mms ie Roe Rijkdom en Armoede De Belgische Haodels- overeeR[<omst mei Rusland Twee verdachte sterfgevallen in den' omtrek van Leuven In den Provincieraad van Oost-Vlaanderen Een plotselinge genezing te Lourdes Is er een nieuwigheid op Radiogebied Kindje in een kuip water verdronken 8 September. O. L. Vrouw Geboor te. Dit feest mag als één. der (groot ste eiï schoonste tetr'eére van Maria be schouwd worden. Immers wij vieren de yiekkelooze Geboorte van O. L. "Vrouw, waaruit op zijn beurt de Verlosser zou (geboren worden. De oproep der Koningin. De in schrijving heeft tot heden de som op. (gebracht van 10.504,670 fr. 72 (145e tot i 47e inschrij-vingslijsten inbegre pen) Al de giften moeten gestort wor den op postcheckrekening n. 704. Het Algemeen Sekretariaat van h.et Natio naal Hulpkomiteit is' gevestigd, 67, Gul denvlieslaan, te. Brussel. De terugkeer tot den wintertijd. Dte dagen korten ziendero-ogen. En binnen een maand wordt teruggekeerd tot den wintertijd. Het is immers> in den nacht van 5 op 6 Oktober dat alle uurwerk wijzers een uur achteruit zullen ge draaid worden. Alsdan breekt de tijd aan van de lan ge avonden en is de Winter in aantocht. Extra-diensttijd. Het Staatsblad 'deelt een Koninklijk besluit, mede waar bij een extra-diensttijd (supplément d'ancienneté) verleend wordt, voor hun- Re benoeming tot den graad van kapi tein, aan de officieren der wapens: van het actief leger, die houder zijn van aca demische graden en, langs de schooil- eenheden, uit de miliciens of de vrijwil ligers zijn gesproten. Anderzijds een Koninklijk besluit betreffende de bevordering, langs het kader, van de oud-leerlingen deT cadet tenschool tot den graad van onderluite nant. De schikkingen ter zake opgelegd door het besluit van 3 Mei 1933 worden 'ingetrokken. Een postzegel met de beeltenis van Koningin Astrid. In de bevoegde ad ministratieve middens wordt op dit oogenblik de uitgave ter studie geno men van een postz-egel met de beeltenis van Koningin Astrid. Men weet nog niet bepaald of het een gewone rouw-postz-egel zal zijn ev-enals er een werd uitgegeven bij het overlij den van Koning Albert, afw-el een spe ciale zegel met opgeld ten voordeele van het Nationaal Werk voor Teringbestrij. ding. In het eerste geval zal de zegel spoe dig in omloop kunnen komen en in het tweede geval alleszins voor. het einde .van het jaar. Eerst wanneer de Koning zijn goed keuring aan het ontwerp heeft (gehecht zal een definitieve beslissing getroffen worden. De Bar.ak Wichel. De toegangslad. ders en uitkijktorens van het observa torium op de Barak Michel bevonden zich in een hedenk'elijken toestand. Zij vormden zelfs een gevaar voor degenen, die er zich op waagden. Thans is alles hersteld. Metalen trap pen zijn aangebracht, met borstwerin. gen. Ér zijn ook aanduidingen ten be hoeve van de vliegtuigen, die er over drijven. Werken goedgekeurd voor een bedrag van 16 millioen. Tusschen 16 en 31 Augustus 1935 heeft de minister van Openbare Werken en werkverschaffing werken goedgekeurd voor een totaal' bedrag, van 16.000.121 fr. Deze werken omvatten Wegen, 10,948.761 frank gebouwen 2.773,633 fr.; waterwegen, 2.277.726 fr. Voor de verbetering van de gemeente wegen heeft de minister meer dan 6.500.000 frank toelagen beloofd. Daar- Buitengewone zitting Vrijdagmiddag, te 3 uur, vergaderde de Provincieraad van Oiost-Vlaanderen in buitengewone zitting onder voorzit terschap van den h. Thiuysbaert. Na voorlezing van het Koninklijk be sluit, braehten de h. Van de Watteyne, iri vervanging van Gioeverneur Weyler die ziek is, en de h. Thuysbaert, een ontroerende hulde aan de nagedachte