Rijkdom en Armoede Ds Fransciis visschBrsschoe- nerJacques-Bertheterug thuis Voorkriïissrs aangerand dichtbij Meaux Het Index-nummer Binnenlandsche Leening Diefstal te Antwerpen Qeheime stokerij ontdekt te Berlaar Brand te Jumet-Houbois Drenkeling te Brugge 27 September. H. Com,a. Samen met zijn. broeder beoefende hij het ambt yan geneesheer, zonder eenige vergoe ding te ontvangen. Op order van den gouverneur der streek, werden ziji ge vangen ge-mom en 'en,' omdat zij christen waren gefolterd en gedood. (303)j De vertegenwoordiger van Belgle te Moskow. Heden Donderdag zal M. H-eyndryckx, <udt Brussel vertrekken naar Moskow, waar hüj de vestiging van het Belgisch gezantschap1 in de Russische hoofdstad zal voorbereiden. Prinses Marie.José te Racconigl aan gekomen. De prinses van Piémont is te Racoonigi aangekomen waar voor het '•oogenblik ihet Italiaansch Vorstenpaar en de prins van Piémomt verblijven. De Koninklijke familie bevindt zich teza men om den eersten verjaardag te vie- yen> van het prinsesje Maria-Pia, doch ter van deni prins en de. prinses van Piémiont. Vergadering van het IVlinisteieleel ko. mitelt. M. Van Zeeland, eerste minis ter en minister van huitenlandsche za ken zat Woensdag morgend eene nieuwe vergadering voor van het ministerieel komileit belast mel.het nagaan der 'ont wikkeling van de Eunopeesche politiek en den terugslag op de ibuitenlandsche politiek vani ions land. De Klas van 1934. Een bericht nopens het onder de wapens houden van de klas van 1934 der eenheden van het 111e legerkorps en die (op 18 Oktober moet vrijgesteld worden werd onlangs onmiddellijk gelogenstraft. Men weet dat het «Veiligheidskomi- teit samengesteld uit ministers be- hoorende tot de drie gróote politieke partijen van nabij de schommelingen volgt van denl internationalen toestand. De huidige militiewet voorziet bij ar tikel 53 dat de miliüanen bij het einde van hun werkdadigen diensttijd in on bepaald verlof worden gestuurd. De regeering nochtans kan in bui tengewone gevallen) die bepaling schor sen of wijzigen. Zij kan ook geheel of gedeeltelijk volgens zij het noodig oordeelt een ze ker aantal militieklassen terug onder de wapens roepen. Tn dit. geval wordt het besluit onmid dellijk ter kennis- gebracht der Kamers. Naar verluidt evenwel wordt thans door het ministerie van lamdsverdedi ging geen enkele dezer gebeurlijkheden in hét Vooruitzicht genomen. De Jubileumpostzegels ln Engeland Zooals de lezer weet werden er in Engeland bij het jubileum van Koning George V bijzondere postzegels uitge geven. Van die postzegels- werden meer dan eon milliard verkocht te verdeden als volgt 320 millioen van een halve penny, 152 millioen van een penny,446 millioen van anderhalve penny, 15 millioen van. 2 pence en een zekere hoeveelheid boek- ijes met postzegels van verschillenden prijs. Engelsch-lndie nog geen land van be lofte. Dat wijzen wel degelijk de sta tistieken: uit. Hier dit blijkt n.m. in een jaar 23.000 pensonen door slangen wer den gedood, 1.046 door tijgers, 849 door beren en Luipaarden, 377 door wolven:, 64 door hyena's. Wat het hoornvee be treft, hiervan vielen 30.555 koppen als slachtoffers van tijgers, 38211 van lui paarden, 4,719 va.ni wolven, 4,128 van beren en 2,307 van hyena's. Vijf maanden strijd met den storm Dagelijksch gebed om redding Na vijf maaniden lantg met de woe dende golven van den AUantischen Oceaan te hebben, geworsteld, is d-e Fransehe visschersschoemer Jacques Berthe», de veilige haven van Lundy Is land binnemigetoopen. Wekeni achtereen hadden de dertig mannen, die zich aan boord van het ge teisterde seheeplje bevonden,.hun hon ger gestild met de visschen, die zij vim- gen" en de vogels, die zij schoten. De eerste geruchte-n van dit drama van de zee bereikten Donderdag j.l. Lundy. Er waren geweerschoten ge hoord ,die heel vaag boven het geweld van' den met een snelheid van tachtij mijl per uur voort'razenden storm uit klonken. Eilanders worstelden tegen den wind in naar den top, van een der ho.