12 De Witte Schilderij Het ItaliaansGh- Abessinisch Geschil De aaoslag op den "dictator „van Louisiana Donderdag SEPTEMBER 1935 De Eiektrifikatie van het Spoorwegnet HM XXXXIe JAARGANG HLUJtMfiR 208 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst Telefoon i 14. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond, AALST} 3 Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway,. 20 Londres W. C. 2. H. Guido Zonop5,22 Zon af 6,11 V. M. 12 L. K. 19 JANTJE Pa, 'Jc zie daar niets op, op die schilderij. VADER Maar jongen toch, dat maalct ze juist zóó schoon ze is neutraal Hebt ge ooit wel eens gehoord van een schilder, die een prachtige schilderij maakte zonder kleuren erop geen rood, geen blauw, geen grijs, geen zwart, alles even wit Hadt ge- ooit gedacht, dat een beeld houwer een standbeeld zou vervaardigen zonder vorm geen kop, geen handen, geen lijf, geen hoeken, geen kanten Hebt ge 't ooit zelf wel eens gepro beerd te maken eenvoudig weg zonder eigenlijk "iets» te maken Onmogelijk Onze anti-godsdienstige heeren zijn er in geslaagd, naar ze zeggen, en zóó geslaagd, dat ze 't systeem alvast eens willen beproeven op de ziel van onze kinderen zij vonden De neutrale school Daar pas worden de kinderen gevormd; gevormd tot iets neutraals iets dat geen enkele levensopvatting in den weg kan staan, dat de bolsjewisten evenmin tegenspreekt als de paters, de mannen van het" leef-er-maar-op-los evenmin als die van tucht-moet-er-zijn de supra-nationalisten en de stugge instand- houders van het ouderlijk gezag even zeer voldoet als de afschaffers van het vaderland en de voorstanders der vrij heid van het kind. Onmogelijk zoo'n vorming De neutrale school bestaat immers of... vergis ik me Ook van de leeraren zal iets zeer merkwaardigs worden gevraagd ofwel moeten ze uit eigen overtuiging volstrekt neutraal zijn zonder kleur, zonder vorm over alles wat iets dieper raakt in het leven kent hun weten schap geen "punten,, meer, alleen maar «vraagteekens» of "zwijgen» ofwel moeten ze heelë dagen met de kinderen kunnen praten, min of meer bezorgd zijn om ze voor te bereiden op het leven, en toch eigen kleur, eigen vorm zorgvuldig onder het professorale jasje verborgen houden. Praktisch onmogelijk zoo'n leeraren- korps De neutrale school bestaat immers Heeren kampioenen der neutraliteit, heeft die komedie nog niet lang genoeg geduurd Legt die maskers nu maar af. Wie weet er beter dan gij, dat een neu trale school niet bestaat - een schilderij in effen wit is geen schilderij en dat juist de zoogenaamde neutrale school uw sterkste wapen is tegen den Gods dienst Waar de leerboeken een wétenschap verkoopen zonder God waar de leerkrachten uit eigen overtuiging of door uw reglementen gedwongen, God en godsdienstige levensleer doodzwijgen daar leeren de kindereu ook fataal leven zonder God Waar aan opvoe- diug gedaan wordt, doch niet aan gods dienstige opvoeding, daar voedt men op zonder godsdienst, ongodsdienstig dat is toch klaar. Sommigen vinden er iets op u De school doet niet aan opvoeding geeft alleen onderwijs. O, de subtiele distinctie Een hoekje van het verstand wordt door die heeren speciaal gecultiveerd, de rest met rust gelaten. Eén richt zijn actie op de cultuur van by voorbeeldde rekenknobbel, een tweede neemt die van fransch onder han den, een derde probeert die afdeeling in de menschelijke hersenpan, die spe ciaal geschikt is om moedertaal op te nemen, met een kostbare lading te voor zien..., en zoo elk z'n hoekje, er wel op lettend geen voet te zetten op ander mans gebied en zeker niet binnen te treden in die appartementen van den menschelijken geest, waar kennis van goed en kwaad thuis hooren met heel hun gevolg van deugden en deugdenbe- oefening. Mooi gevonden... als een mensch uit blokjes en hokjes bestond, dit men naar believen uit elkaar kan nemen. Maar, nu