Geen tijd en te Geleerd 15 Het Italiaansch-Abessinisch Geschil voor den Volkenbond SSlI Geen twee meesters dienen. Geen twee richtingen uit. Geweldige braad in Japan Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen Zondag SEPTEMBER 1935 XXXXle JAARGANG. NUMMER 261 Kerkstraat 9 en 21 Aalst Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (Publiciteit buiten het Arrond. AALST) Lj 'Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rüe de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. G. 2. g—«M—n—uwjuaiwii H. Eloutherius Zoaop5,27 Zonaf6,04 L. K. 19 N. M. 27 Bij dit nummer behoort een bijvoeg |8el en bestaat uit zes bladzijden. i zondagsgedachte: Dat men geen twee meesters dienen mag wil niet zoggen dat liet een werkman b. v. niet mogelijk is bij twee verschil lende patroons in dienst te zijn. Hij k; best akkoord sluiten met twee of meer werkgevers, 's voormiddags bij A. 's na middags by B. Als hij dan in dienst bij A werkelijk zijn plicht doet en geen plan nen overdenkt voor 's namiddags bij B dient hij telkens slechts één enkelen meester. Neen,het gaat hier niet om de sociale levensomstandigheden, die de plichten regelen van den dienaar tot zijn meester. De grond der zaak ligt veel dieper en geldt ook voor eiken mensch afzonderlijk. Geen twee meesters dienen is eigen lijk, dat er door een menschenloven maar één lijn loopen mag dat heel zijn streven naar God moet gaan, lijk de stroom naar zee en do bloem naar het licht. Met het edele zielsvermogen, dat de menschelijke wil heet, streven we naar het goede, voor den Katholiek het Goede met een hoofdletter de goede God. Naar God haakt onze ziel met haar diepe gron den. Dat gelooven we, dat weten we, ja, dat wordt ons voelbaar soms, wanu< bij een mooi natuurschouwspel als ster rennacht of bij een machtig kunstwerk als 'n Beetliovensymphonie, onze ziel hol en leeg en onvoldaan met heimv wordt gevuld. Denkt er op, de catechismus zegtde mensch is geschapen om het eeuwig luk te verwerven met God hier op aarde te dienen, God, den meester, den éénen Meester. Er is echter een andere geestelijke maclit, die zich als heer en meester wil uitroepen en onzen dienst voor zich wil opeischen. Aanmatigend zal de satan met God gaan dingen naar do heerschappij. De duivel met de doorzichtige sluw heid en de donkere helderheid een ver derfelijke maar loutere geesc tracht ons te werven in zijn dienst. Hij maakte zich de aardsche goederen tot bondgenoot, die met hun glans en hun verlokking ons zoo bekoren, dat van lien tot onzen eigen ondergang, het einddoel maken van ons streven. Het voorbeeld uit het Evangelie is zoo sprekend en zoo praktisch Ge kunt God niet dienen en den Mammon van het geld.» Brengt inderdaad de volledig aanvaarde dienst van het geld niet mede: onrechtvaardigheid, gierigheid, hoog moed, enz.; allen ondeugden, waarmee we ons vijandig stellen tegenover God. Eén van de twee slechts kunnen we tot onzen meester maken God of Satan. Eéne richting kunnen we slechts tege lijk uit. Een Aalstenaar b. v., die naar Gent moet kan niet tezelfdertijd naar Brussel toe. Er moet dus een beslissing getroffen worden, het een of het ander. Er moet een keuze gedaan worden. Ook in zijn intiemste binnen staat die mensch vóór die keuze. Want het kwade houdt steeds een voorpost in zijne ziel. Twee meesters tegenover elkaar, zich steeds de macht betwistend. Heeft ie ders innerlijke niet zijn zonnezyde en zijn schaduw, zijn loutere glans der he rn lgeheimeu en zyu donkerte van de monische krachten, zijn. tortel en ziju gier De katholiek moet ook do keuze doen: de goddelijke wetten hoog te houden en de totale princiepen van zijn godsdienst te beleven