nis van Koningin Astrid. De raad onderzocht daarna de kwestie van de provinciale landbouwscholen te Wetteren-Kwatrecht. Men weet dat door den raad volgens beslissing van H Ju ni j.l. een voorstel gedaan werd aan de heeren Ministers van Openbaar Onder wijs en Landbouw, tot het .overnemen der landbouwscholen dioor den Staat. Er kwam evenwel een afwijzend ant woord en derhalve moet de raad zich dus1 uitspreken over het behoud of de schorsing der scholen. In het verslag, der Bestendige Af vaardiging wordeni enkele gegevens ter kennis gegeven betreffende den finan- cieelen toestand der scholen, het aantal leerlingen en dies meer. Hieruit, blijkt dat de inrichting der scholen 6.558.448 fr. gekost heeft, waarvoor jaarlijks op de gewone begrooting circa 425,000 fr. als intrest en jaardoodingen dient inge schreven te worden. Verder kost de school wegens tekort circa 600.000 frank, wat het totaal brengt op ruim een millioen frank. Het aantal leerlingen bedroeg nog in 1935: meisjes 31; jongensl 41. In totaal sinds het bestaan der school in 1920 verwierven 35 jongens en 105 meisjes het einddiploma. Ieder diploma1 heeft volgens berèkening dus' ongeveer 70.000 frank geko-st of met het aange wend kapitaal nagenoeg 100.000 frank. Het besluit der Deputatie komt neer op de schorsing der scholen, naardien een pr.oef van 16 jaar bewezen heeft dat deze provinciale landbouwscholen! een te zwaren last zijn. Bijaldien de scholen geschorst wor den ste.it de Deputatie voor den eigen dom openbaar te verkoop en1. De h. Vergeylen (socialist) verzet zich "namens zijn groep,' tegen de schorsing der Landbouwscholen en stelt voor een studiekommissi-e te be-n.oemen om deze kwestie te onderzoeken. De h. Van Impe (liberaal) steunt dit voorstel. De h. Van de Velde is akkoord met het voorstel op voorwaarde dat- de raad over veertien dagen een beslissing zou nemen. De h. De Block (socialist) verzet zich daar tegen, daar men in veertien dagen tijds1 geen ernstig onderzoek kan doen. De socialisten houden aan hun voorstel. De h. Van de Velde houdt zijn voor stel -staande. De- raad stemt dan over het voorstel van de deputatie. De schorsing, der school wordt verworpen door de oppo sitie tegen de katholieken en een voor stel van den Vlaamsch-nationalist De Riop wordt aangenomen. Dit voorstel behelst het instellen eener onderzoeks commissie welke in de gewonen zittijd, n.l. op i Oktober, verslag zal uitbren- I Rome, 6 September Vijf en twintig duizend oud-strijders kwamen te Rome in internationaal congres bij een, gedurende hetwelk zij hulde zullen brengen aan den Paus, aan de Koning van Italië en aan Mussolini. Die bedevaart beeft "de Eerw. Heer Bergey tot leider en telt 10.000 Itali- aansche oud-strijders. De overigen be hooren tot 14 landen die in'den oorlog waren, geallieerden of gewezen vijan den. Enigeland alleen is afwezig. De En gelsche regeering beeft - aan de 500 Britsche oud-str-ijdérs niet toegelaten naar Italië in te schepen. Er zijn 6000 Frainschen gekomen,, waaronder zich bevonden Mgr Roeh, aartsbisschop van Aix en Mgr Pic, aartsbisschop. Men telt duizend Belgen. Onder hen is Eerwaarde Pater De' Groote, aal moezenier der Koningin, Mgr Modeste Van Assohe, van St Pieters' te Steen- brugge, don Plissari; van St Andreas te Lophem. Er zijn verder 400 Amerikanen, 25 Portuigeezen, waaronder Mgr Patrocinio Diaz, bisschop te Beja, Tcheco-Slowa- ken, Roem-eenen enz - 400 Duitschers zijn uit Duitsehland gekomen. Oosten rijk, Hongarië en Bulgarië zonden al- vaardigingen. De eigenlijke plechtigheden beginnen heden nanoen door de ncderleggin: eener kroon op het graf van den Onbe kenden