De Oorlog in Abessinië 12 Geweldigs Storm en Wolkbreuk in België Be MijnwerkBrsloonan Ia den Volkenbond Zaterdag OCTOBER 1930 De Volkenbond heeft een Comiteit tot coördinatie der 5ancties samengesteld Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. Publiciteit buiten het Arrond, AALST IS Agentschap HAVAS, Adoir MaxlaaïT 13,~tê~Brussel JfXXXIe. JAARGANji KUMMEH 234 DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. ïtue de Richeleu, Parjis - Bank Buiding-Kings-way, 20 Londres; \V. C. 2. H. Wilfridus Zon op 6,06 Zon af 5,08 V. M. 12 L. K. 19 Wolkbreuk e«n stormwind. Nog het Ncodweder In het Aalstersche We deelden mede in ons nummer van gisteren dal in de stad Aalst veel schade berokkend werd door de windhoos die Donderdag morgen over de stad woedde. Wij vernamen nog dat op Mijlbeke in de Rozendreef en de Beekstraat ver scheidene groote boomen zijn uitge waaid, om niet te gewagen van de tal- looze dakpannen drie hier ook als ge zaaid werden langs den weg. Te Erondegem, op. de wijk Halfbun- del is een boom in de electriscbe lei ding gevallen wat voor gevolg had dat de draden gebroken werden. Te Lede zijn twee electrische- leidin gen gebroken, insgelijks door boomen die op de draden vielen. Dit geschiedde öp het Steentje en in de Boschschestraat Gelukkig waren geen ongevallen te be treuren. In 't .gasthuis te Lede is een gansch dak afgerukt en werd de kruin van een grooten perelaar afgerukt. Te Aalst werd de centrale [jongens school hard geteisterd. Een plat zinken dak werd opgeheven en afgerukt. Bij den Heer Pauwels in de Riddersstraat werd een glazen dag gebroken. Op Het Stalieplein is het dak van de woning van den Heer De Grauwe afgerukt. Op het kasteel van St. Job werden tientallen mooie boomen uitgerukt door den storm wind. Op het Kerkhof zijn verscheidene arduinen kruisen omvergerukt en ge broken. In de centrale post is ook een. plat dak verbrijzeld. Het mag oprecht een geluk heelen dat geen ongevallen te betreuren zijn. Glazenmakers, schrijnwerkers en met. fcers zullen er de beste-mede zijn, zonder natuurlijk de dakbewerkers te vergeten! Te Gent en omtrek Toren afgeslagen. Die geweldige storm van Donderdag morgen heeft te Gent erg huis gehou den. In vele hovingen werden boomen ontworteld Schoorsteenen zijn afge waaid, dakpannen afgerukt. Te St-Amandsberg werd de toren van het gemeentehuis afgeslagen en een klok kwam terecht op de kabels van de elektrieke trams en Buurtspoorwegen. Te Ledeberg werd groule schade aan. gericht en te Melle wefden op de wijk, «De Leeuw» boomen ontworteld, Waar door het tramverkeer werd belemmerd. Te Loochristi werden van vele stal lingen dakpannen afgerukt en biij den bloemist De Jaegher twee serren erg beschadigd. Beven Antwerpen en omliggende Groote schade. De windhoos i welke Donderdag voor middag boven Antwerpen gewoed heeft, heeft heel wat schade aangericht- zonder 'gelukkiglij'k persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Het stadspark heeft liet erg te verduren, gehad. Talrijke boomen werden er ontworteld en in den vijver geworpen. Ook op de leien werden even eens boomen neergesmakt en werd het tramverkeer er door ontredderd. Nabij de Nederlandsche Schouwburg 'werd de fiets van een beenhouwersgast door den windhoos opgetild en under den tram esling.erd en totaal vernield. Ten alle kante werden de daken der huizen erg geteisterd. In alle straten zag men verbrijzelde glazen, gebroken (Tak- j pannen. Enkele schoorsteenen werden eveneens weggeslingerd. Achter het front leggen de Italiaansche soldaten beschikbare w&ge.i om gemakkelijk hun oorlcgsmateri aal te kunnen aanvoegen. Op de markt te Deurne heeft, het we-j Gerieve, 10 Oct. Die Algemeene Ver gadering van den Volkenbond is- Don derdag, te 10 u. 45, opnieuw bijeenge- gekomen. Voorzitter Benesj verleende onmiddel. lijk het woord aan den Italiaanschen af IN BELGIE Van Woensdag avond reeds loeide er 'over de hoofdstad en de omgeving een geweldige stormwind. De overtrokken lucht liet vermoeden dat het daar niet zou bij blijven, maar dat ook de hemel sluizen zouden opengezet worden. De istorm nam gedurig in Jievigheid toe en wie zich op de straat bevond had moeite •om zich overeind te houden, zoo Hevig waren de rukwinden. In den nacht begon het te regenen doch het was niet erg. Donderdag mor gen echter was het een echte zondvloed die over Brussel en omstreken losbrak, 't Kon zoo wat 10 uur zijn toen het plots begon te regenen alsof het uitspansel op de aarde ging. neerkomen. Het was 'een echte wolkbreuk. Nooit, voorzeker, •of ten minste sedert menschen geheu- genis. was men getuige van dergelijk schouwspel. Het neerstortende water vormde eene zware gordijn, waardoor het oog niet kon boren. De stormwind, die ook van de partij, was, zweepte het water op in alle richtingen, zoodat men allerlei wanstaltige figuren te zien kreeg 't Was echt kurieus om zien. In een 'oogwenk waren de straten in stroomen herschapen, want do riolen konden dien waterovervloed niet stikken. In vele hui zen stroomde liet water binnen, zoodat er duchtig' met bezem en borstel moest gewerkt worden. D,ie wolkbreuk welke, volgens de geleerden eene «regenbui van orkaanaehligen aard» moet genoemd worden, hield nogal lang aan. Overal gulste en plaste het water. Eindelijk kwam er opklaring, doch weldra regen de hot opnieuw, ditmaal echler niet ge weldig meer. Heel den dag door bleef de lucht over trokken, met nu en dan afwisseling va-n opklaringen en van regenvlagen. gevaardigde baron Aloisi. der eveneens zijn perten uitg-ehaaldJ ®Tf de va" Dekzeilen van kramen gingen lis bal-lde "a'aansche regeering mteengezet, «zoowel wat de proccduur als wat de politieke en historische zijde van "het vraagstuk betreft. HET TRIEFFEN VAN SANKTIES TÉGEN ITALIË GOEDGEKEURD lons de hoogte in, koopwaren en kleede- deren welke aan haken hingen werden losgerukt en weggeslingerd. Aan de Zeekust Reeds in den nacht is het onweer ge weldig aan het blazen gegaan over onze Genève, 10 Oct. De Volkenbonds zeekust. Aanstonds werden al de red- vergadering heeft met 51 stemmen, dingsposten verwittigd. Bij momenten J twee onthoudingen (Oostenrijk cn Iïon_ bereikte de wind eene ongehoorde snel- garije) en één stem tegen (Italië), het volgende besluit aangenomen beid. Donderdagmorgen regende het vr.ee- selijk: er hing als een ondoorzichtbare «P.c Volkenbondsvergadering, na ken. nis genomen te hebben van de meenin- grouwe gordijn over de zee. Gedurende gen van de leden, van den Raad in de zitting van 7 October 1935, rekening houdende met de- verplichtingen van de leden van den Volkenbond krachtens artikel 16 van het pakt. noodigt de l.e den van den Volkenbond, met uitzonde ring van de betrokken partijen, uit een kommissie samen te stellen, bestaande uit één vertegenwoordiger per land, die bijgestaan zou zijn door deskundigen, teneinde