of zich te schikken naar oen eigene en mildere opvatting d. w. z. bet prijsgeven der integrale verplichting. Hy moet kiezen uit één stuk af schipperen volle zee of tusschen twee vaarwaters radicaal of com promissen. u Niemand kan twee meesters dienen» beteekeut, dat iedereen een standpunt kiezen moet Eén standpunt, waarin hij voetvast stand houdt Hoe ondenkbaareen tempel, waar daaroven do vrome menigte met gebogen hoofd het Saactus, Simctns Sanctus heeft aangeheven vóór den Allerhoogsten en waai-daarna het «Allah is groot» gezon gen wordt 1 Zie hiernevens. De h. Laval zet het standpunt van Frankrijk uiteen. doen zal ik nog het genoegen hebben j tevens mijn plicht al? lid van den Vol- I kenbond te .vervullen en dien welken de In een zoo erns-tigen toestand al& de vriendschap mij voorschrijft. huidige, zoo begint de Franscihe mi nister-voorzitter, moet ik de stem van Frankrijk laten hooren. Frankrijk blijft trouw aan het Vol- kenbondspakt en. kan niet te kort kernen aan zijn verplichtingen. Frankrijk heeft er steeds naar ge streefd het zedelijk gezag van den Vol kenbond te verhoogen. Het wil dit nog doen. De taak is zwaar, maar niet hopeloos. Tusschen Frankrijk en Engeland be staat. geen enkel meeningsverschil be treffende het technisch zoeken naar een vreedzame oplossing. Wij zijn er reeds in gelukt verscheidene internationale geschillen op te lossen. Zullen wij thans falen In dat geval zou een nieuwe toestand no;g angstiger voor allen dienen onder zocht te worden. Wij zijn. allen gebonden door de so lidariteit die onze plicht ons voor schrijft. Onze verbintenissen slaan neergeschreven in hel pakt, Frankrijk zal er zich niet aan onttrekken. DE WEERKLANK VAN REDE LAVAL'S In den Volkenbond. Een angstige verwachting heerschto te GenèVe voor de redevoering van mi nister-president Laval. De afgevaardig_ de van Zuid-A frika bedankte den Fran- schen vertegenwoordiger -en vertolkte do gevoelens van gans'ch de vergade- ring, n.l. da algemeene tevredenheid om de ontspanning die de aanmoedi gende rede van den h. Laval had te weeggebracht, toen hij verklaarde dat Frankrijk trouw zou blijven aan het pakt en zich niet aan zijn verplicbTin gen zal onttrekken. Men beschouwt haar als een oprech te oproep voor vrede. De heer Laval heeft den moed gehad plechtig beroep te doon op de medewerking van Musso lini voor de verwezenlijking van dit Ideaal, terwijl hij de noodzakelijkheid van een Fransch-Britsche samenwer king bevestigde. In Italië Volgens den -berichtgever van bet Havasaigentschap te Rome, beloont men aldaar een ruim begrip voor de rede van Laval, die niet anders kon spreken dan hij gedaan heeft. Men brengt hulde aan zijn pogingen om zijn trouw aan den Volkenbond met zijn vriendschap voor Italië te' verzoenen. Men legt er echter den nadruk op, dat het Italiaans'che standpoint, in geen deele gewijzigd is, en dat Italië den weg zal .gaan dien het zichzelf heeft afgebakend. In Engeland Te Londen wijst men op de groote beteekenis van de verklaringen van den h. Laval, op zijn verbintenis, de ver plichtingen van den Volkenbond en van de Covenant na te leven en op de volko men overeenstemming der Fransche en Britsche politiek. In Duitschland. De avondbladen geven zeèr uitvoerig de rede weer van den h. Laval en onder lijnen hiervan het groot, belang, Zij ver. klaren dat hij zijn bemiddelingswerk ten voordeelc van den vrede wen.seht voort te zetten en wijzen vooral op dat gedeel te van zijn rede waar Frankrijk zijn ge trouwheid bevestigt aan het Vólken. Ik weet dat M. Mussolini bereid is bondspact' en wijst op de verbintenissen voort in dien zin mede te werken. Qok| die het oplegt. heb ik niets