De Katholieken-vervolging in Duitschlanil 24 Het Ongeluk met den Italiaanschen Konsul Bouw van nieuwe Reuzenschepen Het Conflikt Italië-Abessynië Bet Wereldcongres der K.A.J. te Brussel UILENSPIEGEL LEEFT NOG Kerkstraat, 9 en 21 Aalst Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag AUGUSTUS 1935 Ernstige vermaning van Kardinaal Schulte Belgische zaken en Engelsch Kapitaal XXXXIe JAARGANG. NJUMMER |92 Publiciteit builen het Arrond, AALS'J) j Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 43, te Brussel Rue de Richeleu, Parjls 6— Bank Buiding-Klngsway, 20 Londres C, 2. H. Bartholemeus Zonop4,56 Zonaf 6,50 N. M. 29 E. K. EEN ZWARE KAMP STAAT DE GEESTELIJKHEID TE WACHTEN Kardinaal Schulte, aartsbisschop van Keulen, heeft, naar Kipa meldt, zich in een herderlijk schrijven tot de geeste lijkheid van zijn aartsdiocees gericht, waarin hij deze aanwijzingen geeft om trent de wijze waarop zij den strijd tegen de tegenwoordige vijanden van het chris tendom moeten voeren. - De katholieke geestelijkheid, welke door Christus is belast met de verkondi ging en de verdediging van het katho liek geloof, staat een zware kamp te wachten. Alles, aldus luidt het in het bis schoppelijk schrijven o. a. wat in den loop van eeuwen aan beschuldigingen en lasteringen tegen liet christendom en de katholieke kerk naar voren is gebracht, en reeds ontelbare malen wederlegd of van de hand gewezen is alles wat daar toe, uitgaande van valsche veronderstel lingen, aan ongelukkige conclusies ge trokken kan worden, schijnt te worden samengevat in de openlijke of bedekte aanvallen, waardoor Christus' kudde, juist in onze dagen bedreigd wordt.Daar bij verdwijnen meer en meer de moge lijkheden, om do godsdienstige dwalin gen op dezelfde plaats en door dezelfde menschen te bestrijden, In dezen bitteren nood en te midden van dit lijden moet ook thans weder het woord van den Heiland in vervulling gaan. "De leerling is niet beter dan de meester». De geestelijkheid moet der halve ook bij het voeren van den verdedi-. gingsstrijd den Meester navolgen. Laat derhalve ook bij de wijze, waarop wij in deze moeilijke tijden getuigenis afleggen voor de waarheid en strijden tegen de godsdienstige dwalingen, het voorbeeld van onzen Goddelijlcen Meester, steeds richting gevend zijn. Christus kende geen toegevendheid en geen compromissen, als het ging om het Rijk Gods en om de onaantastbaarheid van de goddelijke waarheid. Doch nooit kwam een opge wonden, kwetsend woord over Zijn lip pen. De H. Paulus spreekt in zijn brief aan de Romeinen (12.21) de juiste ver maning ten aanzien van den strijd, welke gevoerd moet worden Laat u niet door het kwade overwinnen, doch overwint het kwade door het goede. r Aangezien op het oogenblik in vele gemeenten zelfs de verkondiging van het woord Gods, bewaakt en gecontroleerd wordt, mag zicli de geestelijkheid bij de verdediging togen de mateloos woeste aanvallen tegen het christendom nooit tot onzakelijkheid laten verleiden en moet zij alles vermijden, wat een "on toelaatbare politieke uitlating» genoemd zou kunnen worden. Laten wij ons ook door het bedroe vende feit, dat steeds meer mannen uit het politieke leven zich openlijk met hun aan Kristus en de kerk Tijandige leer op het gebied van den godsdienst begeven en onder de goloovige christenen volko men onhoudbare en willekeurige begrip pen omtrent het wezen van den gods dienst, 't christendom, dé erfzonde, zonde en boete en andere leerstellingen van de christelijke geloofe- en zedenleer propageeren, niet verleiden, de grenzen