Een dobbel Jubilee 0. L. Vr. HEMELVAART Het Krediet van 200 miljoen voor Werkverschaffing Het Conflikt Itallë-Abessyuië KABINETSRAAD De Erkenning van Sovjet-Rusland' XXXXIq J A AR Gr ANGr NUMMER |85 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon i 14. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan J3, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis r— Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W, G. 2, Donderdag 15 Aug. O.L.Yf. Hemelvaart Zon op 4,43Zonaf 19,07 Vrijdag 16 Aug. 1935 H, RochuS Zon op4,44 Zon af 19,05 L. K. 21 N. K. 29 voeren in triomf, naar 's Hemels wellusi- \woning I)e Scrafiens om strijd in vleuglenzetel [op Hijs, Hemelkoninginrijs op tot 's hemels [honing, Met u rijst ons geluh en vreugdeen hoop [ten top. Deze is het uitmuntend feest van Ma ria 't Is de naamdag onzer Maria's en byna alle christene mensclien dragen dien naam. Dezen dag staat aangeteekend om Ma ria te eeren en ook ora ze te smeeken. 't Is haar gloriedag en onze hoopvolle aanroepingsdag. De Hemelvaartdag is de verheerlijking van O. L. Vrouw. Zoete tradities omrin gen dit mysterie dat het aardsche leven van'onze Hemelmoeder bekroonde en aan de II. Maagd haar hemelsch leven deden Een engel zou den dood voorspeld heb ben, of liever de inslaping van Maria. De apostelen op wondere wijze verwittigd, waren aanwezig allen rond het sterfbed van Moeder en nochtans ze moesten ko men uit alle hoeken en kanten van den toen bekenden wereld. De Heer kwam in persoon zijne godde lijke moeder te gem.oet en een uitgelezen koor engelen ontving de ziel en welhaast het verrezen lichaam van de Maagd der Maagden. Maria moeder der pas ontlo ken Kerk sedert den eersten Sinksendag, zegde vaarwel aan de apostelen, leerlin gen en heilige vrouwen. Reeds dan beloofde O. L, Heer het ge bed van zijne duurbare Moeder te ver- hooren en van dien tijd af werd ze de middelares tusschen God en het mensch el om. Stillekens zonder zucht of kucht sliep Maria in en sprak Heere in uwe handen beveel ik mijne ziel. Ik kom tot U Thomas was niet aanwezig bij het af sterven en bij de begraving en daarom opende men nog eens den grafkelder om de trekken der schoonste vrouw en moe der een laatste maal te zien. Men rolde den steen weg en o wonder Gelyk by het morgenlicht van Paschen vond men anders niet dan den lykdoek; de bloeme- kens daar nedergelegd voor de kinderlij ke liefde, waren nog niet verslensd, en hun goede geur vervulde de lucht... en zij zagen de H. Maagd door een stoet van engelen omringd ten hemel opgenomen. Dat verhaal moet onze godsvrucht op wekken en aanwakkeren en de gulden legende gevlochten om en rond Maria's opneming ten hemel moet ons verblijden en hoopvol doen naar omhoog zien. Ja dat is onze hoop, dat beurt op ons ver trouwen. Hare bermhertige oogen zullen tot ons gericht worden- Zij zal ze niet afwenden van onze miseries... en indien zij ze af wendt, 't is om ze te richten naar den stroom van genade en van hulp van ha ren Goddelijken Zoon. Zij is de verbinding tusschen hemel en aarde en zooals Esther bij Assuerus zal ze tusschen komen voor haar volk De hemelvaart zet de kroon, schenkt den zegenpalm op en aan het leven van Ma ria op aarde. Maria is gestorven, meer nog, zij is verrezen, zij zit in de groot® eer in het hoogste der hemelen verheven boven alle schepselen en ze smeekt voor ons ten