Rijkdom en Armoede Geweldige brand teister! de radio-tentoonstelling te Berlijn Automobilisten Opgepast Slechte Maag 1 Ellendig Leven LEGERNIEUWS Man zwaar verbrand te Anderlecht Vreeselijk ongeval te Varssenare 21 Augustus. H. Anastasius. Naar alle waarschijnlijkheid zou de h. .Anastasius afkomstig zijn van Aquilc'a (Italië). In de Daïmalische stad Salone vond hij den marteldood in 304. Op zijn graf richtte men later een grootc ba siliek op. Nationaal en Interdiocesaan Verbond dep St. Pauluswerke-i. Eene nieuwe pauselijke goedkeuring komt ons ver bond vereeren en verheugen. Zijne Hei ligheid Paus Pius XI heeft de welwil lendheid gehad «de verspreiding der katholieke- pers» als maandintentie aan het apostolaat des gebeds voor te schrijven. Iedereen kent deze vereeni- ging waarvan de millioenen leden over gansch de wereld verspreid, dagelijks bidden voor een maandelijksche inten tie persoonlijk door Z. H. den Paus goedgekeurd. Geen twijfel dus dat onze St. Paulus- werken, onder het e e re voor zi t terscliap van Z. 'e. den Kardinaal Aartsbisschop van Mechelen en de hooge bescherming onzer Hoogwaardige Bisschoppen in de ze geestelijke hulp een aangroei der werkdadige belangstelling b:ij de katho lieken zullen magen boeken en dank zij de katholieke pers, Christus' rijk een nieuwe uitbreiding neme. "Voor alle inlichtingen zich wenden tot het algemeen secretariaat :36, Nijver heidstraat, Brussel. Het hoofdvak der klesbulletljns. Naar verluidt zou M. Marquet, liberaal volksvertegenwoordiger voor O-stehde, bij de hernieuwing der Kamerzittingen een voorstel neerleggen, strekkende tol afschaffing van het hoofdvak op de kies- bulleliijns. Z. H. de Paus ontvangt Duitsche pel grims. Z. II. de Paus heeft een groep jonge bedevaardsters van Dussel- dorf en Keulen te Castel Gondolfo ont vangen. «Zooals ik reeds aan andere Duitsche pelgrims verklaarde, zegde hij, kan alles onzeker en togen ons zijn. Doch God blijft steeds met ons. De Paus gaf vervolgens zijn vreugde 'te kennen omdat deze jonge pelgrims hem troost brachten op een oogenblik dat hem zoovele droevige tierichten uit Duilschlaiid toekwamen. De Blijde Intrede te Bergen. Zoo als gemeld had het stadsbestuur van Bergen gevraagd dat de datum der Blij de Intrede onzer Vorsten te Bergen, vastgesteld op 13 October, tot in de vol_ gende Lente zou uitgesteld worden, ten einde meer luister te kunnen geven aan de plechtigheden. 1-Iet Hof heeft evenwel laten.weten dat het moeilijk zou zijn den eerstvastge- stelden datum, te veranderen, dat de Koning zich heeft voorgenomen dit jaar .l\yee Vlaamsche en twee Waalsche pro vinciehoofdsteden te. bezoeken. Naamfeest van de Koningin van Ita lië. Te Sant-Anna de Valdieri, bij Turijn, is op het zomerverblijf van de koninklijke familie, liet naamfeest van koningin Helena gevierd geworden. Be nevens den koning en zijn dochters wa ren Koningin Elisabeth en de prinses van Piémont aanwezig. Pierre l'Ermite, ridder In het eerele- gicen. De gekende katholieke Fran- sclre schrijver Pierre l'Ermite, met zijn «waren naam Mgr. Lourt.il, is benoemd tot ridder in liet, Eerelegioen. Een dap pere vereerd met het kruis der dappe ren. —li bb—— 26ste Vervolg. Bezat ik dien jongen niet, dan zou 5k Engeland reeds lang verlaten hebben en mijn fortuin in den vreemde be proefd hebben. Wanhoop niet, mijnheer zeide Humphrey het hoofd schuddende. oor wanhoop ik liet altijd tijd gewoeg 1 Wat blijft mij anders over vroeg Mildword op smartelijken toon. Had mijn vader, in plaats van mijne toekomst- van eene erfenis afhankelijk te stellen, die mij nooit ten deel zal val len, mij liever