ögste klippen. Diep beneden -hen, in een be •schutte inham tussehem de rótsen, za gen! zij een visschersschóener daiisend op de golven. Een verrekijker.toonde hun een won derlijk tooneel op bet wanordelijk dek. Dik bebaarde mannen in gescheurde kleederen liepen er rond en vuurden vol opwinding op de zeemeeuwen welke rond het schip' cirkelden. Tal van vogels stortten getroffen neer, sommige in zee, andere op bet dek van de schoener. Een der mannen, gêwapend met een haak aan een bam boestok «vischte» de dieren die in het water fladderden op en ha.alde ze aan boord. Gretige grijphanden pakten de beesten vast en plukten ze, waarna ze rauw werden verslonden. Eenige bewioners van het eiland zetten een boot uit.-Moeizaam zochten zij hun weg. door dé stortzeeën naar den schoe ner. Wilde "hand. en armbewegingen en een stroom van Fransche woorden be groette ben. Een touw werd uitgewor pen en zij werden aan boord gehaald. Een speciale vertegenwoordiger van de «Daily Express», die een bezoek aan boord van heb geteisterde schip bracht, verhaalt zijn ervaring als volgt «Kapitein Lemaire, nog slechts de geest van een man, met lange, ruige haren en dr-oomeriige oogen, trad me het eerst tegemoet. Bij hem, in een de ken gewikkeld, lag kreunend een zee man. Naast een stapel gescheurde zei. len lag een tw.eede, ernstig gewond. De verschansing van de boot was over de 'geheel© lengte weggeslagen. Alle reddinigsbootenJ, op een kleine sloep iirt, wax en uvx/i" ;u'vt;xi3i«auj!üc ^ceen stuik-, geslagen. De zeilen hingen aani flarden langs de masten. Kapitein Lemaire uitte slocht'Si één woord, dat hij steeds weer herhaalde «Docteur! Docteur Een andere man wankelde op mé toe Hij sprak een beetje Engelsch en vér- telde me, dat hij kapitein Le Troequer was, belast met de leiding der vissehe- rij. Tranen stroomden over zijn gelaat. Hïij greep een geweer, wees op zijn keel en vervolgens op een nondcirke. lende zeemeeuw en riep Shoot 1 Shoot I Dat was-, naar ik veronderstel, om' me te zeggen, dat hij en zijn mannen ITon. ger 1-ede-ni. Ik had wat voedsel en ciga retten bij me. Als kannibalen vielen de mannen er op aan, terwijl ze me de ei- garettem letterlijk uit de handen scheur, den. Kapitein Le Troequer vertelde in ge_ broken Engel-sch, ;hoe de «Jacques Ber- the», vijf maanden lang met stormen 67sle Vervolg. Arthur schreef daarop dien zelfden 'dag nog aan lord Herristone, dien -hij •met de ware toedracht van zaken be kend maakte en afried om zich naar Banbury 'te begeven, ten einde den heer Walter te zien, daar het vermoedelijk eene vergeefsahe reis zou wezen. Den volgenden morgen werd het been van den lijder gezet. Hij had des nachts gelegenheid gevonden om zijn gordel los te maken, en diem tussichen 'zijn ledikant en den muur van de alkoof waarin het &tón:d. te verbergen. De wa kens hadden 'zijne bewegingen wel op gemerkt, maar deze aan de onrust der koorts toegeschreven. Nadat de opera ;t.ie afgeloopen was, haalde de lieer Walter, terwijl allen meenden, dat hij