Rijkdom en Armoede Zijn vrouw verliest 14kilos en hij z jn rhentnatiek De PAUS heeft GESPROKEN!! Congo De Wedstrijd om den Gordon-Bennettbeker te Ongeluk Denderwindeke Ongeluk te Melle Auto-ongeval te Astene 16 September. H. Cornelius Hij '[werd tot paus verkazen 16 maand na den dood van Sint Fabianus, zijn voor ganger. Zijn pontificaat dat slechts een jaar duurde, was er een vol moeilijkhe den en vervolging. Hij stierf in -balling- Schap in 252. 17 September. H. Lambertus. In 669 werd Lambertus bisschop van Maastricht. Men roemt hem als een der v-oirigste apustels die hier in onze 'ge ■westen de gronslagen. van het Chris.tia- nisme hebben gelogd. Hij werd in 708 of in 709 Oijn het leven gebracht. Zonder scherts Wel zeker. Twee millioen en half voor 50 fr. plus iVijf loten van een millioen, Tien loten van 00.000 frank en 114,304 loten van 100 tot 75.000 fr. Koloniale Loterij. Trekking Vrijdag a.s. 20 September. De gezondheid van den Kon'ng. - Be gezondheidstoestand van-den Koning is en blijft bevredigend. Om zijn herstel te bespoedigen, is hij echter,- in gezel- ischap van Koningin; Elisabeth, op een buitengoed van zijn grootmoederegntgc dagen rust gaan nemen. De koningskinderen blijven voorloopig op Stuyvenbcrg miet hun tante, prinses 'Axel van Denemarken, en zullen eer lang, in het kasteel te Laken, over ap partementen beschikken. Zcodat de Ko ning Stuyv.en.berg voor goed zou verla ten. De vorst ontving vóór zijn vertrek eerste-minister Van Zeeland. De Koning en Koningin Elisabeth zul len tegen bot einde der week te Brussel fceirugkeeren. Waar men boent met SAPOLI-was glanst alles juist als glas. Fiskale lasten voor automobilisten. De fiscale lasten die de automobilisten: in 1934 troffen worden op 865 millioèin beraamd, alsi volgt verdeeld voor in voerrechten op benzine en een, gedeelte van de overdrachttaks 602 millioen voor verkeersbelasting 185 millioen voor weeldetaks óp verkoop en herstel ling 78 millioen.. Zijnerzijds had de Staat voor ver nieuwing en onderhoud der wegen en financieele lasten, een uitgave van 325 millioen te dragen. Hier is alleen spraak van rijkswegen, niet van pimvineiale en gemeentewegen. Vlaamsch Ir» het legeng&recht. In bel Staatsblad van 15 Sept. is een ko ninklijk besluit verschenen betreffende uitvoeringsmaatregelen in zake gebruik der talen voo.r liet legergerecht. Zulks met bef oog op de toepassing der wet van 15 Julii 1935 op het gebruik' der talen in gerechtszaken. Het gaat om het opmaken van de rijst, der officieren; die de beide landspalen kennen en die moeiten deelmakcn van de krijgsraden. Leest den brief van deze gelukkige menschen Wij zijn blij hier dezen brief spon taan ingezonden geschreven in een sympathieke stemming te publiceeren «Mij.ni vrouw en ik nemen reeds 6 maanden Kruschen Salts en eiken dag voelen wij onze gezondheid verbeteren Mijn vrouw;.was1 diklijvig en) zij kon zich bjna net meer bewegen. Zij nam Kru schen Salts en verloor 14 kilo op 6 maanden en dat zonider vermoeienis. Ik zelf had rheumatiek in de knieën? 't geen me alle krachtinspanning onmoge lijk maakte (ik ben 45 jaar. Niettegenstaande ik alle geneesmid. delen beproefde, kwam ik er niet toe mij van deze pijnen te ontlasten. Ik was als een ouderling. Nu ik de «kleine dosis» neem is is mij geen werk meer te zwaar, de moeilijkheden vallen mij lichter en mijn .yreug$e is groolpr. In een'woord, ik herleef, pc Kruschen Salts zijn een- yo.udigAveg "wonderbaar.» M. M. F. Daar zij de lever opwekkën} vefzeke- ren Kruschen een algcheelo'.