Modernven toch Vroom Het Conflikt Italië-Abessinië 22 mmmmm Zondag SEPTSM6EBI335I Na de Qordon Bennet- Wedstrijd DE VOLKSSTEM XXXXIa JAARÜANij, BUMMER 2|7 Kerkstraat, 9 en £1 Aalst, - Telefoon 114. DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van NuffeUDe Gendt. Publ.citeit buit-en het Arrond. AAUSTj g Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Hue de Hicheleu, Parjis - Bank Buiding-Eings.vay, 20 Londros W. C, 2. H. Mauritius Zon op 5,37 Zon af 5,5(»l N. M. 27 E. K. 5 UIT HÉT LÉVEN; Het woordtje modern lieeft sinds enlcele jaren een onaangenamen klank en zin ge kregen alsof er een vloek op wegen zon. Moderne mcnschen, moderne jonkmannen en juffrouwen die benaming laat den indruk van iets pijnlijks, van iets dat niet in den haak is. Dat komt wellicht omdat er aan den mo dernen tijd zooveel kwalen kleven ver- ivarring der gezonde levensbegrippenhet overwicht van de stof op den geest, de op pervlakkigheid van de geesten, het herleven van de jammerlijke gevolgen eener zooge zegde beschaving, zoodis men dat ten tijde van het apogé der Homeinsche cultuur, toen de geest der menschen weergegeven werd in de korte doch beteekenisvolle spreuk panen et circenses brood en circus spelen Alles voor de zinnen, niets voor den geest. En toch mag men niet overdrijven en zeker niet veralgemeenen Er zijn ook nog veel deugdzame menschen die alhoeicel ze een beetje met hun tijd meegaan, (en ivie kan het euvel opnementoch een heel ge zonde zielsstemming beivaren Zou men het aandurven een ju ffertje te verket teren omdat zij een permenante haartooi draagt of een jong heerschap met ivantrouwigen blik aankijken omdat hij modern gekleed gaat al ware het ook in smoking Foei z'oon kwezelachtige en ziekelijke mentaliteit Oordeel niet zoo wordt ge niet geoordeeld, luidde het woord der Eeuwige Waarheid Of zijn we het vergeten, dat het gepast en gemeten uiter lijk vertoon der phariseëers die nochtans wat aangaat de inhoud der wet alles op de letter beoefenden, door den Heiland werd ontmaskerd,... en zij zelf voorge steld als gepleisterde graven van binnen vol verrotting. Oordeel niet naar den schijn, anders loopt ge gevaar u onrecht vaardig aan te stellen. In onze buurt tvonen vele menschen oude en jonge oude met het kenmerk van den eenvoudigen vooroorlogschen tijd, jon gere ivaarvan sommige echte coquettèn... behaagzieke nuffige meisjes en kale pron kers en pochersmaar ook parels van jongens en meisjes, die met een gezond evemcicht begaafd, met hun tijd meegaan. Juffrouw Josephine (men zegt ook wel eens Finneken kort weg) is één onder de velen. Heel haar uiterlijk is modern met smaak kan ze haar opschikken en ik zou ivel denken dat ze een aardig sommetje geld steekt in haar toilet dat heel voornaam en deftig is In de week heeft Finneken het heel druk tvant H meisje eet haar brood niet in ledigheid 's Zondags gaat ze ge regeld op reis ,'n excursie als distractie of ook om haar devotie te voldoen. Ze doet dus niet aan bioscoop of theater daaraan heeft ze een hekel. Bidden is haar een zaligheid al vervalt ze daarbij niet in kwezelarij om de veer tien dagen nadert zij tot de H. Sacramen ten, ivoont met stichtende godsvrucht eiken Zondag de H. Mis bij en dikwijls ook het Lof, is bij de Derde Orde en de Congrega tie ingelijfd... en vindt desondanks nog altijd den noodigen tijd tot weldoende en deugdzame ontspanning. Neefjes en nichtjes heeft Juffr. Jose phine bij de vleet die dragen tante diep in hun hartje. Ze heeft hen ook zoo danig lief en brengt steeds wat lekkers voor de lieve kleutertjes mee... en weet heel dik wijls het mooiste uitstapje daar te laten om een namiddag hun kinderlijk spel te kunnen deelen. Te huis is Finneken als een zonneschijn die tv ar mie brengt en licht en leven... ze toónt zich dienstvaardig en vriendelijk voor ieder, tvant grillen kent ze niet en maanzucht is haar totaal vreemd. Daarbij bezit ze een heel gevoelig en uiterst mede lijdend liart ik wist lang niet waarom ze zóóveel devotie had voor het lijden Christi en voor de Lieve Vrouw van Smarten. Nu laatst kwam ik het te weetde diepe grond, er van ligt in haar medelijdend hart Met alle leed voelt ze dan ook diep