voor een vak opgeleid, waarin ik een behoorlijk beslaan kon vinden dan zou ik thans waarschijnlijk in een'veel beteren toestand verkeeren. Maar hij zeide slechts Als uw neef sterft, wordt hij heer van J-ocelyns-Rock. Het was hem niet mogelijk lot een stap te besluiten, waardoor hij vreesde al dieper en dieper in den kring te ver zinken. waartoe hij door zijn huwelijk was afgedaald en steeds droomende van hel herwinnen van zijne verlorene anaatschappelijke positie, offerde li ij <ic toekomst van zijn eenigen zoon op Toon hij stierf, bleef mij niets anders over, dan mijn onderhoud te zoeken in liet uitoefenen van een latent, dat •slechts de vrucht van liefhebberij stu die was. Ik spande al mijne krachten in. maar kon toch niet weerhouden om j^i.jn Cornelius, zooveel ik kon, in' de gelegenheid te stellen zie'h een onaf hankelijk bestaan te verschaffen. Het. is een'feit dat een ontredderde maag heel dikwijls de oorzaak is van verschillende kwalen, physieke en mo- reele. Een overtóllige zuurheid, miït of meer chronische slechte spijs vertering veroorzaken dikwijls een rie- kenderi- adem, die de dierbaarste wezens doét verwijderen. Winderigheid, braak- lust na den maaltijd verminderen de werking van den geest en ontnemen liem alle wilskracht en verlangen. Dikwijls worden deze kwalen, zonder ernst' in. het begin, vervangen door maagziekten, chronische maagpijn, of maagzweren. Stel onmiddellijk een einde aan deze eerste symptomen, die de werking der maag belemmeren. Bij het minste on gemak na de maaltijden:'schele hoofd pijn, zwaarten of duizelingen, neem een kleine dosis poeder of twee of drie ta bletten Magnésie Bismurée, legenzuur dat in drie minuten de gisting van het voedsel tegenhoudt. De Magnésie Bis murée is "een krachtig tegenzuur. dat snel alle zuurheid wegneemt.,. Zij .wékt de spijsverteringsorganen op en vermijdt alle gisting. 'Zij verschaft U in welk geval ook, een onmiddellijke gene zing! Te kóóp' in .iille 'apotheken iri poe der of tabletten aan' den.prijs van frs: 7,50 of het groot voordeelig formaat frs: 13.50. Een geweldige brand teisterde heden avond de Radiotenloonstelling van Ber lijn. Meerdere paviljoenen staan in brand. Van heel wijd kon men de vlammen en de hooge rookzuilen ontwaren. Tal van paviljoenen zijn reeds de prooi der vlammen. Het groot alarm werd aan de Berlijnsche brandweer ge geven, die het vernielend element met haar elf machtigste pompen bestrijdt. Ten 21 u. 15 woedde liet vuur, vooral in het middenpaviljoen en stonden de paviljoenen. 3 en 5 in lichte laaie. Men denkt dat de brand door eene kortsluiting teweeg gebracht werd. In het paviljoen n. 3 bevinden zich vermaarde toestellen voor televisie, die voor 'het eerst aan hel groot publiek ge toond worden. Bezoekers In de vlammen opgesloten De brand heeft reusachtige afmetin gen genomen. Gansch. het park staat in brand. De Rijksweer en al de pompiers van Berlijn zijn ter plaatse. De uitzendingstoren werd aangetast door vlammen die vijftig- meter hoog opsloegen. De bezoekers van het restaurant dat in den toren op' midden.hoo.gte onderge bracht is zijn afgesloten door de vlam men. De lift heeft vuur gevat en bezoekers noc'h personeel konden niet meer naar beneden. De troepen omgeven de plaats der ramp. Schrikwekkende tooneelen Berlijn, 19 Aug. Tragische tooneelen speelden zich af op den toren. De bezoe kers welke door het vuur ingesloten zijn roepen wanhopig ter hulp. Sommigen, door paniek bevangen, zouden zich naar beneden hebben geworpen uit schrik le vend te verbranden. De oorzaak van den brand zou. toe te schrijven zijn niet aan een kortsluiting