onverlet gelaten om eenj «Laval kiest voor Engeland schrijft oplossing te bereiken en bij de opperste J ni groote letters het Berliner Tage- lYlinister-Voorzittee LAVAL De leer van de kollectieve veiligheid blijft onze wet. Het pakt verloochenen ware ons ideaal verloochenen. En dit ware 'ook in strijd met -onze belangen. Elke breuk op Geneve zoo een inbreuk zijn op onze eigen veiligheid. De rede van s'ir Hoare heeft den wil van Engeland bevestigd zich zonder voorbehoud bij het stelsel van eoHek- tieve veiligheid aan te sluiten. Geen land heeft dit met meer genoe gen vernomen dan. Frankrijk. Op 2 Februari te Londen hadden on ze beide regeeringen een (gemeenschap pelijk programma van verwezenlijkin- gen- vastgesteld. Talrijke 'hinderpalen hebben echter die verwezenlijkingen belet. Ik had een schoon en droom gedroomd. Zou die op het punt staan nu in vervul ling te gaan Ons land ducht den oorlog niet maar haat hem. Het is bezield met een noes ten vredeswil. Wij wenschen vrede voor allen dank zij de medewerking van al len. Na de overeenkomst van Rome te hebben onderteekend kan ik niet. zon der ontroering denken aan het geschil dat zoo zwaar op de huidige vergade ring drukt. Te Rome den 7 Jan.ii.ari hebben M. Mussolini en ik zelf alle vraagstukken geregeld die ons konden verdeelen. Te Stresa hebben wij evenals de Britsche afgevaardigden, dezelfde be kommering om de vrede bij Mussolini kunnen vaststellen. poging tot verzoening die de Raad zal Hoe onaanvaardbaar: een man die 's morgens een flambeeuw gedragen heeft in de Sacraments-processie en die 's avonds met hot roode vaandel loopt in een ongodsdienstigen optocht Als de menschen spreken van «overtui ging» dan bedoelen ze, dat men één maar dan ook inderdaad één meester dienen moet. Eén. Hiermee is te zamen gezegd, dat er geen tusschenstrook, geen nie mandsland bestaat. Slechts twee kam pen. Voor of tegen. Is er een houding, die minder moedig, minder houdbaar, minder mensclielijk is dat het zoogenaamde neutraal De neutrale school is 'n nonsens, 'u onmoge lijkheid, de neutrale pers is het evenzeer. IT-q of contra Neutraliteit is 'n masker, onverschil ligheid is 'n bemanteling van- wat-niet-al? Gelijk het lichamelijk leven vooruit loopt, onrombaar en in ééae richting, naar het einde, zoo moet ook het ziele le ven vooruit, zonder stilstand in een rich ting, naar haar einddoel, naar God. Dit weten we allen. Laten we dan met dit vaste weten én met de daad deuzelfden éeaon Meester diegen. blatt» UIT HET LEVEN. Voor ieder die een aandachtigen blik werpt op de hedendaagsche wereldspringt het gauw in het oog de menschen, het leven staan in het teelten van de nerveu.se bedrijvigheid. Geen wonder dan ooit dat men zoo luttel innig-vrome menschen ont moet ze hebben geen tijd voor vroomheid al kunnen ze ook soms een half uur en meer dom zitten staren op een potje bier en droomend heele series rookwolkjes uit lmn smakelijke pijp of van hun welrieken de sigaar de lucht inblazen. Sommigen trekken zelfs de schouders op en bekijken u eens vreemd, wanneer ge spreekt van gebed en godsvrucht. 1 'an ach ter hun groote brilglazen staren de verwon derde oogen u aan met de expressie, dat de enkeling waarvan sprake, u houdt voor een verachter de of abnormale mensch. Voor velen is dan ook het woordje a bid den van hun agenda geschrokt Ze hebben geen tijd of ze. zijn te geleerd (ten minste naar lmn meening).., 't gaat dan ook al heel- wel wanneer ze zich nog een kruisjeslaan bij morgenstond en slapengaan het ergste is nog wél dit ze vinden zoo'n handelwijze heel natuurlijk, al blijven ze met dergelijke methode ook eindeloos ifér v<m Ohzcn Lieven Heer verwijderd.