23 De Tunnel-Instorting te Berlijn De Socialistische Jeugd tegenover de Partij De Koning en de Koningin in de Dolomiten Het Italiaansch' Abessinisch Geschil Premiestelsel voor Goedkoops Woningen Vrijdag AUGUSTUS 1939 :H DIE KRA m cw Kerkstraat, 9 en £1 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Sidonius Zonop4,54 Zonaf 6,51 N. M. 29 E. K. 6 Verleden week hebben wij gewag ge maakt van de oneenigheid, ja, van het tweespalt dat dreigt uit te breken tus- schen de socialistische Jonge Wachten en de partijleiding. Zelfs op het -congres te Brussel heeft de roode jeugd van haar misnoegdheid uiting gegeven. Hier op terugkomend en naar de oorzaak er van peiland, geeft een Antwerpsche con frater enkele gepaste en rake beschou wingen. Hij schrijft DE «BAAS» We bedoelen den baas der socialis tische partij, patron Vandervelde, zoo als zijn partiljgenooten hem doorgaans noemen. Welnu, de baas heeft tijdens de ju belfeesten zijner partij de roode jeugd gemonsterd en haaf toegesproken met wat iii reporterstijl heet «een weldoor dachte rede»". Maar 't is hem niet meêgevallen. Zijn inleiding werd kalm aanhoord, maar toen hij zinspeelde op de beweging die gaande is bij de roode jeugd om zich van de moederpartij af te scheiden, toen gingen clie jonge menschen aan 't mor ren, aan 't brommen, aan 't schuifelen, en in koor klonk het eensklaps «Sub. sieden subsieden 1 Om die kreet te begrijpen in zijn ware beteekenis, moet men weten dat de Partijraad aaü de Jonge Socialisti sche Wachten alle geldelijke tegemoet komingen onttrokken heeft, om ze te straffen voor hun vrijpostig- en onge hoorzaamheden, om ze te dwingen zich terug in 't gareeSte spannen van den patron en zijn conterbaaskens. En dat rumoer duurde een heelen tijd, zoodat heer Vandervelde het zoo kort mogelijk maakte. Toen hij van het spreekgestoelte daalde, struikelde hij en viel bijna, zoo danig was hij gepakt door het haast vijandelijk onthaal zijner jeugd. En toen de vergadering hem zag mistrappen en naar steun zoeken om niet te vallen, schoot zij in e«n geweldigen schater lach De socialistische pers zit zoo verle gen met dit feit, dat zij. er niets" van joeldt in hare verslagen zonder einde. Maar dit verzwijgen haalt tgeen streep door de vijandschap di.e ontstaan is tus_ schen de partijleiding en de roode jeugd. ONVERMIJDELIJK De breuk tusschen baas en conter baaskens, eenerzijds, en de jonge ele menten in de partij, anderzijds, is haast onvermijdelijk. De slappe band welke het aaneenhou- den der socialistische partij hindert, is vooral te wijten aan de tegenstrijdig heden welke bestaan tusschen hetgeen de leiders zeggen en hetgeen ze doen. In hun redevoeringen, persartikels, schriften van allen aard, is 't al aan vallen, tempeesten en duiveljagen,drei gen en opruien wat de klok slaat. Ze willen het laatste woord niet laten aan de communisten, en -stellen zich bij poozen nog ruim zoo geweldig en revo- lutionnair aan als de volgelingen vaa Moscow. Doch ga hiun daden na, en zie dan wat verschil er is tusschen de doenwij ze van hen die de socialisten heeten «reactionnaire kapitalisten», en de roo. de bazen die «gearriveerd zijn. Ze hebben het, die socialistïs'che baaskens^ nog meer staan da* vulgaire kapitalisten, -en wil men echte typen van parvenus zoeken, men vindt ze in menigte onder de roode heerschappen. De socialistische jeugd merkt dat ook wel op, en onder deze leiders zijn er vele die zich insgelijks geroepen wanen, en meenen dat lawaai maken en den lastige uithangen de beste manier is- om er te komen. Spaak heeft dat ook -beproefd en 't is hem gelukt. Waarom zou het anderen tcigenslaan Gisteren, niet waar, was het een last- verkooper, heviger e-n nijdiger dan de hevigsten en