Denkt gij lang te Shorncliffe te vertoeven, mijnheer Milword vroeg Humphrey. Lang hier vertoeven riep Mil word met weerzin. Ik hoop, dat mijne reisgezellen spoedig zullen opbreken,en ben niet voornemens om meer buiten de tent te komen. Bij mijne aankomst kon ik echter de verzoeking niet. weer staan, om mijne oude woonplaats nog eens in oogenschouw te nemen. Weinig dacht, ik in deze donkere lucht herkend te zullen worden. Hebt gij er verdriet over, dat ik u herkend heb, mijnheer Milword vroeg Humphrey, diep getroffen. En vërheugt het u niet, even als mij, dat wij elkan der na zulk eene lange scheiding terug zien. Ach, Humphrey viel Mifword zijn voedsterbroeder in de rede, ik zou milj niet minder dan gij over ons. we derzien verblijden, wanneer zij, onder gelukkiger omstandigheden plaats had. Hoor eens, mijnheer Milword, hernam Humphrey op fluisterenden toon, broeders moeten in den nood eer lijk met elkander deelen. Mijne moeder heeft, een sommetje bespaard, dat voor mij bestemd was, maar zeker aan haar geliefd zoogkind zal afstaan. Dal zal ik u morgen komen brengen. Neen, Humphrey, neen Maar... Humphrey zeide de schilder, pijnlijk het hoofd schuddende, beleedig mij niet, bid ik u. Ik ben, helaas diep' genoeg gezonken Ik ben een man en kan werken. Nooit zou ik kunnen be sluiten om den spaarpenning van eene oude vrouw, en wol het allerminst van doch aan, de onvoorzichtigheid van een rooker in de lift. Het vuur brak lillPin^de tentoonstel lingszaal voor radiophonie en deelde zich mede aan de zaal der bloementen toonstelling, alhoewel' deze op bijna 500 meter afstand gelegéft is. Men meent dat de. bezoekers, der bloe mententoonstelling zich tijdig hebben kunnen redden dóch de hoop dé per sonen die in den toren opgesloten: zit ten te bevrijden, is- i-èer gering, daar.de brand thans doorTVèél den toren woedt en ook de halls-heeft aangevallen. Minister Goebbelè ver schóón op de plaats der ramp- Later wordt gemeld dat de brandweer er in gelukt is twee lansen te plaatsen die het restaurant kunnen bereiken dat zich op een hoogte van 50 meter be vindt en waarin ML-tot 15 personen zijn gevlucht. De door het vuuir bedreigde.n gered Berlijn, 19 Aü«. Men meldt dat de paviljoenen 1, 2, 6, 7 en 8 voor de vlammen dank lij de- inspanning der pompiers k'oaden' gesphard worden. De personen die in het restaurant van den uitzendloren afgesloten waren, kon dén rond tién ure«geféd \vorden!' Een nieuwe voorplaat is verplichtend De Koninklijke Automobiel-Club der beide. Vlaanderen (O.ost-Vlaanderen)2, Schouwburgstraat, Gent, verwittigt de automobilisten dat het Algemeen regle ment op de.politie van het Vervoer en het Verkeer de- eigenaars en houders van automobielen verplicht het inschrij vingsnummer aan te duiden op de voor zijde van het voertuig, mits deze plat zij, hetzij op eene aan de voorzijde vast gemaakte plaat. De cijfers en letters van dit- num mer moeten de volgende afmetingen hebben: (Het woord minimumafmetin- gen werd vervangen door. het woord af metingen, volgens liét'Belgisch Staats blad van 5 Juli laatstleden). Hoogte 7 centimeter' Breedte 4 centimeter SÏreepdikle 12 milimeter. Ruimte tusschen de cijfers of letters 15 milimeter Deze cijfers en letters moeten aange bracht zijn in helroode kleur op effen en vlakken, zuiver witten grond, met on- verweerbare verf. De witte grond moet rechthoekig zijn en zulke afmetingen hebben, dat rondom het inschrijvings nummer een rand van 1 V2 centimeter overblijft. Voor motorrijwielen en de rijwielen niet hulpmotor moet het inschrijvings nummer herhaald worden op den voor kant, op de twee zijden van een