Rijkdom en Armoede Brand te Meehelen Naüöiiaal Kriterium der Stad Aalst DE OVERWINNAARS DER RONDE VAN FRANKRIJK KAAR AALST Moedige redding te Nieuwpoort Verkeersongevallen te Oordegem Brand te Etterbeek Brand in de Antwerpsche Haven 29 Aug. tH. Satina. Afkomstig Jlit Griekenland kwam-zij naar Rome om gedoopt te worden. Van Rome uit ging zij naar Troves om haar broeder te ver- jyoegen. Maar zij vernam dat hij den marteldood had ondergaan. Zij bad als dan den Heer om bij haar broeder in de Eeuwigheid te mogen zijn; haai- gebed werd verhoord. Zij stierf in 276. Koningin Elisabeth te Napels. Ko ningin Elisabeth is uit Sant Anna-Val- dieri te Napels biij haar dochter prinses yan Piémont aangekomen. Belgen in vreemde legers. De mi nister van Landsverdediging deelt jnede i «De minister brengt ter kennis dat militairen in onbepaald verlof, er in be grepen' de reserve-officieren, en in 't al gemeen alle Belgische burgers die mili taire verplichtingen hebben,..geenver bintenis mogen aangaap noch 'ten wei ken titel ook mogen dienst nemen, in een vreemd leger, zoolang zij niet van alle militaire verplichtingen(duurtijd 25 jaar) ontslagen zijn. Van een anderen kaïit mógen mili tairen in onbepaald verlof niet in den Vreemde verblijven indien zij geen oor lof daartoe hebben van den bevelheb ber van het gendarmeriekanton hunner verblijfplaats. Bericht aan de hotelhouders. Het Ministerie, van Verkeerswezen- meldt ons Gevolg bet Koninklijk besluit van 26 Oogst, aangaande het statuut van het Hotelwezen worden de hotelhouders verzocht een verklaring aan het Minis terie van Verkeerswezen in te zenden. Te dien einde heeft het Beheer een formulier opgemaakt (vragenlijst en tekst van het Koninklijk Besluit) dat dè belanghebbenden zich kunnen aanschaf fen Ran de winketten der postbureelen vanaf Vrijdag aanstaande tot 30 Sep tember inbegrepen. Vanaf dien datum zullen deze formu lieren te verkrijgen zijn in het «Belf gisch-Luxemhurgseh Bureau voor ToeT risme». de Brouckèreplaals, 48, to Brussel. Rouw in het Vatikaan. -Uit Rome wordt het overlijden gemeld van M. Do minique Ridolfi, de ouderdomsdeken der bedienden van het Vatikaan. Hij had den ■ouderdom van 92 jaar bereikt. M. Ridolfi was te Rome geboren den 31 Mei 1844 en gedurende .77 jaar dien de hij de Pauzen met een onvergelijk bare irouw, iever en toewijding. Hij was zijn vader opgevolgd die- diende onder de Pausen Gregorius XVI en Pius IX. Hij zelf was gedurende. 19 Ijaar in den dienst van Pius IX. Vervolgens: 25 jaar bilj Leo XIII: elf jaar bij Pius X; 7 ja al' bij Benediktus XV en 10 jaar bij Pius XI. De huidige Paus hette Ridolfi een «boekdeel van Vatikaansehe kroniek Onnoodig te zeggen dat hij de oudste burger van de Vatikaansehe stad was. Bezoek van Kardinaal Verdier aan de stad IVIechele.n. Kardinaal Verdier. aartsbisschop van Parijs, die Zondag te Brussel bet Kongres der Kajotters bijwoonde, heeft zich Maandag naar Meehelen begeven, waar hij ontvangen werd door Zijne Excellentie Mgr. Van Rooy, kardinaal-aartsbisschop var) Me ehelen. Mgr Verdier heeft vervolgens in ge zelschap van zijii biljzondere Sekrefaris; de monumenten en andere merkwaar digheden van de aartsbisschoppelijke stad bezocht. De Fransche prelaat heeft zich lang opgehouden in de St. Romb.auts hoofd kerk, voor liet praalgraf van kardinaal Mercier. Het grootste phototoestel. Het grootste phototoestel ter wereld werd vervaardigd te Los Anegles. Het zal photos kunnen nemen op een opper vlakte van 225 vierkante mijlen, op een hoogte van 6000 meter. Het toestal zal in een hijzonder vliegtuig gebracht wor den. De eerste proefnemingen zullen genomen worden' in de streek van Rio Grande in Nieuw-Mexico, om de opper vlakte te kunnen schatten van de gron den die nog kunnen ontgind worden. Er is hier natuurlijk geen sprake- van een liefhebbersloestel. De prijs ervan is zoo longeveer 375.000 frank. 