1 Grton Bennet! -wedstrijd Rijkdom en Armoede ff) Aspirine De WereldteolooDstelIing Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen Voor onze toekomstige soldaten Doodelijk Verkeers ongeval te Schaarbeek Doodelijk Werkongeval te Moerbeke-Waas Verkeersongeval te Antwerpen 20 Sept. H. Eustachius. Alvo rens hij-zich bekeerde beetle hij Placi- clus'ruadat hij lol.liet Christendom was overgegaan veranderde hij van naam. Al zijn goederen h,a?d hij aan de armen uit gedeeld toen men hein en ijn vrouw aan hield. Met ilHun: twee zoons wer.den zij voor de wilde bee.sten geworpen die hen echter geen leed deden. Tenslotte wer den zij in-een tbronzen ketel opgesloten en verbrand i 28 Eisch van uwen leveraar PRA-TIC MOP en PRA-TIC POLISH M. Van Isacker te Maurage. M. Van Isacker, minister van Economische Zak ken, vergezeld van zjjn algemeenen se- kretaris, M. Colson, bezocht Woensdag de boven- en ondergrondselve werken van den pul «Marie-José» der kolenmijnen van Miaurage. De minister die werd ont vangen door M. Gh. Bërnier, algemeen bestuurder, omringd van zijne ingé nieurs, bezocht ook "de speciale werken der kolenmijnen, hef lokaal van den 'Kring «l'Etiiu-elle»,dé- lagere, beroeps- en huishoudscholen,' de Slachterij ep het economisch magazijn. Ernstig gebrek aan priesters in Frankrijk. Het tijdschrift «Recrute- ment. «Sacerdotal» publiceert een sta* tistiek oiver het aantal priesters in Frankrijk. In totaal tellen de 87 diocesen op een bevolking van 41 millioen 250 duizend katholieken. 36,49 parochies en 47.015 priesters. Het bisdom Parijs heeft het grootste aantal geestelijken, n. 1. 1791; het kleinste aantal heeft het bisdom Sl- Jean de Maurienne in het to ër gland van Savioy, n.l. 108. Over geheel Frankrijk gerekend is en gemiddeld op iedere 877 inwoners een priester toeschikbaar; het bisdom Pa rijs heeft evenwel voor iedere 2512 in woners een priester; in het bisdom Mar seille is de verhouding l op 1757. Het bisdom Ilodez in Auvergne telt naar ver houding het grootste aantal priesters, n.l., 1 op iedere 37 zielen. Het aantal parochies zonder priester loopt in de honderdtallen. De bisschop- van Agen heeft sle'ehls 150 geestelijken voor 400 parochies. In de diplomatie. M. Ottoi Krag, minister van Denemarken te Brussel, is met verlof. M. Viggo Jensen., sekretaris, is met het interim belast. Onderscheiding. - .Luitenant-gene raal Maurice Tasnier, bevelhebber van het le legerkorps (Brussel) ontving van de regcoring der Fransche Republiek.het Komrnandeurskruis van het Eerelegioen. Oipicma's-schoonschrift. Alles gaat om zeep. Vóór den oorlog wer den de diploma's1 afgeleverd door 't Mi nisterie van Binnenlandscher Zaken voor daden van moed en zelfopoffering, inge vuld in ncndschrift. Dit gold ook voor vele andere officieel© stukken. Na den oorlog is er verandering ge komen. Men is alles gaan verwaarloozen. ■Geen schoonschrift, geen randschrift meer. De diploma's welke nu afgele verd worden zijn ingevuld op zu-lke wij ze, dat er velen onleesbaar zijn. Degenen afgeleverd door de hooge- scholen zijn effenaf .gekrabbeld. Het wordt tijd daar verandering aan te brengen, te meer omdat het invullen der diploma's extra werk is welk buiten de bureeluren gedaan wordt en. waar voor dan nog een vergoeding betaald wordt. 