ötii regëlmaj- tige uitdrijving van de 'vóièdingsresten én;lossen zij hot overtollige vet op. i Daar zij het urinezuur oplossen en de nieren verplichten dit gevaarlijk vergift uit te drijven, onderdrukken Kruschen de rheumatiek en geven U ee.n zuiver en sterk bloed. Gij kuilt reeds morgen Uw kuur beginnen. Waarom wachten Kruschen Salts, in alle apotheken, fr.: 12,75 de flesch; 22 fr. de groote flesch. Oude wijn. Over eenige maanden beeft men in Polen de vermaarde kel ders van Poukere, waar de oudste wijn van Europa is opgestapeld (dagteeke- nend van 1650) te koop gesteld. 't Is waar dat de wijnbouwers van Porto er nog oudere tekoopsteldon in de wereldtentoonstelling van Parijs in 1900. Bio was toen reeds 300 jaar oud, en dagteekende dus van 1600. In 1930, te Antwerpen werd op het banket der Portug.eesche sectie, Porto wijn geschonken die 150 jaar flesch had. De geur en de smaak blijven voor ons nis eene herinnering aan die dagen bij. 48ste Vervolg. Vreesde hij wellicht het doel van zijn bezoek niet of niet volkomen te berei ken Of kostte liet hem zoo veel, om den vcet weder over den drempel te zeiten van het huis, waar hij zes en dertig jaar geleden zulk eene diepe ver nedering had ondergaan Wat er ook van zij, toen hij voor de deur van het kantoor uit zijn rijtuig stapte, zag hij er zeer bleek' uit, en kon, naar het ■scheen, moeilijk zijne ontroering ver- hergen. Ik had niet gedacht, zegde de lieer Walter nadat hij tegenover den heer Bur ham plaats genomen en dezen hem met de voltrekking van het huwelijk zij ner dochter geluk gewcnscht had, dat rnijn bezoek vier en eene halve maand in de pen zou zijn gebleven. Uit Indie schreef ik u reeds, dat uwe laak door mijne tussehenkomst niet veel zcu worden verlicht maar toch had ik mij voorgesteld meer aandeel in de werk zaamheid ie zullen nemen, dan ik lot nu toe gedaan heb. Mijne krachten zijn echter verbazend afgenomen, en dit! heeft mij doen besluiten .om mij voor- taan aan alle rechtstreeksehe bemoei ing mei de zaken van hel kantcor te onttrekken en, evenals mijn vader ge-| durende de laatste jaren zijns levens.J rust te nemen. Uw bpsluiit is mij pijnlijk, ant-' woord de de lieer Burham. Het ontbreekt mij wel niof aan lust en kracht om dej taak alleen voort le zeiten. maar liever De «Paus» van de «Volksgazet» wel te verstaan, besprak het memorandum der "Duitsche bisschoppen. Omdat het -Duitsche episkopaat de geloovigën aanbeveelt géén bladen, te' leton waarin" de belijdenis van onzen 'godsdienst beschimpt, en de heidense he opvatting van zekere nat ionaal-socialis tische middens .verspreid worden, ver kondigt de «Paus» van de «Volksgazet» dat «De katholieke bisschoppen zich het recht aanmatigen de vrijheid van druk pers onrechtstreeks in te korten». V-erder orakelt de Onfeilbare dal 'men de lcgika,«bij die heeren» (bedoeldwor den: de bisschoppen), niet altijd moei gaan zoeken - Men kan z-e natuurlijk enkel vinden "die iogika in de kolommen vain de «Volksgazet» De logika, die-dit. orgaan dér B. W. P. aanzet, zich eêhër'zijifi" als yerdedigslier op te werpen der vrijheid vair drukpers, en-anderzijds diezelfde vrijheid te. mis bruiken (en hierin moetzij- voo-r hare socialistische zusterorg'aifèri niet onder doen) om, even... «onrechtstreeks» als de «heeren-bisschoppcn»eéné aindei'é grondwettelijke, vrijheid aan te, tasten: de vrijheid van onderwijs. De Paus van dé «Volksgazet» die met zulke beslistheid oordeelen kaarover de'V-aardigheid waarmee anderen het wapen van het distinguo» (zooals hij dat noemt) hanteeren, kan mis wellicht o-ok zéggen welk verschil er bestaat tus. schen: de houding, der Duitsche bis schoppen, die hun gieloovigcn aainzctlen om geen anti-kalholieke pers te steunen, en de kampagne der soeialistische-libe- rale