DE DEBEUftTENISSEN IN OOST-AFRIKA OUDE EN NIEUWE TIJD Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van v-- ol-De Gendt. Zondag OCTOBER 1935 Een gestoorde Volksver gadering te Antwerpen XXXXIê JAARGANG. NUMMER 229 publiciteit buiten het Arrond, AALST) Agentschap HAVAB, Adolf Maxlaan ;j3, te Brussel Rue de. Richeleü, Parjis e-, Bank pur. i-^sWay 20 Londre« W, C. 2. IT. Bruno Zonop5,57 Zon af 5,20 V. M. 12 L. K. 19 UIT HET LEVENi Men hoort het nog al eens uit den mond van ouderen van dagen wat zijn de tijden toch veranderd Och ja, moes ten de menschen van vóór honderd jaar terugkeeren wat zouden ze hun oogen uitkijken Toen was er nog geen spraak van druk verkeer op een ingewikkeld en' uit gebreid spoorwegnet;... toen hoorde men van geen groote wereldreizen door reuzensehepen op de onstuimige woeli ge zeeën;... men dacht zelfs aian de mou gelijkheid 'niet de luchtlagen met ron kend» en snorrende vliegtuigen te door klieven;... men was het nog niet bewust hoe het gebeuren zou, dat menschen- handen gingen vervangen zijn door sta len machines in de nijverheid en den handel Geen spraak van autos of motos, van radios en fietsen, van elec- 'triek of gas! Nu is dat alles een vol dongen feit. Het zou nog zoo er,g niet zijn, (want het menschelijk vernuft is een vonkje door Gods oneindigen Gees-t mêegedeeld, en uitvindingen door dien geest gedaan, verheerlijken den Schepper die 't ver mogen er toe schonk...) ware het niet dat de mensch zelf door al die nieuwig heden en actualiteiten zoo materialis tisch, zoo stoffelijk wordt Wanneer we« dan de dingen meten met den. maatstaf van de zedelijke waar de die toch, alles belieerschen. moet, dan komen we weldra voor de bevinding te staan, dat al het moderne over het al gemeen den modernen mensch weinig geestelijk voordeel heeft bezorgd; zoo dat menig ernstig nadenkende enkeling zich wel de vraag kan stellen is de nieuwe tijd beter dan de oude en liet antwoord op die belangrijke vraag vërgC heel wat overweging Was er in vroegere jaren minder stoffelijke vooruitgang, minder zintuig lijk genot... daar was toch meer gods dienstzin, meer eenvoud, meer reinheid van zeden Nu is er meer welstand, en tusschen haakjes gezegd hij was er wel n'oodig voor de werkende klas, maar jammer genoeg hij dient heel dikwijls tot schade en tot nadeel van den on- sterfelijken geest. Ik kijk altijd met veel ontzag en ach- ting1, naar menschen van den ouden trant die hun ouden tijd zoo heerlfjk en mooi vinden, dat ze den hedendaagsehen best kunnen missen en -hun karakter trouw bewaren. Zoo een is moeder Ma rie een goeie kennis, een beste mensch bezield met een groote dosis gezonde levensphiloS'Ophie, die ook wanneer ze begint, een heele karrevracht commen taren of zoo ge wilt, toelichtenle aan- teekeningen kun maken op het dwaas gedoe van vele moderne menschen. Wel jongen toch, zegde ze me nog on langs, vele menschen schijnen nu heele- maal hun verstand te verliezen men zou gaan denken dat ze hun ziel verge ten hebben: uitstapje», 'bezoek aan bios copen, dineetjes1, soupeetjes, soirees en dancings, dat alles staat aan de orde van den dag;... spreekt hun van devotie of zielbelangon en ze staren u aan, net als iemand die een slag van een molenwiek heeft gekregen. Bij ons was dat allemaal anders zegt moeder Marie, al die zotttigheden waren toen nog niet gekend; we leerden bid den dat is veel, ja,dat is alles in 's men schcn leven, geloof me; we begrepen daarbij de waarde van den godsdienst BIJ dit nummer behoort ean bijv. hel en feest*at uit zes bladzijden. en de noodzakelijkheid van de wet der naastenliefde; we waren meteen .heel zuinig met onze spaarcenten want die waren niet talrijk. Nu leeft men -het volle leven en kijkt maar, het zijn meest allen, tenminste degene die met den dwazen tijd heele- maal meêdoen trotsche, zelfbehaaglij- ke, ijdele, aanmatigende, verwaande, ijverzuchtige en zelfzuchtige menschen; de w-et der