Naar den Yzertoe 29 De blijde intrede van ons Vorstenpaar te Gent Het Italiaansclh Abessinisch Geschil Wereldkongres der K. A. J. Kampeeren Donderdag iUeilSTUS I93S Oe lialiaansche Legeroefeningan KABINETSRAAD Onze Dankbetuiging De kreet van den dag Een Radioboodschap van Z- H. den Paus Kerkstraat, 9 en £1 Aalst, Telefoon 114. publiciteit buiten het Arrond, AAi.SU Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaan_A3, PrjïsgeX XAXXlg JAAROAA(J XtMSUJii! 33 DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. - Rue de. Hicheleu, Parjis Bank Suidinjg-Kingsway, 20 Londres. W. C. 2. H. Sabina Zoaop5f03 Zonaf6,40 N. M. 29 E. K. 6 13e Vervolg. !Wc rotsen thans verder nog een eind. je ;al dezen kant van den IJzer. We zak- ken en dalen den beng af naar HOUT HULST. Da's een gehucht van Glercken en e.ene parochie met Kerk en onder pastoor. Sedert April 1919 pastoort al daar E. H. Van Temsche van Vive S. Eloy, uit eene gekende familie van Kruishoutem en Velzike. Hij bouwde die prachtige gothieke kerk natuurlijk sedert den oorlog want de eerste kerk ook schoon opgetrokken verdween door de'beschietingen. Zij is toegewijd aan S. Jan Baptist. In vlammende gothieke stijl opge trokken met hare eigenaardige meubels en fraaie gansch iets bijzondere sc.hil. dering en versiering heeft ze niets waar door zij kan vergeleken worden met an- dere katholieke tempels. Hier nevens de Kerk begint het beroemde boseh van Houthulst, zoo dicht en dik beplant en beboscht. vroeger en thans nog wat naakt, want dit woud werd binst den oorlog en bijzonderlijk in 't begin v:an het cind-olïensief van September 1918 leelijk toegetakkeld. Dus voor den oorlog stonden hier dicht bij één massas eiken en sparren die groeiden op de westersche helling van Vlaandrensheuvelkam.De Duitschers hadden er cene versterking van ge maakt na hunne bezetting in 1914; de knoop van hun verwering verdediging en bescherming. Een oninneembaar net werk van loopgrachten en versperringen met pikkersdraad, bezet met talrijk schrootgeschut cn dikke berthas van vuurmonden en kanonnen. Menigmaal, namelijk toen cle derde slag van Yper woedde in den herfst van 1917, hadden de verbondenen alle geweld gebruikt om deze hoogte- en stelling te overmeesteren, doch 't mislukte. Men moest alles inspannen wat men van macht, list en sterkte bezat om binst het laatste vooruitkomen deze nesten uit te roeien en te overmeesteren geheel erf gansch. Dan werd het bosch van Hout hulst omtrent uitgeroeid. Vroeger heette men dat woud het. VRIJBUSCH en 't strekte zich uit van Staden tot Langenmarck en van. Mor- kem tot Glercken. Op den eenen kant van dat zoo dicht beplant bosch be stond de fameuze wijk van Ter Helst vroeger bewoond door eene zwervende bevolking, dewelke zich van de omwo nende menschen onderscheidde nog meer door hare zeden dan door haar natuurlijk karakter nochtans de type brac.hybrun, scheen er de bovenhand te hebben, en deze was zeer beslist be paald. Priester dichter Guido Gezelle vond er geslepen keiën -of vuursteenen en onder andere stukken ook een gesle pen bijl dat zeer raar voorkomt in West Vlaanderen. In dit dichte bosch hield zich op en kele jaren lang de bekende bandiet Baekeland en zijn rooversbende die binst en na de Fransche omwenteling zoovele moorden cn dieverijen bedreef te Staden, Langemarck, Glercken en verder in die streek. Zijne spelonk was er gegraven in den grond en zekere schalke herbergen en verdachte berg. plaatsen dienden hem tot schuiloorden, 't Was een gewezen koe-jongen of koe wachter