De H. Conrad van Parzham LucMvaartpropaganda De Verzameling Caroly DE OORLOG IN ABESSINIË De opklaring van den Internationalen Toestand Een Nieuwe Glorie voor de Capucijnerorde Valsche bankbriefjes van 100 fr. in omloop VOLKSSTEM 2CXXXI® JAARGANG; JJUMMJ5H 242 Kerkstraat, 9 en Si Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST} j Agentschap HAVAS, Adoil Mazlaan .13, te Br.uss.eJ e— Hue de .Richeleu, Parjis. Bank Buiding-Kings/way, 20 Londres W, C. 2. Maandag 21 October H. Ursula Zon op 6,20Zonatl6,S0 Dinsdag 22 Oclober 1935 H, Cordula Zon op6,22 Zon af 16,4 N. M. 27 E. K. 8 In den loop van dit jaar, werd in al de 'kloosters der Gapucijnen een openlijke on plechtige hulde gebracht aan den eenvoudigen en den wereld onbekenden le-ekebroeder, Conrad van Parzam. Ver leden jaar immers op' 20 Mei, zijnde den hoogdag van Pinksteren, werd hij door Paus Pius XI plechtig 'heilig verklaard en genoot de kleine broeder van weleer de hoogverheven eer onzer autaren. De bloeiende orde der Gapucijnen mocht wel jubelen, want het gold hier een nieuwe glorie voor haar, vermits plechtigheden van zulk een aard als een heiligverklaring, het bewijs daarstellen dat ze nog altijd vol levenskracht steekt. Ook nu nog bezit deze beroemde orde in ruime mate, alle middelen om haar zo nen naar de hoogtepunten van een vol maakt leven te voeren. He Gapucijnen begroeten Gonrads' canonisatie als een uitzonderlijke open baring van Gods' goedheid ten over staan van een vervallen wereld. Te mid_ den van het materialisme, de verstoffe lijking die in onzen 'tiljd hoogtij viert,... steil ze voor onze blikken voorbeelden van edeler geestesleven,... reuzen van deugdbeoefening. Het is een echt vader lijke uitnoodiging ons gestuurd, opdat wij ook begeesterend zouden streven naar hooger leven en heiligheid. Doch allen dienen dit op het oo'g te hebben, bij de spontane hulde welke door tienduizenden gelo-ovfgen den Beierschen heiligen Gapucijn werd ge bracht: dat we hem nl. van dichter bij dienen te beschouwen en te bestudecren, om zijn verheven lessen van de uitmun. tcndste der wetenschappen, de heilig heid. diep in. onzen geest te prenten en trouw in practijk te stellen. Of zouden we misschien denken, dat 'God alléén maar de heiligen verwekt om een wijle onze bewondering gaande te maken of enkel om een stonde als •ineen soort van natuurlijke extase, voor de heldhaftige levenswijze van die uit- verkoornen stom te staan kijken...; om dan voor hun beeld neer te knielen en bloemen en licht te offeren om hun voor spraak af te smeeken In de bedoeling van den goeden God zijn de heiligen vooral onze zedepredi- kors Te herinneren ons aan de groote icpdracht welke ons aller bestaan be- heerschen moet: volmaakt te leven. Hier ligt een ernstige levensplicht voor ieder mensch. St. Petrus schreef het reeds tot de eerste geloovigen «Weest heilig in gansch uw levenswandel» (Ia 1-15). Ook SLPaulus «het is Gods wil dat ge ijveret voor uw heiligmaking» (Ia ad Thess. '4-3) De Heiland hield hetzelfde voor wanneer Hij de menigte onderwees »\Ycest volmaakt zooals mijn hetnelsche Vader volmaakt is. (Math 5-48) en God zelf sprak geen ander taal. toen Hij den 'Aartsvader Abraham de belangrijke taak oplegde «wandel in mijn tegenwoordig heid en wees volmaakt. (Gen. 17-1) Hel, is derhalve de uitdrukkelijke wil van den goeden God dal, de Christene mensch naar volmaaktheid slreve Die levensplicht wil Iliij telkens den mensch in tiet gemoed prenten, wanneer Hij een moor in hel oog springend heiligenleven verwekt. Want yoor allen heeft de Vader van hierboven voldoende genade wegge legd om er te geraken, en zooveel heili gen, welke God elk jaar aan het firma ment van de eenige ware kerk doet schit teren als fonkelende sterren... leveren ons het bewijs dat ook wij kunnen en moéten volmaakt leven net als dezen die •ons zijn voorgegaan. Wat heeft de mensch te doen om heel zijn streven naar Gods welbehagen te richten... om de groote verplichting der volmaaktheid te behartigen Het essentieele