13 Ter nagedachtenis van Koningin Astrid Antwerpen Visschershaven DE VETERANEN DER KAMER Het Italiaansch-Abessiniscb Geschil Woorden wekken,, Godsdienstige Opvoeding en Godsdienstonderwijs Kerkstraat 9 en Si Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag SEPTEMBER 1935 XXXAIe. JAARGAN'(j. NUMMER 259 publiciteit Luiten het Arrond. AALS'JJ Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan jl3, te Brussel - Rue de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingswayt 20 Londres ,W, G. 2. H. Amatus Zon op 5,24 Zon af 6,09 L. K. 19 N. M. 27 BERICHT AAN ONZE ABONNENTEN. Op 1 October a.s. vangt de laatste termijn van 1935 aan, waarvoor de driemaandelijksche abonnementen op j«De Volksstem» dienen hernieuwd te worden. Binnen enkele dagen zal door de zor gen van de bank de kwitantie aangebo den worden. Onze abonnenten gelieven er voor te zorgen onmiddellijk het be drag van het kwijtschrift te betale-n, daar dit slechts éénmaal aangeboden wordt. Ben school is er om aan het kind een opvoeding te geven, die aansluit en veir- jYollediigfc, de opvoeding die het kind o>nt- yangt van zijn' ouders. De opvoeding moiet lueit kind voorbe reiden tot het HEELE leven: tot zijn be is temming hier op' aarde en tot zijn be istemming in d;en hemel. En alhoewel wij jhi-er twee schijnbaar verschillende be stemmingen aangeven, toch vormt het leven van een mensch een geheel. Er is ümmers; voor een mensch een doel Na melijk de Eeuwige zaligheid en de rest is het middel of de weg langs waar hij dat doel zal betrachten. Een meri?eh zal zijn zaligheid betrachten als, Dokter, 'Apotheker, als werkman, enz. om 't 'even langs welke weg. Maar liet is een feit dat een Dokter 'en Apotheker heel andeTe verplichtin gen heeft tegenover zijn godsdienst, dan een werkman. Het is een feit dat ;éen dokter meer dient te wetein over de godsdienst dan een werkman En toch beiden zijn slechts geschapen voor 't zelfde doel de eeuwige zaligheid. Het 'leven is een en onverdeelbaar Een mensch is niet dokter of werkman, en daarnaast Christen. Maar een mensch üs een Christelijke dokter, een Christe lijke werkman Vermits het leven 'één is moet de /voorbereiding één zijn, moet de opvoe ding een geheet vormen Die ééne en onverdeelde, opvoeding wordt slechts gegeven in de Christelijke school waar igodsdi-onst wel op zekere uren onderwe zen wordt, maar waar tevens het weten schappelijke gedeelte gansch belicht is door de godsdienst, waar de onderwijzer zijn leerlingen in alle wetenschappen weet te wijzen io'p toepassingen van hun godsdienst waar hij ze weet te vormen itot echte Christenen De Neutrale school daarentegen geeft twee uur godsdienst les in de week NAAST haar wetenschappelijk program ma. En juist die 'twee uur godsdienst zijn de schermen waarachter de vijan den der godsdienstige school zich ver schuilen om ons katholieken iaan te trekken. Daar ligt het loogenverblindend •zand Maar naast die 2 u. godsdienst, wordt er over godsdienstige plichten niet meer /gesproken. Die twee uur godsdienst istaan dus heeliemaal afzonderlijk van de rest dor opvoeding, z'oodat een leerling, in die school gevormd, moet gaan den ken: Als ik in het leven zal staan, zal ik mij, buiten de oiog.enblikken die aan de vervulling van strenge godsdienst plicht besteed worden paaschcom- •momie en zondagsplicht niet veel 'om den godsdienst hoeven te bekommeren. Hij zial denken als ik groot ben, zal ik dokter zijn en daarnaast Christelijk, zal ik die of die stiel uitoefenen en Christei- lijk zijn, d.i., 'k zal 's Zondags naar de mis gaan. i Die leerling) zal zijn een hee-le week 'doktor iOif werkman en 's Zondags een half uurtje Christen Is» dat een een heid, is dat het geheel van het. leven Is dat een opvoeding En zoo nemien wij alles op zijn best. Want wij zeigden mag niet. dat veelal