Belgiscli iaebt iD beslag genameoi. Rijkdom en Armoede Storm ov6F Florida Drie Arbeiders dcodgeblikssmd in Holland De Volkenbond kwam Donderdagavond weer bijeen Oudstrijders, aller landen Vereenigt U Diefstal te Brussel Brand te Antwerpen 7 September. H. Claudius. Ge- fcoren te Salins in 603, werd hij geeste lijke en was een voorbeeld voor allen. 'Na 7 jaar episcopaat, trad hij uit'nede righeid af en ging in een klooster leven. Jïilj stierf in 693. Verlenging van de schoolplicht. •Men weet dat de regeering besloten hoeft den schoolplicht voor de jonge werkloozen van 14 tot 16 jaar.te ver lengen. In het departement van Open haar. Onderwijs: houdt men zich th'ans ïïnutk bezig met hét voorbereiden van onderrichtingen, die- eerlang aan de hoofden van de onderwijsgestichten zullen overgemaakt worden. De minis ter heeft, in verband hiermede herhaal delijk besprekingen gehad met school hoofden. De wedden van het Staatspersoneel. Wegens de stijiging van het index cijfer en op grond van de aangegane (verbintenissen, worden de loonen en wedden van het Staatspersoneel met 5 •t.h. verhoogd met ingang van Oktober. Dit geldt ook voor het personeel van de jprovinciën en van de gemeenten.Dit zal natuurlijk een hooger uitgave eischcn ivan de openbare besturen. Het is 'even- Wel geen nieuwe maatregel, maar. enkel de toepassing van de vroeger uitgevaar digde wedderegeling. IVIet het vliegtuig op jacht. In den staat Texas (Mexico) is het aantal arenden dusdanig toegenomen, dat deze roofvogels een groot gevaar voor het yce geworden zijn Vooral "schapen en lammeren hebben het hard te verduren. Nadat meni op verscheidene wijzen getracht had, de roofvogels te bestre den, heeft men thans zijn toevlucht tot een vliegbuiigi genomen. Op een hoogte van vijftienhonderd meter cirkelt deze machien boven dé bedreigde hoeve en zoodra de arenden' in het zicht komen, worden zij met een' machiengeweer be schoten. Na de eerste proeven heeft men bevonden dat deze methode een goeden uitslag oplevert. Handelsovereenkomst tusschen Belgie en Rusland onderteekend. De voor- loopiige handels-overeenkomst, gisteren te Parijs geparafeerd, tuss-chen de ver tegenwoordigers van Beïgïe en Rusland, werd heden avond getpekend in den ze tel van de handelsdelegatie der Sovjets. Deze conventie regelt voor een duur- .tijd van drie jaar de handelsbetrekking tusschen de Belgische en Luxemburg- ische economische Unie en de Sovjet Re publieken. Zonderlinge verschijnsels te Luik. Honderden toeschouwers stonden in den namiddag op de oevers van de Maas te zien naar werkelijk karrevrachten öoode visch, die door den stroom wer den medegevoerd. Talrijke personen trachtten de visch met een schepnet op te halen en te verkoopen in de stad, maar de politie werd tijdig genoeg ge waarschuwd om dit te belletten. Een paar emmers visch werden naar het stadslaboratorium gedragen, om de oorzaak van de vergiftiging na te gaan. Verder wprd gémeld dat het water 'der beek van St. Medard, moet vergif tigd zijn. De visschen gaan er in dood cn talrijke hoornbeesten welke er aan gedronken hebben kwamen om. '41 site Vervolg. Hij liet hem in den waan, dat hij nog hltijd Franklin Milword was, en zeide hem dat hij voor eenigen tijd, wegens den ongunstiigen staat zijner zaken zij ne vrouw verlaten had, doch daar er onverwachts eene. gunstige verandering in zijn lot was gekomen, haar, in den voorspoed wilde laten deelen, dien hij thans genoot, en daartoe met haar spre ken wilde of althans haar adres moest hebben. Op voorstel van den uitdrager werd besloten de volgende aankondiging in den Times-» te-plaatsen Agatha Milword wordt verzocht zich ten spoedigste te vervoegen ten kantore van