Soldaat. Per natie wordt daarna door do stad gedefileerd, waarna oud strijders zich naar Santa Maria Magiore begeven om met het congres een aanvang te maken. De meeste congressisten die heden morgen de stad bezoeken dragen allen het "Vatikaansch kenteeken en de kleu ren van het land waartoe zij behooren. Men bemerkt Bretoenen met hun breed gerande hoeden en vergezeld door hun vrouwen in hun karakteristieke klee derdracht-. De leden van het comiteit begaven zich naar Gastel Gandolfo om een kelk aan den Paus aan te bieden. Andere oud-strijders bezochten Napels, nog andere Ostia. op Maria Homelvaartdag werd zij op het oogenblik dat de zegen met het Al lerheiligste gegeven werd, een sterken innerlijken schok gewaar. Zij bemerk te- spoedig dat haar wonde droog en pijnloos geworden was. Op het constatatiebureel stelde men vast, dat deurwonde volkomen genezen was. De 'bevestiging en registratie der genezing zal echter, volgens de bekende strenge methode van het medisch bu reel, pas geschieden, nadat de genezing zich een jaar lang zal hebben gehand, haafd. mee zullen werken kunnen uitgevoerd worden voor ongeveer 18,200.000 frank.! gen. Daarop wordt de zitting geheven. Een sinds vier jaren etterende wonde eensklaps drcog en pijnloos Een Praagsch blad' méldt dat een, na een 15-daagsehe pelgrimsreis uit Lour des terugkeerende groep van ruim 200 Oostcnrijksche en Tsjecho-Slpwaaksche bedevaarders, waaronder 34 priester met den bisschop van Olmutz, Z. H. Exc. Mgr. Schinzel, aan het hoofd, getuige geweest zijn van een wonderbare gene zing, welke in Maria's genadeoord heeft plaats gehad. Een Italiaansc-he bedevaartgangster, mejufvrouw Nerini Marzoll uit Forli was met een sinds vier jaren etterende wonde, ontstaan op de plaats der ope- ratiesnede, na een blindedarmoperatie naar Lourdes gekomen. In de laatste twee. jaren waren met den etter .ook afvalprodukten der spijs vertering uit de weinde naar buiten ge komen. De geur, door de wonde verspreid, was zoo ondraaglijk, dat zelfs de zieke door sterke reukstoffen zich tegen inconvenient moest wapenen. Op reis werd een eigen ziekencoupé voor haar voorbehouden, daar vreesde dat zij zou sterven. Gedurende de Sacramentsprocessie Eene officieel© nota van het Ministerie Door toedoen van het ministerie van Buite-nlandsche Zaken te Brussel, werd Vrijdagnamiddag -een nota overgemaakt aan de pers in verband met het Belgisch Russisch handelsakkoord dat te Parijs werd gesloten. Oie nota bevestigt de inlichtingen die wij óver den inhoud van dit akkoord re-edsohebben medegedeeld. Er blijkt'ver der uit, dat de Russen, alvorens er in toe te stemmen hun aankoopen in ons land te verhoogen tot. 190 en 200 mil lioen, aanvankelijk voorstelden die ver hooging te beperken tot 135 -en 140 mil lioen, iels waarop zij later, na lange onderhandelingen zijn teruggekomen. Afgesproken i& dat bedoelde invoer en kel zal worden gedaan voor zoover de prijzen overeenstemmen met de nor- de male wereldprijzen, alsmede voor zoo. ver de technische voorwaarden en de le veringsvoorwaarden aanvaardbaar zijn. Een brief van het hoofd van de Rus sische afvaardiging, toegevoegd aan het akkoord, bepaalt uitdrukkelijk abt de Russische handelsvertegenwoordiging in Belgie, welke deel zal uitmaken van het Russisch gezantschap, bevoegd is om haar waarborg te verleenen voor de handelsverrichtingen tusschen dit li chaam en Belgische nijverheidslieden, en dat dit waarborgen onderzee,ht zal worden voor elke aanvraag afzonderlijk. Mochten er geschillen ontstaan, dan wordt de bevoegdheid der Belgische ju- ridictie in princiep erkend; maar er wordt voorzien dat de partijen