Rijkdom en Armoede Verkeersongevalfe Borgerhcut Landbouwbelangen De Groothandelsprijzen in België Een eter van levende dieren te Duffel Ongeluk in de Wereldten toonstelling te Brussel Geweldige trambotshsg te Elsene Verkeersongeval te Waarloos Dat toet" dT\ Éfe 13 Sept. H. Amatus. Als bis schop van. Sion in Valais werd hij ver bannen en stierf in de abdij van Breuil in 690. I Vrouwelijk Jeugdverbond voor Ka tholieke Actie. Bisdom Gent. Op anitiatief vam het V.J.V.K.A. zal Zeer Eww Heer Van Bossuyt, Algemeen Be stuurder, op Zlondag 15 September te1 11 JLtur in St. Niklaas kerk te Gent een so- lemneele Rouwdienst opdragen voor de zielerust van Hare Majesteit Koningin Astrid. De leden zingen cle «Missa Bre- vis». Het Bestuur rekent op de aanwe zigheid van al de leden. De Paus ontvangt de Aalmoezeniers van de Balilla. De Paus ontving hon derd aalmoezeniers van het nationaal werk «Balilla» welke de jeugdige zwart- beimdieu bijstaan in het Dux-kamp. In Zijne korte toespraak zegde de H. Vader onder meer «Gij zult tot deze jonge lingen zeggen dat. de H., Vader hen be mint. Wij verwachten van hen een worr_ der, van welker verwezenlijking gi'J zelf moet genieten: dat het zwarthemd dat zij dragen, steeds onbezoedeld blijve daartoe zult gij veel kunnen bijdragen.» Zwaarhoofdigheid, Hoofdpijn, slape loosheiddit alles gaat over wanneer men een briefje bezit van de Koloniale Loterij die de hoop geeft van zich tus- schen de 114,320 winners te bevinden, op 20 September e.k. Wie verlangt de millioemen. niet Welke afstand legt een visch per dag af In het Britsch Museum heeft men nagegaan hoeveel weg een visch, die den ganiSichen dag in een bokaal rondzwemt wel aflegt. Men heeft er een in een groot akwarium laten zwemmen en dein1 tijd opgenomen. Men kwam tot de slotsom dat de visch op een dag een afstand \an 300 kilometer had afgelegd. De jongste fanfare van Belgie. Het is door den jeugdigen ouderdom van hare muzikanten, dat de Fanfare der Scouts van Oosthoek, zich de jongste van al onze Belgische muziekmaat schappijen mag noemen. Samengesteld uit een veertigtal lief hebbers, is de Benjamin nog geen volle 9 jaar oud, terwijl de oudste) muzikant den. ouderdom van 12 jaar bereikt heeft. Van1 hoogerhand hebben zij de verze kering gtekregen dat. hun maatschappij binnenkort onder het eere-voorzitter- schap' van Prins Boudewijn zal worden geplaatst. C-nverwacht zeegeschenk te Biarritz. Dezer dagen heeft, de Golf van Gais'- cotgne een aardig en zeldzaam bezoeker gehad, die misschien zijn laatste le vensstonden in die woelige zeegolf is ko_ men doorbrengen. In de Zuid-Westhoek van Frankrijk, te Biarritz, aan den voet van de Pyres neeën, is een 16 meter lange walvisch aan liet "strand gespoeld. Als eenige herinnering zal men 't ge raamte bewaren in het plaatselijk mu seum, opdat iedereen zich van de waar heid van dit verschijnsel zou kunnen overtuigen. Isidcor Opsomer naar Amerika. Gisteren is de bekende kunstschilder te Le Havre ingescheept op de' pakettooiot «Bei de France», op welg naa.r New-York, waar hij de gast is van1 het Carnegie Instituut. 