Voor Zedelijke Volksopbeuring De Oorlog in Abessinië 16 Vstel va» missionarissen Hat overlijden van den Gouver neur van Oost-Vlaanderen Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffcl-De Gendt. Woeusdag OCTOBER 1935 Belangrijke beslissing van de Sanktie-ICommissie De lialiaansche Opmansch in Ogaden DE VOLKSSTEM iXXXXIa] JAARGANG: &UMMJEK 237 publiciteit buiten het Arrond. AALS'J) Agentschap HAVAS, Adolf Max la an j_3, te Brussel, w Rug de Richêle.u, Barjis tas Bank B u i d i ng-King siwayÉ gq Londres JVj, C, 2. H. Florentinus Zonop6,12Zonaf 5,0 L. K. 19 N. M. 20 TWEEDE STUDIEDAG VAN «ZEDEN- ADEL TE ANTWERPEN De bond voor openbare zedelijkheid '«Zedenadel» richtte Zondag te Ant werpen, in de feestzaal van Sint-Igna- tius, Handelshoogeschool, haar tweede studiedag in. jlet congres werd buiten gewoon talriljk bij-gewocfnd de ruime feestzaal was bomvol. Aan het bureel hadden plaats geno men: Senator Verbist, voorzitter, Kan- ninnik Dr. A. Janssen, geestelijk advi. sour en M. Lod. Janssens, hoofdsekre- taris. in de zaal waren onder meer aanwe zig Mgr Gruysberghs, viee-réktör aan de Universiteit van Leuven, afgevaar digden van de «Ligue pour le relevement de la moralité publique*, van Brussel; Kan. Dubois, algemeen proost der K. A. in het Bisdom Brugge met E. H. Ver- venne, proost van Zedenadel aldaar. Verder verschillende magistraten waar-- onder de heer H. Priem, van Brugge. Talrijke geestelijken en afgevaardigden van verschillende katholieke bonden en vereenigingen. M. A. Verbist, senator, die de verga dering voorzat, neemt iets- na half tien het woord om een korte doch overtui gende openingsrede te houden. De achtbare spreker noemt eerst en vooral de aanwezigen welkom en is ver heugd te mogen mededeelen, dat op dit congres niet minder dan een zeventig tal afdeelingen uit verschillende provin ciën vertegenwoordigd zijn en verder ook twee uit Nederland, namelijk Ber- gen-op'-Zoom en Breda. Senator Verbist verklaart dat de werking van Zedenadel meer dan ooit noodiig, zelfs onmisbaar is geworden voor ons land, want in de huidige mo derne levensomstandigheden richt, de •zedeloosheid al meer en meer haar ver- ischrikkeli'jken en nadeeligen invloed uit op de jeugd. Senator Verbist handelt daarna breedvoerig over de Katholieke Pers en haalt, tal van bewijsvoeringen aan om te doen uitschijnen wat een buitenge woon diepen invioed onze katholieke pers heeft op het publiek inzake de be strijding der openbare zedeloosheid. Het is dan ook de plicht van allen, zoo besluit, achtbare spreker, in mate van het hoogst mogelijke de katholieke pers te steunen en te helpen m hare werking. Senator Verbist eindigt zijne ope ningsrede met de aanhaling van som mige statistieken betreffende de ge boorten sterfgevallen, enz... in ons land en wanneer hij dan een vergelijking maakt met statistieken van silnds 1880 en verder, moet hij tot de droevige vast stelling komen wat een verwoesting de zedeloosheid onder- onze bevolking de laatste jaren beeft aangericht. Alle- weldenkende, alle katholieke menschen, zoo eindigt senator Verbist zullen dan ook de werking van «Zeden adel» steunen en ons helpen tot het be reiken van ons edel doel. Onmiddellijk daarna werd het woord verleend aan den heer D,e Beus, rechter 'te Turnhout, die handelt over «Rechts kundige opmerkingen betreffende de schriften, beeldc.i en prenten in strijd met de zede». Spreker stelt zic'h op juridisch standpunt. De kwaal van dq zedenverwildering zit zeer diep. De spre- ker behandelt dan het vraagstuk van de bestrijding van. de openbare zedelijkheid langs zijn juridische zijde, en vooral met het oog op de pornografische schriften, beelden en prenten. Artikel 383 van. 