logebroeders, die in een vrij land hunne medeburgers aansporen om do niet-officieele scholen te vluchten nog erger of het gold hier pesthole.n én kon- centratiekampên De toestand is zonderling en opmer kenswaardig. Volgens de roode en blauwe logebroe ders zouden de Bisschoppen, altijd moe ten zwijgen en hunne schapen laten ver. loren loopen. - Zij, de propere logebroeders, alleen zouden recht Rebben tot spreken... Welaan christenen allen opent de ocgen Ziet zulks goed na en han. delt, ja handelt naarvolgens De 62* zittijd fan het Verbond der Kath. Vereenigingen en Kringen zal -te Kortrijk gehouden worden op Za terdag 2e en Zondag 3e November a.s. Wij kunnen van heden af mededeeien dat het congres op Zaterdag-namiddag twee studie-afdeelingen zal behtelzen de ééne in het Nederlandsch, de anderei ih het Fransch, en Welke ondcrscheidelijk zullen gewijd worden aan de hervor ming van de provinciale instellingen en het parlement. Zondag-s: 's morgens zullen verschil lende verslaggevers, op de algemeene vergadering, zich toeleggen op liet klaar belichten van de plichten der katholie ken in de godsdienstige, de burgerlijke, de huishoudelijke, de professionneelo en de internationale samenleving. Tijdens het banket, dat. zal plaats grijpen te 1 uur, zullen politieke per. .soonlijkheden de taak bepalen der ka- 'tholieken op den vooravond der verkie zingen. Het omstandig programma der werk zaamheden van het congres zal later medegedeeld worden. WACHT DE LAATSTE DAG NIET AF... ...om uw briefje van de KOLONIALE LOTERIJ t aan te koopen. Trekking vHjjdag 3-S. 20 September Waag fortuiry te maken tegen 50 frank. De veestapel in Katanga Hoe jammerlijk het gestaan is met den veeslapet an, Katanga blijft uit de jongste, winst- ëii verliesrekening van de Uompivgniq' dés Grands Elevages C5ni- golais.. 'Dé maatschappij aclit zicht verplicht, haar ganscli bedrijf te saneeren en eene volledige hersóhalting van haar bezit te diocn op eene met de werkelijkheid overeenstemmende basis, 't is te zeggen de basis der huidige minieme waarde van het slachtvee. En ziehier hoe deze zich voordoet op 31 December 1934 Het tekort-saldo beloopt, tof de som van 10.563,9.42^2 fr. onderverdeeld als volgt Te kort .van .1930: 1,613,514,10 Tekort van 1931: 179,187.20 Tekort van 932: 274,780,1 1 Teko.rt van 1933: 528,750,84 Tekort van 4934 na lier- schatting vqri waarde van den veestapel en de porte feuille, plus exploitatie ver lies.:. 8.057,710,47 De tweede maatregel van herstel is de vermindering van kapitaal. In over eenstemming" n\el; het Comité Speciale du Katanga en iinot. het ministerie van koloniën zal 'voorgesteld worden het kapitaal met. 50 </0 te verlagen. Onderhandeld wordt met de Compa gnie d'Elevage et d'Alimentation du Katanga voor de overname, bij middel van versmelting en aan zeer voordeeli- gen prijs, van haren veestapel van den Biano. Hierdoor, zon de stapel der maat schappij verdubbeld worden, wat de kostprijzen zou verminderen. De maatschappij verklaart dat zij van over twee jaar tot, voormelde maat regelen besloten had, maar dat zij .er niet. kon toe overgaan, wegens omstan digheden die onafhankelijk waren van haren wil. zou ik ze met u gedeeld hebben. De lan ge Indische diensttijd geeft u evenwél recht op eene eervolle rust. Dit is echter niet de eenige reden mijner komsl, ging Henry Walter ver der. Het door u naar Indie gezonden af schrift der laatste balans heeft mij daar niet meer bereikt, en mijn opvoL ger is nog steeds in gel reke .gebleven het mij toe te zenden. Ik zou intusschen gaarne welen, hoeveel mijn aandeel in het bankkapitaal tegenwoordig kan zijn cn hoever ik alzoo met