45ste Vervolg. iDe gravin van Haughton begaf zich, na haar reistoilet gemaakt t.e hebben, naar een der zijvertrekkon, waar haar echtgenoot, baar vader, Arthur Lovell, en een paar andere gi sten baar wacht ten. Milword was er in geslaagd zijne neerslachtigheid te overwinnen, en zag zijne jonge gade met een vriendelijken glimlach aan. Mijnheer Walter, ver heugd dat de feestelijkheden ten einde spoedden en hij zich dus weldra naar zijne vertrekken zou kunnen! begeven, hoopte dal niets zijne afzondering meer zou storen, zag er op dit oogenblik op geruimder uil. dan hij wellicht ooit se dert zijne aankomst, op Abbey geweest was. Hij vatte de hand zijner dochter en zeide Gij hebt nog geen huwelijksge schenk van mij gehad, Laura maar denk daarom niet. dat ik de zaak ver geten heb. Ik ben voornemens u een halssnoer van diamanten Ie geven, rij ker en fraaier, dan er ooit een in Enge land vervaardigd wend. Daar ik echter zelf de diamanten wil koopen. en ze naar mijnen zin wil laten zeilen, zal er wel eenig'pn tijd verloopen. eer gij in het bezit van mijn geschenk zult zijn. (iij zult u dit uitstel echter niet te be klagen hebhan. De lieer Waller zeide dit. zoo over luid dat allen, die in liet zijvertrek wa ren, heit. konden verstaan,. Laura drukte baars vaders1 hand en Kjvak. terwijl zij haar hoofd op zijn Bezigheden in October 1. Tijdens deze maand wordt meestal de tarwe gezaaid. Dit graangewas geeft, de beste opbrengsten in zware gronden, als leemgrlonden, met- diepe bouwlaag. Daar tarwe gewoonlijk op aardappels of klaver, volgt,, gebruiken de landbou wers stalmest, doch willen zij giocde uit slagen bekomen, dan dienen zij schei kundige meststoffen aan te wenden. Aan tarwe na aardappels zal men per hectare geven: 100 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat, 500 tot 600 kgr. superfosfaat-en. 150 tiot 175 kgr. chloorpotasch. Aan tarwe na. klaver zal men toe dienen 100 kgr. ammoniaksulfaat 400 tot 500 kgr. superfosfaat en 125 tot 150 kgr. chloorpotasch. Het superfosfaat/en dei chloorpotasch worden vermengd en ondergeploegd, en- het ammoniaksulfaat wordt éénige da gen vóór het zaaien uitgestrooid en daarna zorgvuldig ingeëgd. 2. De winterge'rst kan geen zware of te natte akkers verdragen; hij gelukt best in lichte bodems, ziooals zandgron den. Volgens gedane ontledingen bevat ig'erst veel stikstof en fosfoorzuur; daar mee dient rekening gehouden bij de be mesting. Het is altijd prijzenswaardig 20.000 hot 30,000 kgr. stalmest per hectare aan te wenden, eni deze bemesting te volledi- gen met 100 tot 150 kgr. ammoniaksul faat, 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 200 'tot 300 kgr. chloorpotasch. De mi nerale elementen zal men met de stal- vette onderploegien, en het ammoniak sulfaat een tiental dagen vóór het zaaien uitstrooien en diep ineggen:. 3. Bij de heelt van het koolzaad (sleuren) mag. men niet uit liet oog verliezen dat deze plant belangrijke hoeveelheden voedende stoffen aan den •bodem ontneemt. Men zal derhalve 20.000 tot 25.000 kgr. stalmest per hec tare onderploegen, alsook 150 tot 200 kg. superfosfaat en 100 tlot 150 kgr. chloorpotasch. Vóór, het planten zal men 100 tot 150 kgr. ammioniaksulfaat op de snede uit strooien en zorgvuldig ineggen. 4. In October maig ook nog rjoggie' ge zaaid worden,/Wilt .ge gelukken gebruikt dan 25,000 to-t 30,000 kgr. stalmest per hectare, alsoiok 400 tot 500 kgr. super fosfaat en 125 tot 150 kgr. chloorpo-- tasch en ploeg deze scheikundige mest stoffen met de st.alvette onder. Op de sneden dient er dan nog. eenige dagen vóór het zaaien, 100 tot 150 kgr. •ammoniaksulfaat uitgespreid en goed inigeëgd. Zoo handelen verstandige en vooruit strevende landbouwers Dxii. De bezitter van de rijke olievelden in Tampico overleden New-York, 10 Sept. Te Los Angeles is overleden de petroleummagnaat Ed ward Dolreny, wiens petroleumvelden te Tampico, in Mexico, de grootste Jer wereld waren. In 1931 werd Doheny's- naam herhaal delijk genoemd in verhand met het Te- pot Dome-schandaal. De toenmalige mi nister van binnenlandsche zaken, Albert Fall, die werd beschuldigd steekpennin