Rijkdom en Armoede Gij die aan de Maag lijdt De Wereldtentoonstelling Koloniaal Nieuws Geheimzinnig geval te Schoten Doodelijk fietsongeluk te Metdert Geheime stokerij ontdekt te Dendermonde Verkeersongeval te Borgerhout Hevig onweer in het Luiksche 1 25 September. H. Fiirm?*rtus. Ge boren te Narbonnc, in Zuid Gallië werd b'j °P jongen. ouderdom, bisschop van Uzès. Zijn groole deugden schitterden uit, en zijn wijsheid deed hem op ver-1 scheidepe concilies vooruitkomen (Vie eeuw)'. Vervroegde uurregelingen. Van Maandag 30 dezer af worden de treinen 3529 SD (Aalst-Noord V. 4,6-Opwijek A. 4,30)) 3531 SD (Aa.lst Noord V. 4,32-Opwijck A. 4,57) en 3532 SD Op- wij ek V. 4,58-Aalst Noord A. 5,28) res- pectievelijk 3, 4 en 2 minuten vroeger gesteld op den ganschen reisweg. De parketvloer boenen is «niets Als het geschiedt met SAPOLI De katholieken in Skandinavie. Tn Skandinavie vormen de katholieken slechts eene kleine minderheid van de bevolking. Denemarken lelt 25,000 gël-o-ovigeri onder 1 Bisschop, 84 priesters en 829 kloostervrouwen'. Zweden slechls 4,000 katholieken on der 1 Bisschop, 22 priesters en 130 iZiiisters. Noorwegen 2,000, onder wie de we reldberoemde bekeerlinge Sigrid Undset, 'schrijfster. Het moeilijkst hebben, het de Zweed- sche katholieken; kloosters' zijn daar onwettig. De Denen staan de katholie ken toe eigen scholen te hebben, maar •deze ontvangen als regel geen geld uit de openbare kassen; ook mogen' katho lieken niet in openbare scholen les ge ven. 's Pausen verblijf op Castel Gandol- fo. De Heilige Vader maakt het dit 'jaar zoo. goed f,e Gastel-Gandolfo dat hij besloten heeft zijn verblijf aldaar te verlengen en niet naar Rome. terug te keeren. vóór 7 October. In deze tweede helft van September is het overigens werkelijk aangenaam in de «Gaslelli» en October was ginds steeds de uitgelezen- maand dér Romein. !SC«he verlofgangers. De Paus neemt, het schoone weder te baat om zich eiken namiddag per auto maar de hovingen der Villa Barberini te begeven, en hij heeft er zelfs de wan delingen te voet hernomen welke hilj vroeger in de Vatikaansche hovingen deed, die hij nu al twee jaar gestaakt bad. Prinses Marie.Josè. Prinses Marie- van Piemont heeft Brussel, verla ten mét bestemming voor Italië. Zij werd tot aan de statie vergezeld van den Graaf van Vlaanderen-,, en bij haar vertrek begroet door M. Vanufelli Rey. gezant van Italië, en diens echtge- moole. Grcot Lc.iden. Het volgende geeft nog eens een gedacht van wat Groot Londen is. Er is een ontwerp opgemaakt tot verbetering der betrekkingen buissohen het centrum en de Noord- en Oost-voor steden. Dit ontwerp omvat den- bouw van twaalf mijlen de mijl i$ 1660 meter ondergnondspoorweg elektrificatie van 56 mijlen spoorweg en aanleg van 'i 48 mijlen troleybussen. Het verkeer zou hierdoor vioor 3 mil- 'lioen mensehen verbeterd wórd-en'. Aan dit werk zou 35 millioen p. st. worden besteed. 55ste Vervolg. Hoe kan ik zulks raden vroeg 'dé bankier, eensklaps verbleekende. Ik beb zooveel Indische vrienden. Lord Herri stone -r- Wat zegt U', lord Herristone, Pre sident van 't Hooggerechlshof te Cal cutta. Hiij is met mijn vader in het goederenkantoor, zeide Lovell. Ga even inet mij mede, gij hebt nog zes of ze- ,ven minuten tijd. Wel, wel, 1 l-oi'd Herristone sprak de heer Walter schijnbaar tegen fciehzelven, maai- geen aanstalten ma kende om het rijtuig te verlaten. Het heugt mij dal mijn .oude vriend goed .is overgekomen. Is hij goed gezond Volmaakt gezond. Ik ben, zocdra ik \i zag, zonder iels te