geboren te Lendelede bij Kort- rijk. Hij werd in 1802 geguillotineerd te Brugge met verscheidene leden zij ner vereeniging. Vooraleer het hoofd in den bril te steken, hield -hij eeïTe korte rede tot het toegestroomde volk en hij zegde onder andere Ik ben dief ge worden met. eerst eenige kleinigheden te ontvreemden Ouders let op uwe kinderen en wees:t streng, dan zullen ze niet komen waar ik nu sta Een lijvig boek werd over Baekeland en zijn bende geschreven en werd" hog gretig en toch ook wel met nut gelezen, huivert, als men al die misdaden Mussolini en de Koning van Italië wonen de oefeningen bij van het Ita- li.aansche leger. Links de dictator rechtstaande in zijn rijtuig en de kreten der bevolking beantwoordend. Rechts koning, Victor Emmanuel omringd van offi cieren. De houding van den vorst vormt een sterke tegenstelling tegenover deze van Mussolini. Men nagaat. Berouw en bekeering liekroorTden 't booswichfig leven van Baekeland. en hij zoowel als de meeste leden zijner misdadige vereenigimg kwamen tot de christene gevoelens terug... Wat opvalt dat zijn al die nieuwe buizen en die ronde dakken en ook ver der over den Yzer die uitgestrekte wei den en zichten in de verre verte naar de zee toe. We laten Woumen en Merckem on verlet liggen en we zoeven naar Staden dc baan van Roeselaere op'. Wanneer alhier de Duitschers in '1914 binnenvielen moest de pastoor zich ver bloeden in boerenknecht cn een der twee onderpastoors werd doodgeschoten vóór zijn huis ojp straat. Onderpastoor Mostaert die sinds 1919 herder der parochiq is, vluchtte naar Inhuldiging van het gedenkteeken der Koloniale Veteranen Het komiteit, dat het gedenkteeken heeft laten oprichten, dat op 6 Oktober aanstaande door den Koning en de Ko ningin te Gent zal worden onthuld, ter gelegenheid van hun Bli-jde intrede, werd in 1933 gesticht onder het voor zitterschap van kapitein Valcke. Het betreft een groote mozaieke plaat, dat een vaandel voorstel der Kolonie en waarop in alfabetische volgorde de na men van 70 kolonialen zijn aangebracht, die in Gent hebben gewnond, en die in Afrika gestorven zijn vóór 1908. In de eerelijst treft men 17 officieren aan, 10 onder-officieren, 2 zendelingen en 36 hungers. Het Memoriaal is omriijgd door een heerlijk tropisch tuintje. Vereenvoudiging inzake belastingen op de Inkomsten. De arbeiderskampen. Afschaffing van de taks op den in voer van zwij-nen. Boterinvoer Dinsdagnamiddag heeft onder voor zitterschap van eerste minister Van Zeeland een kabinetsraad plaats gehad. Na de vergadering werd aan de pers volgende mededeeling verstrekt De minister van Financiën heelt aan den Raad een ontwerp van Kon. Besluit voorgelegd houdende zekere wiljzigingen van de wetgeving inzake belastingen op de inkomsten en met rechtstreeks.cihe belastingen gelijkgestelde belastingen. De Raad heeft dit ontwerp goedgekeurd •behoudens enkele wijzigingen van bij- komstigen aard. De minister van Arbeid en Sociale Voorzorg heeft den raad onderhouden aangaande de kampen en centra voor vrijwillige arbeid. De raad zal in den loop der volgende zitting een besluit treffen aangaande de nieuw voorgeno men regeling. Op' voorstel van den h. minister van Landbouw heeft de raad besloten vanaf 1 September de invoertaks op de zwij- De invoer gansch stilgelegd Addis Abeba, 27 Aug. Tengevolge de weigering van de Bank van Ethiopië, die het monopool der Bankverrichtin- gen heeft, vreemde deviezen te verkoo-- pen, is het den handelaren onmogelijk hun wissels te betalen .en hun koopwaar te