'het Strafwetboek, straft al wie met goede zeden., strijdige liederen, schriften, beelden of prenten uitstalt, verkoopt of verspreidt. De wet bepaalt niet wat met de goe de zeden strijdig is, van een anderen kant is de openbaarheid vereischt en is de bedoeling van den dader van groot belang. De achtbare spreker doet dan uit schijnen welke gevallen onder de toe passing van de strafwet dienen gerang schikt te worden. .Wat de gedrukte schriften betreft, moet echter een opmerking van be lang worden gemaakt: de uitdfhldïing van een strafbare gedachte, in een ge drukt stuk, is een persmi'sdrijf, en .de behandeling ervan is toevertrouwd aan het Hof van Assisen. Aan de beoordeeling van dit Hof ont snapt echter de zedelooze 'schunnige prent, zelfs wanneer ziüj deel uitmaakt van een gedrukt werk. M. Die Beus, eindigt zijne hoogst be- langwekkkende uiteenzetting met den wensch dat het vraagstuk, in geheel zijn jurMischen omvang, tot een 'grondige studie zou aanleiding geven. Een belangrijke bespreking volgde daarop gedurende dewelke de heer De Beus de verschillende- sprekers 'te woord stond en nog tal van belangwekkende inlichtingen verschafte. Na deze welgeslaagde voormiddagzit ting had in de kapel van Sint Ignatius Handels-hoogeschool de H. M.is plaats welke door al de deelnemers medege zongen werd. Onder de H. Mis hield Mgr Criuys- berghs een kanselrede waarin, hij het onderwerp ontwikkelde «Reden die een mensoh heeft om kuisch te. leven»'. Met de hem eï'gen welsprekendheid wist Mgr Cruysberghs dit onderwerp op de meest doorslaande wijze 'te ontwikke len, en maakte hij diepen indruk op de aanwezilgen die allen met spannende aandacht naar zijn woord luisterden. Do geestelijke plechtigheid in de ka pel ten einde, begaf men ziteh in groep naar het restaurant Van Dyck w'aar tal rijke congressisten gezamenlijk het middagmaal namen. De Namiddagzltbïng <i Om 3 uur» namiddag, waren de con gressisten eens te meer in de feestzaal vereenigd. Na een paar mededeelingen van bestuurlijken aard, werd het woord verleend aan den Z. E. Pater Morlion, O. P., die handelde over het onderwerp «Wat ieder Katholiek over de zedelooze druksels weten moot». D|e Eerwaarde Pater geeft eerst klaar de aflijning der werkterreinen ZEDENADEL is het ge specialiseerd organisme dat de aktiedi- rektieven moet geven op het gebied der openbare moraliteit; DOG is een doku- mentatie- en persbureau, naar het mode.l van Docip, waar persleiding wordt ge maakt na de studie van alle bladen en ook journalisten worden gevormd, om de groote offensief-motieven der Ka tholieke Actie onder aangepaste vormen te. verspreiden. Zie vervolg tweede bladzijde. Naar een land van .nood, ellende en ziekte. Een nieuwe ramp over de Bloedige Missie» der Paters Minderbroeders. Op Zondag 20 Oct., te 4 u. stipt is bel in de Kerk der Paters, Minderbroeders groot feest. Dertien missionarissen doen er plechtig afscheid van hunne Familie: Vijf ervan vertrekken naar Congo, drie naar Chili, en Vijf naar «Onze Bloedige Missie» in China, onder de geleide van Hoogeerwaarde Pater Provinciaal die voor de eerste maal de Missie in China zal bezoeken. .Die maanden .Juli en Augustus van dit jaar waren voor de «Bloedige Missie» der Paters Minderbroeders in Ghinu, eens te meer oen reusachtige ramp. In Juli vielen gedurende ruim vier dagen, dag en nacht stortregens die onverbid! do-lijk, alles blank zetten en alles ver nielden. In