Rond do Arsfeesteo 14 Het ItaliaaesGh' Abessinisch Geschil Tweespalt bij de Socialisten Wijlen Koning Albert alpinist Woensdag AUGUSTUS 1935 HET 1CAJOTTERSFEESY TE AALST Het Albert-Kanaal Ouitsche Toestanden XXXXIö JAARGANG; fiUMMEH £84 Kerkstraat, 9 en Si Aalst. Telefoon i 14. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (Publiciteit Luiten het Arrond. AALSX Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 43, te. Brussel Rue de. Richeleu, Parjis -*= Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Eusebius Zoaop '^15 Zon af 7,08 V. M. 14 L.K. 21 Ieder jaar rond 4 en 9 Oogst houdt men geestelijke aizonderiugen en feesten te Ars, de kleine parochie van 't bisdom Belley, langs de kanten van Lyon, waai de II. Joannes Maria Vianney, lange ja ren pastoorde en door zijn preeken, biechthooren, wonderen en penitentie plegen, zoo werd beroemd. De II. Pastoor van Ars kende bijzon derlijk twee allergewichtigste zaken die bij in oefening stelde de haat der zonde en de liefde tot God. Wanneer hij het kwaad zag of hoorde,werd hij ontsteld en pijnlijke kreten ontsnapten aan zijne borst. Hij weende over de zonden van anderen. Vermits hij nooit de zonde be dreef bleef hij vrij en zuiver als een ooge. Niet te verwonderen dat hij uitriep toch zoo gemeend Ik ben de ongelukkigste der menschen, mijn God, hoelang moet ik nog met de zondaars vertoeven En terwijl hij overvloedig weende, voegde hij er by u Mijn God, welke schande voor ons, wanneer we op den dag des oordeels gansch onze ondankbaarheid zullen inzien en wat zullen we inbren gen Indien ik had moeten weten wat een parochiepriester te wachten staat, zou ik voorzeker Trappist geworden zijn. Hij haatte de zonde en daarom ontvluchtte hij alles wat ze kon doen be drijven, zooals ijdelheden, rijkdom, ver maken, vergankelijke goederen die de oogen verblinden, verleiden en doen on gehoorzaam zijn aan God. f Daarom leefue hij zoo arm, zoo ver storven, zoo ingetogen, zoo innig god vruchtig. Hij bezat niets. Nochtans wel ke sommen gelds passeerden niet door zijne handen Doch hy schonk alles weg alles ging aan goede werken. Daarom leefde hij zoo nederig. Hij trapte met de voeten de hooveerdij. Hij verlangde naar de vernederingen. Toen tnen hem misprees of slecht beoordeelde antwoorde hij a Ge zijt de eenige die me goed kent. God koos rae uit om de zondaars te bekeeren om de geheele goe de reden dat Hij wist hoo ongeleerd ik beu. Indien er in 't bisdom een ongelet- terder priester ware geweest, hy zou hem uitgesteken hebben en deze zou meer goed gedaan hebben dan ik Eu nochtans de eer kwam hem vinden, doch eer deed zeer bij hem. Hij verkocht zijn kanunnikskruis en zyn manteltje, om den prijs er van aan den arme te geven, en toen hij ridder van 't legioen van eer werd geslagen, meende hij te sterven van verdriet. Men verkocht op 't einde van het spel zijn portret in de winkels van zijn dorpje en dan riep hij uit Daar kan ik niets aan doen aan dat leelijk portret, 't is mijn karnavalsmaskermen hangt me op, men verkoopt me Arme Pastoor van Ars Boete deed hij veel om den duivel en de wereld te overwinnen. Niet te ver wonderen dat Satan hem met geen rust liet. Hij leefde verstorven at bijna niet, geeselde zich op bloedige wyze, sliep op eene plank. "Weinig eten geef ik aan mijn cada ver, veel slagen en ook weinig rust, daarmee loopt mijnen ezel vlugger». Zoo sprak hij van zijn eigen lichaam, zoo af gemat en ziekelijk. Toen hy in het om liggende van Ars (in den beginne dat hij nog tijd over had) missies ging preeken in de naburige parochies, dan wist een collega hem te oordeelen De goede Pastoor van Ars, zoo ne werker kwam ik nooit