Laad en Volk van Abessynië 17 Het Italiaanscb- Abessinisch Geschil De oodertiaodslingen Ie Parijs BIDDEN WE VOOB DEN VREDE Invoer van Belgische Landbouwproducten in het Groot Hertogdom Luxemburg Zaterdag AUGUSTUS 1935 De Spaansche Vbot Legeroefeningen te Beverloo 2CXXXI® JAAKiiANg HUM MER |QQ Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrend, AALB2 it Agentschap HAVAS, Adolf Mazlaan U, le_ Brussel Bu, de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Septimus Zonop4,46 Zon af 7,03 L. K. 21 N. M. 29 Daar Abessynië thans in het middel punt der belangstelling staat laten wij liier een en ander over dit land volgen. VRIJE SLAVEN. Het eigenlijke Ethiopië is ongeveer zoo groot als Nederland en telt 3millioen inwoners die leven van het werk van 6 of 7 millioen slaven of lijfeigenen. Ron dom dit centrale gebied dat veroverd werd door de opeenvolgende keizers en voornamelijk door Menelik de groote Negus, die voorzag dat de penetratie der Europeesche mogendheden onafwendbaar zou leiden tot een gewapend conflikt, omringde zijn oorspronkelijk rijk aan alle zijden met uitgestrekte bufferstaten. I)it randgebied, dat ongeveer vijf-en- twintig maal zoo groot is als ons land voedt en beschermt de Ethiopiërs, de af stammelingen van Koning Salomon. Officieel is de slavernij in Abessynië afgeschaft. Iedere slaaf heeft wettelijk het recht zijn heer te verlaten. Maar waarheen zal hij zich dan begeven? Voor het weinige werk dat bij behoeft te ver richten, ontvangt bij gratis een huis en voor ziju vrouw eu kinderen, voedsel kleeding. Hij kan zich vestigen in een der landbouwdorpjes, als hij er tenminste wordt toegelaten. Maar daar zal hij moe ten werken van den vroegen morgen tot den laten avond om voldoende graan te kunnen afleveren aan den dorps- molen. Zijn heer kan hem met de zweep ran selen, zelfs met de beenen ophangen aan een paai op het erf, maar ook in de zwar te Kolchozen worden de luiaards niet zachtzinnig behandeld. Wie van den dorpsakker wil eten, moet zweeten I Als slaaf van een Ethiopiër leeft men geluk kiger dan als vrije boer in het grens gebied. Nieuwe leden van de dorpge meente zijn immers goedkoop te krijgen en slaven zijn duur. Volgens de meene meening der Europeanen, die jarenlang iu Abessynië hebben gewoond kunnen de slaven zich over hun lot niet beklagen. Ook een Europeaan kan niet leven zonder slaven. Een Ethiopiër ver huurt zich nooit als knecht of als dienst bode. Zoo iets is ver beneden zijn waar digheid... Toen onlangs de gezant van een der Europeesche groote mogendheden door een nieuwe functionaris was vervangen, vernam deze tot zijn ontsteltenis dat de Abessynische portier van het gezant schapsgebouw er niet minder dan zeven slaven op na hield. De portier werd onmiddellijk ontsla gen... In enkele weken tijds had de ge zant evenwel vier portiers benoemd en weer ontslagen, want allen bleken voor lnin persoonlijke diensten eenige slaven noodig te hebben. De gezant is nog altijd in Addis Abeba en zijn eerste portier staat weer als vroeger in de hall-van het gezantschaps gebouw. Een Europeaan die zijn stand wil op houden kan niet zelf bij een handelaar steenkool gaan bestellen. Hiervoor heeft hij zijn kok. Maar deze kan de zak steen kool niet naar huis dragen. Zoozeer kan een Ethiopiër zich onmogelijk verlagen. Daarvoor zijn menschen, die uit een an dere omgeving voortkomen... slaven.., als men ze zoo wil noemen. In de hoofd stad kan men voor dergelijke karweitjes dragers huren. Maar in de province dan I Neen, de provincie kan, gezien