dedouaneeren. De invoer is totaal stilgelegd. Tegen een gebeurlijken luchtaanval Addis Abeba, 27 Aug. Ingevolge een voorschrift van den Negus betref fende de gebeurlijkheid van een lucht aanval zijn duizenden inlanders in de buitemvijken bezig schuilplaatsen te maken. De monetaire kwestie in Abessynie Addis Abeba, 27 Aug. Een lfooge beambte van Abessynie verklaarde dat het waarschijnlijk vergeefsch zou zijn, den koers van. den Maria Theresia daal der op het tegenwoordig peil te houden. De bank van Ethiopië zal derhalve voor taan den marktprijs betalen, ongeveer 16,5 daalder voor vijf pond sterling, in dien de geldhandelaren den koers in die ri.ciht-ing drijven. Hij voegde eraan toe dat naar de wereldzilverprijs de daal der-koers ongeveer i 1 t.aler per p.st. zou moeten bedragen. De a.s. zitting van den Volkenbond Rbme, 27 Aug. "Van absoluut be voegde zijde verluidt, dat de gewone Italiaansche afvaardiging aan de Vol- kenbondszitting van 4 September a. s zal deelnemen. De delegatie zal o.a. den raad inlichten over nieuwe overvallen van Abessynische ziljde Dat Mussolini nieuwe argumenten' ten bewijze van de vijandschap van Abessy nie tegen Italië wil aanvoeren, kan wel licht als bewijs beschouwd worden, dat de duce 'een breuk met den Volkenbond, indien eenigszins mogelijk, wil vermij den. Of Mussolini zoo ver zal gaan Ahe-s- synie's uitsluiting uit den bond te ei sclien is nog niét bekend maar hét ver. De Kajotters; van Aalst vervullen: een aangename plicht al dezen te bedan ken die hunne werkdadige genegenheid hebben betoond ter gelegenheid van hun Kongres. Het is een heerlijke betooging geweest van echte broederlijkheid. DANK aan de bevolking van Aalst I Aan de talrijke menschen die met ong. de Kongreswake hebben meegemaakt DANK aan de bonder dén die ons geestdriftig hebben' onthaald bij onzéj thuiskomst en die met ons zijfi meegegaan naar de Hoofdkerk om het Te De.um te zingen. De bevolking van Aalst heeft eens te meer jgetoond dat de Kajotters hare lievelingskinderen zijn. DANIy aan onze ouders, familieleden en vrienden der K. A. J. die met ons al de emoties van de voorbereiding en van den grooten dag hebben meegeleefd. DANK aan de oud-Kajotters-leiders voor wie het Kongres de schoonste be-» looning was voor hun baanbrekend werk. DANK aan onze broeders en zusters van de andere organisaties van Katho lieke Actie. In groot getal zijn Kaïjotsters, studéïiten, jonge landbouwers, burgers en scouts meegegaan naar Brussel om metons mee te vieren en te jubelen, en het bewijs hebben geleverd van verheven christelijke solidariteit. DANK vooral aan de enkele studenten die «ons zoo flink hebben geholpen in ons secretariaat, en aan de Scouts die zich spontaan hebben aangeboden om te Brussel dienst te doen als brancardiers. DANK eindelijk aan onze proosten die voltallig het Kongres met ons hebben bijgewoond. DE K. A. J. HEIL nen af te schaffen en de invoertaks opUu*dt dat het belastend materiaal dat ItaTïe tegen Abessynie zal aanvoeren, van dien aard zal zijn dat op grond daar. van de uitsluiting van Abessynie ge ■eischt kan worden. Van Engelsche zijde wordt anderzijds gemeld-dat Eden werkt aan een breed voerige nota die morgén aan Laval zou overhandigd worden en waarin de ver. schillende posities onder oogen worden genomen waarin de te Genève zitting houdende landen zich zullen be-vinden indien Italië de uitsluiting van Abessy nie vraagt, In Engelsche middens twijfelt men er ■aan of deze manier van het conflict te verplaatsen wel als aannemelijk mag beschouwd