51ste Vervolg. Nu ik eens mijne toekomst op li gebouwd heb, is het, dit stemt gij mij zeker toe van het hoogste belang voor mij, dat gij mij niet ontvalt. Om nu niet van luim eni toeval af te hangen zou 'het misschien het beste zijn, dat gij mij, op eene of andere wijze, een vast jaargeld -ezorgt. Doet gij dit, dan zijt- gij volkomen vrij ini uwe handelin gen. Zeo niet, dan...... En zoo ik dit nu eens niet deed vroeg de bankier op grimmigen toon, 'toen de clown eensklaps zweeg Be gint ge reeds le dreigen Daar is het, meen ik, nog wat vroeg voor. Ik weet niet of ik in uw verzoek zal treden,maar al mocht ik dit deen, denkt niet dat gij me schrik kunt aanjagen. Ik behoef u het verhaal van de hen, die gouden eieren legde niet te herinneren, ik ver trouw dat gij wijzer zult zijn dan zij, 'die de kostelijke kip uit .blinde fieb- zucht doodden. Ilct doet mij genoegen te hooren dat gij zoo' onverschrokken zijl, mijn heer Waller. Vertrouw echter niet te veel op mijne wijsheid gij zoudf wel eens builen den waard kunnen rekenen. Het rijtuig hield thans stil voor het hotel op Portland-place. Bij het uit stappen nnodigde den bankier zijn in- dischon vriend uil om hem naar binnen le volgen, maar zeide enkel Vaarwel, mijnbeer. Hoe lang blijft gij nog in cle stad? vroëg deze. Twee of drie dagen. Ik heb hel te Brussel PROGRAMMA. Vrijdag 20 September 1935 Gieterijcongres. Congres voor maatschappenjken voor. uitgang. Toezicht der pensioenen. Kinderrijk. Ma;ioneltenschouw, burg. -Vogelkooien. - Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden). Open van 9 tot 21 u. Om het uur. voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation, van 14 tot 20 u. Voor stelling van dokumentaire filmen. Alberteum, Dooriooeende voorstelling van 11 tot 19 u. Planétarium, voorstelling te 10 u. 30, te Hu.15 en 12 u. Vanaf 14 u. om de 45 minuten, laatste voorstelling te 23 u. Bioscoop, Groote Zaal. Doorioopen de voorstelling van 14.30 u. tot 18,30 u. Ciné-Schouwburg. Voorstelliug te 18.45. èa te 20.30 u. (dooiloopend.) Biosko.op Kleine Zaal. Doorioopen de voorstelling van 18 u. tot 23 'li.' 's Zondags van 17 tot 23 u. Schouwburg van bel Algemeen 'Kom- missariaatv te 17. u. Piano recital. Paviljoen N.I.R. te 20 u. Doneert d'Cor het Radio Orkest onder leiding van Paul Douliez. Zaal voor tijdelijke tentoonstellingen. Melkten toonstelling. Oud-Brussel.-van 16 tot 18 u. Wan. delcoincert. te 17 ui Ontvangst van 't Verbond der Handelaars uit de Vlaande- renstraat, de Sinte Kafhelijnenstraat en aanpalende straten, alsmede van de Fanfare De Vrijwilligers van 1830. Op tocht in «Oud-Brussei». Concert op het Balieplein. v.am 20 tot 23 u. Volkscon. Wie wenscht T. S. te worden De miliciens der klasse 1936 (jonge lingen geboren tusscheii 1 November 1915 en 15 Januari 1917) die verlangen bum diensttijd te volbrengen bij het 1ste regiment karabiniers-wielrijders als te lefonist-seiner (T.S.), mtc-eten vóór 30 October a.s., een aanvraag sturen aan den commandant van het 1ste regiment karabiniers-wielrijders te Tervuerén. Zij zullen tot een bekwaamheidsproel' uitgenoodigd worden. Voorwaarden: goede wielrijder zijn, volledige lagere studiën gedaan toeto- iben, een duVleLIjk leesbaar geschrift bezitten, bij vpiorkeureen- geschikt be drijf uitoefenen. De lelefpnislen-seiners worden geno men onder de miliciens tot acht maan den dienst gehouden. Niettemin worden de miliciens tot twaalf maanden, dienst gehouden, tiot de proef toegelaten en op de lijst der candidalen vermeld. Daar het regiment .V4aamsc.be en Fransche eenheden telt, worden Vlaam- sche en Fransche candidaten. aanvaard. De