den uitdrager Bragswell, die haar goede berichten aangaande haren echtgenoot kan mededeelen..» Deze oproeping verscheen nog den zelfden avond in het alom gelezen nieuwsblad en werd daarin zes' weken achtereen op eene in het oog vallende plaats herhaald, zonder dat zich ie mand bij den uitdrager opdeed of eenig bericht omtrent Agatha ontvangen werd. Milword verliet gedurende dien tijd de hoofdstad niet. Hij verveelde zich doodelijk, maar hij wenschte hiet naar Jocelyns-Rock terug le koeren dan nadat hij zekerheid omtrent den toe stand zijner vrouw verkregen had en wellicht vrij kon handelen. Na verloop der zes1 weken beigaf Mil word zich terug naar het kantoor van den wit drager om'met hem le overleg gen wat er vorder gedaan kon worden. Nu mijne vrouw, in spijt van al Geneve, 5 September. Donderdag avond kwam de Volkenbondsraad weer bijeen ten einde den afgevaardigde van Abessynie gelegenheid te verstrekken den Italiaansche afgevaardigde van ant woord te dienen. De h. Aloisi verlaat onmiddellijk zijn stoel aan de tafel van den Raad om de uiteenzetting van de tegenpartij niet te hooren. Hij wordt voor enkele oogen- blikken vervangen door den h. Rocco, lid van de Italiaansche afvaardiging. De h. Jeze gaat uit van het standpunt der toepassing van artikel 15 van het verdrag waarin voorzien wordt dat. elk lid van den Volkenbond een geschil voor den Raad mag brengen dat een verbrer king kan tengevolge hebben. De Raad zal wijse-liijk handelen, zegt spreker, in dien hij een afvaardiging gelast voor stellen in te dienen die een oorlog kun nen voorkomen:. Zijn land zal hieraan ijverig m-edehelpen. De Abessyniscïye regeering hernieuwt haar protesten van de' vorige zitting te lgen de bewering van Italië. Zij beseft ten volle rio waarde dezer .aanvallen. In dien de Abessynische regeering.-evenals de groote staten van: wapens en van mu- nities was voorzien zouden dezo aan vallen zich niet voordoen. Het gpvaar is groot zegt de) h. Jeze. Abessinie wordt door de regeering van Rome buiten de wet gesteld. Rome wil geen verdragen meer erkennen en kent zich -een boven natuurlijke zending toe en wil niet dis cussieeren met de regeering van Addis Abeba op gelijken voet. De Raad zal- wel willen onderzoeken of achter deze' verontwaardiging geen slechte inzichten schuil gaan. A.bessynie wil zijn volk niet aan een militair re giem onderwerpen, dat hier door Italië zou worden ingevoerd. Het zal alle vër- bintenissen nakomen en stelt zijn be trouwen in den Volkenbond wiens be staan in het gedrang komt als het zijn verantwoordelijkheid niet opneemt. De Raad zal zich uitspreken over de betéèkënis van artikel 10 van het pact dat de onschendbaarheid en de onaf hankelijkheid der'Staten waarborgt. Het is op dit oogenblik dat de. h Roc co de zaal verlaat. Er is geen vertegen woordiger van Italië meer aanwezig. Men is verbaasd over deze handelwijze. De h. Jeze gaat voort en vraagt den Raad te willen denken aan de maatrege len. dit om een einde te stellen aan de militaire maatregelen die door de Ita liaansche regeering wérden '.getroffen.1 Als Abessynité zijn onaflinrikeli,fitheid verdedigt, verdedigt, het tevens deze van al de leden van den Volkenbond. Het gaat er om te weten of de staten kunnen rekenen op. den steun ben ver zekerd door art. 10 en 1.5. van bet pact ingeval zij zich moeten verdédigen te gen de hebzucht van machtige geburen. Gij kent allen de ramp die Abessynie bedreigt en met Abessynie de wereld vrede. Abessynie vraagt u te willen zeggen of oen klein land in den steek wordt ge laten als bet wordt bedreigd en dit ten prijze van de waarborgen van het pact. Tijdens de vertaling in liet Engelsch van de rode van den h. Jeze