worden in de huidige om standigheden. de boter van 7 fr. 50 op 6 fr. te torengen. De aan to.et buitenland toegestane con- tingenten zullen verruimd worden. De h. Eerste minister heeft den raad onderhouden aangaande den staat van de commercieele onderhandelingen te Parijs gehouden met de afgevaardigden van de Sowjet-Unie. De raad heeft tenslotte nog een reeks administratieve zaken afgehandeld. Kerk ter eere van Sint Jan Baptist op te bouwen. Ge kunt niet gelooven hoeda nig en hoeveel deze gemeente sedert den oorlog is verbeterd en veranderd, 't Is eene steê geworden, zeggen ze in 't dorp staan zelve. Prachtige gemeubeleerde en geschilderde huis Gods, gelijk ten andere overal hier aan 't gewezen IJzer front. Voortijds wiais dat maar eene ouder, wetsche gelapte en herbouwde kerk, drie gelijke beuken onder drie daken, wat gothiek met fabriekvensters daarin roceocostijl, en thans is dat een stads werk, heerlijk mooi... dank aan pastoor M'O'Staert, die .nooit 'zuur ziet, immer blijmoedig is en werkt krachten sta bij. We gingen hem nen goeden dag wenschen. doch zij.ru Maarte, een bezet mensioh die al de gevaarten van be schieten, vluchten en weerkeeren mee leefde, kondigde 'aan tot haar en ons Frankrijk en had 'het gelul''fiTnièuwê1 g''00t Spij' Mijne,ere p»8leï? ar™«- °j zig was. «\ele complimenten, Ursulah Zie hiernevens. j riepen wij (ot afscheid. MARC. Tot de deelnemers aan het Eucharis tisch Congres van Cleveland. Naar uit Cleveland wordt medego- deeld, zal de II. Vader uit Castel Gandol- fo over Radio Vaticana het woord rich ten tot de deelnemers aan het Eucharis tisch Congres, dat aldaar van 20-26 September gehouden wordt. Verschillend© kardinalen zullen even eens via hét Vaticaansclve Radio station een woord tot de deelnemers richten. De H. Vader zal Zijn zegen schenken aan allen, die de slolplechtig heid op 26 September bijwonen. Niet alleen ten onzent, maar ook in andere landen, groeit in den laatsten tijd de lust naar kampeeren, de zucht naar frisse he lucht of water, den drang om het warme huis te ontvlieden, en op den buiten/ onder den schoonen hlau wen hemel, langs een kalm en rustig water, of een frisschen boschkaift te gaan vertoeven. Zoo doet ook Frankrijk dapper mede aan deze nieuwe soort sport en de «eam ping viert er, evenals ten onzent., hoogtij. Overal staan hier ook de zoo gekende tenten «opgeslagen, in hunne helle kleurenschakeeringen langsheen de rivieren, aan den ingang van wou den. zelfs ia.an de kusten van den Oceaan of het Kanaal. Heele families brengen hun verlof door voorzien van een heel materiaal dat vervoerd wordt door den trein, per auto, p«er rijwiel en zelfs op den rug vaoii gansche huisgezinnen, die ieder gaarne een stuk torschen van de kamp- benoodigdhreden. Behalve in de privaat-eigendommen, of de bijzonder er voor aangeduide plaatsen, mogen de kampeerders ziéh voor één nacht vestigen waar het hun goeddunkt. Voor verblijven van lange- ren datum is er in Frankrijk een natio naal organisme opgericht voor camping Anderzijds is de tent, voo-r zoöver heb een vaste woonplaats: betreft, gedu rende den verloftijd ook een bijzondere lieveling geworden van vele kampeer ders. De vereenigingen die zich bezig houden met het inrichten van verlof- kolonies, zijn van meening dat tenten te verkiezen zijn boven houten schuil plaatsen.' en zelfs boven sommige in steen opgetrokken verblijfplaatsen. Zulks komt doordat de verluchting er, veel beter in is. zelfs dian wanneer zij: schijnbaar hermetisch gesloten schij nen. Sedert enkele