^ Geen tijd ofn te bidden maar kom moeten we wellirjit sommige groote men sehen en ook voorname heeren onder de hanjlen nemen als kleine, kinderen om lmn dit levensbeginsel diep in het hart te doen dringen tijd besteed aan gebed is nooit verloren tijdmaar integendeel de hcelc dag is verloren, voor de eeuwigheid heel zeker, voor den tijd ook heel vaak, wanneer hij niet gekenmerkt wordt door vroom gebed... zegt het spreekwoord niet uAan Godszegen is 't al gelegen en geen zegen zonder gebed Geen tijd om te bidden dat brengt me een klein anekdote te binnen van een mo dernen heer die 't heel druk en lastig had., en nooit geen tijd had om eens tot den Oppersten Meester te spreken. Hij stond aan het hoofd van minstens een tiental aclueele instellingen en organisaties rei zigersclub, onthoudersbond niet te mis prijzen, teel te verstaan), harmonie, sup portersclub, tooneelkring, enz. Hij elke bijzondere omstandigheid was hij na tuurlijk de bezieler van alle feeslelijkhe den.,. maakte rcklaam en propaganda..., liep van links naar rechts, gaf voordrach ten en schreef bijdragen, dat alles om het succes te verzekeren. Na menig welgelukt feest verscheen dan ook telkens van zijn handeen kolommcnlang verslag in de kran ten met een pracht foto van hem zelf er bij! Plots Iwamhij te sterven! toen, natuur lijk, verscheen hij voor den Heer... en nas verwonderdwant de Opperste Hechter kende hem niet eens.., de gewezen bestuur der was een beetje gcfroiscerd Wel hoe, sprak hij, Qe kent me niet ik stond noch tans aan het hoofd van dit en dat.ik was de bezieler van vele ivclgclukte manifesta ties...en élke week spraken de kranten over mij en tientallen malen stond zelfs mijn photo er bij en de Heer antwoordde heel raak "Ik ken u niet... want ik her inner me niet dat ge ooit met Mij hebt gesproken Tc geleerd om te lidden! Gewishet vraagt kinderlijken eenvoud óm neer te knielen voor zijn kruisbeeldWcest echter maar gerust. Mannen, die honderd maal meer beroemd waren dan gij, wier glan zend genie, ten overslaan van uw klein verstand, gerust de vergelijking kon door staan van de stralende middagzon met het uitgaande kaarslichtje.zoo'n vermaarde kleppers hebben gebeden Geleerde en te vens vrome geleerden telt men bij de vleet de sterrenkunde spreekt ons van een Co- per nic, een KeplerNewton, Leverrier, I Tycho, BrahéHerschel, Arago, de be roemde Jezuïet Secchi, enz... de natuur-- en scheikunde gewagen van een Huygcns, een Kuier, Ampere, CauchyKarachi. Thomson, Höntgcn en anderen de aard kunde brengen de, namen van Qucitrefages, Lapparent en Mirart naar voor... in de dierkunde vinden we de geleerden Cuvier Claude Bernard, en in de natuur- en mcnsehcnkundc vinden we een Kduard van Beneden, Carnoy, en de grootste geleerde wellicht in die zaken, de wereldberoemde Hubert Pasteur. Ge zijt ongetwijfeld nog ver verwijderd van den diepen godsdienst zin welke deze geleerden bezielde, en zoo gij naar degelijke godsvrucht streeft, dan be vindt gc u in een voornaam en hooggeleerd midden, in gezelschap van groote denkers en wint ge er ook alles bij l)e wereldberoemde Iiecamier, in t be gin der ]9de eeuw, geneesheer in het Hotel Dicu te Parijs, en hooglecraar aan de zelfde stad, begon iederen dag met het gebed en los daarna met de grootste aan dacht een paar bladzijden uit het Heilig Schrift, eiken avond las hij het avondgebed met zijn familie, communiceerde ten min ste elke weeks Wanneer hij in een of ander ingewik keld geval niet klaar zag, nam hij zijn rozenkrans en bad... hij, de geleerde, de beroemde hooglecraar, het licht der weten schap, de dokter van koningen en keizers Wie het waagde zijn verwondering uit te drukken over