com passie, ze is bezorgd cn bekommerd voor haar huisgenooten... te veel zelfs. *tvan- neer vertrekt ge nu.cn langs waar reist U.. cn welk uur'komt ge op uw bestem- mihg,allemaal uitingen van kommer en zorg Ik geloof dat Finneken best jonge en deugdzame dochter zou blijven précies zooals ze nu is, want zoo het waar is dat het huwelijk een kruisweg is, dan zal het brave kind hem dubbel beivandelen met zoo'n meewarig gemoed en zoo'n com- passieuze ziel, moet hel leven overvloedig rijk zijn aan smart en teleurstellingen Daaraan echter denkt Finneken niet zooals de goede God het wil.., en zooals 't hierboven vastgesteld is, zoo zal ze het levenslot dragen de Heer zorgt voor wie Hem dienen en beminnen, denkt het meis je.., en thuis, en ook in de familie vraagt niemand beter dan dat ze zoo maar altijd vrij zou blijven, met een groot deugdenrijk gevoelig en medelijdend hart... dan zijn zij er het beste mêe BIJ dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. DE PARLEMENTAIRE VERKIEZINGEN De leden dei- Vrijdag avond, schap Tan M. minister. De regeering regeerint; vergaderden onder het voorzitter- Van Zeeland, eerste Wie zou op Jnffrouiv Josephine niet willen gelijken en wie zou het aandur ven er iets op af te keuren ze is niei hyperdevootmaar ook geen achterblijf ster in zake vroomheid. Ze is van haar tijd en gansch actueel, maar de ziekelijkheid er van kent ze niet.ze is zoo heelcmaal anders dan de ultra-modernen. Ik geloof dat Finneken zoo omtrent de juiste mid delmaat heeft, en moest ik onder onze hedendaagsche jonge lui de type gaan op zoeken van gezonde levensopvatting, dan zou ik dadelijk in haar de meest geschikte kandidaat er voor gevonden hebben. Moet ik er bijvoegen dat ze ook een zon nig meisje is Er is geluk in haar ziel en 't straalt uit haar lichtende oogen en uit haar opengelaat.., het brengt leven rondom haar heen, want een waar genoegen is 't voor het goede meisje anderen gelukkig te maken! "-te geven, te steunen, wel te doen staan op de eerste lijnen van haar nota- Finnelcen is een parel van 'n deugd zaam kind en wie haar 's Zondags in groot toilet mocht ontmoeten, zou wellicht kunnen denken nog een modern juffertje Glad verkeerd geoordeeldSchijn be driegt!... een meisje zooals zij, moesten allen zijn niet meedoen met de gekheden eener oppervlakkige jeugdernstig en de voot, en daarom diep gelukkig en tevreden! Gave de Allerhoogste dat onze heden daagsche jonge lui langs dien wég den modernen tijd meeleefden daar zou hun nog veel genoegen weggelegd zijn, die hart en ziel voeden, waar nu zoovelen ontgoo cheld eindigen op den doolweg naar het spook der valsche vreugde. Modern en vroom, zijn geen legcnstrii- dige begrippen ze sluiten elkaar niet uit Wie met zijn tijd op normale tvijze mêe gaat en daarbij het hoogst belangrijke, n. I. de devotie niet verwaarloost, dient huis gezin, vaderland en God denderzoon, iWerden er schoten naar de Polonl» en naar de Belgica gelost Het «Deutsches Nachrichten Buro Jwvtving volgend telegram uit War schau De he-manning v,an den ballon «Polo. nia II» die op Russisch grondgebied landde, /heeft per telefoon aan de Pool- isch-e pers melding gegeven van de wei- nijg hartelijke ontvangst die haar on ook den; Belgischen ballon Belgica te beurt vielen. Plots werden beide ballons, die niet Ver van elkaar voortdreven, omringd door een eskader van Russische vliegers die met mitrailleuseschicvten de lucht- vaarders-deelnemers a&n de Gordon- Bennett-schaal bestookten en verplicht ten te dalen. Slee/hts na een zekeren tijd hebben de weinig-vriendelijke vliegenier® zich ver wijderd. Bemanningen en ballons op de terugreis Warschau, 20 Sept. De bemannin gen van de «Bruxelles 1935», «Lorrai ne en Hildebrandt zijn Vrijdag avond over Minsk naar Warschau ver trokken. De ballons zullen naar Minsk ge bracht worden, om van daar uit naar bun londerscheidelijke landen te wor den gezonden. De Poolsche Aefo-Club heeft reeds- te kennen gegeven dat zij het volgend jaar een nieuwen G.ord'cn-Benettbeker in be- fwististing zal stellen. heeft besloten bij de heropening van den parlementairen zit tijd in November aanstaande, een wets ontwerp neer te leggen, bepalende