BOUILLON BLOKJ Rijkdom en Armoede Een legaat voor de stad Lier EEN MINUUT KABINETSRAAD Daar de machine versleten was, was er niets meer aan te doen Binnenlandsche Premie* leening 4 t. h. 1933 Provincieraad van Oost-Vlaanderen De politieke Onrust in Oostenrijk 20 Oktcbe". H. Paula. Onder de leiding- van den H. Hieronimus deed Paula groote vorderingen in dc deugd en de kennis van de H. Sehiiftuur. Men moest haar voorschrijven de gestreng-, heden die zij beoefende te verzachten. In -404 gaf zij den geest. Ton Palelze. De Kening heeft Vrij dag den h. Van Zeeland, eerste minis ter, alsook den h. du Bus de Warnaffe minister van Binnenlandsche Zaken,tén Paleize ontvangen. Het Gouverneurschap van Oost Vlaa-n- deren. Bevestigd wordt dat de lieer Ingenbleeck, liberaal senator, tot gou verneur van de provincie"Oost Vlaande ren zal worden benoemd. De uitvoer van Belgische zi-nk raar Duitschland zou worden stopgezet. Uit Berlijn wordt vernomen dat de Duitschers een nieuwe zinkfabriek zul len opbouwen die toelaten moet 40.000 ton zink per jaar voort, te brengen. Heti. gevolg ervan zou zijn dat iDiu'itschland in zijn eigen behoeften zou kunnen .voorzien. Verleden jaar heeft Duitschland 23.000 ton zink uit Belgie ingevoerd voor een waarde van 500.000 mark. De telefonische tijdsdienst. Wij hebben gisteren medegedeeld dat eer lang een telefonische tijdsdienst zal in gericht worden, waardoor de telefoon- abonnenten het juiste uur kunnen ver nemen op nummer 12.88.00, in onze taal, op 11,90.70 in het Fransch. Sommige bladen melden dat de dienst zal werken van 28 Oktober af. Officieel is er echter nog geen dag vastgesteld. Het publiek zal tijdig gewaarschuwd worden. VOOR DEN ONDERHOUD VAN BALATUM gebruik PRA-TIC-POLISH. Aan de Belgische Kunstenaars. F,c minister van Openbare! Werken en Werkloosheidbest rijd ing beeft beslo ten onder de Belgische kunstenaars een prijsvraag uit te schrijven voor de versiering van twee paneelen in de twee trappenhuizen van de lokalen der Kon. Musea voor Kunst en Geschiede nis. Jubelpalefs te Brussel. Het eene paneel zal worden voorzien van een decoratief schilderwerk, het an dere van een in marmer gehouwen bas- relief. De gegadigden kunnen een exemplaar bekomen van het programma en van het pian der werken op het kantoor van. den heer Poetman, hoofdingenieur-be stuurder van den Bijzonderen Dienst der Gebouwen, de Berlaimontstraat 16, te Brussel. De Pr'ijs Albert I. Op Dinsdag 22 dezer komt te Parijs de Jury bijeen,gé- last met de toekenning van den Albert I-prijs, eener waarde van 10.000 frank aan een Belgischen schrijver. Bij het Fransch komileit zijn, voor deze twee prijsuitreikingen. Vijf Belgische schrij vers toegevoegd, namelijk M.M. Mau rice Maeterlinck, Maurice Wilmotte, Louis Bumont-Wilden, Frans Hellens cn Pierre Day. Onderscheiding. Aan oud-minister Verschuur, Nederlandsch regerings commissaris bij de wereldtentoonstel ling van Brussel, is het grootkruis der Koninklijke Orde van de Leeuw, toege kend. Het toekennen van hot grootkruis in de orde van den Leeuw zal wel verband houden niet het feit, dal M. Verschuur vroeger reeds het Grootkruis in de Bel gische Kroonorde verwierf, en dat het grootkruis in de Leopoldsorde slechts zeer zelden aan vreemdelingen wordt itoegekend. De Belgische Ford-Fabriek. Tij dens September 1935. overtrof de ver koop van