Augustus steeg liet. water van den Blauwen Stroom lot 53 voet bo ven het normaal Winterlaagte peil. Het gevolg: nog meer ellende, dijkbreuken, overs-f.roomingen en vernieling. MiLlioe-' nen wenschen werden in. have en goed getroffen en voornamelijk de provincie waar de Missie is ingericht heeft gewel dig të lijden gehad.. Het Vicariaat telt 23 -prefecturen en van die 23 zijn er 19 door de waterramp geteisterd: Van de 9 millioen bewoners, werden er zeven millioen getroffen. Het bilan dezer ramp luidt eenvoudig, doch verschrikkelijk is zijn beteekenis: heele dorpen weggespoeld: tien duizen den huizen vernield; duizenden men- sclien verdronken en een veel belovende oogst, totaal vernield. De missionarissen hebben alles in het werk gesteld, om zooveel mogelijk menschenlcvens' te red_ den. En thans staat er zwarte ellende de overlevenden en millioenen dakloozen te wachten. De liefdadige zielen alleen kunnen in deze nood leniging brengen en beletten dat de hongersnood en de hongerdood nog meer slachtoffers maken zal. De moedige Paters vragen geen geld voor zichzelf: zij vragen enkel zich voor an deren te offeren doch alleen staan' zij machteloos tegenover deze reusachtige ramp. Wie helpt de Paters Minderbroeders millioenen menschen te redden van den hongernood en v.an ziekte en ondergang? Voor alle inlichtingen en hulp, wende men zich tol: Pater Marcianus Procu rator, Oude Violettenleij Gent, De tanks van het Italiaansche leger zijn van groot nut. Zij worden aangewend om den weg te banen voor de i.nfanterretroepen. ALLE LEENINGEN, KREDIETEN OF VOORSCHOTTEN VERBODEN Genève, 14 Okt. Die financieele maatregelen ten opzichte van Italië, die door de sanktie-kommissie zijn goedgekeurd luiden als volgt De regeeringen die lid zijn van den Volkenhond, zullen onmiddellijk alle maatregelen nemen om de volgende ver richtingen te beletten i 1. Alle leeningen, rechtstreeks o? on rechtstreeks aan de Italiaansche regee-' ring en alle. inschrijvingen op leenin- .ge-n uitgegeven in Italië of elders, rechtstreeks' of onrechtstreeks door de Italiaansche regeering. 2. Alle bankkredieten, voorschotten of leeningen, rechtstreeks of onrecht streeks bestemd voor de Italiaansche regeering. 3. Alle leeningen, rechtstreeks of on rechtstreeks bestemd voor openbare of private lichamen gevestigd op Ita- liaansch grondgebied of elke inschrij ving op dergelijke leeningen, uitgege ven in Italië of elders. '4. Alle bankkredieten, voorschotten of leeningen, rechtstreeks of onrecht streeks' bestemd voor openbare of priva. te lichamen, gevestigd in Italië. 5. Alle uitgiften van aandeden of andere oproepen tot het plaatsen van kapitalen ten bate van openbare of pri vate lichamen, gevestigd in Italië. Elke regeering zal zoo spoedig moge lijk aan den algemeenen sekretarïs van den- Volkenbond moeten mededeelen welke maatregelen zijn genomen, in uitvoering van bovenstaande besluiten. Deze besluiten zijn na goedgekeurd te zijn door de sanktie-commissie,even eens goedgekeurd door de konferentie van de leden-sta ten van den Volken, bond. DE EKONOMISCHE SANKTIES Twee onder kommissies met de bestudeering van de maatregelen gelast Genève, 14 Oktober. Op voorstel van de Franscho afgevaardiging heeft de sanktlekommissie het volgende be sluit goedgekeurd jï 1. De kommissie van achttien heeft besloten onmiddellijk de toepassing te bestudeeren van de maatregelen met be trekking tot het uitvoerverbod van grondstoffen en produkten, die Italië' voor het voortzetten van de vijandelijk-i heden noodig heeft, evenals het stop zetten van den uitvoer van Italië naaf de leden van den Volkenbond. 