18 De Les uit het verleden Het Italiaansch" Abessiniscli Geschil Beigfe eis Sovjet-Ruslasiö Ds onderhandalinaen ia Parijs Zondag AUGUSTUS 1935 Congo De strijd tegen de werkloosheid Wiiey Post bij een Vliegtuig-ongeluk gedood De Overstroosningsramp in Italië XXXXIo JAARGANG HUMMER |87 DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AAL SU s Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaah f3, te Bxussel Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. Rue de Richeleu, Parjis. Bank B ui d i ng-Ki ngsway t 20 Londres W. C. 2. H. Helena Zonop4,47 Zonaf7,01 L. K. 21 N. M. 29 UIT HET LEVEN. 18den Oogst 1935! tienduizenden Vla mingen hebben heden de verplaatsing ge daan naar de roemrijke en toch zoo diep tragische IJzervlakte Hoog in de lucht schiet het twee en vijf tig meter hooge IJzerTcruis als een machtig symbool van Vlaanderens' dapperheid en offerende liefde. Wie eenmaal het IJzer monument besteeg en bovenop het vlak een wijle de eindclooze vélden en weiden welke door liet monument behcerscht worden aanschouwde, werd onwillekeurig met een diepen indruk bevangen. Ér ziveeft im mers zooveel tragiek boven de onmetelijke vlakte Zag ik de stroomende wateren van den stommen IJzerstroom in mijn fantasie geen oogenhlik als rood geverfd?... rood van jeugdig frisch vlaamSch heldenbloed, dat gutste uit gapende wonden en zich ver mengde met het stoeiende water Is dal geen bloed van dappere zonen en vaders, die roemvol den dood ingingen voor 't be houd van 't lieve vaderland Hoorde ik geen stemmen daar géén weeklagen en kermen was dat geen roepen om hulp geen machtige kreet die 't kanongebulder cn 't geknetter der geweren als overweldi gen wilde Och, wat is 's menschen ver beelding toch rijk en wild als 'n toomloos hollend ros Maar toch, daar is tv el ooit iets iverlce- lijks van geweest Daar, op diezelfde vlakte, troonde eens de dood met den zwaaienden schepter van de vernielingswee in de hand. Daar lieerschte eens clc vree set ijke oorlogsgruwel die zooveel schoons, zooveel jeugdigs en ideaalsvol wegmaaide. Kijkt goed daar prijkt het glorievolle kruis. I Vaar 't kruis U groet, daar ligt in den diepen grond liet offer. Staat daar niet het heerlijke vers van onzen grooten vlaamschen dichter, meester en priester, Cyriel Verschaeve Hier liggen hun lijken Als zaden in 't a and, Hoop op den oogst O Vlaander'land Gij die 't IJzerkruis bewonderen gaat ontbloot er eerbiedig het hoofd... en ween ni bid Bid voor allen die hun jeugdig bloed en leven gaven en uil wier dood het vaderland herboren is, uit wier offer Vlaanderen, het moet zoo, het kan niet anders, weer groot wordt en roemrijk, zoo als in de gulden middeleeuwen Ondertusschen dreigt iveer het gevaar van wapengekletter cn als een akelig spook komt de krijgsgod «Mars» andermaal de rust en den vrede storen. Weg met den oorlog, zoo klonk tot nog toe de leuze bij de meeste der volkeren maar dat belette niet dat het een wedloop werd naar beivapening. Men make zich geen illusies zoolang de ontwapening op licel de lijn niet ivordt doorgevoerd, kan er ook geen spraak zijn van bestendigen vrede. Daarvoor staan de feiten der geschiedenis borg. Of is men mis schien reeds vergeten, dat de diepe oorzaak van hel laatste weevolle wereldconflikt van het jaar 1914 gelegen was in de steeds toenemende bewapening der groote Euro pees che mogendheden bij het begin der twintigste eeuiv. Daaruit toch volgde nood zakelijk een gespannen politieleen toestand, die onvermijdelijk vroeg of laat een alge