de algemeene economische structuur van dit land de slavernij niet bij decreet worden afge schaft. IN DE ABESSYNISCHE BERGEN DE VRIJE STAD HARRAR MANNEN MOGEN HUN VROUWEN NIET SLAAN. De bevolking van Harrar leeft geheel afgezonderd van de omwonende stam men. Om 9 u. in don morgen, wordt al het vee naar de bergweiden gedreven,en als de avondnevels het geheele land schap hebben omfloersd keeren de her ders met hun moede schapen weer terug naar de verre stal. De akkers en tuinen der Harrers lig gen in een wijden boog rond de muren der stad. Daar buiten woont een volk van een ander ras, met geheel andere taal en zeden. De stad heeft haar oigeu wetten, die in belangrijke punten afwijken van de a gemcene landswetten. Do mannen van Harrar hebben by voorbeeld niet het recht hun vrouwen te slaan de Abessy- 'nische sclioonen huwen dan ook bij voor keur een jougeliug uit deze moderne stad... De taak der Abessynische staats ambtenaren in Harrar is beperkt tot het innen van eenige tienden. ZWARTE KOLCHOZEN. Bij de grens van het stedelijk gebied verandert het landschap van gedaante In deze gele woestyn staat het leven stil, De Galla- en Koetoe-negers en de zwer vende bedoeinen-stammen zijn eerst de allerlaatste jaren in aanraking gekomen met de u beschaving die hun sigaret ten en gramafoons heeft geschonken, maar de Oud-jTestaraentischer reinheid en eenvoud heeft ontstolen. Sinds heugelijke tyden is de akkergrond in de oasen gemeenschappelijk eigendom van alle leden van de stam. De Galla- en Koetoe-neger brengt zijn oogst naar een centraal punt, waar het graan wordt gemalen en waar ook de rijksambtenaar zyn aandeel komt op- eischen. Tijdens de laatste keizers Me nelik en Halle Selassie die de oude dwangmaatregelen hebben afgeschaft, komt de fiscus de belasting eerst innen wanneer het graan is gemaaid. Vroeger kwam het evenwel vaak voor, dat het zwarte dorp het geheele jaar moest wer ken onder het toezicht van 's keize: plaatsvervangers. Deze staatsslavernij is evenwel reeds lang afgeschaft. EIGENAARDIGE OPVATTINGEN Ras Almanu, die in 1933 door keizer Haile Selassie werd belast met de vrij lating der slaven in de provincie, ver kocht de vrijgelatenen onderhands op nieuw voor 40 Maria-Theresia-thalers per hoofd de helft van het bedrag stort te bij in de schatkist, de rest was een zoet winstje. Zoodra dit ruchtbaar werd veroordeelde de Negus hem tot vijftien dagen gevangenisstraf. Een maand lang zat Almanu, inderdaad achter slot en grendel. Thans is hij opnieuw aan hot hof in het gevolg van den keizer. Wie durft beweren, dat de Abessy nische slavernij in stryd is met de mo raal van dit volk, heeft de toestanden hier te lande niet door eigen aanschou wing leeren kennen.Het komt inderdaad wel eens voor, dat een slaaf halfdood wordt geranseld, maar, een Abessiniër is nu eenmaal geen west Europeaan ook zijn zoon zal hy bloedig ranselen, wanneer deze het al te bont gemaakt heeft. Het gezag wordt met bijbelsche gestrengheid gehandhaafd. Hier staat tegenover dat het huwelyk dor slaven erkend wordt nooit worden echtgenooten door verkoop van elkaar gescheiden. In 't algemeen worden slaven zelfs zelden verkocht meestal blyven zy tot hun dood bij denzelfden heer. De Abessyniër beschouwt zijn slaven als onmondige kinderen, als er eens een slaaf wegvlucht dan wordt hij door de politie teruggebracht, zooals in Europa een kind dat het ouderlijke hnis is ont- loopen. Als een slaaf steelt dan wordt hij zelfs niet voor het gerecht gedaagd, zyn heer moet de boete betalen. Maar wanneer een