sliep, den gordel weer behoedzaam te .voorschijn, en gespte dien in plaats van •om zijn middel onder zijne armen vast, waar hi:j meende dat zijn schat minder gevaar liep van ontdekt te worden. Des avonds had hij opnieuw een ge sprek met den geneesheer over zijne vervoering naar Aibbey. Ik gevoel, zeide hij, dat ik niet ■tot rust zal komen vooraleer ik mij in «mijn eigen huis -en in mijn eigen bed bevind. Laat mij dus zoo spoedig mo gelijk daarheen vervoeren. Gij moet. in alle geval geduld heb ben lot dat het eerste verband gelicht is, antwoordde de geneesheer. Als uw .toestand h«*l dan niet-verbiedt, zal aan jjw wenscli voldaan, worden. Gaarne zal had geworsteld; hoé, op teru'greis van Groenland, hun kompas- onklaar was geraakt; boe- bun stookolie en tenslotte hun voedsel waren opgeraakt. Weken lang hadden zij geen koffie-, theë, sui ker, vleesch, aardappelen of soep meer gegeten of-gedronken;-liet eenige wat zij hadden, was wat water. De kapitein nam mij mee haar bene den. Daar onder het vallicht, stond een klein altaar, waarop een kruisbeeld en een beeld van de H. Maagd. "Voor dit altaar hadden de twéé kapiteins ïederen dag gebeden 'óm uilkomst en redding... Wij gingen weer aan dek. Het voed sel,dat ik meegebracht had, was intus- schen verdeeld. Kapitein Lemaire wees op vier flesischen wijn, de laatste» werd me gezegd. Drie ervan gaf hij aan de bemanningi, de vierde schonk hij mij, toen ik over boord klom om naar het eiland terug te keeren. Do Fransche driekleur werd gehe- stchen en met zwakke kreet "Vive l'Angleterre» lieesch de «Jacques Ber. the» haar weinige overblijvenden zei len, voor de reis naar huis Stijging met 8 punten Het gemiddeld indexcijfer der klein handelsprijzen bedroeg op 15 Septem ber j.l. voor gansch liet Rijk 670 tegen, over 662 op- 15 Oogist. Er is dus eene verhooging met 8 pun ten-. Het bedrag voor de provinciën Antwerpen 691 Brabant 672 West-Vlaandereu 678 Oost-Vlaanderen 659 Henegouwen 682 Luik 665 Limburg 657. Luxemburg 664 Namem 663 Voor de groole steden en agglome ratie Brussel 714 Antwerpen 695 Gent 646 Luik 663 Algemeene stabilisatie-index voor het Rijk 85. i9sa 43e Trekking Woensdagvoormiddag heeft te Brus sel de 43e trekking. plaats gehad voor de leaning; van. .1932. Reeks 276,175 wint 500.000 frank. De 33 volgende reeksen zijn uilbe taalbaar met 25.000 frank. 103093 104594 125552 135511 136891 139032 158660 161848 177597 182603 188127 192744 ,20-tto» Z15634 .218420 222702 22279.0 229191 2.29593 239587 250983 251303 2552.40 256734 262338 264117 267729 2691^7 273194 273265 278843 292568 2946il Elk nummer van de uitgetrokken 'reeksen heeft recht op een; tiende van de onderscheidenlijk toegewezen premiën. Een twintigtal gekwetsten Rouen, 24 Sept. Wij hebben in 't kort bericht gegeven -over de aanranding begaan) op «Vuurkruise-rs» die zich naar Meaux begaven. De zaak schijnt ernsti ger te zij-n den men zich eerst, voorspel de. Het was omstreeks 1 u. 15 m. wan neer de karavaan on der de leiding van M. Claude Level, voorzitter der vader- landsche vrijwilligers, en van M. Lelbel, de nieuwe voorzitter der vuurkruisers, den weg nam naar Parijs. Eeni deel van den stoet was reeds voorbij, wanneer (toon) op 300 meten omtrent van de «Halve Maarn» de reeks1 rijtuigen, dfe op weinigen afstand volgde, op steenen onthaald werd. Gehoorzaam aan de gegeven orders, die voorschreven alle belemmering on derweg te trotseeren, reed de hoofdau- togeleider! snel door, en met. hem vele andere/ rijtuigen;. Een