mm Hst Mijt tan Hej. Latal Rijkdom en Armoede nieuw* Trekking der Verwoeste Gewesten 1923 Een in aanbouw zijnde tunnel ingestort te Berlijn Bloedig gevecht te Beirvelde V0or^oo,-noetóde uur .wam Cc Diefstal te Oultre hiu.lpagent Lievens Alfons, van de ke-'- De genaamde Philemon D'Herde, mis van het Klem Gent waar hij dienst' steenbakker, wonende op het. gehucht had gedaan. Gekomen rechtover zijn' Baandries te Oultre, was Maandag avond woning aan het gemeentehuis, hoordejrond 8 uur, in de gebu-urte gegaan, om Brand te Turnhout BjgjjgMB 22 Aug. H. Symphorianus. Dc misprijzingen welke Symphorianus" ver J loonde tegenover de afgoderij van zijn stadsgenooten, waren oorzaak dat hij voor het gerecht gedaagd werd, waar hiij zich als christen veropenbaarde. Ten jare 178 werd hij onthoofd. f Werkloosheid. Hoe staat het nu met de werkloosheid in Belgie Zij volgt sedert vier maanden de da lende lijn. Dat blijkt uit de statistieken onloochenbaar. In Maart waren er nog 206.500 vol ledige en 118.400 gedeeltelijke werk loozen. In Juni 146.500 volledige en 104.000 gedeeltelijke werkloozen. O-f 58.000 volledige en 42.500 gedeel telijke werkloozen minder. Zoodal de toestand heelwat verbeterd is. En het verschil tusschen Januari en Juni is nog veel aanzienlijker 76.800 volledige en 54.400 gedeeltelijke werk loozen minder. En gaat men de verloren dagloonen na, dan heeft men er 6.550.000 in Ja nuari en 4.100.000 in Juni; hetzij 2.450.000 of 37 t.h. minder. In de bouwnijverheid nam het aantal volledige werkloozen meest af: het viel \van 56.000 op 27.000. Missienieuws. Heden Donderdag namiddag te 17,30 u. zult ge Z. H. Exc. Mgr Tanghe, Bisschop van Ubangi, voor den radio hooren. Eerst gaat een kin deruurtje door roept uw lievelingen in de woonkamer, als missievinkjes zullen ze luisteren naar de aangename missie vertellingen van Z. Exc. Daarop volgt een rede gericht tot alle geloovigep, klein en groot, doch bijzonder tót onze beste missievriendèn. "Vergeet niet '17.30 u. Huidecomité Mgr. Tanghe, Boe veriestraat, Bntigge. Brouwers en hophandelaars naar As- sche en Aalst. Men weet dat sinds enkele jaren de dienst van Rijkstand- (bouwkundigen in samenwerking met den Studiekring tot verbetering van den hop_ peteell pogingen doet tot het verbete ren van de lvop. i Donderdag-, 22 Augustus, zullen de brouwers en hophandelaars uit het land een reis m,aken door de streek Asische Aalst om de verschillende proefvelden, verbeteringsstations, enkele schoon e hoplochtingen en droogasten' te bezich ■tigen. Gnze Vorsten In de Alpen. Koning Leopold en Koningin Astrid van Belgie, vergezeld van een gezelschapsdame en een gids, hetbben van uit Polveno, in de Dolomieten, een voettocht van vier da gen gedaan in de bergen. Met den rugzak om zijn zij geklom men tot Salvota, waar zij twee nachten in de berghut hebben doorgebracht-. Daarna hebben zij zich jiaar de berghut van Pedroti begeven, en" vandaar zijn zij naar Polveno teruggekeerd. Twee loten van 100.000 fr. Dinsdag had de 147e trekking plaats van- de leening der Verwoeste Gewesten 1923. Twee loten van 100.000. fr. elk vallen ten deel aan R. 104.199 n. 1 en R. 334.377 n. 5 Drie loten zijn'betaalbaar met 50.000 fr, elk R. 065.663 n. 3 R. 076.037 n. 1 R. 308.176 n. 1. Vijftien loten met 10.000 fr. elk- R. 030.971 n. 2 R. 035,578 n: ;5; ;R 50;954 n. 2:; R. 130,015 h. 3 R. 159.644 n.:2; R. 205,8:89 n. 3; R. 222,229 n..l;-R. 256,650 li. 5; R. 267,690 n. 2; R. 275.243 n. 5 R.: 348,657. n.