lit list Oude Kunstpaleis 22 Kort Geheugen Het Italiaansoli- Abessinisch Gescliil Bewopn Reiömg te Waregem Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 11.4. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Geodt. Donderdag SUSUSTUS 1935 ZÉMftTT KABINETSRAAD UIT ONZE KOLONIE Voor de Belgische Arbeiders in Frankrijk Koloniale Loterij ERPE. 1V DE VOLKSSTEM XXXXIe JAARGANG* JHjMMER 893 publiciteit buiten het Arrond, AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parjift Baafc Bniding-B.ingS'waj^ 20 Londres W. G, 2. H. Symphorianus Zoaop4,53 Zon af 6,5; N. M. 29 E. K. 6 Ter gelegenheid van het jubileum hun ner partij, hebben de socialisten hun verdiensten luid uitgebazuind, en vast gesteld, dat er op sociaal gebied veel wegs werd afgelegd. Zoo herinnert "Le Peuple» aan het so cialistisch programma van 1886, waarin onder meer stond Afschaffing van het zondagwerk. "Le Matin het liberaal orgaan van Antwerpen, merkt daarop aan dat de so cialisten niet in staat waren hun pro gramma te verwezenlijken zonder de hulp van andere partijen. Dat is waar. En zelfs vele sociale wet ten werden ontworpen en gestemd door de katholieken, zonder de hulp der soci alisten en ondanks de tegenwerking der liberalen. En wat nog waar is Dat "Le Matin een kort geheugen heeft. Hoe anders verklaard dat het liberaal blad durft te schrijven: "de meeste hervormingen wel ke de socialisten op hun actief stollen, werden door liberalen ingegeven» Door liberalen ingegeven Nogal schooner Geen enkele maatschappelijke hervorming, door de socialisten op hun actief gesteld, maar door de katholieken tot stand gebracht, of ze werd tot het uiterste bestreden door de liberalen. En voor wat, onder andere de zondag- rust betreft, het is te wijten aan de kui perijen der liberale journalisten dat de zondagrust niet bestaat voor de dagblad schrijvers. Geen beter geschikt oord voor toe risme dan Zermatt, in de Walliser Al pen, op 1620 meter hoogte gelegen aan den' voet van den eenigen Blatterborn en in de onmiddellijke nabijheid van Gornergrat en Monte Rosa. Men z-al wellicht de opmerking willen maken dat het wat ver weg ligt dat de reis nog,al lang en ook tamelijk kostbaar. Dit moge gedeeltelijk waar zijn in vergelijking met andere oorden van ge lijken rang, doch daar staat dan ook onmiddellijk tegenover, dat de reis dwars door Zwitserland eerst langs de verrukkelijke Lotschberg-route naar Brug en verder per bergbaantje Visp Zermatt (een der allermooiste reiswe gen in geheel Zwitserland), een aaneen schakeling van verrukkingen en genie tingen biedt, zooals men elders in het land nauwelijks zal aantreffen. Is dat op zichzelf niet een kleine opoffering waard Zermatt dan, gelegen in het schitte rende hoogtedal van het Wallis en aan alle kanten omgeven door hooge ber gen, is één. der (beroemdste en meest be zochte plaatsen in de hooge Alpen. In den winter is Zermatt de zuidelijk ste wintersportplaats en dus vrijwel de plaats waar men het zekerst is van schier onafgebroken zonneweelde. Voor al in den laten winter, de maanden na Nieuwjaar is dit het geval. In den zomer is het een dorado voor den alpinist en den liefhebber van wer kelijk grootsc'he alpennatuur Letterlijk alles werkt daartoe niu mede én de- lig ging én de prachtige omgeving, die zoo riijlce afwisseling biedt voor het maken van onvergetelijke uitstapjes. Twee namen zijn onafscheidelijk ver bonden aan het oord: Matterborn en Seiler. De Matterborn verleende Zermatt een wereldreputatie door het tragisch ongeval bij zijn eerste bestijging. Ja renlang is er in alpinislenkringen vrij wel over niets anders geschreven en ge sproken. Nog altijd is Zermatt hel oord van den bekenden Edward Whymper, die echter in Chamonix 'begraven ligt. Thans le vert de bestijging van den Matterhorn geen technische bezwaren meer op en jaarlijks wordt de trotsche berg vele malen beklommen. Heeft men van alle plaatselijke be koringen genoeg genoten, dan schenke men eens