zeggen vveggeloo- pen, anders zou hij me zeker hierheen vergezeld hebben. Ko-maan, mijnheer •Walter, er is niet veel tijd te verliezen. Beste Lovell, dc Irein vertrekt elk oogenblik en... Gij kunt elkander nog even spie ken.. Zijn plan was om c heden avond een bezoek te brengen. Ik zou u zeker gewaarschuwd hebben als hij rji had willen verrassen. Ik heb waarlijk geen lijd meer. JLovell, zcide de heer Walter,, op zijn 'horloge ziende. En bovendien, de ge- neesheeren, die ik Ie Londen over mijn .toestand raadpleegde, hebben mij een parig aanbevolen om alle sterke aan. idoeningen te vermijden. Waarom nog langer lijden, wanneer gij in uw bereik een zeker geneesmid del hebt, dat sedert vele jaren duizen den personen, die aan maagkwalen.' le den, genezen heeft. Dit geneesmiddel is de Magnésie Bismurée, die verlicht om dat zij het overtollig zuur onschadelijk maakt dat oorzaag is van zoovele.pijnen der .spijsvertering, en zich in de maag o'phóöpt/ Een - kléine dosis Magnésie Bismurée, in een weinig water, na de maaltijden, <s>telt een eind aan zuren, maagbrarid, 'zwaarte, 'braaklust, winde righeid, en andere ongemakken der spijsvertering, veroorzaakt door een, overtollig zuur. De Magnésie Bismurée voorkomt de gisting der spijzen, verze kert hun volmaakte, aanpassing, en ver zacht de geprikkelde maagwanden. De Magnésie Bismurée is te koop in alle apo-theken, in poeder en tabletten aan den prijs van frs: 7,50 of in het groot voordeelig formaat fr. 13.5ft. te Brussel PROGRAMMA. Woensdag 25 September 1935 Gieterijcongres. Congres ter, verbetering vain, het Ko loniaal Materieel. Syndikaat voor veefokkerij. Toezicht der pensioenen. Commissie van de internationale Unie van Spoorwegen. Kinderrijk. Marionettenschouw burg. Vogelkooien. -Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden)Open van 9 tot 21 u. Om het uur voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation, van 14 tot 20 u. Voor stelling van dokurhentaire filmen. Alberteum. Doorloopende voorstelling van 11 tot 19 u. Planétarium, voorstelling te 10 u. 30, te llu.15 en 12 u. Vanaf 14 u. om de 45 minuten, laatste voorstelling te 23 u. Bioskioop doorloopende voorstelling van 14,30 tot 20' u. i Ciné-Sc-houwburg. Voorstelling te 18 en te 20,30 u. (.doorloopende voorstel ling). Zaal voor tijdelijke tentoonstellingen. Melktentoonstelling. Schouwburg van het algemeen kom- missariaat. te 17 u. Concert van Kamer muziek: Paviljoen N.I.R. te 20 u'. ^«Radio-ca baret» «De Blinkende Zonnekloppers», onder leiding van Renaat Grassin-. Te 21 u. concert door het bizonde-r orkest onder leiding va>n K. Walpot. Oud-Brus' 'el. van i4 liet 16 u. WanL delcoTicert te 15 u. Voorstelling van Akro-batie; van20, tot 23 u. Volks concert. op' het Bailieplein te 22 u. Akrobatisch avondfeest en Behgaalsch vuur en vuurwerk. te 17 ei* te 21 u» De Zwarte Gedachten van Dame Blan che. Interessante varklaringen van Gouver neur generaal Ryckme-ns Europeesche landbouwcolonisatie In Congo Tijdens 't onderhoud, dat heer Rijck- mans, gouverneur generaal, aan een persvertegenwoordiger boestand, deed hij volgende interessante verklaringen: Ik hen bereid dadelijk aan de landbou wers' alle mogelijkheden te verleenen om biij hen in Gomgo Europeesche sta- gisien te laten komen. 