Rijkdom en Armoede 600 Leidsters van ds Vrou welijke Katii. Burgersjsugd op Studieweek to Hevirlss Wildstroopsrsilrama ts Steene Een wreedaardige kermisgast te Muno Man ernstig gewond té Ingelmunster Geheimzinnig geval te Ranst Bakkersgast beet genomen te Smeerhebbe Jeneverstokerij ontdekt te Harelbeke Steeds maar het smokkelen aan de Grens 30 Augustus. H. Rosa van Lima. Geboren in Lima (Zuid Amerika) uit Spaansche ouders, ten jarc 1586. Van jongsaf bad zij den gccst van verster- ying.Zij onderstond zeer pijnlijke ziek ten waaraan zij in 1617 bezweek. Cle- ipaens X verklaarde haar heilig in 1671. Strenge winter. De Zweedsche [weerkundige Sandstrom, door zijne re- igeering gelast met de studie der zee- stroomingen tusschen Noorwegen en IJsland, is tot het besluit gekomen dal «de lauwe stroomingen geleidelijk ver koelen. Hij besluit uit zijne waarnemingen 'dat de eerstkomende winters'ezoënen kouder zullen zijn dan de vorige. De zwaluwen reeds naar het Zuiden vertrokken. Veel vroeger dan ge woonlijk zijn dit jaar de zwaluwen den 'trek naar het Zuiden begonnen. Reeds einde Juli kon men de eerste trekkers waarnemen, waarop de groote massa in midden Augustus is gevolgd. Tot nu itoe vond de massale Irek eerst omstreeks 8 September plaats. Daar in de laatste jaren de. koude zeer vroeg is ingevallen en dientenge volge duizenden vogels bij het overtrek ken der Alpen in de sneeuwstormen zijr. omgekomen, wordt de veronderstelling uitgesproken, dat de gevederde reizi gers door hun instinct geleid, de reis naar het Zuiden met 'enkele weken ver vroegd hebben. Vrouwenarbeid. In Nederland heeft de minister van sociale zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid een vooront werp van wet inzake het verrichten van (arbeid door vrouwelijke arbeidskrach ten aanhangig gemaakt. Het wetsontwerp beoogt verhooging van den leeftijd, waarop, het jneisja tot •arb.eid in de industrie en in kantoren kan worden toegelaten, en aanwijzing van soorten van arbeid, welke een meisje of een vrouw in een fabriek of in een kantoor niet of slechts ondef bepaalde voorwaarden, mag verrichten. IVlarooni naar Oost-Afrika. Ma,rco- ïii, de groote Italiaansche geleerde heeft aan dagbladschrijvers verklaard, dat hij het inzicht koesterde zich te laten inlij ven bij het leger -voor Oost-Afrika, zoodra hij van zijn reis naar Brazilië, waar hij een krachtige T.S.F.-utzend- post moet inhuldigen, in Italië zal weer gekeerd zijn. Voor de wereldvrede In Amerika zijn de kredieten voor leger en vloot voor hot jaar 1935-36 gestemd, en be- loopen 806.446.929 dollar, hetzij, een vermeerdering van 271 ihiUioen op het jaar te voren. Deze vermeerdering is bestemd voor de uitbreiding van de vloot en de luctht- krachten, evenals voor de modernisatie van het oorlogsmateriaal. Autowegen In ons land. Bij Brug gen en Wegen is de studie voltooid" Van autowegen, o.a. van een 25 m. breeden weg Brussel-Oostende, welke niet over Ninov.e, Aalst, Gent en Brugge zou loo- pen, maar die met deze steden zou ver bonden zijn. Minder jachtbewijzen afgeleverd. Er zijn minder jachtbewijzen gevraagd van 't jaar dan in het afgeloopen jachtseizoen. De oorzaak ligt misschien in het feit dat er ook minder jachtwild is, o.a. patriijzen, en dat de prijs van •het bewijs 720 fr., velen te boog is. 34ste Vervolg. Op' eens werd de gordijn weder open geschoven ditmaal echter niet door den clown, maar door een jonkman,die er zoer bezweet en opgewonden uitzag. Het was Humphrey, _de ijager van Joce- lyns Rock. Voor dat zijn