5 Oe rLuwplechllgheden in den v;eamda ter nagedachtenis van wijlsn Hare Majesteit KONINGIN ASTRID Donderdag SEPTEMBER 1935 DE AANSTAANDE HEILIGVERKLARING VAN ZIJNE HEILIGHEID PAUS PIUS X SCHOON.... VAN VERRE**** Jüêj4~y1 Hare riajesteit Koningin Astrid XXXXIé JAARGANG NUMMER 202 Kerkstraat, 9 en 2t Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van NufTel-De Gendt, Publiciteit buiten het Arrond. AALSX 8 Agentschap HAVAS, Adolf Mailaan .13, te Brussel Ilue de Hicheleu, Parjis. b Bank- Buiding-KIngsway, 20 Londres W. C. 2. H. I a irantius Zon op 5,13 Zon af 6,25 E. K. 6 V. M. 12 Van het groote proces voor de heilig verklaring van Paus Pius X, dat reeds negen jaar loopende is, kan weldra de bekroning worden tegemoet gezien, want het lijdt geen twijfel, dat de vurige wenschen zijner tallooze vereerders zul len worden vervuld en de groote Dienaar Gods, Guiseppe Sarto tot de eer der al taren verheven zal worden. Men moet bijna vier eeuwen in de geschiedenis teruggaan, alvorens een Paus aan te treffen, aan wien dezelfde eer te beurt viel. Dit was de heilige Paus Pius V, die van 15661572 de driekroon droeg. Nooit misschien heeft een proces zulk een omvangrijken arbeid noodzakelijk gemaakt als dat van Pius X. Dit behoeft trouwens niet te verwonderen. Als Ka pelaan van Tombolo, pastoor v. Salzano, Kanunnik te Treviso, bisschop van Man tua, patriarch van Venetië en niet het minst als opvolger van St Petrus is dez heilige Opperpriester met zoovele dui zenden en duizenden in aanraking geko men dat het aantal acten van zijn pro ces wel tot een buitensporige hoogte klimmen moest. Groot is ook het aantal wonderdadige gebeurtenissen en gebedsverliooringen die aan de voorbede van dezen onverge- telijken Paus van de kindercommunie en van het Alles herstellen in Christus worden toegeschreven. Nauwelijks zijn des morgens de cato- comben vau St Pieter opengesteld, of langs smalle trappen daalt een schare van vrome bezoekers af naar zijn graf dat met zuchten en gebeden omgeven wordt, tot het oogenblik waarop des avonds de wachters de ronde doen, om de pauselijke basiliek te ontruimen. Eenvoudig, zooals deze heilige Paus heel zijn leven was, is ook zyn laatste rustplaats maar het kostbare, sneeuw witte marmer van de tombe, waarin de zachte glans van talrijke kaarsen weer kaatst wordt, is wel een treffend symbool van de engelachtige reinheid die de ge stalte van den levenden Pius heeft afge straald. De heilige opperpriester stierfin 1914 enkele maanden na het uitbreken van den bloedigen wereldoorlog. Voor hen, die in zijn naaste omgeving hebben ver toefd, staat het vast dat Paus Pius X van smart en droefheid gestorven is. Behalve de ontelbare massa, die zijn graf onder de St Pieter bezoekt, trekken thans duizenden naar het onaanzienlijk dorpje Biese, waar Pius X honderd jaar geleden geboren werd. Daar bezoeken zij de kleine dorpskerk, waar hij werd ge doopt, doch vooral het armoedige huis met do twee kleine vensterramen, waar hij het levenslicht aanschouwde, is een voorwerp van vrome vereering geworden. Vanuit dit huisje trok hij eiken dag, vele jaren achtereen, te voet naar het stadje Castelfranco, om daar het gumna- sium to bezoeken. Acht kilometer des morgeus en acht kilometer des avonds. Geen hitte of koude, geen regen of sneeuw konden den ijverigen knaap te rughouden, en wetende welke zware of fers en ontberingen zijne goede ouders zich moesten getroosten om aan zijn hartewensch te kunnen voldoen, trok hij schoenen en kousen uit, zoodra hij buiten het dorp of buiten de stad was, en bar revoets legde hij den langen, eenzamen weg af. Thans is het kleine