aanvragen moeten bet vak, de vol brachte studiën cn de gesproken talen vermelden. Voor aanvullende inlichtingen zich wenden, tiot den officier telefonist-seiner van het 1ste regiment karaibiniers-wiel- rijders te Tervueren. Voor. elke militieklasse zijn er insge lijks zes plaatsen van velomaker be schikbaar. De miliciens van 1936, tot twaalf maanden dienst gehouden, die verlangen tot het werven dezer plaatsen mede te dingen, mogen insgelijks vóór 30 October a.s., een aanvraag tot deel neming aan de bekwaamheidsproef in dienen, om hun inlijving bij het. 1ste re giment karabiniers wielrijders te beko men. echter zeer volbandig. Mogelijk kom ik morgen of over morgen nog een half uurtje met u pra ten. Anders ziet ge mij in Abbey» Een tamelijk koel afscheid, mfom- pelde de clown, terwijl hij Long.ham- place insloeg. Het kon baast niet koeler geweest zijn, als de hernieuwing onzer^ betrekking vijf jaren in plaats van vijf weken loud was 'Maar "wat spreek ik van koel Onbeschoft, schandelijk moest ik zeggen I Ik zou wel lust gevoe len jbni den -bankier Walter, een^ te toionen, wie ik ben. Zijné .herinnering aan de gouden, eieren was echlqr zeer juist, liet is altijd vroeg genoeg om de-schrale premie van de juslicie te verdienen, In de Regent-street nam de clown een rijtuig en liel zich naar liet plein der St George-kapel, in Scutwark, brengen. Van daar richtte hij zijne schreden naar het onaanzienlijkste gedeelte dier Londensehe wijk, en Irad in eene smal le, armoedige achterstraat een kome- nijswinkel van den laags ten rang bin nen, alwaar -een meisje van tien of twaalf jaar eenige klanten van nog jeugdiger leeftijd hielp. Achter den la gen en denkeren winkel lag een keu ken ol' huisvertrek, waarin eene vrouw- van omstreeks veertig jaren bij hel venster aan een waschtobbe stond. Een knaap van ongeveer zes jaren zat in een hoek van het vertrek in een pren tenboekje Ie bladeren. Hij zag er bleek en mager uit. maar had fijne en zeer sclioone gelaatstrekken en een fraaien blonden krüllebol, terwijl zijn fier en tevens aangenaam voorkomen, in weer-. bericht aaim onze abonnenten. Op 1 October a.s. vangt de laatste termijn van 1935 aan, waarvoor de driemaandelijksche abonnementen op «De Volksstem» dienen hernieuwd te worden. Binnen enkele dagen zal door de zor gen van de bank de kwitantie aangebo den worden. Onze abonnenten gelieven er voor te zorgen onmiddellijk het be drag van het kwijtschrift te betalen, daar dit slechts éénmaal aangeboden wordt. vV Bedrijfsuitkomsien voor Augustus 1935 De bedrijfsonlvangsten vioor Augus tus 1935 beloo-pen 211,1 millioen en de bedrijfsudtgavem 177,9 millioen, dit be- teekent een overschot van: 33,2 milliioen. Rekening houdend met, de financieele lasten, sluit deze maand met een, over schot van. 23,6 millioen. In 1934 bedroegen de ontvangsten 198,6"millioen: en de iiitgaivcn 187,8 mil lioen wat een overschot beteekent van 10,8 millioen. Rekening to,oudend met de financieele lasten bestiond er voor toe- doelde maand een overschot van 1,8 millioen. Voor de acht eerste maanden van 1935 bedraagt het bedrijfstekort 9,4 milliioen1 of ooigeveer 86.2 millioen, zoo men re kening houdt met de financieele laisten. V-oor het overeenkomstig tijdperk van 1934 bedroeg bet bedrijfstekort 2-7,8 millioen, of 99.8 milliaen, zo-o de finan- cieel-e. la-sten er. bij gerekend worden. Er dient opgemerkt dat sedert 20 Ja nuari 1935 de goeder-entarieven: met meer dan 10 c/c verminderd werden. De «Belgica» geland. Warschau, 18 Sept. De «Belgfca» landde gisteren rond 17 uur in de buurt v,an Rostov op. d-e-n Don, na 48 uren vlucht en een. afstand afgelegd te heb ben van 1400 kilometer varT af War schau. De ballon «Topum», va-n Poolschen bouw maar met Hollanders bemand, kwam, in het Sïnameer terecht, o-p 970 kilometer van Warschau. Men is nog zonder nieuws van, drie ballons. De afstand doop de «Lorraine» afgelegd. De ballon «Loepa-ine» geloodst door den Fransche luchtvaarder. Albort Boi- lard en Charles Du pont, landde te. Smo lensk op 800 kilometer van Warschau. De- voorloopige klasseering De legenwoordige- klasseering luidt als volgt 1. Warszawa II (Janusz- Wa.wszczak) 1.500 km. 2. Belgica (Era. Dcmuyter- H off mans); 1,400 km. 3. Kcsciusko (Hynek-Po- masky) 1.275 km. 4. Maurice Mallet (Dollfuss. Jacquet) 800 km. 5. Lcriraine (Boit,ard-Cor- (mier) 780 km. 6. Bruxelle-S' 1935 (Quersiil_ Van Schelle) 679 km. 7. Zurich III (Tilgoiikampf- Michel) 576 km. 8. U. S. Navy (Tyller. Grville) 552 km. 9. Deutschla-nd (Stuber- Scliaefen) 548 km. 10. Alfred Hildebrandt (Ber- tram-Prehm) 500 km. wil van de schamele kleeding, aan stonds deed vermoeden, dat hij niet tot den stand behoorde van de vrouw en het meisje, die met liem hetzelfde buis toewoonden. De knaap was dan ook niemand an ders dan- Gornelus, het gestolen kind van graaf Ilauigihton. Zoodra Cornelus den clown zag sprong hij vroiolijk naar hem toe.Half- wegei in het- vertrek bleef Ui ij echter staan, en riep, de handen verbaasd in eenslaande Wel oom, waf zijt gij er mooi uil! Zijt gij een rijk beer geworden Maar ach ging hij fep klagen den toon voort, de clown naderende, wat zijt gij lang weggebleven oom Hoe maakt toet pa toch, en wanneer zal ik hem wederzien? Uw pa maakt bet goed, beste jon gen. antwoordde de clown terwijl bij op den eenigeri brui kb aren sloel ging zitten, die in bet, vertrek stond en den knaap tusschèn zijne knieën, plaatste maar aan weerzien moet ge vooreerst niet denkpn. Uw pa heeft, mij geschre ven. dat hij niet uil Amerika terugkwam vooraleer bij fortu-in gemaakt heeft en gij groot, waart en dat gij ma-ar braaf leeren en alles doen moest, wal uw oom zegt. Heeft pa dal geschreven vnc-eg de knaap -op ongeloovigen toon, terwijl de tranen in zijne lóiogen kwamen. Neen dat kan pa niet geschreven heto,hen,want li ij heeft me nooif gezegd dat gij mijn oom waart Uw vader wilde' dit nie.l weten, en bij vreesde, dat gij bel- niet zoudt kun nen verzwijgen,-als gij bet wiet. Maar, zeg mij liever eens. Cornet us, hoc toet Trekking van de Binnen/andsche Leening 1933 Een lot van een millioen Woensdagmorgen had de 24ste trek king plaats van de Binnc-nlandseihe Lee ning 1933. Reeks 180.490 wint het lot van een millioeriT'fr. De 70 volgende reeksen zijn betaal baar met 25.000 fr. elk 105547 109939 112195 117545 118597 122167, 123932 126804 128226 129360 145314 156355 156778 172083 179708' 183145 187811 191976 195059 221780 227831 229736 233304 236804 237828 239049 240593, 241102 249614 251410 254710 260134 260723 261717 262883 269372 272348 273266 277847 279779 280008 281879 287921 290522 293106 301079 308134, 311638 312597 315966 320869 322061 323659 328500 328761 334128 344631 350747 360152 3602&2 360717 361396 366136 368092 378380 382593 3874001 390547 391466 397213 Elk nummer van de uitgetrokken reeksen heeft recht op 1/5 van de on derscheidenlijk toegekende