gen te hebben aangenomen van Doheny, wien hij daarvoor belangrijke' olievel den welker opbrengst bestemd was voor de Amerikaansche zeemacht, in handen had gespeeld en waarvoor Fall tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Tegen Doheny werd tweemaal een pr.occs ingespannen, maar beide malen schouders legde, op fluisterenden toon tot hem Dank, beste vader, dank maar uwei liefde is mij nog honderdmaal meer waard, dan het prachtigste Hals sieraad. Schenk mij uwe liefde en uw zegen 1 De bankier zag weder, als naar ge woonte, strak voor zich en antwoordde- niets. Milword bood zijne gade thans den arm -om haar naar het rijtuig te gelei den. Laura drukte Arthur en Dora de hand. Lord Haughton noodigde beiden uit om hen na hunne terugkomst -op Jocelyns-Roek druk te bezoeken. Wei nige minuten later rolde het rijtuig weg. I)e clown had zich naar hét logement De Kroon begeven en er een fijn middagmaal besteld. In afwachting van zijn maaltijd wandelde de clown een geruifhen tijd, in nadenken verdiept, voor de deur van De Kroon op en neer. Welk een gelukskind ben ik in eens geworden, sprak hij bij zichzel- ven. Twee Califormië's Iegelijk ontdekt. Mocht mijn vriend de bankier mij ont snappen, of zich niet genoeg laten plukken, dan heb ik zijn hoogadellijken schoonzoon, mijn vocrmaligen vriend den schilder, op tweeërlei wijzen in mijne macht vooreerst door den klei- nien Cornelus, en ten tweede door niijn.e bek'endhoid met hef, hem vreeselijk drukkend geheim van zijn vroeger zwerversleven en ongelukkig huwelijk. Komaan er wacht mij nog een goede oude dag AI kunt gij met. uwe. in heel Engeland bekende hansworstentro.nie werd hij vrijgesproken wegens, gebrek aan bewijsmateriaal. De overleden petroleummagnaat' had een avontuurlijk leven achter den rug. Hij was zijn loopbaanbegonnen als opzichter van ee-n mui 1 djeredexpeditie Dit beviel hem echter niet en. hij ging goud zoeken, met-weinig <sut*'ce-s echter. Door een ongeluk wérd bah zijn leven -een andere richting gegeven. Doheny 'brak een; been én moest'maanden in bed blijven liggen. Gedurende .depen.tijd be gon hij te studeeren en toen hij-hersteld was werd hij advokaat. Zijn praktijk bracht echter te weinig op en hij ves tigde zich toen als schoolmeester te Kingston. In den omtrek van de stad vond hij een plaats waar hij de aanwe zigheid van petroleum, vermoedde. Hij begon met groot, succes te boren, maar toen hij ook de omliggende terreinen wilde, kooien, bleken deze reeds in het bezit te zijn van een grooté petroleum- maatsohappij. Twee jaar later boorde Doheny in Kern River Valley en werd een rijk man. Hij ging naar Mexico en vond in Tam pico bijzonder rijke olievelden. Zoo is Doheny de oliekoning van Mexico ge worden. Vergelijkende cijfers Het indexcijfer van de groothandel s- prijzen voor Augustus^ is 552, tegen 553 in Juli 555 in Juni, 552 Mei, 531 in April, 464 in Maart. De stabilisatie van die prijzen blijft dus gehandhaafd. Men stelt vast dat dp 17 groepen van produkten, welke bij de berekening van dit indexcijfer in aanmerking wor den genomen, er drie een prijsstijging, vier een prijsdaling ondergaan'. Voor de andere handhaven de prijzen zich op gelijke hoogte. De produkten uit de metaalnijverheid stegen met 11 p-unten, die uit de schei kundige nijverheden met 4 punten, de bouwmaterialen met 2 punten. De voedingprodukten daalden met vijf punten, de teikstlelnijveflvêden met 13 punten, de harshoudende produkten met 83 punten of 13 t.h. Wat de textielnlijveifheden betreft, stelt men een: stijging vast. van de wol en vlasprodukten met 6 punten. Dc juteprodokten daalden