de invloed van de twee uren godsdienston derricht vernietigd worden dioo-r de at mosfeer van die school, de makkers en Dp vele plaatsen ook dc onderwijzers. Want de onzijdige school bestaat niet zei Minister Nolf, 't is enkel een droom. Dat uitvoerig bewijzen zou ons te ver. brengen, enkel deze vraag, welk is de lo/ndeiwijzer die voor zijn dertig veertig leerlingen nooit iets zou zeggen dat, in- druischt tegen de meening van een der ouders van doaei leèrlinigen. Welk is de' onderwijzer die mooit ielis laai door-I fe oliemeren van zijn eigen meening over jeen of ander punt De neutrale school geeft onderwijs, maar geen opvoeding, iioeh godsdiensti ge, noch andere, want zoo zij er een geeft, is zij partijdig. Want, Christus. onze Koning zei toch, «wie niet voor mij is, is te,gen mij» Ken middenweg bestaat niet Ouders kiest M Uw kinderen een Zie hiernevens. Rouwdienst te Nazareth Bijgewoond door de Belgische Bedevaart naar het H. Land De Belgische nalionialé bedevaart j naar het II. Land, die vertrok den 16n Augustus, en terug zal zijn den ,14n( September aanstaande heeft een plechtigen en zeer treffenden lijkdienst, bijgewoond he Nazareth den 31 Aug., voor de zielerust van onze beminde ko ningin Astrid. Als celebrant fungeerde E. P. Fulbert. Goteny, Minderbroeder, Onderkonimis- saris van het H. Land en geestelijke lei der der bedevaart; als diaken: E.H. Scn- den, bestuurder van St-Norbertuisge-1 sticht te AntweTpen, als onder-diaken E.H. Blomme, onderpastoor op St-Mi- 'chiels1, Gent. i Voor de begeleiding van den Gregio-' riaansche zang zorgde E. H. J. Del- chambre, pastoor van Griand-Manil. Tusschen H. Mis en «Libera» sprak de fransche bisschop Mgr. Marmottin (bisdom St. Dit), die met zijne bede-j vaiarders te Nazareth samen was met de Belgen, eenige hartelijke woorden vanj innige deelneming, die eenieder bevie len. Daarna werd volgend telegram van( Nazareth uit, naar Koning Leopold geu stuurd «Belgische Nationale Bedevaart Hei lig Land, diep getroffen, afsterven dier-! bare Koningin, biedt Uwe Majesteit eer-j biedige deelneming, vraagt God ziele.' rust lioogsLedele Koningin, en spoedig, herstel Uw-e» Majesteit. Den 3n September, dag der begra fenis van Koningin Astrid om 9 uur,' liad er in de kerk van St. Salvator te Je-j ruaalem een zeer plechtige dienst, plaats voor de koninklijke afgestorvene. Wederom waren het 3 Belgen die of ficieerden: celebrant B. P. Lemaire diaken: E. P. F. Conteny; onderdiaken: E. II. Delchambre. Hoogsteerw. P. Custos van het II. Land, woonde den dienst bij en alle hoogstaande geestelijke en wereldlijke overheden waren aanwezig (erf vertegen woord igd. Men weet dial sinds geruim en Tijd po gingen in het werk gesteld worden, om van Antwerpen ook een visschershaven te maken, en dat hel aanvoeren van zee_ viseh, rechtstreeks van de plaiats der vangst tot hiertoe met verheugend sue ce«' bekroond werd. De visscherssloep «Rita» legt Tegel- matig te Antwerpen, ter hoogte van de statie Waas laa-rr en telkens met ecri volle vracht, versche visch, die in de mijn als kloek van de hand gaat. En ie dere aankomst van de «Rita» wordt, dan ook met verlangen tegemoet, gezien', zoowel door de yischhandelaars als door de kaopers. En er is nu érnstig sprake van, om, waarschijnlijk toet de hulp van den Staat, eene gansche vloot visschersvaar. tuigen te bouwen en uit te rusten, die dan regelmatig Antwerpen als- thuisha ven zou hebben. Er bestaan zelfs plannen, om op de 'door het afbreken van Statie-Waes vrij gekomen plaats, een visch-opslaigplaatis1 le touwen, en mogelijk wel vijvers aan te leggen, waarin een gedeelte der vangst, gedurende verschillende dhgen levend zou kunnen gehouden worden. 