beste. Danken, bidden, smeeken, eeren Ilaar 't zal met goede uitkomst zyn. Nu woont ge in 't Rijk des lichts van [hemelwellust dronken, O stort van uwen troon een lichtstroom op [ons neer, Heeft de aarde u tot vorstin aan 't he- [melscli hof geschonken Wat geeft ons niet voor u, de dankbre [hemel weer. Hat ons van uwen troon uw wakend oog behoede Wij drijven op een zee, vol klippenvol [gevaars Vergeet niet uw geslachtgij zijt van [onzen bloede, O Maagd en Moeder nu des bliksemslinge raars. MARC. De ministens -vergaderden in Kabi netsraad onder het voorzitterschap van M. Van Zeeland, eerste-minister. Zij hielden zich o.m. bezig met de diplomatische bewoging rond dewelke eenc eerste igedachtenwi&seling plaats had. Besproken werd de benoeming der titularissen in de posten van Moskou, 5Voenen, Parijs en Berlijn. De Raad heeft vervolgens een lang durig onderzoek gewijd aan de inrich ting van den nationalen dienst voor Werkverschaffing en aan de benoemin gen aangaande do verschillende bestu ren van dezen dienst. Deze groole besturen zijn nationaal bureel, hoofdkomibeit, bestuurkomi- teit. Vroeger werden die benoemingen ge daan in de verschillende diensten der werkloosheid door den minister van Ar beid en Sociale Voorzorg. Daar in den laatsten tijd te dien opzichte talrijke grieven en misbruiken werden vastge steld, zullen in het vervolg die, benoe mingen gedaan worden door den mi nisterraad. Er werd ook beslist dat voortaan de katholieke werkgevers in dezen werk- versehaffingsdienst zullen vertegeti- woordigd zijn, waar vroeger dit patro naat alleen door het centraal nijver heid skoimi te it vertegenwoordigd was. Op aanvraag der Commissie van Bui- tenlandschen Handel werd er besloten dat men de bevoegdheden van dit raad gevend comiteit voor de adljudic'aties zou uitbreiden, met het oog op' het toe kennen eener breedere plaats aan de nationale nijverheid. De Raad hield zich vervolgens bezig met het vraagstuk der zuivering, van de wateren van de Espierre. De besprekin. Wij hebben in ons Zondagn.ummer gemeld dat de regeering het krediet van 200 miljoen, dat in de begrooting van 1935 voorzien is voor provincie, en gemeentewerken, zal uitgebreid worden tot de openbare besturen en instellingen van openbaar nut. De socialistische «Peuple» stelt deze zaak voor alsof li-et hier een nieuw kre diet betreft en schrijft «dat de re-gee ring een krediet van 200 miljoen ter beschikking gaat stellen van de open bare besturen, die door het uitvoeren van werken willen mede helpen tot de opslorping der werkloosheid». Hel Mad wil aldus doen gelooven dal dit krediet werd bekomen door Minister De Man. Daar is volstrekt niets van. Dit kre diet van 200 miljoen werd door de re geering Theunis ingeschreven op de buitengewone begrooting. van het loo- pende dienstjaar 1935. Dit krediet was bestemd voor subsidieering van provin cie- en gemeentewerken. De huidige Te- géering ka.n nog geen buitengewone be groot ingskredi eten verleenen, daar het bu'djet voor liet dienstjaar 1936 nog niet eens in ontwerp is opgemaakt. Zij heeft eenvoudig het krediet der regeering Theunis uitgebreid tot de insteïling van openbaar nut. Minister De Man heeft dit krediet niet als een pluimken op zijnen hoed te ste ken. Hij zou beter doen te antwoorden op de vraag van zijn vriend Arthur Wauters: waarom de voor anderhalf gen zijn desaangaande reeds ver gevor- miljard klaarliggende