metalen plaat, geplaatst in het lcngtemidelplan van liet; voertuig. De cijfers van dit nummer moeten de volgende a f m e I i n'gen h ebb en Hoogte 7 centimeter Breedte 3 centimeter Streepdikte 7 milimeter Ruimte tusschen de cijfers 1 centimeter. Deze cijfers moeten aangebracht zijn in zuiver wit op effen en vlakken, don- kerblauwen grond, met onverweerbare verf. De blauwe grond moet zulke af metingen hebben, dat rondom het in schrijvingsnummer een rand van 1 cen timeter overblijft. Deze voorschriften, zijn verplichtend en sedert 1 Augustus in voege gebracht. De Koninklijke Automobiel-Club der beide Vlaanderen .raadt de automobilis ten aan zich zoo spoedig mogelijk in regel te stellen met de Wegcode. uwe brave moeder, aan té nemen. Vaar wel beste Hunnphrey 1 Deze hield hem bij de hamd en zeide: Ik zie u toch zeker nog, voordat gij Shorncliffe verlaat 1Ik denk, zooals ik u reeds zeide, niet meer in de stad te komen. Wilt gij me echler nog eens spreken, dan kunt ge mij in de paardenrijderstent vinden.. Vraag daar slechts naar den schilder. Maar, Humphrey, ik bid u, laat aan nie mand blijken dat gij me hier ontmoet hebt. Ik beloof het »u,, mijnheer. Beide vrienden namen thans af scheid van elkander. Milword keerde met langfzame sc-hreden terug naar de 'tent, waaronder iiij den nacht zou door brengen. Humphrey richtte ziljne schre den weer naar de herberg, waar Milword was geweest, doch enkel om aan den hem daar afwachtende te zeggen, dat hij zich naar huis bagaf want hij was veel te verlangend om de ontmoeting die hij gehad had, aan zijne oude moe der mede te deelen. Nadat de beide mannen zich verwij derd hadden, kroop eene donkere ge stalte, die zich bij hunne nadering on der de brug verborgen had, tegen den wal op, en volgde den schilder op een geringen afstand. Die gestalte was Herr von Wolterschocker, de clown. ACHTSTE HOOFDSTUK Nadere Getuigenissen. Daags na zijne aanhouding, werd Il-enry Walter, uitgenoodigd om zich met den rechter en een der Ierschg Vrijwillige dienstneming Men meldt, dat 9 plaatsen van kandi daat beroepsge,gradeerde te begeven zijn bij het eerste regiment, auto-legerartil- lerie Fort 4, te Oude-God. Dit regiment zal deze kandidaten in ak li even dienst binnenroepen op 10 Sep tember a.s.;._de opleidingscursus zal be ginnen cenige dagen later. De jongelingen, die verlangen dienst te nemen zijn verzocht hun aanvraag in te dienen bij den kommandant van het le regiment legërartillcrie, Fort 4, Ou de-God. Alléén de aanvragen, der kandidaten van onberispelijk gedrag en lichaams geschiktheid, die ten minste volledig la ger onderwijs genoten hebben, zullen in aanmerking komen. De voorkeur zal gegeven worden aan de kandidaten, die een uitgebreid onder wijs ontvangen hebben. Te. Anderlèclit deed zich'Zondag'een zonderling ongeval voor! De motorrijder M. Darselen, wonen de in de Liverpoolst.raat sloeg naphle in op den hoek van de Ropsv-Chaudron- slraat en den Steenweg op Bergen en bleef daarbij rustig op zijn motor zitten. Dc motorrijder beging de onvoorzichtig heid een sigaret op te sle-ken. De naph- tereaervoir en de slang van de naphte- pomp vatten vuur. De motorrijder greep de brandende slang en wierp ze op het gaanpad. M. Gustave De Koning, wonen de in de Ropsy-Chaudronstraat te An derlecht stond op den drempel zijner woning en werd door het brandend vo-cht getroffen. Zijn Kleederen vatten vuur en in een oogwenk ^?;erd hilj door een vlammengordijn omgévc-n. Door middel van dekens slaagden getuigen erin het vuur t,e dooven. De pompiers verschenen onmiddellijk ter plaatse. Met zware brandwonden overdekt werd M. De