IntemaiiiÉSüsMifier sji 'temn öe Wereldtentoonstelling Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen Gemeen teraadszitting VI. ftüaria Baeyens sroitT VOETBAL KAATSEN fn aansluiting met het Wereldcongres der K.A.J. Op verzoek van "Verscheidene leiders 'en proosten der buitenlandsclie Kajot- torsvereenigingen, heeft Z. E. H. Kan. Cardijn, in aansluiting bij hel Wereld congres de.r K. A. J., een studieweek in gericht, die thans te Brussel gehouden ^vordt". Zondagavond^ ria afloop van de zoo schitterend geslaagde massa'belooging in het stadion^ werd de internationale studieweek geopend met een plechtig lof in de St. Pauluskerk deï Wereldlen- toonstellintg, gezongen tloor'Z. Ëxc. Mgr Meyers, hulpbisschop van Londen. Tij dens de godsdienstige plechtigheid werd een kanselrede gehouden door E. It. BöTdet,1 'algemeen secretaris- der K.A.J. in Frankrijk. y,i De eèÈste vergadering In aanwezigheid- van honderden be langstellenden werd Maand.agvoormid- dag de eerste vergadering gehouden in de feestzaal der Wereldtentoonstelling. Z. Eni. Cardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs, en Z. Em. Cardinaal Cerejei- ra, patriarch van Lissabon, zaten de ver gadering voor. Bij den aanvang der vergadering werden de geestelijke overheden eer biedig gegroet en om hun vereerende aanwezigheid gedankt door Z. E. H. Kan Cardijn, die ook telegrammen van ge- hikwenschen voorlas vanwege Z. Exc. Mgr Gerlier, bisschop van Tarbes Laurdes, en van Z. Em. Card. Liënart, aartsbisschop van Rijsel. "Vervolgens zette Z. E. H. Cardijn de drie grondbeginselen uiteen, waarop dc inrichting der K.A.J. is gebouwd en waaruit haar organisatie voortvloeit. Vooreerst, is er deze waarheid, dat de jonge werklieden geroepen zijn tot een eeuwige bestemming. Doch en dat ls de t weede waarheid negentig ten hon derd van de arbeidersjeugd kunnen in de huidige omstandigheden niet tot de ze eeuwige bestemming geraken indien ze aan zichzelf ziijn overgelaten. Daar om zoo luidt het derde princiep is de hewing er n-oodig die de jonge ar beiders helpt bewust maken van hun eeuwige bestemming en hen helpt ze te bereiken. te Brussel PROGRAMMA. Woensdag 28 Aug. 1935 Congres der K.A.J. Congres voor Sociologie. Kinderrijk. Marioriettenschouw- bung. Vogelkooien. 'Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden)Open van 9 tot 21 u. Om het uur voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation, van 14 tot 20 u. Voor stelling van dokumentaire filmen. Alberteum. Doorloopénde voorstelling van 11 tot 19 u. Planétariunij voorstelling te 10 u. 30, te llu.15 en 12 u. Vanaf 14 u. om de 45 minuten, laatste voorstelling te 23 u. Bioscoop, Groote Zaal. Doorloopen- <le voorstelling van 14.30 u. tot 18,30 u. Ciné-Schouwburg. Voorstelling tc 18.45 en te 20.30'ul (doorloopendl) Bioskoop Kleine Zaal/ Doorloopen- de voorstelling van 18 u. tot 23 u. 's Zondags van 17 toi.23 u. Rozentuin vaji 20 tot 21 u. Muziek én Dansfeest. Eeuwfeeststadium van 9 tot i"8 u. Wereldkampioenschap. Schieten op lig gende wip. Internationale Hal: te 15 u. coïfcert door de muziekkapel der Grenadiers. Schouwburg van het Alm. Kommissa- riaat Concert van Kamermuziek Me- lotte. Oud-Brussel: van 16 tot 18 uur. Wan delconcert in «Oud-Brussel» van 20 tot 23 u.: Volksconcert op het Balie plein. van Aalst Deze hulp mopf alle gebieden van het leven der arbeidersjeugd bestrijken