De Oorlog in Abessinië 13 VOOR OF TEGEN Bloedige strijd op het Noordelijk front De kwestie der Sancties Zondag 0GT0BERI935 3 VOLKSSTEM JCXXXIej JAARGANg NUMMER 235 Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Ceittitnieo Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit Luiten het Arrond. AALST3 Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaaü [13, te Èrussel Rue de Richeleü, Parjis tm Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres SV. G. 2. H. Edouardus Zoaop6,08Zonaf 5,06 L. K. 19 'N. M. 27 Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. UIT HET LEVEN. Het was in den sneltrein Brussel- meer kunnen ze.ggen en troostend (Doornik, de snorduiyel zat bomvol 1 Al- het heelemaal niet zijn. zou le plaatsen bezet, ook in het comparti ment waar ik vertoefde in gezelschap ,van zeer voorname heeren. Vier trouwe lezers van La Soir twee van La Dernière Heure en een van Rex de achtste» zat in een hoek te dutten met de [uitgerookte- pijp in de hand. Voor-ik op mijn bestemming was ble ven we nog- met drie in den coupé, de kranten waren uitgelezen, ze staken een sigaret aan. Toen do onverwachte vraag tot den lezer van Rex interesseert u derge lijke lectuur me dunkt dat alles* is maar droge kost. en zoo- -eentonig, -saai! -rDe abonné vari «Rex antwoordde gevat Ja, ziet u, ik ben katholiek dwarsdoor, mijn aangenaamste oogen- blikken beleef ik, wanneer ik me kan te goed doen aan eert flinke uiteenzetting ivan de eene of (de) andere levensvraag -of sociaal probleem. Telkens sla ik dan verbluft Wat is het toch al licht en klaarte bij ons... wie dat 1-eest en instu deert die wordt geestdriftig en 't ver wondert mo niet, Pat men stoêds zoo •veel last en moeite beeft in onze partij om het geweldig enthousiasme der jon geren bij de teugels te houden. Maar, zoo ging onze ijonge vooruit strevende Rexist voort, al vond ik nu Echter benevens de apostasie van velen die natuurlijk overloopen naar de gelederen der vrije gedachte, ligt een andere oorzaak voor de hand, van bet gebrek aan evenwicht tusschen de ka tholieke en andersdenkende pers, nl. in het tekort aan plichtbewustzijn bij zoo gezegde Roomsch geloovigen, en in het onderschatten van de gevolgen welke de lezing van onzijdige en antigodsdiensti ge dagbladen na zich sleept. Voor een overtuigd christen dringt de noodzakelijkheid, zich op- alsmede de verplichting, de goede pers te steunen. •Onder dit oogpunt, zouden we 'zooals in vele soortgelijke aangelegenheden heel wat kunnen- aanleeren bij onze Noorder buren. Daar geldt het als een vast levensprinciep1 alleen katholieke en voor den godsdienst- sympathiek uitge sproken dagbladen in den huiskring der roomschen; men geeft geen geld aan een nummer of abonnement van ver- dachle kranten. Wie het toch zou aan durven ging door vpor een Judas en zijn geld voor judasgeld Het dient toch maar alleen om de opperste levenszaak, de religie te bestrijden. Trouwens iedereen west, dat de gods dienstige belangen en de religieuze op. DE TEKST VAN HET VOORSTEL DER EERSTE DWANGMAATREGELEN Genève, 11 October, Ziehier de tekst van het voorstel dat heden avond werd aangenomen d'oor de vergadering der Staten-leden voor toepassing van artikel 16. Om voor de leden van den Volkenbond de uitvoering te vergemakkelijken van de verplichtingen die zi|j te vervullen hebben krachtens artikel 16 van het pact moeten. vanaf beden de volgende maat regelen aangenomen worden 1) De regceringen der leden van den Volkenbond di-e op bet huidige oogen- blik maatregelen toepassen strekkend tot.bet verbieden of verminderen van den uitvoer, d-en wederuitvoer of door voer van wapenen, munitie of oorlogs materiaal met bestemming naar Abes- synie zullen de. maatregelen opheffen. 