tegen, hij arbeidt veel en eet niet» Standvastig dacht onze heilige op God. Al degenen, sprak hij, die hunne ziel zuiver houden, zijn als de zwaluwen en de arenden die hoog in de lucht vliegen, zoo verheffen zij zich op de vleugelen dei- liefde Gods. u Het hart is genegen naar wat het trok'heeft en wat het meest bemint de hooveerdige tracht naar eer. de gieri gaard naar geld, de grammoedige naar wraak, de onzuivere uaar zondige ver maken, doch de goede christen is met God bezig, hij wendt zijne oogen naai den hemel en ook zyn hert en zijn ge dachten, daar woont God, zijn schat, zooals hij ook Deze terugvindt in 't taber nakel, in de H. Mis en aan de H. Tafel. O welk schoon leven, o welke mooie vereeniging met God In dat bad van liefde dompelt zich de rechtschapen ziel» Bidden deed hij altijd Hij zag zijn Heer en God overal en in alles, in allen doch bijzonderlijk in de Kerk, waar hij de meeste uren van zijn leven vertoefde. Wanneer hij sprak over het H. Sacra ment, over hetH. Hart... dan straalden zijn oogen, en ^tranen doofden welhaast zijne stem uit. Alles wat van God gewaagde trok hem aan De beelden, de relikwieën, de le vens der heiligen enz. Hij beminde hartstochtelijk de men schen, zijne broeders. Hij vergaf wat te gen hem misdaan wierd. Hij was zoo goed voorkomend, geduldig, altijd kalm en rustig en glimlachend. Bekykt zijn stand beeld ea dat merkt ge seffens op, 't Was geen droevig heilige Hij had medelijden met iedereen. De arme menschen waren zijn beste vrienden hy eerde ze, hij voorkwam hun verlan gen. hy verwisselde zijn brood met het hunne. Hij beminde de onwetenden, hij bracht zijn leven door met ze te onder richten. Hij beminde de bedroefden. Hoe- vele zijn er tot hem niet gekomen, die hij heeft getroost Hij weende met de be droefden en zalfde hunne soms zoo diepe wonden. Hij beminde de zondaars en be keerde er oneindig veel. O welke iever en liefde voor die ongelukkigen. Daarom offerde hy aan God op zijn inwendige pij nen en het lichamelijk lijden dat hy moest uitstaan. Somtijds 17 uren per dag in een biechtstoel versteven, is dat geen boetveerdihheid geen dure eu lastige taak. En nochtans hij moest, zooals wy ook, gebreken bevechten en veel wilskracht aanwerven om zoo een leven tot zijn 76e jaar te kunnen doorhouden. Wij kunnen hier leeren wat ons van pas komt, en immer met liefde, iever, karakter, goed heid, geduid en sterkte, te werk gaan. MAIIC. Voor een vreedzame regeli.ng Aan et?n vertegenwoordiger van liet agentschap Havas heeft do Keizer van Abessynie belangrijke verklaringen af- Tusschen den bestuursraad van de socialistische partij en de jonge wach ten is een geschil ontstaan. Eerst was overeen giekomen, dat op den partijdag van 18 Augustus de jonge {wachten het kenteeken van de jonge wadhten het kenteeken van de bétooging zouden verkoopen en de helft van de opbrengst voor hun propiatganda zouden mogen behouden. Deze afspraak werd opgezegd en de federatie van de social Üistisclie jonge wachten maakt thans aanstalten om dien dag een eigen bloempje te verkoopen. Anderzijds heeft de bestuursraad van de partij besloten voor 1935 geen toela gen aan de jonge wachten te verleu nen. Volgens «L'Action Socialiste» van dr. Marteaux zou de h. Vanderveldé zelfs verklaard hebben, dat de partij des noods een jeugdbeweging zonder de hui. dige leiders der jonge wachten zou in- irichten. Anderzijds hebben de jonge wachten .van Elsene een motie aangenomen, waarin ze besluiten geen propaganda meer te voeren voor de partij zoolang de toelagen achterwege blijven. Door de anti-fascistische liga, dei so cialistische jonge wachten en andere groepeeringen werd