2. De kommissie van achttien besluit terzelfdertijd te bestudeeren onder wel ke voorwaarden het beginsel van weder- zijdsclie hulp, genoemd in alinea 3 van artikel 16, op ekonomisch gebied toege past kan worden. Ook met dit doel is een onderkommissie genoemd. De beide onder-kommissies worden -ultgenoodigd hun werkzaamheden zoo snel mogelijk te doen verloopen en er de kommissie van Achttien van öp de hoogte te houden. WAT ADOEA IS Londen, 14 Okt. (per telefoon.)'. Een bijzondere korrespondent te Asma ra meldt, dat de bevolking uit den om trek van Adoea deze plaats reeds be zoekt, alsof ér niets gebeurd was. De berichtgever, die in gezelschap van ge neraal de Bono Adoea heeft bezocht verklaarde dat deze plaats niet veel meer is dan een verzameling van lee- men hutten en dat de straten zoo nauw zijn, dat twee ruiters ec elkaar niet voorbij kunnen gaah. Het paleis van den Abessynischen goeverneur is een slordige opeenEëopin^ van witgekalkte muren en daken,staan- de te midden van een hof. Een koptische kerk en het Italiaan sche konsulaat zïjh eri de eenige Euro- peesche gebouwen. De Italiaansche wegenbouwers hebben van den nauwen bergpas, welke naar Adoea leidde, binnen tien dagen een goeden weg gemaakt en auto's kunnen thans tot 10 mijl van Adoea naderen. DE STEDEN HAUZIEN EN SOKOTA DOOR DE ITALIANEN BEZET De stad Makalle zou geïsoleerd zijn. Alle verbindingen met de Hoofdstad Ad- dis Abeba zijn verbroken. •Die steden Hauzien en Sokoia zouden door de Italianen bezet zijn. J>e regeering van Addis Abeba logen straft noch. bevestigt dit bericht. (De stad Sokota ligt ten zuiden van Makal le. Doch de inneming van Makalle werd zelf niet gemeld.)' SLACHTOFFERS DOOR GASBOMMEN Dje opmarsch der Italianen werd voorafgegaan door de 'aanvallen van twintig vliegtuigen die krachtig bom bardeerden en giftgassen gebruikten. Deze aanvallen hebben het gebied,dat de Italianen bezetten-, geheel ontruimd van de burgerlijke bevolking en de kud den schapen. Men beweert dat de Italianen meer dan 350 bommen hebben geworpen. Se dert den opmarsch is de Stad Dammot met haar zeven moskeeën geheel ver nield. De verliezen van de Abessynisehe troepen en niet strijdenden worden ge schat op 10.000. Velen zijn gestorven onder den in vloed van gifgas, dat, naar men- zegt chlorine bevat en dak,de longen aantast en verstikking veroorzaakt. 617 ITALIAANSCHE GEKWETSTEN Port Said, 14 Oct. Men heeftv de jongste dagen eenige aanduiding van het aantal gekwetste en zieke Italiaan sche soldaten vernomen door het feif dat Vrijdag en Zaterdag langs het Suez kanaal 617 Italiaansche soldaten naar hun vaderland werden overgebracht. Nabil Ismail Daoud die zich met ge neeskundige voorraad uit Cairo naar Djiboeti begeeft is per trein te Port- Said aangekomen. Hij trekt met medi- cale hulp naar het Abessynisehe front, èn werd bij zijn aankomst in de stad vergezeld van den Abessynischen consul geestdriftig toegejuicht. DE ABESSINIERS DREIGEN MET EEN FLANKAANVAL Addis Abeba, 14 Okt. Generaal Graziani's leger in Ogaden rukt op langs de grenzen van Britseh Somali- land naar Haraf. Hij wordt bedreigd door Abessynisehe strijdmachten,naar schatting 160.000 man. Bericht wordt, dat zij optrekken uit het zuid westen om de Italianen in de linkerflank aan te vallen. Nieuws uit betrouwbare bron, dat mij vandaag bereikt, bevestigt, dat het mili taire plan van de Abessiniers is een in val uit het Zuiden tegen te houden. Hel leger van Ras Desta, bestaande uit 100.000 man infanterie en kavaTcrie, heeft