'opvoeding geven of geen opvoeding. Uw kinderen opvoeden tiot echte Christenen of ze maken tot Zondagsclie Christenen! Voeg daarbij dat de uitslagen der offi- cieele examens voldoende aanwijzen dat het Christelijk onderwijs veel degelijker is. Want in 1933 worden tusschen dei 80 eersten in den offioieelen wedstrijd moer dan 60 Leerlingen van de katholieke scholen bekroond Een puntje kunt u opwerpen Een geldzaakje Naar de tofficieiele school mag mijn zoon gratis gaan In de1 vrije school moet ik betalen. Ouders. Verkoopt gij voor die enkele honderde- franken de ziel van uw aoon Ilcbt gij voor de degelijke OPVOE DING van uw zoon niet zooveel over. En ten slotte dit Waar er nood is kan en zal de christelijke vrije school haar ook oen offcrlje getroosten en zal zij een oplossing vinden. Aan U nu hel antwoord Ouders op u de verantwoor delijkheid. De Studenten K.S.A. Er zijn thans op de banken dor rech terzijde heel wat veteranen, waartus:- fichen de heer Raemdonck, Kamerlid voor St. Niklaas, de eerste plaats be kleedt. Geboren in 1863, werd hij op 26- jarige ouderdlom tot Kamerlid gekozen, in 't jaar 1889. Zonder onderbreking is jh'ij volksver tegenwoordig e|r! i sedert 46 jaren'. Dat iemand vijftig jaren lang Kamerlid is, is zeker een zeldzaamheid; vaar zooveel we weten is dit nog niet voorgekomen. De heer Raemdonck, die er nog zeer kloek en, gezond uit ziet, zal dus binnen vier jaren, in 1939, als 't God belieft, zijn vijftigjarig jubileum van Kamerlid mogen vieren. Hij zal als dan zes-en-zeventig jaren oud zijn. De zelfde is daarbij burgemeester vani Lo keren sedert 27 jaren. Een andere taaie natuur is de heer Maenhout die in 1862 is geboren en thans dus 73 jaar oud is. Maar niiemand zou igetooven dat deze isympalhieke volksvertegenwoordiger dien ouderdom heeft. Nog even vlug en opgeycekt als een zestiger, heeft heer Maenhout nog steeds hetzelfde goed humeur, denzelf- dern schalkschem lach als voor den oor log. Onafgebroken zetelt hij sedert 41 jaar in de Kamer. -x Van hem voorzeker mag gezegd wor den dat hij een werkzaam, bedrijvig le ven heeft, gehad en nog heeft, Sedert 47 jaar is de heeir Maenhout burgemeester vani Lemberge. Hij is stichter der Maat schappij vcior het bouwen van Werk manswoningen Eigen Heerd is igoud weerd». Voorzitter, van den Landbou- wersbonid van zijn arrondissement; van den Boerenbond én van het Besclïerm- comiteit der Vlaamische arbeiders die naar Frankrijk gaan werken. Voorzitter van tal vani andere landbouwmaatschap- pijen. en vereenigingen. o.a. van de par lementaire Landbouwgroep. Herhaalde lijk is dezelfde opgetreden tot verdedi ging der belangen der onderwijzers. Bij de ouderen kan ook de lieer Tib- baut genoemd worden, Kamerlid voor Dendermoude. Evenals de« beier Maen hout is hij 73 jaren oud. In de Kamer zetelt hij SijdSrè 1898, sedert 37 jaren dus. De beer Carton de Wiart, die in 1869 is geboren,, was Kamerlid op 27 jarigen leeftijd, in 4896. De heer WaiuWermans die thans 74 jaren oud is. is Kamerlid sediert 4906. Graaf dei Broquevilte, die dit jaar 75 jaar oud wordt, werd tot Kamerlid ge kozen in 1892, 't- is le zeggen. 43 jaar geleden. Na. den oioirlog is hij Senator geworden. Ook deze politicus ziet er nog even frisch en gezond uit als- een; zesti ger, zooals wie; enkele dag/en geleden nog konden vaststellen. TE VERKRIJGEN In den boekhandel van J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 21, Aalst, alsook bij de verkoopers van «De Volksstem», prachtige doodbeelde- kens met het portret van H. M. Koningin Astrid, aan 0,75 fr. 