I Qemm Rijkdom en Armoede De Schaal Gordon-Bennett Een Tunnel onder de Mont Blanc Als gij lijdt aan Maagzweren Familiedrama te Ichteghem Wildstroopersdrama te Oostakker Oude vrouw aan onbe- waakten overweg doodgereden te Rumbeke Schrikkelijk Ongeluk te Lootenhulle Erg Verkeersongeval te Antwerpen 2 Oktober. H.H. Engelen. Tel- kenjar-e op 2 Oktober viert de H. Kerk op heel speciale wijze het Feest der 11.11. Engelen. Zij slaan ons hij in deli h Irijd van 't leven en 'l is dan ook maar redelijk dat wij hen vereeren op waar dige wijze. i Ncn-Agressle overeenkomst. Het En.gelsc.hc dagblad Si ar weet te mel den] maar wij gelooven er niet veer van, dat in zijn onderhoud met M. Van Zee land, onzen Eersten Minister, M. von Ribbentrop, biljzonder gezant van Hitier zich beieverd zou hebben om de Bel gische regeering te overtuigen dat l>uitschland niet het. minste inzicht had om België, Frankrijk of Engeland aan te vallen. Hij zou binnen kort ook naar Londen on Parijs gaan, om Engeland en ook Frankrijk in te lichten, dat Hitier be leid is eene non-agressie overéénkomst met Belgie, Engelahd en Frankrijk te sluiten. De «.Star zegt niet op welk gezag zij haar bericht steunt. De Belg'sch-ltaliaansche econo mische betrekkingen. M. Suetens,be stuurder van de handelsakkoorden in hot Ministerie van Buitenlandsche Za ken, is n^-ar Italië afgereisd. Hij zal te Rome samenkomsten hebben met de leiders van het departement der natio nale economie, in vooruitzicht van het Ireffen cener overeenkomst ten einde onzen kolenui'voer naar Italië uit te breiden en om het invoeren van ltali- aansche produkten in Belgie te verge makkelijken. In het Vatikaan. De Paus heeft Zondag de vergrootiligswerken en ver scheidene nieuwe toestellen van 'l .ob servatorium van ihf! Vatikaan ingehul digd. Men weet dat dit observatorium twee jaar geleden naar de pontifikale villa werd overgebracht. Na eene rede van Pater Stein nam de Ï-T. Vader zelf het woord. Pius XI zegde onder meer dat de sterrenkunde al zijne genegenheid verwierf, omwille van het intieme verband dal sedert duizende en duizendo jaren deze wetenschap met den godsdienst verbindt. Tijdens een* onlangs gehondep kongres van stérre- kundigen merkte de Paus -op, had men nog op dit verband gewezen, toiij het hestudeeren der Assyrisch Babylonische sterrekunde. Steeds sneller treinen. Gemeld wordt, dat- binnenkort Dieseltreinen m gebruik genomen zullen worden oip de spoorlijn Turijn-Milaan. Hierdoor zal de reis tusscheti deze heide steden, een afstand van 153 km. in 50 minuten kunnen worden afgelegd. Het ligt in de bedoeling, de lijn eer lang door te trekken tot Venetië,zoodat dan de verbinding Turijn-Milaan-Vene- -ië, een afstand van 420 km. in 2 uur 35 min. tot sland gebracht wordt. Waarom daarover spreken Daar z'jn menschen die meenen dat Zeden- adel te veel aandacht vestigt op de ze- dclooze druksels. Kwestie van opvatting. Dat zal trouwens duidelijk blijken op den Tweeden Zedenadel-studiedag van 13 Oktober a.s. In den boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, kan meri «DE WITTE» van Ern. Claes bekomen aan 25,00 f.r. 61ste Vervolg. Terwijl dit plaats had sloeg het half zeven en Mathilda's wegblijven begon hem te verontrusten. Wat kon haar zoo lang ophouden Zou Henry Walter haar misschien mishandeld hebben, en zij niet in staat zijn~om het kasteel te verlaten Dit achtte hij onwaarschijn lijk want niets van dien aard kon niet .gebeurd zijn- zonder dat hel op schudding in huis verwekt had, en de kalmte daar-binnen was geen oogenblik verstoord geworden. Maar misschien was zij niet terstond bij