Aan de Katholieke Arbeidersjeugd 25 Katholieks Drukpers Het Iialiaansch- Abessiniscb Geschil De Wereldtentoonstelling Het Duivelseiland Zondag AUGUSTUS 1935 TERUGGEVONDEN SCHAT Nieuwe Nijverheden xxxxie JAARGANG. NUMMER £93 Kerkstraat, 9 en Si Aalst. Telefoon i 14. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALS'JJ Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway,. 20 Londres W. G. 2. H. Ludovicus Zonop4,57 Zonaf 6,48 N. M. 29 E. K. UIT HET LÉVEN. Honderdduizend branige jongens zullen vandaag samenkomen in België's hoofd stad. Van alle verschillende landen en werelddeelen zullen ze elkaar vervoegen vol begeesterend enthousiasme eigen aan hun jeugdige vurige harten. De VCtder aller christenen gaf een wenk tien jaar geledenen als een machtige be zielende adem is zijn wekkend woord over de wereld gegaan en daar is beroering ge komen. Het ivas als een vonkje Pinkster vuur dat neerviel in vele harten en oplaai de tot feilen gloed van overtuigende ver overingskracht Honderd duizend jonge arbeiders veroverden zich zelfleg den egoïsme en materialisme aan banden, braken met reuzenkracht de boeien van slaaf zijn.en ontvoogden zich tot nobele prachtjongenstot fiere knapen en edele dienaren van hun God en van hun Volk Ze werkten zich op tot hoogstaande idealisten wier leuze in gulden letteren op wapperende banieren prijkt urein en vroom n dapper en blij Hun veroveringskracht beperkte zich niet enkel tot hen zelf Ook anderen wilden ze bereiken. Als flink gedrilde herauten on der de kundige leiding van bekwame en talentvolle aanvoerders, naar de richtlij nen van den door Gods Geest bestraalden Paus zijn ze uitgegaan op veroveringstocht in werkhuizen en fabriekenop ateliers en bureelcn, in private en openbare bijeen komsten, op vergaderingen en betoogingen hebben ze het prestige van hun zedelijke waarde doen gelden... hun deugdenrijke levenswandel maakte indruk, hun flink en gepast optreden, hun begeesterend lied hun durf vol w oord raakte harten en geesten en verdubbelden de gelederen Heil dus de Katholieke Arbeidersjeugd We danken U, dappere uitgelezen jonge- lingenschaar, voor uw stichtend voorbeeld en het heerlijk beleven van uw christen zijn. Met dapperen moed vooruit Gods zegen rust op U en op uiv jeugdige organisatie Blijft de dragers van de waarheid en van vernieuwing! weest de gouden dageraad van zonniger dagen die liggen in 't verschiet. Heil aan JJ, ongekende maar hoogedele en stoere leiders van deze uitverkoren kud de TJiv taai geduld, uw onverdroten toe wijding worden heden overheerlijkbeloond! Brussel laat U op dezen dag de goudgele rijpe oogst bewónderen... de bekroning van uw onvermoeibare en toch afmattende wer king Heil ook aan U, den Vader van ons rillen Aan uw .wondervol initiatief heb ben we de Katholieke Arbeidersjeugd te danken en haar bestaan wijst ons christen volk een andere maal op dit troostvol idee, dat de Geest Gods den Plaatsvervanger van Christus leidt, verlicht en inspireert zoodat ter gepaster ure het geneesmiddel onzer moderne kivalen wordt aangebracht. De Katholieke jeugdorganisatie is de machtige reddende ark, tv elke onze jongens en zonen veilig bewaart, midden van den övenveldigen vloedgolf van zedeloosheid en ongeloof die over onze hedendaagsche sa menleving is komen aangestroomd. Zij is de reuzendam door Gods Voorzienigheid opgeworpen om den sterken bruisenden golfslag van goddeloosheid en zedenont- waarding te breken. Hoezee Een nieuw tijdperk is aange broken Aan de