dat de parlementaire verkiozingen op vol gende data zullen plaats Lebben De wetgevende verkiezingen voor Kamer en Senaat op Zondag 11 Oktober 1936 de provinciale verkiezingen op Zondag 25 Oktober 1936 de benoeming der provinciale senatoren op 5 Novem ber 1936. DE WERKLOOSHEID De Min ister van Arbeid en Sociale Voorzorg Leeft de regeering op de hoogte gebracht over den toestand der staking in de steengroeven van Zinnik en Ecos- sines. Er werd een bevredigende oplos sing gevonden, waarbij 4500 arbeiders terug het werk zullen hervatten. De Minister heeft vervolgens den Raad op de hoogte gebracht in zake werk loosheid, aan de hand van volgende statistieken Op 1 April 1935 telde ons land 355,000 werkloozen. Op 1 Augustus van hetzelfde jaar telde men nog 247,000 werkloozen, hetzij een vermindering van 108,000 eenheden. Verleden jaar werden er van 1 April tot 1 Augustus 16,500 werklcrbzen in arbeid gesteld. De seizoenarbeiders afgerekend, wordt aangenomen dat er van 1 April 1935 tot 1 Augustus 1935, 91,500 werkloozen terug in arbeid wer den gesteld. Er werd dus een belangrijko herne ming vastgesteld in verschillende nij verheden, waarby moet aangenomen worden dat ook talrijke niet verzekerde werklieden terug werk hebben s;avonden. LANDBOUWBELANGEN M. Deschrijver, minister van Land bouw, heeft den Raad op de hoogte ge bracht over den toestand van den land bouw. Er werd beslist dat de regeering te dezer zake een lenige politiek zal volgen, omvattende de vermindering of de afschaffing der bijzondere taksen, wanneer deze niet meer noodig blijken voor den binnenlandscheD toestand.Deze politiek behelst ook het gedeeltelijk of volledig herstel van deze taksen, wan neer de toestand zulks vergen zal. Wat de kontingenteeringen betreft, hiermede zal dienen rekening te worden gehouden met de seizoentoestanden en met. de noodwendigheden der binnen- landsche markt. De Raad heeft beslist den Koning voor te stellen de vergunningstaksen af te schaffen op gezouten vleeschwaren, vanaf 1 Oktober. De Minister heeft verder den Raad op de hoogte gebracht van den strijd tegen Koloradokever en heeft medege- doeld dat er voor dezen strijd een inter nationale aK.e werd op touw gezet. GEVANGENISWEZEN De Minister van Justicie heeft den Raad op de hoogte gebracht over de her inrichting der gevangenissen. Tot de sluiting der centrale gevangenis van Gent werd beslist. IN DE KOLONIE M. Rubbens, minister van Koloniëu, heeft den Raad medegedeeld dat de konomischo heropleving in Congo zeer bevredigend is. LANDSVERDEDIGING M. Devèsc, minister van landsverde diging, heeft den Raad voorgesteld de verblijfsvergoedingen te verhoogen voor de gehuwde militairon der kantons Eupen en Malmecly. De Minister heeft verder mededeeling gegeven over een ontwerp, betreffende bescherming der burgerlijke bevol king tegen luchtaanvallen. In het kader der groote werken met het oog op de 'pslorping der werkloosheid, zullen daarom belangrijke schutswerken uitge voerd worden. AANBESTEDING De Raad heeft de besluiten goedge keurd betreffende de aanbesteding ten gunsto van Belgische leveranciers. De bevoegdheid van de aanbestedende kom missie zal worden uitgebreid. De Raad beeft verder nog talryke aangelegenheden van bestuurlijken aard behandeld. Dinsdag namiddag, te 4 uur 30 nieuwe ministerraad. s-.\ >- IN HET ITALIAANSCHE KAMP IN ERYTHREA H. MIS OPGEDRAGEN. WERD EEN Het antwoord van Abessynië op het verzoen i n g s voorstel Addi/s.-Abbeba, 20 Sept. Men. be vestigt dat liet verzoeningsvoorstel van de commissie van vijf door de regec- .ring van Abessynië zal worden aan vaard. De regeering wenscht vooraf evenwel te weten of het waar is dat uitsluitend Ilaliaansehe raadgevers met het herstel van het economisch leven in Abessynië zoolden gelast wiorden. In bevestigend reval zouden de andere landen natuur lijk worden uitgesloten en zonu Abessy nië volledig aan den wil van Italië wor den. onderworpen. Dit kan Abessynie niet aannemen want dit zou voor dit land zelfmoord be teek enen. 9 Italië toch tot onderhandelen bereid «Paris Soir» ontvangt van zijn kon- respondent te Rome ee.n lange mededee ling. waarvan het voornaamste als volgt kan