den bankier toegelaten, en had zij geruimen tijd in de bibliotheek moeten vertoeven. Eindelijk zag hij een paar bedienden met -schotels en tafelgoed de zooeven genoemde, gang ingaan, waaruit hij af- ieidde, dat de maaltijd van den bankier werd opgedragen. Nu begreep hiij niets meer van de zaak, en om zich reken schap te geven van hetgeen hij deed, liep hij eensklaps het voorplein over en hef huis binnen. Ik moei de dame spreken die in •het kabinet van den heer Walter is, zeide hij tot den p-crlier die terstond te voorschijn kwam, zoodra hij een vreemdeling liet voorportaal zag bin nenstuiven. Eene dame, bij den heer Walter vroeg de man verwonderd. Ja, eene dame, die.om half zes het heerenhuis is binnengegaan. De portier opende een glazen deur en doet elk uitstel uw ziekte toenemen. Gij zult uw genezing vertragen indien gij, vanaf het begin, het beste geneesmiddel niet neemt dat er bestaat. Mej. B., on derwijzeres te L., (S. O.) heeft er van de triestige ervaring opgedaan. Sedert verscheidene jaren lijd ik aan een maagzweer, die men in het gasthuis verzorgde. De verschrikkelijke pijhen die ik uitstond, deden mij ver schillende ppeders beproeven, die ik echter sedert eenige maanden gelaten heb, want enkel de Magnésie Bismurée geeft mij een radikale verlichting. Ik ken geen enkel middel dat zoo afdoend is als de Magnésie Bismurée.» Verzorg dus krachtig uw eerste troe belen der spijsvertering als zuren en zuuro.prisping.en, krampen en zwaarten winderigheid of slapeloosheid. Loop het gevaar niet van ernstige maagzweren, maar neem, vanaf het begin, Magnésie Bismurée, die- uw maag zal beschermen tegen het zuur dat inbijt. De Magnésie Bismurée is geen. eenvoudig poeder inaar een volledig formuul dat sedert lapge jaren zijn bewiljzen geleverd heeft. Zij is zoo krachtdadig dat 5 min. na uw eerste dosis uw spijsvertering's- pijnén zullen vergelen zijn. Voorge schreven door het Geneeskundig Korps, heeft de Magnésie Bismurée de ge zondheid teruggeschonken aan mil- lioenen zieken die aan de maag lijden. Zij is te koop in alle apotheken, in poeder of tabletten aan fr.: 7,50 of 13,50 hst groot voordeelig formaat. De Muyter vertelt zijn wedervaren Uit Warschau wordt gemeld, dat Ernest De Muyter aldaar Zaterdagavond met den trein uit Moscou aangekomen lë. Door den afgevaardigde van het agentschap «Pat» -ondervraagd, ver klaarde De Muyter, dat de «Belgica» op eene hoogte gevlogen had van 1.500 tot, 2.000 meter -en hijwijlen op 3.000 met. Hij bevestigde oe nieuwstijdingen aangaande hel geen voorgevallen was met de sovielsche vliegtuigen, dewélke hem wilden verplichten te dalen, kort na liet voorbijtrekken der grens. Dit gebeurde den Maandagvoormiddag. Met groote moeite kon De Muyter de Russische vliegers overtuigen dat de «Belgica» zich op wettige wijze in- de Sovjet Republiek bevond. De Muyter zwaaide hiervoor met een nummer/van het blad «Izwiestia» en met, zijn pas poort. Overigens, zegde De Muyter, was de ontvangst in Rusland zeer hartelijk. Het omhulsel en cfe schuit, dewelke met den ïjzerenweg via Moscou verzon den werden, zijn nog niet aan de grens- statie van Polen aangekomen. De Muyter sprak met veel lof over de puike inrichting der Gordon-Bennelt- sehaal en over het voortreffelijk mate riaal van het Poolsche luchlvaartwezen. Het Kommunistisch Kamerlid Lahaut blijft veroordeeld Het kommunistisch Kamerlid Julien Lahaut werd op 21 April 1934 tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens beleedigjng van de politie, op* stand en verheden wapendracht, het verwekken van samenscholingen, enz. te Seraing Hij ging in beroep en