mijne beschik kingen kan gaan. Eergisteren heb ik reeds, om 'éten ouden bekende uit de verlegenheid te helpen, een paar assig nation, ieder van zes duizend gulden, •op de kas afgegeven, en t- n: gevolge van het huwelijk mijner dochter zal ik binnen eenige dagen over nog aanzien lijker sommen moeien beschikken. De heer Burham fronste onwillekeu rig de wenkbrauwen. Eerst was ik voornemens, vervolg de de heer Walter, die de verandering in de uitdrukking van het gelaat van zijn compagnon bemerkte, cm mijne dochter niets buiten haar uitzet le ge ven. dal, zooals gij weet, uit het goed in Yorkshire en uit mijn hotel.op Port land place beslaat. Bij nader inzien heb ik dat echter wat te karig geoordeeld en besloten haar bovendien een huwelijks geschenk le koopen, den echtgenoot» van den graaf van Ilaughfon volkomen waardig, oen diamanten collier name lijk, waarvan ik de aankoop niet uit mijne gewone inkomsten kan bestrij den. r De heer Waller zweeg eenige oogen- blikkcn. Dit is een' p-unt, ging hij, na be. speurd te hebben dat. het gelaat van zijn compagnon cjèn,sweinvg ophelderde, met meer moed voorL Ik heb echter nog een wensch. De «Abhey» het eenige landgoed dat ik thans in eigendom be houd, ligt wat Ver uit den koers, en toch zou ik mij er niet gaarne van ont doen, omdat mijn vader er zeer aan ge hecht was. Nü is mij dezer dagen een uitmuntend landgoed in Herfokshire voor den spotprijis Nan honderd tacht-ig duizend gulden te koop aangeboden. Ik vind uw wensiih om dichter bij de hoofdstad 't# woften zeer billijk,ant woordde de jongere -compagnon op drogen toon. Houd mij echter de op merking len goede, mijnheer - Walter, dat de vorige, hoefden zich steeds tot. regel sfelden j)m niet dan in de hoogste noodzakelijkheid aan het bankkapilaal te raken. Uw oude, heer putte zijn jaar lijks krediet van zes- en dertig duizend gulden niet allqen nooit geheel uil, maar beschikte ei: in de laatste jaren zelfs niet. voor-dé helft over. Gij be grijpt wel daf ik u in liet minst de wet niet wil voorschrijven alleen het be lang der firma dringt mij... iMocht het halssnoer te duur uit vallen viel de heer Waller zijn com pagnon in de rede, dan zou ik natuur lijk van de vervulling van mijn anderen wensch afzien. Maar laten wij eerst mijn krediet eens. nagaan. Do heer Burbam schelde, en vroeg aan den knecht .die binnenkwam om de boeken, die hij. 'noodig had. Nadat deze gébracht waren sloeg hij er een open, en'2éidc, met den vinger in het boek wijzende BERICHT AAN ONZE ABONNENTEN. Op 1 October a.s. vangt de laatste termijn van 1935 aan, waarvoor de driemaandelljksche abonnementen op «De Volksstem» diene.n hernieuwd te worden. Binnen enkele dagen zal door de zor gen van de bank de kwitantie aangebo den worden. Onze abonnenten gelieven er voor te zorgen onmiddellijk het be drag van het kwijtschrift te betalen^ daar dit slechts éénmaal aangeboden wordt. De opstijgingen te Warschau Het vertrek De dertien, ingeschreven ballons zijn Zondag van het rliegvcld van Mokotör vertrokken). Het was de Belgische hal ton. «Brussel 1935» die om 16 u. 15 het eerst opsteeg. Achtereenvolgens vertrokken «U.S. Navy» (Y.S.j; «Alfred Hildebrandt», (Du'itschl.)«Maurice Mallet» (Frankr.)" «Zurich III» (Zwitserl,)., «Toruiti» (Ne- derl.), «KosiuszkO'» (Polen), «Belgica», (België), «Brick-Deku» (Duilschl.) «Lorraine» (Frankr), «Varsawa II (Po len), «Duitsehlamd» (Duilsch.), «Polo- nil II (Piolen). De C'ud&te ballons die aan den wed strijd deelnamen zijn de «Lorraine» van Frankrijk en de «Deulschland» van Du it sell land in 1918 gebouwd. De Vereenigde Staten hebben een ge heel nieuwe ballon, die als groote fa- vori vertrok. De schuiten van de Duit sche ballons zijn onder -oogpunt van confort ware kunststukken. Dollfus en Jacquet hebben met. de «Maurice Mallet» -een plo>oibare boot meegenomen, voor het geval dat ze in zee moeten dalent. De meesite ballons zochten zooals al gemeen voc'rzien werd de hooge lucht lagen op.. Men meldt namelijk dat de wind tuisschen 3,000 en 5.000 meter een snelheid heeft van 80 km. in 'l uur in de richting O.