van onze taak ook onzerzijds te over schrijden en inde predikatie, bij liet godsdienstonderricht, of bij andere plichtmatige onderrichting der geloovi- gen, aangelegenheden ter sprake te brengen, waarvoor noch de Kerk noch haar priesters verantwoordelijk, of den geloovigen opheldering verschuldigd zyn. u Dit voorschrift moet getrouwelijk worden opgevolgd. Dan zal geen beschul diging van misbruik van het heilig ambt tot politieke doeleinden worden naar vo ren gebracht. In eensgezindheid en een dracht moet zich de geestelijkheid opof feren, om de leer van Christus aan liet volk te verkondigen, om aldus de leer Gods en het heil der menschen te die- Zondag a.s. heeft dus te Brussel het wereldcongres der Katholieke Arbeiders, jeugd plaats. Tal van hoogwaardiglieidsbekleede.rs, wereldlijke als. geestelijke, zullen er op aanwezig zijn. We noemen slechts de meest voor aanstaanden Z. Em. Kard Yam Roey, aartsbisschop van Mechelen; Z. Em. Kard. Verdier, aartsbisschop van Pariljs; Z. Em. Kard. Cerejeira, patriark van Lissabon; H.H. Exc. Mgr. Micara, pauselijke Nuntius te Brussel, Mgr. Heylen, bisschop van Na men, Mgr Rasneur, bisschop van Door nik, Mgr Goppieters, bisschop van Gent; Mgr Kerkhotfs, bisschop van Luik, Migr. Lamiroy, bisschop van Brugge, Mgr. Van Cauwenbergh en Mgr. Carton de Wiart, hulpbisschoppen van Mechelen, Mgr. Cawet, hulpbisschop' van Namen Mgr. Tainghe, Mgr. Verwimp,Mgr. d'IIer- bigny, Mgr. Cuvelier, Mgr. Moris, Mgr. Roelens, Missiebisschoppen. Personaliteiten uit de christene sneia. Ie beweging van Belgie Pater Rutten, Kanunnik Colens, Pater Arendt, E. H. Ketels. M.M. Paul van Zeeland, eerste minis ter, Rubbens, minister van Koloniën, Z Exc. de gezant van Frankrijk, h. Laro- che, h. Tommasö Cort.is, afgevaardigde van het Internationaal Arbeidsbureau Staatsministers Poncelet, Theumis, Thil baut, Carton de Wiart, Van Cauwelaert. Provinciegouverneurs van West.Ylaan- deren en Limburg, Baels en Yerwilghen Uit Frankrijk h.h. Vanneufville,. Beaufieu; ÉR. HH. Guérin, algemeen aalmoezenier der J.O.C., Bordeit Gui- cliard van de J.O.C.; h. Muller, algem. voorzitter der J.O.C.; kanunnik Liagre èn kanunnik Glorieux. En hoeveel namen zijn hier nog niet vernoemd Hoeveel andere hooge per sonaliteiten uit de kerkelijke én burger lijke wereld zullen zich niet aansluiten; bij de hierboven aangehaalde om de Ka- jotters te komen toejuichen, ja, te be wonderen Al hun namen bij voorbaat citeeren is ofts onmogelijk. Het Belga-agentschap' deelt mede De aanbiedingen van Engelsch kapi taal, gedaan door bemiddeling van fi- nancieele vennootschappen aan Belgi sche firma's hebben den jongsten tijd toegenomen. Een van de meest voorko mende vormen van die voorstellen is de omvorming van de Belgische firma in een Brilsche vennootschap door de uit gifte van aandeelen of obligaties op de Londcnsche markt. Indien de overvloed aan kapitaal En- gelsche vennootschappen toelaat bier van gebruik te maken om hun kapitaal te verlioogen, hun verplichte schulden om te zetten of nieuwe leeningen aan te gaan, voor. de vreemde ondernemin gen geldt hetzelfde niet. Immers, de uit giften te hunne voordeele zijn onder worpen aan zeer ernstige beperkingen. Het past dus1, op zijn hoede te zijn voor kapitaalsa'anbiedingen, gedaan door bemiddeling van weinig bekende finan- cieele vennootschappen, daar men zich anders bloot stelt aan teleurstellingen. De otTicieele Handelsdienst, gevestigd 15, Augustijnenstraat, Brussel, ver. strekt mondeling alle gewcnschte in lichtingen hieromtrent. Het ongeluk met de.n Italiaanschen