En msclriklijto Omstroiaiij teisterde Italië Rijkdom en Armoedo De Wereldtentoonstelling Ernstig verkeersongeval te Antwerpen Verkeersongeluk nabij Namen Geweldige ontploffing te Brussel Drie personen uit het water gered te Oostende 17 Aug. H. Septimus. G-eboren uit lieideffsehe ouders bekeerde hij zich en moest de vlucht nemen. Te Home aangekomen werd hij priester en bis schop. In het begin der IVe eeuw werd bij onthoofd. De groothandelsprijzen. Het index cijfer der groothandelsprijzen, opge maakt einde Juli, is met twee punten gedaald. Het is thans- 553 tegen 555 in Juni, 552 in Mei, 531 in April en 4 Maart. Het is dus met 19 ten honderd vermeerderd in verhouding met het in dexcijfer van Maart. Het geldt hier alleen voor de grond stoffen en de half-afgewerkte produkten zoodat de weerslag op de afgewerkte produkten in dezelfde verhouding zal blijven'. Yoorwat de voedingswaren betreft is het index met 22 ten honderd gestegen in vergelijking met de prijzen van Maart. Voor de textielprodukten zijn de prijzen daarentegen met 32 ten honderd gestegen sedert de maand Maart. Herinrichting der diensten i.n het Mi nisterie van Landbouw. M. De Schrij ver, minister van landbouw, heeft beslo ten enkele hervormin-gon in zijn depar tement -door te voeren met het oog op de inkrimping der uitgaven. M. Henry, directeur-generaal van den statistiekdienst die op pensioen gaat, zal niet worden vervangen. Het werk van dezen dienst' zal over de andere diensten verdeeld worden. Er zullen voortaan nog slechts drie algemeene besturen zijn in plaats van vier. Het tweede algemeen bestuur dat den tuinbonwdienst en het tuinbouwoncier- wijs omvat zal zich in- de toekomst be zig houden met den invoer en de econo mische documentatie. Het hoofd van den algemeenen leger staf. Generaal-majoor Vanden Ber gen thans onderhoofd van den gene- ralen staf zal in September aanstaande de plaats innemen van luitenant-gene raal Gumon-t, die den grensleeftljd be reikt- i Generaal-majoor Vanden Bergen 4 heeft een werkzaam deel genomen aan de studie en de verwezenlinking van het plan betreffende de verdediging der grenzen dat thans wordt uitgevoerd. Hij was de onmiddellijke medewer ker van luitenant-generaal Cumont. De strijd tegen den Colorado-Kever Het landbouwinstituut te Gembloers zet krachtdadig den strijd voort tegen den Coloradokever,- den vijand van de aardappelen. Een ploeg werklieden is onder leiding van professor Mayné te ruggekeerd naar Furnaux, waar de eer ste kevers werden ontdekt, om de velden met nieuwe onlsmettiingesmiddelén te bestrooien. Een tweede ploeg is aan den arbeid te Botassart, onder leidfhg van landbouwkundige Libert, o Vermindering van het aantal vreem delingen. Uit cijfers afgekondigd door het departement van Binnenland- sche zaken, blijkt dat het aantal vreem delingen in Belgie sedert eenige jaren sterk verminderde. Het bedroeg in 1931: 32.045; in 1932: 21,212; 1933: 19.325; 1934 :15.994 Wanneer men bij deze cijfers alleen rekening houdt met de vreemde staats burgers dan ziet men, dat gedurende het vorige jaar, het getal vreemdelingen dat Belgie verliet, dat van de vreemde lingen die er zich kwamen vestigen met 3560 overtreft. Ten gevolge van liet doorbreken van een dijk nabij de stad Ovada, stortten de immer wassende wateren van de Orbas rivier zich op de stad waar een 100-tal huizen werden vernield. De geweldige stortregens die boven de bergen van Ovada waren losgebroken hadden het waterpeil der rivieren schrikbarend