BELGIË WEENT EN TREÜRT Onze Liere Vrouw Geboorte 8 Het Italiaansch- Abessioisch Geschil Zondag SEPTEMBER 1935 XXXXI® JAAfUAAJVG. EUMMJUt 235 Kerkstraat, 9 en St Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen (Publiciteit buiten het Arrojid. AALSÏ Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan te Brussel - Rue de Richeleu, parjis Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres 3V- C, 2. O. L. Vr. Geboorte Zonop5,17 Zon af 6,19 V. M. 12 L. K. 19 UIT HÈT LEVEN. Edele Astrid, Gij hebt als koningin geleefd zooals de mooie geurige rozen leven de tijdruimte van een morgenstond! Want als een bloemzoo schoon was utv hooge leven midden van ons... heerlijk geurden uwe deugden als trouwe gade zorgvolle delicate mee.Ier, minzame konin ginrijk aan eenvoud... prijkend toren hoog door uw prachtige geestesgaven, boven de grootsten van uw volk, en toch zoo tactvol u ncderbuigend over de nooden en de ontberingen van de min begunstigden door 't levenslotze allen samensnoerend in c'cn warme bejegening van teederheid en liefde Nu zijt Ge niet meer "Daarom is droefheid in alle harten.daarom is smart van uw koninklijken Echtgenoot diep en eindeloos als de zee Ook de klei nen beweencn U en voelen de bange leemte die uw tragische heengaan veroorzaakt. Maar ze weenen niet als dezen die geen hoop hebben Al kunnen we ook niet altijd Gods Vaderlijke Goedheid samenknoopen met het lijden welke Zijn schepselen on dergaan, toch weien we dat alles door Hem voorzien is en gewild of toegelaten, maar altijd met barmhartige bedoelingen gericht naar ons ivelzijn Geen musch valt van het dak, geen haar valt van ons hoofdwon der de toelating van den Vader in den He mel, is dat geen Evangelietaai God heeft dus toegelaten dat onze ge liefde Vorstin slachtoffer werd van een bloedig auto-ongeval. Hij ivee-t waarom Wij zullen het niet wagen Hem reken schap te vragen van Zijn ondoordringbare raadsbesluiten (quis est consiliarius ejus) zegt St Pan lus. Wie zou zich durven aanstellen als Zijn raadgever Gij zijt Rechtvaardig en Goed, o Heer, en uw oordeelcn zijn rechtmatig Wij weten dat Gij een kunstenaar zijt, een liemelschc. Goddelijke Kunstenaar, die met de. hoogste inspiratie de beproeving en het lijden hanteert, om met ongeëvenaarde vormen een prachtstuk uit 's menschcn geest te bijtelen Deze tweede slag treft diep onze Koninklijke Familie... Gij vormt onzen edelen vorst tot ee.n ideaal van zieleschoonheid. En zon er geen geheimzinnige wet het leven der enkelingen behcerschen, een wel die alles wat verheven is en mooi, wat glanst en schittert boven het getvone en het alledaagsche, ook kort maakt van duur?.. Er zijn zielen die te veel adeldom bezitten om lang aan 't slijk der aardsche stof, dat hun lichaam is, verbonden te blijven..., er zijn ook verheven wezens op deze bezoedel de aarde, wier rijke deugdenkrans Gods oog bekoort en door de reine engelen ge plukt worden en overgeplant in betere en zonniger oorden. Zong de geniale Vondel het niet in heerlijk, sierlijk vers Iïaal me ilic roosje, Serafijnen Uit de dorre zandwoestijnen Van het ondermaansche diep Maar daarom ook zijn zulke zielen nooit dichter bij ons dan door hun dood Wie was het uwer die het troostvolle u-oord neerschreef "de dooden zijn geen afwe zigen, ze zijn alleen onzichtbaar Onzichtbaar en toch reëel zal dan ook de invloed zijn van onze betreurde Konin gin op haar voorbeeldigen en adelvollcn Echtgenoot, op haar lieve kleinen