&;' R. 342,400 n. 5'; .R.' 350,440 n. 3 R. 379,181 n. 5; R. 387,741 n. 3. Met 575 of 550 frank, de andere num mers van die reeksen, naar gelang ze al dan niet onderworpen weerden aan de •renteomzetting. EEN REDE VAN MINISTER VAN ZEELAND TE NAMEN Eerste-minister Van Zeeland begeeft zich Zaterdag a.s. naar Namen, waar hij een redevoering zal houden, om 20 uur, in «Kursaal de Meuse», over den poli- tieken toestand. Ministers Bovesse, Du Bus de Warnaffe en Spaak zullen hem vergezellen. De vergadering heeft plaats onder be scherming van de interfederale van in. validen en oud-strijders uit de provin. cie Namen. De harmonie van de invali den zal een koncert geven om 19 u. Een uitgestorven groote stad. liet klinkt onwaarschijnlijk en toch is bet zoo Deze uitgestorven stad is dc gemeente Phoenik, die hoog in de ber gen ligt, in de 'nabijheid van de Caria- deesch-Amerikaansche grens. Deze zeld zame stad, die indertijd snel is ontstaan en zich in een spoedige uitbreiding ver heugde, is heden ten dage stom; zij ligt daar eenzaam en van alle menschcn verl.alen. En toch is het nog niet zoo lang geleden dat zij binnen haar muren honderdduizenden inwoners telde. Alles staat nog precies zoo, alsof de bewoners gisteren de plaats hadden verlaten groote hotels, de schouwburg, het stad huis, de kerken, zelfs een groote brou werij en tallooze woonhuizen. Doch het eenige leven, dat men in deze spookach tige stad aantreft, is hét plantenleven, dat de straten en pleinen heeft overwoe kerd. Wcr.pt men een blik in de hotels, dan ziet men, dat er nergens meer deu ren zijn, dat de vensters geen ruiten hebben en dat'er geen enkel meubelstuk meer te bekennen is. In de Basiliek van Ste-Clotilde te Parijs Dinsdag morgen werd te Parijs in de basiliek van Ste-Clotildè, parochièkerk van Quai d'Orsay, het huwelijk ingeze gend van Mej. José Laval en graaf Rene de Chambrun. Het diplomatiek korps- was voltallig aanwezig. De voorzitter van den raad en zijri dochter traden de kerk binnen te 10 uur 30. Zij waren gevolgd door graaf de. Chambrun. en do talrijke genoodigden van de twee families. De II. Mis werd ge celebreerd door Z. E. II. Kanunik Ver die. pastoor van de parochie. Vóór de inzegening beeft de E. P. Gillet, gene raal magister der Dominikanen, den lof gemaakt van de verloofden. Na de inzegening werdén de handtée- kens der huwelijksakte gewisseld in het koor, waarna de jonggehuwden lang. zaam den uitgang bereikten zonder zich in de sakristij te hebben begeven. Aan den uitgang werden de jonggehuwden geluk gewenscht door Z. Exc. Mgr Ma- glione, nuncius van den Paus. Het jeugdig echtpaar, de families en genoodigden reden alsdan per aulos naar Quai d'Orsay, waar een ontvangst in de groote s.alons plaats had. De persoonlijkheden boden de pasge huwden hun gelu-kwenschen aan. Het was een defilee welke n^pér dan een. uur duurde. Een intiem ontbijt vereenigde ten slotte de leden van beide families, de getuigen en enkele genoodigden. De construclietunnol van den onder- grondschen spoorweg, gelegen in de Hermann Goeringstrasse te Berlijn, is ingestort. De pompiers der stad snelden ter plaatse, geholpen door de politie en den werkdiems/t. De tunnel werd gebouwd met- de be doeling 'verschillende groote Berlijn- sche stations''m-e-f elkaar te verbinden. De gaanderij waarin nij?n aan bet werk was stortte in over een leng,te van meer dan 50 meter. Dp oprui mingswérken worden in koortsige haast voortgezet. Een groote kraan, .alsmede gansuh de bovenccn- struclie van den pul en de tramriggels stortten mee in de diepte. Naar de eersAe (béiichien verluidden zouden een 20-lal arbeiders, bedolven zijn geworden. Gelukkig vertoefden het meerendeel de werklieden cp het oogen- blik der instorting Ijoyen. Berlijn," 2.0 Aug. De brandweer en de reddingsploegen wérken koortsachtig om de bedolven werklieden uit de inge- storten. metra-tunnel .