de mensch is, zooals hij is, raakt men hem steeds in zijn geheel. Een milieu, waar liy zoo een groot deel van zijn leven slyt, als het kind in de school waar hy in aanraking komt met hooger- ontwikkelden, zooals het kind in de school; waar hij met personen door liefde en kameraadschap en eerbied vereenigd wordt, zooals het kind in de school zoo een milieu blijft niet zonder in vloed op het leven en als dat leven nog volop aan 't groeien is en overal richting en leiding zoekt, zooals het leven van een kind, dan wordt de groei van dat le ven grootendeels door het milieu be paald. En zelfs... mocht er ergens ter wereld een school gevonden worden, die alleen doet aan onderwijs, niet aan opvoeding Weg dau met die school 1 Ze is ontrouw aan haar taak. De school moet opvoeden, omdat zich zelf opvoeden en door ouderen opgevoed worden, het éénige is wat een kind heeft te doen, Omdat naast het huisgezin de school, het normale middel daartoe is de school is er voor het leven en omdat een scherp wapen als dit niet moedwillig mag worden gebroken. Daarom is het verwaarloozen der op voeding in de school een ynisdaad Wraakroepend wordt die misdaad te genover kinderen, aan wie, om do on wetendheid, of de miserie, of de schuld der ouders, alléén de school opvoeding geven kan. Valsche vrienden van het volk Komt ten minste openlijk uit voor uw doel Gaat niet schuil achter het masker dei- zoogenaamde neutrale school, dat onding dat niet anders inhoudt dan een mooie naam... en op die naam sta ren sommigen zich blind.! De witte schilderij Hoe mooi toch ze is neutraal. D. De parlementaire kommissie voo-r lietI bestudeeren van de verdere elektrifika-l tie van het Belgisch spoorwegnet kwamj Dinsdagnamiddag bijeen in den Senaat, te Brussel. Kennis werd genomen van de exploi tatie-uitslagen van de lijn Brussel-Ant- werpen. Deze blijken zeer gunstilg ver geleken bij 1931 en zonder rekening te houden met het Zondagsverkeer, dat ten gevolge van de wereldtentoonstelling buitengewoon druk iiS', boekt men een uitbreiding van het. verkeer met .gemid deld 20 t.h. De kommissie komt opnieuw bijeen- op 8 Oktober om kennis te nemen van het verslag, dat. voorbereid wordt door een bijzondere kommissie van de spoor wegmaatschappij over de eiektrifikatie van de lijn Bru-ss-el-Namen-Luxemburg. De indiening van dit verslag wordt verwacht voor einde September. Naar verluidt zou ook dit initiatief zich in de beste voorwaarden afteekenen. Men denkt dat na de lijn naar Luxem burg, de lijn Luik-Marloie voor de elek. trifikatie zal in aanmerking komen. Genèvè, 10 Se.pt. De h. Laval had pen onderhoud van meer dan een üur met sir. Samuel Hoare en Anthony Eden, over het Italiaansicjh-Abeisisinisch vraag stuk. Deskundigen woonden de bespre kingen bij. Daarna had de h. Laval een onder houd meE "baron Aloisi. In Volkenbondskringen heerscht een zekere opwinding over het bericht dat Italië zou geweigerd hebben in te gaan op het toeroep' van beide partijen, niets te ondernemen dat de bemiddelingspo. gingen zou storen. Italië dat geen deel heeft genomen aan de samenstelling van de Kommissie van Vijf, is van oor. deel dat het ook niet moet ingaan op de initiatieven van de Kommissie. De negus daarentegen heeft een gun. stig antwoord laten geworden. Londen, 10 Sept. De diplomatieke medewerker van de Daily Herald» schrijft dat het komiteit van vijfdat thans te Genève naar een oplossing zoekt voor het geschil in Oost-Afrika, waarschijnlijk zal voorstellen een in- landsche Tijkswacht op te richten, aan. gevoerd door Europeesche officieren, uit landen welke niet rechtstreeks: bij Abes- sinische aangelegenheden betrokken zijn, met uitsluiting dus van Frankrijk, Engeland en Italië, welke het verdrag van 1906 onderteekenden. Deze oplossing zou, volgens het Klad, 't ekonomisch herstel van Abeissinie op een internationalen