doen stijgen. Onder den druk van het- water begaf de dijk van Molare. Een electriciteitsmaatschappij had deze dijk doen aanloggen om liet water als drijfkracht te kunnen aan wenden. Het meer van Molare hield 200 millioen m3 water in. Het ontketende water spoelde vijf bruggen weg. De streek van Ovada biedt thans een troostelooze aanblik. Een gansche wijk werd volledig vernield. Te Craprietla en te Molare bleef geen steen op den an deren. De puinhoopen der huizen steken boven het water uit. Overal drijft wrak hout van meubels en het, water voert lijken mee van ménschen en dieren. Te Ovado werden meer dan 130 hui zen volledig vernield. Het is-treurig, om aanzien hoe de overlevenden der ramp, jammerend hun vermiste familieleden opspeuren. De dijk van Molare die 40 mieter hoog is begaf over een lengte van 200 meter. De bevolking wordt overal door de wan hoop verteerd. Talrijke lijken werden reeds opgevischt. Heel Llgurie door -noodweer geteisterd Het noodweer, dat de ramp bij Molare heeft veroorzaakt-, heeft in geheel Ligu- rie gewoed. In de omstreken van Genua en Ales sandria hebben hevige onweders, ge paard gaande met wolkbreuken, gewoed. Te Genua werd een man door den blik sem gedood. De elektrische lokomotief van den sneltrein Genua-Milaan' werd eveneens door den bliksem getroffen, waardoor de motor vernield werd. Het water in de rivieren is zoodanig gestegen, dat in verschillende gemeen ten de huizen onder w'ater kwamen te staan. Do oorzaak van de ramp De voorzitter van de derde afdeelin van den Hoogere-n Raad der Openbare Werken, M. Giandotti, is te Molare aan gekomen, waar hij het onderzoek inzake de dijkdoorbraak leidt. De onderzoeks commissie heeft vastgesteld dat tenge volge van de overvloedige regens het peil va.n het water van het meer geste gen was tot vijf meter boven het nor maal peil. De bijzonderste dijk heeft weerstaan aan den watervloed. Het is een zijdijk, welke begeven heeft, zoodat het water in een tw*eede kleiner meer stortte, dat diende voor de besproeing van de terreinen. De sluizen konden ech ter aan de drukking van 'het water niet weerstaan. De omvang van het meer welke over t algemeen 18 millioen m3 bedraagt, is mét 2 millioen >m,3 verminderd, zoodat het gevaar voor een tweed-e dijkbreuk niet meer bestaat. Het officieel doode-ncijf8r 's Avonds laat gaven de autoriteiten een eerste officieele mededeelmg van het aantal dooden. Voor zoover de oprui mingswerkzaamheden hier licht over hebben kunnen werpen, zou dit 70 be dragen. Dit getal is aan wijzigingen on derhevig. te Brussel PROGRAMMA. Zaterdag 17 Augustus 1935. Congres van Comptabiliteit. Congres der socialistische Jonge Wachten. Congres der Oogmeesters'. Congres der Nationale. Centrale der mijnwerkers. Congres der Knstelijke Onderwijzers. Eeuwfeestplein van 19 Cot 20 iu. Bei aardconcert door Jéf Denijn. Kinderrijk. Marionettenschouw- burig. Vogelkooien. Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden) Open van 9 lot 21 u. Om het uur voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation, van 14 tot 20 u. Voor stelling van dokumentaire filmen. Alberteum. Doorloopendé voorstelling van 11 tot 19 u. Planétariüm, voorstelling te 10 u. 30, te llu. 15 en 12 u Vanaf 14'u. Om de 45 minuten, laatste voorstelling tc 23 u. Oud-Brussel. - van 14 tof- 18 u. Flo- bertschieting. Volksschieting. Pistool- schieting. van 9 V» tot 13 u. Scliie- ting op Staande Wip. van 10 tot li Besteldig muziekfeest. te 21 u. Volks concert op het Balieplein. van 20 tot 23 u. Wandelcoricert. 