welke het kontrakt afsloten zich 't aceoord mogen stellen voor het toekennen der bevoegdheid aan andere juridicties. "Verschillende schikkingen hebben be trekking op de handelsvertegenwoordi ging welke een integraal deel vormen zal van de Soviet-afvaardiging te Brus sel. Alhoewel het steeds moeilijker wordt op radio-gebied een nieuwigheid te ver- too-nen, bevatten sommige toesbellen voor het nieuwe seizoen enkele merk. waardige verbeteringen. In de eerste plaats, dient de Multi-Inductance- scha keling genoemd, waarmede men voor taan overzeesche uitzendingen op kor tegolf kan ontvangen, zulks in de best mogelijke voorwaarden; daarenboven bezit dit toestel alle gewenschte eigen schappen voor de ontvangst in Europa. Onder andere nieuwigheden, vermelden! wij nog de veranderlijke selectiviteit en de beweegbare zichtbare afstemming. Dit laatste systeem bestaat uit een ster die zich op de afst-emschaal voortbe weegt om het station aan te duiden waarop het toestel moet geregeld wor den en waarvan de licht-intensiteit ver meerdert wanneer men juist op het ge- wenschte station* komt. Al deze verbete ringen- vindt men in het Mujti-Induc.. tance toestel 536 A, een'der zeven ty pen die men zal kunnen zien in de Phi- lips'Stand op het, Radio-Salon te Brus sel. 42ste Vervolg. Zoo was dan de onzekerheid wegge nomen. Reeds1 had graaf Haughton zich bijna tot een gevaarlijken stap laten verleiden doior een vermoeden, dat thans al te duidelijk leugenachtig bleek. Thans echter was hij vrij in volle ze- kerheid. De vier laatste maanden hadden hem overtuigd dat hij Laura- genegen was Thans behoefde niets meer zijn aan zoek om hare hand te vertragen. Wel moest hij, hoe dit hem ook tegen de bort stuitte, zijn verleden voor haar en haren vader verbergen. Het meest I smartte hem hem, dat hij daaTbij ookj zijn zoion moest verloochenen. Maar zou hij den knaap ooit terugvinden En moest hij aan die flauwe hoop daar op het bezit van Laura ten offer bren gen Kwam zijn zoon nog eens terecht dan hoopte hij wat vroeger of later, wel een middel te vinden io.ni hem al zoodanig te erkennen-, zonder dat het Laura te veel zou grieven of de wereld mocht ergeren. Mildword begreep wel dat deze bere kening zic-u kunnen dwalen: hij had een onbestemd voorgevoel dat het- geheim van zijn vno-ege-r lev-en niet lang voor zijne nieuwe gade een geheim zou blij ven. terwijl zijn geweten hem boven dien zeide, dat hel gansohe weefsel zij ner overleggingen verkeerd en misda dig was; maar zijne genegenheid legde aan alle goede redeneeringen het stil zwijgen -op. Op eenen schoonen morgen reed hij naar Maudes'ley-Abbey. Hij voelde zich evenmin als iemand der bezoekers van Abbey op zijn gemak bij den heer Wal ter. Deze had hem zeer beleefd ontvan gen, maar had iets stijfs en afgemetens in zijn vo-orkomen, dat een zonderlin gen indruk op hem had gemaakt. Hij zag dus reeds uit dien hoofde tegen zij ne ontmoeting met den bankier op Daarom was hij des" te meer verrast, boen hij niet alleen terstond bij hem 'werd toegelaten, maar zijn aanzoek ook een buitengewoon gunstig onthaal vond. De heer Walter zeide, dat hij, >om zij ne zwakke gezondheid, niets liever wenschte dat zijne dochter aan de hoe- i de van een goed echfgenoote te kunnen toevertrouwen, en dat de graaf van Haughton in zijne oogen eene zeer aan- De Belgische Afvaardiging naar Genève De Belgische afvaardiging' naar Ge. nève bestaat uit de heeren Van Zeeland, eerste minister en de heeren mi nister van buit-enlandsche zaken; Paul Hymans. minister van Staat en lid van van den kabinetsraad; Carton de Wiart. minister van Staat en Henri Rolki, se