Het Conflikt Italië-Abessinië 3 Kabinetsraad Het Internationaal Verbond van Volkstuinen houdt in Polen een Kongres onder voorzitterschap van een Belg i Donderdag OCTOBER 1935 UIT ONZE KOLONIE &XXXIS jJAARGANG: N'U MM Jill 226 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AAL SI Li Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de Richele.u, Paj-jis Bank Buidin;g-King'swayll 20 Londres W. C. 2. H. Gerardus Zon op5,53 Zon af 5,26 E. K. 5 V. M. 12 Voer de bestrijding der werk loosheid. De regeling met de provinciën en de gemeenten De leden der regeering vergaderden Dinsdag namiddag in kabinetsraad on der het voorzitterschap van M. "Van IZ-eeland, eerste minister, in het minis terie van buitenlandsche zaken. De raad was. 't accoord met de maat regelen welke de regeering nemen zal 'aangaande de gemeentelijke en provin iciale belastingen. Hel, globaal aandeel der provincies dat voor het loogenblik 100 millioen be- 'droeg,'zal voor 1936 vastgesteld worden op 10 t.h. der totale uitgaven .voor den (werkloozensfêun, zonder dat dit aandeel [de-75 millioen zal mogen overtreffen. Een nieuwe verdeèling zal vastge steld worden lusschen de verschillende provincies zoodanig dat iedere provïn. icie een last zal te dragen hebben als te gemoetkoming in den wérkloozensleun welke 10 t.h. minder zijn zal dan de uit. gave voor 1935, De gemeenten zullen ontlast worden van hun aandeel in de onkosten voor 'liet beheer der werkloozenfondsen. Hun vast aandeel (bedroeg 100 mil lioen voor 1935 en zal teruggebracht [worden van 5 op 2.5 t.h. iDie provincies en de gemeenten die gemachtigd waren in 1935 tot het be. houden der opcentiemen op de grond belasting op basis van 7 t.h. voor het bebouwde en van 8 t.h. voor het onbe bouwde gedeelde, van het kadastraal in komen, zullen van dit, voorrecht niet meer genieten in 1936. De provinciale en gemeentelijke op centiemen evenals de wegenistaks zul len moeten berekend worden op dc hoofdsom acr grondbelasting. De hoofdsom van de grondbelasting bedraagt 5 t.h. van bef, kadastraal in komen voer de bebouwde eigendommen 'en 6 t.h. voer de onbebouwde eigendom men. Zij zal eenparig worden vastge steld op 6 t.h. Tengevolge deze tweevoudige schik king zullen de provinciale en gemeen telijke belastingplichtige ontlast, wor den van bet- gedeelte der opcentiemen en van de.wegenistaks in verhouding van liet ontslagen zijn der lasten van den werkloozen steun ten vooreele van 'de gemeenten en de provincies. Deze lasten welke worden overgeno men door den Staat, zullen vergoed ;worden door de proportioneele verhoo- iging van bet hoofdbedrag der grondbe lasting, zoodanig dat over het alge meen de lasten van de onroerende goe deren niet zullen verhoogd worden en dat de poging tot ontlasting door de regeering voor enkele maanden aange kondigd, zal worden doorgevoerd. De faaa neeft inzage genomen der (verschillende maatregelen welke ge-* troffen werden, onder meer inzake or ganisatie, met het oog op de verminde ring der uitgaven yan de provincies- en gemeenten. M. Djelattrc, minister van arbeid en sociale voorzorg, heeft verslag uitge bracht over het beheer van den werkloou zendienst. Hij is hierbij overgegaan tot eene diep ingaande ontleding der uit eenzetting verstrekt door senator In- genbleek. Daarop had er eene algemeene Be spreking plaats. Besloten werd de «nota voor memories» met de nadere bepalingen verstrekt door de verschil lende diensten, zoowel van het ministe rie van arbeid en sociale voorzorg, als van het ministerie van Mnnenlandsche zaken te onderwerpen aan een onder zoek. te doen door het ambt voor plaat