voedsterbroe der kon opstaan om hem te gemoct te :gaan, was hij ademjoos bij Milword's knieën neergevallen. Meester riep hij, Milword's ban den vattende, terwijl hij nauwelijks spreken ko.n, meesier, mijn wensch is verhoord Gij zijt graaf van Haughlon geworden 1 Leve Philip Milword, de nieuwe lord van Haughton O, hoe ge lukkig schat ik mij, de eerste te zijn die u deze blijde tijding brengen en de ze kreet aanheffen mag Humphrey Melwood had zoo luid ge sproken, dat men het in den cirkus' had kunnen hooren. Terstond werd er we der.beweging aan de gordijn bespeurd, en werden door eene nauwe opening eon paar groote fonkelende zwarte oogen bespiedend op Milword en zijn voedsterbroeder gevestigd, zonder dal een van beiden het opmerkte, daar zij met den rug naar de gordijn stonden. Milword zag Humphrey vol verbazing aan en scheen geen geloof te hechten aan zijne woorden. Humphrey, gij zijl niet bij uwe zinnen, iniju vriend riep hij uit. Ja, mijn hesle meester, ik ben wel degelijk bilj mijne zinnen, al kunt. gij hel niet geloov.en riep de jonkman.De De 5e Nationale Studieweek van de V.K.B.J. heeft als lejdmot-ief«het Hu welijk en de verovering van het fami liaal'midden». Daarom zijri èn m'êdHa- Lies en spreekbeurten er.op gericht d'e. leden van de V.K.B.J. naar een ver nieuwde kristelijke samenleving te brengen. Als inleiding zegt E. H. Ghyssaert, Be stuurder van het Sanatorium te Syssee-- le, dat het gebed van een.groepleidster moet zijn: een gebed om verantwoorde lijkheidsbesef, een gebed om edelmoe digheid, een gebed om te lèeren bidden, teneinde te kunnen werken. Na het «Veni Creator» brengt Z. E. II. Ansay, Algemeen Bestuuder van de B. J. B., den groet van deze zus ter-organi satie, en spoorf de burgersmeisjes aan tot oprecht radikalismé iïi bet katholiek leven. r-. 's Namiddags spreekt E. P. De Clipi pele, S. J., over de V.K.B.J. en het ge zinsleven. Steunend op zeer aekieelè feiten en met krachtvolle woorden, zet de geachte spreker de meisjes aan tot verkristelijking van het burgersgezin door verfijnifig van het zedelijkheids gevoel. Over Katholieke Actie in verre lan den spreekt E. P. Van Overschelde zeer typisch en fijn. Vol enthousiasme schetst hij de grootmoedigheid dér in boorlingen voor de Katholieke Actie. Een zeer luimige revue over het vijf jarig bestaan van de V.K.B.J., besluit den eersten dag. Dinsdag, 27 Oogst, hebben de leid sters het groot genoegen hun Algemeen Bestuurder, Z.E.H. Van Bossuyt, te hoo_ ren over het Sacrament van het huwe lijk. In een zeer leerrijke uiteenzetting geeft Z. E. H. Van Bossuyt de wetten van het huwelijk te. kennen enkelvou digheid, bestendigheid, onverbreekbaar heid. «Het wezen van het huweiiijk komt van God, Die het dan ook tot Sacrament heeft verheven. De nood is groot in onze moderne samenleving. Een hevige strijd wordt gevoerd tegen het kind, tegen, .de huwe lijkstrouw, tegen het Sacrament. De V.K.B.J. moet het huwelijk heilig opvallen, moet er zich heilig toe voor bereiden, moet' het heilig beleven) Met Christus moeten ze ook de bet-feëkenis van het krui?'kennen en den moed heb ben, dat, wie de familie redt, de wereld rpdt. 4 gugji Als slot haalt zeer Eerwaarde Heer- Van Bossuyt- liet gebed aan, waarmede de Paus zijn encycliek :«Casti Connubi- i» sluit. - Een storm van toejuichingen be kroont deze prachtige spreekbeurt die sterken weerslag vindt in liet hart van de meisjes. «De Massa en onze verwezenlijkin gen» wordt behandeld door Juffrouw Wauters, Algemeene Ondervoorzilsler. We resuméeren hier als