'Zoodra de nieuw- gekomenen zich zullen, kunnen inrich ten, zal ik gronden, vee, landbouwalaam en zaden te hunner beschikking steltern. Wanneer komt gi;j terug Ik ga... ik ga naar Dover, Naar Dover riep Arthur ver baasd. En van daar naar Parijs. Ik had gehoopt u gisteren, na mijne terug komst uit Londen, op de «Abbëy» te zullen zien maar toen dit niet ge beurde, heb ik schriftelijk afscheid van u genomen gij zult "mijn briefje ten invent vinden. Hoe lang denkt gij te Parijs te blijven Dat is nog onbepaald. Waarschijn lijk vertrek ik vandaar naar het Zuiden. Maar, mijnheer Walter, dan kunt ge zeker niet vertrekken, zonder Herris tone gezien te hebben. Stel '.uw vertrek één of twee treinen uit. Mijnheer Walter beweerde dat dit onmogelijk was>. Dan zal ik Lord Herristone waar schuwen, hij kan dan nog even aan het rijtuig komen om afscheid van u te nemen. Ik bid u, Lovell, doe dat niet 1 zeide de bankier, Arthur Lovell tegen houdende. De toebereidselen voor de reis hebben mij reeds geducht vermoeid ik vrees dat de overtocht naar Boulogne ook kwaad zal doen en als, er nu de ontmoeting van HorriHlonc nog bij kwam, zou ik zeker geheel varr streek geraken. Ik hid u duis. Lord Herristone zou lief mij niet vergeven, hernam Lovell, eene poging doende om zich los te rukken, als ik u lief. weggaan, zo-nder hem- gewaar schuwd te hebben. Ik zal hem dadelijk na miijne aan- In de commercieel domein zie ik de mogelijkheid in van de vestiging van kleine handelaars in de brousse Provinciale magazijnen Voor wat de provinciale magazijnen aangaat, verklaarde de gouverneur ge neraal, dat. voor het jaar 1936, de toe wijzingen gillen tegelijkertijd zullen plaats, grijpen in Belgie. en in Congo. De aaribestedingert zullen de prijzen de'r waren ter plaatse afgeleverd ver melden. De bevoegde diensten zulleni te-n ge paste tijde den staal, der nooden der verschillende; provincies opmaken en 'deze zullen aan de handelaars en nijve- raars worden bekend gemaakt om de mogelijkheden van levering te bestudee- ren. Alle aanbiedingen, zelfs de gedeelte lijke, zullen aangenomen worden om al dus aan alle handelaars toe te laten hun stock te verminderen. Het vervoer Inzake het auto-transport, verklaarde Heer Ryckmans, dat. een taxidienst zal ingericht worden, waarvan de ambte naars ziuill'eini kunriig'n gebruik maken en waarvan de p.rijzén zullen vastgesteld wwderi. dooi* een officieele verordening. Onthulling van het gedenk* teeken voor de gesneuvelden te Haaltert Zondagnamiddag had te Haaltert de plechtige onthulling plaats van een ge- denkteek.cn voor de gesneuvelden en burgerlijke opgeeischlen. Te 15 u. werd aan de. Houtmarkt een optocht gevoerd, waaraan) 112 groepen, met ruim, 80 vaandels, deelnamen, gekomen uit ste den en gemeenten van, gansch het land. Te 16 uur bereikte de stoet het ge- denkteeken. De leden van het gemeente bestuur en andere vooraa.nstaande per sonen. hadden op een verhoog plaats ge nomen. De> h. De Praeter, beheerder van den Nat ionalen Strijdersbond, nam hel woord om aan de droevige oorlogsjaren te herinneren, waarna burgemeester Lau- wetrijsi de slachtoffers van den wereld- krijg in ontroerende woorden herdacht. Een minuut ingetogenheid werd daarop in acht genomen. Dan werd het- gedenk!eeken doio-r den burgemeester, onthuld en toespraken ge- houtten: nogmaals door den h. De Prae ter, meij. De M.ey en de h. Hoornaert de ze laatste uit naam van de opgee'fschten. Eert prachtig yuurwerk -besloot de plechtigheden'. De gemeenteSchoten werd Maandag morgen inberoei'ing gebracht bij deoot_ dekking van een dramatisch voorval. Uit de va aft, aan lïet kruispunt van de Turn. houtsiche vaiart en hel Albertkanaal werd het lijk opgevischt vaji de 57-jarige vrouw Helena Thaens, wonende Tieren- markt, te Antwerpen. Deze vrouw had Zondagavond, in