worden sa-a.m gevat De Italiaansche regeering blijft be slist gekant, tegen elke halfslachtige op lossing van ihet Abessynisch vraagstuk. Italië wil dus niet weten van een inter nationaal mandaat over Abessynie dat aan vertegenwoordigers van neutrale landen zou worden toegekend. Italië wil uitsluitend en rechtstreeks mandaat overi Abessynie. Indien, men dit princiep aanvaardt zou Italië bereid gevonden worden weer in onderhandelingen te treden. De korrespondent voegt evenwel hier aan toe dat vijandelijkheden op de grens van Abessynie niet zullen kunnen ver. meden werden. Doch als het Italië mocht igelukken snelle smksessen te be halen en namelijk spoedig do/or te drin gen tot. Adoewa lop 150 km. van de grens zou het hervatten van de .onderhandelin. gen. worden vergemakkelijkt. Lloyd George acht economische sancties •niet voldoende In een te Bradford gehouden rede zcide Lloyd Geo.rgo met betrekking tot- het Italinanseh-Abessinisch conflict, dat hij zich niet met economische sancties tevreden zou stellen, omdat deze te laat ziexuden komen., iom nog afdoende te kun nen zijn «Wij zij.nj tihans nog één rotf twee we ken verwijderd van een aanval-oorlog', even erg als de aanval van Duitschland /op Belgie. De vertraging, die heeft, plaats gehad, is» onbegrijpelijk en niet te verontschuldigen. Economi®che sanc_ ties zouden nut kunnen hebben gehad, maanden igieleden. Thans, mu Muissolini een milliioen man onder de wapenen heeft, niet meer. Het eenige, dat de mogendheden neb ben (gedaan, is Abessinie beletten muni tie. te koopen, om) zijn vrijheid te verde digen. "Spreker keurde nogmaals de rede van Hoare te Genève goed, doch kon zich niet geheel vereenigen met de politick der regeering, die hij vergeleek met het treffen van een regeling voor schulden. Zij doen uitkomen dat per slot van re kening hot voorstel de soevereiniteit van den keizer inkrimpt en dat dus .openlTjk wordt toegegeven dat de keizer en zijn bestuur niet ibij machte zijn om orde te scheppen in het land en de vereischte hervormingen dtoor te voeren. Italië heeft nu» juist die aanklacht te gen Abessynie gericht en krijgt dus vol doening op dit. punt. Anderzijds verklaren dezelfde Ita liaansche kringen dat het voorstel van Genève onaanvaarbaar zijn zou moesten de hervormingen in Abessynie worden! doorgevoerd door internationale agen ten met uilsluiting van Italië. Het. spreekt van zelf dat zoo de meer derheid van de internationale agenten uit Italianen moest he®taan, Italië dit verzet zou opgeven. Het zou er dus op aankomen de mo daliteiten van toepassing van het geda ne voorstel vast te leggen. Ha.vas voegt hieraan toe dat de I Lal in nen van Genève wel wat te optimis'tiscn zijn en willens nillens den invloed on dergaan van den Volkenhond, en van de omvangrijke maatregelen door Brittanic getroffen. Er vajt dan ook niets anders ie doen dan het antwoord van Mussolini af te wachten. Dat hij met het antwoord draalt bewijst dat hij wikt en weegt en nadere inlichtingen vraagt. Die beteekenis wordt ook gehecht aari het langdurig onderhoud dat de h. Laval met den h. Alovsi heeft gehad en aan het onderhoud tussch-en de hh. Laval en Eden. Doch dit is een zuivere veronderstel ling. De toestand minder somber Havas bericht uit Genève dat men in Italiaansche kringen aldaar een minder ongunstigen indruk heeft nopens liet verder verloop van de dingen. Sommigen Zooals men weet had de keizer van Abessinie petroleumccicessies toege staan aan een Engelschman, met name Ricket. Thans beweert een zekere Cher- tock, Amerikaan, die men op onze foto ziet, in deze kwestie groote rechten te hebben. DE AANSPRAKEN VAN CHERTOK Uit Londen wordt gemeld, dat naar aanleiding van het onderhoud dat de financier Gliertiok heeft gehad met l>r Martin, minister van Ahes sin ie, de Abessinische legatie eene mededeeling heeft gepubliceerd volgens welke de kwestie, betreffende de leening en de meenen dat het verzoeningsvoorstel een concessie, waa.nover in Juli werd onder basis zal kunnen vormen voor verderehandeld, op voior beide partijen bevredi- besprekingen van technischen aard. Igende wijze werd geregeld.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1