daarin, is të zorgen dat we steeds den kostbaren schat van Gods liefde en vriendschap bewaren, nl. het bezit der heiligmakende genade. Vervolgens moeten we ons ook opwer ken tot het verkrijgen van een sterken wil. In zekeren zin worden we zoo vol maakt als we het zelf willen. De zuster van St. Thomas van Acqui- no vroeg eens aan den weraldberoemden godgeleerde wat ze doen moest om hei lig te worden. Het antwoord klonk' kort ■en beslist: «veile» het willen en als ik liet wil ging ze voort de heilige ant woordde «adhuc veile et semper veile» dan nvoét ge het nogmaals willen en hel altijd willen 1 Franciscus van Sales was eens toe-] vallig op de plechtige canonisatie vaD den H. Franciscus Xaverius 'te Rome. Toen zegde de latere bisschop van Ge- 'nève deze is de derde Franciscus die heilig verklaard wordt, ik wil de vierde zijn Hij hield woord en werd de vierde die onder den naam van Franciscus hei lig werd verklaard. Er zijn dus geen buitengewone zaken noodig om heilig te worden zo-oals God dat van ieder onzer wil Het leven van St. Conrad leert het ons overvloedig, al heeft hij ook in zijn later kloosterleven uitgeschenen door boet- vaardig leven,... toch begon hij met datgene waarmede wij allen hoeven aan tc vangen. de beoefening van alle deugden, het vluchten van elk kwaad, het trouw volbrengen van alle plichten, het gewillig aanvaarden van elke moei lijkheid en beproeving. •Want achter dit alles verschuilt zich Gods' heilige wil en heilig worde'n is ten slotte een quaestie. van het correct en nauwkeurig vervullen van Gods hei ligen Wil. 't Ligt dus niet in mooie gedachten, niet in heerlijke gemoedsaandoeningen niet in uiterlijk vertoon... maar binnen ons ligt het groote werk der volmaakt heid: de al.geheele omvorming onzer ge zindheid gericht naar deze van den goe den God,... de vastberaden sterke wil geen gelegenheid voorbij tc laten "gaan tot zelfverloochening, tot loewiijding, zonder ze met geestdriftige hand vast té grijpen en om te zetten in ide-ale deugd beoefening. Deze wetenschap ve.rschaffe ons het voorbeeld en de voorspraak van den H. Conrad van Parzam. Zij alleen heeft blijvende waarde in het leven want ze heeft haar echo in het eeuwige,... zij al leen geeft onverwelkbaren roem want heiligen zijn groot zooals niemand... hun grootheid is onvergankelijk. 't Vervolgt. Denderzoon. DE BELGISCHE A RBEIDERS IN FRANKRIJK Moeilijke toepassing van het beper kingsdecreet De Echo de Paris deelt het vol. gendc mede De toepassing van het decreet op de beperking van de vreemde arbeiders stuit op groote en bijna onoverkome lijke hinderpalen. In de textielfabrieken van het Fran. sche Noorden werken 81.000 arbeiders en daarvan 23000 vreemdelingen. In sommige fabrieken die in het grensge bied zijn gelegen is. het percentage van vreemde arbeiders 90 t.h. Vele ondernemers zullen dus ver plicht. worden een groot gedeelte van hun personeel af te danken en te ver vangen door Fransche geschoolde ar beiders die evenwel niet altijd voorra dig zijn. Maar er is nog meer. Vele onderne mers die het wettelijk percentage van vreemde arbeiders niet hebben bereikt zullen in de gelegenheid gesteld worden die vreemde arbeiders, in dienst te ne men die door hun mededingers worden atgedankl Dit schopt een toestand die niet over eenstemt mol den geest van de wet .Va n- dnar het getroffen besluit om het de creet voorioopig niet toe te passen. Op het vliegveld van Haeiren Het Nationaal Komileit voor Lucbt- vaartpropaganda richtte 'Zondag Ie Ha-eren eenen grooten luchtvaartdag in, welke vooral aan de schooljeugd voorbehouden was. Van 's morgens vroeg stegen regelmatig drie Fokker- loest-ellcn der «Sabena op, welke zoo den luchtdoop gaven aan meer dan 300 schoolkinderen, 's Namiddags om 15 uur werd er op de Vlieg haven een eerewijn aangeboden in aanwezigheid van M. Spaak, minister van Verkeers wezen generalen Gillaux, Duvivier en Iserentant M. Gotschalk, bestuurder der Sabena generaal baron Wallis, voorzitter van de Vliegersclub van Brussel, enz. Kolonel .Djaumerie, voorzitter van het Prop'agandakomiteU, in 'L Fransch, en M. Vanderborre, opziener bij liet Of ficieel Onderwijs, in 't Vlaamsoh, heb ben er de doeleinden en de werking van liet nieuw propaganda organism uit eengezet. Op hel plein had men eenige militaire en burgerlijke vliegtuigen aangebracht welke geheel den dag veel beziens hadden. .Waarom ze van Antwerpen naar Liec kwam. Zooals wij reeds hebben gemeld in een vorige uitgave, heeft baron Caroly bij testamentaire beschikking de zeer rijke verzameling schilderijen, die hij in znjn woning te Antwerpen bezat, vermaakt aan het Museum-Van Campe-n te Lier, dat een schenking is van familie langs moeders-zijde van baron Caroly. Naar verluidt zou het museum tevens een gel delijke schenking hebben gekregen, om een vleugel hij te bouwen, om de verza meling te kunnen bergen. Dé verzameling telt werken van de grootste mesters, zooals Rubens, Te- niers, Van Dijck, Frans Floris, Leys, Ruysdael, e.a. Dat deze verzameling niet het A-nt- werpsohe museum komt verrijken dat vroeger zeer royaal door baron Caroly werd bedachf wordt toegeschreven aan het geschil lusschen het stadsbe stuur en den burgemeester eenerzijds, en anderzijds de kommissie der Mn- seums Steen en Vleeschhuis, waartoe h. Caroly behoorde. Er moet ook een incident opgerezen zijn in den schoot der beheerende kom- I missie van Schoo-ne Kunsten. Baron Ca- iroly zou namelijk officieus opdracht ge- I kregen hebben om een doek van Frans Floris. «De Familie van Berchem», te i koopen voor het Museum. Die h. Caroly kocht het voor 800.000 frank, maar ach teraf bleef de kommissie niet te be schikken over het noodige geld, bij ont-i •stentenis van verwachte subsidies, zoo- dat de kooper het doek voor eigen reke ning moest behouden. Een en andere blijkt den Maecenes ontstemd te hebben. Ontdekt op het postkantoor te IWoeskroeh In het postkantoor te Moeskroen, wérd een valsch bankbriefje van hon derd frank ontdekt. Het is tamelijk goed nagemaakt en draagt nummer 3151 J. 827. De bi(jen in de hoeken hebben ech ter drie, in plaats van twee vleugels. Het briefje draagt den datum van 18 Juni 1932. Vlaamsche Leergangen te Leuven Deze vereeniging hield haar jaarlijk- sche algemeene vergadering te Leuven, •op Zaterdag 19 October, onder voorzit terschap van Mgr Prof. J. Sencie. Verslag werd uitgebracht over den financieelen toestand hieruit blijkt dat d-c begunstigers en de meeste open bare besturen het werk getrouw blijven,) zoodat de vereeniging niet alleen haar verplichtingen ten opzichte van de Uni versiteit kan blijven vervullen, maar zelfs haar jaarlijksche toelage ge-leide- liljk kan verhoogen. Met genoegen vernam de vergadering dat er voor 1935-1936 negen en veer tig nieuwe Vlaamsche leergangen wor den ingericht. Dc vervlaamsching van de eigenlijke faculteiten is haar eilide; nabij. De vergadering heeft onderzocht, hoe de propaganda ten voordeelc van de j Vlaamsche leergangen kan worden uit gebreid. De verwezenlijking van het nage streefde doel, d.i. een volledig Vlaamsch-Katholiek Hooger Onderwijs te Leuven berust in laatsten aanleg, m de handen van de Vlaamsche katholie-j ken zelf. NATIONALE BANK Die weekstaat der Nationale Bank van. Belgie gaf op 17 October 1935, volgen de inlichtingen Naar blijkt uit den weekstaat der Na tionale Bank van Belgie, deden er zich,' in den loop der week, nagenoeg geen veranderingen voor. Aan biljetten kwam er een bedrag terug binnen van 143.800.000 fr. doch daarentegen stegen de loopende reke-j ningen met 127.100.000 fr. voor de! particuliere en met 19.600.000 fr. voor! deze van de Schatkist. In 't geheel be-j loopt de verandering bij de onmiddel-j lijk opeisclibare verbintenissen, ten be drage van 26.043.268.858.66 fr.,slechts! 