sing en werkloozensteun. Dit ambt ging reeds over tot liet be- studeeren van zekere gevallen. Het zal verzocht worden zekere voorstellen te doen van praktischen aard ten eïnde paal en perk te stellen aan bekende mis bruiken en aan die ontduikingen der wet welke nog aan het licht zouden komen. Het ambt zal tevens verzocht worden om op te sporen en voor te stellen, alle wijzigingen en vereenvoudigingen van administratieven aard, welke het beheer kunnen verlichten en de onkosten er van verminderen. De aandacht van het beheer zal bij zonder getrokken worden op zijn hoofd karakter van plaatsingsambt. Uit dien hoofde zal het moeten wakenj op de we deraanpassing der werkloozen en op den toestand welke er ontstaan is door de bepaalde stuiting, van sommige fabrie ken en door den reeds gevordenden ou derdom van sommige arbeiders. Dit vraagstuk zal onderzocht worden door het ambt dat desbetreffend de noo. dige voorstellen zal indienen voor einde October. Die buiteniandsche politiek M. Hymans, lid van den ministerraad, heeft de noodige inlichtingen verstrekt betreffende de werkzaamheden van den Volkerenbond, evenals over den inter nationalen toestand. De Hoogere arbeidsraad. M. Delattre, minister van arbeid en sociale voorzorg, heeft een voorstel in gediend tot het oprichten van een li'oo- geren raad van arbeid en sociale voor zorg. Het. gaat hier over de hervorming van den vroegeren hongeren arbeids raad. Viljf nieuwe arbëidscentra voor vrij willige arbeiders werden aangenomen. De raad verklaarde zich 't akkoord met de maatregelen betreffende he* stelsel voor den verkoop der onroerende goederen en aangaande het toezicht in zake de enregistreerrechten. De raad zal opnieuw vergaderen ■Vrijdag namiddag. Aankomst van de «Anversville» Die Belgische stoomboot. «Anversville» van de Compagnie Maritime Beige, is Dinsdagmorgen onder hevel van com mandant Biebuyck, van Congo in Ant werpen toegekomen en werd door heel wat. familieleden cn vrienden van do terugkeerenden opgewacht. Aan boord bevonden zich 170 passa giers, onderverdeeld als volgt 77 van .eerste klas, 44 van 2e en 4 van t.us- schenklas te Matadi en Boma inge scheept: 23 van eerste, 7 van tweede en 9 van tusschenklas, uit Lobito en 6 uit (Teneriffc. Onder de aankomeden bevonden zich Mgr Haezaert, Eerw. Pater Mi- [chcilsen en Eerw. Broeder J. Van Leeu- ,wen der Paters van den H. Geest. )Dc Eerw. Paters L. Lemaire der Mis sies van Scheut; Eerw. Pater G. Van Leeuwen, van Mill-Hill; dc Eerw. Zus ters H. Ficrens en Pt. Vermorgen, der Zusters van St-Vincent.ius a Paulo. Ter gelegenheid van de aankomst van Mgr Haezaert, had een kleine receptie plaats. De lading van de «Anversville» be staat uit 2949 ton verschillende kolo niale goederen, waaronder 341 ton ko per; 23 ton olienootjes; 75 ton cacao, 668 ton koffie, 33 ton caoutchouc, 6 ton was, 200 ton katoen, 66 ton fiber,' 6 ton ivoor. 23 ton vellen, 15 to sezaamzaad, 720 fo9 suiker, 1 ton zeep en 3 ton erts. Nieuwstijdingen uit de Krto De passagiers (brengen de volgende •tijdingen mee Eiu.dc 1934 bedroeg de bevolking yan Leiopoldslad 1498 Tdanken, waarvan 849 mannen 464 vrouwen en 185 kinde ren; einde 1929 woonden' er 2766 Man ken, zoodat de blanke bevolking er bijna met de helft is verminderd, 't Is waar oc,k dal de negerbevolking van 43,322 in 1929 in de hoofdstad is verminderd tot 23.891, ook bijna met de helft. Te Jadotstad had tonder groöten toeloop van bevolking de begrafenis plaats van M. Djelstanche, beheerder der agencie van de Banque du. Congo Belg. in die stad; zijne vrouw vertoefde voor het oogenblik in Europa. Voor 28 September