33ste Vervolg. Breng haar terstond weg. Zij mag niet te weten komen wat er gebeurd is. Wat is er dan gebeurd Is hij dood riepen verscheidene stemmen tegeliljk. Er is geen leven in hem meer te bespeuren, zeide de dokter overluid tol zijn ambtgenoot. De hersenschudding' is zoo hevig geweest, dat zij onmiddel lijk den dood ten gevolge heeft gehad. Spoed u naar de gravin, anders ver. neeirit zij de ongeluksmare nog voor uwe komst. Het was reeds te laat. Eene slanke, sierliljk gekleede vrouw met een bleek gelaal en verwilderde oogen, drong,ter wijl de geneesheer nog sprak, gillend door de menigte. Het was Rosalinde, gravin van Haughlon. De omstaanders •'trachtten haar tegen te houden, maar vruchteloos, zij rukte zich 1-os, zonk, toen zij de plaats bereikt had, waar de graaf lag, op hare knieën, en vestigde hare blikken met zulk een wanhopige uitdrukking beurtelings op liet gelaat van baren echtgenoot en op de genees- lieeren. dat het hardvoehtigste gemoed er door verteerd moest worden. Is hij dood 'riep zij krampachtig den arm vattende. Is hij dood Neen, immers Hij ligt slechts in bezwijming niel waar Doch hoe slaat gij dan zoo werkeloos, zonder iels voor hem te doen O God zou het waar zijn Zij slaakte een woosfen, luiden gil, •en viel bewusteloos op het lijk van lia- De Hoogste weg der wereld. Deze weg werd ingehuldigd do-or den presi de» yan de Oostenrijksehe republiek, lieer MiklaS'. De- weg ïs 50 Km. lang en bereikt door de Alpen heen1, eène hoogte van 2700 meter. Hij verbindt Italië aan Beieren, langs Oostenrijk, 't Is een weg van groote -krijgskundige beteekenis. Hij kan weerstaan aan het gewicht; der zwaarste kanonnen. Hij is vijf meter breed. Van tijd tot:tijd zijn er br'eèdëre plaatsen' aangebracht waarop rijtuigen kunnen blijven staan. Twee en twintig telefonen zijn langs den weg opgesteld .en hij gaat door een tunnel van 400 me ter lang. Vijf jaar is aan dien weg door 3500 werklieden gewerkt. Twintig werklieden kwamen er bij om. In de tapijtweverij der Gebroeders H. en' G. Geets, gelegen in de O. L. Vrouw straat, 20, is Dinsdag in den vroegen morgen een geweldige brand uitgebro ken, die- dank aan de hulp van het ste delijk pompierskorps niet overgeslagen is tot eene ware ramp. De eigenaars van den uit gestrekt en bouw met toonzaal en werkhuizen ver blijven niet in de O. L. Vrouwstraat en waren afwezig; een huisbewaarder, de genaamde Gust Buelcns met vrouw werd rond 3 uur 's morgens gewekt door den brand. Onmiddellijk werd het alarm gegeven; politie en pompiers werden opgebeld: Luitenant Paul Noëz kwam spoedig met het materiaal en brandweermannen ter plaatse, alsook commissaris Verstraeteri met de rechterlijke politie. Weldra was het gebouw een vuur gloed geworden; Mad. Wed. Waraiis die o-p het te verdiep woont kon niet zonder gevaar de vlucht nemen. Het vuur had zich voortgezet langs de achtergebouwen onder andere dit van het huis Schaerlaken, meester-kleerma- kex, die het n. 32 -bewoont, ook de ei gendom der gebroeders Geerts. De lïeer burgemeester Dessain was