hun beroepsoriënteering, hun huwelijks .keuze, hun gezinsleven, hun ïegertijd, enz. Daarnaast moet. de K. A. J. ook een vertegenwoordigend lichaam zijn, dat met de vereischte krachtdadigheid kan optreden bij de openbare besturen, de particulieren en de. openbare me'enin^ om de veranderingen te bewerken welke iedere, jonge arbeider afzonderlijk niet zou kunnen b'ekomen en die noodig zijn, opdat hij zijn bovennatuurlijke bestem ming zou kunnen bereiken. In alle landen., der wereld moet vol gens Z. E. H. Kan. Cardijn, de K. A. J:_ beweging op dezelfde principes zijn ge grondvest. Alle'en de actie-methode en de hulpverleening kan van land tot- land verschillen. Na Z. E. H. Kan. Cardijn hoorde men verslagen over de kajottersbeweging in Frankrijk, Portugal en Nederland. Tenslotte voerde Z. Em. Cardinaal Verdier het woord. llij drukte ziijn groote vreugde erover uil getuigen te zijn geweest van het heerlijke wereldfeest der kajotters. Z. Em. kent de toestanden van ongodsdien stigheid en onzedelijkheid die in de arbeidsmiddens hebben geheerscht toen deze in hun ellende en opstandigheid werden afgezonderd van het overi-ge der bevolking. Verre van bij hen aan apos tolaat te doen, was het zelfs onmogelijk den naam van God in hun bijzijn uit te spreken. Tot deze priester is opgestaan die als een nieuwe Pieter de Eremijt, •ter kruisvaart trok in dit weerbarstige midden. Dat zijn'methode geslaagd is, bewijst de betöoging van Zondag, Het zal een eer zijn voor Belgie, dat in dit land de actie is öhtstaan, die de christe- lijke' beschaving heeft beschermd tegen het gevaar van de ongodsdienstige ar beidersmiddens. Tenslotte roept Z. Em. de jongeren op opdat ze met overtuiging zouden wezen wat ze gisteren, in hun koor, hebben ge bedende fiere, blije, reine, verove rende jeugd. 's Namiddags werden de werkzaam heden voortgezet met een besloten ver gadering voor de hoofdaalmoezeniers en algemeene voorzitters der Katholieke Actie in de verscheidene landen. De andere deelnemers brachten een bezoek aan het kamp dat door de K.A.J. werd ingericht te Dworp ten bate van de jonge werkloozcn. Op Zondag 1 September 1935 per RADIOTREIN naar MALMEDY, den WATERVAL van C'OO, en De trein vertrekt uit Aalst om 7 uur, en gaat over Erembodegem.Dondorleeuw Liedekerke, Esschene-Lombeek,Ternath St Martens-Bodeghem, Dilbeek. Terug tusschen 22 en 23 uur. Te Malmedy bezoek aau de stad en prachtige wandelingen in berg en bosch. Bezoek aan den beroemden Kalvarie- berg. Onvergetelijke panorama's. Te Roanne-Coo Korte verkwikkende wandeling langs de Amblève naar den Waterval van Coo. Te.,.???.,.: Verrassing. Wandel tochtje en bezoek aan een toeristisch ontspanningsoord, waarvan de reizigers de beste herinnering zullen bewaren. De reis gaat door de schilderachtige Ardennen en prachtige Valleien van Ourthe en Amblève. Gidsen worden aangesteld door de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. De trein is samengesteld uit rijtuigen 2e klasse en een wagen met dranken en koude spijzen. Biljetten met bewijs van voorbehouden plaats, te bekomen in bovenvermelde stations. Het aantal plaatsen is beperkt. Abonnementskaarten zijn niet geldig. Prija van het Spoorwegbiljet voor Aalst 38,20 fr. te BEKOTVTETV Prachtige keus van kerkboeken In alle banden en kleuren, paternosters, beeldekens, wijwatervaten, kaders, enz. bij J. Van NufTel-De Gendt, Kerkstraat, ONZE S V CC ES REIS NAAR HET GROOT HERTOGDOM V. Zondag 8 tot Donderdag 12 September le dag Vertrek uit Brussel-Noord, te 9 u. 44, over Luik naar Ettelbriick. Wan deling in de omgeving. 