was in de Ka thedraal van Elisabethslad -een Te Deum voor geschreven, met militaire eePbewijzingen, tot viering vian het 50- jarig bestaan van die stad. Dc Zuid-Afrikaansche bladen -heb ben melding gemaakt van een tragedie die zou voorgevallen ziljn te Buta, in de Uëlé, waar een Europeaan niet minder dan 6 blanken zou hebben neergescho ten en; daarna een einde aan zijn leven zou hebben gesteld. Wij vernemen nu uit Buta dat heel die geschiedenis alleen moot. bestaan hebben in de verbeelding van den schrijver. Is hij straf Maar nog zoo straf niet als de «Gazetta di Venezia», van, 13 Juni, die meldde dat heel de negerbe volking van Congo in opstand was, dhfi er al vele Europeanen waren vermoord en dat al de blanken in paniek naar de kust vluchtten. Ge weet, dat zt5 Ie Vene tië met spek beginnen te schieten doen ze oe Marscilleezen den baard af. Te Lcopoldstad is een Poolsch journalist» de lieer. Nowak aangekomen, Immer belangrijker wordt de instel ling die men bij ons het Werk «van den Akker of «van de Volkstuinen» heet. Zij heeft zich sedert 1926 internatio naal» ingericht, met zetel te Luxem burg; 15 natiën werken er in te ramen en zij tellen vijf millioen georganiseer de volkstuinders. Djeze Internationale Bond houdt om de twee jaar een kon gres en ditmaal liad het plaats te Posen in Polen. Hel werd voorgezeten deor den Heer Jos. Gcemaere van Brussel, internatio naal voorzitter van den Bond, (dë stich ter en ziel van het Werk in ons1 land). De zittingen werden gehouden in' dc Uni versiteit cn op het Stadhuis- van Posen. De eerste werd officieel geopend door den Minister van Sociale voorzorg, in tegenwoordigheid van verschillende hcoge personaliteiten waaronder aller eerst den Primaat van Polen, Kardinaal Lhondt, en van de vertegenwoordigers der verschillende aangesloten natiën. De Belgische delegatie bestond uit de Hee ren J. Goemaere, voornoemd, N. Crut. zen, Eug. De Witte en R. Jurdant. Gedurende drie volle dagen werden er vruchtbare besprekingen gehouden óver de volgende punten (elke natie had haar woordvoerders) 1. Die volledige organisatie van de Volkstuinbonden en de Propaganda. 2. Het Werk van den Akker als be strijdingsmiddel tegen de Werktoosu theid. 3. Het Werk als voorkomende maat. regel tegen de Tering. 4. De algemeene Terugkeer naar den Grond over de gansche Wereld en de Opvoeding jn.fyjc richting yan dc Jeugd 5. De Wetgeving in de onderscheiden landen ton. gunste van het Werk. 6. De middelen -om overal deR prole tariër bezitter te maken van een stukje grond en van de woning. Buitengewoon belangwekkend was het te vernemen, hoe in al de Landen Tiet zelfde doel wordt nagestroefd met bij na dezelfde middelen, deze natuurlijk aangepast, aan dc plaatselijke toestan den. i Belgie blijkt vóór te zijn voor wat betreft liet bevorderen van den «kléinen Eigendom», maar achter inzake «strijd tegen de Werkloosheid door het Werk van den Akker» en Jeugdopvoedin door den Tuin». Dc Staat Polen (het Arbeidfonds) gaf in 1934 meer dan vijf millioen frank uit, om door het Werk van den Akker de Werkloosheid te bestrijden; 18.000 nieu we planters. Die KÖngressi.sten bobben; verschTHen- de groote tuingroepen bezocht en wér den daar gulhartig ontvanger, door de- planters, bun' vrouwen en kinderen. Ook werden koloniën bezichtigd voor dakolozen: deze ongelukkigen vinden er een kleine houten woning en een stuk hofland van 8 tot 25 aren. Een groote en uiterst leerrijke Ten toonstelling, van Vruchten. Plans, Tee- keningen cn schriften leerde -ons aan schouwelijk het reeds- verwezenlijkte en het ontworpene kennen; en elke vreem deling moet