slaaf bij zijn eigen heer steelt, dan wordt het niet aangegeven de Abessyniër schaamt zich over het slechte gedrag van zyn slaven, zooals een Europeaan over 't slechte gedrag van zijn zoon. VW Voor ee.n vreedzame oplossing Volgens de «Daily Telegraph» en de «Times is uit de eerste ontmoeting tusschen de Britsche en Fransche af- gevaardigden te Parijs -gebleken, dat de h. Laval en zijn medewerkers alles zul- len doen wat mogelijk is om een vreed zame oplossing te helpen bewerkstelli gen. Baron Aloisi te Parijs aangekomen Parijs, lg Aug. De Italiaansche afgevaardigde op de konferentie van drie, bar-on Aloisi, is te Parijs aangeko men. Een onderhoud Laval-Aloisi. Parijs, 15 Aug. Eerste minister Laval had een onderhoud mot baron Aloïs-f. Over het onderwerp van de bespre kingen werd geen mededeeling ver strekt. Naar verluidt heeft baron Aloisi, in zijn onderhoud met eerste-minister La- val, nogmaals het algemeen bekende Italiaansche standpunt uiteengezet. Baron Aloisi zou erop gewezen heb ben, dat Italië troepen heeft samenge trokken in zijn Oostafrikaansche kolo niën totnogtoe' 170.000 man om zijn oogmerken te verwezenlijken. Zooals men weet, heeft Mussolini thans nog 50.000 man onder de wapens geroepen. Een nieuw onderhoud Laval-Eden Pariijs, 15 Aug. Eerste minister Laval had een nieuw onderhoud smet den Britschen afgevaardigde Eden, aan wien hij den uitslag van zijn besprekin gen niet baron Aloisi mededeelde. Een onderhoud met den vertegen woord ige,r v.an den Negus Parijs, 15 Aug. Eerste minister Laval, had in den loop van den namid dag een onderhoud met den h. Tecle Hawariate, minister v-an Abessinië. De vertegenwoordiger van den negus ontmoette insgelijks den Britschen ambassadeur, Bde,ni. Verklaring van Lav.al. Parijs, 15 Aug. Na afloop van zijn onderhoud met Eden, verklaarde eerste minister Laval Wij mioet-en morgen te 10.30 ure bijeenkomen met de hh. Edeni en Aloisi. De-zen avond 'hebben wij slechts de te volgen werkwijze besproken. Verdere besprekingen Parijs- 15 Aug. Eerste minister Laval ontving verder, Politis, Griekscbe minister. Eden, vergezeld van den Britschen Ambassadeur te Parijs, en sir Robert Vansittart, begaf zich, te 18 uur, naar het ministerie van buitenlandsche ken, waar hij door Laval ontvangen Een deel der Spaansche vloot, bestaande uit modern ingerichte onder-zeeërs, heeft de haven van Plymouth (Engeland aangelegd. De katholieke Oud-Strijders nog on. der den geweldigen indruk van den grooten oorlog en angstvol om de toe komst, vragen dringend aan alle katho lieken, aan alle christenen, aan alle menschen van. -goeden wil om met hen mede te bidden voor den vrede. Ze vragen door den mond der Pries- ters-Oud-Strijcfcers een vurig gebed voor het algeheel welslagen van hun vredes- bedevaart na-ar Rome. 't Mag niet zijn dat het samenbidden van duizenden Oud-Strijders van al de vroeger oorlogvoerende naties-, onge merkt voorbij ga, zooals dat, door de schuld der groote pers, het geval was, voor de vredesbedevaart der 100 duizend katholieke soldaten van den wereldoor log te Lourdes verleden jaar. Terwijl .elke samenkomst van enkele Oud-Strij ders, '1 zij Fransche, Duiische, Engel- .sche of Italiaansche die NIET bidden met volle kolommen wordt bedacht -en 't is rniaar goed ook in onze katholieke- bladen. Nu vragen we Neen, we eischen dat De oefeningen van het eerste leger korps. zullen in het kamp van Bever loo beginnen op Maandag 19 Augustus, des avonds en zullen den Dinsdag en Woensdag worden voortgezet. Zij ge beuren onder de leiding