Rijkdom en Armoede Hst JubBlk09gr.es dei K.A.J, te Brussel toeten, dat diezelfde organisatie in Bel gië wonderen heeft verricht. En als de jvereld zioekt naar wat zij doen zal om fhaar toekomst te verzekere 11, dan zoekt zij te vergeefs, want Kanunnik Gar dijn heeft het probleem al. opgelost. Donderende toejuichingen begroeten jdeze vleiende maar zoo verdiende hulde aan Kanunnik Cardijn. EERSTE MINISTER VAN ZEELAND fctaat daarop recht en wordt lang en luidruchtig toegejuicht. Hij dankt om. dat ook de Kajotters meer van daden jhouden dan van woorden. Hij dankt om dat de Kajotters bij monde van den al- lgemeenen ondervoorzitter der J.O.C. hr [Verhoeven, zoojuist de verbintenis' heb ben aangegaan zich bereid te houden te ïtrijden voor het welzijn van het land •en hij weet dat de Kajotters hun woord jhouden als zij het verpanden. En daarom wensoht de lieer eerste ^minister de Kajotters da.n iook van harte igeluk. Waar zij houden aan .daden, mo gen zij er op rekenen dat,zij; een actie zullen voeren, die lukken zal.; De Kajotterij werkt nietalleen op het materieel gebied :.dat het bij zonderste aetieveld is der Rege.ering maar de K.A.J. werkt eVenzeer en even. goed op het geestelijk terrein. Dat is des te beter, waar zij hun tweevoudige actie hebben gebaseerd op dé beste en 'eenig goede economische leer, die thans jin de wereld bestaat, de eenige echte moderne economische leer, die is die der pauselijke encyclieken. Daar is slechts één missing in' wat zoo juist werd gezegd door de Kajotters, iZij hebben beweerd te zijn de macht van de toekomst. Neen, zegt de eerste minister, zij zijn de macht van het he den. Van nu af aam spelen zij een rol in de maatschappij, zij spelen de goede rol. Want in de geweldige hervorming, die de wereld thans doormaakt-, neemt de katholieke arbeidende jeugd haar jtaak op. En die taak is. niet klein. Pes te schooner is zij. Lange toejuichingen begroetten deze (rede van den eerste-minister, die de rij der spreekbeurten besluit. DE FEESTZITTING IN HET HEYSELSTADION Hier begonnen de feestelijkheden tc ihalf drie. Van voor het gestelde uur Zaten de tribunen proppehsvol. Het kleinste plaatsje was bezet. Het waren zeer waarschijnlijk meer1, dan honderd duizend personen tegenwoordig. Kajol- .ters, Kajotters en altiijd maar Kajotters, maar ook zeer veel Kajottersvienden. Welke wemeling van kleuren in de. heer lijke zon: wit geel, groen, rood, blauw. Koe prachtig die groep van vijfduizend leden dei' vrouwelijke Katholieke Aktie. Wanneer Kardinaal Van Roey, ge volgd van al de hoogere geestelijke waardigheids.beklee.ders, zijne intrede doet gaat er een gejuich -en gejubel op 'dat geen einde schijnt te nemen. Door die begeesterde overgroote massa wordt een dreunend bondslied gezongen. 0,p c-en verhoog in het midden van het plein brengt men de vier federale vlaggen en nu heeft een indrukwekkende optocht en defilée plaats van de twee duizend vaan dels. Aan het gejuich komt geen einde. Wanneer de acht congolecsche neger tjes met hun \Tiag, afkwamen, barst een donder van toejuichingen los. Behaarde •ook een groot sukses de groene groep Hollanders en vooral de talrijke prach tige groep der Belgische Vrouwelijke Jeugd. Dit défilé was oprecht hartroe rend en grootsch. HET SPREEKKOOR «DE N I E U WE J E U G D» Boeiend van in den beginne; (aan dachtig gevolgd erT bewonderd door a-1 de aanhoorders. Klaroengeschal. Wni nent.ies, Excellenties, U groet en dankt 'de werkersjeugd der