2e dag Groote autotocht door bet Noorden van het Groot-Hertogdom, Die- kirch. Vianden, met zijn burcht, de schilderachtige vallei van de Oer, Das burg, Klerf met zijn kasteel en abdij, Wiltz, het grootsche landschap van Esch aan de Sauer, Burscheid en Ettelbriick. 3e dag Per trein van Ettelbriick naar Grundhof en Befort, bezoek aan het ka steel. Wandeling langs do grillige Hal lerbacil tot Grundhof. Per trein naar Echternach, wandeling door de stad basiliek, Dingstuhl, St Pieterskerk, enz, 4e dag Wandeling B, de belangrijkste in den omtrek van Echternach, Wolfsch- lucht, Labyrinth, Hoilay, Berdorf. Terug naar Echternach per trein, 's Avonds, wandeling naar den Echo. 5e dag Autotocht. Het Müllertal, Gre- venmacber, de Moezelvallei, Romich met zijn wijnkelders (bezoek), Mondorf- Bad, Luxemburg. Kort bezoek aan de stad en per trein naar Brussel, alwaar aankomst rond 21 uur. Reissom 575 fr. te storten tot uiter lijk 14 dagen voor den aanvangsdatum der reis. Alle verdere inlichtingen bij den leider H. Callebaut, Leuvestraat, 115, Erem- bodegem. Op Maandag, 26 Augustös, te 8 uur 's avonds vergaderde do gemeenteraad met als eenig putit op de dagorde u De begrooting 1935 Eindelijk, na de lang durige sehepencrisis en andere peripe tieën, is de begrootiïig voor het dieust- jaar 1935 in orde gebracht. De secretaris leest het verslag voor van de vorige zitting, en het wordt zon der eenige opmerking aangenomen. Da delijk daarop verleent de heer Burge meester het woord aan den hr De Stob- beleir, schepen van Financien. Deze brengt verslag'uifi over het .nieuwe pro ject van begrooting»-Het eer.ste ontwerp sloot met een mali van meer dan 3 mil- lioen fr.; er moest dan besnoeid worden. De heer Schepen geeft aan de leden an den raad uitleg over de posten van gewone en buitengewone uitgaven die besnoeid wérden.'Hij besluit Laten w eendrachtig saméhiverken en ons bes^ doen om het mogelijk te maken de 160 opcentiemen te verminderen, zoo gauw het eenigszins kan en den toestand van de stadskas weer gezond te maken. De lieer DEPREZ, namens de socialis tische groep, pleit voor de begrooting van het vorige college tegen die van het nieuwe hy critikeert zekere besparin gen en komt op tegen den leeningen op langen termyn. Dan brengt de spreker enkele wen schen naar voren Wat zal het college doen met betrek tot de verlengden schoolplicht De schouwburgkwestie vraagt een dringende oplossing; de Middelbare school en Atheneum moeten nieuwe ge bouwen kunnen betrokken. Nieuwe scho len dienen gebouwd in de nieuwe wij ken. de noodwoningen en de barakken moeten door nieuwe goedkoope woningen vervangen worden, en dit zoo gauw mo gelijk* Mevrouw GRAVEZ, (V. N.) bewijst dat de verhooging der opcentiemen tot 160 noodzakelijk was. Ons treft dus geen verwijt, zegt ze. De heer BOCQÜÉ, (V. N.) vindt de inleiding van den Schepen van Financiën ongepast, maar ze past wel, aldus spre- ker* bij zijn vroegere oppositie en cam pagne dat is juist het hatelijke van de partijpoliliek. Dank aan de 160 opcen tiemen is de toestand nu eenigszins roos kleuriger geworden. Spreker doet een beroep op den heer SchepeQ van Onder wijs, om toch nu de schoolgelden voor