eigenliefde heeft die der naastenliefde totaal verdrongen; uit het bloot menschelijke komt dan ook te voorschijn als uit een akker vol onkriiid: het wraakgierige, nijdige, lichtgeraakte en achterdochtige Ja moeder Marie ge ziljt waarachtig een philosoof; ge kunt de wereld best beoordeelen Ziet jongen ging ze voort als onder den gloed der inspiratie... ziet bij mij be kleeden de heiligenbeelden de eere plaats: het 11. Hart, het Lieve Vrouw- en het St Jozefsfoeeld... ze noemde nog en' toonde terwijl een heele reeks godsdien stige voorwerpen Bij onze nieuwe menschen vindt ge alleen een Marianne, een Diana of een Venusheeld dat is een romeinsche godin welke de zinnelijke liefde voorstelt... soms ook een soort van pruts of pop of 't maskot half oi geheel naakt, foei hoe hatelijk een kruisbeeld of een heiligenbeeld zoudt ge echter moeten zoeken met een bran, dende lantaarn Hoe kunnen zoo'n menschen zich zei ven leeren vergeten, wanneer ze zelfs geen kruisbeeld in huis hebben waar men alleen offerende liefde bij leeren kan; ,geen wonder dat ze ook zoo ei genaardig vreemd zijn, zoo ongezellig en onbeholpen, zoo droog en kniczig. onvriendelijk zwaarmoedig en zwartgal lig en dan daarbij lichtzinnig opper- vlakkig uitgelaten en los Ik liet moeder Marie maar praten geen predikant of redenaar zou het bi-j haar ihalen. Maar, wat nu duidelijk op viel: dit simpele, godvruchtig en deugd zaam mónscih uit het Oud Verbond nog als ge dat zóó wilt; dient den Heer met grooten geest van geloof en is- daarmee innig gelukkig. Zoo heeft het ten andere de Opperste Meester vastgesteld: maar eén bestendig geluk zult ge slechts vin den in het toeleven van üw godsdienst en van de hoogste wet er van, de wel der liefde: de rest is illusie en begooche ling Neven haar wrandclen en trappelen honderden en duizenden van het Nieuw' Verbond, van den nieuwen tijd met zijn leger van uitvindingen tot zinnestree- ling;... honderden en duizenden die het. godsdienstig leven hebben herleid tot een loutere formaliteit als die er nog is, want de Mariannen, de Dianas en de heidensc-he sctiouwgarnit-uren zeggen genoeg;... ze vinden er -ook de wrange vruchten van in hun onberedeneerd Jfe- staan: verveling, ontgoocheling, miste- vredenheid, gemor en geknor, nooit be vredigde lusteiT. Toen ik met moeder Marie had ge sproken en haar rede had aanhoord., toen ik het radieuze genoegen had ge zien dat uitgespreid lag op haar god. vruchtige lippen... toen ging ik heen met de overtuiging onder hot leeken van den godsdienstzin was de oude tijd beier dan de nieuwe; heeft het lichaam hedendaags meer voordeel, de zielen lij den honger. O Goede Oude tijd Denderzoon. Leden van het Vlaamsch Nationaal Verbond in schermutseling met Socialistischo en Communistische jeugd Gisteren avond, om 8 u. 30 moest er in de zaal dor Garnot,straat een verga dering plaals hebben van hei. Vlaamsch Nationaal Verhond. Als spreken zouden 'optreden de bh. Ward Hermans, Tho mas Do Backer en M'aurits Lambrechts. Om 8 uur was -er een grootte herrie voor het lokaal. Het volk drong binnen cn vooral veel .socialisten en communisten slaagden erin een plaats in de zaal te bemachtigen. Politieofficier Daems, der Ve wijk, liep hierbij kneuzingen op. Dan werd het. volk met blanken sabel terug ge drongen eenerzijds lol aan de Dnm- brugstraat anderzijds tot aan het Sta- tieplein. Op straat werd een manifest uiige deeld, uitgaande van de Socialistisch! Federatie der Vakbonden. Het behelsde een oproep tot dc arbeidersbevolking om lo manifesteeren tegen de V.N.Wers alias de fascisten, die openlijk partij kiezen voor Hitier en het Duitsch fas cisme in Belgie willen invoeren. Zij wil len dit fascisme opbouwen op de pui non der arbeidersbeweging.» Dit mani fest was onderteekend door Laröchë1, secretaris der Federatie en provincie raadslid. Tn de za>al kon geen spreker aan het woord komen. Hoofdcommissaris Van den Steen trachtte van op liet podium een einde te stellen, aan het fluitconcert. Dan ver klaarde hij dat de meeting niet door ging. iL> zaal werd daarop onder gejuich 'ontruimd. T)o tegenheloogers rukten de Delta- en Leeuwenvlag af, die op straat onder luid getier werden stuk gescheurd. Vervolgens trokken zij naar het lokaal van het Nationaal legi oen, en n-aar. het HARDE EN BLOEDIGE GEVECHTEN Rome, 4 Oktober. 