-te bevrijden. Op de plaats-, Waar' zich de tunnel be vond/ bevindt/ïiéh thans een groote kuil, gevuld niet aarde, zand en gebro ken stukken ijzer ;cn bout. Een groote kraan en haar grondvesten zijn ook in den put gevallen. Een belangrijke waterleiding is ge sprongen en gedurende versclierdene minuten spoten slróómcn water in den kiu.il.Vi. De spoorstaven vantéen tramlijn, di over den tunnel liepeiU zijn eveneens in don gevormden pu^ gestort. Gelukkig bevond ziëh óp dat öogenblik geen enkel tramrijtuig op die plaats. De reddingswerken gorden met de grootste voorzichtig!^®volbracht. Men vreest inderdaad voor nieuwe instortin gen. Totnogtoe zouden -de -aanpalende huizen nog niet bedreigd zijn. Er bestaat bijna geen hoop meer de bedolven arbeiders jiog levend le berei- jken. Hun juiste aantal fis nog niet be kend. (Berlijn, 20 Augustus.I Men denkt, dat zeverflien werklieden bedolven werden 'bij de instorting van den tunnel van de metro te Berlijn. Het ongeluk greep plaats crfkele OOigenblikken, nadat do arbeiders na de middagfust, terug aan dén arbeid waren gegaan. De instorting veroorzaakte een kuil van ongeveer 15 meter diepte. De reddingswerken' Worden ernstig belemmerd door het-heerschende gevaór voor nieuwe instortingen. Berlijn, 20 Aug. De opruimings- werken, die koortsiijg i.fr de Herman- Als smaak Nectar. Als kleur 't is wijn 't Is raak en waar Als drank 't is fijn. Door elk verbruiker dra herkend, Als eigen aan het merk van Gent. Koop dus vlug F. C. JACOBS SUIKERIJ. was ooggetuige van de verschrikkelijke ramp. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongevallen te betreuren. Naar eerste berekening zou de schade Dinsdagmorgen, -rond 1 u. 30, heeft door verzekering gedekt, ongeveer 156 zich in de anders zoo rustige- gemeente duizend frank bedragen. Beirvelde, eene geweldige vechtpartij hiij opeens geroep langs den anderen kant van de straat. Hij ging zien wat zulks beteekende en zag daar zijn mak ker, den agent De Maesschalck Oozei. eveneens van Beirvelde, en. die ook dienst had gedaan op de kermis, in woordenwisseling met zekeren De Maes_ schalck en zekéren Willoucke, eveneens van Beirvelde. Op zeker ooigenblik kreeg Lievens zulk een geweldigen slag met een stof ol een ander voorwerp, dat hij ten gronde viel. Daarmede was het nog niet genoeg, want dan eerst begon de aanval. Lievens kreeg schoppen over heel het lichaam en is over gansch het lichaam gekneusd. Dan lieten ze hun slachtoffer liggen en gingen hun weg voort. De vrouw van den agent Lievens die- haar man reeds gehoord had, dacht dal hij nog een eind verder was moeten gaan op dienstronde. .Doch rond 2* uur stond ze eens op en ging nog eens zien of ze haar man nog niet zag komen. Doch hoe groot was hare ontzetting niet, toen ze buiten kwam en haar man daar. op de straat- steenen zag liggen. Aanstonds ging ze bij de 'geba.i,ren en deze brachten Lievens naar zijne woning, waar dokter Lau- reyssens van Beirvelde aanstonds ge roepen werd om Lievens te verzorgen De dokter stelde vast dat Lieveosi een enkel gebroken was, een wonde had aan het oog en kneuzingen over heel het li chaam. Dinsdagmorgen werden de gendar- men van Lookristi verwittigd, die al vroeg ter plaatse waren om het onder, zoek te doen en proces-verbaal op te maken. Goeringstrasse worden voortgezet, heb ben thans toegelaten 'deSjuiste .afmetin gen van de ramp vast té stellen, even als liet aantal bedolven arbeiders. Na een naam.afroepirrg werd vastge steld, dat veertien arbeiders- ontbraken. Men hoopt evenwel,; flat al de werklie den bij deze naamafroeping niet. werden bereikt