veertigtal rijtui gen kondemi alzoo de hinderlaag ont vluchten terwijl ondertusschen aller hande soorten van projectielen op hen neerkwamen. Porlelglazen vlogen aan scherven. Vuurschoten weergalmden in denl nacht, 't Is met moeite dat men in den schijn der phaTes een vijftigtal' per. sonen heeft kunnen onderscheiden ver borgen op een beneden zijweg. Een der rijtuigen keerde zich om en de reizigers (inzittenden) gaven alarm. Door deze aanranding werden een twintigtal Vuur kruisers gekwetst, waaronder vijf zeer gevaarlijk. De baan waarop men glasscherven en steenen aantrof getuig,do ten zeerste te gen de aanvallers. Verscheidene aulos dragen: de sporen van kogels. De schade veroorzaakt aan de kar ros series, is belangrijk. De Viirur- kruisérs en v.aderlandsche vrijwilligers hebben bij het parket eene klacht neer gelegd, alsook ieder slachtoffer- der aan randing afzonderlijk. Het Parket van Antwerpen heeft? thans een klacht ontvangen van den h. Mitton van Sidney, die thans te Qucbeö in Canada verblijft. Hij heeft het Parket er over ingelicht dat hij ziich op H September 1.1. tc Ant werpen bevond waar twee kerels hem zijn geldtasdh met 25.000 pond sterling hebben ontfutseld. Dez,e zou hem te. Quebec, waar hij een zaak af te hande len had met zijn twee klanten worden teruggegeven, doch de twee kerels zijn natuurlijk niet op de afgesproken plaats verschenen. Het zijn twee Enge lsch mannen of Australiërs. Een hunner zegde Marshall te heet en en bleek een 40 tal jaar oud te zijn, terwijl de tweede Gilm-our heette ■en nagenoeg 50 jaar oud was. Hun persoonsbeschrijving werd óver al rondgezonden. Voor enkele dagen werd 'te Berlaer, op de wijk «Molenhoek», eene geheTmsto- kerij ontdekt in de woning van den on derwijzer Jos. V. De ma.n werd reeds isinds lang veridacht, doch er konden geen afdoende bewijzen van zij.ru plich- tigheid gevonden worden. Enkele dagen geleden nu, werd een nieuw onderzoek ingesteld. Jo®. V. was echter niet thuis, hij was op vacantia in N'eüerVand. Tijdens zijne afwezigheid echter werd eeoie huiszoeking gedaan en men vond in de tweede plaats gelijk vloers:, onder den. met een tapijt bedek ten vloer, een geheimen' kelder. Niet minder dan 160 liter alcohol werd ge vonden. We vernemen dat tótniutoc Jos. V. niet aangehouden werd, doch eeir streng onderzoek is gaande. Bene vrouw levend verbrand te Dottenijs De 33-jarige vrouw Jeanne Vander- cleyem, wonende op het gehucht «Kal varia», was 'iS1 avonds bezig met aar dappelen te sniljden terwijl de fritketel met vet op het vuur stond. Men veron derstelt dat het v-et vuur gevat ihee'ft waarbilj hare kleeren in brand geraak ten. Juist lop dit oogenblik kwam haar man binnen, welke zijne vrouw ini de vlammen omhuld op den koer aantrof. Hij nam de ongelukkige op en droeg haar naar eene nabijgelegen beek waar hij haar onderdompelde. Daarbij ver brandde hij zich erg aam de handen. Vrouw "Vanderleyn was er echter enger aan toe. Hare beenen, buik en rug- waren erg verbrand. Ene bijgeroepen dokter deed haar, ge zien de erge brandwcmden tot tweeden, en derden graad, naar eene kliniek overbrengen, te Doornik. Daar overleed zij Dinsdagvoormiddag. In. den nacht van Dinsdag op Woens dag brak brand uit in de aziijn- en mos- taardfabriek André, gelegen te Jumet- Houbois1. De eigenaars waren juist gaan sla pen toen dtr gloed der viaimnw hun ka mer'verlichtte. Onmiddellijk snelden de pompiers toe. Ze moesten er zich toe beperken het woonhuis te beveiligen. Gansch de fabriek ging in de vlammen