Konsul. Addis- Abeba, 22 Aug. -De Italiaan- 'sche konsul te Marcos, baron Falconi, is door verscheidene kogels gewond,ter wijl hij onderweg was naar zijn post in het binnenland van Abessinië. Volgens de eerste geruchten die in omloop wa ren, was er sprake' van een aanslag op den Italiaanschen kongiul. Hij zou ech ter in werkelijkheid gewond zijn tijdens een Ijachtpartij. Zijn toestand baart in ieder geval geen zorg. Addis Abeba, 22 Aug. In het lta- liaansch hospitaal verklaarde de hoofd geneesheer, dat het leven van baron Muzi Falconi niet in gevaar bleek te zijn. De konsul werd gewond aam het borstbeen. De kogel kon nog niet ver wijderd worden. Donderdagavond zou een bulletijn betreffende- zijn toestand bekend worden gemaakt. Addis. Abeba, 22 Aug. De Ilaliaan- sche ambassade verklaart dat baron Falconi terug tot hel bewustzijn is ge komen en gesproken heeft. Aa'n de hand van de inlichtingen door het slachtoffer verstrekt, kon het onge luk nagenoeg terug worden samenge- sfeld. De baron vea-liet de karavaan op een heuveltje em daalde af naar de rivier die een honderdtal meters verder stroomt, o-m een plaats te zoeken, waar het igezelschap den maaltijd zou ge bruiken. Dé baron heeft dan zijn revolver ge- trokkeinj en een eerste schot getost, ver ondersteld wordt op een stuk wild. Het wapen raakte defekt en op het oogenblik dat hij het terug in zijn taseh wilde steken ging het schot af, waardoor de baroin in de borst gewond werd. De karavaan keerde dan terug naar Addis Abeba. Vier mannen droegen het slachtoffer uitgestrekt op een baar. Tij dens dem nacht vielen zij verscheidene malen in moeilijk terrein. Na een reis van 17 uur in den régen ontmoetten zij eindelijk de geneesheeren en vrienden, die. hen tegemoet .waren gekomen. Paul W. Chapman, de vroegere pre. sident van de United States Lines, heeft het plan opgevat enkele nieuwe super- liners te bouwen. Hij heeft de betreffen de ontwerpen reeds bij de Regeering in gediend, die voorzien in den bouw van twee schepen die nog grooter zullen zijn dan de «Normandie» en de «Queen Ma ry». Deze schepen zullen een lengte heb ben van 1250 voet en een snelheid van acht en dertig knoopen. zoodat zij den Atlanlischen Oceaan in minder dan vief dagen zoillen kunnen oversteken. De bouwkosten worden op ongeveer vijftij millioen dollar per schip geschat. Niet alleen -«-z-ullen deze schepen de grootste en snelste der wereld zijn doch zij zullen tevens het goedkoopst zijn, want volgens de opgestelde plan nen zullen zij elk 5000 passagiers kun nen vervoeren tegen een enkele reis- prijs van gemiddeld niet meer dan zes tig dolllar. Dit is evenwel alleen den prijs voor den overtocht; de maaltijden moeten afzonderlijk betaald worden. Het voorstel wordt thans bestudeerd door den Minister van Handel, heer Ro per, en andere overheidspersonen. Men is van meening dat de regeering haar goedkeuring zal laten afhangen van de aanneming, door het Congres van de nieuwe scheepvaart-ondersteuningswet. In dit geval zou een gedcelie der bouw kosten geput kunnen worden uit de be dragen die voor de ondersteuning be schikbaar gesteld worden. Het schijnt dat de deskundigen van het Departement van Zeewezen zich gunstig over de plannen uitgesproken hebben. In scheep, vaartkringen is men evenwel minder geestdriftig gestemd, daar men van mee ning is dat schepen van een dergelijke grootte en snelheid niet practisch zijn Er wordt evenwel toegegeven datj soortgelijke schepen in tijd van oorlog bijzonder waardevol kunnen zijn met het oog op het vervoer van troepen. Een