23ste Vervolg. Hij verzuimde niet van de minzaam beid en mildheid van den bankier te gewagen, maar vergat melding t-e ma ken van de duizeling, die dien heer, bij de deur van een der kapellen was over vallen. 1 De konstabel en de jachtopziener,die daarop verhoord werden, verklaarden, dat zij bij liet, aanbreken van den dag het onderzoek naar de kleederen van- den verslagene hadden voortgezet, doch geen spoor van eenig kleedingstuk zoo min als van eenige bloedstorting ont dekt hadden. Na deze laatste verklaringen gehoord Ie hebben, haalde Arthur, die door de voor den heer Waller: zoo niet bezwa rende dan Joch onaangename getuige- nis van den koster pijnlijk getroffen was geworden, weder vrijer adem, daar het hem duidelijk bleek, dat de moorde naar zijn slachtoffer naakt uitgeschud had, en het alzoo niet te betwijfelen was dal. de misdaad niet uil wrok, ol vijandschap, maar uit roofz-ucht ge pleegd was geworden. Uit liet door den lijkschouwer voor gelezen verslag bleek, dat Wilmot's dood ongetwijfeld het gevolg was ge weest van verwurging en dat de moor denaar deze daad zoo onverhoeds en snel scheen gepleegd le hebben, del den verslagene alle gelegenheid benomen was geworden om zich te verdedigen. Nadat het getuigenverhoor afgeloo- Gisteren namiddag bad een verkeers ongeval plaats op de Britsehelei te Ant werpen, ter hoogte van het Gerechtshof. De 60-jarige Jozef Kubu, wonende te Antwerpen, Lange Vlierstraat, werd er aangereden door een Hollandsche auto met nummerplaat n. 409. J. Kubu werd zwaar (gekwetst aan het hoofd, naar het Ste Elisabethgasthuis overgebracht. 1 De autovoerder, een Hollander, sloeg dadelijk na het gebeurde op de vlucht, doch werd achtervolgd door de politie op motorfiets, die er in gelukte hem aan te houden. De autovoerder werd haar het politie bureel der 8e wijk overgebracht, waar liiij onderhoord werd. Te Lives-, nabij Namen, aan de sluis van- Masonviller. hepft een niet alle- daag;sch ongeluk plaats geliad. Twee motorrijders reden in .de rich ting van Namen. De eene werd door mid. del van een touw dóór derfa-ndcre voort getrokken. Dé eerste was de 30-ijarige autobestuurder Jean Wiertz, uit Saint- Servais en de andero de veekoopman Paul Dethy, uit: Jambes. Wiertz heeft op zeker oogenblik ge- voeld dat zijn vriend hem niet volgde Hij reed terug en >80 meter verder vond hij Dethy met een zware verw;onding naast zijn motorrijwiel liggen. Naast 'hem lagen ook de wielrijders Jos. Ver- cheval, wachtmeestet in het fort te Fle- ron, en René Dévo?', wapenmaker in het zelfde fort. Men vermoedt dat het touw is los ge raakt, en dat Dethy "met zijn motorrij wiel legen de wielrijders is gebotst. De toestand van Dethy is zeer zorg wekkend. De wielrijders zijn niet erg gewond, maar hun rijwielen zijn zwaar gehavend. Donderdag middag, om half Iwaalf, ontstond er als het ware een paniek aan de Maur. Lemonnièrlaan te Brus sel, op hét gedeelte tusschen" het An_ ne.essensplein en het Fonlainasplein, ten gevolge van een lelie ontploffing; die zich voordeed in het- huis n. "49 van de genoemde laan,-en dat'den hoek vormt m.et de Zinikstraat. Het was een geweldige knal, die ie dereen deed. vluchten. De 'winkel van de benedenverdieping, waarin kant, vlaggen stoffeerarfcikelen, enz., werden verkocht, wa,s totaal vernield. Alles werd do.or el kaar geworpen. De luiken waren afge rukt. De muren gebarsten. De ruiten waren verbrijzeld tot boven de tusschen. verdieping. Het