De Misbruiken bij WerklQOzensteun Rijkdom en Armoede Hevige Storm over West-Europa De Wereldtentoonstelling Huiselijke twist te Weert Aotobofsing te Kapellebrug brv Ongeval te Antwerpen Doodelijk Ongeluk te Hoboken 19 Sept. H. Thekla: Deze hélltgê is zocr beroemd in het Oosten, waar men liaar als de eerste vrouwelijke persoon beschouwt die haar bloed voor Jezus Christus vergoot. (Ie eeuw).s De Paus te Castel-GanHolf^ w- Z. H. de Paus die thans op zijn buitengoed van Castel-Gaffndolfla verblijft heeft het .inzicht te kennen gegeven er. nog enkele weken be venblijvew. .Hij zou-eerst den 7 Oktober aanstaande naar het Vatikaan .weerkeeren. De directeurs der rechtstreeksche be lastingen bij den minister van Finan ciën. De Minister van Financiën heeft de directeurs der rechtstreeksche belastingen uit de provincie-diensten Dinsdag in zijn kabinet ontvangen. Hij heeft met hen vooreerst verschil lende vraagstukken onderzocht betref fende het personeel. Daarna heeft die .vergadering zich be zig .gehouden met de studie vaii een ze ker aantal maatregelen, van aard om het bestuurlijk werk te verminderen*door de vereenvoudiging van sommige fiskale bepalingen. De h. M. L. Gërard heeft 'besloten dat dergelijke vergaderingen voortaan op regelmatige tijdstippen zullen werden «gehouden. Provincieraad van Oost-Vlaanderen De eerste zitting van de Provincie raad van Oost Vlaanderen zal plaats •hebben op Dinsdag 1 October aanstaan de te 10 ure. De aanstaande kabinetsraad. -De •eerstkomende Kabinetsraad zal Vrijdag te 1 u. 30 plaats hebben. De bevolking van de Italiaansche ko loniën. Volgens de statistiekdienst van Rome bedraagt de bevolking van de Italiaansche koloniën 2 millioen in woners- w. o. 57.000 Italianen, 12,000 vreemdelingen en 2.100,000 inlanders. Tn de Afrikaansche koloniën is het aan tal Italiaansche landbouwers, in 10 ja ren, van 198 op 1.901 gestegen. Welk is de hoogste bergstad ter we reld Vele bladen hebben gemeld dat de Ethiopische hoofdstad, Addis Abeba, gelegen op 3.227 m.boven den zeespiegel de meest verheven stad van het aard rijk was. Hef schijnt noc-htans, dat deze stad door twee andere steden, gelegen in een ander werelddeel, in hoogte overtroffen wordt. Eerst en vooral door de Boli viaansolie hoofdstad La Paz, die 3,600 m. verheven is en dan door Dhassa, de Boedhisténstad van Tibet, gelegen op 3.519 m. bóven het zeëpeil. La Paz spant dus de kroon. Ten 'ahu dere heeft Zuid-Amerika nog een paar zeer hoog gelegen hoofdplaatsen. De eerste is Quito, in Ecuador met een hoogte van 2,800 m. en de tweede is. Bo gota, in Colombië, met 2,570 m. In Europa moeten w:ij ons met klei nere «montagnes russes» en mtt lagere hoofd steden tevreden stellen. Madrid is de groole baas met 615 nr. hoogte, onmiddellijk gevolgd door Bern, met 555 m. i Met groot verschil volgen hierop Ber lijn, Parijs, Dublin en Londen. De Hctelnijverheid. De senators MM. Ingembleek, Dierickx en Godding hebben den eersten minister een onder kom d aangevraagd .om met hem het ont werp van besluit ter reglementeering van de hotelnijverheid te hespreken.. te Brussel PROGRAMMA. Donderdag 19 September 1935 Congres van de waterleiding belan gen. Congres voor maatschappelijken voor uitgang. Congres van de scheikundigen der Textielnijverheden. Kinderrijk. Marionettenschouw burg.