meen catastroof moest veroorzaken. Aan leiding er toe, was op dit oogenblik, de moord op den Oostenrijkschen kroonprins, Aartshertog Ferdinand en zijn gemalin, C28 Juni 1914). Oostenrijk-Hongarije opende toen de reeks der oorlogsverklaringen, n. I. aan Servië en nog hetzelfde jaar stegen deze tot zeventien. Een gelegenheid vindt men gauwivan- neer een staat oorlogzuchtig is aangelegd wanneer men immers een hond slaag wil geven, vindt men ras een stok. Het laatste woordnopens het Italiaansch- Abessiniscli geschil is nog niet gezegd de Europeesclie horizon is daardoor be trokken en nevelachtig Gave de Heer dat er spoedig klaarte home en de dikke mist en onweerswolken maar dra wegdrijven Genoeg wee hebben de menschen door staan gedurende den laatsten wereldoorlog nu nog ondervinden we er de droevige ge volgen van. Hei iccze een herinnering wat de treurige statistieken ons zeggen voor ons klein België.., daarin lezen we dat 39,104 belgisclie soldaten sneuvelden of verdwenen 19,800 werden zwaar gekwetst 1,400 moesten een afzetting ondergaan 86 werden blind geslagen 200 kerken werden geheel vernield 580 kerken toerden gedeeltelijk vernield 525 scholen en gestichten verwoest 66,103 woonhuizen geheel vernield 11,929 woonhuizen gedeeltelijk vernield Voor 1 milliard 59 millioen 219 duizend 365fr. waar den in 1914, schade aan belgisclie fabrieken en werkhuizen 81,179 heet. belg. akkergrond verwoest 28,700 burgers tv er den gedood hier te lan de, of overleden in ballingschap. Duidelijker kan de alarmklok niet kleppen De Ijzerbedevaart staat geheel in het teeken van de hulde aan onze dappere jon gens. Uit hiin bloed is 't vaderland herre zen Van uit hun roemvol graf roepen ze ons toe Weg met den oorlog den vloek aan hem En als ze ons cene boodschap op het liart ivïllen drukken, dan is het gewis de boodschap van den vrede. De vredesgedach- te dient dan overal door te dringen men strijde er voor, men ijvere en werke voor de schepping eener degelijke vredesmenta- liteit onder alle menschen. Doch dat alleen is niet voldoende De vrede is een zegen van God en men bidde met vurigheid om dien vrede samen met onzen H. Vader den Paus halen we de woorden aan van den gewijden psalm 67/31. Dissipa gent es quae bella volunt Verstrooi, Heer, de volkeren, die op oorlog aansturen DENDERZOON Het Belga-agentschap meldt, dat de Belgisch-Russische besprekingen, die thans te Parijs worden geveerd, nog verscheidene dagen in beslag zullen ne men. Van nu af is reeds een ontwerp van ■overeenkomst ter studie genomen! strek, kende tot. het verbeteren van den Bel gischen uitvoer naar Sovjet-Rus land,-uit voer die "reeds verbeterd was-, tengevol ge van de onderhandelingen van den minister van Buitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel, met den offi cipusen Russischen vertegenwoordiger. Een buitengewoon belang wordt ge hecht aan de krachtinspanningen, vroe ger reeds gewiljd aan het belang van den transicthandel voor de havens van Ant werpen en Gent. Getracht zal worden do Itonnemaat ervan te verhoogen. Verder sturen de Belgische onderhan delaars erop aan de Russische bestel lingen vooral te doen slaan op afge werkte artikelen, teneinde uit deze nieu we 'handelsbetrekkingen zooveel mioge. lijk voordeel te halen voor de arheids krachten. Ook wordt Sovjet-Rusland als een goed a(Zetgebied beschouwd voor ver scheidene landbouw- cn koloniale pro- dukten. Tot grondslag van de besprekingen werden de handelsbetrekkingen! geno men van de vorige jaren. In 1933 