was een onbeschrijfe lijke verwoesting. Doch de verwoesting bepaalde zich niet bij het eerste huis. De scherven van de verbrijzelde ruiten waren geslingerd tot aan den anderne kant van dé laan. Bovendien was de ruit van de uitstal ling van den juwelier ,Delaye, wiens buis een geheel vormtmet de. geteisterde woning, insgelijks aan stukken. De scherven lagen in de uitstalling.' Tón slotte hadden nog drié huizen geleden aan de overzijde van de Zinik straat, namelijk de Grande Poëierie du Centre, die. den anderen hoek vormt vari de laan en de Zinikstraat en waarvan de drie groote uitstalramen' volledig wer den ing.edrukt. Bovendien werden in de kruideniers winkePdie 11. 1 .van de Zinikstraat vormt en in een kleine riemenfabriek welke n. 3 inneemt, eveneens al de ruiten van de benedenverdieping verbrijzeld. Het verkeer werd stop gezet op de laan, althans, voor de auto's wier ban den ernstig werden bedreigd door de glasscherven. De brandweer en de poli tie kwamen ter plaatse. Het dienstmeisje Josée Carls, van Duilsche afkomst, in dienst van Mëj. Nelly Berlrand, eigenaresse van liet ge teisterde huis, verklaarde dat zij klee deren gereinigd bad biij middel van ben zine. Dit gebeurde in den kelder. In den eersten kelder had zij de kleeren geïïan- gen en zij had de flesch met de benzine opnieuw gesloten. In den tweeden kel der is de keuken gevestigd waar het vuur brandde. Zij wou dan het eten klaar maken, opende de deur die van den eenen kelder tot den anderen keldé? toegang geeft en op dit oogenblik is de ontploffing gebeurd. Naar een deskundige verklaarde is vermoedelijk het benzinegas dat zich in den eersten kelder had ontwikkeld, Goor het schoonmaken van de kleeren, ont ploft, bij het-openen van de deur, daar dit g.qts, met het brandende vuur- in aan raking .is gekomen. Het is te verwonderen dat het meis-je slechts licht aan hand en been gewond werd en dat de ontploffing nog geen ern stiger gevolgen had. Naar men ons verzekerde heeft de ontploffing aan een achttal personen verwondingen veroorzaakt. Mej. Bel trand, die zicli in den'winkel 'bevond, werd ernstig gewond aan een pols. Benevens het dienstmeisje werden dan nog een zestal personen gewond, echter gelukkig niet erg,meestal door de •glasscherven. Onder hen zijn enkele voorbijgangers. De meesten werden echter verpleegd dobr een apotheker die een paar huizen verder woont, waarna allen naar het St. Janshospitaal werden overgebracht. Allen zijn naar huis ge gaan. Niet een is zwaar getroffen. Door de stadsdiensten werden de noo- dige maatregelen genomen om de ge vaarlijke glasscherven, v,an de laan eni de straten te verwijderen. Men kam begrijpen dat de gebeurtenis op het middaguur een igroole drukte en belangstelling verwekte in het centrum van; de stad. Een valies met Juweelen verdwe nen te Brussel Een noodlottig, doch niet minder zon derling avontuiuT overkwam eene Luik- sche Juwcliersvrouw tijdens hare te rugreis van Oostende waar zij haar ver lof had doorgebracht. Bij het'overstappen te Brussel liet zij haar valies dragen door e'en bood schapper, die. benevens toiletartikelen, van 50.000 fr. juweelen bevatte. Alles ging normaal, de valies werd in den trein geplaatst en de dame reisde ver der. Thuis .gekomen opende zij echter; haar valies en stelde vast dat het een, ander was dat zij mee had en dat er van juweelen' géén spoor was. Dit va lies bevatte sléchts linnengoed van een vrouw en van een.'kind en Verder muziek met hét mdrés op: van 