gezelschap van Kaar vijfjarig kleindochtertje haar woning verlaten. Men vermoedt dat de vrouw, die ze- nuwlijdster was een einde aan haar le ven gesteld heeft door in het water te springen. Men vraagt zich angstig af of zo het vijfjarig kind rnee in de dood gesleept heeft. De rijkswacht van Schoten beva.l da delijk .opzoekingen te ondernemen. Er werd in do. vaart gedregd maar Maan. dagna-middag had men nog niet het min ste spoor van het kindje. De opsporingen Wórden met den meesten ijver voortgezet. komst te Parijs schrijven. Misschien komt hij mog te Parijn en dan zien wij elkander terug. Gij kunt op het kastéél mijn adres vernemen/ Mijn bediende volgt binnen acht dagen met mijn baga ge. Gij zult lord Herristone zeker niet te Parijs zien. Hij bomt enkel voor dienstzaken over, en blijftrniét 'langer dan zes of acht weken in Engeland. Mórgen ochtend vertrekt hij reeds naar Londen, om met den ininister te spre ken. Hij denkt, niet mepr. hjer te komen en bezoekt mijn vader alleen op de doorreis van Liverpool naar de hoofd stad. Laat mij... Arthur wilde zich w'eder losrukken, maar op dit oogenblik begon de bel te luiden. Nu hebt ge mij zoo lang opgebon den. dat het te laat is riep hij op ge- meliijken toon. Ik vind het niet blinder onaange naam dan gij, om wegj te gaan, zonder Herristone gesprokeïi të, hebben, zeide de bankier, maar voor mijne gezondheid is het beter, dat wij elkander niet zien. Doe hem mijne hartelijke groeten en zeg hem, dat het slecht met mij gesteld is. Vaarwel, Lovell, Laat me spoedig iets van u en Herristone liooren. Zij drukten elkander de hand, ter wijl de trein wegreed. Eenige oogen blikken later «.lak „de heer Walter hef, hoofd halverwege buiten het portel en zag Arthur met zijn'vader en een zwaar.i lijvig man. met grijs haar, die niemand andcr.s dan lord Herristone kon zijn op de stoep van hel goederenkantoor staan. Henry Walter slak het hbofd niet ver- ■ffBlBHH Tragische twist te Pamel Maandag had er te Pamel op het ge hucht «De. Kaai» een. wielerwedstrijd plaats. Ronid 5 uur 30 kreeg een ^jari ge knaap ruzie met zijn makker. Het bleef evenwel niet bij woorden en d£ 12jarige Marcel De Wiolf plofte zijn. mes in den' rug van Frans Van der Stappen, die kermend ten gronde stortte.Niemand had gemerkt-wat er eigenlijk gebeurd was en de dader slaagde er in ongezien op de vlucht to slaan. Het slachtoffer werd ini een. belendende herberg binnen gedragen en er verzorgd, terwijl de po- licie een ooidezoek opende. M. Coojens voerde den knaap per auto. hwiswaarts, waar een. geneesheer hem verder ver zorgde, Er bestaat ge,en onmiddellijk ge vaar. Maandagmorgen, omstreeks 7 .u:., von den voorbijgangers, in de Meldertsehe dreef, le Meldert, een persoon bewuste loos naast zijn ontredderd rijwiel lig- gen. Dadelijk werd de rijkswacht van Moorsel verwittigd, die een onderzoek instelde. Het slachtoffer bleek weldra zekere Callebaut, 52 jaar, vader van 7 kinderen, te zijn. Callebaut moest met zijn fiets1 op een hoog uitstekenden-wortel van een boom terecht gekomen zijn en zich in den val den «halswervel gebroken hebben. Het slachtoffer moet op slag gedood zijn. Na de eerste vaststellingen, werd het lijk van Callebaut naar ziijn woning •overgebracht. Een geheime stokerij werd Maandag namiddag te Dendermionde ontdekt.. Om streeks 5 u. is de geheime speurdieusit in de Dijkstra at bij een zekere V., afge stapt om al het materiaal in beslag te nemen. De genaamde V. baatte aldaar eene ijsfabriek'uit en had bovendien een klein1 gedeelte van zijne lokalen verhuurd