten in Erythrea, terwijl m in het geheel een 1500 soldaten, aange tast door malaria, weer naar Italië ge zonden zijn. Zoo het oorlog wordt in hoeverre Italië een al of niet zwa- ren strijd zal hebben te voeren, om het gewenschle politieke overwicht -over Abyssinie te krijgen, is een vraag, waarmee menigeen en speciaal militaire deskundigen zich thans gaarne bezig Houden. Zoo beschrijft .generaal Duval in het «Journal des Débats» de ontoeganke lijkheid van het Abyssinisch gebied. «Abyssinie», schrijft hij, is een bergland dat ongeveer 1000 a 1500 me ter boven den zeespiegel ligt. Vele ber gen zijn meer dan 4000 meter hoog. In de omgeving van Adua bereiken zij dikwijls een hoogte van 3000 meter. Het klimaat verandert met de hoogte. In de dalen iheerscttt meestal een ver zengende hitte. In de berg,en, op een hoogte van 2400 meter, is de tempera tuur als in midden-Europa. Het land is schaars bevolkt en moeilijk begaan de Samber in de streek van Charleroi zou verbinden met Antwerpen. Het huidig tracé der vaart van Char leroi zou daarvoor grootendeels benut tigd worden, doch mits verbreeding en verdieping van het bestaande kanaal en afschaffing van «enige sluizen. gepraat, gelachen en over en weer ge roepen. Om 21 ure slipt weerklinken drie gongslagen. Maëstro Marinuzzi heft zijn dirigeerstokje en de eerste accoor- den van het -orkest waarvan meest al de orkestleden van' den Scale van Mi laan dee luit maken, stijgen uit de- arena op. Onder den blauwen, helderen hemel, geheel igaan. Voor cie oogen onirinrèu zich de tafereelen van Norma van Bellini. Het publiek is één aandacht. Enkel ziet men in de omringende donkerte soms een lichtje van een brandende si garet. Tijdens de vertooning wordt, de grootste stilte bewaard, doch hij het einde van elk bedrijf breekt een luid ruchtig Handgeklap los, met «bravo»- geroep' en als dan van alle zijden tot bisseeren wordt, aangedrongen, weige ren de artisten dit gewoonlijk ook niet. Rond 1 .ure 's morgens eindigt het spectakel en dan trekken de bezoekers naar de gnooto cafés en restaurants waar nog heerlijk op de terrassen ge noten wordt van de frischheid van den zomernacht. Het aandenken dat men van deze vér tooningen meedraagt is onvergetelijk en men begrijpt (best dat de Italianen en zij niet alleen er op verlekkerd zijn, want Verona dat, tussehen Milaan en Venetië, gemakkelijk te bereiken valt, trekt telkenjare een massa vreem delingen die van deze verloonin.gen jvil- l-en komen genieten. P'Old van de Alpen, maar hij waagt zich j^ar wegens de woestheid van het ter- niet zoo hoog. noch is zoo een dagé-l lijksche liefhebber van het klimmen,! ai blijkt bergwandelen hem een gelief-' koosd sport. IJij houdt ook van golf-spelen. Dik wijls ziet men hem op de golflinks in rein en de onbegaanbare wegen. Bergartillerie op lastdieren gedragen, zal het ecnige zijn, dat de troepen zal kunnen vergezellen. Tanks én autos' met rupsbanden zul- De Zoute, waar hij aankomt uit Br-us-1 len vrijwel nergens ie gebruiken zijn. sel per vliegtuig en een uur lang zich De bombardementsvliegtuigen zullen aan dit sport wijdt. Het is te begrijpen, zoo schrijft «L'Eventail», dat ook -een koning, die jaarlijks 10.000 koninklijke be niets vinden om te bombardeeren. De enkele steden zijn niets anders dan groote dorpen waar nooit groote schade kan worden aangericht. Do bevolking bergho- moet nagaan en teekenen, naar ontspan- een onderkomen zoeken m de ning verlangt. le... Het snelheidskampioenschap cp pist; dat op den Velodrcm van den Heizei be-, twist werd, bezorgde een nieuwe overwinning aan onzen landgenoot Jef Sche rens (Poeske), die Richter, na een bitsigen kamp overwen. Wc zien op de foto beide tegenstrevers aan de startlijn voor de beslissende reeks.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1