20.000 Italiaan- sche manschappen hebben in de vroegte bij verrassing de grens van Abessynië overschreden. Lichte en snelle aanvalswagens en een bombardement met grof geschut dekten de oprukkende troepen en ver schrikten de Abessynische bevolking. Dit spervuur moet verschrikkelijke ver woestingen! hebben aangericht. iPiit bombardement met grof ge schut, ging gepaard met luchtbombar dement. De soldaten brachten onophoudend verschrikte Abessynische vrouwen en kinderen naar achter.» Dat is de moderne oorlog in naam van de kuituur gevoerd. DE VERLIEZEN AAN BEIDE ZIJDEN ZIJN ZEER GROOT Berlijn, 4 Oklotoer. Uit Addis Abe ba wordt gemeld dat bij Adoewa harde en bloedige gevechten worden! geleverd. De Abessyniers hebben zich ver schanst in loopgraven -en het Itali- aansch offensief stuit op vele moeilijk heden. De Italianen spannen zich evenwel krachtdadig in om Adoewa te veroveren en de voor. hen gunstige stellingen in de buurt in te nemen. De verliezen aan weerszijden zijn zeer groot. DE ITALIANEN BOMBARDEEREN ZICH EEN WEG NAAR DESSIE Addis Abeba, 4 Okt. Bij de hevige gevechten, die vanmorgen, volgens een uit Harrar binnengekomen 'telegram, in de provincie Ogaden hebben plaats ge- h'ad, zouden 2000 Abessyniers zijn ge nood en talrijke gewond. Aanvaardt de Italiaansche vriend schap of sterft» is de tekst van strooi biljetten in het dialect van Tigre, die vliegtuigen, welke over deze provincie vliegen hebben uitgeworpen, terwijl de strijd om Adouwa voortduurt. In andere strooibiljetten worden de 'inwoners uitgenoodigd, zich van Abes synië af te scheiden en. eeff eigen ko ning te kiezen. Ras' Seynoem is nabij Maibria, tus schen Aksoem en Adouwa op de Itali- aansche strijdkrachten gestooten. De Italianen bombardeeren zich een ■weg van den berg Moessali naar Dessie. De inboorlingen van de Danakil- stammen, waarvan de meesten nog, nooit eehi vliegtuig' hebben gezien, zijn' vol ontzetting. De vijandelijkheden zijn met kleine schermutselingen aan het front van Ogaden begonnen. ABESSYNIE LANGS DRIE ZlgPEN AANGEVALLEN 2000 ABESSYNIERS GEDOOD Parijs, 4 Oktober. «Paris Soir meldt dat de aanval tegen Abessyiïie langs drie zijden plaats iheeft. De sterkste Italiaansche legermacht valt Adoewa aan. Italiaansche troepen zijn ook de streek van' Moessa Ali binnen gerukt op 500 km. ten zuiden van het; front van Adoewa laffgs den kant van Fransch Somaliland. Hun doel is de spoorlijn van! Djiboeti in hun bezit te krijgen en dc verbinding tusschen Ad dis Abeba en Djiboeti te verbreken. Een derde. Italiaansch leger valt Abessynië aan uit de richting van1 Oeal Oeal. Dit leger moet door de dorre en brandende woestijn van Ogaden opruk ken. «Paris Soir» meldt dat reeds 2000 Abessyniers zijn gedood. DE BEZITTING VAN ADOEWA Rome, 4 Oktoiber. Alle Romeinsche Fascisten werden Vrijdagavond in li et j Brachi-pateis, zetel der fascistische fe-j de-rat le van Rome, bijeengeroepen. Een groote stoet werd gevormd, die zich: naar de Venetieplaats begaf om er dé bekendmaking van de bezetting van Adoewa te aanihooren. Talrijke plakbrie. ven, waarop liet begin der militaire ope raties in Oost Afrika wordt aangekon digd, werden uitgedeeld. iDle officieele berichten over de gebeurtenissen ADIGRAT IN HANDEN VAN DE ITALIANEN Rome, 4 Okt. Officieel wordt me degedeeld, dat in dom loop van den da,g Adigrat in handen gevallen is van de Italianen. (Daarentegen wordt het innemen van Adoewa nog niet officieel bevestigd. Volgens de laatste berichten oefenen de Italiaansche troepen steeds meer druk uit in de