premie. En nochtans... ware het gij Twee millioen en half voor 50 frank. KOLONIALE LOTERIJ 12e Rteèks Bruin.roode briefjes Vijf loten van een millioen Tien loten van 100.000 frank 114,304 bijkomende loten ten beloope van 22 millioen en half Trekking heden Vrijdag Woensdagavond nond 8 uur deed zich op de Ha acht sc lie Steenweg te Schaar beek, ter hoogte- van de Voltaire- en Metsyslanen, een dioodelijk verkeerson geval voor. Een auto van de- firma Outremer van Schaarbeek reed op bel gaanpiad in een gr.oep personen, waarvan een op slag werd gedood. Twee andere, Mevr. Fon taine en haar do-chtertjo werden levens gevaarlijk gekwetst'en moestem onmid dellijk naar het hospitaal worden ge voerd. De auto reed aan een snelheid va-n 40 km. per uur. Denkelijk is het ongeluk te wijten aan een defect van de stuurin richting. De autobestuurder sloeg on middellijk op de vlucht na zijn wagen te hebben achtergelaten. Zijn naam is nog niet gekend. Ook de man'die gedood werd, kon nog niet vereenzelvigd wor den. Een Mijnwerker door de tram doodgereden nabij Eergen Dinsdag bad de Pool Jean Szpoper, mijnwerker, 55 jaar o-ud, gehuwd en va der van dri.e kinderen, te Villers-Sl- Ghislain, nabij Bergen, zijn -schapen naar de weide gebracht. Om een kortoren weg naar huis te ne men klom Szpioper een berm op1 en- sprong io'p het tram .spoor, juist, op het oogenblik dat een tram -u.it Charleroi kwam aangereden. De wattman welke den man niet bemerkt had da.a,r. deze uit het stfuitgewas kwam gesprongen, kon niet tijdig meer stoppen. De ongelukki ge wercl aangereden en in de gracht te rug geslingerd. Hij liep eenè schedel breuk op e'n bleef dood op den slgg. Het parket van Bergen is ter plaatse afge stapt. u hier aanstaat. Beppo- speelt altijd met mij, els hij thuis is, en vrouw Bepp'o is eene goede moeder voor mij, maar ach beste lOto-m, gin,g de knaap- schreiend voort, breng mij naar pa als hij niet bij- mij kan komen Ik houd veel van hem, al is -hij stil van mij weggegaan op dien -avond, toen gij mijn mond tioehield en mij bij Beppo- en den aap bracht. iStil riep de clown op niorschen t.o-on, onwillekeurig opnieuw de liand op Cornelu's mond leggende. Uw papa kon geen afscheid van u nemen, omdat hij ui niet wilde zien schreien. Maar denk daar nu niet meer aan en wees vroolijk en wel tevreden, dan zult gij spioedi.g uw wensch vervuld zien. Ik heb plan, Cornelus, om u op eep kostschool te doen, waar niets dan j-enge heeren zijn. Wat zoudt ge daarvan zeggen De- knaap zag de vrouw, die met belangstelling naar het gesprek luis terde, vragend aan-, en riep, terwijl hij opnieuw be-gion te schreien Neen, oom als gij me niet bij pa kunt torengen, laat me dan maar hier Beppo en vrouw Beppo knorren nooit op mij. Vrouw Beppo omhelsde den knaap met vochtige icogen cn zeide, den clown aanziende Men zou een hart van steen moe ten. hebben, als men toet lieve kind een kwaad woord gaf. Altijd is hij even zoet en gewillig en krijgt hij ternau wernood le eten want, mijnheer als gij bef losgeld niet stuurt, kunnen wij den jongen niet geven, wat hem toe komt. Beppo heeft er reeds van gespro ken-cm hem weg te zonden... Woensdag namiddag, rond 3,30 uur^ werd door werklieden van de firma Van Garse, op het lospleui dei' statie van Moerbeke-Waas, een wagon met lang en zwaar hoekijzer gelosl, om verder, naar de scheepswerf vervoerd te wor den. Het hoekijzer werd daarom aan do. ketting van een boomezel gehangen. Onder