- Vogelkooien, Allerhande spélen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden). Open van 9 tot 21 u. Om het uur voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation, van 14 tot 20 u. Voor stelling van dokumentaire filmen. Alberteum. Doorloopende voorstelling van 11 tot 19 u. Planétarium, voorstelling te 10 u. 30, te llu.15 en 12 u. Vanaf 11 u. om de 45-.minuten, laatste voorstelling te 23 u. Bioscoop, Groote Zaal. Doorloopén- de voorstelling van 14.30 u. tot 18,30 u. Cinó-Schouwburg. Voorstelling te 18.45 e:i te 20.30 u. (doorloopend.) Bioskoop Kleine Zaal. Doorloopen de voorstelling van 18 u. tot 23 n. 's Zondags van 17 tot 23 u. Feestzaal, te 17 uur Orgelconcert. Oud-Brussel. van 11 tot 18 uur. Flobertschieting. Vc-lkswedstrijd. van 9,30 tot 13 u. Schieting op staande wip.. Kampioenschap. van 11 tot 16 u. Wandelconcert. van 16 tot 18 uur Bei aard concert. te 21,30 u'. Qroot vuurwerk. van 20 tot 23 u. Volkston, eert op het Balieplein. van 20 tot 23 uur Wandelconcert. Na de aanzienlijke' meoigte bezoekers der Algemeene Wereldtentoonstelling van Brussel gedurende de maanden' Juli en Augustus, kon een merkelijke ver mindering te verwachten zijn; voor Sep tember. •Zulks echter is geenszins het geval; het blijkt, dat het aantal bezoekers in zulke mate toenieemt, dat. het record vow de jongstleden week de voorgaande Tuim overtreft; Zaterdag en Zondag laatstleden schreden 500.000 bezoekers over den drempel der World's Fair. Na deze opeenvolgende rekorduitsla- gen beraagt het cijfer der entrées sedert den Officieelen openingsdag 11,800.000. En dit is nog niet het 'eind van een zoo zegevierend succes; allen die de Tentoonstelling bewandelden, stelden zich onbewust en uil eigen beweging aan als propagandisten ten bate van de Ten toonstelling; zij vertelden wonderen van haar pracht en verwekten onder de om geving een onweerstaanbaar verlangen om zelf te gaan zieni en bewonderen. Aldus omringt een strooming van sympathie en belangstelling de World's Fair, met een aanzienlijk toenemen van bezoekers voor gevolg. Een atmosfeer van feestelijkheden dient hen trouwens tot aanmoediging; immers in den loop der laatste September-week grijpen openbare vreugdebetoogingen plaats naar aanleidingvan- het schoonheidstof nooi en de verkiezing van Miss-Univers 1935. Men! neme wel in acht, dal de Ten toonstelling van Brussel onherroepelijk zijn deuren sluit op 3en November en, dat de heerlijke retrospectieve Oude Kunsttentoonstelling met 13 Oktober eindigt. Noig enkel vier weken blijven over, om de wonderen te gaan aanschouwen, die er verzameld zijn. Door oud-minister Jngenbleek werd een memorandum opgesteld waarin hij objektief ihet stelsèl ykir den werkloo- zensteu-n! onderzoekt én wijst op de ge breken die er nog: ih voorkomem. Dit •memorandum dat ecrrMoh?.stamJig is en waaraan M. Ingembleek maanden beeft besteed, is bestemd voor de regeering. Het vangt aan met ©enige algemeene overwegingen, waarin onder meer herin nerd wordt aan de noodzakelijkheid van een zoo groot mogèlijkvzuinigheidWat de opslorping vaai da werkloosheid be treft, meent M. Ingenbleek, dat men niet al te veel m-o-et verachten van eon politiek van openbare werken. Het. Engelsch voorbeeld braebt ont goochelingen. In 'c<hs land zijn de uit slagen ,zeer beperkt, \erwijl intusschen de lasted, die uit massieve leenrngen voortvloeien, het begrootingsevenwicht ontwrichten. De oplossing, méént M. Ingenbleek, kan misschien slechts worden gevonden op economisch gebied. Hij vraagt, dat men, naar Ned-erlandsch voorbeeld, de wensclhelijkheid zou nagaan' van een technischen dienst voor economischë navorschinigein'. Die dienst, welke het ontstaan van nieuwe -hedrijven'en nieu we ambachten zou uitlokken, zou wor den aangevuld door ëëri kredietorganis me, dal aan die nieuwe bedrijven be staansmogelijkheden 'zou verzekeren. Na te hebben geprotesteerd tegen den eiconomiscihen blokiis, waarvan ons land thans om zoo te zeggen het voorwerp is, wijst. M. Ingenbleek ten slotte op een heele reeks van tekortkomingen in het regiem van den werkloozensteun. Sinds F. C. JACOES SUIKERIJ Is op do markt gekomen, Zijn vele jaren al voorbij; En steeds wordt zij genomen Door ieder huisvrouw, die beseft, Wat «KWALITEIT» voor haar betreft. 