Koning naar bet gemeentelijk hospitaal overgebracht. Van den motor bleef enkel nog wal verwrongen ijzer over. Een Fietser door Auto doodgereden te Ge/uwe Een doodelijk ongeval deed zich te Ge luwe voor in den nacht van Zondag op Maandag bij de plaats genaamd Koelenberg voor. de herberg De Katte Omstreeks elf uur eu half des nachts-, ging in de richting van leper, een wiel rijder, welke zijn fiets met de hand voortstak, liet is de, genaamde Kamiel Penet, landbouwer, geboren te Geluwe, den 17 September 1872, ongehuwd, wo nende gehucht Koelenberg, te Geluwe. Gekomen vo-or de herberg «De Katte», en wat onder dc.11 invloed van den drank, werd Kamiel Penet omvergereden door een Fransc'he auto-, welke uit een tegen overgestelde richting kwam. De ongelukkige werd met geweld te gen de straats'teenen geslingerd en bleef er zonder eenig teeken van leven liggen. Hij werd door de bewoners der gemelde herberg binnen gedragen, waar een ge neesheer in allerhaast ontboden, de eer ste zorgen kwam toedienen. Gezien den ergen toestand van het slachtoffer, deed hij deze overbrengen naar het heelkun dig gesticht St. Joris, te Meenen. Maandag voormiddag, om negen uur en half, is: Kamiel Penet in gezegde kli- landlieden naar het boschje op het veldpad te begeven, ten einde de juiste plaats aan te wijzen, waar hij Jozef Wilmot verlaten had. Deze plaats was, volgens de aanwijzing van den bankier, nagenoeg aan het tegenovergestelde einde van het boschje. Er had vervolgens voor den rechter een ander verhoor plaats van de reeds ondervraagde getuigen bij welke gele genheid door allen, met uitzondering van den koster, getuigenissen werden afgelegd, die bijna.geheel met hunne eerste verklaringen overeenstemden. Arthur Lovell woonde ook deze te rechtzitting bij, en deed van zijnen kant verscheidene vragen aan de getuigen. Het verhoor leverde echter geen en kele bijzonderheid op, die meer licht over het gebeurde verspreidde. De le dige portefeuille, die op een geringen afstand van het lijk in het. gras was ge vonden, en het koord, waarmede de on gelukkige was omgebracht, werd nu ge loond en onderzocht. De strop bestond uit een eind koord van tamelijke dikte, waarin een lus was gelegd. Ware de vermoorde een slerk man geweest, dan zou het hem niet moeilijk zijn gevallen zich op hel oogenblik, dat zijn aanrander den strik toehaalde! aan diens handen te ontwor stelen doch de geneesheer verklaarde, dat de verslagene, ofschoon iemand van een groot e gestalte,toch geen groo- te kracht kon bezeten hebben. Van de andere zijde beschouwd bleek, dat de moordenaar, indien hij de daad alleen volbracht had, niet alleen ijzersterk moest zijn geweest, maar ook met een ijzeren wil en een ongelooflijk koel, niek overleden, zonder tot bezinning komen te -zijn.x Wat de auto betreft, welke het onge luk veroorzaakt heeft, deze heeft do plaats des onheils in volle snelheid ver-^ laten, zonder zich te bekommeren om zijn slachtoffer. Tot nu toe is de dood rijder onbekend. De veldwachter heeft het noodige onderzoek ingesteld. Wannoer de motortramwagen van do lijn Brugge-Snellegliem, Zondag namid- dag op de grenslijn tusschen de gemeen ten Varssenaere en. Snelleghem kwam, zag de Iramgeleider nevens de tramlinie twee fietsers in dezelfde richting voort rijden. De wattman verwittigde herhaal delijk door gefluit dat de tram in aan tocht was. De achterste fietser rüimdé» de baan. De eerste echter deed zulks» niet en werd door den motorwagen ge vat en verdween onder de wielen. Zijn twee voeten werden letterlijk afgereden. Verder bekwam hij nog verscheidene verwondingen. Men had de. meeste moei