katholieke wereld, de stoot- en stormtroepen der apostelen y.an den arbeidsstand, dankbaar en fier onder uw gezag en uwe leiding te mo •geil ijveren voor het Rijk van Christus, Werkman en Wereldkoning. Het eerste koor is dit der opstande- De Vlaggenoptocht In het Heyselstadion lingen, door de vijanden der Kerk van. -Christus zal ïieerschen! Zwaait de het go*de spoor gebracht.' Opstand 'té—j zwierende vaandèis wijd uit. Hoezee gen het gezag, meesterlijk, weergegeven; En geestdriftng drtepnt: Christus vin- op eene wijze, die wel eens huiveren ic.it, Christus regnat, -Christus imperat doet. Maiar de Kajotters komen vurig ëni De uitvöëring van dit spreekkoor strijdlustig tosschen En hebt ge nog overtrof aller verwachting. Ook werd het niet de Kajotters gezien, die rotse die onthaald op een aaphoudenden storm rijst boven Vlaanderen Ën krachtig en van toejuichingen en gejubel machtig treden zij op tegen den leider der Hel. Wij Christene arbeidersjeugd willen een nieuwe jeugd een nieuwe we reld voor Christus-Koning. Hoe prachtig en troostvol is- die strijd tegen hel kwaad TOESPRAAK VAN Z. E. KARDINAAL VAN ROEY Tusschen liet Ie en het 2de gedeelte REDEVOERING VAN Z.E.H. CARDYN Eminentie, Hoogwaarde Prelaten, Damen en Heeren, Beste Kajotslers; en Kajotters, oud- Kajptters, ouders, vrienden der IC. A. J., "mijn eerste woord iè een woord van dank Dank aan Z. Em. Mgr Van Roey, on zen geliefden Aartsbisschop, die hier m ons midden met zooveel genegenheid ten weergegeven Aan ons de zege! Pakkend'van het spreekkoor- richt Z. Em. Kar-1 0nzen opzichte, het hoogste kerkelijk was het, wanneer de eed weerklonk van' dinaal Van Roey, beurtelings, fn het; gezag van ons land vertegenwoordigt, getrouwheid en de groet aan den Paus.1 Fransch vooreerst én vervolgens in lieti Dank aan HH. HH. EE. de bisschop Een storm van toejuichingen ging op. "Vlaamsch eene harfeeJijke toespraak tot lpen van 0ns land, de vreemde landen en Leve de Paus! en machtig weerklonk de jubelvierende kajotters. uit de verre Missielanden, die door hun imnQAvnardi'2-e aanwezigheid ons ju Leve de Piaus Bewaar Zijne Eminentie wenscht hen ge-|ne hoogwaardige aanwezigheid ons ju- luk met hun prachtig geslaagd kongres belkongres wilden opluisteren, t- Is aan- dat. een ware triomf mag heeten voor de( Dank aan al onze EE. HH. Proosten, de bezielers van onze Kajottersbew-e- h-et «Eviva. hem ons lang iDe werkloozen treden op. doenlijk! «Nood aan werk, nood aan kristelijke gedachte on den ijver voor brood, nood aan lioop, nood aan liefde»! de- wereldheerschappij van Christus. Weer hoog den moed werkloozen, terug! De hoogwaarde Kerkvoogd hegro-et en naar Christus, terug naar zijn leer te-| dankt dtan de aanwezige prelaten en rug naar zijn liefde, terug naar Home,1 geestelijke en burgerlijke overheidsper- de eeuwige wiaarheid, de eenige weg,: sonen, wenscht de K. A. J. afgevaardig- naar ware welvaartHoe aangrijpend den uit. de verschillende wereldgewesten. Aandoenlijk oogenblik, wanneer de} Dank aan hen die den oproep der ka- zieken opgebracht worden. Heil u, zieketholieke wereld hebben beantwoord, broeders! Mo-ed, moed in het lijden Man; Hulde atan onze kameraden uit Bel- Christus. Dit prachtig deel deed hier' gie, evenals uit den vreemde, en ook en daar tranen rollen. hulde aan onze bf.o.