2) De regeeringen, leden van den Vol kenbond zullen alle uitvoer, weder-uit- voer of doorvoer van wapenen, munitie ■en oorlogsmateriaal op hierbijgevoegde lijst aangeduid en bestemd voor Italië ook dat genoegen niet in mijn blad,dan tlLU1; de goede pers met uitsluiting kocht ik hel nog alleen om de 80edejvan ajje andere hun verschaft. Daarom jeaak te dienen. Het. is voor alle katho-1 precies is de lezing van neutrale en god_ lieken een heilige plicht geen duit,geen delooze dagbladen een vergift voor den voeding der jeugd alleen maar gediend of zjjn bezittingen onmiddellijk stopzet- zi;jny met ortodoxe rechlgeloovige lec- ten. 3) De regeeringen, leden van den Vol kenbond, zullen de noodige maatregelen treffen «om te beletten dat wapens., mu 'cent te offeren ten voordeele van het vijandelijk kamp ware hel alleen maar 'om den steun die wij de goede pers ver plicht zijn ,te verleenen..., dan zou dat reeds voldoende zijn om enkel katholie- 3te bladen te lezen!...» Ik scheidde van den knappen jonge- gezonden christen geest. Welk normaal nitie of in bijgevoegde lijst opgesomd oorlogsmateriaal en naar een ander land mensch heeft ooit vergift ingenomen om darï itaiie uitgevoerd rechtstreeks of zijn lichaam te versterken en zijn phy. sieke krachten te ontwikkelen zou het misschien anders zijn voor de ziel zou deze in haar hoogste belangen, gevoed en versterkt worden doer onder gods. ■ling, meteen gullen handdruk en na een dienstig oogpunt afbrekende en sch'ök- (warme aanmoediging hij was ecnj kende lezing I [overtuigde en een plichtbewuste. jrn men brenge geen uitvluchtsels Hel doel telkens pijnlijk aan wanneer .naar voor I 't is maar als informatie- men een door en door christelijk huis-maatregel dat ik me een ander dagblad gezin binnenkomt en, ironie der din.: aankoop, ...of om de sportrubriek, ...of igon..., daar dagbladen ontmoet die al-'nog om interessante bijdragen van som. Heen in handen van goddelooze of an-jmige befaamde schrijvers en journalis- dersdenkenden mogen gevonden wórclen/ ten... - Ook dat zijn excuses, begooche- Vrome kristenen die trouw hun gods-1 lingen en verontschuldigingen... Er zijn, dienstige plichten vervullen en ter oor-'Goddank, heel wat katholieke dagbladen zake van onnadenkendheid, of bij ge-; die geen duim moeten wijken voor an- brek aan genoegzame behartiging der dere, ten overstaan van het informatief ig-odsdiensfzaak, hun geld dragen in de en economisch gehalte, ...van de sport- laden van de bevechtors van Christus mededeelingen en de letterkundige bij en van de geloofsleer. I dragen. Hoe anders is het te verklaren dat dej Overigens ware dit ook niet zóó, dan toplage der gcede pers zoo ver beneden zou dat alles nog geen voldoende be- deze der niet-katholieke dagbladen zwaar opleveren om den rug te keeren staat De verhouding er van schijnt te.naar onze pers,... ook hier moet men )odat. df» katho.'waar het er op aan komt, voor zijn •zijn van een lot vier, zoodat de katho lieke oplage slechts maar het vijfde deel uitmaakt van de pers in België Gewis meer dan een factor zou kun nen aangehaald worden om dien ellen. "digen toestand te verklaren ons volk inaakt, de laatste jaren even goed een .(godsdienstige en politieke crisis door als een sociale en economisch^. Wc moeten niet bang zijn de werkelijkheid in te zien de harde realiteit hoeven we bnder de oogen Ie kiljken. In de groot- Steden bijzonder is het godsdienstig 'peil geweldig geslonken Amsterdam, 'Berlijn, Weenen, Frankfurt en andere belangrijke sleden zagen de laatste ja ren tienduizenden christenen verhei- denschcn. Bij ons gaaf het Goddank niet in zoo'n snel tempo, maar toch ook afval de Statistieken zouden ons daaromtrent komt, voor godsdienst een offer kunnen brengen Ieder katholiek, elk roomsch geloovi- •onrechtstreeks terug, naar Italië zouden worden uitgevoerd of naar de Italiaan sche bezittingen. 4) De maatregelen voorzien in para grafen 2 en 3 zijn eveneens van toepas sing op de thans loopende contracten. '5) Elke regeering wordt er toe uitge nood igd zoo haast, mogelijk, door bemid deling van den aigemeenen secretaris van den Volkenbond aan de commissie te laten weten welke maartegel, ze'over eenkomstig hooger opgesomde maatre gelen heeft getroffen. De lijst van wapens, munitie en oorlogs materiaal waarvan de uitvoer wordt ver-beden. Eerste Categorie '1. Geweren -en karabijënn dic- munitie gebruiken van een hooger kali ber dan 6mm. 25 evenals den loop van deze wapenen. 