te om het slachtoffer, van.onder den wa gen te krijgen. Hét gaat om Verkarre Edward, schoenmaker, 68 jaar, wonen- dé té Aertryck-e. De ongelukkigé, die hardhoorig blijkt te zijn, werd naar het St-Janshospitaal te Brugge overge bracht, waar hij bij zijne aankomst overleden is. Moordaanslag op een herbergier te St-Nicolas-bij-Luik Maandag morgen werd de gemeente Sint-Nicolas bij Luik in opschudding gebracht door een moordpoging. In de rue Llionneux woont (te 59-ja- rige gepensionneerde mijnarbeider Charles Smolders, die er een kabaret houdt, saam met zijn vrouw. In de rue Ferdinand Nicolayr insge lijks te St-Nicolas, woont een ander ge pensionneerde mijnwerker, met name Pierre Lambert Dehasque, geboren te Diepenbeek, op 19 Januari 1878. Een twaalftal jaren geleden hadden beiden een geweldigen twist gehad en tusschen hen bleef een felle haat be slaan. Maandag morgen, rond 7 uur, toen Smolders zijn drankgelegenheid open de, trad plotseling Dehasque de gelag zaal binnen, gewapend met een keuken mes, waarmee hij Smolders geweldig te lijve ging. Beide mannen rolden vech tende op den grond. Smolders gerukte er in, zijn tegenstander te ontwapenen, echter niet nadat deze hem reeds vier, messteken in het hoofd en in den buik bas toegebracht. Dehasque geraakte eéhter weer los en bracht Smolders felle slagen toe met een bierglas. Het slachtoffer verloog veel bloed en riep om hulp Toen eenige personen ter hulp snelden, vluchtte De hasque het koffiehuis .uit, in de richting van Tilleur. In haast wrerd een geneesheer geroe pen die vaststelde dat de door Smolders op gel o 0 pen verwondingen niet levens gevaarlijk waren. Policie en gendarmen zoeken den da der op, maar tot nogtoe zonder gevolg, Dehasque in de Maas gesprongen Eens zijne misdaad voltrokken, begaf de dader zich naar Tilleur en bereikte vandaar de kaaien langs de Maas. Aan j de quai du Bac gekomen te Sclessin, J sprong hij in de Maas. Hij werd opge merkt door voorbijgangers, doch toen men hem kon ophalen had hij reeds op- i gehouden té leven. Het lijk van Delias- j que word naar het doodenhuis overge- j bracht. overleg was te- werk gegaan. De belangrijkste verklaring bij dit verhoor was die van den ouden koster. Inderdaad was het alleen op grond van eenige- door hem in het openbaar ver telde woorden, dat de aanhouding van i den bankier aan het stationsgebouw had plaats gehad. Toen hij de middags naar huis terugkeerde, hadden eenige i burgers hem bij de kerk opgewacht, om van hem te vernemen, wat er bij het verhoor was voorgevallen. De oude man die zich op zijn gewoon terrein meer - op zijn gemak gevoelde dan voor den rechter, had zich toen hel voorgevallene bij de bezichtiging van het kerkgebouw door den heer Walter beter herinnerd, j en alzoo ook van duizeling gewag ge- maakt, die den bankier eensklaps ge- j troffen had. De heer Waller, zeide hij, ging, 1 lerwijl ik de ronde met hem deed, met.' stevigen tred maar toen ik hem de kapellen wilde laten zien, begon hij op eens te draaien en te waggelen, als een dronken man, en zou zeker op den j grond zijn gezakt, wanneer hij niet op j eene bank was neergevallen. Hij zag j doodsbleek en het zweet parelde in groote druppels op zijn voorhoofd. Ik was beducht dat hij een toeval zou krij- gen maar, nadat hij een oogenblik gezeten had, lachte hij weder, cn zeido dat. het slechts een gevolg van de ver moeienis en van de drukkende hitte was. Zonderling, merkte een van de» omstanders op, dat iemand die zo-o pas uit Indië komt, zooveel hinder van de; warmte kan hebben. Zoo warm was heti toch niet 1 \t yervolgL

De Volksstem | 1935 | | pagina 2