de nijdigsten, zoodanig dat er vergaderd werd om hem buiten de partij te sluiten heden is hij mi nister, i& hij de collega van patron Vandervelde en dezes contrebaas De Man, en gedraagt hij zich als een ech ten politieken parvenu. Laat ons aannemen dat het voorbeeld van Spaak aanstekelijk moet werken op sommige jeugdige woelgasten, en niet vergeten dat de communisten ook niet stilstaan, maar de tegenstrijdighe den tusschen het zeggen en doen der roode kopstukken door alle middelen uitbaten. MET GEBALDE VUIST... Wanneer wij in ons nummer van Maandagavond een verslag gaven van de feesten die de socialistische partij van Belgie had op touw gezet Bij haar gouden jubileum, onderlijnden wij in onze slotbeschouwingen het feit dat de roode jonge wachten hun congres te Brussel hadden belegd, acht dagen voor dat der kaj otters. Toen de soc. jeugd voorbij de tribune defileerde, waarop de partijleiders had den plaats genomen, groette zij met. gebalde vuist. Zondag a. s. zal dé Kristene Arbei dersjeugd voorbij de eeretribiune trek ken, waarop kardinalen, bisschoppen, geestelijke e-n wereldlijke hoogwaar- digheidsbekleeders, niet met gebalde vuist maar met vreedzaam opgeheven arm, hierdoor beteekenend haar eerbied voor het gezag, haar diepe vereering, haar onderdanigheid aan de lichtlijnen der kerk, om samen met Haar de her kerstening der maatschappij te bewer ken. Vanwaar die contrasteerende manier van groeten Uit den aard zelf van beide organisaties. De socialistische jeugdbeweging wil politieke machts verovering door geweld de Kajotters- beweging doet ook aan verovering,maar aan zielenverovering door het krachtig driespan gebed', offer en daad Het Ka j otters-congres van Zondag 25 Augustus zal de tegenstelling scherp doen uitkomen. Koninklijk Besluit betreffende de conversie der Staatsrenten In het Staatsblad van heden Donder dag verschijnt eeii kon besluit betref fende de conversie der Staatsrenten. De artikels luiden als volgt Artikel 1. Er zal, van 26 Augustus 1935 af, bij de Rijkskassen (Nationale Bank van Belgie), te Brussel on in de provinciën, op overlegging van het du plicaat der verklaring die aan den inle- veraar werd uitgereikt en die hem tot inleveringsbewijs dient, worden overge gaan lot teruggave van de effecten aan toonder en van de 'uittreksels uit in schrijvingen op naam van de verschil lende categorieën van leeningen waar van de eigenaars of de titularissen de omruiling, de omvorming of de rente verlaging niet aangenomen hebben 'on der bij vorenbedoeld koninklijk besluit n. 166 voorziene voorwaarden. De teruggaaf zal geschieden bij de kas die de inlevering in ontvangst ge nomen heeft. Art. 2. De inschrijvingen op naam van de leeningen 5 pet Nationaal Her stel, 6 pet. Consolidatie, 5 pet. 1925 en' 5 pet. 1931, waarvan de uittreksels wer_ <&n ingeleverd met het oog op afstem peling, mogen met ingang van denzclf- den datum 26 Augustus 1935, in afge stempelde obligation aan toonder van Zie hiernevens. Nopens het verblijf onzer vorsten in de Dolomiten, geven wij, in aansluiting met ons bericht van gisteren, een tele gram van de Times Koning] Leopold, die van zijn vader de groote liefde voor de bergen heeft geërl'd,heeft in gezelschap van Koningin Astrid, en kele bestijgingen in de Dolomieten ge daan, op' de plaats waar Koning Albert ieder jaar vertoefde. De Koning die in cognito reist onder den naam van graaf Sparre is- verleden week per auto te Molveno aangekomen in de provincie van Trente. Hij was vergezeld van Ko ningin Astrid, een dame en de gids Hans Steger die dikwijls Koning Albert gezelschap hield. Hunne Majesteiten brachten twee nachten in de hut van Solvata door en' deden de moeilijke beklimming van den; beng Allissimo