voerde aan, da; hij als Kamerlid niet kon ver oordeeld worden, daar de feiten gebeur den toen de Kamer van volksvertegen woordigers haar zitting nog niet geslo ten had. Maar daar de beschuldigde op liee- riep een bediende, die de gang uil- kwam. Deze heer moet eene dame spre ken, die zich, naar zijn zeggen, bij den heer Walter b.eyindt. Hebt gij eene da me aangediend Er is wel eene dame bij den heer Walter geweest, die door niij niet aan gediend w:as; maar zij is reeds meer dan een uur geleden vertrokken. Vertrokken riep Clement buiten zich zeiven van verbazing. Gij vergist u zeker, want, ik heb sedert half zes het voorplein niet verlaten, en niemand hel kasteel zien uitkomen. Dat wil ik wel gelooven, mijnheer, antwoordde de bediende; de dame, die gij bedoelt, is de zijdeur tegenover de stallingen uitgegaan. Ik riep haar uit de bibliotheek toe, dat zij links in plaals van rechts moest omslaan, maar zij hoorde niet, zooals liet scheen. En is dat reeds eon uur geleden riep Clement. Ja, mijnheer. Eenige minuten lang bleef Clement op het terras voor den ingang van het huis staan, zonder te weten wat hij zou aanvangen. Waar was Mathilda geble ven Hoe had zij kunnen vergeten, dat li ij haar op liet voorplein wachtte? Vermoedelijk, zeide hij bij zich zei ven, is zij. in de verbijstering, waarin de ontmoeting van Henry Walter haar gebracht- schijnt te hebben, naar het rijtuig in de laan teruggekeerd. Maar hoe heeft zij die in het donker kunnen vinden en hoe is liet mogelijk, dat zij heeft kunnen besluiten om zonder mij naar Shorncliffe terug Ie keeren Mathilda had echter van het rijli>ig terdaad betrapt werd verklaarde het Hof te Luik zich bevoegd en bekrach tigde het vonnis op 10 Januari 1935. Deze zaak kwam Maandag voer het Verbrekingshof dat het iioöger beroep legen het arrest verwierp, zoodat de veroordeeling gehandhaafd blijft. Eindelijk xal men aan den bouw ervan beginnen. Nadat men gedurende 60. jaren ge sproken en gedebatteerd heeft over de mogelijkheid van zulken-doorgang,wor den eindelijk in 1935 tie definitieve I lans door de Fransche regeering ter goedkeuring voorgelegd. De kampagne voor dit grootsch ont werp begon in de jaren '1870 en stelde zich enkel ten doel de Fransche en Ita- .iaansehe overheden yari de doelmatig heid van dit plan te overtuigen. Gedu- rtnde den -oorlog gemakte deze zaak bi elemaal; in den vei getelhoek, evenals in de jaren die op den wereldkrijg volgden. Nochtans door den geweldigen aangroei van de m-oderne vervoermid delen, kwam het projekt terug ter spra ke in sommige kringen. Volgens de plannen zou de tunnel be ginnen nabij de Fransche, sta'd Chamo- ï.ix en eindigen te EntrèVes in Italië. In rechte lijn zou- hij loópen onder de rotsen van de «Vacherie den Zuiöer- piek, den Reuzentop, de^ witte vallei en het hieropvolgend ijsgebied. Van -op eene aanvangshoogle van 1950 meter iou hij langzaam dalend op een \erhe- venheid van 1287 m. eindigen. De «ventueele lengte ervan-is .7 1/2 mijlen wat toch niet zoo reusachtig lang is cis men bedenkt dat de St Gothardtun- i;el 9 1/4 en de Simplontunnel eventjes 12 mijlen telt. Deze tunnel is op den dag van heden een noodzakelijkheid geworden. Het is daar-om dat de vereeniging van auto- mobielyervaardigers l^ngs Fransche zijde en senator Puricelli langs Ita- liaansche zijde er sterk hebben op aan gedrongen, opdat men zoo rap mogelijk met het graven ervan zou kunnen be ginnen. Niet alleen zou dit werk de weg van West Frankrijk naar Noord Italië ge- \oelig inkorten ook onder sociaal oog punt, is zulk werk aar te bevelen. Ge durende vele maanden kunnen de tun- nelwerken bezigheid Verschaffen aan 3000 Fransche en 4000 llaliaansche arbeiders. 