dossiers van derd en de regeering heeft besloten de openbare werken niet ten uitvoer wor- noodiige credieten daartoe te voorzien. den gelegd Het vredesvoorstel van den keizer De ItaliaanS'Che bladen bespreken het vredeovooretel van don koinovj? ^nn "ABoc synie. De «Messagero» heet dit voorstel een humoristisch voorstel en voegt erbij dat de keizer van Abessynie zijn ver klaringen afgelegd heeft onder den" druk van Engeland, die streeft om Atoessynie als vredelievend en verzoeningsgezind te doen doorgaan en Italië als onhan delbaar. Wat de verklaring a.arugfcat van den Keizer zelf, betreffende den afstand van een stuk grondgebied zou men eerst moeten nagaan welke de meening is van de stamhoofden in Ogianden, die zeker en vast ermeöe niet gediend zijn dat zij onder Italiaanschen invloed zouden ko men te staan, en niet als wisselmunt willen behandeld worden. De korrespondent van de Popoio d'Italia» te Londen schrijft dat men in Engeland t'hans inziet dat Italië nieL ge diend is met de toewijzing van enkele woestenijgebieden en vaige beloften van economischen aard. Bepaalde voorstellen van Engeland Het wordt bevestigd, dat minister Eden belangrijke positieve voorstellen zal doen op de konferentie van drie, te Parijs. Het strengste geheim wordt voort in acht genomen, maar sommige meenen dat Engeland zoover zou gaan een her ziening van de koloniale igebieden voor te stellen, tegenover een verbintenis van Italië, niet tot oorlog te besluiten. Volgens andere genuehlén zouden Frankriljk en Engeland, die zelf verza ken aan elke uitbreiding van hun in vloedsfeer in Abessynie, aan den Negus voorstellen ruime ekonomisehe toege vingen aan Italië te doen. Het wordt échter betwijfeld, of Jtalie zich zal te- BliDflon «rlOlcil. lUICtj Udlg'Cl IJ1VG LUCgCVIU- gen. Ede.n aangekomen te Parijs Minister Eden, die Engeland verte genwoordigen zal op' de Konferentie dér Drie te Parijs, is aldaar Dinsdag aan gekomen in de gare du Nord, komende van Kales. Hij begaf zich onmiddellijk naar. de Britsche ambassade. Een onderhoud Eden-Laval De Fransche eerste-minister en mi nister van Buitenlandsche Zaken, P Laval had Woensdagmorgen om 11 uur een onderhoud met Eden. Engeland werkt in samenwerking met Amerika. De uitslagen van de driemachlen-c'öh- ferentie te Parijs zullen aan deii Vol kenbond op 4 September worden bekend 'gemaakt. Engeland heeft ook het voor nemen de regeering der Vereenïgde Staten op de hoogte te houden van het- verloop der onderhandelingen. Trouwens zoo laat men opmerken, Engeland is steeds in voeling gebleven met de. Anïë- rikaansche reg'eering nopens dit vraag stuk. Zwitserland verbiedt een internationale an tl -o or I og s ver g ad er i n g Op 15 Augustus moest alhier een vergadering plaats hebben van een co miteit dat zich heet «Comiteit ter voor- koming van den oorlog tusschen Italië J en Abessynie». De regeering heeft die vergadering verboden op grond van de wetsbepaling betreffende de veiligheid van den Staat. Zeer Eerw. Heer Kcchuyt, Pastoor der parochie van het H. Hart. De parochie van het H. Hart viert een dubbel jubilee van haar herder: vijf en twintig jaar priester, tien jaar pastoor der parochie. Te Eecloo geboren den 24 Mei 1884 uit een dier diep christelijke familiën zooi talrijk in ons dierbaar Vlaanderen, bezocht de Z. E. II. Kochuyt het college zijner geboortestad. Na schitterende studiën aldaar, trok hij 'naar liet klein iSieminari.