2.900.000 fr, De goudvoorraad ter waarde van' 17.355.926.152.58 fr. bleef op hetzelfde peil, zoodat de verhouding van de dek king 66.64 t.h. i§. De portefeuille met wissels op Bel gië en met goudwaarden op het buiten land, ten bedrage van 6.865.134.850.45 fr., nam met 7.100.000 fr. toe terwijl de voorschotten op Belgisch publieke fondsen, ten bedrage van 564.624.254.69 fr. met 18.500.000 fr. afnamen. TE LONDEN. DE ONTSPANNING HANDHAAFT ZICH Parijs, 20 October. Het Ilavas- agentschap meldt uit Londen, dat in di plomatieke kringen de indruk van ont spanning zich handFTaaft. Overal wordt blijk gegeven van opluchting na het be. kend worden van het Fransche antwoord De bladen,die de laatste dagen de felste aanvallen hadden gericht legen do Fran sche politiek, zijn thans plotseling ge heel omgedraaid. In vergelijking met den toestand, is het optimisme zelfs te groot. Hoewel de spanning, in de Middellandsrhe Zee Ihans schijnt te zijn opgehevén, dient men tcch nog niet te verwachten, dat het Ïtaliaansch-Abessinische geschil on middellijk zou kunnen worden geregeld. Vooral de houding van Abessinie speelt hierin een belangrijke rol. ITALIË ECHTER NOG NIET GERUST GESTELD. Parijs, 20 October. Uit- Rome- wordt gemeld, dat het optimisme in Italië naar naar aanleiding van de diplomatieke ge beurtenissen van de laatste drie dagen, slechts voorwaardelijk te noemen is. Men heeft dan ook niets veranderd aan de voorbereiding voor den veldtocht in Abessinie, zoo min als aan de ver dedigingsmaatregelen tegen de sancPes. Men is de meening toegedaan, dat de ontspanning lusschen Italië en Groot- Brittannie gevolgd dient te worden door een ontspanning tussehen Ialie en den Volkenbond. Na de eerste opluchting heeft men er zich vlug rekenschap van gegeven, dat zoo een afzonderlijk Britsch optreden thans niet meer zal plaats1 hebben, nog altijd de mogelijkheid bestaat van een gezamenlijk optreden van den Volken bond, terwijl zelfs een eenvoudige, «aan. beveling» van Geneve een Britsche aküe zou kunnen ontketenen. De vraag blijft thans in welke mate Engeland op een dergelijke «annbeveting» zou willen aan dringen. Men is in Italië dus opgelucht', maar .nog niet gerustgesteld. Men verzekert dat de invoer van goe deren uit. de landen, die de sancties toe passen, binnenkort verboden zal worden. Hit als antwoord op de maatregelen van den Volkenbond, waarbij geen grond stoffen voor de oorlogsnijverheid, maar wel andere artikelen mogen worden uit- jgevoerd.' Italië zal dus zijn grenzen voor deze- landen geheel sluiten. Italië zou tot een opheldering wtTlen komen met. den Volkenbond. De laatste verklaring van baron Aloisi wees e.r dui delijk op, dat het- mogelijk is het Ita. liaansche optreden van Abessinie lé be schouwen binnen het raam van' den Vol kenbond. Men ziet een bevestiging van de Ita- liaansche stelling in het licht, dat som mige stammen van Tigre uit e'gen be weging naar de Italiaansche troepen zijn gegaan en dat generaal de Bono de sla vernij heeft afgeschaft, terwijl men m de aangrenzende provinciën, die onder het bewind van de inlandsche hoofden staan, een zekere anarchie ziet. De stelling van Italië kan samenge vat worden in de volgende punten 1. Italië is.geen aanvaller, maar be vrijder; 2. Abessinie waar slavernij heérscht, kan niet op gelijken voet gesteld worden met beschaafde landen; 3. De eenheid van Abessinie is kunst matig. Men is dus f.e Rome van- meening dat het voor den Volkenbond volstaat het Italiaansch-Abessiniseh geschil in een nieuwen geest ie bezien, om snel de'nog steeds zware atmosfeer op te- klaren die lusschen Rome en Geneve heerscht. DE SANCTIES Moeilijke overeenkomst Volgens nadere berichtgeving is het in de commissie van negen (wederzijd- schc hulpverleening)op sommige oogenblikken vrij heftig toegegaan. De redactiecommissie had zich groolen- deels geplaatst op het standpunt van Eden, dat op het oogenblik in deze kwestie voornamelijk een afwachtende houding zal moeten worden aangeno men, en niet te veel in bijzonderheden zal moeten word-en nagegaan, hoe het beginsel der wcdorzijdsche hulpverlec- ning in de practijk zal moeten worden toogepaist. Titulcscu kwam tegen dit voorstel nadrukkelijk in verzet en hij verklaarde tenslotte dat de geheeie Kleine Entente zoowel