nator. De plaatsvervangende leden zijn de heeren Van Langenhove, algemeen I nemelijke partij was. Vooral liet hij j Laura in hare keuze volkomen vrij, mits zij die slechts op een barer niet onwaar, dig persoon vestigde. Spreek dus met haar, heer graaf, vervolgde hij, gij zult haar op dit oogenblik in gezelschap van de kamer- juffrouw vinden. Lord Haughton drukte met vervoe ring de hand van mijnheer Walter en spoedde zich naar Laura. Deze zat te teekenen of liever er lag eene teekening voor baar, die zij in de laatste weken dagelijks voor den dag had gehaald maar waaraan zij zeer wok nig in dien tijd gevorderd was. Na de terugkomst van den graaf op Jooelyns- Ro-ok had zij hem spioedig .op Abbey verwacht. Toen hij echter weg bleef en steeds het diepste stilzwijgen bewaarde, nam hare neerslachtigheid in groote mate toe, want zij meende in zijn ge drag het bewijs te zien, dat hij haar niet genegen was. Groot was Laura's vréugde, toen zij den graaf het vertrek zag binnentreden. Zij snelde hem. te gepoioet met een gelaat waarop de la-ch verdrongen werd door tranen, die in Joce-lyns'oog welspreken der waren, dan de krachtigste betuiging van blijdschap had kunnen* zijn. Deze ontvangst was hem meer waard, dan zijn grafelijke titel, en deed hem het treurig verleden uit het oog verlie zen. .Tocelyn had geen antwoord noo-dig. Het gelaat van Laura had hem reeds alles gezegd vooraleer een woord over hare lippen gekomen was. Hij schreef Op het. gehucht «Al'Couture» te Fram. chimont staat de boerderij* van de echl- jgenooten Gaston Soumoy, die er geluk kig leefden met hun drie kinderen van onderscheidenlijk 4 jaar en half, 2 jaar en half en 17 maanden oud. Gaston Soudoy, de echtgenoot-, stuur de zbjn drie jongetjes buiten spelen, zooals zij meer deden als het weer mooi was. Er was overigens heelemaal geen gevaar in de nabijheid van de hoeve. Th-a.ns kregen de kinderen evenwel de ongelukkige gedachte* te gaan spe-len bij een groote kuip, die in een weide stond .en die igewo-onlijk die-nst deed als drink bak voor de dieren. Zij klommen op den rand ervan, met het ongelukkig gevolg, dat de jongste twee, Georges -en Luc, in het water vielen. Het oudste, Michel, liep huilend naar huisi, -om te vertellen wat er gebeurd was. Een buurman, die het kind ont moette vroeg reeds wat er scheelde en vernam dat de twee broertjes in het water gevallen waren. De man snelde naar den drinkbak, gevolgd door den vader van de knaap jes. Daar vond men inderdaad de kleine Georges rechtstaand, het hoofd boven water, terwijl de kleine Luc, amper. 17 maanden, zijn evenwicht verloren liad in het water en verdronken was. Een geneesheer, kwam ook toegesneld en trachtte met alle middelen de levens geesten in het kindje, weer op te wekken, maar tevergeefs. De dood had zijn werk reeds verricht. cretaris' van het ministerie van buiten-, j^ind. De 8-jarige Emiel en de 7-jarige Iro- ne Buvé, uit Hev-erlee (Leuven) waren met verlof bij hun grootouders*, in het gezin Alexander, te Bautersem. Na eenigen tijd is het jongetje plots ziek geworden. De ziekte duurde slechts enkele dagen en toen bezweek het landsche zaken; J. Melot, buitengewoon afgevaardigde en -gevolmachtigd minis ter, en Bourquin, leeraar aan de Uni versiteit te Genève. Minister Hymans zal de leiding van de afvaardiging opnemen na het vertrek van den eerste minister uit Genève. "Vrijdag in den loop van den namiddag de eerste minister vertrokken, ter wijl de andere afgevaardigden misschien eersit heden Zondag zullen afreizen. Het meisje, dat slechts een half uur bij den zieken jongen heeft doorge bracht, is dan ook ziek geworden en werd naar