en dat. andere'overlevenden zich later in den avond zouden komen aan melden. Het juiste aantal slachtoffers zal men ïfïituurlijk slechts kennen, wanneer de opruiiriingswerken ten einde zullen zijn. De Amerikaansche ambassade aan de Paris-erplatz heeft haar gebouwen ter beschikking gesteld van de reddings ploegen. Berlijn, 20 Aug. De overheden ge ven slechts vage Inlichtingen over de ramp, maar van de werklieden, die aan het ongeluk ontkwamen, weet men, dat een vijftiental van hun werkmakkers bedolven werden. Men heeft nagenoeg geen hoop meer om hen nog levend te kunnen bovenhalen. zich wat t.e gaan vermaken daar het in de gemeente de jaarlijksche groöt.e ker mis is. Ziljne echtgenoot e was van hij valavond reeds bij hare zuster en keer de rond 9 uur huiswaarts. Groot was h.are verwondering te zien dat de ruit van het Juchtvensiter. in de keuken uit gesneden was en dat alles in de grootste wanorde verspreid op den vloer lag. Ze liep hare gansche woning door, de slaapkamers, die op slot waren, waren opengebroken met ijzers. Overal was alles doorsnuffeld geworden. Een blik ken doos die goed was weggeborgen was ontdekt geworden en de inhoud, zijnde eene som van 35.000 franken, 'ont vreemd. De vrotujw riep om hulp. De aanstonds toegesnelde geburen kouden ook niets anders dan het gebeuren bevestigen. De gendarmen van Ninov.e werden verwit tigd en kwamen rond 10 uur ter plaatse. Hun onderzoek leidde tot de vaststelling dat de dieven over de haag gekropen zijn en van daar dan liet wooh- huis langs den achterkant hebben be reikt. Men heeft vermoedens. 27ste Vervolg. Onder de toehoorders van den koster Jhad zich ook een van de konstabels der stad bey ouden,-, die bij hel verhoor, te genwoordig "was geweest, en deze be greep bij dat verhoor geen melding van dit geval was gemaakt, dacht dit "ter kennis van den rechter te moeten ïïren- igen. De koster deed bij het nieuwe ver hoor nagenoeg hetzelfde verhaal, dal hij dén vorigen nïiddag aan zijné' be kenden gedaan had. De rechter hechtte] veel gewicht aan deze nadere verklaring van den ouden mail, ook in weerwil van ile aanmerking van Arthur Lovell, dat duizelingen een alledaagsch rarschijn- eel waren, en vooral weinig bevreem ding konden'wekken, waar het iemand betrof, die niet meer jong was, 'en weins lichaam, hoe fórsch' en krachtig hij ook schijnen mocht door een vijf en derlig jaren verblijf in Indie, veel geleden had. Er werden nog eenige nieuwe gel ui- gen gehoord, onder andere een knaap, die den verslagefTe niet den bankier in de weide gezien en hen druk en vroo- jijk met.elkander had hooren d ra ten, en ook eenige lieden, die in den namid dag door hel boschje gekomen waren, zónder daarin cenig rumoer opgemerkt noch hef lijk van .Jozef Wilmot ontdekt Ie hebben. Door een inwoner van. SI Gros?' werd verklaard dat hij omr slreeks half acht een vree indeling met- een mars op den rug tusschen het dorp en het boschje ontmoet had deze kra mer was wel schamel gekleed geweest maar had er zeer kalm uitgezien, en den getuige op eene wijze, die geen de min. Site gejaagdheid verried, goeden avond gewen scht. De zitting werd daarna geheven, e: de gevangene in verzekerde bewarinj gehouden, ondanks het beweren vatï Arthur Lovell dat hiervoor, ook na dit tweede verhoor, geen genoegzame aan- leiding bestond. De lieer Bur ham trachtte opnieuw de vrijlating van zijn compagnon tegen borgstelling te bewerken, maar dezè verzette- zich hiertegen even krachtig, als hij den vorigen avond gedaan had. De heanibt.cn der gevangenis behan delden Henry Walter met alle onder scheiding. Men had hem het beste ver trek van het gebouw ter bewoning af