èders, verbannen uit Het vierde deel was een opbeurend Duit'schland, ju-it Rusland, hulde ook aan zangkoor en liep over de zuiverheid;! onze vrienden uit Kóngo en Ethiopië waarvoor iedereen te strijden heeft-. V.'eg (Storm van toejuichingen) de moderne, kwetsende zeden Wij zijn De kardinaal besluit met den wenschjdat de eerste deugd van ieder ware Ka de reine, Christene jeugd j dat de heerlijke K. A. j. beweging moge'jotter en Rajotster weze de steun, de Het koor der wachters, de verheer-' groeien en bloeien onder de bescher-j liefde, de eerbied voor vader en moeder, lijking van het Christi-Kruis., diat de ar-' miiig' van hel Heilig Huisgezin van Na-| Dank aan u, mijne beminde oud-ka men uitbreidt over alle rassen en st-an-: zareth, het voorbeeld der Arbeidersfa-} jotters! Gij zijt de stichters, de baan den. 't Was een ware balsem op de milie breken, der beweging, uw geloof heelt harten: naast het Kruis stiaan wij pal.Een onbedaarlijke storm van toejui- de beweging gebaard u zullen Kon men iets schooners hoorei! hél' ehin.gen breekt los wanneer Zijne Em. brekers der beweging gebaard; u zullen Kruis boven wieg en grafin" fabriek en min ent ie in den loop zijner redevoering dé toekomstige geslachten loven omdat bureel, in school en kazerne bij werk- den lof miaakt van Z. E. H. Kan Cardijn.} gij een nieuw tijdperk hebt ingezet in man en patroon, bij macht en onder-j Het. spreekkoor-wordt voortgezet enjjde geschiedenis der arbeidersjeugd, daian. De roep van trouw aan het Kruis bij bet- einde neemt do Z. E. H. Kan.j Velen onder u hebben veel geofferd drong ,tpt iiv 't. diepste, der ziel. Cardijn liet woord in *fezer vóege Ivoor de beweging en hoe zou ik ging die na hunne lastige inspanning vandaag met hun leiders en leden de vruchten van hun noesten arbeid ko men bewonderen. Dank aan u, ouders van onze jonge arbeiders! In dit dankwoord en in dezen groet gaat mijn hart naar mijn gelief de ouders, mijn goede vader en mijn beminde moeder, aan wie ik het beste van mijn priesterhart te danken heb, en mijn vurigste wensch geliefde vaders en moeders, is dat uw zonen u mogen be minnen, zooals ik mijn ouders bemind heb, dat zij u mogen eeren en danken en geen hulde brengen aan de helden di# gestorven zijn 0111 doo'r hun dood het leven, de zegen der beweging te verdie nen. Hulde en dank aan een Bernard De Wever, een Michel Werbrouck, een Ra chel Cnudde, die hun leven ten beste ga ven voor de K. A. J. en V.K.A.J. Gij, vrome zieken, kranige soldaten, moedige werkloozen, uw offer, uw moed, uvv betrouwen is de zegen van onze be weging;. Dank aan u, mijn beste, mijn gelief de Kajotters Wat ben ik blij 11 van daag hier somen te zien en op dit eer ste wereldcongres- u, mijn Vlaamsche Kajotters te- groeien, te danken, te vie ren, voor uw toewijding, voor uw durf- kracht, vóór uw edelmoedigheid. Het succes van dit wereldkongres is grootendeels uw werk. Dank voor de mis van dezen morgen, dank voor het spreek koor van dezen namiddag, uw woorden zijn geen declamatie en geen tooneel, uw woorden en uw gebaren zijn de óp rechte uitdrukking, de prachtige- beliijdè- nis'van uw Kajotlersgeloof, van uw Ka- jottersovertuiging, van uw Kajotters-- apostolaat* Kajotters van het Jubelkongres, de wereld, de arbeiderstand, de Kerk, do Paus, zien naar u, wachten op pp u, be trouwen, in u! Uw pptredpn vandaag in het aanschijn van de wereld is. een hei lige verbintenis die gij hebt aangegaan: den kajottersstrijd .voort te zetten tot de eindverovermg, strijd niet met geweld, uit haat of nijd, met vernielende wa pens, maar geestelijke en zederijken strijd door zelfverovering, zelfheiliging, door