ook ter plaat se gekomen. Om 7 uur was de vuürgloed -om zoo te, zeggen-gedoofdde verbrande gehou wen bédragen een oppervlakte van 1700 viërk. meter. Mejuffer Debock, uit Brussel, 37 jaar oud, en tijdelijk vertoevend te Nieuw poort, was een bad gaan nemen, toen zij in moeilijkheden geraakte in diep wa ter. Het alarm werd aanstonds gegeven. Ac-hiel Schacht wierp zich te water en na enkele nuttelo-oze pogingen mocht het hem gelukken de juffer te vatten en op het strand te brengen. Kunstmatige ademhaling moest toegepast worden. Maandagavond omstreeks half negen kwam de genaamde K ami el Van Gaevar, 29 jaar oud, wonende te Massemen, per fiets gereden op dc groote haan Brussel- Oostende, grondgebied Oordegcm-bij- Gent. Plots werd hij gevat door een auto en met kracht ten gronde geslingerd. Van- Ga ever - werd het rechterbeen -ver morzeld en liep verwondingen op over garisch bet lichaam. Overgebracht naar de kliniek te Wetteren, is h.j er 's avonds te 11 uur overleden. .De aanrijdendeaqlogeleider reed in snelle vaart weg zoïider zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Enkele tijd nadien werd een zekere Willems uit Overbeke-Wetteren, die naar het ongeluk was komen zien en die per fiets de baan wilde 'Oversteken, ge vat door de auto. van een Gentenaar. Willem-Si werd nogal ernstig gewond, zonder dat er echter groot gevaar be staat. .v De rijkswacht vati Oordegem stelde een onderzoek in eh verwittigde bet parket. y - Dinsdagnamiddag, rond 14 u. 15 is een lievige brand uitgebroken in de ou de kincmaznal AlbërUHall, in de VelHen- straat, të Etterbeek welke thans veran derd werd in een klankkinematograaf- studio, de «Studio Beige», waar filmen vervaardigd worden. De brand is begon nen in een groote zaal op het derde ver diep. Het vuur breidde zich snel uit. De pompiers van Brussel werden verwit tigd, welke spoedig ter plaatse waren en met verscheidene lansen liet vuur begonnen te bestrijden. Al wat 0(p' het derde verdiep lag is de prooi der vlammen geworden. Ver scheidene filmen machines en transfor mators werden vernield. De schade werd aanzienlijk verhoogd door het water dat op de lagere verdie pen uitgestort werd. De schade zou meer dan een millioen frank beloopen. De oorzaak van den brand is niet gekend. Als smaak Nectar. Als kleur 't is wijn Is raak en waar Als drank 't is fijn. Door elk varbruiker dra herkend, Als eigen aan het merk van Gent. Koop dus vlug F C JACOBS SUIKERIJ. Dinsdagnamiddag, te half vier, is brand uitgebroken aan boord van de «Saturne», een boot der Duitsche Nep- tun Linie, die van Lissabon was geko men mot kurk en wijn. De «Saturne» lag gemeerd aan n. 16 in het Kattendijk- dok. Dé brand werd door den kapitein vastgesteld in luiken 1 en 2. Terstond waarschuwde men de pom piers. van het Kiptjörp en post 63. Ze snelden toe met twee autopomp-en. Onder bevel van luitenant Verluiden werd de moeilijke taak aangevat de brandende kurklagen tb Wussrhen. Eerst moest de deklading verwijderd worden, dan pas kón vanaf vier toogbooten der stad met 19 lans-en degelijk het blus- sclien voor goed irrgefcet worden. Spoedig bleek de geteisterde boot onJ der water te staan. Zij begon gevaarlijk te hellen. Ten slotte kon ze vastzetten in den grond. Om 8 uur was de brand nog niet vol ledig gedoofd. De politieofficier der 12e wijk richtte een ordedienst in. Schepenen Baelde en Eekeiers .kwa men ter plaats en insgelijks havenka pitein Brijs. Door de pompiers werd gedurende