ziljn bewondering uitspra ken voor den 'organisatiegeest waarmede de Polen de Ekonomische en Sociale toestanden van heden aanpakken voor het groote gedacht, dat zij hebben van het Onderwijs en dc Opvoeding der Mas sa en van de Jeugd. De ontvangst die de Kongrcssisten in Polen te beurt, viel, was zóó nngekuU- steld hartelijk, dat niet één van hen dat bezoek aan het edele Polen gauw zal vergelen. En voor ons Belgen, was hef bizonder aangenaam te megen onder vinden dat, wij er in de bovenste schuif liggen. Moge het Vde Internationaal Kongres der Volkstuinbonden scboone vruchten afwerpen voor 't welzijn der lijdende -samenleving, moge Belgie, in de eerste plaats, meer en meer deze prachtige volksinstelling bevorderen. DE NIEUWE OPGEROEPEN LICHTINGEN VOOR DE KAZERNEN VAN WAAR ZIJ NAAR NAPELS EN GENUA ZULLEN WORDEN GEZONDEN OIYÏ ER INGE SCHEEPT TE WORDEN NAAR OQST-AFRIKA. Hoe de Abessynen den Guerilla- oorlcg zullen voere.n Naar verluidt, zijn ter conferentie van den Negus met zijn buitenlandsche militaire adviseurs plannen besproken om Abessynië te hullen in een geweldig scherm van :guerilla-troepen. Op elke drie vierkante mijlen grondgebied z-ooi men 600 krijgslieden willen concentree- ren, gereed om den indringer te besto ken. Grootore troepenconcentraties zou men zooveel mogelijk willen vermijtten. Naar verluidt, zou men tot het opstel len' van dit plan zijn overgegaan op giond van de volgende overwegingen Ten eerste blijven de troepen bij een verdeeling van 600 man .over iedere drie vierkante m'jl onder commando staan van de plaatselijke opperhoofden, die nauwkeurig op de hoogte zijn van de eigenaardigheden van het terrein. Ten tweede kunnen de troepen op de ze wijze een zeer belangrijk gedeelte van' het vooi*- liuri onderhoud benoodigdé in de hun toegewezen gebied zelf vin den. Ten derde maakt een op deze- wijze verspreide positie de gevaren van een bom- of gasaanval uiterst gering. Tenslotte kunnen deze in liooge mate mobiele eenheden gemakkelijk verras sende aanvallen op den vijand doen cn zich dan snel terugtrekken in de heuve len. Het ligt voor de hand, dat op deze wijze geen gesleten tegenstand zal ge boden worden tegen een Italiaansehen inval, die echter van alle kanten belem merd zal worden terwijl de Abessyni- sche troepen achter de oprukkende Ita- liaansche legerkoqpsen zullen achter blijven, de verbindingsmiddelen, zullen kunnen vernielen en daarbij voortdu rend den grooton steun blijven houden van de natuurlijke gesteldheid van liet terrein, die voor de Italianen vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden opleve ren zal. Alleen in het Noordwesten, waar lan ge hollingen een gemakkelijken toegang bieden voor Gondar, zijn tank-vallen aangelegd en fortificaties. Hier zullen ook meer troepen worden geconcen treerd en zal krachtige tegenstand ge beden worden. Afgescheiden van al deze strategische overwegingen heeft dit plan bovendien nog het groote voordeel tegenover Ge neve, dat in den aanvang van den oorlog Miessynie voortdurend zal terugwijken \^or de oprukkende Italiaansche legers zoodat het aanwijzen van den aanvaller dan in het geheel geen moeilijkheden zal behoeven op te leveren. De grootste moeilijkheid zal er in- tusschen bestaan, de Abessynische troe pen tegen te houden en hun te beletten bij de eerste de beste gelegenheid, op de tradilinneele wijze tot een massa- aanval over te gaan. Addis Abeba, 1 Old ober. Volgens de laatste berichten werd de algemeene mobilisatie tot hiertoe nog niet afge kondigd. Toch doen geruchten de ronde dat de proclamatie in don loop van den awnd zou plaats hebben doch