langs de wegen doorj Koning Albert vóór twéé jaar begaan. Zij deden nog andere uitstappen en bezochten onder meer Bocca di Brenta, waar verleden jaar een gedenkteeken aan Koning Albert werd opgericht. dezelfde schulden worden omgezet. Art. 3. Onze Minister van Financiën is belast met de uitvoering van dit be sluit. Samenkomst der Britsche Ministers Londen, 21 Aug. Mcfrdere Brit sche minister, MM. Mac Donald, Hoare, Eden Riuemen, Neville, Chamberlain en Simon, kwamen te Downing street sa men onder het voorzitterschap van M. Stanley Baldwin. M. Eden bracht zijn collegas op de hoogte van de onderhandelingen te Pa rijs gevoerd. In den nanoen had Sir Samuel Ho-aré een onderhoud met Winston Churchill en M. Eden een met sir Robert Cecil. Gansch den dag heerschte groote bé drijvi.gheid bij de regeeringsleden, die al de zijden van het vraagstuk onder zoeken vooraleer eene beslissing te 'treffen ten opzichte van de' houding dié zij te Genève zullen nemen. Een groote» nieuwsgierigheid heersch te in de buurt van Downing Street. Vlug schriften1 werden door partijgangers van uiteenloop-ende houdingen uitgedeeld. De besprekingen, seint men later der Britsche ministers duurden1 van 17 tot 19 uur. Na afloop ervan begaven sir Samuel Hoare en M. Eden zich naar Foreign Office. Ametrika's onzijdigheid Washington1, 21 Aug. De Senaat stemde het wetsontwerp der onzijdig heid van de Veroenigde Staten. Men denkt dat ook de Kam-er het wetsvoor stel binnen zeer korten tijd stemmen zal. Voor de veiligheid dar E.ngelsche legatie te Addis Abeba Simla, 21 Aug. Een detachement van het 5e bataljon van het 14 regiment der Punjab's in garnizoen te Pouna, gaat naar Addis Abeba gezonden wor den. Een boodschap van wijlen Koningin Victoria aan den toenmaligen Negus van Abessinie Op de zolders van een Londensché grammofoonplatenfirma is een gram mofoonplaat gevonden van wijlen Ko ningin Victoria, vermoedelijk de eertige1, die ooit van deze koningin gemaakt is. De plaat bevat een boodschap van vriendschap van haar aan den toenmali gen keizer van Abessinie. Deskundigen trachten thans de plaat zoodanig te restaureeren, dat haar stem even duideliijk verstaan zal kunnen wor den als toen de plaat gemaakt werd, 50 jaar geleden. De plaat werd gevonden te midden van andere platen, die de:- stem hebben vastgelegd van beroemde perso nen uit de negentiende eeuw. Deze plaat was special gemaakt voor den keizer van Abessinie en er isi dan ook indertijd eert exemplaar van: aan dit rijk toegezonden. Wederinvoering De afkondiging van het Koninklijk besluit betreffendde de wederinvoering van het premiestelsel voor goedkoope woningen werd eenigermate vertraagd. Men weet dat op de begrooting voor '1935 hiervoor een krediet van 10 mil lioen is voorzien. De goedkoope wonin gen zullen gedurende tien jaar vrijge steld worden van grondbelasting ofwel een premie bekomen van 2.000 tot 3.500 frank, zelfs tot 5.000 fr., indien de wo ning door het hoofd van een groot ge zin wordt gebouwd. Het krediet van 10 millioen kan des gevallend overschreden worden. Alle aanvragen, die beantwoorden aan de ge stelde vereischten, zullen ingewilligd worden, zelfs al zou li^t krediet moeten opgevoerd worden tot 20 of 30 millioen. Men is in het algemeen van oordeel dat een goedkoope woning op het oogen- blik niet meer dan 60.000 frank mag kosten. Ook waarschuwt men de bou wers van woningen niet al te gemakke lijk de plannen aan te nemen, die hen door sommige makelaars worden voor gelegd. Het i^ geraden aandachtig het bericht ie lezen, dat samen met het Ko ninklijk besluit in het Staatsblad zal verschijnen. Men hoopt door het bouwen van goed koope woningen te bevorderen, de werk loosheid eenigermate te keer te gaan. Men