3 1^. De technici, die .belast! "waren met de studie van dit vraagstuk, lyebiben den houw voorgesteld yan twee onderaard- sche gelijkloopendé wespn. naar liet model van den Antwerpsclién tunnel onder de Schelde. Wat de financieele zijde van dit plan betreft, denkt men de onkosten ten las te te leggen van een maatschappij van den Mont. Blanc-lunnel, waarvan de meerderheid der titels, met gelijke dee- Ion in de handen van de Italiaans-che en Fransche regeering zal worden gesteld. Naar het voorbeeld van 't kanaal van Suez, zou men op vruchtbare w;ijze den doorgang kunnen uifbaïten als men weet dat dagelijks- meer dan 350 auto mobielen den Mont- Géant van Chamo- nix op moeten. Binnenkort zal men aan het reusach tig werk beginnen. En{ide automobilis ten van Frankrijk, Belg.ic, Holland en Engeland zullen binnefi een paar ja ren door den prachttunnel kunnen .hollen en de lastige Mont Géant ter zij de laten liggen. geen gebruik gemaakt. Clement vond het nog op dezelfde plaïits, waar hij het verlaten had, en de kofelsiër had geene dame gezien. Hij kon düs niets anders veronderstellen, dan dat Mathilda of nog in het donkere park ronddwaalde, waar in zij geen weg wist, óf er in geslaagd was om het hek der «Abbey» te berei ken, en daarop uen weg naar Shorncliffe v.ras ingeslagen in de verwachting dal Clement haar achterop zo-u komen. Hij reed nu naar het Warwicksche "hek, en vernam van den tuinknecht, die daar woonde, dat omstreeks een uur geleden eene onbekende dame door dit hek de plaats verlaten had. Naar welken kant'is zij gegaan vroeg Clement. Links af, het rasterwerk langs, wa§ het antwoord. In alle geval dus niet naar Warwick! Tiet park langs het rasterwerk kwam, zonder door eenig dwarspad doorsneden te woorden, op den Shornoliffschen weg uit en er bestond a'zoo alle hoop, dat hij de verdwaalde Mathilda nog op den weg of hij zijne moeder, iij. het logement zou aantreffen. Maar wie weet in wélk een toe stand! zeide hij bij 2ic'h fcelven. Mis schien vind ik haar, uitgeput van ver moeienis, aan den weg 'zitten In weerwil van de strenge koude en de dichte sneeuwjacht jiajn hij bij den koetsier op den bok plaats., om zeker te zijn, dat- hij Mathilda niét v-oorbijreed. Hij bereikte Shorncliffe evenwel zonder iemand gezien t-e hebban. Wel, Clement! zeide de o-ude vrouw op gemelijken toon let-haren zoon, hoé was het u mogelijk mij zoolang in onge_ Zondagnamiddag te 3 u. was Van Achter, de jachtwachter van M. Morel De Westgaver, aan de Westmeerscheh te Oostakker op ronde en bemerkte er twee kerels die aan het pensen waren. Hij ging op hen af om hen in overtre ding te nemen, maar deze wierpen zich o'p Van Achter en brachten hem met behulp van een ijzeren staaf en een knuppel zware slagen toe op het hoofd. Van Achter zeeg bewusteloos ten gronde en de kerels namen de vlucht. Kort nadien werd het slachtoffer door zijn moeder en broedei gevonden en hij kon zijn twee aanvallers noemen. Het zijn Petrus Bollaert, 34 jaar en Leo pold Van Eeckhout, heiden van Oostak- "ker. Bollaert werd denzelfden avond aangehouden. Maandagnamiddag werd hij overge bracht naar het gerechtshof te Gent en dior den heer onderzoeksrechter Lim- pens onder aanhoudingsmandaat ge- plaats, een opleidingsbevel is ook uit gevaardigd tegen Van Eeckhout. Zondagnamiddag omstreeks 4 u. ge beurde aan den onibcwaakten overweg «Zwarte Kapel te Rumbeke, op de lijn Roeselaere-Meeiien, oen doodelijk verkeersongeval. Rond gemeld uur kwam de 60 jarige Framjoise Deroo, van de vergadering in de