als de Balkan- Entente weigeren zou aan eenige sanc tiebepaling deel te nemen, indien de ju ridisehe verplichting v.an andere staten om hulp le verleenen aan de staten, dié door de uitvoerverboden tegen Italië het zwaarst getroffen worden, niet veel isterker zou worden uitgesproken en in dien niet de uit deze algemeene ver plichting voortvloeiende bijzondere ver plichtingen juist zouden worden om schreven. Eden, de voorzitter van de Balkan- enLenle Maximos, en anderen verlieten hierop de vergaderzaal, om, met het oog- op dit dreigement van Titulescu. naai een vergelijk te zoeken. Dit werd ten slotte ook verkregen, Doch Titulescu heeft hierin volstrekt niet van ganschcr harte toegestemd. Onder andere wordt thans door de regeeringen aanbevolen dat zij aan de staten, die het zwaarst door het stopzetten van hun uitvoer, naar Italië getroffen worden verhoogde invoercontingenten zullen toekennen. Titulescu had er ook op aangedrongen, dat de commissie zou aanraden een vermindering van de invoercontingenten der staten die weigeren zich bij de sanc ties aan te sluiten. Titulescu had hier natuurlijk Oostenrijk en Hcngarfe op het oog. De gedelegeerde van Polen ver zette zich echter tegen dit denkbeeld.Dit punt zal nu verder moeten besproken worden. BURGGRAAF CHARLES OVER DE SANCTIEFOLITIEK. Hij neemt c-itslag als lid van de «Bel gische Unie voor don Volkenbond». Burggraaf Charles Terlinden, ïeeraar aan de Hoogeschool van Leuven, be schouwt dat het mogelijk was, zoowel onder oogpunt van het internationaal recht als onder dat der diplomatische terugwerkende krachten, voor het Ita- Liaansch-T'/jhiopische conflict-, in liet kader zelf van het Pakt, een andere rechtvaardige oplossing te inden dan deze welke voor het oogenblik de ergste internationale verrichtingen met zich kan slepen Zich niet willende aansluiten bij een campagne welke de Belgische regeering er toe brengt hare gevaarlijke sanctie- politiek door te drijven, heeft hij ont slag genomen als lid van het comiteiti der «Belgische Unie voor den Volken bond». DE ABESSYNISCHE TROEPEN TEN ZUIDEN VAN MAKALLE TERUG GETROKKEN Londen, 20 October. Uit Asmara (Italiaansch front) wordt gemeld dat do. Abessynische troepen van ras Sejoem zich op' 60 km. ten Zuiden van de stad Makalle hebben teruggetrokken wat er op wijst dat de Abesyniers de stad niet tot het uiterste zullen verdedigen. De Italiaansche vliegtuigen- hebben verkenningstochten uitgevoerd tot het Tanameer toe. Vernomen wordt ook dat de plaatse lijke Abessynische stamhoofden voor de Italiaansche troepen wijken doch men voegt hieraan toe dat lusschen de Abes synische en Italiaansche legers- een soort, no man's iand op een diepte van 100 km. bestaat. In deze zone wmrdon dc Italiaansche troepen tegengehouden door kleine Abessynische afdeelingen die dus oen guerilla-oorlog voeren. ABESSYNISCHE TEGENAANVALLEN Londen, 20 Oct. Reuter verneemt uit Addis Abeba, dat de Abessvniers tegenaanvallen hebben uitgevoerd op) het Noordelijk front en Italiaansche soldaten hebben gevangen genomen. DE ITALIANEN WIJKEN IN DE BUURTj VAN DEN MOESSALIBEFItG De Italianen die den MoessaRberg hadden ingenomen, hebben thans die stelling verlaten. Zij zijn teruggetrokV ken naar Eritrea. In die streek hebben, zooals vroeger, gemeld, dat Abessynische troepen een inval verricht in de Italiaansche kolonie van Eritrea zoodat sterke Italiaansche troopenafdeelingen van hun basis waren afgezonderd. P,e Italianen hebben zich evenwel aan de greep kunnen onttrek ken. Doch zij zijn naar hun uitvalbasis moeten lerugkeeren. DE VOORBEREIDING VAN HET ITA LIAANSCHE OFFENSIEF TE ASMARA Londen, 20 Oct. Uit Asmara w-ordtl gemeld, dat ofschoon het Italiaansche leger nog niet tot het offensief is -over gegaan, Ras Seyoem nieuwe stellingen zou betrekken op zestig kilometer ten Zuiden van Makalle.hetgeen doet veron derstellen, dat. laats!genoemde stad slechts door zwakke Abessinische strijd* krqcliten zal worden verdedigd.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1