é te St. Niklaas en later naar het Groot Seminarie te Gent. Zondag 28 Augustus 1910 werd de Eerwaarde Heer Kochuyt priester gewijd door Mgr Stillemans en den 17 September van het zelfde jaar trok de jonge leviet naar St. Niklaas om aan het St. Jozefs ge sticht het zoo kiesche ambt van surveil lant waa,r te nemen. Zijn minzaam, tact vol, gezagvergende optreden vestigde de aandacht der 'Overheden op den E. H. Kochuyt en anderhalf jaar later, reeds werd hij professor benoemd >a,an het col lege te Geeraardsbergen. Zijn hekwaam. I1C1W, '.-"J-A wijding verwierven hem de achting der overheid en de genegenheid der leerlin gen'. Den 29 Augustus 1921 werd de E. H. Kochuyt onderpastoor benoemd te Gee- raerdsbergen. Vijf jaar tang heeft hij dien lastigen eïi dikwijls zoo ondank baren post bekleed. Bij de laatste H. Harlfeesten in de stad van den Ouden Berg hébben wij gezien welke indruk de E. H. Kochuyt daar heeft; nagelaten. Honderden menschen wezen hem elkan der aan, groetten hem eerbiedig e«n ve len vreesden niet de plechtigheid te sto ren om een welgemeenden «Dag, Mijn heer dé Pastoor» toe te sturen. Den 10 Maart 1926 kwam de Z. E. II Kochuyt naar Aalst om de nieuwe paro- chie vani het H. Hart te stichten. Weet U, beste lezer, wat het is een nieuwe parochie slichten in een arme volkswijk Begrijpt U wat het. kost niet alleen aan geld, ook aan zelfopof fering, zielelijden aan... ontgoochel in, Kent U het gezegde Een nieuwe kerk kost, een priesterleven? Dit alles wist de Z. E. H. Kochuyt en toch aan vaardde hij graag 'die uiterst moeilijke taak, en met het. optimisme, dal hem kenmerkt, toog hij aan het werk. In een korte spanne tijds bouwde hij ONTSCHEPING VAN ITALIAANSCHE MUNITIE TE MASS9EA, zijn kerk. En welke kerk Een parel van Homaanscjicn bouwtrant, helder ver licht, eenvoudig, smaakvol bemeubeld. Heeft U daar reeds een hoogmis bijge woond op dé hoogdagen, een paliriwij- ding met Palmzondag In niet één kerk onzer stad worden zulke indrukwekkende plechtigheden gehouden. Een liturgische ahdiijgeest, zullen we maar zeggen, heerseht in de kerk van het H. Hart. Wanneer de priesters aan liet altaar slaan, omringd van talrijke ingelopen misdienaars en twintig in 't wit igeklee- de knapen, die, als- echte kunstenaars, het' proprio der H. Mis zingen, dan krij gen wij een tableau dat de grootste schilders zou bekoren. Geachte Lezers, we noodigen U uit de waarheid van deze bewering te komen toetsen op de eerst komende plechtigheid in onze kerk. Eene kerk bouwen kost een priester het leven. God dank, zoover is het met den Zeer Eerwaarden Heer Kochuyt niet gekomen, doch de zware zorgen hebben zijne gezondheid geknakt. Optimist door en door priester naar Gods hart, bi ij ft zijn leuze «Alles' en zich zelf geven voor zijne parochie. Vader der armen, zoo noemen hean de minbedeelden. Wie in nood verkeert, gaat naar de pastorij en de Zeer Eerw. Heer Kochuyt geeft, geeft- zonder tellen, en zijne linkerhand weet niet wat zijn rechterhand schenkt. Trooster der bedroefden. Waar lijden of beproeving is binnengeslopen, daar gaat de Zeer Eerwaarde Heer Kochuyt en een zonneschijn treedt ibinnen in de woningen en in de harten. Zelfs bij de hopelooizen toovert hij den glimlach op de lippen. Hoe vurig bemint- hij de werklieden Wanneer de Zeer Eerwaarde Heer Ko chuyt honderden zijner