zooveel kinderlijke vroom heid, kreeg dit tot ai/twoorcltelkens ik werkelijk ongerust ben over een zieke en machteloos sta, nenm ik mijn toevlucht tot Hem die alléén alles kan genezen Dat zijn heerlijke voorbeeldenuaaraan velen een les kunnen nemen Geen tijd, of te geleerd zijn excuses en illusies men deinze niet terug voor de inspanning die het devoot bidden vraagt men doe icat men kan en de Heer zal 't overige vervul len. Met G. Gezellconze dicp-vrotne priester bidden we Gij badt op ecnen berg.... en arm ah ik en is er geen. geen een, die nood lntbbe en niet klagen kun, die honger, en niet vragen kan die pijno, en niet gewagen kan hoe zeer liet doet O Leert mij, armen dwaas, hoe dat ik hidden [moet I DEN DUW ZOON. ELFHONDERD HUIZEN IN ASCH GELEGD. Zes duizend personen dakloos Een geweldige brand lveeft ongeveer een derde vernield, van Sjihata. een stadje geleg.en laian de kust van de zee van Japan, in dei prefektuur Noegata. Elfhonderd huizeoi uit het centum van de stad werden een prooi van de vlam men, die gedurende zes volle uren woed den. Er werden .geen dood.en gemeld, maar wel een vijftigtal gewonden. De stoffelijke schade wordt geraamd top ongeveer 3 millioen jen. De .uitgestrektheid van het onheil wordt toegeschreven aan het. feit, dat oen krachtige wind de vlammen voort dreef en aan. de watersohaarschte, die de bestrijding, van het vuur zeer moei lijk nuaiakte. Zes duizend personen zijn dakloos Zij worden voGrloopig ondergebracht in kazernen bn. scholen. De Raad van Beheer van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen, heeft vergaderd op 13 September. Alvorens de zitting te openen, brengt de heer voorzitter een ontroerde hulde aan de nagedachtenis van II. BI. Koningin Astrid, en drukt de diepe en eenparige smart uit, welke den dood van Hare Majesteit, in don schoot van den Raad opwekt. De programmas der werken, voor eer sten aanleg en verbetering van het ma teriaal, v-oor het dienstjaar 1936, werden vastgesteld. De beslissing, bij de cons tructeurs 500 nieuwe metalen rijtuigen te bestellen voor de lokaaltreinen. werd bekrachtigd. De hestellingen zullen worden ge daan, zoodra de conventie onderteekend isi, welke de modaliteiten van lusschen- komst van den Slaat in de uitgaven be paalt. De overeenkomsten voor brandstoffen voor locomotieven, te sluiten voor de behoeften van het halfjaar, ingaande op 1 October 1935, werden goedgekeurd. De bestelling van 922,000 ton, zal voor de nationale nijvijpheid worden voorbeïïou den. De Raad beslist niet-bewaakte plaatsen op te richten te Berneau, op d< baan van Vis'-é tot Monlzen, en te Her- sceuw (Plaats), op de baan van Doornik naar Moescroen. Hij heeft eveneens verschitlige tarief,, maatregelen goedgekeurd LANDSBOND VAN DEN CHRISTEN MIDDENSTAND Ter gelegenheid van zijn vijftienja rig bestaan zal de Landsbond van: dei^ Christen Middenstand zijn algemeen! congres' houden in de feestzaal van daj Tentoonstelling op Zondag^ 29 Septem ber aanstaande. Op de dagorde staat slechts één punS; dat zeer gewichtig is en; van groot be lang voor de toekomst van den Midden— stand, namelijk: «Plaats voor en plaatsr van onze Ber.oepsmenschen in de Be roepsstanden». De dag zet in met een II. Mis met scrV moen in de kerk van; «Het Katholiek Le^ ven», ten 10 ure 15, waarna spreekbeur-, ten over Qiiadragesimo Anno.» en <1$ «Beroepsstanden» te 11 ure, en ten 'ttt •ure 45, «Praetische uitwerking met heff oop op den Middenstand en he,t algemy belang», door Sen. Van Coillio. Ten 12 u*' 4 5 aligemeene vergadering. Sprekers Dti OVerckx, minister Van ïsackcr en Geesw s t nj) O/tel ij ke Overheid. 'Ae 2 u, inld'Jagmaa^

De Volksstem | 1935 | | pagina 1