Da Verkiezing te Memel Het Conflikt Itaüë-Abessinië m .landbouw^ Werkloozenkampen 1 Italië meer besloten dan ooit zijn wil door te voeren 4a .vï iiS JCXXXIe J A Alt GANG NJUMMEH 224 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van NufFel-De Gendt. Publiciteit buiten bet Arrond. AALS'IJ Agentschap HAVAS, Adoll Maxiaan 1.3, te Brussel t— Rue de Richeleu, Parjis Bank Buidir,;g-Kingsway, 20 Londres \V. C. 2. Maandag 30 Sept. H. Hieronymua Zon op 8,48 Zonaf 17,38 Dinsdag I October 1935 H. Remigius Zon op6,6i) Zon af 17,81 E. K. 5 Y. M. 12 Sinds enkelen tijd zijn de werkloozen kampen aan de dagorde geraakt. De K. A. J. was de eerste om het initiatief de zer kampen te nemen, en vooral haar kamp te Dworp heeft toonaange rend gewerkt. Nu de regeering er eindelijk toe over gegaan is deze kampen te subsidieeren en wij mcenen dat het bezoek van Mi nister Delattre aan het Kajotterskamp te Dworp niet weinig heeft bijgedragen om de regeering te overtuigen van het nut van dit werk zien we de jeugd organisaties van alle kleur zich inspan nen om dergelijke kampen in te richten. Het mag wel een eer heeten voor de K. A. J. dat vooraanstaande leiders uit socialistische, liberale en nationalisti sche middens ons om de toelating ver zochten het kamp van Dworp te komen bezoeken. We hebben dit be zeek aan niemand geweigerd integendeel, wij zijn altijd bereid eenieder te helpen die op een of andere wijze de werklooze jeugd wil ter hulp komen. Onze ondervinding (en we mogen reeds van ondervinding spreken, daar thans ons achtste kamp aan gang is, elk kamp duurt ongeveer drie volle weken), onze ondervinding heeft ons geleerd dat deze kampen inderdaad veel goed kunnen doen. "Wij zöggen "kunnen» doen. Inderdaad het is minder gemakkelijk dan het wel op 't eerste zicht schijnt. Dertig, veer tig. vijftig jonge kerels van 14 tot 25 jaar gedurende verschillende weken bij el kaar brengen ze bijhouden en verzor gen dag en nacht ze opbeuren en ont wikkelen hun opnieuw werklust geven ze bewaren voor allerhande gevaren..., enz... Dat probleem is nog niet zoo ge makkelijk op te lossen, als sommigen het zich misschien wel inbeelden. En men denke er aan (en wij zouden dat met na druk willen verklaren aan jeugdleiders, die geen lioogere waarden en belangen buiten het louter materieele aanvaarden) dat het niet enkel met panem et cir- censes met brood en spel is, dat men de ziel van een jonge kerel, die mis schien reeds terneergedrukt, mismoedig d en verbitterd is door bet pijnlijke van zijn geforceerd niets-doen, dat men die ziel kan opmonteren en opbeureu. Men moet over fijner en geschikter middelen beschikken dan de louter natuurlijke om de fijnere snaren van het jonge geschok te gemoedsleven aan 't trillen te bren gen. Wij zien te Dworp wondere uitslagen wij bereiken er treffende effecten, maar wij weten ook ten slotte van waar ze voortspruiten. In zoo'n werkloozenkamp moet vooral een ziel, een geest steken, een bovenna tuurlijke bezieling, langzaam aange kweekt door aangepaste gebedsoefenin gen. Geen flauwe, kwezelachtige prak tijken, maar de godsdienst beleefd in al wat hij bezit aan grootheid, schoonheid en opbeurende kracht. Wanneer wij dit artikel schrijven, dan denken we mot ontroering aan het H. Misoffer dat dezen morgen zelf (zooals eiken dag) in het kamp door de 40 jonge kerels aan den Heer werd opgedragen. Daar zitten zij in nun kapelleke, door jonge werkloozen zelf gebouwd, innig met den priester vereenigd luidop bid den zij de gebeden mede