der talrijke Artesiaansche putten, van overgroot belang voor het Abessy- nische leger, waaraan de I,astdie ren hun dorst ku»nnen lesschen. Naar wij vernemen is deze nieuwe Vlaamsche band nu gansch afgewerkt, en zeer tot de tevredenheid der schep pers uitgevallen. Van Ernest Claes kondem we ook verwachten dat hij een scenario zou le veren, dat niet slechts zeer vermakelijk en rijk aan humor was, maar ook dezen echt Vlaamschen geest zou weerspiege len, die er een bijzonder aantrekkelijk heid aan geeft. Filmisch zit het trou wens nog veel sterker in mekaar dan het secenario van «De Witte» daar het niet de omvorming is geweest van een bestaande werk, maar speciaal voor de film werd geschreven. En sappig zijn ook in deze film zijn kleurig-Vlaamsclie dialogen, waaraan hij de zorg heeft be steed, die ze tot een succes <op zichze-lf moet maken. Renaat Veremans componeerde voer «Uilenspiegel leeft nog» een voortref felijke marsch, waarmee we de her- eenigde fanfare van Damme aan liet slot door de film zullen zien stappen. Het is een monteTc brok Vlaamsche muziek, op een zeer gegeerden tekst van Willem Gijssels. De Uilenspiegel- marsch» is het begin der ruzie in de fanfare, en tevens, ook van de verwik- Zie hiernevens» De bijeenkomst van het Engelsch kabinet. Londen, 22 Aug. Na twee uur drie kwart beraadslaging werd de raad toi heden nanoen uitgesteld. De nieuwsgie rigen waren z<oo talrijk, dat zij in Whi tehall overliepen. De leden der regeering weigerden eenige mededeeling te doen. De namiddagzitting va.n den Engelschen kabinetsraad Londen, 22 Aug. De besprekingen tusschen de ministers hernomen te Dow_ ningstreet ten 11 u. 30. Al de. leden der regeering waren tegenwoordig. De Kabinetsraad eindigde ten 16 u. 30 De ministers gingen na twee uur be sprekingen uiteen. M. J. Thomas, minister der Domi nions, verklaarde- enkel aan de dagblad schrijvers die inlichtingen wilden in winnen Wij hebben onze Werkzaamheden geëindigd. Wat in den Engelschen Kabinetsraad besloten werd. Londen, 22 Aug. De Regeering deelde niets mede over de beslissmgën der vergadering van den Kabinetsraad heden namiddag .gehouden. De verschillende vraagstukken* om trent het Italiaansch-Ethiopisch ge schil werden besproken. Er werd aangedrongen op een zoo nauw mogelijke samenwerking met de Fransche regeering ten einde op 4 Sep tember een vreedzame oplossing van het geschil te bereiden. Met het o<og op deze onderhandelin gen werd het besluit betreffende het verbod van wapenuitvoer naar een der betrokken landen bekrachtigd. Evenmin zal er in Engeland's politieke houding ten opzichte van den Volkenbond geen verandering komen. Er werd geen nieuwe vergadering vastgesteld. Sommige Ministers zullen te Londen blijven om over kwesties die zich kunnen voordoen te beslissen. Sir Samuel Hoare zal zijn ambt bij het Fo reign Office blijven vervullen en in nau we verbinding blijven met zijne diens ten. Engeland's houding Parijs, 22 Aug. Tot op 4 Septem ber zal men alle middelen tot verzoenin aanwenden. Mislukt zulks dan zal aan Geneve worden gevraagd dat het cove nant streng zou toegepast, worden. Al de mogelijke gevolgen van een oor log tusschen Italië en Ethiopië werden onderzocht. Men ging ook na welke de gevolgen van een oorlog zouden wezen op de economische toestand van Afrika. De vertegenwoordigers der Dominions vooral van Zuid-Afrika werden hier vooral gehoord. Wat vooral moet vermeden worden is dat het geval bot een rassehoorlog zon ontaarden. y De economische belangen van Iftage- land en van ziftn koloniën werden niefo verwaarloosd. 