50ste "Vervolg. Hoor, Mathilda ging Clement voort., het is mij boven ialles om zeker heid te doen. Kunt gij mijne gevoelens niet beaaitwoorden, dan zal ik, hoe zwaar het mij ook valle, mij aan mijn noodlot weten te onderwerpen. Maar gevo-elt gij u wederkeerig er toe ge stemd, Offer uw geluk en het mijne dan niet aan een gril op, Mathilda ik bid u, spreek Het meisje bewaarde nog altijd het diepste stilzwijgen. Eindelijk evenwel zag. Clement, dat er tranen langs hare wangen liepen. Schreit gij riep hij. Moeten uwe tranen mij zeggen, wat niet over uwe lippen kam komen Mathilda vlei ik mij waarlijk niet te vergeefs Ach, Clc-menL sprak zij half ver staanbaar, ik kan niet langer veinzen: ik wenschtê dit reeds lang met geheel mijn hart- De hemel yergeve hel mij, indien ik misdoe door u dit It? bekennen! Na de arhterlaan der St Gundolphs- sfeeg en Ven paar eenzame stralen door gegaan 'o zijn, had de heer Walter Munsion-Heuse bereikt, en was vandaar, met een .huurrijtuig naar' Portland- place teruggekeerd. Hij bleef den gan- schên dag te liuis en bestelde tegen den volgenden' morgend, om tien ure weder een huurrijtuig. Van zijn eigen vigilan te met liet familiewapen en van zijn palfrenier met. diens in 'I oog vallende livrei durfde hij geen .gebruik maken. uit vrees dat Mathilda Wilmot hem weder op het spoor mocht komen. Naar Halton, nr 51 riep :hij bij het instappen van het rijtuig den voer man toe, en vijf en twintig minuten la ter hield hij voor het bijouteriemaga. zijn der hofleveranciers Salomons en Zoion, stil. Walter deelde den chef van' het huis zijn voornemen mede, om op de ju-wee- lenveiling die den volgenden dag bij Parrits in de Albemarestraat gehouden zou worden, een© aanzienlijke hoeveel- beid diamanten te koopen, en vroog den juwelier of hij hem van een des- kundige kon voorzien, die hem naar de verkoopzaal vergezellen en bij zijne keus voorlichten kon. De heer1 Salomon! die lange jaren zaken met het huis Wal ter en Bunham gedaan had, voldeed niet alleen aa.n dit verzoek, maar bo*od zelfs aan, om in persoon m-et den ban- kier te gaan. Walter nam dit voorstel gretig aan en reed met den juwelier door Pieadilly naar Albemarlestraat. Onderweg maak te hij hem met het doel van zijn aan koop bekend, ©ra zeide ongeveer drie bonderd en zestig duizend gulden tv willen besteden aan sleenen va-ni mid delmatige grootte die hun prijs volko men waard moesten zijn. Gij z lt waarschijnlijk zooveel niet behoeven te besteden, z-eide de heer Salomons, want. de kelen zou te zwaar zijn, als zij uit zes- of zeven honderd diamanten van de door u bedoelde grootte bestond, Als de sleenen maar bijzonder fraai zijn, wil ik gaarne voor drie hon derd en zestig duizend guidon koopen, Groote schade aangericht ~op de Engelsche kust. Schepen in nood. Een buitengewoon hevig tempeest woedt op dezen oogenblik over Enge land en bijzonderlijk op' de Engelsche kusten. In al de havens is men zeer on- erust over het lot der zich op zee be vindende schepen. De storm, die op hat oicg-enblik over Engeland woedt, is de hevigste sedert tien jaar. In