zijde vatt onze ijvervolle priesters staan voortaan ontelbare koene strijders wier hoogopslaand idealisme een waarborg stelt van betere dagen. Heden zal de grootstad ze kunnen bewonderen Met fier gelaat, met vlammend oog, met reinen doch sterken blik, zullen ze opstappen langs breede mooie latten en al wie het hart draagt op de rechte plaats zal warm toe juichen. Ontelbare vaders en moeders zullen hun voorbeeldige zonen vergezellen om er ecni- ge zielsblijheid te beleven het bewustzijn dat hun dierbare telgen den eenigen goe den weg beivandelen van waarheid en van leven Door Brussel, Belgiës hoofdstad, mar cheert vandaag het beste deel van 't schoc- ne vaderland - het keurkorps der leeken, de kroon der Roomsche Kerk.de fierheid van ouders, priesters en bisschoppen... de triomf van Rome's Opperherder!... de de vreugde van God's Vaderhart DENDERZOON. PROGRAMMAl Te 10 uur, in het Park van Laeken, t_e Antiochie alsook het beeld van den H. Pontificale Mis door Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen. Tc l i uur in het Heysel-Stadion, we reldvergadering der Katholieke Arbei ders-Jeugd. Morgen is het de dag van het Katho liek Leven, van de Katholieke Actie te Brussel, een zegedag vow Belgie. Samen met het Kajottersfeest wordt het XVe eeuwfeest herdacht van de Ar- meniaansche lezing vam den H. Bijbel. Tc 12 uur 30 in St. Pauluskerk (Ka tholiek Leven, Tentoonstelling) solem- ncele Mis in Armeniaanschen ritus door den eerw. h. aalmoezenier Jan Tfabal- dian. De Oostersche liturgische gezangen worden uitgevoerd door de koraal «Ar menia», onder de leiding van M. Sar- xian. Te 16 uur in St. Pauluskerk tentoon stelling van boeken, prenten en orna menten der Armeniaansche Kerk. Daar zal men de eerste Armeniaan- sche uitgaven van den H. Biljbel aantref fen, te Amsterdam gedrukt, een ouden Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. Engeland zou de leiding der o-hderhan- delingen met Italië aan Frankrijtt overlaten. Londen, 23 Augustus. De Britsche regeering heeft besloten Donderdag avond hare beslissingen in een ofTicieele nota aan de Fransche regeering mede te deelen. Donderdagvoormiddag heb ben de ministers hun beraadslagingen over eenige bijzonderheden der te vol gen procedure voortgezet. Men meent dat de Britsche regeering na deze be raadslaging voornemens is geen nieuw initiatief inzake de verzoeningsvoor stellen te nemen, vermits zij overtuigd is dat Frankrijk in dit opzicht meer op timisme betoont. Zij zou dan aan de Fransche regeering de leiding van de onderhandelingen met Italië overlaten. Zoodra de uitslag van deze onderhande lingen gekend is, zal men te Londen onderzoeken, welke houding moet wor den aangenomen. In afwachting dat de uitslag van het Fransch initiatief wordt medegedeeld, acht men het nuttig met Parijs te on derhandelen over de procedure, die op 4 September a.s. te Genève moet ge volgd worden. Het leger va>n Ethiopië moet tot elke Eventualiteit voorbereid zijn Addis Abeba, 23 Aug. Het Ethio- pisch leger heeft bevel gekregen bereid; te wezen tot elke eventualiteit. Al de manschappen van 15 tot 80 jaar moeten! bereid zijn den oproep van den Negus! te beantwoorden. Er is evenwel voor het oogenblik .geen kwestie van een algemeene mobilisatie. Het mobilisatiebevel zal gegeven worden wanneer de keizer zijn wit paard zal bestijgen, *>m het bevel over de troepen te nemen. Vóór enkelen tijd werd in de Kathedraal van Pampeluna (Spanje) ingebro ken waarbij een groote schat geroofd