-N.-O. In de lagere luchl- lagen zijn de gegevens minder gunstig De metereiologische dienst voorspelde schoon weder voor morgen. De ballons dreven in de richting van Moscou af. Vooraf w;erden 10.000 ballonnekens voorzien van- naamkaartjes losgelaten voor een wedstrijd van schoolkinderen. Doodelijke val te Hillegèm Mevr. Schollaert, moeder van vijf kin-' dcrem, wonende te Hillegem, had zich in den kelder barer woning begeven. Daar het lang duurde tot zij weer boven kwam, ging hare schoonzuster haar roepen. Daar zij echter geen antwoord kreeg, daftlde zij de trap af. Beneden trof zij de vrouw levenloos aan. -Een bijgeroepen geneesheer kon slechts den diood vaststellen. Men. ver moedt dat de vrouw van de trap gegle den i& en met- het hoofd op de sleenen tereclit gekomen is. Een jonge wielrenner door een auto gevat Tijdens eëhi wiclrijderskoers, ingte- richt door dé wijk Moskou te Gcntbrug- ge, is op den Brussolsichen steenweg, te Melle, ter hoogte van bet kasteel van M. Loicq (Zwaanhoek) een erg ongeluk ge beurd. Een auto gestuurd door M. Fisher, woonachtig Rue Jules Lejeune, te Brus sel, die langs de groole baan kwam af gehold, wilde een wielrenner vermijden, die een zijstraat uitkwam. Be auto derape'crde en werd met ge weld tegen, een elektrischen paal der tramlijn geslingerd. De auto brak letterlijk middendoor en drie kinderen die in den auto zaten, lie pen verwondingen op. De wielrenner, Struyf, wonende te Gent BijlokeVest, die ondanks de po gingen van den automobilist toch ge vat werd, werd zeer erg gewond en is bij zijne aankomst in het gasthuis' te Gent overleden. Twee millioen1 twee hondeid ne gentig duizend en tachtig gulden. Zoo veel bedroeg uw aandeel op 31 Decem ber, en sedert, meen ik, is door u over niets meer beschikt. Hoe is dat kapitaal belegd vroeg de heer Walter. Zijn compagnon sloeg een ander beek ópen en las, de posten met den vinger vólgende Vóór vijf hoiiderd en veertig dui zend gulden gecönsolideerden, voor honderd en tachtig, duizend guld-en in ■schatkistbiljetten, en voor honderd en twintig duizend gulden in spoorweg aandeelen. Het overige is o<p hypotheek of tegen eene gemiddelde rente van vier percent in de wandeling. Dan' móesten wij, dunkt .mij de ge- consolideerden, die thans* boog staan, te gelde maken, zeide de heer Walter, zijn compagnon uitMorschend aanzien de. Het gelaat van dezen bel rok opni>enw. Hij was bankier in zijn hart en kon het denkbeeld eener aanzienlijke vermin dering van hel kapilaal der firma moei lijk verdragen'. Zoudt gij over dit gansche bedrag wensch en te beschikken vroeg hij,niet zonder eenige bevreemding. Kan de bank het niet lijden her nam de heer Walter. Lijden O ja antwoordde de ander. Maar men weet nooit wat er kan gebeuren. Lord Shorramfield sprak mij veileden week van eene belangrijke hypotheek, die hij op zijne goederen wenschte te nemen. Misschien zal liet. dan beter ?ijn, als het tot eene te gelde, making móet Een elfjarig fietser dcor auto gedood Zaterdagnamiddag werd de Krepel- slraat in opschudding gebracht door een schrikkelijk ó.ngeluk dat het leven kost te aan Marcel Delayh, wonende Krepel- straat te Denderwindeke. Rond 6 uur kwam de genaamde Jules Van Belle, veekoopman, wonende