sommige havens heeft de wind een snelheid bereikt van 150 km. per uur. Te Londen is de storm in den afge- loopen nacht geen oögcnblik tot beda ren gekomen. - 7 Van het. vrachtschip «Mary Kings ley», aan boórd 'waarvan, zich '50 man beman ning en 12 passagiers bevinden, lieeft men noodseinen opgevangen. Het schip bevindt Zich in moeilijkhe den ter hoogte van Lands En,d. Talrijke schepen zoeken een vluchthaven Tengevolge van dien storm hebben tal rijke schepen een schuilplaats gezocht op de Solent. en de Spithead, twee smal le strooke.n water, die het eiland Wight van de Engcls-che kust scheiden. Door dn zware stortzeeën is een groot deel van den dijk van; het. strand te Deal weggeslagen. Maandag, nacht heeft de wind een snelheid van 100 mijl bereikt en te 7 aire 's morgens bedroeg de snefhe'id 70 tot 90 mijl. •De storm blijft wioeden lart.gs de kus ten van de Engielsdhe eilanden. Ter hoogte van de Scilly-eilaraden bere'ikte de storm een snelheid van. 93 mijl. Op alle lijnen zijn de telefonische en tele grafische verbindingen gestoord. Van het eiland Wight wordt gemeld dat hel stoomschip «Brampton Manor» sedert drie uur 's morgens noodseinen zou 'hebben uitgezonden. Twee uur la ter hielden de seinen, op e,n men vreest dat het schip gezonken is. Een duikboot op drift. Geen enkel lid der bemanning aan boord De duikboot «1-52» is op drift ge-! raakt in het kanaal van Bristol. Aan boord bevindt zich geen enkel lid van de bemanning en alle lichten zijn gedoofd. De zich in zee bevindende schepen zijn op de hoogte gesteld van het gevaar, dat de ronddrijvende duikboot biedt. Ook op de Scilly eilanden heeft de wind een snelheid bereikt van 150 km. per uur. In de havens en langs de kust heeft de stiorm .groot© schade aangericht. Te Londen is ook groote schade ver oorzaakt. Talrijke winkelruiten werden dóor-'deri wind ingedrukt'. Van de,"'dertig ond-erz-eiesche telegraafkabels tusscihen Engeland en; Frankrijk werkten er Dins, dagmorgend nog twee. De telefoonver bindingen met het binnenland en met het vasteland hebben eveneens, veel van den storm te lijden gehad en het gevol is dan ook, dat het telefoonverkeer 'slechts met groote vertraging plaats heeft. Daarentegen gaat de scheepvaart op het Kanaal tusschen Dover-Kales, Fol kestone-Boulogne en) Newhaven-Di'eppe nog steeds door. Op de luchthave-n Croyden wist men nog niet of dé vliegdieraslen; zouden kun nen doorgaan. Te Londen en i.ni de voorsteden wer den verscheidene daken afgerukt. Schoorsteenen kwamen, o,p. straat te recht,, terwijl boomeni ontworteld wer. den. Op verschillende wegen is het ver keer onmogelijk tengevolge van de om gewaaide boomen. Te Brussel en In de omgeving De storm heeft inden nacht van Maandag op Dinsdag in de Brusselsclie -cimgeving «op talrijke plaatsen hoornen ontworteld of takken afgerukt. Ook schoorsbe-eraen en dakpannen kwamen in de straten neer. In de Ko-rte Lozanastraat te Antwer pen, greep Dinsdag voormiddag een erg ongeval plaats. De 32-jarige glazenma ker F. Van der Haegen, wonende Lange Lozanastraat, was ruiten aan 't herstel len op de derde verdieping van het huis 11. 