aan de offe rande komen zij langzaam, één voor één hun kleine hostie op de pateen neerleg gen en het is hun meermalen reeds ge zegd in dit gebaar moeten zij bewust tot uiting brengen hun wil en hun offer te vereenigen met het offer van Christus; zij begrijpen en beleven dit H. Misoffer men wordt dat gewaar aan de consecratie in de II. Communie. O, wat 'n kracht wat 'n openbaring gaat er van zoo'n offer uit op hun jonge leven. En zoo zijn er veel oefeningen die ont zaglijk veel bijdragen tot de heropbeu ring, die zij vooral noodig hebben. Hoe graag we ook andersdenkenden dit werk zien beginnen, wij vragen ons af of zij zullen gelukken. Er is meer met 'n zekere angst vragen wij ons af of zij misschien niet meer kwaad dan goed zullen stichten. Men moet met de jeugd, met de arbeidersjeugd, lange jaren ge werkt hebben, om te weten hoe kiescb en zorgvuldig er dient opgelet om alles te vermijden en te voorkomen wat haar kan schaden. Wij ontkennen het niet wij zullen een oog in 't zeil houden, want wij zuilen niet dulden dat de regeering werken en personen subsidieert, die ten slotte mis schien de zedelijke verwildering bij onze jongo arbeiders nog eerder in de hand werken. Iutusschen staat de K. A. J. met haar drie kampen (nog twee worden dezer dagen bijgesticht) voor de Winterperiode De subsidies der regeering zijn amper voldoende om te voorzien in het levens onderhoud der jonge werkloozen. Er blyft nog zooveel te voorzien en in te richten. Daarom durven wij nog eens. en met aandrang, beroep doen op de edel moedigheid van al onze katholieke men- schen, opdat zij ons in de mate van het mogelijke zouden willen steunen. Geldelijke giften zullen met veel dank aanvaard worden op onze postcheckreke- ning1001,55, Poincarélaan 79, met vermelding "voor de jonge werkloozen». Buitendien zou ons nog goed van pas komen oude regenjassen, laarzen én botten, leesboeken (romans en ontspan- ningslektuur), illustraties, gebonden of niet. Wie helpt er ons bezorgen voor onze kapel te Dworp een schoon misge waad, bij voorkeur goud en gothiek voor de groote feestdagen alsook een Velum voor de zegening met het Aller heiligste. Bij voorbaat onzen besten dank aan al onze weldoeners. De jonge werkloozen zullen iederen dag hun vriendelijke weldoeners in hun gebeden indachtig zyn. K.HAJEE De Fransche Regelingen tegen onze Grensarbeiders Wij vernemen uit Werwik rï< In verband het nieuw Fransch de kreet van 18 September 1.1. waarbij dé .verhouding vreemde werkkrachten die vanaf 18 October e.k. nog- zullen nio- igen gebruikt, worden in het textielbe drijf van Fransch-Noorden, verhouding die door elke nijveraar en in elke fa briek nauwgezet zal moeten toegepast worden, komt dat hierop neer dat voor [Wervik alleen deze contingenleering '1200 slachloffers zal maken. Zoodra het Stadsbestuur te Wervik deze tijding vernam^ heeft het aan den Eersten-Minister Van Zeeland en aan Minister Delattre een brief gestuurd waarin wordt gewezen op' het groot ge vaar dat onze grensstad voor den ko menden winter bedreigt, daar de werk loosheid in een geweldige verhouding zal stijgen met als weerslag, niet te overziene lasten voor de gemeentelijke finantien en de openbare weldadigheid, en waarin tevens de hoop wordt uitge- drukl, dat de Regeering een uiterste inspanning zou doen om voor Wervik een betere regeling en een ruimere toe passing te bekomen. Daarbenevens heeft het Stadsibestuur het, initiatief ge- nomen binnen de eerste dagen n.l. te Meenen, eene vergadering