de ordening van de te nemen maatregelen' te bestudeeren en te verge^ makkelijken en zoo noodig de aandacht van den Raad of do Volkenbondsverga meer dan eene volle uur hoorde men den misthoorn van de haven tuiten. De dienst der mailbooten was anders regel- .malig. Geen enkele visschersboot heeft het Donderdag gewaagd uit te varen. Een auto te Oostende «n de vaart geslingerd Rond 9 uur 's morgens, heeft de storm zijn hoogtepunt bereikt te Oost ende. Op dat oogenblik kwam de auto, gevoerd door JVI. Demeester, wonende j Witte Nonnenstraat, te Oostende, en' dering te vestigen op elk geval, dat een waarin ook de h. Jacqueloot, hoedenma-j bijzonder onderzoek zou eischen. ker in de zelfde straat, had plaats ge nomen, langsheen het kanaal gereden WAAROM HONGARIE TEGEN STEMDE dat gelijk loopt met den steenweg.' Een uiteenzetting van Goemboes Brugge-Oostendc, tusschen de Blauwe; Goemboes heeft voor den algemeenen ENGELSCH OORDEEL OVER DE HOU DING VAN OOSTENRIJK en HONGARIE Do Engelsclre pers verklaart over! 't algemeen de afwijkende houding van Oostenrijk en Hongarie. De «Djaily Herald» spreekt over «de vazallen van Mussolini». De «Financial News» meent dat beide landen de werking van de sancties moei lijker zullen maken. Een geduchten- hin derpaal voor de Britsche politiek, is evenwel het Fransche weifelen. Een an-! der hinder is het noodlottig tijdverlies tengevolge van al dit redetwisten. De Italiaansche pers toont zich vol daan. Oostenrijk heeft niet geluisterd naar voetstappen door Engeland op de Ballplatz uitgeoefend. DE SANCTIES DIE ZOUDEN VOORGE STELD WORDEN. Volgens de «Daily Telegraph» zijn de Fransche en Britsche experten het eens om volgend plan van sancties aan de coördinatiecommissie voo-r te leggen bevindt, wijst er op, dat het klimaat in deze streken zeer gezond is en dat het gebied rijk is aan water. De gezond heidstoestand der troepen, zoo. schrijfG hij, is uitstekend en de kleine veldla zaretten zijn ledig. Hieraan wordt toe gevoegd dat de bevolking der streek haar vertrouwen schenkt aan de 27a- liaansche soldaten en dat de werkzaam heden te velde, ondanks de oorlogs:- stemming voortgezet worden. Met koortsachtig tempo wordt gewerkt aan het aanleggen of verbeteren van kara vaanwegen en autowegen. De speciale correspondent van de «Lavoro Fascisla» deelt mede, dat de zone tusschen de thans dcor de Ita liaansche troepen bezette frontlijn cn de oude grenslin.ie, zorgvuldig gezuiverd is door patrouilles carabiniers, zcodat de troepen thans in den rug niets te vreezen hebben. Men. beeft den indruk dat de Koptische monniken oprecht zijn in hun betuigen van. onderwerping en zich gelukkig achten over den volstrek- ten eerbied die betoond wordt [jegens hun kerken en kloosters. Gezinnen, dié; het land verlaten hadden blijven terug- keeren en zich onderwerpen. Generaal De Bono heeft Woensdagmor gen het hoofdkwartier verlaten en een inspectietocht naar het front onderno men, waaübij hij tot in de eerste linie gegaan is, waar hij het woord hee'ft ge richt tot de officieren, troepen en ar beider». WIJZIGINGEN BIJ HET ITALIAANSCH KOMMANDO De Matin verneemt uit Rome dat verschillende hooge ambtenaren van de ministeries van landsverdediging, zeewezen en luchtvaart uit hun ambt werden ontslagen en andere posten moeten bekleéden. Ook een generaal zou zijn kommando moeten neerleggen. Officieele kringen leggen dienaan gaande ni'et de minste verklaringen