volgt «Groepleidster zijn heeft geen zin, als de massa niet achter ons staat. De massa zoekt bij ons vorming, wij moe ten ze haar geven. Wij mueten alle menschen bezielen en bewerken, wij moeten ons geluk aan anderen mededee. len. Als middel om de massa te bereiken, kan de V.K.B.J. zich verheugen over gravin Rosalinde ligt op sterven en haar kind is reeds een uur geleden overle den Overleden Ja, meester Milword, juichte Humphrey. Wist gij eens hoe gelukkig ik ben. Maar ach, nu zult ge mij zeker vergeten Neen, beste Humphrey, neen antwoordde Milword. Als ik uwe woor den gelooven mag, zoo niet alles een bedriegelijke droom is, wees dan verze kerd dat ik altijd aan u zal denken. Hij drukte, terwijl hij dit zeide, de vereelde hand van Humphrey hartelijk in de zijne. Dank, meester Jocelyn hernam deze, dank ik verlaat mij volkomen op uw woord. Het zal u voortaan niet aan vrienden en dienaren ontbreken maar vergeet nooit, dat niemand inniger aan u gehecht is en u trouwer en ijveriger kan dienen, dan uw broeder Humphrey. Zoo ooit iemand vermetel genoeg was om u kwaad te zullen doen, hij zou, wie hij ook wezen mocht, de kracht van dezen arm gevoelen, waarmede slechts weinigen in ShornclifTó kennis wen sch en te maken. Humphrey's oogen schitterden ter wijl hij deze woorden sprak, maar het scheen, dat Milword er weinig op gelet had. Met over elkander geslagen armen zag hij het kind aan; dat gerust lag te sluimeren. Al is het enkel om zijnent wil, sprak hij, meer bij zich zeiven dan tot zijn voedsterbroeder, zal ik den he mel vurig danken voor het onverwach te geluk, dat mij te beuit valt. Ga met mij naar buiten, Humphrey, vervolgde hij, zich tot dezen keëicnde, ik zou haar verwezenlijkingen de Kerstactie, de4 Groepmis,-4 de Zedigheidseampagne, Pivasohactie, het Vacantiepatronaal. De zeer interessante bespreking die er op volgt laai de beste uilslagen verho gen vopr het volgend jaar. In den namiddag worden verder nog lezingen" gehouden over Veroverings1- elub, Paascliaotié hij. zieken en oudjes, Vacantiepati-ohaat, enz. Deze l\veede dqg'kchnl pas 's avonds lot'zijn volle'heéiJijklVeid met de Maria plechtigheid. Door de stille gangen van het klooster trekt een blanke stoet van 600 meisjes-, met de. brandende kaars in d.ejiand, naar dejyjer beelden van Onze Lieve Vrouw: Moeder Gods, Moeder van ^Smarten, Maria onze Moeder, Maria al lerzuiverste Maagd. 'Daar bidden ze opdat een geslacht van nieuwe Maria's" de redding zora brengen over de wereld: Woensdagvoormiddag rond half -Twaalï' k\vam dé genaamde Pieter De- loöf; 27 jaar. oud, w'hnende te Sinte- KruïSfhjj-Brugge, mét zijn vrachtauto uit de richting Van Korlrijk gereden te Ingelmunster."-- -) Op 50 m. ongeveer van de vaartbrug kruiste hij een wagen met 2 paarden bespannen, toen plots van achter dezen wagen een wielrijder kwam gereden en door het linkeryoorwiel van de vracht auto werd gevat. De ongelukkige, een zekere Cyi'iel Dejionghe, 52 jaar oud, handelaar wo nende te Izegem, liép ernstige verwon dingen op aan het linkerbeen en moest na verzorging ter plaats naar een kli niek te Izegem worden overgebracht. De gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld. Woensdagmorgen; om 5 ure werd op den Antwerpsehen steenweg, ter hoogte van de plaats «Schawiljk», eene verras sende ontdekking gedaan. Men vond er namelijk een man be wusteloos ten gronde liggen met af zichtelijke wonden aanThet hoofd. Oogenblikkelijk werd de gendarmerie ter plaats ontboden en; voor geneeskun dige hulp gezorgd. Do' ongelukkige had het onderste kaaksbeen verbrijzeld en vertoonde ook èep:;f bijzondere diepe wonde aan den sghredel. De Eerw.