die nu mijmerend ronddoolen in 't ruime paleis, waar de zon der Jcoesterende moederliefde verdwenen is omp>laats te maken voor de bange donkerte van 't weesje zijn!... De adel van haar verheven ziel spreekt nu luider dan ooit tot haar ontredderd volk, dat nog altijd van de diepe ontroering ivelke haar onverwacht verscheiden bracht, niet hersteld is en dat nu hun aller Koningin en Moeder gestorven is, het groot verlies bewust wordt welke haar heengaan met zich bracht. Hoog de harten van vorst en volk Uit het offer wordt de zegen geboren Daar moet nog veel begenadiging ons Vorsten huis en land voorbehouden zijn, want de harde slagen welke de Koninklijke Fami lie in droefheid dompelden het tragisch afsterven van Koning Albert en 't men- schelijk gesproken, verschrikkelijk overlij den van de jeugdige Vorstin, zullen krach tiger dan welke bede ook, den Vader van hierboven stemmen tot ontferming mede do ogen. Op 't Belgisch volk weegt thans een liefdevolle plicht het vroom aandenken aan Haar, die binst het korte rijk dat ze doormaakte, toch zooveel verwezenlijkte, dat allen iveenen om haar ingang naar het rijk der dooden!... de begeesterende drang naar de navolging van haar hooge deugden! nooit wankelende trouw aan haar vromen Levensgezel..., ideale Vrouw en Moeder, minzame en liefdevolle Vorstin, die een hart droeg in haar boezem, groot genoeg om elke ellende, elke smart van haar onder danen te leyiigen en te troosten. Nu ze slaapt den slaap der dooden, nu "haar ziel juicht met engelenkoren..spreekt ze ons toe en prent heel diep in 't hart van 't Belgisch volk, haar zoo dierbaar en groot levensideaal dat het beslaan van alle Belgen beheerschen moetGod en het vaderland dienen Aan Cesar, dat is aan Vorst en natiegeven tv at ze liet recht hebben op te eischen orde, tucht, vrede en christene verstandhouding, opdat het land mooier worde en grooter Aan God, de naleving van Zijn icetten en geboden, als hoogste uiting van het onderhouden der opperste Wet Gij zult den Heer uw God beminnen uit geheel utv hart en boven alles Alle oprechte Belgen vereeren in hun gestorven Koningin, die ze smartvol be te cenen, de type van liefderijke toewijding voor huisgezin, vaderland en volk, de alles ovcrhcerschendc piëteit voor den Goeden God. Bij de diepe ivonde ivelke dit onschat baar verlies in onze harten heeft geslagen, ligt voortaan de heelcnde balsem: zij blij ft ons lief hebben ook hier boven, ze waakt over Koning, prinsjes en onderdanen, zc\ bidt voor het welzijn van allen Offer en- gebed zijn dragers van nieuwen en rijken zegenDENDERZOON Bij dit nummer behoort een bijvoeg eel en bestaat uit zes bladzijden. VPEESELIJ KE LUCHTVAARTRAMP IN FRANKRIJK Twee bombardementsvliegtuigen van hel, 2e eskadrille van het 2l«st»e« .eskader van Nancy, kwamen Donderdagavond •b'oven Saint-Jean-au-Bois in botsing en plio-ften" te pletter. Een der vliegtuigen was een brandende fakkel. Het viel na bij de mairie en veroorzaakte brand aan •een houten barak. Het andere vliegtuig kwam in een veld terecht, ge legen op (1.500 meter van het dorp. De vijf inzit tenden van eerste vliegtuig wanen jam merlijk verkoold. De vijf inzittenden van het andere toestel werden gediood in den val. De vaststellingen betreffende de eenzelvigheid der slachtoffers werden tol dusver niet gedaan. De generale staf der krijgsluchtvaart te Reims heeft zi-eh (onmiddellijk ter plaatse begeven, even als de rijkswacht van Rethel. Een piket van