gestaan. en zijn compagnon en Arthur Lovell mochten hem elk uur van den dag bezoeken. Dit alles belette niet, dat zijné gevangenneming door de openba re meening ten sterkste werd gewro ken. Het was ongehoord, meende men, dat de rechterlijke overheid, zonder eenigen redelijken grond, de hand -durf de slaan aan een geëerd en aanzienlijk man, op het oogenblik, waarop hij, na éen vijf en dertig jarige afwezigheid voor het eerst weder den voet op Brit- seiien bodem zette. Arthur Lovell zat inlusschen niet stil. Hij drong er bij den rechter op aan öiii onverwijld pogingen in het werk te stellen; ten einde den marskra- nier, die op den dag van Jict misdrijf in Dinsdagavond, kwart over 10 uur, is een hevige brand ontstaan in twee per- eeelen gelegen Palriottenstraat en aan palende Kruistergs.traat, te Turnhout, en bestaande n.l. uit een suikerbakke- riij en pa pi erma ga zijnen Van Gerven, waar alle afval uit verschillende werk huizen wordt opgestapeld en gesorteerd. Gezien de belangrijkheid van dit gebouw en de materialen, kan men zic-h inbeel den boe bet vuur aanstonds groote uit breiding heeft genomen. De vreiugde van dezen derden kermisdag was dan ook al ras jammerlijk gestoord, en een over- groole massa verdrong zich welhaast in de volkrijke wijk, tragisch verlicht dooi de hoogopslaande vlammen. Het vrijwillig brandweerkorps was spoedig ter plaats, terwijl de politie flink de orde wist te handhaven onder bevel van hoofdcommissaris Van Cal- ster. De'lieer Boone, schepen van On derwijs', was ook de eerste aanwezig. De suikerbakkerij en de papiermaga zijnen zijn totaal uitgebrand. Vader Van Gerven was afwezig; zijn zoon echter Verduistering van 30.000 fr. ten naa'eele eener Krediet instelling van Waasmunster Eenige weken geleden steldé het be heer eener kredietinstelling van Waas munster vast dat er iets niet in orde was in de boekhouding. De agent, de ge naamde Marcel De Bock, wonende te Lokeren, werd daarover ondervraagd maar gaf maar ontwijkende antwoor den. Op ee-nen sclioonen morgen bleef het- agentschap gesloten. Het beheer daarvan aanstonds verwittigd, deed de deur openbreken, en met terhaa;st wer den de; boeken opnieuw nagezien/ 'Mén stelde een tekort vast van ongeveer der tig duizend frank. Seffens werd klacht gedaan, tegen Marcel De Bock, die het hazenpad had gekozen. Men vernam dat hij zich schuil hielcf in Frankrijk. Een onderzoek werd te gen hem ingesteld, en een bevel van op leiding uitgevaardigd, dat nataiurlijk niet kon uitgevoerd worden. Maandag 19 Oogst bood De Bock{ die door wroeging gefolterd terug naar Belgie was geko men, zich bij den heer Procureur des Koning-s van Dendermonde aan, ten ein de hem... raad. te vragen Deze ma gistraat verwittigde op bescheiden wij ze de rijkswacht, die dan ook De Bock kwam aanhouden ten Paleize van Justi tie. Volgens het schijnt heeft De Bock al les opgedaan wat hij aan de /bankinstel ling ontfutseld had, dit in de badplaat sen van Frankrijk. In den namiddag werd De Bock onderhoord door den be voegden magistraat en onder aanhou dingsmandaat geplaatst. den omtrek van het bosichje gezien was in handen te krijgen, en begaf zich zelf op weg om het verblijf van Sampson Wilmot op te sporen, in de hoop, dat diens verklaring eenig meerder licht in de zaak zou verspreiden. Van station lot station gaande, kwam hilj den 24sten Augustus tot Basing stoke. Hier vernam hij dat den 17en laatstleden een oud man, met zijn broe der reizende, in een hopeloozen toe stand in de herberg aangekomen en in dien nacht, zonder het bewustzijn her kregen te hebben,overleden was, ter wijl de broeder van den overledene neg voor diens dood, verdwenen