Zilverenbergschool, te Rumbeke, langs voornoemd gehucht huiswaarts. Waarschijnlijk heeft de oude vrouw, daar liet nogal stormachtig weder waS} het geraas van een aansnellenden trein niet gehoord en meende aldus vnijen doorgang te hebben. Midden de spoorlijn kreeg ze echter een geweldigen .stoot var de stoomma chine en sloeg in de gracht. E. H. Coigne werd verwittigd en snel de aanstonds ter plaatse en diende het slachtoffer de H. Gerechten der Ster venden toe, waarna het oude vrouwtje den gee^t gaf. Haar man, die juist het vinkersfeest aan 't vieren was, werd met alle om zichtigheid o-p de hoogte gebracht van het ongeluk. Maandag namiddag had er te Loo tenhulle een schrikkelijk ongeluk plaats waarbij een jongeling, werd gedood. Rond 2,30 u. kwam ,/yndré Gleys, .1,9' ja-ar oud, zoon van den burgemeester Van Meige-m, in de richting, van Loo tenhulle gereden, met een wagen "ge trokken door drie paarden, gevolgd van een dorschmachien. Op de wagen stond de motor van de doschmachien. Gekomen in de Zwaluwstraat, wilde liij de haan van den elektrieken trani oversteken, om den weg te verkorten. Jiuist kwam de au'omotrice aangere den de geleider heeft voorzeker de aankomst van de autemotrice niet ge hoord, die met gewe'd o<p de doschpia- chien botste, en waardoor de motor die op den wagen stond, omsloeg en terecht kwam op André Gleys. De ongelukkige was op slag dood hij had een ergo schedelbreuk opgeloopen. Wat de dorschmachien betreft, die werd erg beschadigd en de radiator van de aulomotrice werd van v-oren gansoh ingedrukt. Zekere Maes, die zich nevens de dorschmachien bevond, werd ook ten ruslheid te laten Clement beantwoordde de vraag zijner moeder niet, maar zag verschrikt het vertrek rond en vroeg Waar is Mathilda Deze vraag deed mevrouw Austin nog veel meer ontstellen. Vraagt gij milj, waar Mathilda ia? riep zij Is zij dan niet met u medege- k o-men Ik ben heden middag met Lovell te paard naar Lisford gereden, zeide Clement, terwijl Mathilda met een paar andere damen in eene vigilante volgde. Bij het tcrugkeeren hebben w7ij, heeren, den weg over Denbourough genomen, en hoopte ik Mathilda thuis te vinden. Waarschijnlijk is zij echter later dan ik vermoedde uit Lisford vertrokken. Wat bewoog u om dit plan voor mij te verbergen, Clement vroeg me vrouw Austin, haren zoon met een zacht. verwijlenden blik aanziende. Vroeger hadt gij nooit geheimen voor uwe moe der. Ach, lieve moeder, antwoordde Cle ment in verwarring. Ik zal u dit later wel eens verklaren... Clement was aan een hevigen angst ten prooi en moes,t dit zooveel mogelijk verbergen om de ongerustheid zijner moeder niet te vermeerderen. Waar; kon Mathilda wezen Hij was .haar op den weg niet voorbijgereden; hiervan meen. de hij zeker te zijn. Werd, zij door Wal ter tegen haar wil teruggehouden Maar de knecht had immers gezegd dat hij haar de deur had zien uitgaan 1 Het eenige, wat hilj dus nog kon denken was, dat zij, na eenigen tijd het rasterwerk te hebben gevolgd, terug gekeerd en deif gronde geworpen hij klaagt o-vcr ltt-2 wendige pijnen. Een biijgeroepen geneesheer kotr slechts den dood van André Gleys vast-*' stellen. De gendarmerie van Lootenhulle was spoedig ter plaals, deed het eerstel onderzoek en verwittigde 't parket van Gent, alsook de familie van het slacht offer. Het schrikkelijk ongeluk heefl té Lootenhulle en te Meige-m groohe ver slagenheid teweeggebracht. Maandag morgen, te 10 u. 30 greep op de Van Dijckkaai, ter hoogte van de Kleine Tunnelplaats, een erg verkeers ongeval plaats. De 33jarige wielrijder Frans Mettens diamantversteller, wonende Lange