-;Heer Pastoor Verwimp, die ook dadelijk'ter plaats'kwam, diende den bewustelöözen man het H:'-Oliesel toe, terwijl een bijgeroepen dokter dadelijk bevel gaf het slachtoffer naar de kliniek over te brengen, waar men zijn toe stand als zeer ernstig aanzag. Uit het eerste onderzoek bleek dat het zekere Henri Bogaprt, was, die woont, in .de Lange Reepstraat, 112, te W-om. melghem. Den vorigen avond 'beweren getuigen hem nog op de kermis te Ranst gezien te hebben, maar een eigenaardig geval is liet, wel dal. "op een 200-mcler afstand van den verminkte, meti een rijwiel heeft gevonden, en dat de getuigen, die hem •op de kermis zagerr, beweren dat de jon gen zonder velo was. Oogenblikkelijk heeft dan ook de gen darmerie liet parket van Antwerpen op de hoogte gebracht van de zaak en werd dan ook in den morgen ter plaats ver wacht. stikken, wanneer ik hi'er vertoefde Zij verwijderden zich verder door de achterdeur der lent. Zoodra zij deze verlaten hadden schoof de clown het gordijn verder open en begaf zich naar de plaats waar het kind sliep. De nieuwe lprd Haughton wandelde met zijn voedsterbroeder den weg naar het ren,park op, wöhr?g;raaf Alfred kort te voren zO'O plotseling zijn einde ge vonden had. Het is niet om te geloovens Hum phrey riep Milword geheel opgewon den, liet is veel te onverwachts om mijn geluk goed-te kunnen .begrijpen Maar toch is het waar, antwoord de de jager. Zoodra moeder vernam dat mylord overleden was, ging zij naar. Jocelyns Rock waar nievrouw kort te voren meer dood dan levend was "bin. hengedragen. Moeder was in liet bin. nenvertrek, toen de tijding kwam, dat het kind was gestorven en de gravin op het uiterste lag. Het doet mij in mijne ziel leed voor de goede vrouw. Zij had den graaf zoo hartelijk lief, en had hij naar haar geluisterd..maar neen, hij hij moest en zou «Hector vandaag be rijden Milword was Ie veel vervuld met de gewichtige verandering in zijn lot, om aan den beklagenswaardigen toestand waarin de gravin verkeerde te kunnen denken. Niemand moet welen dat ik in deze oogenblikken liiei- geweest ben, Humphrey, zeide hij, en nog minder moet iemand ooit weien, dat ik laag ge noeg gevallen \vas,om HU van een rond- Erg verkeersongeval (e Cent Woensdagnamiddag te 4 u. 25 werd de wielrijder Filiep Teccoen, 28 jaar oud, wonende Akkergemstraat, 11, te Gent, op de Akkergembrug aan de Rooi- gemlaan, omgeworpen door de auto be stuurd door-Bruno Vanderberghe, 23 jaar oud, wonende Kapellestraat, te Drongen. „Teccoen liep zware hoofdwonden op en Dr.Rysenaere, die .hem verzorgde, vreesde voior een schedelbreuk. De on gelukkige fietser, werd naar het hospi taal overgebracht. De bakkersgast Frederik Roggeman, wonende te Ninove in dienst der bakke rij Standaert in de Pamelstraat te Ni nove was opr zijn dagelijksche ronde in de omstreken van Smeerhebbe. Op den steenweg werd hij aangesproken door zigeuners die van hem vier broeden kochten. Op een briefje van 100 franken die ze in betaling gaven, gaf hij met klein geld terug en dan eerst beweerde een zigeu nerin dat ze genoeg pasgeld bij zich had om de vier brooden te betalen. Roggeman gaf dus het briefje van 100 frank terug en verwachtte niets beters öf hij Z'Ou al ihet klein geld dat hij in te rugbetaling had giegevcn ook wederom ontvangen, doch hij kreeg slechts een gedeelte ervan terug. Geen enkel drei gement van zijnentwege kon er hen t>oe doen besluiten al liet