parochianen ziet gaan doppen, dan kijkt hij hen meewarig na, dan zou hij werk uit den grond willen stampen. Hij begriljpf zoo goed de misnoegdheid geboren uit kom mer en ellende en hij doet. alles, wat in zijne macht is om zooveel werkloozeu Voor de opvoeding van het volkskind vallen geen opofferingen den Zeer Eer waarden Heer Pastoor Kochuyt te zwaar. Ook slaan zijne parochiale scho len hoog, aangeschreven en doen ze me de in het verjongen, vernieuwen en aan passen met en aan de moderne metho deleer en opvoedkunde. Hoe bloeien de patronaten, de K.A.J. de vacantie-piatronaten deze laatsten, vereenigen meer dan drie honderd kin deren Eenig in de stad I Kort samengevat een rijk priester leven Verwondert het dan iemand dat de parochianen van het H. Hart hunnen Pastoor eeren en beminnen dat zij er aan houden hunnen Herder te vieren. Donderdag 15 Augustus, wordt de Vlaamsche Kermis geopend. Zondag 18 Augustus ten 7 ure 's avonds, op de koer der S. Lievensschool, Drie Sleutel- slraat, huldiging van den Zeer Eerw. Heer Pastoor. Wij noodigen al onze stadsgenoot-en uit eon bezoek te brengen aan den Vlaamschen Kermis om den Zeer Eer waarden Heer Pastoor een blijk van warme sympathie te geven. De Zeer Eerwaarde Heer Kochuyt blijve ons nog lang gespaard Ad Mul tos Annos 1 De Belgisch-Russische onderhande lingen voor het lot stand brengen van een handels-modus Vivendi zijn Dins dagmorgen aangevangen in het hotel der Belgische ambassade te Parijs. De Belgische afvaardiging beslaat uil M.M Casteur, gevolmachtigd minister, vertegenwoordiger van den minister \an Buitenlandsche Zaken; baron Herry, rang hebbend gezant ;Boutquin, bestuur der handelsovereenkomsten; Loridan, Oamus en Lemoine. De Belgische afgevaardigden kwamen te half 10 bijeen om een Laatste maal het Belgisch standpunt vast le stellen. Te 11 uur kwam de delegatie der Sov- jet-regeering toe, aangeleid door den voorzitter der Commissie van Handels overeenkomsten te Moskou, dezelfde ambtenaar die de onderhandelingen met Tsijecho-Slowakije voerde. In werkelijkheid is de toestand als yolgt De Russen wenschen van ons te kno pen, wat wij hun niet duurder dan el ders wenschen te verkoopen, b.v. spoor, riggels en producten der zware nijver heid, maar zij wenschen niet zelf die öankoopen te betalen. Zij vragen ons eene leening te doen, waarvan de -opbrengst zou dienen om de bij ons gekochte aankoopen le beta len. Het -geld onzer bankiers zou naar on ze Belgische uitvoerder gaan. Dc Russen bieden aan, de uildclging en de intresten-dezer Belgische leening lc betalen, maar als waarborg geven zij enkel eene verzekering en een handlee- keii. De Belgische banken zouden zich dus tot de Belgische regeering moeten wen den om waarborgen te krijgen. Gelukt dc operatie, dan zou stellig de handelspositie van Belg,ie ten overstaan van Moskou verbeteren; maar men be grijpt, dat dil gauwer gezegd is dan ge daan. Men zal op geen moment over de ou de schulden spreken. Het protocool zal zeggen dat de hui dige onderhandelingen worden gevoerd, onaangezien de oude rechten; men weet wat dit te bel eekenen heeft. Buiten liet vergemakkelijken der lee ning, zou de Belgische Slaat helpen tot levering der Belgische koopwaren voor Rusland te Antwerpen, wat aan onze groote haven eene beweging van alle koopwaren van cn naar Rusland zou geven.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1