van generaal Cumont, hoofd van den staf,' bijgestaan door generaal-majoor Van den Bergen, onderhoofd van den staf. Ongeveer 18.000 manschappen zul len taan de oefening deelnemen onder, bevel van luitenant-generaal Tasnier, bevelhebber van het eerste legerkorps. Zij worden gevormd door de 6-e infante riedivisie (Brussel) bestaande uit de grenadiers-, de kanabmiers het 8e linie en liet 6e artillerie, onder bevel van lui tenant-generaal Vinpotle, de 5e infan- terie-divisie (Henegouwen) bestaande uit de drie regimenten onbereden jagers en het Ito artillerie, onder bevel van generaal-majoor Dehaene. Verder door. het 14e artillerie, seintroepem, twee groepen waarnemingsvliegtuigen en door de eerste* groep van het 2e regi ment luchtvaart. De vijand zal worden voorgesteld door werd. Ontmoeting Aloïsi-Eden. Parijs, 15 Aug. Bar.on Aloisi begaf zich Donderdagavond naar de Britsche ambassade, waar hij een onderhoud had met Eden. Abessynië bereidt zich voor. Addis; Abeba, 15 Aug. Terwijl de Abessynische -overheden een vreedzame1 oplossing zoeken van het geschil met Italië, bereide/n zij zich niettemlin krachtdadig op den oorlog voor. Het Noordenleger, over verschillende dis tricten veTspreid, zou in 'het geheel '425.000 manschappen tellen. De keizer heeft aan verscheidene gouverneurs de lijst gevraagd van de militaire banoo- digdheden. Munitie werd per spoorweg naar het Zuiden gezonden. De hoofden der Somalis werden door den keizer ontvangen. - Nieuwe mobilisatie in Italië Krachtens een zoo juist uitgevaar digd decreet worden de in 1914 geboren allen met ons medebidden, gedurende! de best6ndi& Beverloo gelegerde troe. onze bedevaart te Rome van 6 tot 9 Sep-'Pen' na,me"jk '14e linie, het eerste r lnlnli n« iron K/%» I I l_ hebben, onder de wapens geroepen. Bij het nieuwe mobilisatie-decreet worden ook de jongelui van de lichtin. Nieuwe Regeling In het Staatsblad is een grootherto gelijke verordening verschenen, waarbij d-e invoer van zekere landbouwvoort- •brengselen geregeld wordt, die uit Bel- gie komen. bi;jzond«re.™nrunni,ig wordt ver" go" *931 en 3933 ondnr de wapenen ge- „6 5„ °r den mVOer- van de voleend8 roepen, die slechts drie maanden behoe. produkle": ven te Maa^t van' 1 SeptembCT tot 11 In Hnlie is het anders niet de 1 gewoonte deze jongelui, die voor een Eieren, ran t Maart tot 1 September, diensttijd van slechts drie maanden in Appelen, van 1 September tot 1 Ja- aanmerking komen, onder de onze lafheid, wordt de nimmer versa gende vrede-saetie van Z. H. den Paus niet voldoende gewaardeerd zoo niet belasterd door de andersdenkenden. Wij moeten, onversaagd, Zijne richt lijnen durven te volgen en althans ook in 't openbaar, durven te bidden voor den bedreigden vrede, in deze dagen waarop de Negus van Abyssinië gebe den voor den vrede vraagt aan zijn volk, en dat de Anglikaanscbe Bisschoppe.n gebeden voor den vrede voorschrijven. E. K., K. A., B.onden van het H. Hart, dienstplichtigen die slechts drie'maan-ï Con?rc8,aties van °- L- Vrouw, en bi- den behoefden te dienen, met inbegrip! zonder de schoolkinderen, en de kloos- van hen, die in het buitenland woneh enj ..^en zu"eh den oproep der Oud die geen geldige reden voor vrijstelling! .W.