Con- gostraat, 39, werd door een vrachtauto verrast en ten gronde geslingerd. Het slachtoffer verdween met zijn fiets on der liet voertuig. Voorbijgangers snel den in allerijl toe en wisten den man te bevrijden. De wielrijder had verwondingen oven gansch het lichaam opgeloopën eri werd i^er verpleging naar het Zuiderverband- huis gevoerd. Door de politie werd een onderzoek naar de verantwoordelijkheid ingesteld. De anders zoo stille gemeente Ichte ghem werd Maandag morgend in ver slagenheid gebracht door een familie drama dat zich alhier heeft afgespeeld cp het gehucht Wijnendaele. Op dit gehucht in de nabijheid van de spoorweglijn Oostende-Thourout rlaat er t.u>sschen twee kleine hoeven een werkmanshuisjc thans bewoond door Arthur Dupont, gehuwd en ge scheiden van zijn vrouw, samen met zijn schoonbroeder Alexander Gillis,af komstig uit Caprycke en sedert April laatstleden gehuwd met de jongste zus ter van Dupont. Het drama. Maandag morgend, omstreeks 4,30 u.' werden 'de echtgenooten Gillis-Dupont gewekt door hun broeder Arthur, die in bedronken toestand scheen, en in aller- haast met geweld wilde binnen zijn.- Daar er reeds menigmaal twist was ont staan tusschen broeder en schoonbroe der, was deze laatste niet van zin zijn broeder binnen te laten. Onder den druk van een zwaren steen aee-d Arthur Dupont dan het slot, der deur springen en gewapend met een velosleutel en een lang. ijzeren voor werp sprong hij met geweld binnen en greep eerst zijne zuster Blanca aan, waarop Gillis tussclymkwam. In het* gevecht g.rccp Gillis zijn schoonbroeder hij de keel tot wanneer beiden ten gronde vielen. Daar Arthur Dupont i'leef liggen sprongen de echtgenooten' Gillis buiten en vluchtten naar Koecke- laere om de gendarmerie van het ge beurde op de hoogte te stellen zonder; èvenwel te -welen dat hun schoonbroe der gestorven was aan de gevolgen van dit gevecht. Het onderzoek. Na de verklaringen der echtgenoolen Gillis-Dupont opgenomen te hebben,be gaf de bevelhebber der rijkswacht van lvoeckelaere, vergezeld met een paari gendarmen zich naar het huis, waar het drama zich had afgespeeld, -om het eer ste onderzoek in te stellen. Een bijgeroepen dokter deed even eens de voorafgaandelijke hestatigingon1 in afwachting dat het parket ter plaat se zal afstappen. weg naar Warwick, of wellicht een deiï naar Lisl'ord leidende paden was inge-. slagen. j Om zijne moeder eenigszinsi gerust te stollen, zette hij zich aan tafel, maar. het was hem niet mogelijk iets te notti-, gen; hij luisterde slechts of hij Matlnld^ hoorde naderen. Terwijl het tweede ge recht werd opgediend nam zijn angst' zoodanig de overhand, dat hij opstond^, zijn hoed opzette en zeide i Ik begin mij nu over Mathllda'si wegblijven te verontrusten, en ga naar; Lovell, om te zien of het rijtuig nog niet is "aangekomen. Zonder antwoord af te wachten stapte" hij de kamer nit, met het voornomen om een rijtuig te laten inspannen en naar; de «Abbey» te rijden en daar in den' omtrek onderzoek naar Mathilda te;, doen. 5 Juist wilde hij den gang van het lo gement uitgaan, toen hij op de stoep ie-^ mand bemerkte, die zich aan ;het hek vasthield en op het punt scheen van. neer te zijgen. Het was Mathilda, die de, weinige haar nog overgebleven krach ten verzamelde om hel logement binnen" le treden. Clement s.nelde Raar met een vari} hlij-dschap klappend hart te gemoet„: terwijl hij riep Goddank, Mathilda, dat ik derzie Wist gij eens wat angst gij mijjj door uw gedrag hebt veroorzaakt! Waaq zijt gij geweest X En hoe zijl gij hieg gekomen 't Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2