de Muziek- en Teekenscholen niet te vermeerderen de 5.000 fr, aan de kun stenaars is waarlijk niets te veel waar om dezen nog verminderen Hij komt eveneens op tegen de leeningen op lan gen termijn een aanzienlijker som zou voor de bestrating moeten voorzien zijn het bonwen van een schouwburg en van lokalen voor de Middelbare School hoogdringend; gezien de sluiting van den schouwburg vraagt hij een tegemoetko ming, hoe klein ook, voor de tooneel- maatschappijen, die van den Schouw burg gebruik maakten. Hij zegt ten slotte aan den raad de medewerking toe van zijn groep, De Heer DE STOBBELEIR antwoordt aan de vorige sprekers. De Heer MOYERSOEN, Schepen van Onderwijs, maakt een vergelijking van deze met de vorige begrootingen hij wijst op de besparingen die nu zullen doorgevoerd worden, wat nog een tijd lang ietwat vinnige discussies uitlokt. Maar niettegenstaande dat blyken de leden allen met den besten wil bezield, bet gaat er anders echt kameraadschap pelijk toe. De begrooting wordt nu artikel na ar tikel besproken, om ten slotte met een parigheid van stemmen aangenomen te worden. VRIJE TECHNISCHE SCHOLEN AALST. Centrale Hoogere Technische School der beide Vlaanderen. 1. Bijzondere School voor Technische Ingenieurs. Specialiteiten Mechanica en Electri- citeit. Wetenschappelijk jaar - 3 hoogere stu diejaren. Wettelijk diploma'van Technisch Ingenieur INTERNAAT EXTERNA AT 2. Middelbare Technische School. Mechaniek - Electriciteit - Schrijnwerk Meubelwerk-Mcdelmaken - Wever - Me chaniek. 4 studiejaren. INTERNAAT EXTERNA AT 3. Normaalleergangen. Vakscboolstraat Aalst. Een Grool Kinderfeest zal ingericht wordeu ,door en ten voordeele 't Verbond der Burgers- en- Mid den- 'standsvrouwen, op Zondag 1 September, van 14 tot 20 uur, de hovingen van Mevrouw R. MOYERSOEN, Albreclillaan, Mijlbeke. Benevens een aangename wandeling zal men er allerlei aantrekkelijkheden vinden voor groot en klein. Volksspelen met mooie prijzen. Won derbare vischvangst, Molen van plezier. Ballon optocht met ballouwedstrijd. Voor de dorstige» ijsroom, bier, limonade. Voor de hongerigen versch gebakkeu wafels. Voorde vermoeiden een rilje per ezel. Aan de ingangen, AJbrechtlnan en Bergekou- ter zal 0.25 fr. inkomgeld betaald worden. Wij rekenen op de welwillende medehulp dei Mevrouwen en Juffrouwen die verleden jaar ons feest zoowel deden lukken. Wij twijfelen er niet aan of al de Katholieke Afdeelingen zullen ons feest inet een bezoek ge lieven te vereeren. Zeer veel kleintjes, vergezeld van hun ouders, worden er verwacht. 't Zal er gezond, leutig en gezeiiig wezen EN NA EENEN 8CHOONEN NAMIDDAG DOORGEBRACHT TE HEBBEN, KAN ERi VAN DAAR EEN CITAX OPGEBELD WORDEN. TEL. 666. - Men verzoekt ons het overlijden lei mélden van Mevrouw weduwe van wijlen den lieer BENEDIKT MAYART, geboren te Aalst de:i 12 Juli 1867 «a aldaar overleden den 24 Augustus 19&5* versterkt door de HH. Sacramenten. Lijkdiensten begrafenis Woensdag :28 Oogst 1935, om 9.80 uur in do paro chiale Kerk van St-Jozef te Aalst. De Vigiliën daags te voren om 6 uur. Men vergadere ten sterfliuize Vrijheid straat, 36, om 9 1/4.uui*. De Dienst van Barmhartigheid Woens dag 4 September om 8 uur in dezelfde kerk. Do 30 Oregöriaansche missen zul len later aangekondigd worden. Vrienden en kennissen die bij ver getelheid geon doodsbericht zouden Ont vangen hebben worden verzocht dit aio dusdanig te aanzien. Zier Belangrijk Bericht OP Donderdag 12 September aanst om 8 n. 