bijeen te roe pen van al do burgemeestersi der betrok, ken steilen en gemeen!en, opdat d'ruk-j king zou worden uitgeoefend op de re-I geering. Zeden adel en de Tentoonstelling van Brussel «Zedenadel»"stelt vast en betreurt dat: voornamelijk in het attractiepark der tentoonstelling, de brutaalste zede loosheid voortdurend hoógtij heeft ge- yierd'i ondanks de herhaalde bemoeiingen van goedwillige vooraanstaande per soonlijkheden, het Algemeen Bestuur van de Tentoonstelling steeds maar met beloften heeft gepaaid en zoo schaars rekening hield met de zedelijke veriati- gens van de katholieke en weldenkende bezoekers; uit liet pijnlijk dossier dat berust op het lioofdsekrelariaat, ten overvloede nogmaals blijkt hoe door te voorzichti ge lankmoedigheid de driestheid van sommige zedelooze uitbaters- geprikkeld wordt; door onze Regcering hier niet voldoen de maatregelen werden getroffen ter vrijwaring van de zedelijke volksge zondheid. Kustaktie Ondanks de strengere naleving der bestaande Verorderingen, heeft «Zeden- adel» nog heel wat klachten ontvangen aver Knokko, Bltemkenberge Oostende en andere Kustplaatsan. Met vreugde vernam «Zedenadel» dat lenige IC. A.-studenten, van de Kust, ?ïe hiernevens. Naar een gewapende Duitsche inmenging Warschau, 29 Sept. Het Tele-, graaf agent Havas meldt t Onrustbarende geruchten doen de ronde in Polen, volgens welke Duitsc-h- land zou denken aan een gewapend op treden in ihet Momelgebied. Te Warschau zou van Duitsche zijde zelfs poolshoogte genomen zijn om trent. de vermoedelijke reakli-e van Po len i.n dergelijk (geval. Wat de Poolsjche regeeringspers be treft, zij wijst op de mislukking te Ge- nève van de onderhandeliogen tusschen minister Beek en den Lilauschen verte genwoordiger Lozoraitis. De stand van zaken zou, steeds vol gens de rcgeeringsblade-n een volledige onverschilligheid van. Polen wettigen tegenover de Litausche politieke belan gen. Politieke opwinding. Memel, 29 Sept. De policie is over gegaan. lot de aanhouding van verschei dene oproerzaaiers. Gebleken is dat zij dagelijks een be paald bedrag ontvingen om Litausche aanplakbiljetten af te rukken en kies- ver'gaderingen te verstoren. Memel, 29 Sept. Een twist is ont staan in een herberg tusschen een Duit schen policieman en verscheidene ver bruikers. Verscheidene revolverschoten zijn ge. lost, terwijl gebruik gemaakt werd van messen. Al de vechtenden zijn aangehouden. Eenige buitenla'ndsche ministers vol gen de verkiezingen -om vast te stellen dat, deze regelmatig geschieden. Te Juqnaic-e drongen Duitsche gezin, den in een kiesbarreel en verwekten er stoornis. Er zijn meerdere gekwetsten. Een bevel werd uitgevaardigd dat de verkiezingen Maandag van 8 tot 48 ure zullen voortduren. De houding der Duitsclïgezinden is nadeelig voor de Lithauers daar die houding een zekere zenuwachtigheid bij de ki-ezers teweegbrengt. Klaipeda, 29 Sept.. De minister raad kwam te Kaunas samen en kondig de een amendement bij de verkiezings wet af, waardoor de duurtijd der kie zing verlengd wordt. M. Mosier, Hitleriaanscb commissaris vo-or Klaipeda, sprak te Tilsit een hef tige redevoering uit tegen Litauen Luidsprekers op de brug van den Me mel opgesteld, verspreiden die voor dracht op den Lilauschen oever. Van Duitsche zijde werd beweerd dat de Litausche ambtenaren beïnvloed werden in hun stemrecht en dat stem brieven verstrekt werden aan Litauér, 'die geen stemrecht hebben. Beide beweringen worden van Li tausche zijde tegengesproken. Duitsclïgezinden