V-8 wagens die van Septem ber 1934 met 317 Na afloop van den Kabinetsraad, die Vrijdagnamiddag onder voorzitterschap van eerste minister Van Zeeland te Brussel werd gehouden, werd geen offi- cieele mededeeling verstrekt. Officieus» wordt evenwel bevestigd dat de toepassing van de kontingentee- ringsmaatregelen op de builenland'sche arbeidskrachten in Frankrijk wat Belgie betreft verdaagd is tot 1 November. De onderhandelingen zijn reeds, aan gebeden met de Fransche regeering, ten einde' ondertusschen de gewen sell te overeenkomst te bereiken. De vergadering werd grootelijks in beslag genomen door een bespreking over den internationalen toestand, dit aan de hand van eeii uiteenzetting ge geven door den eei ste-minister, dis te vens weés; op den huidigen toestand van de onderhandelingen betreffende de vraagstukken te berde gebracht üöor het Italiaansch-Abesssiniscli geschil. De houding, door Belgie van meet af aangenomen, werd nader omschreven. Ons: land heeft niet tusschéri ie ko men en komt ook niet tusschenin het Italiaansch-Abessiniscib geschil als dusdanig. Maar het heeft rèchtstreek- sclie verbintenissen aangegaan krach tens het Volkenbondspakt. Het is in uitvoering van die bepaalde, uitdrukke lijke, onbetwistbare en onbetwiste ver bintenissen dat Belgie op dit oogenblik handelt, in overleg mei Engeland,Frank rijk, Nederland, de Skandinavisc.be lan den en nagenoeg alle» leden van den Volkenbond. Van hoofdbelang zijn voor Belgie de handhaving en de doelma tigheid van het stelsel van kollektieve veiligheid, dat in den geest van de re geering het beslissende element uit maakt, bij de bijzondere besluiten, waar toe zij over te gaan heeft. Die vastberaden en tevens gematigde houding heeft de instemming bekomen van alle leden van de regeering. Voegen wij hier aan toe dat de eer biediging van de aangegane verbinte nissen naar een minister vcrzekerde.de aanvaarding insluit van de ekonomische cn financieele sankties, waartoe Genève zo.u besluiten en dat de regeering van oordeel is, dat zij op grond van de bij zondere machtigingen waarover zij be schikt, desgevallend een vrij groot aan tal maatregelen zou kunnen nemen lot uitvoering van bepaalde sankties. Men weet dat de socialisten in een motie hadden aangedrongen bij de re geering opdat zij liet parlement in een buitengewonen zittingstijd zou bijeen, roepen indien wetgevende maatregelen vereischt zouden zijn met het oog op de toepassing van sommige s-anklies. Van een. dergejijkenbiutcngewQneii par lementairen zittingstijd blijkt er tot dusver geen spraak te zijn. De Kabinetsraad heeft den tekst goed gekeurd van een ontwerp van vol- machtsbesluit tot, aanvulling van de wet van 23 Juni 1894 op de mutuali- teitsvereenigingen. Dit ontwerp laat de vereenigingen van onderlingen bijstand toe een gelde lijke hulp toe te kchnen aan hun leden bij hun huwelijk, of in geval van over lijden van een van de twee echlgenoo- ten en de plaatsmgsvoorwaarden voor hun reserves te wijzigen. D e kwestie der grensarbeiders in Frankrij k De Continge-nteering uitgesteld tot begin November. M. Van Zeeland, eerste minister,werd verwittigd dat de toepassjng der con- j tingenteeringen betreffende de builen- jlafidsche werkkrachten in de fabrieken 'van Noord Frankrijk zal uitgesteld jworden tot op i November. P,eze maatregel werd getroffen ten einde liet hernemen der onderhandelin gen mogelijk te maken met tiet oog op het treffen eener Fransch-Belgische schikking in deze kwestie. 