hadden le vendige woordenwisselingen plaats tus schen den h. Rocco, die zijne plaats had verlaten, den voorzitter van den Raad en don h. Laval. Deze laatste hield intus- schen 'besprekingen met de lib. Eden en Avenol. Spiljts deze gesprekken blijft de plaats van Italië ledig terwijl Litwinoff aan bet woord komt en zal overigens ledig blij- deze oproepingen, niets van zich heeft laten hooren, zeide hij tot den uitdra ger, begin ik er hoe langer hoe meer voor te houden, dat zilj niet meer in le ven is. De zaakwaarnemer schudde bedenke lijk het hoofd, en antwoordde Het kan ook gebeuren dat uwe vrouw den «Times» niet in handen ge kregen heeft. Wie krijgt den Times niet in handen vroeg Milword. Of wie. ver neemt althans niet van anderen wat er in staat Misschien bevindt uwe vrouw zich bij lieden, die met haren waren naam onbekend zijn, en dus< niet op de ge dachte kunnen komen om haar uwe oproeping mede te dêelen. Milword kon de gegrondheid dezer opmerking niet loochenen, en begon daarenboven te vreezen, dat Agatha de aankondiging, zoo zij er kennis van had bekomen, wellicht als een strik had be schouwd. door haren man gespannen om weder in bezit van den kleinen Cor- nelus le komen. Hij kon dan ook zijne smart niet ontveinzen, dat hij nog geen ■stap verder was dan toen hij te Londen kwam. Evenwel achtte hij het. middel van openbare aankondiging het eenige wat hem in zijne positie overbleef. Het zal goed zijn, vervolgde Mil word, dat de aankondiging nog een paar maanden gepla»ats't worde. Zoolang kan ik echter niet te Londen verblijven ik moet op reis en weet niet waar ik mij in de eerstevolgende maand zal ophou den'. Vervoegt mijne vrouw zich bij u of Verneemt gij iets omtrent haar, laat. ven gedurende heel de redman den Eus- sis'chen afgevaardigde.: Anderzijds wordt gemeld dat baron Aloisi die zijn plaats in de Raadszaal had verlaten naar zijn hotel is weerge keerd voor een telefonisch onderhoud met. Mussolini. De h. Litvinoff drukt er allereerst zijn spijt over uit dat de conferentie van Parijs; is mislukt, temeer daar Rusland gedurende 10 jaar op vredelievenden voet' fnet Italië heèft omgégaan. Hij ver zekert dat Italië de grootste sympathie van Rusland geniet. Nochtans kan hij de methoden van Italië niet goedkeuren. Niets in het pact laat toe een onder scheid te maken tusschen rassen en ze den in den1 Volkenbond, óm verachterde volkeren ter hulp te kom<«i,'moeten an dere dan militaire middelen gevonden worden'. Dit zijn slecht* algemeene op merkingen, zegt de. h. Litvinoff. De Sovjet-Unie,heeft 'slechts deel wil len uitmaken van den Volkenbond om t-e kunnen werken aan den wereldvrede'. De Raad mag voor niets achteruit deinzen om eén'gewapend conflict te- beletten. Dé voorzitter slopt de 'vergadering, met xle hóóp dat bij 'dé volgende bijeen komst aan-den raad een té volgen pro- ceduur zal kunnen voorleggen, dit om liet onderzoek van het geschikte verge makkelijken Later wordt meegedeeld dat de h. Aloisi den volledigen tekst beeft ge vraagd van de rede van? den Abessyni- s-chen afgevaardigde en daarop zal ant woorden. Miami, 5 Sept. Meet weet nog steeds niets over het lot van duizenden personen'in de streek van de Keys, een reeks van eilandjes die in de verlenging van Florida liggen. Volgens iSlommigé bidden zou het. aan tal dooden 700 bedragen, maar volgens ambtelijke mtededcelingen, die in het vage blijven wegens het gëbrek aan ver bindingen, zou het aantal slachtoffers 200 niet te hoven gaan. De plaatselijke overheden en de fede rale regeering treffen de noodige maat regelen voor hulpverleening aan de ge teisterde bevolking. Men vreest -een nieuwe aorkaan. Miami, 5 Sept.