den nacht wacht gehouden. De schade mede door het wateiL veroorzaakt, blijkt aanzienlijk te zijn. BOTSINGEN TE MECHELEN Dinsdagmorgen, omstreeks 9 u. 40 greep er op de Guido Gezellelaan, ter hoogte ven de Plankstraat, eea botsing plaats tusschen twee luxe-autos. Rond .gemeld umr kwam uit de richting der Olivetenvest de» genaamde Low Emiel, oud 40 jaar, wonende te Vorst, rue des Glands, 14, met zijn auto over de Win- ket.brug gebold. Uit de 'richting van de St. Kathelijne- brug kwam een tweede auto aangereden, gevoerd door dén genaamde Touman Bar, oud, 38 jaar, wonende te Schaar beek, Portaelstraat, 20. Gekomen aan den hoek der Plank- straat, wilde Low Effiiel een andere au to voorbijsteken, doch rekende mis uit waarbij hij op den voorkant van den auto van Touman B. terecht kwam, en schade aan radiator en schokbreker ver oorzaakte. De politie kwam ter plaats en i maakte het nóodige proces-verbaal op. J 'Aan de Katerpoort op den Antwerp- I schcn steenweg greep er Dinsdagnamid dag een botsing plaats tusschen een bestelauto en een luxeauto. Geringd schadei werd veroorzaakt. BRAND TE EECKEREN In den avond brak rond 8 uur brand uit in 'de hoeve van landbouwer Smets, aan 't Hciken, nabij Eeckeren. Dc vlam men vonden aan het strooien dak van schuur en woning een gretige prooi. Dank zij het beslist optreden dei' brand weer bijgestaan door hulpvaardige bu ren, konden het vee en de meubelen ge red worden. Om 11 uur 's avonds was d-e hoeve echter totaal uitgebrand. op Zaterdag 7 September E335, om 3 uur. ren echtgenoot neder. De geneesheeren droegen haar' naar het rijtuig, en een hunner reed met haar en hare gezellin naar het slot terug. De wedrennen werden biimfddellijk gestaakt. Het lijk van den graaf werd op eene draagbaar cn door eene talrijke schaar gevolgd, dwars over de weide naar liet kasteel gebracht, terwijl men in de verte steeds bel geschetter en ge rinkel der trompetten en bekkens, "en het gebom der groote trom ven de speellieden van het cirkus en der overi ge kermisspelen vernam. Hector werd op de plaats zelvï* doodgeschoten. Milword was, zijn voornemen verge tende, een der eersten geweest, die de plaats waar het ontzielde lichaam yan den graaf van Haughlon lag, bereikten, en had deze aangestaard met een ge laat, wrinig minder bleek dan dat. van den doode zeiven. Nog een geruimen tiljd nadat de sombere stoet uit zijn oog verdwenen was, stond hij op. Hij was door het voorgevallene zoo verbijsferd. dat bij zich niet alleen niet verroeren maar ook niet gerégeld denken kon. En geen wonder inderdaad. Door den plot- selingen dood van zijn neef was de voornaamste slagboom tusschen hem en de fortuin eensklaps «opgeheve*). De eenige hinderpaal, die- hem in den weg stond, was het kind, de erfgenaam, die op JocelYns Rock verwacht werd. Was dat kind een meisje, dan bestond er zelf^ hoegenaamd geen beletsel meer voor hem, en was hij graaf van Haugh lon. Is het geen zinsbedrog, gepn droom vroeg hij zich zeiven af, de, Op Zaterdag 7 September richt de Stad Aalst, haar tweede kriterium in voorbehouden aan Belgische beroeps- renners. Het Sportkomiteit verkreeg voor deze inrichting den steun van de Aalstersche brouwerijen: De Blieek, De Gheest en Zeeberg; van de Koloniale Loterij, van de Cinzanofirma en van kunstsmid Ka- miel De Veylder die een schoonen beker schenkt aan den overwinnaar. Het batig slot van dit sporlfeest wordt gestort aan liefdadigheidswerken. Er zijn voor 30.000 fr. prijzen