be droeg de Belgische uitvoer 53 millioen frank, tegen een Russische invoer van 454 millioen, het evenwicht van de ba lans was dus verbroken met 401 mil. lioen. In 1934 waren deze cijfers 113 mil lioen en half tegen 384 millioen, van waar een overwicht van den Russischen invoer met 27 millioen. Voor de eerste vijf maanden van het jaar 1935 bedroeg de Belgische uitvoer 57 millioen) en de Russische invoer 133 millioen. Voor het gansc'he jaar zou dat dus een Belgischen uitvoer beteekenen van 144 millioen tegen een Russischen invoer van 320 millioen, zoodat het Rus sische overwicht reeds zou- gedaald zijn tot 186 millioen, wat een merkelijke ver betering mag geheeten worden. Vertrek der «Anversville» Sedert de scherpe kritiek in de pers van al de partijen tegen de lamlendig heid der regeering in den strijd tegen de werkloosheid geuit, schijnt er in de offi- cieele middens beweging te komen voor werkverschaffing. De regeering begon met de provinciën de gemeenten en de instellingen van open baar nut te herinneren dat er op de be grooting van 1935 nog een krediet van 200 miljoen beschikbaar blijft voor de subsidieering ten beloope van minstens 25 p. c. van al de door deze organismen uitgevoerde werken. De Eerste-Minister M. Van Zeeland schijnt nu zelf de leiding van deu strijd tegen de werkloosheid te nemen. Men weet dat zelfs de socialistische bladen deze laatste dagen niet malsch geweest zijn voor M. Do Man, minister van Open bare Werken en Opslorping der Werk loosheid, omdat hij zich zoo weinig van de werkverschaffing scheen aan te trek ken. Men heeft gezien dat M. Van Zee land zijne socialistische collega's De Man en Delattre in zijn kabinet ontboden heeft, waar hij die heeren nogal duchtig op de vingers moet getikt hebben. De Eerste-Minister heeft met klem gewe zen op de hoogdringende noodzakelijkheid zonder verwijl den krachtdadigsten strijd tegen de werkloosheid door te voeren M. Van Zeeland vreest ook den naken den Herfst. In zijne radiorede van 21 Juli wees hij erop dat de daling der werkloosheid sedert Maart grootendeels te wijten is aan omstandigheden, die met 't goede seizoen verband houden. "Maar voegde hij erbij, in den Herfst zal deze herstelbeweging door andere invloeden geremd en tegengewerkt worden, invloe den die ook weer verband houden met het seizoen, maar die tegen ons inwer ken. Er moet dus kost wat kost uitgezien worden naar middelen om in den Herfst en in den Winter de werkloosheid te keer te gaan. Er valt daarmede geen tijd te verliezen. M. Van Zeeland heeft de OREC of Dienst voor Ekonomische Hernieuwing bijeen geroepen, om te beraadslagen over het vraagstuk der werkverschaffing. Namen aan deze vergadering deel MM. Max Leo Gérard, Minister van Financies De Man, Minister van Open*- bare Werken, en Spaak, Minister van Verkeerswegen. De ministers hebben een voorstel goedgekeurd aangaande den bouw van vijfhonderd metalen wagens voor de Nationale Maatschappij van de Belgische Spoorwegen, welke aan de Belgische nijverheid zou worden toever trouwd. De kosten van dit werk zouden geschat worden op 275 millioen frank. Men voorziet dat er tien duizend arbei ders gedurende het winterseizoen aan dit werk zullen worden aangewend. Laten wij hopen dat dit maar een be gin zal wezen, en dat de losgekomen be weging voor werkverschaffing krachtda dig zal doorgevoerd worden. ,De bekende Amerikaansuli-e vliegenier Wiley Post, is met zijn toestel ten gron_ de gestort en bleef, evenals, de passagier die met hem in de machine zat, op