77ste Vervolg. Ik had hem nog niet. .opgewonden "gezien. Ziijne oogen schitterden en zijne ^vangen gloeiden. Ik volgde hem naar "dc plaats waar de arbeiders de gevon den voorwerpen uitspoelden. De bundel was met dit touw bij eengebonden, zeide Willington. terwijl «leze steenen er als ballast tusschen za ten. Uit alles blijkt, dat de dader mei veel overleg te werk is gegaan. Nadat de kleeren afgespoeld en uit gewrongen waren, werden zij op Wil- linglon's bevel in een ledige provisie, mand gelegd. Hij gaf aan ieder van de .werklieden twee gulden boven tiet ver diende daggeld, en daarop namen wij 'gezamenflijk den terugtocht aan. Onze weg liep langs de hoofdkerk. Het was donker, omdat een nevel de maan belette dooi- Ie komen. Hoewel ik weinig kon onderscheiden van hetgeen mij omringde, zag ik in het voorbijgaan Snaar de hoofddeur der kerk, waariuj ik mij. telkens wanneer ik in de laatste maagden aan dit gebouw gedacht, liiul, den ouden koster had voorgesteld, die jnisstrhien een geheel anderen loop aan Toch heeft Herbesan mijn hardnekkige verstopping genezen, niettegenstaande mijn 84 jaren. Indien gij twijfelt, lees dan dit ge tuigschrift, dat ons Mr Armaud Brus- lier, handelsvertegenwoordiger, te Mirepoix, zendt Sedert vele jaren, leed ik aan een zware verstopping. Ik had verschei dene geneesmiddelen beproefd, zonder het minste blijvend resultaat te beko men. Ik begon te geloven dat, gezien mijn 84 jarigen onderdom, er niets meer aan te doen was, daar de machi ne versleten was. Gelukkig was het anders... Op zekeren dag viel uw reklaam van Herbesan me onder de hand. Alhoewel zonder véél vertrou wen deed ik toch een proef. Daar ik nu aan mijn derde pak ben, meen ik het mijn plicht u te laten- weten dat Herbesan wonderen verricht heeft en dat ik het voornemen genomen het, hem tot mijn laatste levensdagen te gebruiken.» De/.e genezing is niets verwonder lijks. De natuur heeft, ouder vorm van aangepaste planten, liet geneesmiddel voor al onze ziekten te onzer beschik king gesteld. Het komt er maar op aan ze goed te kennen en ze in gepaste dosissen te gebruiken, Herbesan is een goed gedoseerde mengeling van veertien uitgezochte planten, geoogst op het gunstigste oogenblik en de beste plaatsen. Herbesan is niet enkel afdoende tegen de verstopping, hij is ook afdoende tegen de aandoeningen van den lever en de maag, bloedkwa- len, kritieken leeftijd, pijnlijke maand stonden, enz. Gij zult Herbesan in alle apotheken vinden aan de prijzen van Fr. 7.50, 15.— en 25.r- het pak. B. 147 Anc. Maison Louis Sanders, S. A., Brussel 25e Trekking. Vrijdag had te Brussel de 25e trek king plaats van de Belgische Premie- leening 4 t.h. 1933. R. 187.753 wint eón- Tnillioen frank. Zijn betaalbaar met 25.000 fr. elk reeksen 31V- 100170 101609 1126Ü3 T12812 116Ï52 127224 130362 131573 131840 137265 140294 144795*145326 149005 152109 155019 155281 159186 169215 172008 176421 181283 186029 188484 196117 T96749 202056 211562 226169 233653 240608 242345 2477 C 6 2 64122 265780 270844 275387 230644 282312*283765 290399 305487 3092£0 309402 310625 311322 315807 324545 32,6392 332044 334495 337187 341,105.347647 348378 353808 357-886.369076, 370989 373065 37313.9 373842 375121 