richting van Adoewa. Te Adigrat stuitte men bij den opmarsch op enkele gr.oepen inlanders, die na èenigen weerstand te hebben gebóden, terugtrokken in de richting van Adoewa waar zij zich georganiseerd hebben. Adrigat ligt ongeveer op% denzelfden afstand van de grens van Eritrea als Adoewa. IN HET ITALIAANSCHE HOOFDKWARTIER TE ASMARA Asmara, 4 Oktober. Het bevel tot don opmarsch is uit Rome bij het Ita liaansche hcofdkwartier to Asmara binnengekomen.Zulks was trouwens ook niets anders te verwachten. Alle voor bereidingen waren door het Italiaansche expeditieleger getroffen, wegen waren aangelegd, kazerne waren gebouwd en water in groote hoeveelheden aanwezig. De Ilaliaansche manschappen wachtten nog slechts op twee woorden Voor waarts, marsch Déze woorden zijn thans gevallen. Wat nu De Ethiopiër is een krijgsman,maiar geen soldaat. In deze stelling van het Italiaansche oppercommando ligt de hoop op een snelle en afdoende over winning besloten. In Europa gelooft men bijna algemeen, dat de Ethiopiërs zullen trachten in een geurilLa-ooTlog de Italianen te dwingen, hun krac-liten op een breed front te ontplooien, dat ondanks alle technische hulpmiddelen onoverzichtelijk, weinig beweeglijk en moeilijk van reserve-materiaal te voor zien! zou zijn. •Die hoop van den ItaliaaTischen gene- ralen staf is echter juist op het tegen deel gegrond. De Ethiopiër is volgens de Ifaliaamschd meening nog een 'ty- ïfiscf.ie stamkrijgsman. Weinige regi menten buiten beschouwing gelaten, is hij gewoon slechts in stamverband te strijden. Hij gevoelt zich slechts op' zijn plaats, indien! hïjj door honderden stam- genooten is omgeven, indien de strijd kreten hem aanmoedigen, indien de klanken- van trommels en hoorns of zelfs de aanmoedigingen van de vrou wen hem aanvuren. De Ethiopiër is ge wend met een) mondvoorraad voor tien k veertien dagen met zijn vrouw, be dienden en de noodige lastdieren in den strijd te trekken. Weliswaar heeft men hem in den laatsten tijd eenige moder ne opvattingen over het voeren van oorlog bijgebracht, hem op de betéeke- nis van voorhoede, vleugeltroepen 'en reserve gewezen, maar nog steeds be wegen zich de gedachten van! den Ethio piër in een massa-ontplooiing. HET CIJFER DER SLACHTOFF£H!S ZOU OVERDREVEN ZIJN. Uti Londen 4 October. Men meldt uit Addis-Abeba, dat uit bevoogde bron verklaard wordt, dat men nog niet het juiste aantal slachtoffers van den lucht aanval van, Donderdag, kent, maar men i bevestigt, dat in ieder geval het ge tal 1700 fel overdreven is. EEN DAGORDE VAN GENERAAL DE BONO Generaal de Bono-heeft de volgende dagorde aan de Erytreesehe troepen voorgelezen: Officieren eni onderofficieren, .solda ten van land-, zee- en luchtmacht zwarthemden en Ascaris, gilj hebt ge duldig en vol discipline gewacht tot dit oogenblik. De dag is aangebroken. Zijne Majes teit wil dat gij de .grens- overtrekt, en Benito1 Mussolini, de minister: van Oor log, heeft er bevel loe gegeven. Ik ben trots u te mogen Leiden en ik I weet dat ik kan rekenen op uw tucht, j Gij zult vermoeiniss-en hebben te döor- Consulaat van Italië op de Ohnrlottalei, Oost Afrika worden in gansch het lanid terwijl zij anti-fascistische slaakten. kreten, met utitbundi.ge geestdrift vernomen. Vaderlandsche liederen warden gezon- Daar werd de overblijvende groep van; gen. In alle steden worden stoeten ge- 200 tegenmanifestanten door de politie; vor.md.De everheid neemt op vele plaat- uiteen gedreven.. I sen aan deze fre toegingen deelM staan en een sterken vijand moeten be. kampen. De overwinning bettekenen voor het nieuwe Italië en zal des te- meer verdienste hebben. Ethiopië steeds bereid met den Volken bond samen te werken. Ziehier de Ethiopische nota We hebben kennis genomen van de telegrafische mededeel mg. Uq. Ethiopi sche regeering neemt akte van de Ita liaansche bekentenis, de provincie Aga. me te hebben binnengedrongen en de beschieting van de open