's avonds zal er ten Stadhuize Groote Feestzaal eene ZEER BELANGRIJKE VOORDRACHT MET LICHTBEELDEN worden gegeven door hr Dokter DE COCK met als onderwerp Het Stikgasvraagstuk Gezien deze zaak iedereen aanbelangt verwachten we'eene talrijke opkomst. Namens vraagstuk. het Komiteit van liet De Voorzitter, A. NICHELS. ga KEURING VAN F0KK0NIJNEN In de StadsjoDgensschool der Capucie- nenlaan, had een provinciale wedstrijd en keuring plaats voor fokkonijnen van inlandsck ras. 101 dieren werden door de bh. Pullinckx, uit Brussel, en Monniet uit La Louvière aangeduid, om deel te nemen aan den grooten Nationalen wed strijd die in October a. s, te Brussel zal gehouden worden. Dr Van der Schueren onderzocht ongoTeer 200 konijnen. Deze keuring mag goed geslaagd heeten. DEKENIJFEESTEN De Jaarlijksche geburenfeesten der dekenij van de beide Zoutstraten worden dit jaar op 14, 15 en 16 September e. k. gehouden. Ilct programma dor vermake lijkheden verschijnt eerstdaags in dit dagblad, en zal voorzeker groot en klein bevredigen. De Passiespelen opgevoerd terug Onder de hooge bescherming van de geestelij. ke overheid, in onderlinge samenwerking zullen de Passiespelen die in onze stad herhaalde ma len reeds een uitbundige» bijval beleefden, her opgevoerd worden in 1986, met Pa3chen. Be drie vooraanstaande maatschappijen, De Bar- baristen, de Calharinislen en 't Land van Riei hierbij geholpen door alle andere muziek- en tooneelliefhebbers, zullen in gezamenlijk pogen van deze opvoeringen kunstprestaties van aller eerste gehalte weten te maken. Er wordt van heden af beroep gedaan op alle katholieke vereenigingen om hun gewaardeerde medewerking te verstrekken. Het gaat om een Aalstersche prestatie van Aalstersche Kunstenaars. Eendracht baart macht en leidt tot triomf! Het Inrichtend Comité. Ziidagéti van Velksverlegsnwoordiger Van Haoka, In 't Paviljoen Groota Markt ta Aalst Gedurende de maanden September en Okto ber zal de zitdag plaats hebben den eersten Zaterdag in plaats van den eersten Zondag vau de maand, tusschen 10 en 11,30 u. TENTOONSTELLING Er wordt door de ledeu vau de Dekoro- Club, een tentoonstelling gehoudeu van alle kunstvakken in de zaal Belfort, Groote Markt, Aalst, op 1, 2, 5, 8, 9, 12. en 15 September, 's Zondags van 10 tot 1 en van 4 tot 8 uur. Op de werkdagea van 5 tot 8 uur. Toegang voor eenieder kosteloos. STAD AALST- Het College van Burgemeester •chepenen brengt ter kennis van de be langhebbenden, dat op Maandag 2 Sep tember e. k. om 11 uur voormiddag, ter zittingzaal van het Schepencollege zal worden overgegaan tot de aanbesteding voor bet leveren van 235 ton Belgische Kolen voor de Stadsgebouwen. en 135 ton Belgische Kolen voor de Staatsmid delbare scholen. De algemeene voorwaardeu alsook het model van aanbesteding zijn van heden af te bekomen ten stadhuize, Bureel der Openbare Werken. De aanbestedingen dienen ten laatste by bovenvermeld bureel in te komen op Zaterdag 31 Oogst e. k, onder gesloten omslag, vermeldende AANBESTEDING KOLEN De Secretaris, De Burgemeester en O. Beyntens. Schepenen, A. Niche/s. Men verfcoekt ons het overlijden tQ melden van Mijnheer Frans-Camilla B0RMS eehtgehoot van Mevrouw MARIA-TUÉRÈSIA BECKERS geboren te Aalst den 31 Januari 1874 en aldaar overleden den 26 Augustus 1935 voorzien