ijaren heeft men o-ok kuurkampen ingericht in zekére plaatsen als Gauterets, Luchon en Eaux Bonnes (Pyreneeën) en de Mont. Dore (Auvergne). Jonge lieden, zoowel Franschen als vreemden, kunnen op deze wijze zeer voordeelig, spaarzaam «in heelemaal haar hun zin een kuur volgen, zoowel voor wat klimaat als voor minerale en andere waters betreft. De uitslagen welke men tot heden reeds bereikte zijn zeer aanmoedigend en doen voor zien dat men binnen korten tijd «ook de ze wijze van camping zal zien uit breiden. T,e Gauterets, een befaamde plaats voor wat de behandeling der keel aan. dat een speciale kaart heeft uitgegeven gaat en waar ]let <<kuurkamp>> onder waarop al de plaatsen en streken wer-! houden wnrrit rln™ Touring Club leenen tot waarop al de plaatsen den aangeduid, welke zich een langduriger verblijf. Onder alle vormen van camping schijnt één zich bijzonder te ontwikke len en in do mode te komen. Het is «Ca- no-camping». Het aantal liefhebbers va.n dit sport groeit gedurig aan en overtalrijk worden de kampeerders die met hun camo de sohoone en frissche rivieren van Frankrijk afvaren, bijzon der de Dordogne, de Lot, de Seine de Eure en de Ept. Dag aan dag vergroot het aantal liefhebbers. Te,n gerieve van jongelieden, wier geldelijke middelen beperkt zijn, hebben de Staatsspoorwegen een dienst inge richt van camping-wagons.»' Deze zeer nette wagons, geheel in het wit geschilderd, worden aian de. reizi gerstreinen aangepikt, volgens een wegwijzer welke op voorhand door de belanghebbenden is opgemaakt gewor den. Bij iedere halt, welke aangeduid werd, wordt de wagon afgepikt en op een zijspoor gegareerd. Daar kunnen de bestellers dan in den wagon zelf den nacht doorbrengen, of in de nabijheid van de plaats hun tenten opslaan. Onder meerdere voordeelen, bieden die wagons een zekerheid van een goed onderdak, tegen de wisselvalligheden van het weder, en wat meer is, de kam peerders kunnen aldus steeds zeker zijn van. i.pi de nabijheid hunner kampplaats drinkbaar water te kunnen vinden,even als do bevoorrading welke zij zouden kunnen noodig hebben. houden wordt door de de France», hebben omtrent 500 kfnde- ren rnn 10 tot 14 jaar een onderkomen gevonden tijdens den Zomer, en dit aan den goedkoopen prijs van 14 frank per dag en per persoon. Deze kampen zijn overigens in de beste voorwaarden opgeslagen en inge richt. Men slaapt er ook niet op den grond, maar in nette ijzeren bedjes, die op een plankier zijn «opgesteld. Van een anderen kant zou men ook zeggen, dat de lust tot kampeeren wel een klein gevolg is van de crisis, en benuttigd wordt door de velen, die in dezen slechten tijd hunne uitgaven tot het strikste minimum dienen te beper ken en toch den lust niet kunnen weer staan om hunne verlofdagen op een aan gename «en gezonde wijze door te bren gen. Maar de kampeerders zelve zijn eri van overtuigd, dat de bijval, welke de beweging gekend heeft in de laatste ja ren, niets anders is dan een bewijs van den overheerscherfden wensch, door een steeds grooter wordend aantal liedeit gekoesterd, om hunne verlofdagen dooi: te brengen op een gezonde wijze en en kele weken een leven te leiden dat ge zond is en waarin de sporloefenin;ge,n een overwegenden rol spelen. De groote schriijver Jean Jacques Rousseau, zou zeker wel tevreden zijn wanneer hij het overgroot© getal stede-, lingen moest kunnen zien, die geduren de de laatste jaren slechts één ken spreuk schijnen te hebben <<de terug keer (ot de natuur.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1