op. Talrijke machines en een groole hoeveelheid koopwaar werd vernield. Er is verzekering. Vermoedelijk is een kortsluiting de oorzaak. De schade be loopt 200.000 frank. ik u dan in persioon 'naar Maudesley- Abbey overbrengen. Wanneer kan het veiband ge licht worden i Op zijn vroegst binnen drie weken. N-een, mijnheer Dappney, ik i/ioet eerder thuis zijn. Vervoer mij, bid ik u, voor het-lichten van het verhand, met rijtuig" ,0,f met Óen spoortrein, des noods niet een'extra trein, als gij dit n-oodig oordeelt, maar maak dat ik mij zoo1 s.poedig mogelijk weder in mijne eigene slaapkamer bevind. Wij zullen zien, antwoordde de dokter op spssenden toon. De toestand, van den heer Walter bleef zoo gunstig, dat de heer Daphney voor den gedurigen aandrang van zijn client zwichtende, hém na verloop van veertien dagen, en dus nog voor het lichten van het verband, naar Abbey overbracht. Met de meeste behoedzaam heid werd de leider naar het station te Banbury vervoerd, en daar in een opzet telijk voor hem ingericht -deel van een wagon der eerste klas, geplaatst, terwijl aan het station te ShornclifTe het ge makkelijkste rijtuig van den bankier gereed slond om hem le ontvangen. Het vervoer vermoeide hem wel sterk, maar het verband onderging niet het minste leed. i Even blijde, als Henry Walter veer tien dagen vroeger het kasteel van Ab bey verlaten had, in het vooruitzicht, dat hij voor goed aan de vervolging van zijn vriend den clown eïi aan den dwan, dien zij.n toestand hem oplegde, zou zijn ontkomen, even verheugd was hij llians- dal hij. nu zijn reisplan op zulk een schrikbare wijze verijdeld was ge worden, hetzelfde hüis werd ingedra gen. Kwam hem vroeger, toen hij zich nog vrij bewegemkón, dit verblijf niet veilig genoeg voof, nu hij zich vol strekt. niet kon roeren, 'scheen het. hem eene vesting toe, waarin hij zich beter dan ergens elders verschansen en van allen, die lulj davcihtto, afzonderen kon. Hij- scheen zich echter met het denk beeld om in die vesting te blijven nog niet geheel v-erzoend te hebben, want de eerste vraag, die hij aan den dokter deed, toen men hem in zijn eigen, ledi kant bad nedergelegd was Hoe lang zal het nog, duren, eer ik op mijn been slaan kan -en weder loo- pen Bravo riep- de clown lacfiend, zoodra hij zich alleen in zijn kamer be vond nadat juffrouw Manders hem het bericht gebracht had, dat de bankier op bet kasteel was teruggekeerd. Do vogel is zoo goed aangeschoten, dat hij zeker een paar maanden op stok moet blijven. Ik kan hier dus/ op mijn gemak mijn fleseh drinken en een sigaar rook-en en behoef niet. te vreezAp dat mijn vriend Walter opnieuw zal wegvliegen. Die weldoende goederentrein heeft een streep door zijne rekening gehaald en mij een uitmuntenden dienst bewezen. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK Mathilda's vraagstuk Woensdagochtend, werd uit de vaart te Brugge, ter hoogte vani de SI. Pie- terskade, het lijk opgehaald van den h. Cyriel Dewplf, 57 jaar oud, postmeester van het «tationkantoor. Het uurwerk van den drenkeling was op 2 uur blijven staan. De h. Dewulf had Dinsdag nog op zijn kantoor ge werkt. De postmeester, die aan de Karei de Stoutelaan te Brugge woonde, is, bij ongeluk te water geraakt. Op Jachtwachters geschoten nabij Hoei In den nacht van Dinsdag op Woens dag waren de jachtwachters1 Lucien Jo- n,et en Lucien Spaten te Verlaine-bij- Hoei op ronde. Zij zijn in diemst. van den. notaris- Lemaire, te Verlaine, en be vonden zich Lm gezelschap van bun kol- lega