het hospitaal te Leuven over gebracht, waar het nu ook is* overleden. Deze twee sterfgevallen woorden als verdacht beschouwd en het parket houdt zich dan ook met de zaak bezig. Om te weten welke de juiste doodsoorzaak is van de kinderen zullen de wetsdokters overgaan tot de lijkschouwing. voltrekking van het huwelijk niet lang v-erschoven wenschte te zien, zeide de heer Walter, dat deze begeerte volko men met zijne plannon strookte, want dat hij het voor zijne gewondheid noo- dig achtte een gedeelte van den winter -en het gure voorjaar onder een zuide lijken, hemel door te brengen, en dus gaarne zien zou, dat de huwelijksplech tigheid niet later dan in de eerste helft van Januari zon plaats hebben. Laura bracht nu treurende dagen door. De afzondering haars vaders viel haar nioig altijd pijnlijk, want gaarne zou zij hem steeds tot den deelgenoot van haar geluk hebben gemaakt; maar t-och ga-f zij zich geheel aan de genie tingen over, die haar kinderlijk ge-moed ontleende, zioowel als alles wat haar omringde als aan de voorstellingen die hare verbeelding zich van de toekomst vormde. Vóór Kerstmis" waren alle toebereid selen gereed. Het huwelijk zou den 12en I Januari in de kerk te Lisford voltrok- zij-ne reis naar Londen toe aan zijne] ken worden. Op uitdrukkelijk verlan- begeerte om zich eerst met den staatgen van d-e-n bankier zouden er geduren- zijner inkoms'ten en bezittingen bekendde de bruidsdagen, behalve de gewone te maken uoor dat hij zich aan harenI ontvangsten, geene partijen of diners vader verklaarde. gegeven worden; alleen zouden op den Eenige oogenblikken later ging hij trouwdag eenige goede vrienden zich den heer Walter den uitslag van aan een eenvoudige maaltijd v-ereeni- zijn onderhoud met Laura mededeelen. gen', na afloop waarvan de jonggehuw- De bankier toonde zich daarvoor zeer de-n naar Parijs zouden vertrekken. Van verheugd en legde opnieuw de meeste daar zouden zij naar Italië gaan, waar. ingenonrenheid met zijnen aanstaanden b-een de heer Walter zich eenige,jï tijd schoonzoon aan den dag. na hun vertrek insgelijks zou bege-ven. T-ocn dezen te kennen gaf dat hij dei Tot groote teleurstelling van Laura's, gezelschapsjuffer verzette lord Haugh ton zich volstrekt niet tegen dit eenvou dige hu-welijksf-eost. Volgens zijn ver langen kion het huwelijk niet te stil wor den gesloten. D© gedachte aan den on- kelukkigen band die hij wenschte nooit aangegaan te hebben, kwelde hem zoo ge-stadig, dat hij hoegenaamd geen ver langen koesterde lom zijne nieuwe ver bintenis op eene gedruischmakende wij ze te vieren. Iloe meer de dag naderde, die hem in het bezit van Laura zou stellen, des te meer trad h-e-t beeld zij ner overleden vrouw hem voor de oogen. Dag *en nacht vervolgd-© dit beeld hem. Nu droomde hij, dat de heer Walter in de kapel van St-Gules Laura's handen in de zijne legde, dan weder dat de vader van zijne eerste vrouw hem in de- kerk te Lisfio-rd naar het altaar geleidde, waar Laura hem wachtte. Soms drukte dit alles1 hem zoo vree- selijk, dat hij in zijn voornemen begon, te wankelen. Eens begaf hjj zich werkelijk naar Abbey, ten einde alles aan Laura te be kennen; maar, aan het huis gekomen, ontzionk hem de moed en keerde hij on verrichter zake naar zijn kasteel terug. Het was niet mogelijk aan de vrouw, die hij lief had, te zeggen, dat hij haar bedrogen had, en als een lrouweloo*ze en- meine-edige haar een dolksteek t*o-e t© brengen, van welke- wonde zij nooit hor stellen zou. Hij gevoelde dat, ef evenmin aan terugkeeren a-ls1 aan he*t openbaren van zijn geheim te denken viel. 't Vervolgd

De Volksstem | 1935 | | pagina 2