aan een zekere B., eveneens wonende Diljkslraat DendermioTide. Deze werd meegevoerd en ter beschikking van den onderzioekingsdienst gesteld. Daar geen enkele gebuur tot hier toe iets ver_ dachts bespeurd had, verwekte dit in grijpen, van den speurdienst groote -op spraak in de stad. Wij zullen de lezers op de hoogte van de verdere verwikke lingen Houden1. Ernstige Zaak te Hemixem Ingevolge de vaststelling van zekere onregelmatigheden, werd dc gemeente ontvanger van: Hemixem onlangs door het géimeen.tébes.fuur afgesteld on werd in zijn vervanging voorzien. De afgestelde ontvanger werd her haaldelijk door het, gemeentebestuur verzocht tot het voorleggen van kasre kening. Hij gaf echter geen gevolg aan deze uitnoodiging en de gemeenleover- heid, die de zaak ten slotte-,uiterst ver dacht oordeelde, besloot alsdan het on derzoek nopens het beleid van den oiid- ontvange-r in handen van een deskundi ge te geven.- Deze kwam, vergezeld door het par ket van Antwerpen op het gemeentehuis waar de afgestelde ontvanger werd ont boden en onderhoord. Deze laatste werd uitgenoodigd zekere handelingen nader loe te lichten. Zijn uitleggingen gaven evenwel geen voldoening, want een aan houdingsmandaat werd te zijnen laste uitgevaardigd en hij werd maar de ge vangenis te Antwerpen overgebracht. Het schijnt dat hij zich plichtig aan scliriftvervalsching heeft gemaakt. der uit. het portel en wierp zijne vrien den geen groet met de hand toe, maar viel, bleek en afgemat, in een hoek van het Tijtuig neder. Arthur Lovell zeide legen lord Her ristone, toen, hij het hoofd van den ban kier bespeurde. Daar is de heer Walter Hij kijkt uit hèt portel Maar lord Herristone wa-s« een wéinig bijziende, zood-at hij tot zijn leedwe«zen ziijn ouden vriend niet kon herkennen. -Helaas, sprak Arthur Lovell bij zich zeiven, terwijl hij met zij.n gezel schap naar Shornclike reed, het was niets anders dan zijn menschenseihiuw- heid, niets aniders dan het gebeur de van Winchester, dat hem zelfs den wensch deed onderdrukken om een der beste vrienden, die hij in Indië bezat, te ont moeten Ware ik slechts zoo wijs ge weest, om terstond met lord Herristone naar den trein te gaan Maar wie had kunnen denken dat de heer Walter wei geren zou mij te volgen Henry Walter bleef met. het hoofd op de borst en met gesloten oogen in den hoek van het rijtuig zitten. Hij sliep wel niet, maar was in gedachten ver diept. Waarschijnlijk dacht hij over de redenen die hem bewogen o<m Engeland te verlaten en over hetgeen hij na zijne- aankomst in Frankrijk doen zou, maar wat het -ook wezen mocht, aangenaam was de aard zijner overdenkingen' zeker niet, want hij zag er zeer neerslachtig en bleek uit, legde geen die- minste nei ging aan den dag om met de beide hee- ren, die te, Rugby tegenover hem had den plaats1 genomen, een gesprek aan te Werkongeluk te Eorgerhout Maandagmorgen had er in den voor middag, rond 1 uur, een tragisch werk ongeval plaats, dat. gansch de buurt van de Fonteinstraat in opschudding bracht. De werkman Jan Hoefnagel wonende, in de Matheus Corvenslraat Ie Deurne- en 30 jaar oud, was aan 't werk in de werkhuizen voor marmerbewerking van den h. Van der Wee, in de Fontein- straat. Ineens viel een zwaar ijzeren gestel- om, en de werkman, die in de nabijheid bezig was, werd er onder bedolven. Het slachtoffer was op den slag dood en. werd met verpletterd hoofd opgenomen. Het lijk werd naar h-e.t doodenliuis van het Sint Erasmusgasthuis overge bracht. De politieofficier Van Tbillo, kwam ter plaatse en stelde