bleven tot een haff uur lang in de isoïeerplaatsjes, om daardoor stremming teweeg te brengen. Voor zekere bureelen stonden tot 500 personen langen tijd naar hun stem. beurt te wachten. Vele Litausche landbouwers moesten huiswaarts keeren, zonder dat zij hun stem konden uitbrengen. Door die stelselmatige obstructie was hét niet mogelijk dat de stem-uitbren- ging binnen de bepaalde tijdspanne verliep. Vandaar de beslissing die toe liet dat de stemming gedurende den nacht voortgezet werd. Vanaf 8 ure 's morgens was de ver kiezing begonnen. De kiezers moeten 29 kleine strooken uit een hoekje scheu ren. die elk den naam van een kandidaat clragen 'en ook e<en volgnummer. Daar van maakten de Duitsclïgezinden ge bruik om langen tijd in de isoïeerplaats jes te vertoeven. Het toezicht op de verkiezingen Kleipeda, 29 Sept. De Britsche zaakgelastigde heeft, zooals was besko ten, een toezicht uitgeoefend op de land. dag-verkiezingen. De sekreLaris van het Fransch gezantschap te Kaunas' en de Italiaansche konsul te Danzig werden aangeduid om over liet. verder regelma tig verloop van de kiosverrichtingen te waken. den dag vóór O. L. Vrouw Hemelvaart, in de badsteden, een zeer in het oog val lend plakkaat hebben uitgehangen. Hier volgt haar tekst «Alle zedeloosheid weg Respectez nous et vous-mêmes I Why aren't You docent here »Schund. nackliegen und Iaufen 'raus 2. Fori chia fimorajho .1 Ce huidige omstandigheden zijn voor de Abessiniërs een aanleiding om krïjgs* dansen uit te voeren. Rome, 29 September. De mededeeling, die gisteren is ver schenen over de beraadslagingen van den Italiaanschen ministerraad, wordt beschouwd als een plechtige handeling, waardoor Italië tegenover de wereld en de geschiedenis nauwkeurig de verant woordelijkheid van ieder vastlegt, in de gebeurtenissen die zich 'thans zullen ontwikkelen. De wil van Italië is vaster clan ooit in het besluit zijn uitbreiding- in Oost Afrika te verzekeren. De Volkenbond, zoo wordt verklaard, lïeeft de Italiaansche behoeften niet in aanmerking genomen zooals Italië dit wensicihte. Nochtans zal Italië Genève slechts verlaten indien de besluiten die daar worden genomen het er toe moes ten verplichten. In dit gevel zou- do Volkenbond de verantwoordelijkheid voor de mogelijke gevolgen op zich moeten nemen. Over deze geval gem spreekt de mede deeling nochtans niet. In politieke kringen acht men het waarschijnlijk dat, als Italië deii Vol kenbond verlaat, Hongarië dit voorbeeld zau volgen, .en dat zelfs' Polen in de beweging zou worden medegesleept.Men zou dusi in het centrum van Europa èen groep staten hebben, bestaande uit Duitscliland, Hongarijë, Italië en wel licht Polen, die niet tat den Volkenbond, zouden behooren. De reis van Goem'boes in Duitschland wordt met deze magelijkheid zelfs in verband gebracht. De mobilisatie in Ethiopië uitgeroepen Genève, 29 September De algemeene Volkenbondssekrelaris heeft een mededeeling ontvangen van de Abessinische regeehing, volgens welke de algemeene mobilisatie afge kondigd is door den Negus. De teksit van het bewuste telegram uit Addis Abeba, is onmiddellijk over gemaakt. aan de Volkenbondsleden. De Negus meldde aan M. Guinazu, voorzitter van den Volkenband, dat ge zien de Italiaansche toebereidselen hij niet langer de algemeene mobilisatie uitstellen kon. De boodschap luidt. Gehecht aan den vrede, zullen wij met' den Volkcnbondsraad blijven samen werken om tot een vredelievende oplos sing, te komen, dit in overeenstemming met het