te Brussel een ver gadering: ingericht tegen het fascis me. Een afgevaardigde van de Brussels,chc liberale jonge wachten voerde er even eens het woord. Hij zal voorzeker vreemd opkijken te vernemen, dat thans aan die vergade. ring de beteekenis wordt verleend van een zoogenaamd «volksfront» naar het model van het eenheidsfront, van den Fransche marxist. Zyromsky. In zijn weekblad schrijft dr. Mar- teiaux trouwens, dat 'het er voor derge lijk volksfront vooral op aankomt op Sovjet-Rusland te steunen want, schrijft hij, de Sovjets hebben een rol te spelen «in de opvolgende veroveringen van de wereld door het socialisme». Ten gevolge van scheuring verschenen er sinds eenigen tijd twee weekbladen ge-tileld «L'Action Socialiste». Het eer ste werd uitgegeven door oud-volksver tegenwoordiger Martoaux, die een blin de bewondering koestert voor het kom- munisme van Stalin. De andere uitgave zal nu voorlaan verschijnen onder den titel «L'Action Socialiste Revolutioniiai- re». Zij heeft een voorliefde voor het kommiunisme van Trotski. Be-ide week bladen bliljken dus wel oen zonderling begrip van socialisme tp hebben. De Keizer zei dat. hij niet toelaten zal dat de onafhankelijkheid v. zijn land zou wil dat het prestige vian Italië schade worden aangetast, maar dat hij evenmin zou lijden. In die verklaring van den Keizer ligt zeker en vast besloten om in de mate van wat mogelijk is voldoening te schenken aan Italië. Docli er i§ nog meer. De Keizer zei dat Abessynie vooral behoefte heeft aan leeningen ten einde het beschavings werk te kunnen voltooien. Bovendien, met. het oog op de economische uit breiding van Abessynie. wenscht de Kei zer dat zijn land een uitweg lanigs de zee en namelijk een haven op de Roode Zee zou verkrijgen. In ruil van die voordeelen zou Abes synie aan Italië -een stuk grondgebied afstaan en wel in de streek van Ógan- den grenzend aan ïtaliaansch Somali- land. Dit is zooals men zich herinneren zal, het voorstel door Engeland gedaan, doch waartegen Frankrijk en Italië in 'den beginne verzet hebben aangelee- kend. De toepassing van dit plan moet nader worden onderzocht en dit zal ver moedelijk wel geschieden in de vergade ring van de vertegenwoordigersi der Drie machten te Parijs op- 16 Augustus. Die verklaring van den Keizer van Abes- syne wordt, afgelegd nadat in de laatste dagen herhaaldelijk* igeruchten zijn op gedoken nopens de mogelijkheid van een vreedzame regeling van het geschil zal dit wel moeten toegeven van overwegend belang. AVij weten wel dat Mussolini er haar streeft gansch Abessynie in zijn igreep te omvatten, doch dit neemt niet we,i dat hij, onder den drang van de om standigheden, zich met minder zou kunnen vergenoegph. De belangstelling voor de conferentie te Parijs wordt dan ook des te grooter Londen tegen Rome. ;De Londensche correspondent van de Echo de Paris» schrijft ten aanzien van de Britsche houding i"n het Ita- liiaansch-AbessynisCih conflict, dat En geland alles zal doen, om Italië de mo gelijkheid van vijandelijkheden te ont nemen. De Britsche oppositie tegen Italië wordt eiken dag scherper. Mussolini heeft tevergeefs getracht in Engeland krediet te krijgen en ook te Washington zijn van Britschë zkfde stappen gedaan, teneinde te voorkomen dat Italië in Amerika krediet krijgt.Bo vendien is Engeland vast besloten even tueel het Suez-kanaial te sluiten. Verder zijn stappen gedaan bij de Fransche banken om een krediet aan Italië te verhinderen. Anderzijds verdient het feit dat. de regeering van Ethiopië met een Zwifc- sersche firma een contract heeft geslo ten voor den bouw van een grooten ver keersweg tusschen Addis Abeba en den