het Ols'te mfanterieregiment werd aangeduid om de toestellen te (bewaken, tot. na de hersam ens telling der feiten. Onmiddellijk wanneer hij op de hoioigte werd gebracht van het ongeluk, heeft, generaal Denain. minister van Lucht vaart zich naar Saint-Jcan-au-Bois be geven. De oorzaken van het ongeluk Uit Reims worden volgende inlichtin gen vernemen over het luchtvaartonge luk te Saint-Jean-au-Bois: Beide veron gelukte toe-stellen maakten deel uit van een groep 12 tioestellen van het 21ste eskader van Nancy, welke deelnamen aan de oefeningen. Deze groep was ge hecht aan dc troepen van het Noorden en had verscheidene zendingen te ver vullen in zake bombardieering der Zui delijke troepen, welke een gnciote voor uitgang maakten. Rond 16 uur werd er bevel gegeven de kolonnen, welke inj be weging w-aren aan te vallen, op den weg naar Rethel en op de verkeerswegen rond Beime. De 12 toestellen vertrokken om hun zending te volbrengen. Wanneer deze zending geëindigd was, verdwenen de bombardementstoestellen in een wolk ruim 400 meter boven de aarde, tenein de aan de achtervolging dier vijandelij ke jachtvliegtuigien te ontsnappen. Om uit deze wolkenlaag te geraken, moes ten de toestellen 1.500 meter stijgen. Kort daarop gaf de bevelhebber van de groep bevel te dalen.Het is dan dat zich het vreeselijk drama heeft voicrgedaan. Twee toestellen, eik van 7 ton, botsten tegen mekaar met een snelheid van meer dan 200 km. per tuur. Men veronderstelt dat deze botsing zich moet hebben voior- g.edaan op' ongeveer 1.400 meter' hoogte. Do inzittenden waren zoo verrast dat zo geen gebruik van hun valscherm kon den maken. Het puin van het toestel, dat ten gronde te pletter stortte, werd op meer dan drie kilometer afstand van Saint- Jcan-au-Bois aangetroffen. Slechts vier lijken konden lot dusver worden on truimd. Zij werden in het doek der val schermen gewikkeld. De zes andere lij ken erg verminkt, werden to^dusver nog niet van onder het puin gehaald. IN DEN VOLKENBOND Het verlaten der raadzaal door den Italiaanschen afgevaardigde Genève, 6 Sept. De Italianen ver klaren, dat de opdracht van Aloisi aan Rocco, lom de raadzaal te verlaten, het 'gevolg was van den zeer scherpen toon waarop Jeze de Abessynische verwijten aan het adres van Italië uitsprak. De Italianen zijn bovendien voortdu rend er over geprikkeld dat de woord, voerder vo'or Abessynie aan de raadsta fel niet is een Abessynier zelf, dioch een Fransch advocaat, die voor zijn diens ten door de Abesynische regeering wordt betaald. In Volkenbond skringen heeft men zich natuurlijk algemeen de vraag ge •steld, wat de politieke gevolgen van het verlaten van de raadszaal door de Ita- liaansche gedelegeerden zijn zullen. Men neemt hier aan, dat het Ita'liaan- sche optreden nog niet beteekent-, dat Italië den Volkenbond of de stad Genè ve zal verlaten. Vermoedelijk was het heengaan van Riocco nog niet veel meer dan een dreigende -waarschuwing aan het adres van den Volkenbond. Wellicht echter zullen hieraan ook deze gevolgen verbonden worden, dat Mussolini thans tegen iedere vérdere Volkenbonds'bemoeiïng gekant zijn, o.a. aan Aloisi geen toestemming zal geven, zijn stem te geven aan de benoeming van de bovenbedoelde raadscommissie van drie, voor het veT,dere onderzoek van het geschil. Te Genève is men van oordeel, dat het zeer moeilijk zal zijn een geest van ver. zoening te herstellen. De woordvoerder van de Italraansche delegatie verklaarde