2. Mitraljeuzen, macliine-gewe ren, macliine-piatolen van alle kalibers evenals de loopen van deze wapenen. 3. Obussen-werpers en mortieren van alle kaliber evenals hunne affuiten Italiaa ische soldaten gekampeerd vóór Adoe.a Tweede Categorie. Oorlogsschepen van alle soort, inbe- grepen de luchtschepen -en de onder zeeërs. Derde Categarie. Alinea 1) Gemonteerde of niet-ge- monteerde oorlogsschepen zwaarder ol lichter dan de lucht die zijn opgevat, aangepast of bestemd hetzij voor luchtgevechten met behulp van mitral jeuzen of artilleriestukken, hetzij voor het vervoer of het werpen van bom men of wier bouw zoodanig werd opge vat dat zij kunnen voorzien worden van toestellen opgenoemd in paragraaf 2 hierboven. Alinea 2) Pantsertorentjes of affui ten van kanonnen en mitraljeuzen voor vliegtuigen torpedo-wagens en toe stellen die toelaten bommen of torpe do's te werpen. Vierde Categorie. Revolvers en automatische pistolen van een bepaald gewicht en cle munitie gereed tot den strijd' 2500 ITALIANEN OMGEKOMEN VREESELIJKE STRIJD VAN MAN TEGEN MAN Reuter bericht uit Londen, li Oct. Men seint uit Addis Abeba dat de troepen van Ras Seyoum Donderdag een algemeenen tegenaanval op Adoea hebben gedaan. Zij omsingelden de stad en brachten al de verdedigers, ten getale van 2500 om het leven. Zij maakten zich meester van talloze geweren, mitrailleusen, lichte kanon nen en een buitengewoon groote hoe veelheid munitie. De aanvallers leden echter zware verliezen. Een Italiaansche tegenaanval wordt binnen kort verwacht. Tweede bericht uit Addis Abeba, li October: Adoea gelijkt een slachterij. De stad schiljnt heelemaal ledig, want. geen van beide tegenstrevers wenscht haar in den dag te bezetten, uit vrees voor haar gemakkelijke vernietiging onder het voor deze wapenen. - 1 vuur van het geschut. Vijfde Categorie. ,De nachtelijke tegenaanval op Adoea' Gemonteerde of niet gemonteerde was een volslagen verrassing voor liet luchtschepen zwaarder of lichter danj Italiaansche garnizoen, ge vervulle derhalve zijn plicht Geen en vuurmonden, cent ,aan de vijanden van Christus 4. Alle munitie vo.or in paragra- Als vijand van den Heiland dienen be- fen 1 en 2 opgesomde wapenen, t.t.z. •schouwd, niet enkel de openlijke bekamJ munitie met staal-kamer en van groote pers der geloofsleer, maar ook de kleur- Ikracht van een hooger kaliber dah 6 mm. loozen en de onzijdigen. De Meester zelf waarschuwde ons- tegen dit gevaar «wie niet voor mij is,... is tegen mij... en wie met mi|j niet is, zal vergaan (Math XII 30)'. Waart ge ook door uw diep godsdiens tig leven een pilaar van uw parochie kerk, en ge zijt door uw lezing de be- voorrader van de financiën der anti godsdienstige pers-.... dan zijt ge on-1 doen ontploffen, danks^alles tegen Christus Trekt zelfj 6..Strijdwagens, gepantserde mi- de conclusie nopens wat u te doen staat. litaire voertuigen en gepantserde trei. D«nderzoon. nen. 25; geladen of ongeladen projectielen voor de in paragraaf 3 opgesomde wa penen en hunne ladingen indien hun. ne dekblikken een dikte hebben van 0 mm. 36 of meer. 5. Granaten, bommen, torpedo's en mijnen zoo geladen als ongeladen, evenals alle toestellen waarmede deze kunnen geworpen worden of om ze te HÉT HERSTEL DER MONARCHIE IN GRIEKENLAND de lucht, andere dan deze begrepen de derde categorie opgesomde, bene vens alle deelen van deze luchtschepen zooals schroeven, motors enz. Zesde Categorie. Groote afdeelingen der Etlfïtipischë troepen maakten gebruik van de duis ternis, om al kruipende tot in de Ita liaansche stellingen döo-r te dringen. Er ontspon zich vervolgens, een ont- Vlammenwerpers, en projectors LU*etttend gevecht van man tegen man vens Gassoorten, evenals poeder en ontploffingsmiddelen. EEN GROOTE VELDSLAG OP HET NOORDELIJK FRONT AAN DEN GANG Berlijn, 11 Oct. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede Een telegram uit Makalle behelst dat het ging zonder genade, noch van den eenen noch van den anderen kant. De Ethi'opiërsi waren in aantal een weinig sterker dan de Italianen en aan gespoord door de herinnering aan hun zegepraal van 1896 te Adoea, vochten zij als duivels, met bajonetten lajnsen en dolken. Men verwacht zich 'Op een verwoeden tegenaanval der Italianen, alhoewel, na 1000 inheemsclie soldaten uit *Ita-| het bloedige gevecht van den af gel-dopen liaansch Erithrea naar de Abessyniers, nacht, een weinig, rust welkom zou zijn. zijn overgelöopen. Derde bericht Uit Londen. 11' De Italiaansche machiengeweren heb- October. Officieel De legatie 'van Generaal Condylis (met opgeheven hoed) die tot den terugkeer van den Koning het regentschap zal waarnemen verlaat het regeerlngsgebouw, Athene, 11 Oct. In de speciaal bijeengeroepen Nationale Vergadering hébben generaal Gondylis en zijn mi nisters den eed afgelegd in handen van den onder-voorzitter, den heer Athino- genis. Aan het agentschap Avala werd ver klaard. dat de nieuwe regeer in, g volko men parlementair is en geen revoluL- onnair karakter draagt. Zij heeft tot taak de volksstemming over het toe komstige regiem te- houden. De staat van beleg wordt slechts afgekondigd bij wijze van voorzorgsmaatregel tegen dé extremisten en vooral de communis ten. Belangrijke Besluiten. Athone, 11 October De Natio'nale Vergadering te Athene, heeft met alge- meenè stommen en biy toejuiohing een motie aangenomen, die liet volgende bepaalt 1. Opheffing van het republikeinsche bewind in Griekenland. 2. Herstel van de in 1911 in Grieken land ingevoerde monarchie. 3. Een volksstemming te houden op 3 November aanstaande. ben de overloopers weggemaaid. Beves tigd wordt dat een Italiaansch vliegtuig bij Garalte gevallen ia en dat de vier inzittenden gedood zijn. De legerafdeelingen van de Abessy- niers die post hebben gevat op den oe ver van den Ubiccibelistroom werden door Ilaliaansohe vliegtuigen bescho ten. In diplomatieke kringen neemt men aan dat. een groote veldslag op liet Noordelijk front a-an den gang is. Men bezit evenwel ge-en verdere inlicTiIin- gen. Het bericht als zou een groote slag geleverd zijn bij Adoea, wordt te Lon den bevestigd. De legers van Ras Se- joem en Ras Kassa nemen aan den strijd deel. Tot dusver zou geen van beide par tijen eenig voordeel hebben behaald.De Abossiyniërs vechten onversaagd. Men vertelt ook dat Ras Sejoem met een le ger van 10.000 man het kontakt met het gros van het leger heeft verloren. Zijne manschappen zouden zich genes teld hebben in de Mariam So-esoela val-' lei. Anderzijds worden Abessyniache troepenverzamelingen gemold ten Noord Westen van Aksoem. De Italiaan sche voorlinies worden door de Abessy- niërS) beschoten. Ethiopië meldt dat zij een bericht' ont ving uit een bron welke zij als be trouwbaar toeschouwt, luidend dat een hevig gevecht werd geleverd te Adoea. j Hierbij werden twee duizend Italianen gekwetst. OUAL-OUAL EN OUAL-DAIRE HEROVERD DOOR DE ABESSYNIERS Uit Addis Abeba werd Vrijdagavond geseind, dat men uit Diredoea verneemt dat de Ethiopiërs Oual Oual en Oual Daire hebben ingenomen. 20000 VRIJWILLIGERS BIJ DEN KEIZER VAN ABESSYNIE Berlijn, 11 Octobor.Uit Addis Abe ba wordt aan 't Duitsche Nieuwsbureau gemeld i 20.000 geestdriftige vrijwilligers campeeren met hun vrlouwen bij Addis Abeba en stellen zich ter beschikking van den keizer. Zij willen een speciaal vrijwilligerskorps uitmaken. Op het Noor der front, zouden hevige gevechten geleverd worden. DE OORLOG KAN JAREN DUREN Donden, 11 Oct. Uit Addis Abeba wordt gemeld dat men aldaar de over tuiging heeft dat de oorlog, jaren kan duren en dat alle kans op een overeen komst met Italië vervlogen is,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1