Soedan, de aandacht. Langs dezen weg zou Ethiopië van munitie kunnen wor den voorzien, doch ook zou liet den Ethiopischen troepen gemakkelijker vall-en het Tsnanmeer te- bereiken. Nieuwe redevoering va.n den Negus Voor de burgerlijke en militaire over heden heeft de Negois, na eerst een zit ting te hebben gehad van den minister raad, waar het besluit voor deze' rede voering getroffen werd, een uiteenzet ting gegeven. Wij hebben gehoord, verklaarde hij, dat Frankrijk en Engeland hebben be sloten een vergadering te houden waar toe wilj niét uitgienoodigd zijn. Hoewel wij nog niet weten wat den uitslag zal zijn nadert intuss'chen het einde van het regenseizoen en Italië zendt nog maar steeds troepen naar Afrika. Het oorlogsgevaar neemt toe, doch niettemin stellen wij nog steeds betrouwen in den Volkenhond. Vooral in Frankrijk en Ehgeland heb ben wij betrouwen. Engeland is steeds opgekomen voor de rechten van alle landen.. Indien ihét echter noodig m.o.c-ht zijn, zal Ethiopië den strijd aanbinden. Een voorgevecht In Amerika Te New- Jersey is een gevecht ontstaan tusschen een honderdtal Italianen en negers die elkaar te lijf gingen met mes sen en stokken onder de oogen van 500 toeschouwer^ die de vechters aanhit sten. Zie hiernevens In o-iis nummer van gisteren gaven wij breedvoerig verslag over het heerlijke kajottersfeest van Zondag laatstleden. Bovenste,ande feta, gencme.i door het huls D'Haese, geeft ons een zicht op den stoet die 's voormiddags de straten der stad doortrok. Tijdens een bestijging in de Dolo maeten van de Brenta, ten Noorden van Verona, hebben wij kennis gemaakt mal een alpinist die meermaals met wijlen onzen betreurden Koning Albert de ber gen beklom. Wij bevonden ons op 2108 meter hoogte bij de schuilplaats Gesiare Bat- tisti, irrendentist van Trente. diet tij dens den grooten oorlog door de Oosten, rijkers werd krijgsgevangen genomen en in de citadel van Trente opgehangen. Vanaf deze schuilplaats die zich op den top van den Paganellaberg bevindt, ge niet men van een prachtig groolsch pa norama. In de diepte ligt de praclilige vallei waardoor de Adige stroomt. Ron dom die zeer sehoone en opeenvol gende valleien waartusschen blauwe me ren te droomen liggen, rijzen de statige bergen, die de droom, de passie doch ook het gevaar uitmaken der alpiiflsten. Dé man waar ik met sprak, en di.e per toeval de makker was van wijlen Koning Albert tijdens een bestijging van de rots «Gapanile Basse» die zich tot op 290 meter verheft, vertelde mij Ik had dien dag den koning vervoegd tot op half hoogte. Koning Albert liet mij voorgaan, en toen wij boven kwamen liet hij mij broederlijk uit zijn veld flesch meedrinken. Op het register dat op den top der rots is neergelegd, staat het handteeken van onzen betreurden vorst te midden der handteeken» van de andere, alpi nisten, bij wie hij een indruk lieeft na gelaten van een energiek en kundig man met. een stalen wil en sterke zenuwen. Doch wat in de geesten zijner makkers vooral is bijgebleven, zooals overal waar hij zich bevond, is zijn groote eenvoud gepaard aan een buitengewone hoffe lijkheid en vriendelijkheid. Wanneer -hij in Italië op vacantia was, hield hijj eraan zich niet te doen ken nen,, en wilde nooit dat men hem als vorst behandelde. Hij verbleef hoogstens i h 2 dagen in eenzelfde hotel, en zocht een ander gasthof op, zoodra hij merkte dat hij erkend was. 