zooals gemeld, dat nimmer in de ge schiedenis van den Volkenbondsraad een groiote mogendheid zoozeer beiee- digd was als thans Italië. Aloisi had te.voren van Jèze den tekst van zijn rede gevraagd en nadat hij daarvan had kennis genoimen, had hij zijn gedragslijn bepaald. Een overeenkomst getroffen Genève, 6 Sept. Na meerdere ge sprekken tusschen M.M. Laval en Aloisi, werd eindelijk lovereen gekomen voor wat de benoeming van een comiteit van vijf leden betreft om het geschil tusL schen Italië en Ethiopië verder te on derzoeken.Daardoor ia,in elk geval eene ontspanning gekomen. De bijeenkomst va.n den Volkenbonds raad. Genève, 6 Sept. De Volkenbond- raad vergaderde ten 17 u. 45 in open bare zitting. Wanneer de vertegenwoordiger van Ethiopië aan de raadstafel plaats nam, werd deze door baron Aloisi en zijn me dewerkers., ingevolge besluit van Rome verlaten. De voorzitter deelde mede. dat Italië zich onthoudt om deel uit te maken van de commissie der vijf. Ten 17 u. 40 werd dit comileit me.t eenparige stemmen samengesteld. Maken er deel van uit vertegenwoor digers van Engeland, Spanje, Frankrijk, Polen en Turkije. Nadat de commissie aangeduid was heeft M. Aloisi zijne plaats hernomen. De raad heeft verder de andere pun ten die fop de dagorde stonden afgehan deld. De Commissie vergadert. De commissie der vijf vergaderde en j stelde tot haar voorzitter aan M. Mada- riaga, «spaansche afgevaardigde. 1 Heden Zaterdag, vangt de commissie I haar werkzaamheden aan. Het regent nog steeds in Abessynie De. correspondent van den «Daily Te legraph» seint dat het regenseizoen in de provincie Ogaden voortduurt alsmede in de gansche streek welke aan Ita liaansch Erithrea grenst. De gansche streek staat ondc warter. De Abessynsche voorzorgsmaat regelen Addis Abelbai 6 Sept. Een hoofdof ficier van het Abessynsche leger heeft- Reuter meegedeeld, dat er munitie en' levensmiddelen uit de hoofdstad naar het Wefien worden overgebracht, als voorzorgsmaatregelen togen luchtaan vallen. De vlieger kol. Julian is benoemd f.ot commandant van liet garnizoen Ambo. Zie hiernevens- Bemin ik in zonneschijn de schaduw van berken, Die 'k vlottend zie 't waterkristal bekantiverken 'k Min duizendmaal meer nog, Maria de lommer, Verspreid door uw mantel, die angsten en kommer, Utv mantel, die ijzing én smartc, In 't aanzicht der dood zelfs, verbant uit mijn harte. Op 8sten September, juist negen maanden na het feest der Onbevlekte Ontvangenis viert onz-e Moeder de H. Kerk de vreugdevolle gedachtenis van Maria's geboorte Slechts drie geboorten zijn het voor werp van eene kerkelijke feestviering; die van Maria, die van St. Jan den Doo- per, en de bovenal heuglijke geboorte desi Verlossers. Voor den feestdag der Heiligen neemt de kerk den dag haunner dood, die hun dies natal is of geboortedag genoemd wordt, omdat zij door de dood tot het eeuwig leven zijn overgegaan. 't Is1 voorzeker 's Heilands geboorte, die haren luister spreidt over die van Joannes en ook over die van Maria. Met reden evenwel wordt ook dezer geboor te met een feestviering herdariht. Beider geboorte was heilig. Reeds in den «schoot zijner moeder werd Joannes met d«e genade van den H. Geest ver vuld. Maria werd ontvangen zonder vlek, en bij hare geboorte was zij reeds» tot hootgeren trap van volmaaktheid ge klommen, dan de grootste heilige op het einde zijner loopbaan bereikt heeft. Bei der geboorte was eene oorzaak van blijdschap voor de wereld. Joannes was bestemd tot Voorlooper des Heeren, om zijne komst aan te kon digen. Over hem zei de Engel tot Zaeha- rias, dat velen zich over zijne geboorte zouden verblijden. (Luc. 1. 