te Vol_ lezele met zijn auto uit de richting van. Nieuwenhove naar huis. Toen hij in. vernoemde straat kwam deed hij zijn signaal werken jó.ist op. het oogeriblik dat Marcel met zijn fiets de ouderlijke woning verliet om eenige bondschap pen te doen. De knaap beging de on voorzichtigheid zich op zijn fiets to zet ten van aan de woonst die ongeveer 10 meter van de straat slaat, zoodat. hij om zoo le zeggen recht n.aar de auto reed. die hij nog niet had bemerkt. "Zijn verwondering was zoo groot dat wan neer bij zijn remmen wilde dicht slui ten hij een val deed met het ongeluk ge volg. dat hij voor de rijdende auto te recht kwam. Hij kreeg een geweldigen slag van. den .schokbreker. liet jongentje werd bewusteloos op genomen en in de ouderlijke woonst ge dragen waar de genecsiheer De Vos, die seffens ter plaatse was, hem de eerste zorgen, toebracht, doch moest vaststel len alsdal de longen gescheurd waren, hetgeen een inwendige bloedstorting voor gevolg' had. De geneesheer bleef langen, tijd ter plaats- en deed alles wat mogelijk was cm den knaap te redden, doch te vergeefs. Rond 10 uur gaf het slachtoffer den geest, zonder neg het bewustzijn te hebben teruggekregen. De droefheid der familie is onbe schrijfelijk. Ook de aubóvoerder was zeer onder den indruk van het gebeurde. Dc gendarmen van Denderwindeke kwamen spoedig ter plaatse en deden het gebruikelijk onderzoek, om de ver antwoordelijkheid met zekerheid le be palen. Een jongeling gedood en zijn vader zwaar gewond. Zondagnamiddag reed een vrachtau to, toehoorend aan den veehandelaar J. Dc Bie, van Boisschót over den. steen weg Gent-Dcinze le Astene. Tem gevol ge van de glibberigheid d.er baan slipte de wagen en gleed op den fielsweg waar hij twee wielrijders, vader en zoon, aanreed en tegen de sleenen smakte. De zoon bleef dood op den slag terwijl dc vader met ingedrukte borstkas en zware verwondingen over het geheel lichaam naar hel hospitaal werd overgebracht. Wijl de slachtoffers geen identiteitspa pieren! bij zich hadden bleek het onmo gelijk hen te vereenzelvigen. De gendarmen, werden verwittigd ere stelden een onderzoek im. In een omme zien liep de heelc buurt t.e loop op do plaats waar liet ongeval zich heeft voor gedaan. Dit pijnlijk voorval verwekte diepe verslagenheid. komen1, de spoorwegaandeel en of de schatkist-bons, of desnoods beide te ver- koopen, zeide de lieer Walter. Aan liet landgoed denk ik niet meer ik bepaal mij bij liet halssieraad, waarvoor ik mij de diamanten op de juweelcnver- kooping, die morgen gehouden zal wor den, zelf hoop aan te schaften..Reken er dus op, dat ik binnen een paar dagen over belangrijke sommen zal beschik ken. Zeer goed zeide de heer 'Burham met een onderdrukten zucht. Gij weet dat gij, binnen de grenzen van het kon- frakt, over uw kapitaal beschikken kunt,. Vaarwel, mijnheer Burham, ik blijf nog eenige dagen Le Londen. Zal ik het genoegen eens niet. hebben u op Portland-place bij mij aan tafel te zien Als gij weder eens in de stad komt, mijnheer Waller, voor de eerstvolgende dagen ben ik mijn woord kwijt, ant woordde de jonge ctmipagnon, die dui delijk meende te bespeuren, dat de bankier zijne vraag slechts welleven- heidshalve deed. De lieer Burham wilde den lieer Wal-; ter naar zijn rijtuig vergezellen maan deze gedoogde dit niet, en de compag nons namén dus aan den ingang van» het kabinet afscheid van elkaar. Toen de heer Waller door de spreek kamer naar het voorhuis wilde gaan, zag hij eene jufvrouw, die met Clement' Austin in gesprek was en met den- rug naar de kantoordeur stond. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1935 | | pagina 2