Rieze wereldbe roemd, want daar werd een Paus gebo ren die weldra heilig zal worden ver klaard. Uit dankbaarheid nam Riese het wapen van zijn grooten zoon tot het zijne: het anker met de gevleugelde leeuw van Venetic. De hoofdstraat van het dorp heet nu Via Pio X en tegenover het ge boortehuis werd een standbeeld van den Paus opgericht. Rondom het kleine huis, dat door een achterneef van Pius X tot museum werd ingericht, zijn in de laatste jaren vel schillende mooie, groote buizen met ver diepingen opgerezen, waardoor de nede righeid van Pius1 geboortehuis nog ster ker uitkomt. Armelyk gemeubeld is dc kamer gelijkvloers, die men van de straat binnentreedt. Boven elk der twee oude, versleten kauapé's hangt een schil derij. Het eene stelt Jozef Sarto voor als bisschop van Mantua, het andere als pa triarch van enctië. Met een onbeschrij felijke zachtlioid en goedheid staren de oogen vau deze schilderstukken op de binnentredende bezoekers neer. Een smalle deur voert van uit dit woonvertrek naar het kleine, nette, ty pisch Italiaansch keukentje, dat zich nog in tienzelfden toestand bevindt, als toen moeder Sarto er de schrale maaltijden bereidde. Tegen den muur twee rijen bebloemde borden daarboven hangen pannen, bak ken en kannen van glimmend rood ko per. Een houten trap leidt naar het slaapkamertje, waar eens Jozef Sarto sliep. Het venster ziet uit op een binnen tuintje. Naast dit vertrek bevindt zich een tweede slaapkamertje, waar, be halve een nachtkastje, twee oude, noten houten stoelen staan aan den wand hangt een kruisbeeld en onder glas een paar goedkoope religieuze voorstellingen. Dat was de slaapkamer der ouders hier werd de groote Paus geboren. In een hoek staat een eenvoudig bed een beter had de familie, naar men vertelde, eens uit armoede moeten verkoopen waarin moeder Margharita Sarto in 1893 gestorven is^ Zy was reeds erg ziek, toen haar priesterzoon, na zijn benoeming in zijn geboortedorp zou worden ingehaald. Het geheele dorp was versierd, maar de kranke moeder zou er niets van zien. Zij kon haar legerstede niet meer verlaten des te ijveriger vertelden de zusters van Giuseppe haar over alle toebereidselen die men maakte. Overstelpt van geluk en trots wachtte de zieke moeder het oogenblik waarop zij haar Giuseppe als kardinaal zou zien binnentreden. De nederige priester was echter in zijn minst opvallend gewaad, toen hij na de ontvangst naar zijn moe der snelde en haar in zijn armen sloot. In haar groote bescheidenheid waagde zy het niet haar teleurstelling te laten blijken en nooit zou zij haar kind als kardinaal hebben aanschouwd, als niet een familielid den patriarch in het ge heim met het stille verlangen van zijn moeder had bekend gemaakt. Voor moeders vurigste wensch bezweek onmiddellijk zijn diepe nederigheid. Snel trad hij zijn oud slaapkamertje binnen en kleedde zich in het vlammend roode kardinaalsgewaad het groote gouden borstkruis hing hij om den hals, zette den breedgeranden kardinaalshoed op het hoofd en zoo trad hij als prins der kerk voor het ziekbed zijner beminde moeder. Tranen van vreugde vloeiden over de wangen der doodzieke vrouw, toen zij haar vurigste wensch zoo plotseling in vervulling zag gaan. Het was de laatste vreugde die Pins X aan zijn moeder op deze aarde heeft kunnen bewijzen. Ter gelegenheid dezer heiligverkla ring, is een reis naar Rome en Riesse, geboorteplaats van Pius X, ontworpen, om de personen die verlangen mêe te gaan, in de gelegenheid te stellen, de grootsche plechtigheden bij te wonen. Vele oud-bedevaarders van Aalst en omliggende gemeenten, welke in 1912 liet geluk genoten hebben