Het Jubelkongres der K. A. J. te Brussel gf§§i« Meer dan 100.000 deelnemers Eene hartroerende openbare Geloofsbelijdenis /IPAQuuakP De Kongreswake, Zaterdag avond Het g-rootsch jubelccngres van de [Christelijke Arbeidersjeugd werd Za jterdag avond ingezet, met een indruk wekkende congreswake, dit op verlan gen van Z. E. H. Cardyn. Deze congreswake werd gehouden in ral de parochies der wereld waar reeds (een kajottersafdeeling werd gesticht. In Vlaanderen en ook in Wallonië werd deze congreswake talrijk bijge woond ,door de plaatselijke kajotters, oud-kajotters en ouders en vrienden van (de Kajotters In Vlaanderen had deze plechtigheid fin de parochiekerken plaats om 7 of 8 ,uur. Tiijdens deze congreswake, die nage- fioeg één uur duurde, was het H. Sacra- ttnenl uitgesteld. Na het «Adoro Te de- tvote» wrerd gezamenlijk de akte van Ge- iloof en Aanbidding .gelezen. Vervolgens jwerd het «Lauda Sion» aangeheven, ge volgd van de gezamenlijke smeekbede. [Na het «Magnificat» volgde de indruk wekkende bede voor de bekeering van al- 3e jonge Arbeiders en na het Christus jJV'incit» h.et speciaal gebed voor be,t twellukken van het congres, Als besluit van de overal druk bijge woonde congreswake werden na den ze igen met het Allerheiligste een paar stro_ ■fen van het Kajotterslied gezongen. Zoo hebben de Kajotters zich voorbe reid tot hun jubelcongres waarop zij 'Zondag hun wezen, hun wil en hun werk {aan de wereld zouden verkonden. Treffende godsdienstige plechtigheid 1 Zondag morgend rond 5 ure 30 stap- iten 1300 Parijschc Jocisten af in de Zuidstatic te Brussel, vergezeld van 40 aknoezeniers. Zij begaven zich in drie groepen naar de «Kiipellekerk», alwaar idoor Z. Em. Kardinaal Verdier, 'aarts bisschop van Parijs, aan het hoogalTaai iÖe- H. Mis Werd opgedragen. Onder het H. Sacrificie werd de II. (Communie uitgedeeld aan 5 communie banken, aan de 13000 Fransche Jocis- |ten, door de EE. HH. Brazolla, Adrien Pos te, Couturier en Hagenau van Pa rijs. Na de H. Mi's werd door de Jocisten Sn een drietal katholieke instellingen tvan den omtrek het ontbijt genomen. DE JUBELDAG Zondag was dc hoofdstad in eene "nieuwe en betere wereld herschapen. [Van in den morgen brachten de treinen (dichte drommen van Kajotters, verge- izeld van ouders, broeders, vrienden, die ïuedewerkeri wilden tot welslagen van Ühtït wereldkongres. De straten en lanen |s lik ten weldra van geestdriftige jon gelingen. Was de toevloed overgroot in We slad zelf, dan was hij nog machtiger Sn Jette, waar de treinen maar immer nog njeuwe congresleden aanbrachten, ipveral waar zij voorbij stapten, zongen We moedige (jongens hun bondsliederen tuit volle borst. In aanzienlijk getal wa ren de Vlamingen,maar de Walen moch_ [ten ook fier wijzen op hun menigvuldige (deelnemers. Men hoorde zoowat overal vreemde [talen spreken: talrijk waren de afge .vaardigden uit Frankrijk, Holland, Zwit serland, Spanje, Portugal, Engeland. Er waren er zelfs van over zee: Canada, Columbia, Tunisië, Algerie, Belgisch (Congo, enz. 't Was wel het geval van te Keggen: een wereldkongres! Al die dui Kenden Kajotters, die duizendvoudige jnmssa, strijdvaardig voor ons geloof, .verzamelden op één punt «Park van 'JLaken» DE JUBELMIS Voor 't monument van Leopold I 3. wee groote schermen 't eene over 't an dere vormden het embleem, der Kajot ters; in 't midden het Kruis. Het altaar waarop zooeven 't groot mysterie gaat plaats hebben, was treffend door zijn (eenvoud. Op hef gnasplein, omringd van pen groen verfrisschend kader, namen de Kajottere en andere deelnemers plaats op bun «stoeltje» t Was een