ruimschoots aandacht aan de schitterende omgeving. In de eerste plaats is er natuurlijk de traditioneel© excursie naar de prachtige Gornergrat, met de hoogste openhieht- bergbaan van Europa. Een overweldi gend en schier ononvertroffen panora ma zal uw belooning zijn. Aan de Gornergrntroute ligt op 2227 meter hoogte, hot prachtige Riffélalp. Schoon is de omgeving, rijk de alpen- flora en de plaals is voor een verblijf van eenigen tiljd uitstekend gescfïikt. Een ander oord van groote bekoor- Zie hiernevens. Voor de bestrijding der werkloosheid. De bouw van stalen spoorwegwagens. Onze handelsbetrekkingen met Bulgarie De leden der regeering vergaderden Dinsdag namiddag in het ministerie van builenlandsehe zaken, onder het voor zitterschap van M. Yan Zeeland, eerste minister. Waren niet aanwezig de ministers Boves-se, Devèze, Van Isacker en Poul- let. De-vergadering begon te 16,30 ure en eindigde rond 8 uur. De raad heeft het grootste gedeelte der vergadering besteed aan hel onder, zoek van een volledig programma voor de uitvoering van opembare werken over een tijdsverloop van drie en een half jaar. Het onderzoek in bijzonderheden van dit programma zal hernomen worden tijdens eene latere zitting, van den raad, dit wegens de moeilijkheden van tech nische eri financieelen aard welke zich voordoen. De raad heeft zijne instemming be toond betreffende het plan tot het boiui- wen van 500 stalen spoorwegwagens en aangaande de modaliteiten volgens de welke de Staat de uitvoering van dit werk financieel zal vergemakkelijken. De uitvoering van dit ontwerp zal werk bezorgen aan verscheidene dui zenden arbeiders. De ko-stprijs dezer spoorwegwagens bedraagt 275 inillioen frank. De onderhandelingen betreffende de handelsbetrekkingen met Bulgarie wer den geschorst, ten gevolge het nietjjn. gaan van Bulgarie op de Belgische voorsitelleni. Krachtens dezen toestand zal de be taling der koopwaar uit Bulgarie inge voerd, moeten geschieden op eene bij zondere rekening, der Nationale Bank. De raad heeft vervolgens een reeks vraagstukken van administratieven aard geregeld. De eerstvolgende cabinelsraad zal ge houden worden op Dinsdag e.k. te 16,30 ure. In, de Fransche afdeeling vindt men, in drie zalen, een overzicht van de heele evolutie der Fransche schilderkunst ge durende vijf eeuwen Vooraan zijn de werken die getuigen van den Vlaamschen en den Brahant- sehen invloed op de kunstgewrochten voortgebracht in Noord-Frankriljk en Burgondie. «De man met het glas. wijn», een Dinsdag, om kwaart na negen uur, is de stoomboot «Leopoldville» in de haven van Antwerpen aangekomen. Zooals het trouwens steeds gaat met de aankomst van een Congoiboot, was een talrijk publiek opgekomen om de paisisaigiers te begroeten op het oogen- blik dat zij aan land kwamen. De «Leopoldville» die onder het bevel staat vani commandant R. Bosquet en De vernieuwing der arbeidskaarten In het Staatsblad van heden Woens dag verschijnt het protocol geteokend den 16 Juli 1935, te Parijs, en betrek king hebbend op de vernieuwing der arbeidskaarten. De Fransche regeering, rekening hou- die van haar 34e Congoreis terugkwam, dend met beiang van 't traditioneel had 173 passagiers aan boord, verdeeld: kapster der wisseling van werkkraoh- als volgt: komende van Boma: 83 in meesterstuk uit het Louvremuseum en' eerste klas, 40 in tweede en 4 in tus «De-Vinding van het Kruis», door Simonj 'schenklas: ingescheept te Lobit.o: 11 in Marmion (zelfde museum)), zijn de'eerste, 9 in tweede en 10 in tussehen voornaamste stukken van deze reeks,' klas; ingescheept te Teneriffe, 10 in ten tussehen Frankrijk en Belgie, ver klaart, dat zij g.ansch bereid is met bij zondere welwillendheid de aanvragen jom vernieuwing van arbeiderskaarten te onderzoeken, die zullen ingediend die verscheidene leerzame werken be-'eerste klas en 6 tweede klas passagiers.'worden doop de Belgische arbeiders.; vat van onbekende meesters-. Portretten! Onder de aankomenden bevondenzich! wenje