slag dood. Hij was te Fairbanks opgestegen met bestemming naar Kaap Barrow in Alaska. De passagier, die den vliegenier ver gezelde, is de kinema-acleur Will Ro gers. Het nieuws van het ongeval werd be kend dank zij een bericht uitgezonden door den «'eindienst van het Amerikaan, sc,he leger. Men herinnert zich dat Wiley Post probeerde van op Kaap Barrow Lenin grad te bereiken via de Noordpool. Wiley Post was een der koenste ën meest onverschrokken vlieigeniers1. De onverschrokken vliegenier, welke in minder dan negen dagen de wereld ZICHT OP DE PLAATS DER RAMP. Wij hebben onze lezers1 op de hoogte gebracht van de schrikkelijke o-ver- stroomingsramp te Molare in Italië. Van de 20 millioen kubieke meter water die het overstroomende meer bevatte hebben zich 18 millioen in de vallei gestort, ,132 gezinnen betreuren een sterfgeval. Mussolini heeft de sekretaris der fascistische partij naar de geteisterde streek gezonden. Aan den voorzitter der provinciale afdeeling liet de Duce 50 duizend lire afgeven voor de getroffen families. De paketboot «Anversville» is Vrij dagnamiddag te 2 uur uit onze haven naar Congo vertrokken. De «Anversville», welke onder bevel staat van commandant Biebuyck, ver- trok voor haar 117e reis en had nietJ laatste poging om zijn eigen rekörd tel minder dan 182 passagier» aan boord,' kionnpm t omi vloog, van 23 Juni tot 1 Juli 1931,! j vond den vliegeniersdood tijdens zijne! De besprekingen te Parijs De Konferentie van drie Parijs, 16 Aug. De konferentie van drie is» te 10 u. 30, in het ministerie v,an buitenlandsche zaken bijeengeko men. De besprekingen tusschen de hh. La val, Eden en Aloisi werden zonder eeni ge plechtigheid geopend. De eerste bijeenkomst Parijs, 16 Aug. De eerste bijeen komst van de konferentie van drie .heeft geduurd van 10.40 ,u. 'tot 13.10 u. Laval heeft geweigerd eehige ver klaring af te leggen, en deelde alleen mede dat de besprekingen voortgezet worden in den namiddag. De laatste voorstellen van Abessynië Parijs, 16 Aug. Na het einde der namiddagvergadering heeft, de h. Laval aan de pers volgende verklaring ge daan We hebben vandaag het onderzoek aangevangen van de verschillende di plomatieke stukken aangaande de be sprekingen van de drie mogendheden met Ethiopië. In de volgende vergade ringen zullen we samen de middelen opzoeken.' o>mi het geschil tusschen Italië en Abessynië op vreedzame manier te vereffenen. Gedirrende de schorsing van de ver gaderihg, moet de h. Aloisi in betrek king zijn geweest mef zijne regeering, om haar n.l. verscheidene Fransche En.gelsche voorstellen kenbaar te ma ken. Te 17 u. 30 kwamen de verscheidene afgevaardiginlgen volledig bijeen in het Salon de 1'Hor loge van het Quai d7Or- say. Men verneemt dat baron Aloisi de eischen van Italië nader heeft toege licht, zonder echter tot nog toe eeni vas te formule te hebben voorgedragen. Men verzekert dat de regeering van Addis Abeba de volgende toegevingen zou doen 1)' Ze zou waarborgen geven voor de veiligheid van de Italiaansche Koloniën Somaliland en Erythrea, ook voor de veiligheid van de Italianen in Abessynie gevestigd. 