en geldpremiën. De afstand bedraagt 135 Km en voor ziet 35 reiden over een idealen omloop van 3876 meters over ipraclitige stads wegen^ Markt, Brusselstraat, Ringlaan, Gentstraat, Nieiuwstraat, Markt. De glorierijke overwinnaars uit do. ronde van Frankrijk Romain M7vES, Sylveer MAÈS, Felicien VËRVAECKE, Edgard DE CALÜ.WE, jef MOEREN HOUT, Toontje DIGNEF en Lode liAlt-j DIQUEST, zullen te Aalst strijd leve^-i Ten tegen de volgende renners gekozen uit meer dan 100 inschrijvingen. Hamerlinck (winnaar in 1934) Bon- duel, Bil liet,- M. Racs, Flander Hore mans, Marcel Kint, Remi Wyna'nt, Ver- massen, Van Rysselberghe, André Ver linden, Van Groote-nbruel, Glapdorp, Roosemont, Rolus, De Schepper Mauri ce, De Schepper Jules,'Tersago, Ver niers, Janssens', Meuleman, Van Snick, Lambet, Conserrière Oswald, Geens, Mortier, Meeuwis, Jef Iluts, Kegels. Spiessens, Loopmans, Cornelis, Renard. Cam iel Van den Driessche, Reyns, Dc Greef, Gurickx, Michielsens, Van Achte, G. Matthys, Pol Mextens, De Putter, Van Impe, Van Hassel, Gerard De Smet, Croon, Wermoes, Binst, Boutmans, Jan Wauters, Odiel Van Hevel. Cocquereaux, De Geeter, Ghesquiere, Mathieu Gardi- naels Pier Martens, René Segers, Lee- band over zijn gloeiend voorhoofd strijkende. Gisteren nog van huis tot huis gaan om mijn onderhoud als het. ware te bedelen, .heden lid "van een rondreizenden kermistroep, en morgen wellicht heer van Jooelyns Rock Maar, iging hij voort, terwijl hij schamper lachend de schouders optrok, ben ik geen dwaas om mij zoö iets in het hoofd te' balen Hoe kan ik een oogenblik gelöoven dat mij zulk een geluk be schoren zou wez-en Neen, dat kind dal men wacht zal wel èen jengen w-ezen, en nóg voor dat "bet geluk van mijn on- gelukkigen neef in 'liet f-amiliegraf der Haughlon's is biljge.zet, zal alle kans verdwenen zijn, dat ik ooit erfgenaam van het geslacht wqrde. Het. was hem niet mogelijk terstond naar het cirkus terug te keeren. 'Hij' dwaaldè een geruimen tijd doel loos rond steeds in/ diep 'nadenken ver. zonken, terwijl- het^nxiziek der speel lieden uit de keriïïtstenten en de liee- sche stemmen van de,.kramers in zijne eoren klonfcén. Want iióewTel de tijding van den dood des graafs nu reeds lang door de geheele stad verspreid was, had het van heinde e-n v.er naar Shornclige gestroomde landvolk veel te zeker op een dag van uitspanning gerekend om ter w ille van dit ongeluk, te kunnen be sluiten huiswaarts te keeren, zoodat de kermiskramen en spelen bij de sluiting der wedrennen eene goede rekening maaklen. Eerst tegen den valavond keerde Mil word langzaam naar het paardenspel terug. De troe-p had het middagmaal reeds gebruikt, maar. men had voor bet afvyezjge lid van bet gezelschap gezorgd en zette hem thans liet voor hem be waarde eten voor. Miiw:ord liet zijn maaltijd onaangeroerd staan en wierp zich op een stoel in den hoek der tent neder om opnieuw aan zijn gedachten vrijen teugel te vieren. Er w-as w-eder eene nieuwe voorstel ling aangevangen het niet sterk be zette orkest spande alle krachten in, en kon dan ook ternauwernood over schreeuwd worden door het forsche stemgeluid van hem, die als pikeur in de manége figureerde, en het paard dat reeds vermoeid was, dooir krachtige hiep's» en hopla's trachtte aan moedigen, terwijl de dansen en stoute sprongen nu en dan daverende toejui chingen aan het publiek ontlokten. Het gedruisch in de tent belette Mil word zijne gedachten behoorlijk te ver zamelen het