11 der Korte Lozanastraat. De mam die langs den kant der straat op een vensterbank stond, verloor plots het evenwicht en hij stortte eën vreeselijken. wanhoopskreet slakend in de diepte. Onmiddellijk waren geiburen .toege sneld en zij.vonden den man, zich kron kelend van hevige pijnen ten gronde liggen.: In allerijl naar het Sint© Elisa- betihgasthuis overgebracht, w.ei'.d aldaar vastgesteld dat hem den rechter aïm en de'beide' beenen gebroken werden en dat zijn toestand hopeloos was. Na 'eeift- eerste onderzoek ter plaalsi werd het parket verwittigd. Bij een huiselijkcn twist in de woning van den arbeider P. Rutjens aan d-ë Molenpoort te Weert, waarbij R. zijn vrouw te lijf ging, kwam cle ongeveef 21-jarige zoon W. zijn moeder ter hulp om haar in bescherming te nemen. Na een woordenwisseling trok W. een re volver, welke hij juist des morgens ge kocht had, en loste een schot op zijn 50- jarigen vader. Het schot miste evenwél De jongeman, die smokkelaar van be roep is en wien reeds vroeger door zijn vader de ouderlijke woning was ontzegd, nam hierop de vlucht, doch is later op den dag door ,de gendarmen aangehou den en werd Maandagmorgen voor den officier van justitie geleid. Reeds eerder heeft deze jongeman een aanslag op zijn vader gepleegd; toen de. ze in bed lag, had de zoon een bijl opge nomen, waarmede hij zijn vader te lijf ging. De bijl kwam toen gelukkig in het ledikant tereciht. De arbeider Rutjens zou als een ech. te bruut bekend staan, die aan den drank verslaafd isi. antwoordde de heer: Walter. Heb ik te veel voor een halsshoer, dan laat ik misschien een diadéèm vervaardigen. De verzameling', dve te koop werd aangeboden. wras zoo rijk, dat 't voor de heer Walter en zijngeleider moeilijk viel hunne keuze te bepalen. Na meer dan een uur in de verkoopzaal doorge bracht Ie hebben, nam den bankier, van den heer Salomons, die daar nog lange? wenschte te vertoeven, afscheid. Ik dank u vóór uwe hulp, zegde de heer Walter, maar wilt gij uw werk voltooien', belast u dan -ook m-et den aankoop van de niHpmers, waarop wij onze keuze gevestigd hebben. Volgaarne, mynheer Walter, ant woordde de juwelier. Morgen óf ov&rm'orgen hoor ik dus zeker iels nadefts van u. Ik blijf lot na de afloop der vérkooping op Portland pil ace. Zie óp geen duizend gulden als gij iets schoons kunt- bekomen. Over het bedrag van het gékoi hte kan on middellijk op mijn jkantoor in Sl Gun. dolph-lane worden beschikt. Juist wilde de bankier in het rijtuig stappen, dat hem voor de deur wachtte, toen hij op den scjiouder werd getikt. Hij zag onthutst om en ontdekte den clown. Zijn voorkomen had echter zulk eene verandering ondergaan, dat men hem wei-goed moest kennen om mie! in twij fel te geraken, wien men voor had. De kale dulTelsehc jas had plaats gemaakt voor oen fijn lakens oh en; paletot de oude hooge glimmende hoed met smallon rand voorreen nieuwen met lagen, bol en breedon rand de lompe schoenen waren dopr nette laarzen, de 'onóogelijke bouffante was verdwenen, de knievels van den clown waren ge. dund en zorgvuldig opgestreken, kor- torn, de man die de heer Walter in Al- bemarestraat op den schouder tfkle, scheen dezelfde niet meer, die hem voor weinige dagem te Lisford aan. sprak. Hoewel de bankier zich dus niet meer over zijn Tndischen bekende behoefde te schamen, maakte zijne verschijming toch een pijnlijken indruk op hem,zoo. dat hij zijn schouder onwillekeurig te rugtrok, alsof li ij door een schorpioen gestoken werd. Hij scheen eerst voor nemens een.e zijstraat met zijn vriend in te gaan., maar bedacht zich spoedig en verzocht hem plaats te nemen in zijn rijtuig. Waarom volgt gij me als mijn schaduw vroeg hij op gemelijk en toon aan. den clown, zoodra bet rijtuig voortrolde. Wat wilt gij van mij Volgen vroeg de clown glim la chend. Hoe bomt u op die gedachte Onze ontmoeting is louter toevallig, mijn wnardstc. Hebt. ge mooie juweel en gezien Wie zegt u dat ik naar juweelen gekeken heb Waarom anders zoudt gij bij Par