mqt 14 punten, de kaloenpr.odukten met 36 punten. Hij bekoopt zijn waaghalzerij met het leven Gh. Claos', wonende Naa'ldstraat poch te er steeds op eeii .ljzeraterke maag te bezitten en bewees zulks herhaaldelijk dotor liet inslikken van lévende dieren als kikvorsehen,' muizen-,enz. En zelf beet hij oen stuk glas uit eon bierglas en at het op. Zondagavond ging hij in een herberg de wedding aan een levende ekster op te eten. Slecht bekwam het hem. Het dier ver dween in do maag van Claes, doch be- zlorgde hem hevige buikkrampen waar aan hij ten slotte overleed. In het Lunapark der wereldtentoon stelling heeft Dinsdag avond een ernstig ongeluk plaats gehad. De 42-jarige Pierre Moftan, landme ter te Marchienme-au-Pont; had er -met, •eenige vrienden, plaats genomen in een der wagentjes van de Duivelsbocht of «Bouche du Diable». hooit meer een fatsoenlijk man worden', gij zult toc-h het genoegen hebben een der voornaamste bankiers en. een der aanzienlijkste pairs van; het rijk naar .uwe pijpen te laten dansen, en, wat nog veel beter is-, op de weelderigste wijze en ten hunnen koste leven De majoor Vernon deed zich dapper te goed aan den maaltijd die hem in «De Kroon» werd voorgezet, en zorgde op den bepaalden tijd op Abbey te zijn, waar hij terstond bij den héér Walter werd toegelaten. Deze had zijn kamer dienaar gelast om den maj-oor, die hem in Indië het leven gered had, telkens, wanneer hij zich aanmeldde, onaange diend bij hem toe 'te latén. De heer Walter zat nóg aan het na gerecht, toen de clown binnentrad, die nu nog meer dan 's morgends getrof fen scheen door de weelde; welke in de vertrekken van den millionmair heersch. le. En toch was het. gezicht van een deftig huis hem niet geheel vreemd. Nog maar al le goed herinnerde hij zich de ouderlijke huiskamer, wel o.p verre na zoo prachtig niet als de eet zaal van den bankier, maar locii voor zien van al die gemakken en gerieflijk heden, waarmede de gegoede midden stand omgeven is, eene huiskariier, waariji onze clown zich echter nooit op zijne plaats had igevoeld, omdat zijn haar van jongsaf heentrok maar drink- of dobbelhuizen, naar plaatsen waar hij met lichtzinnige, woeste makkers zijn geld verkwistte, zijn eer? ehi goeden naam bevuilde, «en beproefde zijn gewe ien zoo te doen zwijgen, 'doft hij weldra niet meer terugschrok voor liet, plegen van-allerlei beding x in één'woord, voor., Terwijl het wagentje voor de 2e maal opwaarts klom, zou Mottau' zich rechtop geplaatst hebben, in een soort van overl moed. Hierbij is hij in volle vaart met 'het hoofd tegen een balk terecht, geko men en uit het wagentje geslingerd met het bekende gevolg. Het ongeluk zou bijgevolg aan de on doorzichtigheid van. het slachtoffer, te wij trail, zijn. - r De pompiers werdén bijgeroepen die door middel van een ladder; het lichaam wisten te bevrijden. Mottau werd naar het Brugmannho,s- pitaal overgebracht., waar Woensdag morgen de schedelboring werd uitge voerd, die goed is gelukt. Zijn. toestand wordt echter n«og steeds zeer zorgwek- gend geacht. De inrichting, waarop het ongeluk gebeurde, mocht natuurlijk Dinsdag avond niet verder meer werken en werd door p'oliii'iea.genten bewaakt. De omstandigheden van het ongeluk zullen nog nader Worden onderzocht. Weer eene vreeselijke autobot sing op de baan Gent-Antwerpen Dinsdagavond;--rónd -2;1 u. 30 kwiam een autotr'actor met sleepwagen van Antwerpen. Gekomen! te Lokeren aan hét «Gulden kind», wóu hiji den-weg op naar de Kopkapel. Deze tractor, met hout geladen, reed voor rekening van den h. Leon De Maen, van Gent. Uit tegenovergestelde richting kwam