een onderzoek in. De oorzaak van dit smartelijk ongeluk is «onbekend. Het parket werd verwittigd en kwam in den namiddag een onderzoek doen om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Op de- Turnhoutschebaan, ter hoogte van den winkel «De Biekorf», over de Gravinstraat, had in den nacht van Zool. dag op Maandag, rond 2 uur, een ver schrikkelijke botsing pla-a,ls die geluk- kiglijk g-oed verloopen is. Een auto, gevoerd door den autovoer- de-r G. L. Russel, wonende Solvijnslraat, 35, Antwerpen, kwaim uit de ric«hling van Antwerpen en reed naar Deurne tom den h. E. J. Dyckmans, wonende Lack- borslei, 373, Deurne, naar' huis te. voe ren. Gekomen op de Turnhoutschebaan ter hoogte va,n: het huiis n. 376, werd h.ij plots in de zijde aangeredep door een anderen auto, gevoerd door en h. Jan Fr. Oomsi, wonende Herenthalschebaan 301, Deurne-Zuid. De- botsing was zoo hevig dat het eerste voertuig geheel omslo'eg, en met de wielen- in de lucht op het gaanpad bleef liggen. De h. E. J. Dyckmans, wercl opgenomen en aanstonds naar Dr. Feyt: in de Flor-aistraat gebracht die het slachtoffer verzorgde, dat kwetsuren aan hals en aangezicht bekomen had. De au tovoerders hadden slechts onbeduidende schrammen en kwamen er met den schrik van af. Het onderzoek is in handen van poli tieofficier M. Huyghe. z Zondag namiddag heeft een hevig on weer gewoed hoven de streek van Luik. Te Fléron werd eene koe in de weide- gedood; in een huis te Romsée werd de schouw vernield eri werden de telegraaf lijnen en die der electrische verlichting beschadigd. Het ergste viel voor te Wamio-nt, bij Landen; daar waren de kinderen in de kerk vergaderd, toen plots de bliksem door het gebouw slingerde. De kinderen, vluchtten, in paniek naar de sacristy, op het oogennük dat daar de bliksem'bin nendrong na den toren getroffen te heb ben. De 10-ljarige knaap Marbel Nazy werd nabij het wijwatervat geraakt; hij was erg aan het been verbrand; zijn kousen en schoenen waren- verpolverd en ver scheidene uren bleef de knaan als ste keblind. Ook andere huizen: in het dorp werden getroffen. Alle electrische en radio-in- stallaties hadden te lijden en er was geen electrische stroom meer. knoopen, hoeveel moeite d.e-ze van hun nen kant ook daartoe aanwendden. De trein was omstreeks tien minuten vertrokken, toen de onthutste reizigers eensklaps eene vermindering in zijnen gang bespeurden en de locomotief -hevig hoorden f Rui ton, terwiljl zij tevens een luid geschreeuw meenden te onder scheiden. Zij, die op dat -oogenblik h'et hoofd naar buiten staken om te zierf wat er gaande was, verstijfden van schrik; toen zij in de duisternis de lan taarns en het vuur van een andër looou motief zagen, die in volle vaart de hun ne te gemoet snelde en die reeds op 15 of 20 el genaderd was. Ook voor den moedigstém wa.si het reeds te laat om 'aan ontkómen te denken op hetzelfde oogenblik toch, waarop de reizigers het. gevaar .ontdekten, had d«e noodlottige botsing plaats, die niet geweldiger had kunnen zijn. Jlet geraas der stoombuis hield thans op om vervangen te worden door het oorverdoovend gekraak der el kander verpletterende locomotieven cn wagens gepaard met het angs.fgeschrei van -honderde menschen en het gekernt- van een aantal personen/die min of- meer belangrijke kwetsuren bekomen i hadden. Het -geheel leverde een treurig tafe-; reel op, en acht of tien wagons la/gen? verbrijzeld en gedeeltelijk beaolven on der de gloeiende en rockende puinen der locomotieven. U Vervolgt, '1-

De Volksstem | 1935 | | pagina 2