dit werd niet officieel bevestigd. Het nieuws der algemeene mobilisatie zal bij middel van gnoote vuren die naar oud gebruik op de toppen der her gen worden aangestoken bekend worden gemaakt. Uit bevoegde bron wordt gemeld dat de Negus d.e noodige onderrichtingen heeft gegeven opdat de afkondiging een plechtig karakter zou dragen en zou ge paard gaan met een godsdienstige plechtigheid, waarna in het paleis toe spraken zullen worden gehouden dooi; de notabelen in tegenwoordigheid van journalisten en kineasten die thans te Addis Abeba verblijven en op de plech tigheid zullen worden uitgenoodigd. De oorlog als nakend beschouwd te Addis Abeba Addis Abeba, 1 October. De wei gering, van Genève om speciale waarne mers naar Albessynie te zenden, bracht hier eenige ontgoocheling doch baarde ,gecn verwondering. Men is de meening toegedaan dat dé oorlog zeer nakend is en de vertegen woordigers van de gevraagde commis sie toch niet meer tijdig ter plaatse zouden kunnen aankomen. Zoo wordt, de weigering van Genève geïnlerpretoerd in de verantwoordelijke middens. Italië ,roept nog meer manschap pen onder de wapene.n. Rome, 1 Oktober. Dertig duizend man gemotoriseerde troepen zijn 'opge roepen, voor de bezetting van oen hon derdtal zoo juist in dienst gestelde tanks. Eveneens zijn de onder-officieren van de lichting 1927 voor cavalerie- Iroepen gemobiliseerd. Met belangstelling wordt hier verder) het bericht opgenomen, dat de reg'ec- ring aan een Italiaansche maatschap pij toestemming heeft verleend een lee ning van zeventig millioen lire te. slui ten voor de economische exploitatie van Albanië. Bijna al de Italianen uit Ethiopië vertrokken. Addis-Abeba, 1 Oct. In het Ita liaansche gezantschap worden de voor-, bereidselen met het oog op vijandelijk heden doorgedreven. Dc meubelen,rij tuigen en paarden worden verkócht en het- personeel doorgezonden. De Ita liaansche kolonie te Addis Abeba be staat nog slechts uit zes leden. Ook uit de overige landsgedeelten zijn bijna al de Italianen vertrokken. Van de zes I'aliaansche consuls1 hebben er vier het land verlaten en een vijfde kreeg opdracht terug naar Italië té koe ren. Ook de Zweedsche generaal Virgin, technisch raadgever bij het ministerie van buitenlandsche zaken, is< vertrokken om gezondheidsredenen, evenals com mandant Cigli, Fransch leeraar van- prins Makonnen, die persoonlijke be weegredenen deed gelden. Ook de Amerikaansche geneesheer! Hockmann, onder-bestuurder van den gezondheidsdienst vertrok naar Dire- daoua met eenige verplegers on volle dig materiaal bestemd voor Ogaden. die sinds vier jaar, Afrika in alle rich tingen doorkruist. Hij heeft de Lulua, de Kasaï en den Gon.gostroom afgevaren met een prauw, die hij zelf pegaaidc. De heer Nowak, die reeds le voet en per fiets het Zwarte Continent, van Tripolis tot Kaapstad doorgetrokken is, hééft het inzicht naar het Noorden te trekken, door de Sahara^ Von Ribbentrop's bezoek aan j Brussel Heeft hij voorstellen gedaan betrekking! hebbend op Eupen-IVIamedy Do Bmsselsche berichtgever van de «Daily Express» meent te welen dat von Rihbentrop bij zijn bezoek nan Belgie zou hebben aangeboden belangrijke economische yoordeelea iê yerleenen aan ons land indien nien er in toestemt ren Me uwe volksstemming te houden in Eupen en Malmedy. Volgens hetzelfde blad zou België hebben geweigerd. Verder meldt de correspondent, datj von Rihbentrop voorstelde een niet-aan_ valsvordrag te sluiten in den aard van dat tusschen Polen en Duitschland. Ook Engeland zou worden uitgenoom digd een dergelijk yerdrag t<g sluiten*

De Volksstem | 1935 | | pagina 1