-De redding van' de reizigers en de bemanning van dc «Di xie» gaat met .gröote moeilijkheden ge paard en moest stilgelegd worden hij het vallen van dép nacht. Voor het 'óogénbïik ft&rb'en 110 reizi gers en 54 leden van de bemanning de Dixie verlaten. Jn bel geheel bevonden zich, zooals gemeld, 384 per sonen aan. bo'ord. Vair de' zeven booten, die de «Dixie» omringden1, zijn reeds verschillende met schipbreukelingen aan boord naar Miami en andere havens vertrokken. Volgens de laatste mededeelin.gen van den kapitein van de «Dixie» is de boot lek, maar zou de toestand voor het oogenblik nog niet dreigend zijn. Miami, 5 Sept. De passagiers van de paketboot «Dixie» werden aan boord van de reddingsbooten opgenomen. Het «American Legion» heeft aan den president Roosevelt en'den beheerder van liét federaal werkloözcnfonds, Hop kins, gevraagd een onderzoek in te stel len naar de reden waarom de oud- strijders, in dienst van voornoemd be heer, niet van de Keys-eilanden werden verwijderd, toen het stormweder aan gekondigd werd. liet. dan terstond weten aan een mijner vrienden, Humphrey die te Shorncliffe woont, als zij mocht komen opdagen wil ik eene schikking met haar maken, waardoor zij vcya eene onbezorgde toe komst verzekerd zal' ziljh. Lord Haug'hton keébde rechtstreeks naar Jocelyns-Rock terug. Hij deed da gelijks1 een wandelrit, 'werkte druk met zijn rentmeester, maar legde bij nie mand bezoeken, en vermeed zorgvuldig den omtrek van Atobéyi en alle plaatsen, waar hij vermoeden bo-n Laura of ie mand harer vrienden te zullen ontmoe ten. Dagelijks vergewiste, hij zich van de plaatsing der aankondiging in den «Ti mes» em ging zelf de moe'der van Humphrey vragen of er niets vóór liern gekomen was dóch de Londensche zaakwaarnemer liet niets van zich hoo ren en bewaarde ook liet stilzwijgen nadat de aankondiging opgehouden had in den Times te verschijnen. Nul meende Milword, dat hij- tot een besluit moest komen. Doch tot welk besluit. Was Agatha dood De moge lijkheid bestemd wel, dé waarschijnlijk heid was zeer groot -maar dit alles gaf slechts pijnlijke onzekerheid. En al werd die onzekerheid wéggenomen, dan n-og moest over zijn ghnsch verleden een dichten sluier hangen. Nooit zou hij den moed hebben om voor Laura en de igansche wereld zijn verleden te ver halen. Zou niet zelfs de laatste vonk van genegenheid, die juffrouw Walter' voor hem had worden 'uitgedoofd, als zij vernam dat hilj in eene armoedige buurt van Londen zijne dagen aan' de zijde •eerter besotoonkefïë vrouw had 's Gravenhage 5 Sept. Arbeiders die, wegens het- zwaar onweer dat boven de streek woedde, in een werkkeet te Megen, waren gaan schuilen, werden door den bliksem getroffen. Drie van hen bleven op slag dood. Vijf andere liepen' zware brandwonden, op. Hoe het ongeluk plaats had Honderden werkloozen zijn voor het oogenblik te werk gesteld bij de Maas kanalisatie. Toen in den namiddag een geweldig onweder losbrak boven de streek, zochten de werklieden een schuilplaats in de houten Loodsjes, die in de nabijheid gebouwd werden en waarvan de daken met gegalvaniseerde platen bedekt zijn. OP een van die keten viel de bliksem Volgens de getuigen van het ongeluk was het als een vuurbal, die op de Loods neerplofte. Onmiddellijk werd hulp ver leend, maar de deur moest- met geweld opengemaakt •worden. De acht werklie den, die zich in de loods bevonden, la gen op den grond. Drie van'de arbeiders'waren doedge- bliksemd. Het zijn J. Van den Boogaard, II. Arntz en J. M. Arts, alle drie gehuwd en familievader. De andere slachtoffers, waarvan J. Van de Vondervoor er het ergst aan toe is bekwamen zware brandwonden aan armen en beenen. Op bet congres van de Fidac (verbond van