bewijzen dal zij ten minste ge- van de hand van Clouot, Gorneille de' o.a. Mgr. Yerwimp, E. Paler U. Liedts burende vijf jaar zonder onderbreking Lyon, den meester van Luxembourg-, en lieer G. Versteylen der Jezuietenmis- -n frankrijk verbleven hebben. Martigues, karakteristieke werken uit dej sie; E. P. P. Duchaus&ois, der Oblaten school van Fontainebleaiu., vormen den'van O. li. Vr. Onbevlekt;- E. P. L. Yah overgang naar de 17e eeuw, gekenmerkt: Lommei, der Jozefieten; E. P. J. Groot- door schilderijen, die een glanspunt wa-| hniiis der Priesters van het H. Hart; E.P. ren van de tentoonstelling, zoogenaamd Vuylsleke, der Redemptoristen, De EE. van de «Schilders der Werkelijkheid»,1 Paters H. Bax, J. Daems, A. De Groot, welke verleden jaar in de Orangerie van' M. Goudsmet, P. Moré, P. Simenon, J. de Tui lories- werd gehouden. I Vissers, E. Wolters en de Eerw Broeders Louis Lenain, Georges de la Tour,H. Bcrkers, H. Broks, J. Indencleef, M. Simon Youet zijn er de hoofdfiguren Manders, D. Van den Aker, E. Van Lani. van. Zij worden omringd door PoussinJ allen der missiën van Scheut; E. Bloeder vertegenwoordigd door een meester-, F. Br aun, der dames van het H. Hart werk, Claude Lorrain, Le Sueur, Mi- de Eerw. Zusters O. Capon, BI. Roulos- gnard en Scbastien Bourdon. se, der Zusters van O. L. Vr. Eerw. Zusters J. Eelen, L. Van de Pol en BI. Vermeersch. der Franciskanëssen Eerw. Broeders T. De Plus en H. Van der Meeren, der Broeders van Liefde De groote galerij, aan de 18e eri aan' het ibegin van de 19e èeuw gewijd, is| bijzonder schitterend. Vermelden wij twee meesterwerken van Antoine Wat- teau: het beroemde portret van den beeldhouwer Pater (Museum te Valen ciennes) cn een bijna onbekend schilde rijtje (partikuliere verzameling te Pa rijs) werken van Chardin, een Frago- nard, het heerlijke schilderij van Hu- KONINKRIJK BELGIE MINISTERIE VAN KOLONIËN Twaalfde snede. Bruin-roode biljetten Toegestaan door de wet van 29 Mei 1931 ten voordeele van het budget van Kongo NIEUW GEWIJZIGD PLAN Voor de twaalfde snede, die 50.000.000 frank bedraagt, zijn de biljetten verdeeld in 10 reeksen, dragend de letters A.B.C.D.E.H.K.L.M.P. In elke reeks zijn de biljetten genummer-l van 1 tot 100.000. Aantal loten 114.320. Bedrag van de loten 30 millioen frank, verdeeld als volgt 1 lot van fr. 2.500.000 (door het lot aan te duiden onder de tien reeksen). 9 troostingloten van fr. 50.000 (toe gekend aan dezelfde nummers van de 9 andere reeksen). 5 loten van fr. 1.000.000 (door het lot aan te duiden onder de 10 reeksen) 45 troostingloten van fr. 10.000 (toe gekend aan dezelfde vijf nummers in de 9 andere reeksen). 10 loten van fr. 100.000 (l lot p. reeks) 10 loten van fr. 75.000 (1 lot per reeks) 10 loten van fr. 50.000 (1 lot per reeks), 10 loten van fr. 35.000 (1 lot per reeks) 20 loten v. fr. 25.000 (2 loten p. reeks) 100 loten v. fr. 10.000 (10 loten p.recks) 100 loten v. fr. 5.000 (10 loten p. reeks) 1000 loten v. fr. 2.500 (100 loten p.r.), 1000 loten v. fr. 1000 (100 loten p. r.) 2000 loten v. fr. 500 (200 loten p. reeks 10.000 loten van fr. 250 (1000 loten per reeks): 100.000 loten van fr. 100 (10.000 loten per reeks); De biljetten aan den prijs van 50 fr. zijn verkrijkbaar in de post-, telegraaf- en telefoonkantoren: de tolkantoren aan de winketten in de staties van de Spoorwegen; in de banken; bij de wis selagenten en aan de winkel ten van de Koloniale Loterij, 56, Gulden Vliesla'an, te Brussel, postchekrekening n. 71.60, Geen fiskale afhouding op de loten. TREKKING ten laatste op 1 Oktober aanstaande. Mgr. Verwimp en de talrijke mis sionarissen, werden bij hun aankomst verwelkomd door talrijke ordebroeders en -zusters, en door de familieleden, die in groot aantal waren opgekomen. De lading bestond uit 660 ton koper hout, 2; bert Robert, in bruikleen afgestaan doorj matl°: tjn, 7°; aardnoten l01hout, 2; het Petit Palais te Parijs, en verder f i5*; werken van Nattier, Boucher, Pater, 