door Z. H. Paus Pius X in audiëntie ontvangen te zijn geweest, hebben reeds hunne toe treding toegezegd. "De Volksstem» zal haar lezers bytijds de noodige inlichtingen bezorgen, en hun op de hoogte houden nopens de reis, die van nu af reeds iets prachtigs en puiks belooft te zyn, en wat meer is, niet te kostelyk. Sinds) eenigc dagen kan men achter de ramen hier en diaar van1 winkels en café's van onze goede stad Aalst een prachtige affiche bewonderen. Reeds van verre moet ge er maar kij ken, willen of niet: zoo schoon is ze. Een frisscbe jongensikop met daan- achter een stoer mannengezicht en liet opschrift IVIaak va,.i uw kind een mensch Ouders, opvoeders, diat is een leuze-, vindt gc niet dat is de nagel treffen op den kop Dat moesit al lang gezegd zijn Wat hebben onze jongens aan -al die professoren, die elk een hoekje van het. verstand of een paar celletjes van het geheugen probeeren vol te proppen. Hier een schotel rekenen, diaar een met fransc.h, derde «plat»: wat natuur kunde en het menu is er een wit den ou den tijd, naar het aamhal schotels te oorde-elen. Allemaal goed en wel, maar «maak van uw kind een mensch en nietj «maak van uw kind een weet-mn-alles-i iets». Ha, de schoone leuze «maak van uw kind een mensch»: Een volledig mensch, ■ontwikkeld naiar ziel en lichaam. Niet alleen een veelweter; Niet alleen een (geleerde; Een mensch; die door het leven stapt wetende waar naartoe.... en dus zijn doel scherp en duidelijk heeft leeren onderscheiden en dusi zijn wil heeft gedrild, zoo dat hij zijn weg kan banen naar dat doel door de moeilijkheden heen en dus de middelen heeft leeren gebruiken, die den wil stalen en het karakter zuiveren van wat het ontsiert. Ha, de schoone leuze en de schoone plaat Wat schoon is. wil van dichtbij beke ken worden, is 't niet zoo- We steken de 3traat over. Wie weet wat al Sfchoons er op dien aanplakbrief nog te- lezen staiat Maak van uw kind een mensch, stuur het naar de cfficieele gemeente school (1) Hoe dat voligf. begrijp ik niet goed, maiar kom. niet te moeilijk zijn de plaat is tocih zoo schoon- En kijk. de uitleg staat erbij de offici-eele gemeenteschool, de ee-nige die zijn persoonlijkheid en geest eerbiedigt.» Dat laatsite, d:at is ook schoon ge zegd persoonlijkheid, 'eerbiedigen», natuurlijk Maar, 't verband begrijp ik nog steeds niet, en die éénige ...Ai mij, de .scherpe nagels mri de kat steken door haar fluwe-elen pootjes. Wel ja, maak van uw kind een memsch, miaar godsdienst letggen als .grondslag van die opvoeding tot mensch, zooals God de grond is van het menschenleven, neen, dat maig niet. Dus niet zeggen aan het kind, waiar het eigenlijk voor leeft en dat doel practisch leeren vinden in hét leven, of toch zeker niet meer dan een paar half uurtjes in de week Dus de wil van dat kind niet vormen met de middelen, die God ,onsi aam de hand deed, of toch zeker niet meer dan een paar halfuurtjes in de week De rest van den tijd moeten ze huhi plicht leeren doen zonder God. En waar om die vervelende plicht Wel, zooals in 't leger: Daarom, .omdat het moet!» Steemem, planten, dieren, oorlogen en getallen moeten ze goed kennen, maar God, wel er is godsdienstles voor wie 't verlangt, een paar halfuurtjes in de week. Braaf moeten ze zijn, de kinderen,en gehoorzamen Maar, waarom Gelukkig zullen we ze maken onze kindertjes Maar hoe De .godsdienstige grond steg, de eenig vaste voor gedrag en geluk als ze willen, er is godsdienstles een paar halfuurtjes in de week. «Maak van uw kind een mensch maar een mensch, waarin 't voornaam ste verwaarloosd werd. Och arme, zoo'm mensch' 1 Merci voor zoo'.n niensch