was, alsof de paarden uit de manege in zijne hersens rondliepe"n. Terwijl liilj, met de ellebogen op de ta fel geleund, zijn voorhoofd op' de han den liet rusten, werd de gordijn, die het cirkus van het w-oonvertrek scheidde, opengeschoven, en vertoonde zich een mansgelaat voor de opening het was het grijnzend igezich't van den norschen clown. Hij vestigde zijne pikzwarte oogen een poos doordringend op Mil word, maar deze, die niets van de be weging der gordijn bespeurd had, hief het hoiofd volstrekt niet op. Weet gij het nieuws reeds vroeg de clown eindelijk. Welk nieuws; vroeg Milword, verbaasd opziende. Dat er op J.ocelyns-Rock een klei ne erfgenaam aangeland is 37= Een jongen 2 feernayi Milword jneJ, mans, D'Hoogc, "Van Iseghem, Goessens, Noterman, "Van den Steen, Dictus, Vis sers, Leo De Ryck, Alfons De Loor. Men' onderhandelt nog met drie, vier sterke elementen. Geen boekje van 't. land of bet stuurt zijn vertegenwoordigers naar Aalst. Al de mannen dep streek zijn aange worven. Tientallen van renners, belust op de duizenden franken premiën zullen van in 't begin voor eenen schoonen sport- strijd zorgen. SCHERENS, onze gevierde wereldkam pioen, komt het vertrek geven van dit grootsch Liefdadigheidskriterium en zal een eereronde doen. Na den'wedstrijd Officieele ontvangst ten Stadhuize door het Stadsmagistraat, gevolgd van een ontvangst in de lokalen der Legcrpupillenschool door het in richtend Komiteit der 5e Aalstersche Handelsf'oor. Luidsprekers worde.-» op gansch. den omloop opgesteld. Uit alle richtingen speciale autobus diensten. Prijzen der plaatsen Op den 'omloop 3 frank. Op de Markt 6 frank staanplaat sen) Op de Markt 15 frank, genummerde) zitplaatsen in de tribuun. Op de Bethunelaan worden er pre miën betwist. Staanplaatsen 3 frank Tribuun 6 frank. Kaarten zijn op voorhand tè verkrij gen Tn café «Pompierken» bij Oscar Van Pamel, Markt. In café «Eendracht» bij Gustaaf De Lombaert, Statie. Bij Emiel Mertens, Parklaan (Ha ring). In café «Handbal», bij Jan De KIo-or# Houtmarkt. Bij Camiel Spitaels, Brabahtslraat. f ingehouden adem. Ja, grinnikte de clown, een flinke jongen, zoio ik hoor... Heer paillas werd er thans in d<$ .manége geroepen. De clown liet. de gordijn vallen, en] stond na het maken van een paar dui kelingen, dadelijk w-eder in den cirkus, Milword bedekte zijn gelaat met bei de handen en loo-sde een diepen zucht. Nu eerst gevoelde hij, wrelk eene ernsti- hoop de dood van graaf Alfred bij hem' had doen ontstaan eene hoop waar aan thans geheel en al de bodem was! ingeslagen. Hij bleef een tijd lang be- weegloos zitten, tot dat eindeliijk een kinderhand zijne handen van zijn ge laat, w-egtrok, en hij Gornelus half wee- wend hoorde roepen Vader ik heb zoo'n grooten vaak.- Leg mij in bed. Mama heeft geen tijd!! Milword drukte het kind zuchtend ini zijne armen, en legde, het, gekleed zoo* als het was, in een hoek der tent opj eene kleine matras neder. De jonge graaf op Jo.celyns Rock rust zeker in een vergulde vvi-eg en on der een satijnen wiegekleed, zeide liijj bij zich zelven maar mijn Corneliu^ is slechts eei\ bedelaarskind, en mag blijde zijn dat hij niet op het kalQ' strooi ligt. Het was intusschen half tien gewor den. Het kermisrumoer nam nog gesta dig toe, en het cirkus was weder in vol len gang. Milword zat naast het bedje? van Cornelius en liet. zijn oog op hetj gelaat yan 'L slapende kind rusten. 't Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2