3; c°pal 192. eassi eri e, - p r- leau, Largillière, Lépicié afval' 3' katoan' 30,7; vf J, m" on zeer belangrijke verJ °lle> 13>Y°®' palmnoten, 324; vellen - I Q eic.ol Jft- 7onn 1* .o-nil fill nil fl Pil fl l ■ken van Lancret, Peronneau. in 't geheel e zameling van die fijne kunst, waarvan de Goncourts de m-ode in Frankrijk weer in cere hebben gesteld. Het begin dér 19® eeuw met David, Ingres, Baron Gros, Prudhon, Couture, en daarna Chasseriau, Géricault, Gorot, Delacroix, Gourbet, Daumier, enz. enz. is op even geslaagde wijze vertegen woordigd. «De mooie Zélie» (Ingres) uit bet museum le Rouaan en het portret van den hertog van Orleans, toebehoo- rende aan hertog de Guise, wekken aller bewondering op. Ook het beeldhouwwerk geeft een overzicht van de evolutie dezer kunst, van de school van Reims in de 13e ee:uw af tot Coysevox} Houdion, Pigallc, Rude, Garpeaus, Barye... Prachtige oude meubels en kostbare kleinkunstpnodukten uit de verscheidene tijdperken vormen een passende omge ving in de Franscbe zalen. In de groote galerij gewijd aan de Engelsche school zijn alle gnoote schil, dersnamen vereenigd van de tweede 31; sisal, 10; zeep 1; goudhoudende ertsen, 8; verschillende, 13. Zondag 29 September zal .een groot Missiefeest gebonden worden inde School der Eerw. Zusters, ten bate der Zending van E. P. Prosper, inboorling. Een prachtige tombola zal dit feest bes'uiten. De Belgische Regeering verklaart ha rerzijds dat zij'de aanvragen oni te ar beiden, voor ee.ni normalen duur van 2. jaar, ingediend door de Fransche. arbei ders, verder niet bijzondere welwillend heid zal onderzoeken. De verplichte militaire dienst tornt niet in aanmerking voor de berekening van den duur van het verblijf, maar wordt niet beschouwd als een onder breking van dit verblijf. Gedaan in duplo te Parijs, den 16 Juli 1935. (G.) E. de Gaiffier d'Heslroy, Pierre Laval; L. O. Frossard. Wat de verzoeningscommissie besloot Parijs, 20 Augtusts. De verzoeningscommissie kwam ih den nanoen samen. Zij besloot zonder uitstel over le gaan lot de aandufding van een vijfden scheidsrechter, die noo- dig zou kunnen zijn voor geval de ove rige scheidsrechters het niet eens- zijn. Blen, was het eenparig eens BI. Nico- las Politis, minister van Griekenland te Parijs, aan te duiden. Besloten werd de werkzaamheden te hernemen, daar waar zij onderbroken worden. De scheidsrechters werden hel eens in den nanoen hun werkzaamheden voort te zetten. De toestand is delikaat Londen, 20 Augustus. Blen moet zich houden aan zuivere veronderstellingen omtrent wat in de aanstaande Britsche kabinetszitting zal afgehandeld worden. De toestand is zoo delikaat dat de officie,ele middens gelegen op de wijk Spilael de oogst met de machine uitgedorschen. Gedu rende deze bewerking stelde De Walle vast, dat de put geen voldoende water gaf. Na het dorschen besloot de landbou wer Jules De Walle den waterput, gele gen op den. koer zijner hoeve le pei- helft der 18 eeuw en van het begin derl Ion en samen mei zijn broeder Octaaf 19e, van Hogarlh tot Turner. De Brit-| en zijn kozijn Jules De Walle openden sche schilderkunst kent maar drie on- zij den waterput. De landbouwer daalde derwerpen portretten, landschappen langs- eene ladder in den waterput om Bijna twee slachtoffers Dinsdagvoormiddag werd op de land- bouwhoeve van Jules De Walle-BIatthys weigeren wat ook mede le deelen Men heeft nooit in de oüicieele middens lijkheid in de omgeving is Schwarzsee, aan den voet van den Blalterhorn. Blin der liefelijk dan bij Riffelalp, doch grootsehcr en indrukwekkender is de omgeving: een plek voor velerlei artis- ten. En zoo kunt tu dagelijks verder dpor- dringen in het rijk der hooge Alpen, waar de geroutineerde apinisten den scepter zAvaaien. Zermatt is en blijft een verrukkelijk oord 1 voorgesteld dat het wapenverbod enkel voor Abessynie zal geheven wprden.Ook is liet niet waar dat de Britsche gezant te Rome de Italiaansche regeering in gelicht