377687 380086 380167 382197 383873 392543 396312 De verschillende nummers» van de uitgetrokken reeksen- hebben recht elk op een vijfde van de onderscheidenlijk tc winnen premien. Ophefmakends zaak in het Provinciebestuur te Luik 220.000 frank opgegeven als ver- plaatsingsonkoste.n 46 beambten, het gedrang De provincieraad van Luik is overge gaan tot liet. onderzoek in zake de mis bruiken gepleegd door de agenten van den technischen dienst der provincie voor wat betreft de. vergoedingen toe gekend bij noodige verplaatsing. Het onderzoek heeft uitgewezen dat men hier staat voor een bedrag van 220.000 fr. 4G agenten zouden er bij betrokken zijn. Het spreekt van zelf dat dergelijke onthulling in den raad heel wat beroe ring teweeg bracht. Alhoewel door verschillende sprekers onmiddellijk sancties- werden gevergd werd de bespreking dezer kwestie ver daagd tot Maandag a.s. Zitting van Vrijdagnamiddag Onder voorzitterschap van den heer Tbuysbaert werd de openbare zitting te 2 uur geopend. Eerst werd lezing gegeven van. het. verslag, der vorige zitting, waarna men dadelijk tot de eerste lezing van de ar tikelen der begrooting overging. Verschillende dezer artikelen worden voor verdere bespreking voorbehouden. «Daarop wordt lezing gegeven van de verslagen der kommissie. Aan de pro-j v-inciale Landbouwkamer en Werk van den Akker worden wederkeerig hulp-1 gelden verleend van 25.000 fr. Op ver-' zoek van den h. Ronse worden 350.000 fr. ingeschreven voor de hoogere tech nische vakschool van Aalst voor de be- rooting der lokalen. De hh. Vergeylen en Van Impe. vonden dit'echter overbo- dig.- j .1 V 7- 7- -• j De bespreking over. liet toekennen van een toelaag aan hbt Moederhuis van Gent wordt verdaagd en de aanvraag der Vereeniging van Wetenschap voor een subsidie wordt eveneens van de hand gewezen. Evenmin kan een toela ge voor het Schoolmuseum van Gent. in aanmerking genomen worden. Toelagen voor gezondheidswerken, nachtverblijf folklore, Vlaamscbe Schouwburg, Vlaamsch tooneel monument Peter Be- noit en andere worden geweigerd. Men zal Dinsdag aanst. om 2 u. ver gaderen, met algemeene bespreking der begrooting en men hoopt zulks binnen de acht dagen klaar te krijgen. De nalatenschap v,an wijlen Barcin Caroly Na de uitvaart in St Augustinuskerk te Antwerpen, die gisteren Vrijdag te 11 uur plaats had, onder grooten toeloop van vrienden en kennissen, werd een familieraad gehouden. Het nieuws dat de stad Lier bevoor recht wordt isi thans officieel. Baron Caroly vermaakt aan de stad Lier de vier salons van zijne woning,die zijne kunstverzameling uitmaakten,met al de schilderijen, kunstvoorwerpen,het ameublement, kortom alles wat zij be vatten, een ware schat. Deze vier salons wórden als «Verza meling Caroly gevoegd aan het Mu seum Wuyts-Van Campcn, die een oom zijner moeder'.'was, en die heel zijne kunstgalerij aan zijne geboortestad na liet, met werken van Rubbens, Van Djyck, Teniers, Frans Floris, Ruysdae), baron Leys en andere meesters. Verrijkt met de verzameling Caroly* krijgt de stad Lier het bezit van een Museum, dat waardig zal zijn van eene groote stad. Bond der Katholieke Dagblad' 1 schrijvers van België Ter gelegenheid van zijn algemeen^ statutaire vergadering, gehouden ondeij voorzitterschap van den heer Augustj Thomas, heeft de Bond der Katholieke? Dagbladschrijvers van België aan Z. Koning Leopold III de verzekering her, nieuwd van zijn eerbiedige verkleefd heid en daarbij alle de leden van, de Ko ninklijke Familie, in de uitdrukking zij-« ner wcnsclicn betrokken. Heer Thomas ontving vanwege den! Staatssecretaris van het huis des Ko* nings volgend telegram Zeer getroffen door uw vaderland lievende boodschap, gelast de Koning» mij u, evenals aan alle anderen, wieij tolk giy zijt, zijn innigslen dank te be., tuigen. Geen incidenten. Weencn. 