werd. Thans heeft men deze bij een ju welier teruggevonden. Het goudwerk was gansch uiteengenomen om den ver koop ervan te vergemakkelijken. Mareus, Evangelist. Liturgische zegen van de vier hoeken der wereld (Antasdan niet de relikwieën van het H. Kruis en van het Evangelie. Sermoon, zangen zegening der banier van den H. Macartus, Armeniaansch pa- triarek, heschermei? der Armeensche jeugd. Te 18 uur in het Katholiek Leven voordracht over Armenië door M. Ber nard Wahé, van Parijs, Armeniaansche recital (godsdienstige en volksliederen) De beiaard, de fonograaf van het Ka tholiek Leven en de luidsprekers zullen de Armeniaansche stukken diffuseeren.i (De H. Macarius is geboren uit Ar-j meensche ouders, Patriark gekozen op: den ouderdom van 30 jaar, verliet hij,! na vele diensten bewezen te hebben, uit. nederigheid, zijn diocees en vertrok, naar 'Jerusalem, waar hij in de gevan-] genis aan den grond genageld werd. Hij^ kwam zich vestigen te Gent en langs. Kamerrijk en Mechelen gaande, deed hij talrijke mirakelen. Hij stierf te Gent op 10 April 1012, het einde voorspellend! van de pest, wat gebeurde. Te Gent is penning met Christusfiguur gevonden hem een kerk toegewijd). te Brussel PROGRAMMA. Op ZONDAG 25 AUGUSTUS 1935 Congres voor Sociologie, Voordracht zaal 1 en 2, van 10 tot 17 uur. Congres der Ambachten en Handel van Belgie, Zaal A. en B. der Paviljoen der Congressen, van 10 tot 13 uur. Congres der Aannemers van Schilder en Sierwerken van Belgie, Zaal A. en B. der Paviljoen der Congressen, van 15 tot 17 uur. Congres der Liberale Mutualiteitsbon den, Zaal 4, van 9 tot 13 uur. Congres van het Personeel van P. T.T. S. en M, Zaal 3, van 15 tot 17 nar. Congres der Katholieke Arbeiders jeugd, K. A. J. Zaal 7, van 10 tot 17 u. Feestzaal, van 16 tot 19 uur. Kinderrijk. Marionettenschouw burg. Vogelkooien. Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden)Open van 9 tot 21 li. Om het uur voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation, van 14 'tot 20 u. Voor stelling van dokumentaire filmen. Alberteum. Doorloopende voorstelling van 11 tot 19 u. Planetarium, voorstelling te 10 u. 30, te Hu.15 en 12 u. Vanaf 14 u. om do 45 minuten, laatste voorstelling te 23 u. Bioscoop, Groote Zaal. Doorloopen de voorstelling van 14.30 u. tot 18,30 u. Ciné-Seliouwburg. Voorstelling tc 18.45 en te 20.30 u. (doorloopend.) Bioskoop Kleine Zaal. Doorloopen de voorstelling van 18 u. tot 23 u. 's Zondags van 17 tot 23 u. Oud Brussel van 9 tot 18 u. Flobert- schieting. Volkswedstrijd. Pistoolschie- ting. Muziekfeest op het Balieplein. De verwonding van baron Falccni Hoffelijke bezorgdheid van den Negus. Addis Abeba, 23 Augustus. Zoodra de negus het ongeval van den, Italiaan- schen consul baron Falconi vernam, heeft hij ziijn particulieren secretaris opdracht gegeven den gekwetste te-ge- moet te snellen. Ook heeft hij een bij zonder onderzoek naar de omstandighe den van het ongeval doen insteTien. 's Avonds werd door de regeering een n,ota verstrekt, .waarin werd medege deeld dat graaf Vinei, Italiaansch mi. nister, persoonlijk is komen bevestigen dat de verwonding aan een louter toe val te wijten is. Ook heeft de minister aan de overheden zijn dank betuigd voor hunne bezorgdheid. Amerikaansche geneesmiddelen voor Abessynië Hel Amerikaansche jacht «Trenora is op het oogenblik op weg naar Abes synië met een lading medicamenten. Naar uit Havre wordt gemeld, heeft hel schip hier Dinsdag voor anker gelegen. De leider van de