verovering van anderen, door zelf verloochening in dienst en tot wëlzijft van allen 1 1 Maatschappelijke strijd, niet door klassenhaat of klassenstrijd, maar door eendracht en onderlinge liefde, door be roepseerlijkheid, gesteund op de kriste- lijke beroepsorganisatie, streven naar de kristelijke orde. Een nieuwe jeugd voor een nieuwe wereld Kaljotters van "Vlaanderen, samen met al de takken van het J. V. K. A. en. het V. J. V. K. A. bouwen wij een nieuw ge slacht^ een nieuw volk Door u wordt "Vlaanderen terug de bakermat van een Katholieke bescha ving Door u heerscht Ivristus weer in alle middens, in alle gezinnen, in alle har ten Door u wordt de gezichteinder klaar der en de toekomst gered. Wij brengen; weer de wereldjeugd tot Kristus' Kerk, tot eer en deugd Dit zweren- wij. God hoor' ons eed, Kajotters op ten kamp gereed 1 hier Zicht op do tribu-ne tijdens de aanspraak van Kardinaal Van Roey. |n medaillon Kanun-nik Cardijn. 3isle Vervolg. Zijt gij nog niet vertrokken, juf frouw Neen, antwoerdde Mathilda, ik kon den heer Walter niet voor heden spreken. Niet voor heden hernam de knecht verbaasd. Liet "hij u zeggen, dat hij u ontvangen zou Ja hij bestelde mij hier tegen tien ure in den morgend. Dat is zonderling riep de be diende. De heer Walter en de lieer die hij hem was zijn gisteren avond niet geven, den sneltrein naar Londen vertrokken, zonder eene boodschap voor u achter te laten. Mathilda Wilmot liet geen verwonde ring of verontwaardiging blijken, en be gaf zich dadelijk naar den rechter. Zij deelde hem mede, wat er den vorigen dag had plaats gehad, en hoe zij weini ge oogenhlikken geleden was teleurge steld geworden. Evenals biij haar eerste bezoek werd ook thans van hare verklaring aantee- kening gehouden. Het verwondert mij niet, dat Hen ry Walter mij niet zien wil, zeide zij toen dit afgeloopen was. De moorde naar gevoelt, dat hij het gezicht van de dochter van zijn slachtoffer niet zou kunnen verdragen De rechter schudde nadenkend liet hoofd. Neen mejufvrouw, zeg dat niet, sprak hij. Had de heer Walter werke lijk schuld, dan zou hij, hoe pijnlijk het hem ook mocht zijn gevallen, u te woord hebben gestaan, om uwe vermoe dens uit den weg te ruimen, of u Toch geen nieuwe reden tot verdenking te TIENDE HOOFDSTUK De Wedstrijden Philip Dudley Palgrave Milword,zich noemende Franklin Milword hoek van de tent die, door van de e.irkus afgescheiden, slaapvertrek van het maakte, en verdiepte zat in een >en gordijn liet huis publiek voor den ingang der tent door aardigheden, die zich meer door plat heid, dan door nieuwheid onderscheid den, trachtte te bewegen om de zoo even aangevangen voorspelling bij te won.en. Milword die thans dankbaar was, dat hij zich met zijn kind om de tafel van den bestuurder mocht nederzetten, was de volle neef van den graaf van Haug- hion, heer van Jocelyns-Rock. Ziljn va der, George Mihyord, verkeerde in zijne jeugd in gesladigen onmin met zijn Eene eindelooze ovatie valt den stichter en opperleider der Kajotters en Jocisten ten deel. Het is bij de vijf ure -wanneer deze heerlijke betooging. ten. einde loopt en de duizenden en duizenden deelnemers het Heyselstadron verlaten. Voorwaar een onvergetelijke dag die een ware wapenschouw mag heeten van het vreedzaam maar ook strijdvaardig jeugdleger, in den dienst van Chrislus- Koning Na een kort bezoek aan de tentoon stelling ving de terugtocht aan naar de staties van waaruit de speciale trcins de congressisten