rits geweest zijn. dan om de juweelen, die ei' heden Ie zien waren en morgen verkocht zullen worden Ik heb het be richt van den verkoop bijna van buiten gielcerd, terwijl ik op den stoep op u wachtte. Gij voligdet mij dus wel degelijk Wat'hebt gij er mede "voor met mij op die wijze na Ie gaan, en Ic bespieden? Luister en erken dan zelf dat gij Dinsdag voormiddag had le Hoboken, op den Anilwerpschen steenweg, een ver keersongeluk met doodelijken afloop plaats. Enkele meters voorbij de Jan. Van de Wouwerstraat stond een groen- tenwag,en met -een ezeltje bespannen en toebehoorend aan den genaamde Jozef- Frans O-esters, 11 jaar oud, wonende te Antwerpen. Vlak voor het klei-n gespan stond eene andere groentenkar. Oesters nam zijn ezeltje bij de teugels -ein; wilde de andere groentenkar voorbijsteken. Op het oogenblik dat hij zich dus me-er naar het midden der baa-m wilde begeven, werd hij door het achterwiel van een voorbijrijdtenden traktor met -sleepwa gen van de firma De Meulemeestcr van Antwerpen, gevat en ten gronde ge slingerd. Zijne vrouw, die hem vergezelde, zag het ongeluk voor hare oogen gebeuren. Gekneusd en bewustele-os werd bet slachtoffer naar het gasthuis van Hobo- ken overgebracht, alwaar hij kort na dien overleed. Zijne vrouw, die voor het onderzoek ten plaats moest blijven, wist op dat oogenblik nog niet dat haar man reeds overleden was. Het parket werd van dit treurig on geval op de hoogte gebracht. Aan de grens te Sint Jansteen op de wijk Kapellebrug, heeft -een zwaar ver- verkeerson.getuk plaats gehad. Een lu xeauto van de familie Gobilsch is daar in -botsing gekomen met een groote vrachtauto van de firma Blommaerts. Gezien beide voertuigen een vaart van 50 km. hadden was de botsing dan c-ok geweldig. De zes inzittende dames van de luxe-auto werden allen gewond. Vijf dezer werden ter plaatse verbonden, ter wijl d-e zesde naar het gasthuis moest vervoerd worden. De bestuurder van de vrachtauto- kreeg geen letsel. De oorzaak van de botsing moet gelegen zijn- in het slechte uitzicht, dat de automobilisten daar hebben. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. De toestand van do dame in het gasthuis is ernstig. ongelijk hebt. Nadat ik over een paar uren in SL Gund-olphdawe wa-s geweest, beschouwde ik het slechts als een staal tje van mijn plicht- om n mijne opwach ting te maken. Uw portier z-eide mij, dat gij u met ee.ni huurrijtuig naar Hat- lon-garden had laten brengen. Ik nam alle rijtuigen die me voorbijreden nauwkeurig op, e-n had hel .geluk u te bemerken. Terwijl ik uw rijtuig naoog de, zag ik dat het voor het hu-is van Parrits stil hield, en was het, dacht mij vrij natuurlijk, dat ik op u bleef wach ten. Had ik u willen bespieden, dan zou ik mij onder' de kijkers in de zaal ge mengd hebben in plaats van geduldig iop de sloep fe blijven, slaan. Zie mij dus zoo nijdig niet aan, vriend lief en spreek liever eerlijk op, dat gij van plan zijl om juweelen te. koopen. -Welnu, dat is werkelijk mijn plan. Ik wil mijne dochter een pracblig hals sieraad gieven. Ei, ei Houdt gij zooveel van uwe dochler, mijnheer Walter vroeg de clown met een boosaardigen laóh. Ik moet haar toch een huwelijks'- geschenk geven. Zeker zeker hernam de clown- in gedachten. Maar hoor ging hij ver der, zijn hand op den schouder van d£iv bankier leggende, het kan, geloof! ik, geen kwaad, dat ik u voortaan een' weinig, volg en bespied. Gij zijt een sluwe gast, mijnheer Walter, maar gel weet van ouds, dat ik ook een oude rat hem. 't Veriolgt

De Volksstem | 1935 | | pagina 2