ontzagelijke zee van vu rig godvruchtige menschen. Volgens eonc berekening gemaakt naar het getal (inschrijvingen, bedroeg de menigte ■meer dan 100.000 personen. Waar za? Tnen ooit zoo een piëteitsvolle massa samen, om. hulde te brengen aan den Ko ning der Koningen Z. E. Kardinaal Van Itoej', aartsbis schop van Mechelen, bijgestaan van ka nunniken uit bet aartsbisdom droeg de ponfifikalc jubelmis op. Woonden de plechtigheid bij De sekretaris van 'aartsbisschop Van Boer, Kanunnik Leclef; de Verdier van Parijs en Lissabon; Mgr. Micara, Pauselijke De ontzaglijke massa Congressisten tijdens het H. Misoffer in het park van Laken Mgr Heylen, van Namen; Mgr. Ras- neur, van Doorniijk; Mgr. Kerhkofs, van Luik; Mgr Coppielers, van Gent; M, Lamiroy, van Brugge; Mgr. Van Cauwenberg en Mgr Carton de Wiart, hulpbisschoppen; Mgr Meyers /van Westminster; De bisschoppen-missionarissen: Mgr Tanghe, o.m.c. en Verwimp, s.j.; d'Her- bigny, s.j., aartsbisschop van dTilon; Cuvelier, Moris, Roelens. De Belgische en veel vreemde Vikia- ri ss en-Gen er aal'; .Talrijke prelaten Dom J.B. Roy Dom de Kerckhove, Dom Capelle, abt: Dom Modeste Van Assc.he, Dom Benoit Van Schepdael (Affligem) Dom Théodorc Nève, (Sint André), enz. De prelaten Premontreiten Mgr. Crets (Averbode)Mgr. Bennebroec-k (Postel); Mgr Hoppenbrouwers (Grim bergen) Mgr Franken (Bois Seigneur Isaac), enz. enz. Burgerlijke overheden Voorzitter der Kamer, Poncelel; De Ministers Van Zeeland en Rub- bens; De Staatsministers Thcunis, Baron Tihbiaut, Carton dei Wiart, Van Cauwe- laert, Van Overbergh. De Gouverneurs Verwilghen en Baels. De Senatoren E. P. Ruiten, Eylen- EIGENHANDIGE BRIEF VAN Z. H. DEN niet de miaeht- van God ontkennen, die PAUS AAN Z. EM. KARDINAAL gewaardigde haar onderneming toé 'te VAN ROEY Ia oh en. Het is overigens niet in Belgie Na hel Evangelie deelde Kan. Cardijn mede dat, Z. H. de Paus een eigenhandi. laohen. alleen, dat ze zich heeft ontwikkeld, ;gcn brief heeft igestuurd aan Z.Em. Kar dinaal Van Roey, die Kan. Cardijn ver. zoc-ht heeft er lezing van te geven. Aan onzen Welbeminden Zoon Jozef Ernest. Van Roey, Kardinaal-Priester van de Heilige Roomsche Kerk, met den titel van Heilige Maria in Aracceli, Aartsbisschop van Mechelen. Onzen Welbeminden Zoon, Heil en Apostolischen Zegen. Denkende aan bet Kongrcs der KriS'- tene. Arbeidersjeugd, dateerlang te Brussel wordt gehouden, en ons op voorhand deze gesloten rangen jonge lieden in onze verbeelding -voorstel lend, deze jonge lieden, die de gasten leden aanbrengend, miaar ze is buiten uwe grenzen gegaan in dermate dat liet. voorzeker toegelaten is te voorspellen dal ze zich in de toekomst nog meer uit breiden zal, zich aianpass%nd aan ver scheidene plaatselijke omstandigheden, zich gedragend naar de verlangens der Bisschoppen. En hel kan niet anders zijn, aange zien ze een" ware vorm is van de Katho lieke Aktie, aangepast aan den huidigen tijd, en aiangezien ze, volgens de drin gende raadgevingen van Onze Moeder dc H. Kerk, haar zorgen en pogingen wijdt aan de arbeidersklas, dikwerf verplet terd onder het gewicht der ellende ch bedrogen door ergerlijke dwialingen. zullen zijn van de koninklijke stad van! Wie dan, die nog den zin en het beoefe- Belgie, klopt Ons hart van vreugde en'non der deugd bezit, zou deze massa richt- zich dankbaar naar God; want zoo dikwijls aan dit hart de angst niet ont breekt, dan wordt liet anderzijdss ook met ruimen troost bedeeld. Deze vreugd. Beminde Zoon, deelt giij' bijzonder, gij, die in uw vaderland de gelukkige .geboorte hebt bijgewoond van deze thans, zoo bloeiende Vereenigin - W W I t.11. boscn, Carnoy, de Kerckhove d'Exaerde,] cn die, met, een élite van Bisschoppen nalllMpl nn-rnn IWnxmtic- Gabriel, baron Meyers, ridder Cartu'y- vels, Moyersoen, Bossuyt. De duizenden en duizenden en no; duizenden Kajotters zingen de «Missa Brevis», met begeleiding der Muziekka pel, onder het kundig bestuur van den heer Prévost. Alles i* om "te hartroe render. Deemoedig flinkt het Kyrië, krachtig weergalmt uit volle borst het Gloria aandoenlijk de zang: «Mijn hart hoopte op God...». Hoe geestdriftig wórdt de katholieke geloofsbelijdenis gezongen in het Credo; hoe vreugdevol 't Sanc- tus. Wat vurige ge.be.den worden er niet gestort onder de Consecratie: zegen al kardinalen degenen die met ons strijden voor uw Cerejeira vanj Koninkrijk, O Heer. Hoe smeekend weer klinkt het Agnus Dei: Heer, wees de| wereld genadig 1 en priesters, deelnemen gaat aan dit Kongres, diat zic-h zoo wonderbaar aan. kondigt door.zijn geloof en zijn gods vrucht, schitterend door zijn grootsch he id en luister. Hef is onder rfe hoede van deze gevoe lens. dat Wij u dezen brief hebben wil len lal en geworden, om u Onze geluk- wenschen uit Ie drukken, welke gij aan hen, die dit Kongres ender uwe bescher ming zullen bijwonen, overmaken zult. Tien jaar zijn verinopen sinds de Be weging der Kristene Arbeibcrs.je.ngd bij u het licht zag onder zulke gelukkige voortcekenen. Wanneer ze f.hians een oogenblik stilstaat om den afgelegden weg na te 'gaan en hel, groote en won derbare werk te beschouwen, dat deze beweging heeft verwezenlijkt, kan zo, (jongelieden niet bewonderen, waarin zooveel hoop berust voor de burgerlijke en godsdienstige maatschappij Een, uitgebreide kennis van den godsdienst, een krachtig geloof, een onoverwinbare liefde, die zich uitstrekt tot heilige on dernemingen, een optimism dat nooit verflauwt, opwekker van een maagde lijke onschendbaarheid der zeden, een ware bescheidenheid vereenigd met ee.i groote beslistheid vian ziel dit zijn do hoedanigheden, welke deze jongelieden bezielen om de Katholieke Aktie op af doende wijze te dienen en aldus de ker kelijke Hiërarchie Ie 1» el pen in bet uit oefenen van liet apostolaat. De diagelijkeche arbeid laat hen loe zich aan God te offeren in eerherstellen de hosties en opent hen een breed veld, waarop hun ijver zich kan ontwikkelen om hun werkgezellen, hun broeders, le leiden tot het beoefenen van het kriste- lijk leven. Wij zijn geenszins onwelenddersjeugdactie bewondert en waardeert zijn, medewerkers van den H. Geest, soldaten van den voorpost der Kerk. Dat Sint-Jozef, dit voorbeeld en dezei wonderbare bewaker der arbeiders, hen behoede; dat de H. Maagd Maria hen scherme, Zij, die, alhoewel gesprotetf uit het koninklijk ras van David, de moeilijkheden heeft .gekend vian een ne derig en: arbeidzaam leven; dat Jezus zich gewaardige op ben een* gunstigen blik te werpen, Hij, Schepper der ster ren, die niet aarzelde het werktuig te banteeren. Dat diank zij deze machtige be schermingen, in hen het voorvaderlijk' geloof bloeie, en dat de roem igroeië van het werk, dat ze ondernomen hebben Wat Ons betreft, Wij zetten vaderlijk de leden van deze Vereeniging en haiar leiders aan om zich immer getrouw "te toonen aan hun lofwaardige besluiten, en steeds ijveriger de tampen van liefde te dragen, die aan de bloedlooze wereld de levenswarmte moeien brengen. Wij wenschen ten zeerste dat de Apostoli schen Zegen, welke We iui verleunen, vooral aan U dierbare Zoon, langs u moge nederdalen' op allen, die deelne men aan dit plechtig ko-ngres; dat .hij voor lallen het getuigenis weze van onze