onderneming is de archeoloog graaf Byron de Prorok, die verleden, jaar aan het hoofd van een wetenschappelijke expeditie Abessinië bereisd beeft. De graaf heeft, in de Ver- eenigde Staten een campagne op touw gezet om Abessinië te voorziep. van me dicamenten. Onder de vlag van het Roode Kruis brengt het jacht tlians een lading medi cijnen en gasbescherming-middelen n,aar Abessinië. Indien Italië verstandig is...» Londen, 23 Aug. Onder dezen titel herinnert de «News Chronicle» (lib.) aan het feit dat sir Samuel Hoare de noodzakelijkheid der Italiaansch© ex pansie inzake grondstoffen, werkgele genheid en bevolking volkomen be-j grijpt. Indien Italië bij den Volkenbond een voorstel wil indienen tot herziening der mandaten, of tot economische her aanpassing in Afrika, schrijft dit blad, zal dit voorstel ongetwijfeld gunstig worden onthaald. Volgens de Daily Telegraph zoff een mislukking der thans voortgezette diplomatische onderhandelingen voor Italië ernstige gevolgen hebben. Alle krediet zou aan dit land worden gewe.i-J gerd en Italië zou tot zijn eigen finan-j lieele middelen zijn toevlucht moeten] nemen. Nu reeds, is de levensduurte in Italië ze,er hoog en een langdurige veld tocht in Afrika zou voor dit land den fi- naneieelen ondergang beteekenen. Het Apostolaat des gebeds heeft als intentie voor de maand September, de verspreiding der goede drukpers. Zujne Heiligheid de Paius verlangde het zoo. ,Wij doen een oproep tot de christene lezers opdat zij zouden bidden met den Paus- opdat de zielen bevrijd zouden blijven van de gevaren der 6Techte le zingen. Eilaas reeds zoovele-n hebben hun geloof verloren, door het lezen van slechte gazetten en boeken. De jeugd vooral is bedreigd door de slechte druk pers, die als een modderregen dagelijks over ons land valt. Gewerkt moet er worden daartegen eer het te laat is, en ook gebeden. De ouders zullen waken op de lezingen der kinderen, hen spreken over slechte gazetten, zoowel als over slechte gezellen. Geen slechte dagbla den lezen, en daaronder zijn ook te rangschikken de zoogenaamde neutrale, geen slechte boeken lezen, geen slechte radiouitzendingen beluisteren, dat moet liet wachtwoord zijn der christene mensclien. Namens het federaal Comiteit der Goede Drukpers, Op zijn jongste vergadering heeft de Dienst voor Economisch Herstel zich] bezig gehouden met verschillende >*vh- nische kwesties die verband houden met de oprichting van nieuwe nijver heden in verschillende streken van het lancT. Onder meer werd nagegaan op welke wijze men deze nieuwe nijverheden bij hun ontstaan zou kunnen helpen. De h, Yernauk, algemeen kommissa- ris voor de Borinage, bracht veTglag uit i over den toestand in deze streek. Hierover had eene gedachtenwisse- ling plaats. Tenslotte heeft de dienst ook onder andere kwesties zijn eigen statuut on der zocht dat eerlang bij koninklijk be sluit zal geregeld worden. Leerling van de Normaalschool van St Niklaas-Waas te Antoing verdronken Hij was de zoon van den, Koster van Hillegem De jonge heer Omer Van Lierde, 18 jaar oud, leerling aan de Normaal school van St. Niklaas, en zoon van den koster van Hillegem bij Sotlegem, was Donderdag, gebruik makende van het verlof dat hij in de ouderlijke woning doorbracht, per riljwiel op uitstap' ge gaan met twee vrienden. Zij kwamen te Doornik aan en na de stad bezocht to hebben, reden zij tot Antoing, alwaar Om-er Van Lierde zich op den oever dei- Schelde met do voeten in het water zette, om zich wat op te