convenant. Wilj moeten de aandacht van den bond roepen op den ernst van de Ita liaansche bedreiging en van de Italiaan sche toebereidselen. Wij moeten aan den raad vragen zoo spoedig mogelijk alle voorzorgsmaatre gelen te treffen tegen een Italiaanse hen aanval. Het oogenblik is gekomen dat" wij aan onzen plicht zouden te kort komen zoo wij de algemeene mobiTisalie langer moesten uitstellen. Dit zal geen gevolg hebben op de te voren gegeven bevelen de troepen op afstand van de grens te behouden. Wij herhalen ons besluit .samen te werken met den raad. Later seint me,n Te Genève doet men opmerken dat de algemeene mobilistatie wel voorgesteld wordt als eene noodzakelijkheid maar dat het bevel erlee niet zou gegeven zijn. De toestand is ernstig Genève, 29 September ;f Het besluit van den Negus wijst op: den ernst van den toestand, maar wordt in de conferentiemiddens toch niet tra gisch opgenomen. Het genomen besluit verandert den bestaanden toestand weinig of niet,daar; de krijgstoebereidselen toch reeds aan vollen gang waren. Men weet nu dat. de Negus vast be- sloten is weerstand te bieden. Rome zal denkelijk de gebeurtenissen thans ver snellen. De Volkenbond kan ieder oogenblik .samengeroepen worden. Het icomiteit' -der Dertien dat Donderdag vergaderen moest houdt misschien morgen reeds een bijzondere zitting. Valsche geruchten over veevoeders 't Zal van geen belang ontbloot zijn er op te wijzen dat sodert eenigen tijd onder de Vlaamsche landbouwbevolking het gerucht wordt verspreid, dat de melkschilfers dei uiers van de melk koeien overspannen of forceeren^ ten gevolge waarvan ze, na een paar [jaren, nog enkel voor d.e slachtbanken ge schikt zijn. Dat gerucht is tèenemaal ongegrond^ want onze landbouwers geven, in het algemeen, aan hunne melkkoeien geen rantsoenen waarin het krachtvoeder in le groote hoeveelheid wordt aangetrof fen. Door den band maakt men gebruik van 3 tot 5 kgr. schilfers per dag en per kop, volgens den eetlust en het ver teringsvermogen van het dier. Er kan alleen kwestie zijn van for- ceeren, wanneer men de gewone hoe veelheid krachtvoeder op groote schaal zou overschrijden, zoodat er te veel ei wit in het ransoen zou aanwezig zijn dit ware het geval moest men aan. een melkkoe dagelijks 10 j>ot 12 kgr. schil fers of van -een ander krachtvoeder ge- ven. iDoeh zoo iets gebeurt nooit, om de' eenvoudige reden dat zulke doenwijze onder economisch oogpunt zeer nadee lig zou zijn voor de landbouwers op: die manier ware het totaal .onmogelijk winsiten te verwezenlijken. Wij verklaren dat er hoegenaamd geen gevaar bestaat 4 tot 5 kgr. kracht voeder per dag en por melkkoe toe te dienen, 't zij boterschilfers, boternote.iï of liet voeder A.B. van REMY. Trouwens deze voeders bevatten gemiddeld 26 tol 30% ruw verteerbaar eiwit, 2,50 tot 4 vet en 50 tot 55 0/0 koolhydraten^ en hebben gansclï bijzondere eigen schappen voor het verhoogen van de melkgifle, en het verbeteren van de hoe danigheden der melk. Ze bobben ee.ü aangenamen smaak, zoodat ze gretig door de dieren genomen worden. Men zag ze vermengen met allerlei soort hoevevoeders als rapen, beelen* pulp, kaf, stroo enz. De landbouwers mogen b-eel gerust; 'zonder het minste gevaar, de aanbevo len voeders in de aangeduide proportie1; door hunne melkkoeien laten gebrui ken. Het zijn de aangewezen voeders; die thans, in volle vertrouwen, door on ze boeren en veekweekers mogen aange.* kocht wordenij Al DIT.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1