do zware drukking geraakte echter plots de dissel van den bo-o-mezel onklaar en vloog de lucht in, een ver- schrikkelijken slag toebrengende, juist toove-n den lever, op den bu.ik van den., voerman Alfon:s C»elie, 24 j.a,ar oud, uit Exaarde. De ongelukkige werd vijf me ter .hoog geslingerd en viel terug*top den spoorwagen. Men droeg hem de statie binnen, waar Dr. Pellen hem onmiddellijk dé eerste zorgen toediende en hem vervolgens naar zij-ne 'woning ié Exaarde' vervoer de. Daar is Celie, na de H. Olie te heb ben ontvangen en nog verzorgd te zijn door Dr. V,ander Cruyssen, van Exaarde overleden. Door dit jammerlijk on-geluk, overko men aan zoo'n oppassenden jongefTrig, is de brave familie en gansch de bevol king in droefheid gedompeld. De dood wordt toegeschreven aart eene imyendige bloedstorting. Op de K.alielei greep Woensdagnamid. dag, rond 12 u. 30 een schrikkelijk au to-ongeval plaats-, waaribij een vrouw in tragische omstandigheden bet leven liet. De 53-jjari.ge Marie Tennis, wonende De W ég h em aker s tra at, kwam per fiets; van uit de Van Aerdstraat de Italielei taf.gereden in de.richting van het mid denpunt der- lei. Op de tramlijn, ter hoogte va.n. het» huis nummer 59, d.er Italielei, werd do vrouw; verrast, door een auto-camion met sleepwagen, gevoerd door den genaam- den V:, woordachtig te Hei de-Ka linthout. De wielrijdsler werd ten gr-onde ge slingerd en werd toet hoofd onder de wie len gepletterd. De ongelukkige bleef op slag dood. Het lijk werd naar het doo- denhuis der Korte Dijkstraat overge bracht. De politie der 12e w-ijk gelastte zich met een onderzoek naar de verantwoor delijkheid en verwittigde het Parket, dat te 2 uur 's namiddags op de plaatsj yaa het ongeval is afgestapt. zijner grondstoffen, de voortdurende en zorgvul dige controle fiidens de vervaardiging door eer ste klasse vakmenschen waargenomen, geven een volmaakt product: *^Het Product van Vertrouwen. Vraagt de origineele verpakking met het BAYER- .kruis .en he». zeael van de nationale Codex, Zwijg maart riep' de clown op' ge- melijken toon, een goudstuk uit. zijne beurs balende en op de tafel werpende. Beppo is een domoor -en een schobbe jak 1 'k heb hem gezegd dat, .-als bij zweeg en zich bedaard hield, deze zaak Item geen windeieren zou leggen, en daarop moest hij vertrouwen. Maar gij zijt een lastig en ondankbaar volk t iDank,, beste heer, riep vnouw Bep po, die zich den tijd niet kon herinne ren d-at. zij een goudstuk gezien had. Neem mij niet kwalijk dat ik u gemaand heb, wij hebben het onze zoo hoiog noo- dig. Maar het is u toch geen ernst om bet kind ergens anders te doen, wij, ihiouden meer van hem, dan van Biddy,, onze eigene dochter. 't Is nog zoo ver niet bromde hij. Knap den jongen nu spioedig wat op, want ik wil eene wandeling met hem gaan doen. Cornelus, gij wilt im mers met oom wel eens uitgaan Zeer. gaarne oom zeide de knaap, wien het schreien nog altijd nader stond dan het lachen. Vrouw Beppo trok hem een ander buisje aan, knoicpte hem een bonte». bouffa>nte om den hals en zetle liem eene pet op. Gij brengt het. kind toch strak weer thuis vroeg de vrouw. Ik heb geen ander plan 1 maar m-ocht gij mij heden avond niet terug zien, maak «u dan niet ongerust. Zeg mij nu eens, Cornelus, ving de clown aan, toen zij de straat ten ein de waren, waar woicndet gij, vooraleer, gij met uw pa in liet paardenspel k waam j, X •'i y.ervolgtB

De Volksstem | 1935 | | pagina 2