de lage gebieden verlalen in d<- richting van de Shéball-riyier., w.aax het sinds het midden van September samen getrokken is geweest. Het zal zich aaneensluiten met- 60.000 man andere troepen in den omtrek van Gerlogoebi en zal dan beproeven de flank van de Italianen in de woestijn terug te dringen. STEEDS ITALIAANSCHE SOLDATEN NAAR OOST-AFRIKA Port Said, 14 Oct. In grooten getaje; worden de Italiaansche troepen nog steeds door het Suezkanaal naar Oost- Afrika overgebracht. Meer dan 6.500 soldaten kwamen hier voorbij op Vrij dag, Zaterdag en Zondag. Gedurende drie dagen werd volgende vooraad doorgevoerd: 8,658 ton benzien; 1571 ton olie; 2,300 ton graan en 42$. muilezels. DE ENGELSCKEN MOETEN ADDIS ABEBA VERLATEN Londen, 14 Okt. Het gezantschap; te Addis Abeba heeft o%pnieu\v alle En-, gelschen die zonder bepaalde bezighe- den in dé 'Abessinische hoofdstad ver blijven aangeraden deze zoo spoedig mogelijk te verlaten. DE INHULDIGING VAN HET HERDEN- KINGSTEEKEN TE ADOEA. Zaterdag was generaal de Bono, ge lijk we gister reeds hébben gemeld, uit Asmara, het Italiaansch hoofdkwartier, naar het front van Adoea vertrokken. Hij bracht den nacht Zaterdag op Zondag te Adi Agri door, een stad van 500 inwoners en belangrijk handelscen trum. In den morgen van Zondag bezoch hij, Addi Quala. Langs gansch den doortocht van 160 kilometer langen weg, stonden de in boorlingen opgesteld. Te Adoeia, was liet kasteel van keizer Theodorus met de Italiaansche kleuren bevlagd. Op hét terras stonden machiengeweren opge steld. Kanonschoten begroetten de komst van generaal de Bono. De muziek speelt «Giovinezza» en de Koninklijke* Marsch. Generaal Maravigna, waarvan dé troepen Adoea hebben ingenomerf 'ont vangt generaal de Bono. Talriljke notabelen der stad staan op" de markt geschaard. Onder hen bevinden zich de Kasci (burgemees-ter) der stad en de geestelijkheid. De klaroenen weer klinken als generaal de Bono uit zijn auto stapt. Hij begeeft zich naar 't con-i sulaat, waar de diensten van zijn staf zijn ondergebracht. Enkele oogenlblikken later yers-chijnt hij weer, stijgt te paard en van zijn staf gevolgd, schouwt hij' de troepen. ■D|e regimenten staan in 't gelid, bajo_ net op 't geweer. De fascistische militia- nen steken hun dolken omhoog. Géneraal de Bono beveelt T Eere aan den Ko ning! Eere aan den Duce! D!é soldaten, antwoorden: 'Aan ons I Na een korte toespraak, defileeren de" troepen. Na het défilé 'heeft de inhul diging plaats van het monument ter? eere van de gesneuvelden van Adoea, dat onmiddellijk na dé aankomst der tröé- pen was opgericht. Gent^ 15 October. Talrijke pefsö. naliteiten hebben vandaag aan het stof felijk overschot van den h. Weyler in het gouvernementsgebouw een af scheidsgroet gebracht. De leden der Bestendige Deputatie den provincie kwamen dezen voormiddag bijeen om de noodigo maatregelen vooq de begrafenis te treffen. Ook de provinciale raad vergaderdë in Hen namiddag. Door den voorzitter, van den raad werd een rouwhulde ge bracht aan de nagedachtenis van den overledene. D»o begrafenisplechtigheden zuTleri Donderdag a.s. 17 October, plaat3 heb ben in den voormiddag, te 10 u, 15. Aan het provinciaalgebouw zal 'eéff stoet gevormd worden die zich naar, dé Anlwerpenplaats zal richten. Dtaar zat hij uiteengaan en het liijk zal naaf Ant werpen gevoerd worden. De regeering zal vertegenwoordigd zijn door Z. Exc. Min. du Bus de War- naffo die evenals de voorzitter van den provincialen raad, ee.n lijkrede zal uit spreken.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1