geld te geven, zelfs werd Roggeman verplicht zijn weg voort te zetten. Hiij telefoneerde weliswaar onmiddel lijk naar de gendarmen van Zandbergen die spoedig ter plaatse kwamen en de zigeuners verplichtten alles terug te ge ven. Proces verbaal werd opgemaakt en gebod onmiddellijk de gemeente te ver laten. Het was 8 uur 's avonds, wanneer dc 65-jarige jachtwachter August Opstae- le, te Steene-bij-Ooslcnde, een ronde ging maken op het goed van wijlen den h. Jean, uit Oostende. In de Scharedijkstraat, tusschen de boerderijen'Lucos en Pu.try, zag h'ij in de gracht een schaduw zich voorlbewe- gen. Hij vermoedde natuurlijk dadelijk dat hilj met een slroopcr te doen. had. Hij hield zich een beetje verborgen, en nadat de schaduw een schot gelost had, kwam hij te voorschijn. Op 't oogenblik dat Opslacle de identiteitskaart vroeg van den Strooper, heeft deze Jiem met de. kolf van zijn geweer een slag op den linkerslaap toegebracht. Hij yieLbewus- teloos te gronde. De strooper moet den jachtwachter nog cën slag op den schouder hebben gegeven, nadat hij reeds was gevallén. De strooper is gevlucht met het ge weer van Opstaele. Deze heeft zich kun nen voortsleepen, nadat hij tot bewust zijn was gekomen, tot aan de boerderij van Theol'iel Vermeersch, waar hij werd gevonden. Dc brigadier-veldwachter Alfons De Moor heeft een onderzoek ingesteld. De aanrander schijnt 25 tot 30 jaar oud te zijn. De jachtwachter heeft, den indruk dat hij den man vroeger hog heeft ontmoet en hij heeft in elk geval een beschrijving van den dader kunnen geven, die wel tot ziijn onldekking zou kunnen leiden. Zooals gezegd, worden zware vermoedens gekoesterd tegen een persoon. reizertden kermistroep te worden. Ik ga onmiddellijk 'de heoren Peck en Feat- herby spreken, die de zaakwaarnemers van de graven van Haughton zijn. Zij kenden mijn vader zeer goed, en heb ben mij als knaap ook zeer goed ge kend. Onder hunne berusting bevindt zich mijns vaders trouw- en mijn ge boorte akte, en alle verdere papieren die noodig zijn om mijne aanspraken t.e doen gelden. Morgen vroeg, met den eersten trein ga ik dus naar Londen, maar kan den kleinen jongen niet mede nemen. Wilt gij hem ten uwent brengen, Humphrey, en gedurende mijne afwe zigheid zorg dragen voor hem De vrouw van den bestuurder verpleegt hem zeer lieflijk, en ik hoop mij daar voor erkentelijk te toonen maar thans wil ik het kind liefst niet meer bij den troep laten. Goed, mijnheer, gaarne ant woordde deze. Maar hebt gij geen geld noodig Gisteren weigerde ik uw aanbod, besle Humphrey, maar thans zoudt ge mij met een paar souvereinen een groo- ten dienst bewijzen. Ik dacht het wel, zeide Humphrey, een lederen beurs te voorschijn halende, dat gij op dit oogenblik behoefte aan geld zoudt hebben, en stak dors mijn spaarpenningen op zak. Hier zijn er drie, mijnheer. De graaf en zijn voedsterbroeder na derden thans opnieuw het kermisplein. Hier verkeerde nagenoeg alles in rust, want het was reeds na middernacht. Slechts enkele wandelaars trof men nog tusschen de. kramen en voor de spelen Woensdagochtend omstrecke 8.30 u., deden de accijnsbeambten van Korlrijk, Roesclare .en Harelbeke onder leiding? van toeziener heer Maqüet een onver- wachten inval in twee onbewoonde hiuii- "zeii gelegen langs den Kortrijkschen steenweg en dragende de nummers 5 4 en 56. Zij waren bijgestaan door de lokale rijkswacht. Er werd overgegaan tot. een huiszoeking in regel. Een groote hoe veelheid fransche likeuren werden in d.o kelders ondekt. Na meer dan 2 u. onder