berekent dat een enkele woning on geveer 50 werkdagen vertegenwoordigt. Zicht op de instorting van de werken voor den Goering strasse. Metrotunnel in de Herman In den loop van den middag slaagde! men er in, zes zwaar gewonde arbei ders te bevrijden. Het mag een geluk genoemd worden, dat op het oogenblik van de instorting de meeste arbeiders juist schafttijd hielden. Officieel wordt medegedeeld, dat de hoofddirecteur der Duïtselie rijksspoor wegen, dr. Dortmuller, last heeft gege ven, een streng onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de instorting. Men maakt fotografische opnemingen van alle stadia van het opruimingswerk, om een zoo goed mogelijk beeld te. verkrij gen van de onderdeelen, die mogelijk tot, het geschieden van de ^amp aanleiding zijngeweest. Men vermoedt niet dat men de oorzaak van het ongeluk te weten zal komen; voordat het bergingswerk ge heel en al voltooid is. Behalve, de zes arbeiders, die men on der het puin vandaan heeft weten te lia-1 len, heeft men tol dusverre geen der slachtoffers, voor wier leven men het ergste vreest, weten te bevrijden. Aan' het onderzoek werken, behalve spoorwegautoriteiten, leden van de ge heime politie en de procureur-generaal mede. Spoedig na het bekend worden van het ongeluk, verschenen minister Goebbëls en minister. Frick, alsmede dr. Ley en de commandant der Berlijnsche politie1 graaf Helldorf, op het terrein van de! ramp. Een speciale reddingsploeg uit Essen Een speciale reddingsploeg bestaande, tuit 16 beproefde mijnwerkers en in schikkende over geperfectioneerde ap-1 paraten' is' uit Essen (Rijnland) per' vliegtuig naar Berlijn vertrokken, om aan de opruimings- en reddingswerken deel te nemen. Woensdagnamiddag, om 3 u. 30, werd deze ploeg te Berlijn verwacht op het vliegveld Tempelhof. Men denkt dat zij reeds om 4 uur met haar werk zal kunnen beginnen om de bedolvenen op le zoeken. De bedolv&i arbeiders zouden nog leven Den gansehen nacht werden de red dingswerken voortgé^ët- De redders zijn tot het einde van de galerij gekomen, maar de plaats waar, do arbeiders bedolven zijn, is bedekt met opeengestapelde balken, zoodat de op. ruimingswerken slechts langzaam kun nen vorderen. Naar verluidt, zouden de bedolven artbeiders teeken van leven hebben ge geven. Zij zouden geklopt hebben. Vol gens de ondernemers zo<uden 20 werk lieden zijn bedolven. Een streng onderzoek is ingesteld. Officieele fotografen doen gedurig op namen van de onltfuïmingswerken in op dracht van de onderzoekskommissie. 50.000 mark aan de gezinnen der slachtoffers De h. Dorpmuller, directeur-generaal van de Duitsehe spoorwegmaatschappij, heeft eene som van 50.000 mark ter hé- schikking gesteld van de overheden om verdeeld te worden onder de familiën der slachtoffers van de instorting. Het verkeer langs de Herman Goering-, strasse werd langs andere straten afge leid. Hitier schenkt dertig duizend Mark Berlijn. 31 Aug. Rijkskanselier Hit. Ier heeft aan den rijksminister voor de propaganda, dr Goebbcïs, in verband met de instortingsramp te Berlijn, een telegram van deelneming laten gewor den, waarin hij onder anderen zegt «Ik durf niet hopen, dat men nog eenigeVan de bedolven ongelukkigen zal kunnen redden.. Ik bied u in mijn naam aan de zwaar beproefde gezinnen een bedrag van 30.000 mark le schenken »f Ixk de Radiotentoonstelling; t© Berlijn. tïim t*.ZÜk 18 uur na den brand in de radiotentoon stelling was een zaal opnieuw opgebouwd XXXXIe JAAItüANG; SUMMER |9| Publiciteit Luiten het Arroiid. AALST j; Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaaii .13, te Brussel Rue de. Richeleu, Parjiai i= Bank Buiding-Kings/wayÉ 20 Londres W-. G. 2.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1