was. Het lijk van den grijsaard was, na gerechtelijk geschouwd te zijn op kos ten van het armbestuur begraven. De laatste hoop van Arthur Lovell om licht in deze geheimzinnige zaak te bekomen, was dus vervlogen. Maar, zeide hij bij zich zeiven, al had Sampson geleefd, wat zou zijne .getuigenis hebben kunnen doen Geldt het hier iets anders dan eene moord uit roofzucht gepleegd en hoe kan het bij iemand opkomen den schatrijken ban kier van het plegen van zulk eene heu veldaad te verdenken Hij wendde zich terstond na zijne terugkomst te Winchester opnieuw tot den rechter, en mocht eT thans in sla gen, dezen in zijne overtuiging te doen deelen, dat het verschil tusschen de verklaringen van Henry Walter en Van den bejaarden koster, en de omstandig, lieid, dat de verslagene het laatst met den bankier gezien \Vas- geworden, geen genoegzamen grond opleverde orn dezen laatste langer in hechtenis te houden. NEGENDE HOOFDSTUK Mathilda's .reis. Een volle week was er reeds na het vertrek van Mathilda's vader verloopen, en nog zat zij te vergeefs naar zijne terugkomst te wachten. Zeker zou hare ongerustheid over zijn wegblijven op den avond van den 17en Augustus nog veel grootec zijn geweest en zou ze,toen Jozef ook den volgenden dag niet te rugkwam, in den wanhopigsten angst verkeerd hebben, wanneer hij altijd stipt zijn woord had gehouden. Zij maakte zich wel niet bevreesd dat hem een groot ongeluk overkomen was, maar betreurde het innig, dat de on rust van zijn gemoed hem zoo lang verre van haar en zijn woning deed om dolen. Het berouwde haar thansi, dat zij het gesprek van zijn verleden had aan geroerd, dat zij hierin maar al te zeer de reden zijner noodlottige omzwerving meende te moeten zoeken. Zij had het in die dagen zeer druk, en dit schonk een heilzame afleiding aan hare smart en onrust. Den 24sten Augustus begaf Mathilda zich in den namiddag naar mevrouw Austin, de moeder van Clement Auslin, de kas>sier van het kantoor der heeren Waller en Burham. Hoewel mevrouw Austin een van Mathilda's oudste en beste klanten was, was het deze onbe kend, dat Clement Austin lot het ban. kiershuis in betrekking stond. Zij wist alleen, dat de zoon harer begunstigster op een voornaam Londensch kantoor werkzaam was. Zoo dikwijls Clement de dochter van Jozef Wilmot bij ziljne moeder had ge zien, haddén de schoonheid en edele /uitdrukking van haar gelaat en de fier heid en waardigheid van hare houding zulk een indruk op hem gemaakt, dat hij zich voor het eenvoudige naaister tje bij haar komen en gaan deftiger ge bogen had, dan hij gewoon wasi voor dc voornaamste ingezetenen van Clapham te doen. Hij had échter nooit een woord met haar gewisseld. Toen Mathilda den 24 Augustus bij zijne moeder werd aangediend, bevone Clement zich weder in het huisvertrek, en maakte bij haar binnenkomen een even beleefden groet als altijd. Nadat al wat het kleedje betrof afgehandeld was, knoopte mevrouw Austin, als- naar gewoonte, een vertrouwelijk gesprek met het meisje aan, die zij mededeelde, dut zij weder een nieuwe klante voor haar gewonnen had. Gij verdient waarlijk, dat mem moeite voor u doet, zede ziij, toen Ma- thilde haar bedankte. Ik vind het maar jammer, dat gij .uwen ijver en uwe ta lenten aan geen beter vak, dan aan heb slaafsche en ondankbare bedrijf van naaister wijdt. Weldra roerde zij ook het onderwerp aan, 't welk haar en velen met haar op dat. oogenblik geheel vervulde. Zeker hebt gij al van dien gruwe- lijken moord gehoord, die zooveel op schudding maakt vroeg zij. Een moord Neen, mevrouw, ik heb in de laatste dagen met niemand gesproken. Vervolgt.

De Volksstem | 1935 | | pagina 2