18 October. Geen men denten hebben zich naar aanleiding der kabinelshervorming voorgedaan. Dó politiemacht werd uitgebreid in do buurt der officieele gebouwen. We'enen, 18 October. Talrijke sec ties Heimwchren van Beneden Oositen-. rijk en het Burgenland zijn le Weenerf aangekomen. Zij werden gedeeltelijk! aangewend om de rust te verzekeren. Betooging voor het nieuwe Kabinet Weenen, 18 October. De groote1 betooging van de HeimatSiC.hutz van Be neden Oostenrijk ten voordeele van liet nieuwe kabinet Schuschnigg-Starhem- berg ving aan. Zij wordt geëindigd door een fakkeltocht. 10.000 man defileeren. in uniform cn begeven zich langs de Ringlaan naar de Heldenplaats, voor de. federale kanselarij. Het verkeer in de groote lanen is on derbroken. De ibetooging ving met een cedafleg-. ging van getrouv/heid aan de nieuwe» regeering door kolonel Adam aan. Vreeselijlt Auto- ongeluk to Gent .Vrijdagavond is een auto op derf Brusselschen steenweg, komend uit Gent, op de grens van Genlbrugge en. Melle tegen een trampaal gebolsf. In den wagen bevonden zich zeven stu denten. De botsing was zoo geweldig, dat een van de inzittenden, Die Pussenier uit Geeraardsbergen op slag werd gedood. Een ander student Julien- Poppe, ook uit Geeraardsbergen, liep zulke zware verwondingen op, dat- ziljn leven in ge vaar' is. De autobestuurders Van der Kelen, De Cooman, uit. Moerbeke, en Valerius GoosSiens uit Op-Hasselt, werden even eens zwaar gewond. Een onderzoek is ingesteld. hot rechtsgeding had kunnen geven, als hij Henry Waller slechts opmerkzaam had gadegeslagen en zekerder was ge weest ten aanzien van den tijd. Ook nu zoèlü. mijn oog den grijsaard" werktui- gelijk bij dien ingang; maar in plaats j daarvan meende ik op liet voetsfuk van leen zijner hcoge en zware.stijlen eene vrouwelijke gestalte met eon donkeren 'sluier voor 't gelaat te zien zitten, die 'mij onwillekeurig de ontmoeting van den vorigen avond weder voor den gecsl bracht. Niettegenstaande de toen onder bonden teleurstelling nog le verscli was om mij aan eene nieuwe begoocheling over Ie.geven, kon ik toch, na eenige 's.chreden te zijn voortgegaan, niet ha- laten. het, hoofd om le keer en; en nu zag ik de vrouw opstaan om iet.3 aan den knaap te vragen, die de previsie naar bet bosebje gebracht had, en met ons naar de stad was teruggegaan. Ware ik alteen geweest, zónder twijfel zou ik dan zijn teruggekeerd, maar de tegenwoor digheid van Willington en den konsta bel weerhield mij; en toen ik later den jongen wilde ondervragen, was deze niet meer te vinden. Toen wij de woning van den rech ter naderden, zeide Willington tot den konstabel j, -ik voel mij-fervor moe id om de gevonden kleederen mi nog bij mijnheer dc rechter te gaan onderzoeken, en' zal 'dit liever straks op niijn gemak in mijn logement doen. Wees zoo goed hem te zeggen, dat, ik heni de opgevisclue