2) Ze zou economische voordeelen toestaan aangaande de mijnen, het. aanleggen van ijzerenwegen en andere banen alsmede voor wat den landbouw betreft. De Negus wacht nu op de voorstellen van Italië maar blijft verklaren dat in ieder geval, de onafhankelijkheid van Abessynië buiten spraak is. Daaruit meent men t-e moeten be sluiten dat Abessynië zich tegen alle militaire bezetting zal verzetten. verdeeld als volgt: voor Boma en Mata di, 66 in eerste, 58 in tweede en 1 pas sagier in tu ss ch enk las. Namen de boot met Lob ito als bestemming: 15 eerste klas, 12 tweede klas en 24 tusschenklas- reizigers. De lading bedroeg ongeveer 3000 ton. kloppen. Weinig vliegeniers bezaten de koel bloedigheid welke hij aan den dag legde tijdens zijne heroïsche vluchten. Ver moeienis kenlde hij niet, en hij bézat als een ingeboren instinkt van oriëntatie. Ilij is gevallen, als dé ovorwinïiaar op zijn ëereveld: de lucht I De stemming te Addis Abeba Parijs, 16 Aug. De bijzondere me dewerker van het Havas-agentschap te Addis Abeba meldt, dat de bevolking, vooral in de hoofdstad, onrustig wordt, nu het einde van het rogenseizoen na dert en de konferentie van drie over bet lot van Abessinië gaat beslissen. In intellektueele krinjgen is men in derdaad de mccning toegedaan, dat in dien de konferentie van drie geen op lossing vindt, ook de Volkënbondsraad daar niet toe in slaat zal zijn. Mén hoopt echter nog steeds dat Engeland te Pariijs een vreedzame regeling zal kunnen bewerkstelligen. Men herinnert zich inderdaad aan de aanbieding van Engeland, zelf een haven cn een strook grondgebied aan Abessinië af te staan, in ruil voor grondgebied dat aan Italië zou worden toegekend. De Negus zou bereid zijn op die voorstellen in te gaan cn men vertrouwt dat ook Mussolinie ten slotte voor een dergelijke oplossing zal te vinden zijn. Gevaar voer een wereldoorlog Ottawa, 16 Aug. Mackenzie King, leider van de Kanadeesche liberale par tij en gewezen eerste minister, heeft op een politieke vergadering verklaard, dat de Abessinische kwestie tot een we reldoorlog kan leiden. In; verscheidene gedeelten van' liet Britsche rijk, zegde hij, wonen milïïoé- ncn menschen van hetzelfde ras' als de Abessiniers, cn de ernstigste verwikke lingen zouden kunnen ontstaan indien het gebied van .den negus door een an dere natie aangevallen werd. Indien een liberale regeering, voegde hij eT aan toe, de verantwoordelijkheid op zich moest nemen, een besluit te ne men betreffende de houding van Kana- da in geval van een Europeeschen oor log, zou zulks niet gedaan worden vóór de vergadering van het Parlement, dat alleen over de kwestie zoor beslissen. Mussolini heeft een millioen man onder de wapens Rome, 16 Aug. Officieel wordt mede gedeeld, dat het Italiaans'che leger in September 'één millioen manschappen onder de wapens zal tellen. Een incident tusschen Italië en Abessy-nie Op het station Diraclaoea van dé spoorlijn Djibouti-Addis'- Abbeba zou zich' een incident hebben voorgedaan. Tijdens een woordenwisseling met' een Ethiopisch politieagent zou Mece- nate, de secretaris van het Italiaansche consulaat te Aden, ernstig gewond zijn. Er werden revolverschoten gewisseld. Ook de politieagent werd ernstig ge wond. Dank ziij het vertrek van den trein j werd de toestand niet erger. De oorzaak van den twist, is onbekend, Nopens dit incident werd uit Addis Abbeba liet volgende meegedeeld «Een Italiaan die in strijd met het bestaande reglement zijn reisgoed langs bet raam' wou buiten krijgen, werd gewaarschuwd door een Abessyniseh politieagent. Doch 1 de Italiaan gaf den politieagent enkele jj stampen. De politieagent stampte te- gen en de andere reizigers moesten turs- 3 schenbeido komen. De trein vertrok en. de Italiaan ook. De regeering van Harrar heeft onver wijld den Italiaanschen consul op de hoogte gesteld van het voorval.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1