af. WEINIG OVERTUIGENDE SUCCES SEN VAN DE ITALIANEN Londen, 10 ökt. In een hoofdarti kel, acht de «Times de militaire suk- sessen van de Italianen in Abessyni'ë Sluis en den Strooien Haan. Tengevolge van een hevigen rukwind, verloor de aulovoerder de konlrool over zijn stuur. De wagen slipte en viel in de vaart, waar hij omkantelde. De inzit lenden gelukten-erin het portier te-ope nen dat aldus was vrij gemaakt en bo ven op den wagen te kruipen. Zij werden door voorbijgangers uit die netelige positie gered. Op 150 meter van daar was ook een vrachtauto in de vaart te recht gekomen. Verhooging va«n 2 Zz t. h. bij indexcijfer 672 De gemengde mijneo-mmi'ssie verga derde Donderdagmorgen, in het minis terie van Arbeid en Sociale Voorzorg om het loonvraagsf.uk verder te onder zoeken. I Na een langdurige bespreking heb ben de afgevaardigden van de werkge vers verklaard, da.t eene verhooging met 2 pet. berekend op grondslag van de loonen van Mei, zal intreden vanaf in- werd verleend een totale verhooging raad der Nationale Eenheid, een 'Uiteen zetting gehouden, over binnen- cn bui- tenlandsclre politiek van Hongiarie. Op internationaal gebied, vcrklaar.de hij, werkt Hongarie voor den vrede en het is in het belang van den vrede, dal wij onze verklaring hebben afgelegd te Genè've, daar wij van oordeel ziijn dat sancties tot een oorlog zullen leiden. Wij hopen, dat de Volkenbond zijn autoriteit ten dienste van de mcnschheid zal stellen en niet ten dienste van een groep belanghebbende nalies. Wij kun nen met Hongaarsche getrouwheid Ita lië niet benadeelen. Goemboes handelde ook over zijn reis naar Duitschland en legde er grooten nadruk op, dat die reis slechts econo mische en cultureele belangen bad. Engeland verstaat de houding van Oostenrijk en wijst op de bezwaren Te Londen is de stemming van de Volkenbondsvergadering met voldoening voegd bi'j de- 2 pcit die in Juni j.l. werd verleend, een totale cerhooging met 5 pet. uitmaakt, zooals in de loon- overeenkomsl is voorzien. Pas na jlen winter zullen de 2 V-i pet terug inge wonnen worden, die sedert Juni boven het indexloon werden betaald. Na een schorsing van de vergadering hebben de arbcidorsaf.gevaarcligd-en S" f vraïgd dat de" nieuwe ver.; van Oosten. 6 '?c Aaaa' !r rijk en Hongarie hoeft geen verwonde aanst. zou worden toegestaan cn dat de ri gebaardi maar w(tl huIme motie. werkgevers de mogelijkheid zoudèn on-, Voor de kleine Datics is cen derffelij_ derzoeken om voortaan de loonen te ka houding nadeelig en verdei- wordt er veranderen met schijven van 2 pet, aan herinSerd dat er middelen zijn om p aa s van met 5 pet. nalatige leden van den Volkenbond te De afgevaardigden van de werkgevers dwingen hun verplichtingen na te ko- Itobben verklaard dat zij op hel eerste men. Men erkent, echter ook, dal er re- decl van het verzoek niet konden ingaan,jdenen zijn die vooral voor Oostenrijk maar dat zij het tweede gedeelte zouden een dergelijke houding begrijpelijk ïYia- onderzoeken, (ken. 1. Volstrekte verhindering voor Italië,wcinio overtuigend. Zijnerzijds schrijft de medewerker van de Daily Teio- graph te Rome, dat het feit dat men totnogtoe de lijst van de Iialiaansche verliezen niet bekend maakte, oen zeke re ongerustheid heeft gewekt'. DE ITALIANEN BEZETTEN DEN EDAGAHAMUSBERG. Rome, 10 Okt. Bevestigd wordt dat de Italianen den Edagahamüs-berg bezetten, ten zuiden van Adigrat, welke zi'ch boven