vraging legde de huurman zekere D. Oscar, afkomstig uit Moeskroen, volle dige bekentenissen af. Deze persoon is uitbater van een groot en wel bezocht drankhuis gelegen naast bedoelde onbewoonde woningen. Het onderzoek gaat voort: en men ver wacht verscheidene ophefmakende, aan houdingen in verband met deze zaak. Eigenaardig is liet dat dezelfde accijns mannen twee jaar geleden ook perso nen betrapten die op het. punt stonden een .groote hoeveelheid Duxemburgsclie alkohol af te lossen voor dezelfde wo. ning. De verbeurd verklaarde likeuren hebben een bedrag van verscheidene duizenden franken. D. wend in vioorloo- pige vrijheid gelaten. De likeuren werden naar de stapel plaats te "Kortrijk overgebracht. Een personenauto 'reed met groote snelheid uit de richting van de Belgische grens in de dorpstraat te St-Willebrord. De rijkswacht uit Sprundel vond dit ver dacht, noodigde den bestuurder uit te stoppen, maar daar hieraan geen gevolg werd gegeven, werd overgegaan tot schieten. Een achterband van de auto werd stuk gescholen. De rijkswacht en de gemeentepolitie te Hoeven werden gewaarschuwd, en de auto kon worden tot staan gebracht tusschen de Rijksweg naar Roosen daal en den weg naar Hoeven. Het voer tuig bevatte 700 kgr. Belgische marga rine. Voertuig en margarine werden in be slag genomen. De bestuurder, een ze kere. T., uit Boxtel, was door het schie ten licht gewond aan hoofd en handen. Mevr. wed. Leyder, uit Muno, bij Flo- renville-, een 76-jarige oude handelaar ster, had hij gelegenheid van de ge meentefeesten den 17-jarigen Joseph Polis, die als een ongelukkige zwakzin nige aanzien werd, op koffie en taart onthaald. Om halfnegen trok Polis zich terug, maar in plaats van te vertrekken verstopte hij zich in een achterplaats. Later, toen zij slapen iging, hoorde mevr. Leyder gerucht en zij ging zien. Plots werd zij door een geweldigen vuistslag neergeslagen. De aanrander was Polis die zich verder schuil hield. Buren'hoorden echter het gekreun vari de vrouw en een hunner ontdekte het slachtoffer evenals den aanrander die later op liet punt stond door de menigte gelyncht te worden. Hij had den geheclen dag rondgezwor ven en schijnt den aanslag op mevr. Leyder te hebben voorbereid. De dader blijft aangehouden. De toestand van mevr. Leyder is bevredigend. aan, maar de voorzijde van den cirkus was reeds gesloten. Toen zij dicht bij de achterdeur der tent gekomen waren zagen zij een forsche rijzige gestalte naderen, in welke de graaf terstond den clown herkende. Waar is de kleine vroeg hij op den toon van ontsteltenis aan Milword, Welke kleine Wel, dc kleine Cornelus Waar Cornelus is Ligt hij dan! niet op zijn bedije, vroeg Milword ge^ heel ontsteld. Wij zien hem nergens. Mevrouw* de bestuurster wilde hem zoo even met de beide andere jongens te bed leggen, maar zij kon het kind niet vinden. Ik zeide haar, dat gij waart uitgegaan en Cornelus waarschijnlijk had medegeno men. neen riep Milword, toen ik uit ging lag het kind gerust te slapen. Hij zal in mijne afwezigheid wakker gewor„ den zijn en de kermis rondgegaan zijn; om naar de andere spelen te kijken. A13 wij met ons driën naar hem zoeken* zullen wij hem zeker spoedig vinden» Volg gij dezen weg. Wij zullen een0 andere richting nemen. Goed, antwoordde de clown. Ter-, wijl gij weg waart is hier eene vrouw* naar u komen vragen. Eene vrouw riep Milword,eenej vrouw die naar mij kwam vragen; Ja, ziij scheen zeer naar u te veiy langen. yroeg zij naar mij 't VervoïgL

De Volksstem | 1935 | | pagina 2