't stuk. •De socialisten ondervinden veel last vanwege hun jonge elementen, meer liast dan welke andere partij ook. Trouwens, dat verduiken ze niet lan ger, maar ze zoeken de oorzaken van dien moeilijken toestand waar ze niet te yinden zijn. De boofdoorziaak van den afkeer die de rioode jonge elementen gevoelen voor wat we zullen noemen de kopstuk ken, liigt vooral hierin dat die kopstuk ken' te veel met wiaorden schermen, maar er niet voor le vinden zijn hun ei gen daden in overeenstemming le bren gen met hun woorden. Zoo ruien ze dag-in, dag-uil liun jeugd op niet alleen legen kapitalisten, maar ook tegen iedereen die wat verga ren kon, de vrucht van hun werken en sparen. Maar de roode jeugd heeft ook 'OQgen urn te zien en ze kan dagelijks waarnemen dat bun partij op grolote istc'haal aanj kapitalisme doet denk maar aan het avontuur van de Bank van den Arbeid en geld vergaren en van 't leven profiteeren de hoofdbe- trackting is van lien die gearriveerd zijn. Zij, de kopstukken, hebben onder hun jeugd niets dar» bitterheid .gezaaid en afgunst, geen wonder dat de misleide jongeren die bitterheid en die afgunst tui tb-reiden tot hun partijgenioof.cn, wier woorden wel wekken, clcuch wier voor beelden trokken... in een andere rich ting dan ze wel w-ens effen zouden* Londen, 11 Sept. Uit Addis Abeba wordt aan het agentschap Reuter, ge meld In de boodschap die door de radio werd iuiit.gezon.den en gericht was aan de- vrouwen van de geheo-lo wereld, zeg de de Keizerin van Abessynië het vol gende Talrijke en machtige legers maken zich gereed om ons land te overvallen onder het bedrieglijk voorwendsel de beschaving te brengen onder onze be volking die leeft in de vrije natuur en steeds- met God is vereenigd. De hemel be.wrare ons van zulkdanige beschaving. Abessynië is geenszins bezield met- een geest van geweld. Het snakt slechts naar den vrede Het geweten der Abessyniërs blijft gerust en zuiver inzake liet geschil waarin het werd betrokken. Yriouwen van .geheel de w-ereld ver- eenigt uwe gebeden met de onze om aan den Almachtige te vragen dat Hij de misdaad van éen oorlog van ons af zou de wenden.» Vastberaden taal van Hoare De redevoering van sir Samuel Hioare te Genève heeft algemeen e.en diepen indruk gemaakt ofschoon zij geen sen- saTiemakende verrassingen heeft ge bracht en aan- de verwachtingen beant woordde, die tevoren ervan werden ge koesterd. Hioare sprak zonder eeni.gc-rhetoriek, doch werkte juist daardoor des te ster ker. Men igevoekte algemeen, dat hier een man isprak, die vastbesloten was, op zijn woorden desnoods ook daden te doen volgen. De rede onthield zich van lederen onrechtstreekstchen aanval op de poli tiek van Mussolini. Zij was, zooals van een Engelsch minister niet ande-rs te verwachten wras, volkomen correct naar vorm en t.oon, doch desniettemin de ernstigste waarschuwing aan het adres van Italië, die in dit geschil nog was uitgesproken. De vastbeslotenheid der Britsche regeering, torn het V.olkenbondsverdrag in zijn geïieelen omvang met inbegrip van de sanctie-bepalingen van artikel 16 toe 'te, passen, Laat geen twijfel meer over. Hoare heeft hieraan echter opnieirw het voorbehoud verbonden, dat de ge beurlijke dwangmaatregelen tegen Italië door de geheele gemeenschap van Volkenbondsstalen zullen moeten wor den toegepast. Engeland is bereid zijn aandeel in de lasten volledig op zich te nemen, doch de andere staten, en niet alleen de wei nig machtigen, zullen dit oveneens mioe_ ten doen. In de kringen der delegaties der kleinere staten kan men algemee- ne waardeering voor dit standpunt ver nemen, en een bereidwilligheid, om met Engeland mede te gaan, mits dal Frankrijk dit ook zou doe,n. De kans hierop wordt iederen dag grofoter en ook vandaag heeft de rede voering van Hoare de waarschijnlijk heid op een Engelseh-Fransche samen werking: belangrijk versterkt, door de slotwoorden van Hiaare, waarin hij met nadruk beloofde, dat Engeland niet slechts in dit ééne speciale geval, doch 'ook in alle andere toekomstige gevallen van een aanval togen een Volkenbands- staat het Volkenbondsverdrtag in vollen omvang zal willen toepasisen. Hioare voegde hieraan toe de