grondslag mogelijk maken, evenals de vestiging in dit land van Italiaansche nederzettingen, wier veiligheid zou gewaarborgd worden. Anderzijds zou' deze oplossing geen inbreuk maken op' de onafhankelijkheid van Abessinie. Een radioboodschap van de keizerin van Abessinie aan alle vrouwen van de wereld. Genève, 10 September. Naar ver luidt heeft de keizerin van Ahessynie Dinsdagavond van uit' Addis-Abeba een radiotoespraak gehouden tot alle vrou wen van de wereld. De uitzending geschiedde door de z,oc. gen van een maatschappij van New-York en onder de bescherming van de veree- niging van vrouwen voor den Vrede. De keizerin heeft in de taal van haar land gesproken, haar dochter prinses Tsehai die haar studiën in Europa gedaan heeft,heeft, de 'redevoering in 't Engelseh vertaald. Het is de eerste maal dat een radio-uitzending te Addis-Abeba plaats heeft. Abessynie onder een collectief mandaat? De IMegus verwerpt deze oplossing Londen, 10 September. De Ti mes deelt mede dat de Engelsclie af vaardiging voorgesteld heeft Abes-synie onder een collectief mandaat te plaat sen. Dit mandaat zo.u< door Engeland. Italië of Frankrijk namens den Volken bond worden uitgeoefend. Engeland zou als eenige voorwaarde stellen dat Abes synie deze oplossing aanvaardt. Een bericht uit Addis-Abeba meldt echter dat de negus voor geen mandaat oplossing te vinden is, evenmin- als voor een Italiaansch protectoraat in den zin als- het Britsche protectoraat over Irak en als een internationale politiemacht. Een ala.rmeerende mededeeling van de Abessynische afvaardiging aan den Volkenbond. Genève, 10 Sept. Door de Abessy nische afvaardiging werd lieden aan het algemeen secretariaat van den Volken bond volgend-e mededeeling afgegeven: j «Telegrammen toegekomen uit de Noordenprovincien wijzen er op dat op verschillende punten van de grens van Iritrea belangrijke Italiaansche troe penbewegingen hebben plaats gehad die naderende offensieve actie op Abessy- nisch grondgebied doen voorzien. In de maand Augustus kwamen 26.000 Italiaansche soldaten door het kanaal Londen, 10 Sept. Men meldt uit Port-Said aan het agentschap Reuter dat. tijdens de maand Augustus 26.445 Italiaansche soldaten door het kanaal van Suez zijn gevaren en dat 1.737 naar hun vaderland terugkeerden. Senator Long overleden Hit Baton Rouge, 10 Sept. Gisteren nog verklaarden, de dokters dat zij zich niet zouden kunnen uit spreken .over den toestand van het slachtoffer, vooraleer er 72 uren verloo- pen waren. Senator Huey Long verzwakte echter zeer snel dezen nacht. De dokters stelden de flesschen met zuurstof in werking om senator Long te helpen bij het -ademen. Een derde bloedovertapping werd toe gepast. Alle zorgen waren echter tevergeefs. Senator Huey Long overleed aan de be komen verwondingen. Van boerenjongen tot heerschar Dat lezen wij in cene studie over Huey Long, verschenen in de Haag- sche Post van Juli 1.1.: Huey Long werd in 1893 te Winn. field, Winn Parish, in het noorden van Louisiana geboren. Zijn vader was een van de armste boeren in dat dorp. Ze waren thuis met hun negenen. Hij had eeue harde jeugd, veel te werken en weinig plezier. Toen hij 16 jaar oud was bezorgde een dorpsgeestelijke hem een beurs aan de staatsuniversiteit. I Hij behoefde enkel zijn eigen boeken1 te betalen en ook zijn armoedig leven-] tje maar voor die kleine uitgave was geen cent beschikbaar. Zoo werd hij reiziger voor een firma, die een reu- zelsuTroigaat op de markt bracht. Hij trok van dorp tot dorp, prees' zijn waar iaan en organiseerde wedstrijden in het bakken. Eindelijk had Huey Long genoeg geld •overgespaard -om aan de universiteit ih Oklahoma vijf maanden rechtsstudies te volgen. Op zijn negentiende jaar trouwde hij met een van de prijswin- sters van de door hem zelf uitgevonden bakwedstrijden. Vani 1914 tot 1915 stu deerde hij weer in