I En zeggen, dat die plaat zoo mooi was... van verre 1 A B C. SINT MARTENSKERK HEDEN DONDERDAG om 10 u. Solemneele Dienst voor wijlen At de Overheden zijn er toe uitgenoodig-d- Ook gansch de bevolking- der stad. De leerlingen der Vrije Katholieke Scholen moeten vergaderen in hun school, om vandaar gezamenlijk naar den Dienst te komen. In de kerk zullen beeldekens met portret uitgedeeld worden. (i)_ Wij hebben het hier, alleenlijk tegen do miaiinem van die affiche die, zonder mandaat, door hun verkeerde propaganda, hat offici-eet onderwijs een slechten dienst bewijzen. EEN AANDOENLIJKE PLECHTIGHEID TE KUSNACHT Uit Zwitserland wordt ons' geschre ven Maandagmorgen, om 8 uur, waren de bedevaarders naar het internationaal Vredescongres! te Rome, uit Luzern ver trokken maar Kusnach, waar Koningin Astrid zoo vreeselijk den dood had ge. voorden. j Rond 8 uur 's morgens bevond men zich ter plaatse. Heerlijke bloemen en kransen duidden de plaats aan waar Hare Majesteit wast gevonden. Een, laltaar werd opgetimmerd en een requiemmis opgedragen door Dom Van Assche, Abt van de Benediktijn-er abdij van Steenbrujgtge, hoofd der Bedevaart. De Belgische Consul te Luzern en ook de Z. E. Heer Pastoor van Kussnach, die de Koningin berecht had, waren aanwezig. Het was zeker, een roerend oogenblik toen allen knielden om de Heilige Com munie tei ontvangen tot zielelafenisi der (betreurde Vorstin. Op den achtergrond het Driewoudcn- sted-enmeer, op den voorgrond de fata le boom, tegen denwelke de auto- botste, en verder een berg bloemen, waar de doode Koningin werd (gevonden..., TE STOCKHOLM Uit Stockholm, 3 Sept. Een plech tige requiem-mis ter zielelafenis van Koningin Astrid, werd heden opgedra gen in de Ste-Eugenie-keck, in tegen woordigheid van een zeer. talrijke, in. getogen menigte. De Koning was vertegenwoordigd door -een zijner intieme kamerheeren. Z. K. H. Prins Eugeen, oom der over leden Koningin, de leden der regeer ing, de vertegenwoordigers van het Hof, van, Buitentandsche Zaken, het voltallig di plomatisch korps, met vooraan den Bel gischen Minister baron Villenfagne- de Sorinnes, woonden de indrukwekkende kerkelijke plechtigheid bij Op een met leliën versierden Kata falk waren een kroon en een scepter neergelegd. Prins Eugeen diep getroffen kan zijn tranen -niet weerhouden. TE BERN Door het toedoen van het Belgisch' gezantschap, te Bern, werd gisteron morgen, in de kerk van de H. Drievul digheid een zielemis opgedragen, tot zielelafenis.' vaa Hare Majesteit Konin gin Astrid. De rouw werd geleid door graaf d'Ur- sel, Belgisch minister, omringd van de leden van het gezantschap. De leden van den Bondsraad, die te Bern aanwezig waren, vergezeld van twee kanseliers, woonden de plechtigheid bij, evenals al de leden van het diplomatiek en konsu- lair kotrps», geaccrediteerd in de Zwit- sersche hoofdstad. Alle Belgische kon- suis in Zwitserland en talrijke leden der, Belgische kolonie waren eveneens aan wezig,. Werden verder nog opgemerkt, de le den van den staatsraad van Bern en van; den gemeenteraad, talrijke hooigere offi cieren van het leger, hooge ambtenaren der federale en kantonale diensten ma gistraten, hoogleeraars, enz. De prach tige H. Mis werd opgedragen door Mgr. di Marigna, apostolisch Nuntius ter wijl het koor de «Requiem» uitvoerde van Goll-er en de mis van Tinei. In Berlijn werd een plechtige mis opgedragen ter nagedachtenis van Konin gin Astrid, terzelfdertijd als de dienst in Ste Gcedcle plaats had. Het diploma tisch korps was volledig aanwezig, alsook vertegenwoordigers van het Reich.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1