heeft dat voor het geval van eene Italiaansche aanranding, Enge land oogenblikkelijk troepen naar het gdbied van het Tsanameer zou sturen. Verhoop van personaliteiten Parijs, 20 Aug. De verzoenings commissie vergaderde heden namiddag. Prof. Lessona, namens de Italiaan sche regeering legde besluitselen neer betreffende de ondervraging (door hem gevraagd) van zekere per'suivn. De commissie besloot op die besluitselen, in te gaan. Jlet verhoor zal te Bern ge schieden. Een beroep op den Paus In een brief, door de Times ge- publiceerd, schrijft George Lansburg, verontrust door den internationalen* toestand, dal het tijd wordt, om te han delen, ten einde het land te vrijwaren* van een oorlog, die de wereld leriug in barbaarscliheid zou doen vervallen. Hij vraagt aan de Anglikaansche aartsbis schoppen iberocp te doen op den Heili gen Vader te Rome; opdat bij le Jeru- geven schemerdonker, buitengewoon' Doch een toegesnelde medehelper, Jc- salem, op den Kalvaricbcrg, een kon- mogen igenoemd worden. I room Mauroo, daalde insgelijks vlug de gres van vertegenwoordigers der, ver- De galerij der Engelsche school is ladder af, met een goede koord. Ilijj schillende geloofsbelijdenissen zou vol smaak versierd met meubels van den' passeerde den smidsgast op de ladderbijeenroepen, om er den Godsvrede te tijd. De Chippendaleen de Sheraton! met groote haa's<t bond hij de koord doen uitroepen. De oude labourlcider. stiljl zijn er door karakteristieke stuk. rond liet bewusteloos lichaam van Ju-, heeft zelfs besloten zich rechtstreeks en sportlafereelen; onder deze laatste kunnen ook enkele schilderijen worden gerangschikt die tooneelcn van zeesport voorstellen. Portretschilders als Highmore, Gains-. boroinigh, Reynolds, Romney, Hoppner, Op ie, Geddesi, Raeiburn, Beechy, Law rence, Zoffany, Nathaniel Dance, enz. zijn er allen met werken van eerste ge halte. Landschapsschilders als Gainsbo rough (weer eens), Constable-, Wolsno, Crome, Turner, zijn prachtig vertegen woordigd. Sportschilders als StubbSj Sartoricus, Brooking, Serres, waarvan het werk alle aandacht waard is. Een bijzondere melding verdient Morland en Wright, wier binnenziclïten met personen in èen uitstekend weerge zoo mogelijk den darm lager te laten zakken. Nauwelijks op dc laatste sport der ladder gekomen, stortte de landbouwer bewusteloos neer, bedwelmd door de gasuitwasemingefi, en viel in het ondie pe water. Zijn broeder Octaaf, dit ziende, daalde op ziijne beurt de ladder af om zijn broe der Jules te helpen, terwijl kozijn Ju les en andere personen om hulp riepen. De smidsgast der smederij Bfatthys was een der eersten ter plaatse en ge holpen door kozijn Jules gelukten zi erin Octaaf behouden boven te brengen 1 Daarna, door het alarm gegeven door Bladeleine Blauroo, die veel op de pacht hoeve verblijft, daalde de smidsgast opnieuw de ladder af om te trachten eveneens Jules De Walle te redden. ken vertegenwoordigd. Een kleine, prachtige zaal, gewijd aan de Hongaarse he kunst, geeft een bo les. De Walle. j lol den Paus te richten, aan wien hij Met vereenigde krachten trok men dan per vliegtuig een smeekschrift heclT den reeds meer dan half verstikten' gezonden. landbouwer boven. Hij heeft boodschappen in denzeif- I)oor zekere bekwame toegesnelde] zin gezonden aan den aart-bisschop personen werd de kunstmatige adcmha-J van Canterburg, aan den aartsbisschop ..0v gt I- knopt overzicht van het historich mu- ling toegepast en na een tiental minu- van Yorken aan Dr Scott Lidgett, voor- seum le Budapest. Schilderwerken en ten kon Jules Dc Walle tot het leven kostbare kleinkunstpnodukten vormen worden teruggebracht, een hoogst leerzaam en schilderachtig Dr Tuyttcns kwam nadien ter plaats geheel, I cn verklaarde alle gevaar geweken, naamste vertegenwoordiger van dp Vrije. Kerken van het Vereenigd Koninkrijk, Hij schijnt zich ook in verbinding te. hebben gesteld met de rcgccring.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1