'eeir Duilscher. De politie'' wérd dadelijk' op de hoogte gestéld, en-ook de grensstations werden gewaarschuwd. Geldt hét hier een ver gissing ofwel een behendige diefstal Een Fransche heer, vergezeld van zijn vrouw en kindje, waren per auto- naar Oostende gekomen en hadden besloten] vlak vóór het pensionaat van het II. Hart te Mariakerke- een caoutchouc boot te water te laten en er een reisje mede te doen. Op zeker oogenblik sloeg het bootje omver, de drie inzittenden te wa ter werpende. Weldra waren- zij in moei lijkheden. Gelukkig voor hen d>at de ze ventienjarige Louis Van Hes te, di3 dichtbij werkt in het hotel Bucking ham,» ter plaatse was. Zonder aarzelen werpt hij zich te water en daar hij goed kan zwemmen mocht het hem geluk ken de drie personen te redden. Het luidt dat deze -jongen aan zijn proefstuk niet is. •ander vertrek, en toen zij een klein half uur later in de gelagkamer terugkeer de, werd door den lijkschouwer voorle zing gedaan van een met eenparige stemming genomen besluit, waarbij de persoon van Jozef Wilmot verklaard werd door een of meer onbekenden op gewelddadige wijze en blijkbaar met voorbedachten rade vermoord te zijn. Het was ruim zes ure toen de zitting werd geheven. Henry Walter, zijn com pagnón en Arthur Lovell keerden naar het logement terug en zetten zich om zeven ure aan tafel, waar échter eene zeer gedrukte stemming heersc-hte. Het onderwerp dat de gaslen vervulde was te zwaarmoedig om er, vooral aan den maaltijd, over te spreken, en zij waren te vol van dit onderwerp om zich over andere zaken uit te laten. Het verwonderde Arthur Lovell, dat Henry Walter hem nog niet na^r zijne dochter gevraagd had hoéwei hij dit van den anderen kant weder minder vreemd achtte, daar het den bankier natuurlijk moest stuiten om den naam zijner Laura met het akelige onderwerp, dat hem thans geheel bezighield, te ver mengen. Gij zij t waarschijnlijk voorne mens/mijnheer, nog heden avond aan miss Waller tc schrijven vroeg dc jongman eindelijk. Ik stel mij voor, dat zij een zeer pijnlijken dog zal gesleten hebben. De tijding, die de heer Burham haar dezen morgend bracht, maakte, hoe voorzichtig hij het ook aanlegde, een allertreurig,sten indruk op haar. Waarom zou ik schrijven, mijn vriend antwoordde de bankier. Ik hoop pen was; begaf de jury zich naar een] mijne dochter te zien voor dat mijn brief haar zou kunnen bereiken. Zijt gij voornemens, mijnheer, om heden avond te vertrekken ja, met dén sneltrein van half elf. denzelfden waarmede ik gisteren avond zou vertrokken zijn, als dit akelige voorval niet liad plaats- gehad. Arthur zag hem verwonderd aan. Ik veronderstelde dat gij plan hadt om te blijven tot dat... Tot wat vroeg de bankier. Daar het gerechtelijk onderzoek is afgeloo pen, zie ik niet in dat mijne tegenwoor digheid hier langer wordt gevorderd. Ik heb reeds meiden schouwer over de begrafenis van den ongeliukkigen Jozef gesproken, en fffen voornemens eene goede som tot bestrijding der kosten daarvan achter te laten. Waarom zou ik mij hier dus- langer ophouden Het is zoo antwoordde Arthur aarzelend, uwe tegenwoordigheid wordt le dezer plaatse niet langer geëischt, maar zoudt gij het toch niet beter oor- deelen hier te vertoeven, tot dat de po gingen tot opsporing van den moorde naar, waartoe reeds bevelen zijn gege ven, tot eenigen uitslag hebben geleid? Arthur Lovell durfde zijne gedachte niet volledig uiten hij achtte het'hiet mogelijk, dat bij sommigen eene ver denking ten