bedrei ging, dat Engeland zich zou terugtrek ken, indien in dit geval de Volkenbond niet doeltreffend zou blijken le zijn. Zoo-wel de toezegging voor de toe komst als dit dreigement hebben beide op de Fransche delegatie groote uit werking gehad. De vorte9e';lwoordifler van AbcssiniS aan 't woord. De vergadering van den Volkenbond aanhoorde Woensdagnamiddag den hij Tecie Ilawariate, 'afgevaardigde van Ethiopië, die een lange ■uiteenzetting gaf nopens dén toestand van zijn lunet in het huidig geschil. Mijne taak, mijne plicht, als verte genwoordiger van de Ethiopische natie schijnt me toe persoonlijk een uiteen zetting te geven voor de vergadering van het gevoel dat gansch Ethiopië be-, zielt 'ten opzichte van den Volkenbond' en van al zijn leden jegens dewelke h(&. thans nog hooger eerbied koestert-. Niettegenstaande dit zal ik niets zeg-. gen dat van aard zial zijn om den vrede, te storen. Leden van den Vo»lkenbiond,: Ethiopië heeft alles gedaan wat moge lijk wias om in de huidige moeilijkheden! zich waardig te maken van het vertrou wen dat ze in hia.ar stelt. Al de voorstel len die kunnen bijdragen om het econo misch en financieel omhoog te helpen zullen doior de reigeering worden in taan-' merking genomen. We zijn een volk van oude traditie dat niets anders wenscht dan in vrede té leven en in vriendschap met de gansche wereld. Het volk dat ik vertegenwoordig isf thans bedreigd. Nochtans we hebben be- w ijzen gegeven van onze hoo.ge ver draagzaamheid en van onzen geest vap geduld. Hier, sprekende in den naam van fnijit land, verklaar ik dat we ten opzicht© van al de naties des wereld, zonder uit zondering, den gnootston eerbied koes teren, zelfs ten opzicht van deze die zich ;als onze vijanden ontpopt hebben. De keizer zal al de pogingen, gericht op een uitbating onzer rijkdommen, aan nemen. Voor wat de slavernij betreft, het Is' Ethiopië niet dat de slavernij heeft uit gevonden, ze heeft ze gevonden in de er fenis van de antieke zeden, maar we hebben begrepen dat we den mensicli moeten bevrijden. Bijzonder sinds da intrede van icnsi land in den bond der. naties en de troonsbestijging van Z. Ms den keizer, zijn er groote hervormingeli doorgevoerd om de misdaad der slaver-* nij af te schaffen. Abyssinie blijft kalm. De kleurvoilken zullen in dezen oiorlog een bedreiging vcior hun bestaan vinden en de hoop verliezen in de Europeesche. beschaving. Terwijl de legers wiorden opgesteld en de transportbooten der zeeën door klieven, blijft Ethiopië kalm en rustige Het leven en de goederen der vreemde', lingen wiorden er geëerbiedigd. Het is gemakkelijk vervolgt de ver tegenwoordiger van Abyssinie, het pu bliek te beïnvloeden door photognafische of cinematografische doeumeuten Of, zware getuigenissen le verkrijgen; Ethiopië verklaart dat déze beschuldi gingen onjuist zijn en deze documenten valsch. Ethiopië weigert aan te nemen dat onder voorwendsel van rechtvaar digheid, hoogmoedige doeleinden wac, den nageisitreefd. De Ethiopische regeering vraagï plechtig dat er een internationale on derzoekscommissie naar Abyssinie zou gezonden worden om de beschuldigingen na le zien. In naam van de regeering van Z. M. verklaar ik dat ze geneigd i$ elke aanvaardbare suggestie aan te net. men en aan de rechtmatige belangeri van ial de naties- gehoor te geven. Op he£ oogenblik dat het fatale uur zal slaan,; richt het Ethiiopisch volk een oproeg aan liet hiart van al de menschen opdat ze igcen onrechtvaardigheid laten ge schieden en het bloed den Afrikaan- schen grond niet kleurt. Ethiopië stelt zijn v-ertrouwen in de souvereiniteit van de bescherming van den Volkenbond. 20-000 avantgardisten defileere.n voer het verhoog aan de «Via de| |mperio>$ op hetwelk Mussolini heeft plaats genomen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1