voorwerpen beden avond zal zenden. Ik weel niet, antwoordde de kon stabel, of de rechter daarmede wel ge noegen zal nemen. Willington scheep le begrijpen dat I de rechter hier sleebis voor de, leus op (den voorgrond werd geplaatst en dat de konstabel gaarne bij het onderzoek der kleederen legenwoordjg wenschte te zijn 't zij uit nieuwsgierigheid, of wel om met gevolgtrekkingen die er uit afgeleid konden worden zijn voordeel te doen. Hoe zoudt gij er dan over denken, hernam Willington, om mij naar het lo gement le vergezellen 'en daar de klee- deren met mij na te zien Hier had de konstabel niets tegen. Het was nagenoeg acht ure, toen wij in het hotel aankwamen. De tafel stond •gedekt., maar Willington zeide tot den' bediende dat, hij wel zou schellen als er' opgediend kon wordeij. Zoodra de knecht de kamer verlaten had. haalde hij de handdoeken uit onze slaapvertrekken en spreidde die over. volstaat om door middel van de LIEBIG BOUILLON BLOKJES met Liebig Vleeschextract bereid een liter uitstekende bouillon te beko men. leder blokje bevat 2 tabletten, elk berekend voor 1/2 liter bouillon. Het pakje van 5 blokjes bevat een Liebig Chromo's-bon eene tafel uit, waarop hilj vervolgens de natie kleederen legde die zich in de mand bevonden. Hij hanteerde deze voorwerpen, met eene kamte en zorgvuldigheid, alsof ze zooëven eerst nieuw uit den winkel ge komen waren. i Zij bestonden uil: een volledig stel boven, en onderkleederen, waaraan al leen hoed, handschoenen, das» en laarzen ontbraken. De meeste stukken waren ;grootendeels vergaan of door de water ratten afgeknaagd. tv Willington beschouwde ieder stuk met aandacht en wierp het daarna met schijnbare teleurstelling in de mand. Nadat zijn onderzoek afgeloopen was zeide hij op verdrietigen toon tol den konstabel Ik geloof, dat wij ons te vergeefs afgesloofd hebben; maar de beste kan zich vergissen: dwalen is menschelijk. 2, ik heb u wel voorspeld, mijnheer, dat gij geen eer bij deze zaak zoudb in leggen. vD,e lijkschouwer en mijnheer de rechter gaan altijd met zeer veel overleg te werk. 't Is jammer dat wij onzen dag zoo vermorst hebben Het do-et mij leed, mijn vriend, dat het. zoo bitter tegenvalt maar ik ben ji toch dankbaar your uwen bijstand, en hoop dat gij hiermede uw moeite eënï- germate beloond zult achten. Houdt u thans om miljnentwil niet langer op. Ik zal het pak wel bij den rechter laten bezorgen. De konstabel nam het goudstukje dat Willington hem aanbood, grinnik- kend aan en kon slechts met moeite de vreugde verbergen, die hij over de te leurstelling van den Londensche poli— cie-beambte gevoelde. Dus zijn wij geen schrede verder gekomen dan gister avond! riep ik zuch tend uit, nadat de konstabel de deur achter zich dichtgetrokken had, en ter wijl Willington de kleedingstukken op nieuw uit de mand te voorschijn haalde. Een reuzenschrede, mijnheer antwoordde hij, met een gezicht dat van geluk tintelde. Ziet gij mij dan voor zoo onnoozel aan, dat ik mij over mijne ont dekking zou uitlaten in het bij zijn van den man, die ons zooëven verliet, en die het niet beneden zich zou achten om met de overwinning van zijn Londep- schen co'llega le pronken Wij zijn met slechts een reuzenschrede gevorderd, maar ons doel is volkomen bereikt. De sluier isgeheel weggerukt, waarvan de 'i y$rvojgt%

De Volksstem | 1935 | | pagina 2