den weg verheft die van Addis Abeba naar de zee gaat.. Deze berg was, zegt men, ,.het doel van een wilden ren van Italianen en Abissiniërs. Vliegtuigen hadden mede gedeeld, dat 'talrijke Abessynische tree- pen zich naar den Edagaharnus bega ven. Aanstond werd een afdeeli-ng Itali anen en Askari's uitgezonden om dat punt, dat een groote strategische waar de heeft voor de Abessyniërs te bezet ten. Tijdens den nacht klommen de Ita lianen den meer dan 3000 meters hoo- gen berg op, ifi een i'jskouden wind.Het zou uiterst moeilijk geweest zijn, dcri vijand te verjagen indien hij er eerst was aangekomen. DE STRIJD ROND ADOEA HERNOMEN Addis Abeba,. 11 Oct. Reuter meldt uit Addis Abeba dat in den laatsten nacht verwoede gevechten ten zuiden van Adoea plaats gehad hebben. Ras Seyoum en zijn manschappen hebben, de donkerte- van den nacht zich te nulte makende, een onverwachten aanval ge daan in het Italiaansche kamp. Het ging er geweldig aan toe. Het was een strijd van man tegen man op leven of dood. De Abessini'ers die vochten alg, duivels hebben een groote hoeveelhceid geweren en allerhande munitie ingepalmd. Vele slachtoffers zijn gevallen, ook onder de Abessyniërs. Men verwacht vanwege de Italianen een even hard legen-offensief. 1000 scldate.ii in dienst van Italië zouden Cvergelcopen zijn Berliljn, 11 Oktober. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit Addi's Abe ba dat 1000 Erythreesche soldaten van het Italiaansche naar het leger van den Negus zouden ovorgeloopen zijn. Vlieg- machienen hebben de vaandelvJuchtigen met hommen bestookt. credi-eten in het buitenland te verkrij gen; 2. Conlingenteering van zekere reek sen van Italiaansche invoerartikelen in de vreemde landen 3. Beperking van den uitvoer naar Italië, van waren dienstig voor de oor- logsn-ijverheid. 4. Opheffing- van hét embargo op wa pens voor Ethiopië. ITALIË BEPERKT ZICH BIJ HET VER STEVIGEN VAN ZIJN STELLINGEN Berlijn, 10 Oct. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede uit Asmara. Sedert Zondag heeft de toestand op het front geen grondige wijzigingen onder gaan. Het. leger van generaal Santini heeft enkele km. afgelegd uit Adrigat in de richting van Adoea. De Italianen verstevigen de veroverde stellingen en zorgen thans voor een doelmatige be voorrading van de eerste linies. Bij de inneming van Adigrat en Italianen twee officieren verloren. De verliezen van de Abessynie-rs worden op 2000 man geschat. Bji de inneming van Adigrat en Adoea werden door de Italianen 500 krijgsgevangenen gemaakt. Bij de be schieting van die beide steden werden enkele burgers' gewond. Talrijke huize-n werden vernield. Uit dezelfde bron wordt gemeld De Italianen stuiten op igroote: moei lijkheden wat de bevoorrading van de troepen en het handhaven van de ver binding tusschen de verschillende troe- penafdoelingen betreft. Het verkeer op de wegen wordt uiterst bemoeilijkt. Het leger van generaal Sanitini heeft den afstand van de grens naar de stad Adi grat zijnde 60 km. in anderhalven dag afgelegd. De stad werd ingenomen zon der dat de Abessyniërs grooten tegen stand hebben geboden. De Italianen verwachten een tegen aanval van de Abessyniërs in de streek van Adoea. Daarom ook besteden- zij zooveel zorg aan het verstevigen van hun stellingen. GENERAAL DE BONO NAAR HET FRONT De speciale correspondent van dc «Giomale d'Italia die zich te Adigrat

De Volksstem | 1935 | | pagina 1