frissclien. De ongelukkige jongeling gleed uit, viel in den stroom en verdronk op jam merlijke wijze. Het stoffelijk overschot werd nadieh •opgehaald en nog denzelfden dag naar Hillegem overgebracht, waar de bevol king bij het vernemen van het droevig nieuws in verslagenheid gedompeld werd. De ongelukkige student was een deugdzame jongeling die nog slechts een jaar te sludeeren had om zijn on derwijzersdiploma te verwerven. i Het vraagstuk der «Vrijgelatenen PaTijs, 22 Augustus De heftige debatten, die den laatsten tijd weder worden gevoerd over de Fransche kolonie Guiana, waarheen do galeiboeven worden overgebracht, en vóór alles het Duivelseiland, teng;evol. ge waarvan de Fransche regeering ze kere wijzigingen zal brengen in de be handeling der gedeporteerden, zijn nog niet ten einde. Volgens de overheden is het Duivels eiland zoo kwaad niet, als zijn reputatie zou doen vermoeden. Het is in de eerste plaats reeds zeer, verkeerd, te noemen dat het eiland in aanmerking zou kunnen komen voor het onderbrengen van eeri groot aantal ge straften, want het is maar een heel klein rotsachtig eilandje, dat slechts weinig menschen kan herbergen. Op het geheel eiland bevinden" zich" niet meer dan viljf nederzettingen van gedeporteerden; deze menschen hebben allen een afzonderlijke woning en zelfs een bediende Afgezonderd ligt het eiland evenmin^ want in de onmiddellijke nabijheid be vinden zich het Ileilseiland (lie du Sa- lut) en het vasteland. Gedeporteerden die ziek zijn, worden overgebracht naar het Koningseiland, dat zich eveneens in de buurt bevindt en een uitstekend kli maat bezit. .Waarover cle regeering zich het hoofd breekt is niet zoozeer het lot der ge straften, doch het probleem van de z.g. vrijgealtenen. Elke veroordeelde mo«5t namelijk na afloop van zijn st.rafti.fd een even lange periode in Guiana doorbren- gne als «vrij» man. Zoo bevinden zich thans ongeveer 2000 vrijgelatenen in de kolonie. Aan gezien dezen niet verplicht zijn, zich geregeld te komen*melden bij de poli tie, verdwijnt er een groot aantal, het zij zij de wildernis intrekken en niet meer terugkeeren, hetzij op andere wijze. De Fransche regeering en particulie re instellingen, zooals het Leger deé Heils, doen alles' wat in hun vermogen is om het harde lot der gedeporteerden te verzachten en den vrijgelatenen hulp te verleenen. Intusschen valt er een groot verschil vast te stellen tusschen deze afschilde ring der feiten en de sporadische be richten, die van andore zijde uit de strafkolonie naar Europa overwaaien, Volgens deze berichten, en ook volgens het bekende boek van Albert Londres^ vormt het leven in Guiana en op- het Duivelseiland nog heden ten dage de zwaarste straf, die men zich kan in denken. Het is overigens van lang niet alge meene bekendheid, dat het Duivelsei land ziijn ontdekking te danken heeft aan niemand minder dan Columbus, die er in het jaar 1498 voor het eerst voet aan land zette. Toen was Guiana nog het land, dat fabelachtige schatten aan go,ud heette te bevatten, cle bakermat van hot legen darische Dorado, dat Sir Walter Ra leigh in 1595 en bij latere expedities hoopte te zullen vinden. Nog tot in het midden van de voor gaande eeuw werd in Guiana goud ge vonden. Eerst later, toen de exploitatie niet meer loonend bleek, heeft men Gulana. gedegradeerd tot strafkolonie, waarin de veroordeelden in begin hoofdzakelijk te werk werden gesteld in de oude, ver laten goudmijnen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1