de rechten, ditm-aal te Tulane. Long werkte iederen dag 20 uren aan één stuk. Een en twintig jaar oud had hij zijn doctoraat gedaan. In het jaar 1918 deed hij zijne eerste schrede in de «groote politiek», want dan koos men hem in de. spoorwegcom missie. Long had deze verkiezing te danken aan hetzelfde systeem van klantjes werven, dat hem ook zijn suc ces bezorgd had bij zijn verkoop van reuzel-surrogaten. Hij ging .ook hier voor van huis tot huis en .vroeg de. menschen op hem te stemmen. Zijn kie,, zertSi zagen weldra, dat zij hun stem* men niet op' een onbekwaam man had-! den uitgebracht. Long roerde zich nui met dubbele kracht. Hij verlaagde de' telefoontarieven en betaalde den abon- nenten een groot deel van hun abonne mentsgelden terug. Bij alles wat hij de.ed zorgde hij en. voor zichzelf op den voorgrond të dringen als «volksvriend». Zoo- werd hij populair. In 1914 werd hij voor het! eerst candidaat voor het gouverneur schap van Louisiana. Hij viel toen door. gebrek aan middelen. Long trad weei; voor een tijdje op als advocaat, maar, zijn voornaamste belangstelling bleef hij samentrekken op deni politiekeh strijd en hij liet geen gelegenheid voor bijgaan den gouverneur van cle Standard Oil aan te vallen. Gouverneur. Zoo werd hij in 1928 zelf Gouver neur. Hij is het .geworden, .omdat hij het volk voortdurend eraan herinnerde dat zijn voorgangers niets van wat zij beloofd hadden tot stand hadden ge bracht. Hij bracht toch wat tot- stand. Toen Huey Long in 1928 gouverneur van Louisiana werd, vond men in dien staat noig geen 108 mijl behoorlijk bree- de landwegen. Thansi zijn ze aange groeid tot ruim 3000 mijl. Toen Long kwam waren e.r geen bruggen over de Missisippi of men moest er. tol betalen. Met dit gevolg dat de meeste menschen uren tijd verloren op de yeerhooten. Thanis liggen op alle belangrijke plaat sen groote kostelooze bruggen. Vroeger waren er ma-ssas verwaarloosde kinde ren, zeer veel analphabeten; Lon'g heeft het schoolbezoek twintig percent doen stijgen, de staat -betaalt tegenwoordig de schoolboeken, verwaarloosde kinde ren krijgen in de ziekenhuizen onderdak •en niet zoo maar een paar, wel 100,000 van die kinderen... Long heeft d&ouder- wetsche brandweer geheel en al gemo derniseerd, een boulevard gebouwd ron dom het Pont-Gtoartrain-meer en een vliegveld laten aanleggen. Op de univer siteit van Louisiana s-tu'deeren tegen woordig niet meen 1500, maar, 4000 stu denten. Het is waar: de staatsschulden zijn in-tusschen eveneens aangegroeid, namelijk van 11 tot 150 millioen dollar. PARIJS-SRASSCHAAT van Suez. Jan Wauters rijdt zegevierend over de eindmeet. Jan WAUTERS, de overwinnaar, ach ter zij n gangmaker op de taan te Qua- tre-Eras nabij Brussel, waar hij 2 mi nuten voorsprong had op de anderen, De koers zet heel eentonig in detfi vroegen ochtend aan; slec-hbsi aan km. 115 gebeurt een kleine schermutseling di<e niets opbrengt. De gang verdappert •evenwel nabij Bergen, waar de gangma kers genomen worden. De snelheid stijgt weldra tot 50 km. per uur. De groep, brokkelt uiteen. Jan Wauters gaat op den berg naar Haine-St-Pierre zijn te genstanders over m geraakt -alleen voor op. Een tweestrijd vangt aan tusschen- W;auters en Catteeuw. De twee leider^; hebben bandbreu-k kort achter malkan der maar geraken weer samen. Aan 6(1 km. per uur rukt Jan Wauters zich loi| van Catteeuw &n behaalt eepi schitteren de overwinning. De uitslag. 1. Jan WAUTERS, 500 Km. in 14 u< 41 m. 37 s. 2. Michel Catteeuw, op 4 in. 35 s. 3. Dictus, op 9 m. 25 s. 4. Louyet, op 13 min. 5. Fons Deloor, op 16 min. 6. DuerLoo op 16 m. 30 s-ek. 7. K. Honem^ns, op 17 min. 8. F. Schepers, op 19 min. 9. Gu'st Deloor, op 20 min. 10. Hardiqucst, op 28 min. 11. Mertens; 12. Spiessens; 13. Dun- der; _1 4. J. Bidot^ JJL Mfiulenbe.rig,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1