stad, Adóea, waarbij vele kinderen en vrouwen wer den gedood en het hospitaal; dat zicht baar het teeken van het Roo-de Kruis droeg, te hebben verwoest, met deze da den als verdedigingsmaatregelen te be stempelen en het gebaar onzer troepen op 30 kilometer achter de grens terug to trekken, als een strategische beweging. Op de herhaalde Ethiopische vragen sedert December 1934 gedaan, om dc vredelievende oplossing, heeft Italië ge antwoord met- snellere trocpenzendin- gen. Ze heeft, al de voorstellen voor een vredelievende oplossiing verworpen en do eerste aanvalsdaad gesteld. Niettegesta'ande de brutaliteit van den Itali'aansctoen aanval, die het Eïhio- pisch leger in de noodzakelijkheid .stelt het gorndgebied te verdedigen, her nieuwt de Ethiopische regeering haar. vasten wil met den Volkenbondsraad' mede te werken in het kader van het pact. VOOR DEN VOLKENBOND. Genève, 4 Oct. De Kommissie van Dertien is bijeengekomen om de laatste hand te leggen aan het verslag over het Italiaansch-Abessinisch geschil. De tekst van dit dokument zal dab' overhandigd worden aan den Volken bondsraad, die dan! hedenmiddag bijeen zal komen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de eer ste bijeenkomst van den Volkenbonds- -raad privaat of zelfs geheim zal zijn. De Raad zal in de eerste plaats ken nis: dienen te nemen van het verslag van de Kommiessie, op grondslag van arti kel 15. Al dadelijk zal zich dan de vriaag stellen of, in verband met het openen van vijandelijkheden', artikel 15 nog wel van toepassing is. Waarschijnlijk zal de Raad slechts de schending van artikel 15 kunnen vast stellen en hij zal zi'ch dan moete.ni uit spreken; over de toepassing van artikel 16 dat betrekking heeft op de sahkties. Het zou de .eerste maal zijn sedert de oprichting van den Volkenbond, dat ar tikel 16 toegepast zou worden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat do Raad op beide partijen en vooral op de regeering te Rome een beroep zal doen om onmiddellijk den vrede te her-"" stellen. EEN REDE VAN DEN BRITSCHEN PREMIER, BALDWIN Noclt zal Engeland inzake het Oost-Afrikaansch geschil een afzonder lijke actie voeren. Bournemouth, 4 Oct. De h. BaldV win, Britsch premier, heeft Wijdag avond een redevoering gehouden op de vergadering van de conservatieve partij. Hij handelde over de buitenlandscbe- po litiek van de regeering. Het standpunt der afzijdigheid, zeide hij, is een kette rij en zal in de toekomst nog gevaarlij ker worden. Indien! gansch de wereld tot den Volkenbond ware toegetreden en men werkelijk het inzicht koesterde oip den oorlog te beletten zou de Volken bond bij machte geweest zijn, den Vrede; te handhaven. Misschien zal het oogenblik aanbre-, ken dat de gebeurtenissen in Europa een i weerslag hebben in het Britscbe Rijk. Niet alleen in nationaal opzicht doch als Rijk mogen wij niet nalalen onze taak in Europa te vervullen. Niet alleen.) onze levensbelangen doch ook onze in ternationale verplichtingen leggen on$ dit op. Nooit heeft- er tusschen Engeland en Italië eenige vijandschap heslaan. Ik hoop dat dit nimmer zal gebeuren. De minister wijst vervolgens met ver ontwaardiging de bewering vam dc Hand als zou Groot-Brittanio uit eigenbelang sancties1 tegen. Italië eischen. Nooit zal Engeland een afzonderlijke actie inzake liet Oost-Afrikaanöcli eonflikt voeren. Op dit oogenblik doe ik beroep op Italië opdat het zich onthoude van iedere actie die de laak van den Volkcnbon;dsraia«i nog kan bemoeilijken1. Verder verklaarde» de Brit.sche pre mier dat de voornaamste bezorgdheid van den Volkenbond de strikt eendrach tige en gemeenschappelijke werking moei zijn van al zijne Inden om een be» vredig,end akkoord to bespoedigen. Hij bracht ook hulde ae'n de oprechte e"n sterke steun, die Engeland van alle ver. legenwooTdigers Van het Rijk en van gansch de werehd te Genève moe ht ge il ig ten.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1