14). Maria was« degene die ons den Verlosser schen ken zou; zij was de Vrouw, over dewelke God reeds sprak tot zijne zuchtende stamouders in het aardsch Paradijs. aan de gedachtenis van Maria's Geboor te is toegewijd, kunnen wij aannemen, dat die feestdag, ook wezenlijk aan de geschiedkundige dagteekening beant woordt. Eene godvruchtige legende ver haalt dat zekere eremijt in zijne een zaamheid al meermaals op dien dag, hemelsche melodieën gehoord had. Hij bad dan den Heer om te mogen welen, wat dit beteekende; en er w:ierd hem veropenbaard, dat de Engelen en de Hei ligen in de Hemel den feestdag vierden van Maria's Geboorte. De eremijt maakte de zaak kenbaar aan den Paus van Rome, die. er dan ook op aarde eenen Kerkdijken feestdag voor instelde. Volgens het schrijven der H.H. Va ders werd de II. Maagd te Nazareth ge boren. Hare' ouders, S. Joachim en S. Annas waren beiden afstammelingen van Koning David. Luidens de overle vering werd hare geboorte, evenals die van andere bevoorrechte kinderen uit het Oud Verbond, door een Engel ge boodschapt, en werd zij geboren als een lang verwachte huwelijkspand. Hare heilige ouders' hadden de gelofte ge daan, dat zij het kind van God hun. ge schonken, in den Tempel zonden opof feren en aan Gods eeredienst toewijden. Hun. vurig en betrouwend gebed werd «eindelijk verhoord; er werd hun eene dochter gegeven, die zij na,ar het woord des Engels zicudcn Maria noemen, en die de Moeder zou wezen van den beloofden Messias. Eens te meer moeien we op heden Met reden noemen wij de H. Maagd deJ Maria dank zeggen en haren gedurigen oorzaak onzer blijdschap, want waar-' bijstand ingeroepen, opdat we door Haar lijk hare geboorte was eene oorzaak van vreugde voor d«e« wereld: zij was de over. «s'choone dageraad, wiens heltüere pur perglans het opkomen der Heilzon ver- •kIo«ndi|gde. Daar de 8ste September van ouds af, eens1 zouden geraken bij haren Godde- 1 ijken Zoon. Nog meer verkleefdheid, aan haren eeredienst, nog meer betrouwen op eene zoo tot ons genege-ne Hemelmoe- der. Bemin ik, o duifjes, o sterren, o rozen, Uw zachtheid, utv glanzen, uw liefelijk blozen. 3k Min duizendmaal meer nog der heemlen vorstinne Die duif is, die ster is, die. roos is, vol minne Maria, die ijzing en s mar te, In 3t aanzicht der dood zelfs, verbant uit mijn harte MARC. TE MASSOEA, IN ERYTHREA, STAPELEN DE ITALIANEN MUNITIES EN VOORRADEN OP. Julian heeft, het vliegercorps verlaten, omdat de toestellen te oud zijn voor oorlog sgebruik. De Abessijnsche regeering heeft een Zwitsersche militaire missie geënga geerd welke naar men gelooft zal be staan uit tien «officieren, in hoofdzaak experts op artillerie-gebied. Vier Fransche officieren zijn even eens te Addis Abeba aangekomen, do« ii het is onbekend met welk doel. De .troepentransporten niaat Harrar duren voort. In den loop van Donderdag zijn 2000 man per trein vertrokken, vandaag vertrokken 1500 man en Zater dag 3500 man. De voor de versterking van de Brit- sche gezantschap-swacht bestemde Indi sche troepen-afdeeling van 125 man wordt morgenochtend vroeg t«e Addis •Abeba verwacht. Om opzien te vermijden zullen do. Indiërs ongeveer 20 K.M. voor de Abea. sijnsehe hjoofds.lad den trein verlaten,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1