naar huis voerden. Pas daar eindigde het wereldcongres en,, gelijk het paste, in een stemming van feestelijkheid en .gebed. De afgevaardigden die het congres hadden bijgewoond werden door h:un makkers en. waar het kon. o'ok door een muziekmaatschappij opgewiacht. Hel vaandel, dal. deelgenomen had aan den heerlijken vlaggenoptocht in het sta dion, werd weer onlrold, en de tocht ging dan naar de kerk, waar het To Deum» werd gezongen als een dank zegging van de heerlijkheid van het ge. slaagd wereldcongres. om eene toenadering tusschen hem,zijn vader en broeder tot stand te brengen Nadat echter alle pogingen, die hij daartoe aanwendde, door Edgar's toe Idoen schipbreuk hadden geleden, ves tigde hij zich te Londen, maar liet zijn zoon onder de hoede van den opperja ger en diens vrouw te Shornclilfe na. Tot zijn tiende jaar groeide de knaap hier met zijn voedsterbroeder Humprey op, zonder dat hij, noch iemand buiten Toen Philip Milword tien jaren cud was, nam zijn vader hem te Londen bij zich en liet hem, voor zoover zijne mid delen het toelieten-, eene opvoeding ge ven overeenkomstig den stand, waarin hij hoopte, dat zijn zoon eenmaal weder zou optreden. Georges middelen waren echter zeer beperkt en bestonden enkel in een legaat, hem door een oom van moederszijde vermaakt, maar dat ten gevolge van vroeger door hem gemaak- dén jager en zijne vrouw, met zijn wa-j te schulden zeer bezwaard was. Het ren naam bekend was. terwijl men zei- gevolg hiervan was, dat toen hij onv%r- jeuga 111 gesiacngen onmiu mei zijn ren imam ucncuu was, ouderen broeder Edgard, die de lieve- de, dat de heer, die hem van tijd tot lijd zoend met zijn broeder stierf, aan zijn ling van lnin vader was, en werd door den vader nadat hij zich met eene pach ters dochter in het huwelijk begeven had onvcrbiddellijk verstoot-en. Uit dit huwelijk werd slechts één kind geboren, en deze spruit was Philip Dudley Palgrave Milword. De moeder bezweek, toen ha:.-1 kind nauwelijks drie weken oud was, en dit werd daarna door zijn Vader toevertrouwd aan de zorg van de vrouw van den opperjager var ezelsehap uit-! Jocelyns Rock. h met over elk-! De vader hield ziblr nog eeni. lijd ander geslagen armen r; zijn verleden,} na het overlijden zijner vrouw in den terwijl Ilerr yon WolterscUocker hel' omtrek van Sli or gelige op, met het doel kwam bezoeken en dan met liefkozingen en lekkernijen overlaadde, een neef en zijn peter was, die te Londen woonde en zijn petekind na verloop van eenigen tijd tot zich dacht te nemen. Philip Dudley Palgrave Milword dacht vol strekt niet als hij niet zijn trouwen Humphrey in de bo'sschen vogelnestjes uithaalde of braambessen en hazelno ten zocht, en de jonker van het kasteel hem met zijn adellijke speelmakkers op ezel of peerd voorbijreed, dat hij met den jongen edelman, van gelijken bloede en de naaste erfgenaam zijner aan sj.aa.nde bezittingen, was. achttienjarigen zoon, na de veregening der lasten van den boedel niets over bleef, en hij zich gedwongen zag om door eigen verdiensten in zijn onder houd te voorzien. Wij vernamen reeds op welke, wijze hij uit trachtte te doen, hoe ongeneger* de fortuin hem daarbij was, en.hoe hij door zijn onbezonnen huwelijk geheel en al van den berg geraakte om zich, zoo al niet tot een standpunt te verhef fen, dat met zijn naam overeenkwam^ dan föeh een g;elukkig en onafhankelijk bestaan te yerschageib 'i y er volgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2