oudslrijders uit de geallieerde lan den) dat heden te Brussel wordt- gehou den, beeft de commissie voor buiten- landsche aangelegenheden een resolutie aangenomen, waarin, de leiding van de Fidac' wordt verzocht., in contact te tre den met de oudstrijders van1 de vroege re vijandelijke mogendheden, tot ver dediging-van. den vrede. Men wil trachten minstens eens per jaar samen te komen, teneinde gemeen schappelijk de vragen te bespreken, welke betrekking hebben 0:p, het hand haven van den wereldvrede. Een bestendige commissie zal wor den samengesteld, bestaande uit een vertegenwoordiger van1 elke natie, tot liet. beleggen van deze bijeenkomsten. Het congres erkent- voor iedere» ver- eeniging het recht met de oudstrijders van de oude vijandelijke mogendheden in contact te treden, mits de Fidac op de hoogte wordt gehouden en geen be slissingen worden ge'nqmen. welke in strijd zijn met den geest van de Fidac. Ben Vlaamsche plechtigheid in het Hoi van Beroep Bij de officieele: opening van liet ge rechtelijk jaar vóór het Hof van Beroep te Brussel, zal dc officieele rede dit ijaar door den Procureur-Generaal worden gehouden in de Nederlandsche taal. Vol gend jaar zal hetzelfde geschieden voor het Hof van Cassatie en zoo verder al ternatief voor het eene en het andere Hof. Wij veronderstellen, dat. deze nieu wigheid niet zonder een zekere» ontroe ring door vele leden van deze hoogste gerechtshoven zal worden onthaald maar voor ons, Vlamingen, zal zij een schitterende 'bevestiging zijn dat door de jongste taalwet in gerechtsaangele- genheden een beslissende verovering werd gedaan voor de -uiteindelijke en ge- heele rechtsgelijkheid der Vlamingen. We wenschen den heer Procureur- Generaal op voorhand geluk met deze eerste Nederlandsche rede 1 doorgebracht En hij niet onherstel baar in de algemeene achting dalen, wanneer alles bekend werd, wat de te genwoordige heer van Jocelyns-Rock als Franklin Milword gedaan en gele den had, al was zijn lot ook grooten- deels het onvermijdelijk gevolg ge weest van de ontaarde handelwijze van den ouden graaf Philip en diens z'oon Edgar. Een van beiden dus hij moest, om zijn eerste huwelijk, de hoop op Lau ra's bezit opgeven, of hij had zich zon der verder uitstel aan haar te verkla ren. Dat oers-te huwelijk was wel geen groote hinderpaal voor zijne plannen. Ware hij slechts zeker, dat zijne, vrouw nog ijn leven was en met hare wioon= plaats bekend, liet zou hem niet moei lijk vallen zich van haar te doen schei den, volgens de wetten, zoowel van de Anglikaansche kerk, als van zijn Land. Maar de openbaarheid, de vreeselijke openbaarheid Zoo. voerde hij in ziijn binnenste een hevigen tweestrijd en bracht daarbij in de eenzame vertrekken van zijn kasteel rustelooze dagen cn slapelooze nachten door. Alleen de «Times vermocht af cn toe eenige afleiding te verschaffen. Dan verslond hij soms dit groote we reldblad van-het begin tot het einde, 't Eerst viel steeds zijn oog op de plaats waar zoo lang de oproeping was ver schenen. Verwachtte hij nog wellicht antwoord op dezelfde in 't oog vallende ruimte Zoo ja, het zou te vergeefs zijn In gedachten verzonken zat hij op een volgenden mongen weer met het -groote nieuwsblad in de handen, toen, Duinkerke, 5 Sept. Een motorboioit van den toldienst heeft op de reede van Duinkerke een Belgisch jacht aange houden, inhoudende drie' ton. jodium. De bemanning had getracht-bet jacht aan dc aandacht van den toldienst te ont trekken. De waarde van het in beslag genomene is 300.000 frank, terwijl voor de. lading een invoerrecht van niet minder dan 460.000 frank verschuldigd was. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Trekking van de 12e snede (bruin-roode biljetten), van de KOLONIALE LOTERIJ Koop uw briefje zonder verwijl Donderdagmorgen tradén twee jonge lieden den juweclwinkël binnen van M'. Berstein, in de Heuvelenstraat té Brus sel. Ze vroegen óm vërschijiendei jui. weelende,zién, Gébruik makend;van een oogenblik -onoplettendheid vanwege den juwelier, stal een der rekels een ring die een waarde heeft van 70.000 frank. M. Bernstein constateerde den dief stal slechts na het vertrek der deugnie ten. De politie van het parket stelde een onderzoek in. Donderdaignamiddag is door een tot hiertoe onbekende oorzaak brand uit gebroken in eene fabriek voor kinder wagens toebelioorende aan den h. Van den Bosch in de Ceulemansstraat, te Antwerpen. Van zoodra het onheil werd opge merkt werd de brandweer onmiddellijk verwittigd en deze verscheen dan uok aanstonds ter plaatse onder de leiding van luitenant Courant. Eem auto, twee handwagens en aller hande benoodigdheden v-oor het ver vaardigen van kinderwagens bleven in de vlammen. Er is aanzienlijke schade. Door de politie van de lie wijk werd een onder zoek ingesteld Schrikkelijk Verkeersongeval te Antwerpen Op den St-Bernardschen steenweg, .greep Donderdagmiddag, rond twaalf uur,' een vreeselijk tramongeval plaats, waarbij een fietser in zeer tragische omstandigheden het leven liet. De 19-jarige Emiel Caers, monteer- dor wonende Kilst,raat, 6, te- Hoboken, reed per rijwiel in de richting van voor noemde gemeente. Ter hoogte van do Bosschaertstraat wilde, hij een groep' fietsers voorbijsteken, met hot onge lukkig gevolg dat hij een der wierrij ders aanhaakte en van zijn fiets werd geslingerd. Op hetzelfde oogenblik kwam een tramriijtuig voorbijgereden en de ongelukkige kwam onder den sleepwagen terecht en het hoofd word letterlijk onder de wielen vermorzeld. Ook de linkerarm van liet slachtoffer was vreesolijk verminkt. De dood moet' oogenblikkelijk geweest zijn. De tramdienst bleef geruimen tijd gestremd. De politie der 9o wijk gelast te zich met de eerste wettelijke vast stellingen en verwittigde het parket dat ter plaatse is afgestapt. Het stoffelijk overschot van den ar men wielrijder werd naar het dooden- huis overgebracht. hij opeens, als uit een droom wakker schrok. Kon hij zijne oogen gelooven Zou het mogelijk zijn. Inderdaad, het signalement der drenkelinge, waarop zooev-en zijn oog viel, kwam al te tref fend met dat zijner vrouw overeen. Hij -lag" en' herlas... zij kon, zij zoui, ziij moest het zijn Reeds maakte hij zich gereed om den volgenden morgen tijdig naar Lon'den te vertrekken om dadelijk door 'bemid deling van den uitdrager een nader on derzoek te doen instellen. Toen hij klaar stond om te vertrek ken, kwam Humphrey met -een brief. Haastig opende hem de graaf, 't 'Was een brief van den uitdrager. De ijveri ge man had zijn onderzoek naar de vrouw van zijn klient niet giéstaakt'. Daar hij door graaf Haught-on in het bezit was gesteld van het siignalemenC zijner vrouw, en ten andere de berichten in den «Times steeds ijverig las, was hij veel vroeger bekend geworden met) de opvallende overeenkomst der beide signalementen. Hij was dadelijk met zijn onderzoek begonnen en met den besten uitslag. De vrouw van Lord Haughlon was volgens uitspraak deij' gerechtelijke schouwing in staat van delirium tremens te water geraakt daanu.it levenloos opgehaald. Op aan wijzingen van den uitdrager werd dè vader der drenkelinge verwittigd, die weldra het misvormde lijk als zijnde, dat zijner dochter herkende. De uitdrager liet zicih eene wettelijke*- verklaring van overlijden geven enj zond deze aan het door -graaf HaughtoÉfc opgegeven adres* 't Vervolgd

De Volksstem | 1935 | | pagina 2