levendige genegenheid, en dat hij, met de goddelijke hulp, uw werken zal laten rijpen tot een overvloedigen oogst. Gegeven te Castel-Gandolfo, nabij Rome, op 19 Augustus 1935, 14de jaar vian Ons Pontifikaat. PIUS XI, PAUS. Na de lezing dezer boodschap werd het II. Misoffer voortgezet dat geslo ten werd met den Apostolischen Zegen, 'geschonken door Z. Em. Kardinaal Van Roey. i Het wias te midden van een onverge telijke apotheose van vrome en geest- dril l.iige godsvrucht, dat deze grootsche plechtigheid ten einde liep. DE OPTOCHT De stoet wordt gevormd. De ouders •oud-kejotters en kajottersvrienden stapl pen langs den Kajotters-stoet. De vaan dels waaien en wentelen van blijdschap; zij vormen een bosch van ten minste twee duizend! Die vaandels waren het te-eken tot ontvlamming der geestdrift van de duizenden en duizenden Kajot ters, van wiljd en zijd gekomen om in 't openbaar, in de straat, getuigenis te geven van hun vroom geloof.De opwek kende bondsliederen ontstaken het hart der duizenden toeschouwers met de igul- hartigste gevoelens van genegenheid en sympathie voor die moedige, dappere, chrislene volksjongens, wier prachü ideaal is de verloren geloopen wereld op het ware pad terug te bremgen en aan Christus de plaats te bezorgen, die Hem in de wereld toekomt. En 't was in de grootste begeestering dat de betoogers naar het- Heizelsladion opstapten. Brussel zal lang moeten zoeken om in zijne geschiedenis eene bladzijde te vinden, zoo edel en heerlijk als. die wel ke de Kajotters Zondag voor hunne ge schiedenis verworven hebben. DE LUNCH De lunch was voorgezeten door Z.Em. Kardinaal "Van Roey, omringd door de Kardinalen Cerejeira en Verdier MM. Poncelet-, voorzitter der Kamer; Van Zeeland, Eerste Minister Rubbens.mi- nislor van Kolonies de staatsminis ters Van Cauwelaert, Carton de Wiart; de oud ministers Crokaert, Vian Cacne- gem, Helman, Moyersoen, Albert Jan sen Kan. Cardijn, Jan Delmarlino, Verhoeven en al de personaliteiten de zen morgen reeds vermeld. Bij het nagerecht werden door JAN DELMARTINO en VERHOEVEN heil dronken ingesteld iaan Paus en Koning. Z. E. kardinaal cerejeira van Lissabon, nam bet woord. Zijn eerste woord is, in naam van al le aanwezige vreemdelingen, een woord van diank en een woord van hulde. Een woord van dank voor de l'eesteliijke ont vangst en een woord van hulde voor het groolsche werk, dut de kajotters in dit land hebben verricht. De Kajotters dat is do jeugd, en de jeugd, zooals zij op gevoed wordt door de Kajollerij, is de nieuwe hoop voor Europa. Omdat die nieuwe jeugd is uitgetrokken ter her. overing van de jeugd voor Christus. In zijn persoonlijken naam wenscht de Kardinaal dan nog te zeggen in hoe hooge mate hij de Christefijke Aïbei- hoezeer ze zich inspannen om door hun toewijding, door hun gebeden, door het menigvuldig gebruik der Saknamenten, door hun zachtheid en door hun ijverige zorgen, hun broeders voor Christus te w:innen, ware zaaiers van licht dat ze In Portugal, zoo zegt de hooge spreker, hebben wij president. Salazar voor liet wereldlijk en ikzelf voor het gees telijk gezag --onze jeugd eenzeifdem organisatievorm gegeven, omdat wij Zie vervojg 2d© blad. Maandag 26 Aug. H. Ztphiidnus Zon Op 4, 69 Zonaf 18,46 Dinsdag 27 Aug. 1935 H, Cesarlus Zon op5,00 Zon af 18,44 N. M. 29 E. K. 6 XXXXle JAARGANG NUMMER £94 hr kerkstraat. 9 en 21 Aalst. - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt publiciteit buiten het Arrond. AALST 5 Agentschap HAVAS. Adelt Ma,.aan 13. te Brussel - Rue de R.che.eu. ParjU JW C, 2.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1