van de H. H. SacramonUni Plechtige Lijkdienst en Begrafenis zal plaats hebben Donderdug 29 Augustus 1935, om 8,30 ir. in ile kerk van den H. Martinus te Aalst, Men vergadere aan het Hospitaal om 8 u. Vrienden en kennissen d'e bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ont vangen hebben worden verzocht dit al» dusdanig le aanzien. Aalst SportStandaard Denderleeuw op Woensdag 28 Augustus rom 7.30 u. De supporters van Aalst Sport zullen benieuwd zijn de samenstelling van het eerste elftal te kennen. Daarom mogen ze niet nalaten, n-w Woensdag tegenwoordig te zijn op het veld van den Dendermondschen steenweg, waar Blauw* Wit in oefenmalch uitkomt tegen het sterkeen gansch veranderde team van Standaard Den derleeuw. De prijzen van verleden jaar zijn behouden, zoodal de niet-Iedeu 3 fr. betalen, de leden eri werkloozen 2 fr. Ook de invalieden zullen van nu al aan op vertoon hunner kaart, van dezelfde vermindering genielen. Blauw-Wit. Rond de Veteranenmatcli S.C. Ecndracht- C. S. Schacrbeek Alle Eendrachters zijn reeds vast be raden dezen wedstryd bij te wonen, te meer daar we onze vroegere spelers maar zelden aan het werk zien. Of onze Oudjes er fier op gaaa voor ons talrijk publiek tc mogen spelen hoeft geen betoog. Ze zijn dan ook allen vast besloten de wit zwarte kleuren met eer uit den strijd te trekken. Vele sportmannen hebben onze vete ranen nog niet zien optreden nu ech ter worden ze in die mogelijkheid gt- stcld. Het weze dan ook een spoorslag voor alle sportmannen om Zonjlag naar de in stellingen der Breedestraat te trekken en er hunne aanmoedigingen niet te spa ren om onze oude sportmakkers in hun strijd aan te moedigen en den verlang den zege thuis te halen. Aan ontspanning zal het er voorzekor niet ontbreken het pas gestichte mu ziek van S.C. Eendracht zal er de goede stemming inhouden en ons reeds eon oorsmankje geven van zijn optreden voor de kampioenschapsmatchen. De Veteranenploeg van Eendracht zal vermoedelijk als volgt optreden Spit- taals, De Brandt, Paelinck, De Looze, Van der Borght, Stalpaert L., Van den Broeck, Fierens, Sclieerlinck, Oits en 'an Yaerenbergh (Lommeken). Begin om 3 Suvcbé. Het Kampioenschap van Vlaanderen voor ongefedereer de partijen wordt in de Diepestraat betwist Met veel genoegen zullen de ongefedereerde kaatsers liet nieuws vernemen dat liet kam pioenschap van Vlaanderen iu de Diepestraat le Aalst zal betwist worden. Er zullen niet minder dan zevenhonderd vijftig frank prijzen aan erbonden zijn. De winners zullen daarbij vijf htbrelokken, geschonken door de gekende irma Belga ontvangen. De inleg is vastgesteld op 25 tr. per ploeg. De inschrijvingen moeien gezonden worden aan den hr Polydoor De Neef, Jokualhouder der inrichtende maatschappij, Die pestraat 59, te Aalst voor 30 Oogst. De trekking heeft plaats den zelfden dag te u. 's avonds, De speeldagen zijn 2, 5, 9. 12 September voor de ziftingen. De finaal gaat door op 16 September, Al de wedstrijden vangen aan te5u. Een neutrale jury zal de leiding over de wed strijden hebben. Kaatsers stuurt onverwijld uwe inschrijving. Het Bestu ur. WA- SCHOENFABRIEK vraagt bekwame fraiser en montatrder met machine. Schrij ven bureel van 't blad letten G.B. 11(9 MEN VRAAGT meisje, weduwe of jonge vrouw voor in 't huishouden te hel- psn, Te bevragen Esplanadeplein, 13, t.a. 1P2

De Volksstem | 1935 | | pagina 3