daar een heerenauto met Franschmans in. Bij. het voorbijrijden is de auto -op de achterwielen van den sleepwagen te recht gekomen en -omgeslagen. De twee inzittenden werden gekwetst, waarvan een kloeg van geweldige inwendige pij nen. Na door Dr Dierickx verzorgd te zijn geweest, is de gekwetste naar het hospitaal overgebracht. Dé heerenauto was buiten gebruik en is moeten ter plaats blijven. De nachta,genten Verton,gen en Ver schelden hebben het onderzoek gedaan. Een trambotsing, die erge gevolgen na zich had kunnen slepen, heeft Woensdag voormiddag rond half negen plaats gehad op het Georges Brugmann. plein te Elsene. Een tram van de lijn 93 bolde juist op het Brugmannplein, na een laatste stilstand in' de Lepoutrelei, hij den in gang van het plein, öp dit ooge-nblik kwam uit de Emiel BouiHofstraat een au torn otr ice gereden, van de nationale maatschappij van1 Belgische Buurtspoor wegen. Deze tram droeg plaat O. Hier dient aangestipt, dat- deze tram de- eeniigste is, die den draai niet moei maken voorgeschreven op deze plaats aan al de andere vioierfnrigen. Daar is de stilstand van de O -niet hij den aanvang van het plein, maar wel in het midden.. Een' botsing was onvermijdelijk. Tram O werd zijdelings aangebeukt do-or de motrice van tram 93, waarvan het voor,gedeelte werd ingebeukt. Onder den geweldigen slag van de biolsing sprong tram O uit dcrriiggels en het mag wel een wonder heeten dat zij niet om kantelde. Er bevonden zich gelukkig weinig rei zigers in tram O. Twee personen werden naar een naburige apotheek overge bracht: een vr.ouw die leed aan een ze nuwschok en een jongeling, die in het aangezicht gewond werd door glasscher ven. Deze jongeling bevond zich op het voorste platfbrm van tram 93 en werd met geweld tegen de wanden geslingerd. Hij klueg over pijnen in hel been. Een talrijke .groep nieuwsgierigen volgden de opruimingswerken1. het leiden van een leven waarvan de laatste drie of vier jaren, in het paar denspel doorgebracht, wellicht nog het beste gedeelte uitmaakten. Nadat de clown zich van zijne bouf fante ontdaan en aan de tafel plaats ge nomen bad, zette Henry Walter hem het een en ander van zijn nagerecht voor en schonk hem' eeru glas Bourgog. ne in. Daarna schoof de clown zijn stoel bij den. haard, wierp zich achterover, sloeg de beenen over elkander en zeide, ter wijl hij de handen in zijne broekzakken slak, tot zijn gastheer Gelooft gij wel, dat ik ér volstrekt niets te,gen zou hebben om als derden compagnon in uwe firma opgenomen te worden, al kendet gij mij slechts een uiterst, matig aandeel in het kapitaal uwer bank toe De mond van den bankier vertrok zich tot ccn pijnlijken glimlach. Tof mijn compagnon kan. ik u niet .maken, dit begrijpt gij wel, ant woordde hij na een oogenblik zwijgens. Maar, ik wil u toch door daden, toonen dat ik mij onze vriendschap herinner en uw lot zoo dragelijk mogelijk wil ma ken. Laat mij hooien wat uwe bedoe lingen eni wenschen zijn. -Ik zal oogenhlikkelijk aan uw ver langen voldoen mijnheer Walter, ant woordde de clown, maar eerst, moet ik u n;o:g eene vraag doen omtrent het ge beurde bij Winchester Het gelaat van den bankier, dat reeds zeer bleek was, betrok nu1 nog veel meer. Om zijne verwarring zooveel incigelijk te verbergen, nam hij de karaf met Bourgogne op, om zijn ga&t i.fl te In den nacht van Dinsdag op Woens dag kwam het op de groote baan, ter; hoogte van den Vosberg, tot een zwaar verkeersongeval. Een personenauto, rij dend van Konfich naar Walem, is iru botsing; gekomen met eèh stilstaande auto. Door liet geweld der aanrijding kwam' het voertuig' in: de gracht terecht, waar het met de wielen in de hoogte bleef liggen. De aanrijdende auto kan telde om mét het gevolg dat de drie in zittenden zwaar gewond werden. De ge kwetsten zijn: Georges. De Goninek, Vic tor Prinsen en Vermeersch Georges. De drie slachtoffers zijn1 gehuisvest te Wil lebroek. Zij hebben allen verwondingen aan het hotofd opgeloopen. De Goninek kon, gezien den ernst van 'zijn toesta-nd nog niet verhoord worden. Door de rijkswacht van Ruimst werd ee«n; -eerste onderzoek naai' de verant woordelijkheid ingesteld en liet parket verwittigd, dat Woensdagnamiddag ter plaats is afgestapt-. Woensdagnamiddag, rond half-vier, had er op de Turnhoutschebaan, ter hoogte van1 de Schoenstraat, een gewel dige botsing plaats, die nog tamelijk wel is verl'oopen, maar verschrikkelijke gevolgen had kunnen hebben. De 24-jarige autovoerder Frans Coe- nen1, wonende te Wilrijk, Van Daellei, 6, reed met een heercnauLo in de richting van Deurne. De .genaamde Camiel Clout, wénende Turnhoutschebaan, 211, 58 jaar oud, stak juist op dit oogieiiblik de baan over om zich naar zijn wkming te begeven. Hij werd echter door de auto verrast en ten1 gronde gesmakt, waarbij hij zware verwondingen aan het hé.ofd opliep'. Ongelukkig kwam op dit oogenblik de 28-jarige wielrijder Antoon Bruning, wonende te Boulaerlei, 25, Borgerhout, voorbij. De man werd gegrepen door de voorzijde van de auto, die naai' links; was mit ge wek en lom de eerste aanrijding le voorkomen. i De auto kwam tot stilstand juist te gen den gevel van het huis n. 211, der: Turnhoutsche- baan. De auto werd licht beschadigd terwij! de fiets geheel lontredderd werd. De slachtoffers werden in een koffiehuis binnen gedragen en verzorgd door Dr. Van Vlasselaerc. Na verzorging kon de voetganger Clout naar huis keeren. Zijn toestand is bevredigend. De wielrijder kloeg echter van felle inwendig© pijnen in de zijde en werd door Dr. Van Vlas- selaeee per auto naar huis gebracht. Het onderzoek is in handen van poli- tieofficier .Huyighe. Niet alleen pijn verzachten, maar bestrijden: het product van vertrouwen. BBHHBHBHWBBMSBKSffSM Vraagt do origlneale verpakking met het BAYER- krujs «n het zegel van de nationale Codox. schenken, maar zijne hand beefde zoo sterk, dat hij het. glas met, karat' stuk stootte. O ho mijn waardste riep de clown', schamper lacliende uwe zenu wen schijnen u, sedert wij het laatst elkander zagen, geheel overwonnen tei hebben. Toen de clowni legem middernacht op stond om afscheid te nemen, had hij twee dour den bankier te zijnen name geschreven: assignatien, ieder groot zes duizend gulden, in zijne onooglijke brie- ventesch geborgen. Zijl gij voornemens' mij.me assig- natiën zelf te gaan ontvangen vroeg de heer Walter. Ja, antwoordde de clown. Doe mij dan het genoeg'en «omi eerst uwe kleederen een weinig te ver nieuwen, zeide de bankier eenig goudi •geld uit zijne beurs nemende en« hemj dit overhandigende. Gij kunt verzekerd zijn, hernam; de clown, het geld in zijn zak stekende dat gij door uw ouden kameraad nieti gecompromiteerd zult worden, en er op het toilet van den vertooner uwer bonsi «niets te zegge-n zal zijn. De clown stond op den drempel van. het vertrek, toen hij, zich weder om- keerende. zijne hand op den schouder, van den bankier legde en hem in het, oor fluisterde Gij hebt het wel met, mij gemaakt^ mijn waarde. Uwe beide assignation; zijn! een sichoon, een vorstelijk begin* Maai' ue bedoeling is toch immers «niet. dat zij als het begin, het midden en he,J eind® moet beschouwd worden.., 'i Vefvolgf,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2