(;lke de °Pr(>eP' van den II bataljon van het 11e linie en een kom- pagnie grenswacht. De vijamd staat on der bevel van generaal-majooT Vander- veken, bevelhebber van de infanterie- school. De Amerikaansche jeugd en de Film Kort geleden heeft in New-York een interessante bespreking van kinderen plaats gevonden, als afsluiting van de «National Board of Reviews of Motion Pictures». De jeugdige redenaar», kin deren op een leeftijd van 11 tot 16 jaar, hebben gedeeltelijk scherpe criti-ek op films en stars uitgeoefend. Zij toonden in hun argumentatie een verwonderlij ke rijpheid en worden werkelijk «au se- rieux» genomen in Hollywood. Een vijftienjarige jongen opende de zitting en zegde o,a. «Voor het eerst in de geschiedenis van de film is hier een conferentie ge opend, met het doel elkander in te lich ten oyer de vorderingen der filmkunst. Door onze schuld, 'k zegde bijna door] Over een en ander zal tlan naderhand tember Of liever dat ze medebLdden met den H. Vader den Paus-, hoe gespan nen ook de toestand weze, of, juist daar_ om: «Verstro-oi de volkeren welke oor. log verlangen En gansch het vervolg van dien 67 Psalm, door God zelf geïn spireerd, zoioals Piius XI dat tot twee maal toe, met Kerstmis en in April 11. plechtig verklaarde. We nemen de oude vertaling van Beel.eni opdat niemand denke dat de huidige omstandigheden de lezing zouden hebben beinvloed: Ver strooi de natiën, die belust zijn op krijg. TX" zullen gezanten komen uit Egypte: Er Ethiopië zal hare handen uitstrekken tot God. Koninkrijken der aarde, zingt Gode ter eer; roert de snaren voor den Heer; roert de snaren voor God,-die daar heen vaart op den hem,el der hemelen, naar het Oosten. Ziet, Hij doet zijne stemme hooren, eene geweldige stem. Gëeft eer aan God, wiens heerlijkheid is over Is raël, en wiens macht is ini de wolken. Vreeselijk is God in zijn heiligdom:; Hij de God van Israël, Hij geeft kracht en Sterkte aan zijn volk! Geloofd zij God!» Vader is, volgaarne beantwoorden. -Zoo ze gieen spe-ciale -godvrucht oefeningen verlangen te verrichten ter gelegenheid der vredesbedevaart naar Rome. zullen ze vereenigd met den II. Vader,"met tie e dienen dour familie-omstandig.'Fis:ThoppeI1 en de Posters van alle In Italië is het anders niet de „nd?n der wereld. het vredes-offer der gediscuteerd worden. Men is eindelijk tot het inzicht gekomen, dat de jonge lieden misschien ook wel eens igocde critici van de voortbrengselen van hun eigen tijd zouden kunnen zijn. De rap porten, die wij zullen hooren, zijn door geenerlei invloed bewerkt en zijn één voor één een zuiver oordeel van een on zer jongeren over de een of andere film! Ook zal er geen oudere zijn, die deze cru tieken corrigeert of beïnvloedt de discussie-tijd is van ons en voor ons en ook de verantwoordelijkheid voor het geen wij hier brengen, ligt in onze tui gen handen! De discussies stonden naar men be weert, op tamelijk hoog peil, en do, film producers hebben er veel uit geloerd, dat zij later zich ten nutte zullen maken. nuari. Vee en versch ossevleesch. Granen van alle soorten, hu.n deriva ten en brood. wapenen té roepen. Mmssolini heeft ook 'zes op pensioen gestelde admiralen tot den vyerkelijken dienst .teruggeroepen, ons den vrede. Dat alles is voorberei ding tot cene vurige Communie. En met vt^i bizonderen aandrang zullen ze in tic Li- H. Mis met bizondere godsvrucht bij-! tanie van L- Vrouw de aanroepingen wonen pn nredeopdragen en medebidden:1 hldde!i: «Koningin van vrede, bid voor «Geef ons den vrede in onze dagen, de voorspraak der heilige Maagd Moeder Gods Maria... Lam Gods wegneemt de zonden der wereld, g op Zie hiernevens. Dom Modcstus Van Assche O.S.B. Abt der S. Pietersabdij, Steenbrugge. P. S. De inschrijvingen voor de Roniiebcdcvaart moeten ingestuurd wor, den vóór 20 Augustus,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1