'Zijn langste verblijf in de streek als alpinist, heeft 8 dagen geduurd. De Koning wias samen met 'zijn lijf arts een hotel gaan opzoeken. De eige naar herkende hem niet en wees hem een klein pension aan, daar hij zelf geen plaats* meer had. •Hier leidde de Koning het gewone le ven van een alpinist, met dit verschil echter dat hij met. zijn dokter zijn eet malen nam in zijn vertrekken. Niemand had er erg in dat het Ko ning Albert was, tot op zekeren dag een dienstmeisje, bij het strijken van de wiasch, op een der zakdoeken van den Koning, het koninltlik kroontje zag. De hotelhouder hiervan, op de hoogte gebracht, begon den Vorst met meer ontzag te behandelen, doch de Koning ook had lont geroken, en 's anderdaag; was hij uit het pension verdwenen. ;Men zou de reeks anecdoten kunnen verlengen, die allen erop wijzen, hoe wijlen onze Vorst zich bemind maakte bij allen die van verre of van nabiij de gelegenheid kregen hem te kennen of met hem in aanraking te komen. Het gevecht zou zijn oorzaak vinden in het Italiaansch-Abessynisch geschil doch ook in het feit dat de neger Leo Louis den Italiaan Camera, bokser, on langs heeft geklopt, i Het graven van de bedding van het Albert-Kanaal in het Hiasseltsehe ving aan twee maanden geleden^ De werken vorderen snel. Zij. omvatten vier kilo meter vaart tiusschen de huidige sluis te Kuringen en de Willekensmolenstr. een kaaimuur van ruim 516 meter voor de toekomstige haven t.e Hasselt, de rechfcmaking van den steenweg Hasselt- Zonhoven tusschen de Hasseltsche be graafplaats en den Genkschesteenweg met een brug over de Demerbedding en een andere over het kanaal. Ten einde de werken motgelijk te ma ken, dienden groote oppervlakten wei degrond gedraineerd, wat niet zonder moeilijkheden ging, maar niettemin met welslagen werd bekroond. Reeds is een gedeelte van den kaai muur nagenoeg voltooid. Dat is ook het geval met de grondvesten van de nieuwe va ar tbr ug. In de richting van de Willekensmo- lénstraat, dient een hoeve heelemaal weggeruimd. •Moeten nog worden gebouwd drie groote sluizen voor booten van 2.000 ton tusschen Genk en Hasselt, alsmede metalen bruggen. Ook wat betreft het vak Hassell-Hè- renthals is reeds een aanvang genomen met de werken. Dit is namelijk het ge val met. het gedeelte tusschen Hasselt en Beeringen. De nieuwe sluizen te Herenthals moé ten nog worden aanbesteed. De plannen hiervan zullen niet heelemaal overeen stemmen met die te Wijnegem, dit ten einde eenige bezwaren, die aan het licht kwamen te voorkomen. Gezien de vorderingen van de werken 'hoopt men einde 1936 met het heele Al be rt-liianaal klaar te zijn. Omdat hij niet i.n bewondering stond voor de rede van Goebbels Eerw Heer Keuppers, van Oberhau- sen, werd laangehouden omdat hij do jongste rede van Goebbels te Essen in 't belachelijke had willen trekken. Hitier spreekt Zoo onze tegenstrevers den strijd wil len, verklaarde Hitler in eene toespraak welke hij in Beieren hield,zullen zij den strijd krijgen en zullen wij heji ver pletteren. Toen onze groep gesticht werd, wa ren wij één tegen tien, thans staan wij negen legen één die ellendig aan ons twijfelt en beweert den goddel ijken ze gen in pacht te hebben. Zou onze be weging zonder den goddelijken zegen zoo hebben kunnen triomfeeren Ons werk staat onder de beschei- ming van een jong en fanatiek Duitsch volk en niet meer van een burgerij. De buitenlandsche politiek aanraken de, verklaarde» Hitler Niemand zal onlkenncn dat Duilscli- land sinds twee en half ijaar eene nieu we positie bekleedt. Ik ben overtuigd dat niemand ter wereld ons rijk nog kan aanvallen. Wij willen vrede en herop bouw. Zoo men onze vrede wil komen versloren, zal men botsen op een volK van mannen en nieC meer van pacifis ten. Binnen vijftig jaar, profetiseer ik, zal onze vlag het geliefde kenteeken zijn .van de Duitsche natie,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1