4 Men liet zich in met de plaatselijke gevolgen van een oorlog. Men ging het! geval na van een oorlog tusschen twee leden van den Volkenbond en met de toekomst dan van dit organisme. Men oordeelde dat het nog het best is- het covenant te doen eerbiedigen. De voorziene sancties werden bestu deerd, maar het is te begrijpen dat men op dit gebied zeer terughoudend blijft; Sancties zouden getroffen worden In za- delfstoffen. Men overwoog of men het Kanaal van Suez niet sluiten zou. tl Beide kwesties werden technisch' grondig onderzocht. Feitelijk is de Engelsche regeering gebleven bij de verklaringen van M, Eden te Geneve en bij de thesis door. Sir Samuel Hoare op 12 Augustus 1.1. in het lagerhuis verdedigd. Abessy-iië besluit tot de algeme®ne mobilisatie. Addis- AlDeba 22 Aug. De- regeering heeft tot de algemeene mobilisatie be sloten. De vergadering van den kabi netsraad werd door de raadgevers van den keizer en door de voornaamste lei ders van het land bijgewoond. Men was. van oordeel dat een vreedzame regeling van het geschil onmogelijk is, vermits geen Europeesche mogendheid Musso lini kan beletten zijn veroyeringsu plannen uit te voeren. De troepen zullen tegen verschillende ziekten, zooals da pokken, de typhus enz. worden ingeënt* De Abessynische luchtmacht zal in ge val van oorlog aan geen gevechten deelnemen, en sle'chts voor verbin dingszendingen gebezigd worden. In officieele kringen voorziet men dat de Italiaansche vliegers in de bergach tige streken veel van de gevaarlijke luehtstroomingen zullen te lijden heb ben en dat een luchtbombardement om zeggens onmogelijk is. Wit-Russen bieden den Negus hun diensten aan Changhai, 22 Augustus. Naar ver luidt houdt een Wit-Russisch journa liste Changhai zich thans Onledig met liet aanwerven van landgenooten ten! einde verscheidene regimenten te vor men, die in geval van oorlog aan de zij de van Abesslnie zullen strijden. Ruina twee honderd personen werden reeds' aangeworven. Versterking der Britsche legatie tö Add is.Abeba Londen. 22 Augustus. Een hon derdtal soldaten hebben order gekregen om onder het bevel van maijoor Char ter naar Addis-Abeba te vertrekken, waar zij de militaire wacht van de Brit- sehe legatie versterken. Het betreft hier. slechts een voorzorgsmaatregel. kelingen in de film, en zal aan het slot iiiet enkel het hart der inwoners van Damme, maar buiten de film ook de sympathie en populariteit, der cinema bezoekers veroveren. Naast deze com positie, die we als een der besten be- bcschouwen van den Vlaamschen mees ter, biedt de film ook nog het kinder lied der «Twee Ilaaskens», dat met zijn leuken tekst en bekoorlijke muziek aan de kleine Fernand Buyl en Frieda Gon- nissen gelegenheid heeft gegeven tot een uitbeelding van ontroerende naiëveteit. Verder bewerkte Renaat Veremans no,g het oude legendelied der Twee Ko ningskinderen». De medewerking van Ernpst Claes en Renaat Veremans, van deze twee Kun stenaars die bij uitstek de Vlaamsche, volksziel in hun werken hebben uiige* leefd, scheen ons des te .gelukkiger 'toe onnlat de film «Uilenspiegel leeft nog»? in de eerste plaats den Vlaamschen aard wil weerspiegelen. Dat ze zoo voortref felijk is uitgevallen, kan ons slecht^ met te meer spanning doen verlangen! naar een film, die we van een schitte rende bezetting weten, en die een lach succes moet worden over de geheela. lijn. «Uilenspiegel leeft nog wordt reeds] in de maand September uil gebracht tö Antwerpen, Brugge, Gent en andera plaatsen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1