Charles Tliys. Op liet gehucht Hepsée hoorden zij geweerschoten .en. zagen zij wildstroopers aan het werk met een lichtbak. De stroopers hebben x>p de jachtwachters geschoten, geluk kig zonder hen te treffen. Daarna kon-, den zij in de duisternis vluchten. Een hunner was h-erkend en kon Woensdag, worden aangehouden. Hij is de 38-jarige Eugène Mousset, uit Sint- Georges aan 'Maas. Deze man heeft ziljn. medeplichtige verklikt, die op zijn beurt werd ingerekend. De kerel is Felix Du- pont, ut Gehay-Bodegnée. trouwe" Peeds voor dat Clement Austin aan Mathilda zijne hulp beloofd had, was hij het met zich zeiven.niet eens ge weest of hij wel Langer in dienst der firma Walter Burham kon bHjven. Den (jongsten der beide compagnon droeg hij eene onbegrensde achting toe aan de betrekking, waarin hij reeds meer dan twaalf jaren werkzaam was, gevoelde hij zich zeer gehecht-, en ofschoon zijne moeder niet onbemiddeld was, waren de vier en twintig duizend gulden, die hij jaarlijks genoot, hem alles behalve onverschillig. Maar was het met. zijn gevoel van eer en plicht overeen te brengen, om langer aan een zaak verbonden te blijven, aan welker hoofd een man stond, die niet alleen zijne achting niet bezat, maar dien! bij voor een booswicht hield, voor een moordenaar, die zijn slachtoffer niet in drift of overijling, maar in koelen bloe de en met helsch overleg gedood had Wel Ibracht zijne betrekking hem zelden in aanraking met. den beer Walter,maar droeg de firma diens naam niet, en stond hij niet werkelijk in dienst Van den man, dien hij verfoeide, wat meer was dien hij, zoo noig niet door daden, maa'r reeds, lang in gedachten vervolg de en wiens schuld hilj aan het licht hoopte te brengen Clement's gewetensbezwaren namen in geen geringe mate toe, nadat «hij» met Mathilda verloofd was, en hij daardoor de natuurlijke onderzoeker van de.n- aan Jozef Wilmot gepL&egdcn moord meen de geworden te zijn. Neer», zeide hij bij zich' zei ven, de aanstaande echtgenoot der dochter van Henry Walter's slachtoffer mag niet langer diens loontrekkend bediende zijn Deze onnatuurlijke toe stand moet 'spoedig ophouden Omstreeks eene week na het bezoek van den beer Walter in St Gund.olpli- lane kwam Clements besluit tot rijp heid, en schreef hij aan den heer Bur ham den volgenden brief Hooggeachte en Waarde Heer, Niet dan na den pijnlijksten twee strijd ga ik er toe over om u, mijn hoioggeschatten patroon, te verzoeken, mij met den lsten Maart aanstaande uit .uw dienst te ontslaan, waaraan ik( gaarne mijn gansche leven zou gewijdj hebb-en, maar die ik, om eene reden, welke voor geene mededeeling vatbaar is, niet langer met ijver kam blijven; dienen. Gilj zult zonder twijfel wel wil len geloloven dat de roden, die mij tol. dezen stap leidt; voor"mij vam overwe genden aard is. Neem, met de oprechte betuiging mijner hoogachting, jook die mijner er kentelijkheid aan, voor al het goede, dat ik van uwe zijde en in uw dienst mocht genieten, en gelonf mij geheel. Uw toegenegen dienaar, Clement AUSTIN. De verbazing, die zich van de.n lieer Burham onder het lezen van dezen brief meester maakte, was onbeschrijfelijk. Clement, bezat zijn volle Ibelrouwen-, hij - •ging meer als vriend, dan als een meer dere met den eerlijken en bekwamen? jongeling mm, die hem wederkeerig al tijd de hartelijkste genegenheid ge toond had en de beste vooruitzichten! bezat. Wat kon hem toch tot zulk een stap} aangezet hebb.en Vervolgt.,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2