aanzien van den heer Wal ter zelve was ontstaan, en vreesde dat liet schielijk vertrek van den bankier de verdenking nog meer in de hand zou werken. Henry Walter schudde het hoofd. Ik betwijfel het ten hoogste, zeide hij, of men den dader wel op het spoor zal komen. Wat zou zijne ontkoming verhinderd hebben 11 zijn de merkwaardige inrichtingen voor de ver vaardiging van Aspirine tabletten. Vakmenschen uit alle landen komen Zich ter plaatse overtui gen van de zindelijkheid waarmede de vervaardi ging geschiedt en de hygiënische manier van verpakking. Vóór den yerbruiker worden de Aspirine tabletten door geen enkele hand aan geraakt. Net Product van Vertrouwen. Vraagt decïiglrtoataVérpokklng" rfist het BAYER- ikfljis ion-het-zegelivan de nationale Cosfcax. O, zeg dat niet, mijnheer Walter 1 riep Arthiur. Verscheidene omstandig heden kunnen eene ontkoming beletten, vooral de gemoedsstemming waarin de moordenaar na liet plegen zijner misdaad verkeert, zijne verwarring en verbijstering, waardoor hij in de mees te gevallen zelf zijn misdrijf uitbrengt. Maar in deze zaak moeten, dunkt mij, de geroofde .kleederen tot eene spoedige ontdekking van den dader leiden. Hij zal deze waarschijnlijk 'trachten te ver- koopen, 0111 zich door liet meedragen daarvan niet belemmerd of bij moge lijke huiszoeking niet verraden le zien. En op die wiljze zal bij juist in de val loopën. 't Is mogelijk, antwoordde de heer Walter, terwijl hij zich achterover in zijn stoel wierp en met zijn zakdoek over zijn voorhoofd streek maar gij zult loch moeten toeslemmen, mijnheer Lovell, dat de opsporingen nog dagen kunnen duren en mijn verlangen om mijne dochter te zien en haar door mij ne tegenwoordigheid gerust le stellen is te groot, om mijn verblijf hier onbe paald te verlengen. De beer Burham ondersteunde de zienswijze van zijn compagnon, en of schoon Arthur door beider redenen geenszins overtuigd werd, dat hij de zaak verkeerd inzag, liet 'hij liaar toch •rusten. Men kwam thans overeen, dat alleen de twee compagnons dien avond op reis zouden gaan, maar Arthur nog tot den volgenden dag te Winchester zou vertoeven, om bij de begrafenis van den ongelukkigen Jozef tegenwoordig te zijn, waarna hilj in de langs den sjïoor-vJ weg gelegen plaatsen, onderzoek naait Sampson Wilmot zou doen. 1 Eenige minuten na tien ure hield lieü rijtuig, dat de drie heeren Arthur Lovell deed de beide heeren uitgeleide naar het station overbracht, voor dit' laatste gebouw stil. Terwijl de heer; Burham plaatsbriefjes nam en voor d<^ bagage zorg droeg, en Henry Walter! met Arthur gearmd de wachtkamer op en neer wandelden, verscheen er eens klaps een man op den drempel van dit vertrek, die, na een oogdnblik in het' rond gezien te hebben, den lieer Wal ler naderde. Het spijt mij, mijnheer, sprak hij' op onderdanigen toon, maar ik heb last om 'uw vertrek uit Winchester te ver hinderen. i Gij vroeg de heer Walter .Wat' bedoelt gij, vriend Ik ben van een bevel voorzien, mijnheer, om u onverwijld voor d.eit rcchler te brengen. Een bevel?... "Van wien Een bevel van den rechter, waar bij mij gelast wordt, mijnheer, om onverwijld voor hem te brengen. Op welken grond riep Arthuij. Lovell. Op vermoeden van betrokken lef zijn in den moord van Jozef Wilmot, j De millionnair rees fier overeind ei€ zag den konstabel met een schamperen^ glimlach aan. Dat is waarlijk al te dwaas. 1 zeide hij, maar ik ben bereid om met u medei te gaan. Vervolgd

De Volksstem | 1935 | | pagina 2