Rijkdom en Armoede Arthur Henderson overleden Bloedige botsing te Ardoye GEMENGD NI El US In de streek noemt men hem Vader Kruschen COHVERSEE DER REÜTEN Zonderling geval te Steenput £1 Cctcber. H. Ursula. In ge zelschap van vele vrome vrouwen ver liet zij Engeland, haar geboorteland óm Ie onsnappen aan de gewelddaden der Saxcrs. Jn Keulen werd zij in 454 ge dood. 22 October. H. Cordula. Deze heilige werd in de Vc eeuw door de Hun nen gedood. Een kerk op haar graf ge bouwd werd zeer beroemd. De nieuwe gouverneur van Oost- Vlaanderen. M. Tngenbleek, gecoöp teerd senator, oud-minister is bot gou verneur van Oosl-Vl. benoemd. Deze be noeming verscheen in het STaafshlad van gisteren.^ - - - De wandelende rus. Een Caueasi- sche herder, Akhmedov, die; reeds 105^ zomers telt, heeft een wandeling door j gansch de zuidelijke helft van Rusland gedaan, 't is le zeggen van Derbent naar Moskou. Als oudste inwoner van de plaats had den zijn dorpelingen hem mét een bood schap naar de hoofden der regeering:, Stalin, M'Olotoy en Kalinine) gezonden. •Pi© oude man w.erd te Moskou door den voorzitter van'het uitvoerend com lei t der Sovjet-républiek ontvangen, met wien hij een bezoek aan het Kremlin bracht. Akhmedov, waarvan de gezondheid uitstekend is, heeft 9 kinderen gehad, waarvan er nog slechts drie in leven zijn. Ket spinnewiel in eere hersteld. In Kansas, waar verleden jaar 399,182 schapen geschoren werden, die elk van 3 tot 20 pond wol leverden, heeft het steunkomiteit voor werkloozen, geoor deeld dat de vrouwen nut zouden kun nen halen uit het spinnen thuis en het heeft, tot hiertoe 105 scholen opgericht-, waar 12000 vrouwen de wol leeren be werken van als ze van 't- schaap komj. totdat zij tot een kleedingstük vervormd is. Het spinnewiel zal dus diensten kun nen bewijzen en de behoef tigen, de zie kenhuizen en de gestichten voor oude lui zullen er wel bij varen. Op 81 jarige ouderdom beklimt hij nog een rijwiel Ziehier een ouderling nog jonger dan de (jongeren Leest de brief echt die hij komt te-schrijven -: «Aangetast door rhumatismen in 1931, heb ik gedurende drie maanden moeten te bed volstrekt onbeweeglijk blijven. "Voeten en handen gezwollen, onbekwaam mij van mijne handen te bedienen. Geen enkel geneesmiddel ver beterde mijn geval. Een vriend raadde mij de Kruschen Salts aan. Op 't einde van een maand ontzwollen mijne han7 den en mijne voelen. De eetlust kwam terug. Ik w-as geen lamme meer. Ik ben vandaag 81. jaar oud. ik rijd per velo, ik voel mij om te best. Mijn geval is gansch het gewest gekend, zoozeer dat men mij heeft gedoopt met den naam van «Vader Kruschen b L. M... te A... Indien de organen welke de natuur ons heeft gegeven geen spijtige ontre geling kend-en, met den ouderdom, zou den wij op 60 ja-ar zoo gezond moeten zijn als op 30 jaar. Ongelukkiglijk is het veelvuldig, om niet te zeggen een gewoonte, dat onze nieren, onze lever, onze ingewanden ophouden van goed te werken. De gifstoffen welke zich aldus in ons lichaam vormen, zijn er niet uit gejaagd; het-uriseh zuur overweldigt het bloed en de gewrichten. Men wordt rlni- matislijder. De kleme dosis dage lijks genomen met Kruschen, dringt zich op en wordt volstrekt onmisbaar. Zij is de prikkelbaarste welke terug een trage vervuilde machïen in werking brengt. Dit voorbeeld van hierboven toont eens te meer aan hoe zij er ten volle is in gelukt, zelfs bij ouderlingen. Indien gij rhumatismen hebt, indien gij wilt verjongen, neemt de Kruschen Salts Alle apotheken 12,75 fr. de flesch; 22 fr. de groote flesch (volstaat voor 120 dagen). dezen post heeft hij zich nooit moeite, gespaard om de pogingen van de konfe- rentie te doen hikken, wat hem in 1934 den Nobelprijs voor den vrede bezorgde. Met hein verdwijnt een moedige strij der voor de zaak van den wereldvrede. Begin van brand in de Tentoonstelling Zondagavond rond 6 uur verwekte kortsluiting een begin van brand in een buitenvitrien van het Textielpaviljoen. De bran'dwéër was onmiddelliijk ter plaats, en alle gevaar was spoedig ge weken. Pie schade is onbeduidend. De kwikdamplamp met zeep hooge druk. Op Woensdag 23 October, te 20.30 ure, zal Dokter de Groot, in het Alberteum, aan de wetenschappelijke wereld, een lamp toonen met zeer merk waardige eigenschappen. Een der mo-( dellen van dit nieuw kwikdarnplamplyJ pe. meet 1 cm lengte en 3 mm. drame ter: zij verbruikt 1.000 Watt en ver spreidt. een lichtbundel van 80.000 lux. Haar liehlrendement bereikt het onge hoord cijfer van 80 L/W tegen 12 L/W met de beste gloeilampen van 220 V. 100 W. Bovendien door hare uiterst geringe) afmetingen, geeft deze lamp een sclïit-j tering van 130.00 Kaars per vierkante centimeter,, gropter dus dan die der zon.' Westersche schoolmaniepen. Se dert korten tijd heeft het schoolwezen in Sovjel-Rusland belangrijke verande ringen ondergaan. Er is onder meer bepaald geworden, dat al de leerlingen der Russische schcn. len voortaan een schooluniform zullen dragen. De groote sleden als Moskou, Leningrad. Kiew, Kharkow en Minsk zullen eerst als proefveld gebruikt wor den. waarna de maatregelen ook in de andere steden van toepassing zullen worden. Het systeem van de. wekelijkr- sche en maandelijksche nota's, bij ons het populair bulle'tijn geheefen, werd ook ingevoerd. Ten slotte is men ook van plan diploma's en certificaten op het einde der schooljaren uit te deelcn. Voorzitter van de Ontwapen ings. konfepentie Londen, 20 Oct. Arthur Henderson, voorzitter van de onlwapeningskonfe- rentie, die sedert enkele t^jd ernstig ziek was én in een kliniek te Londen werd verpleegd, is Zondagavond overle den. Arthur Henderson werd dén 13 Sep tember 1863 te Glasgow geboren. Hij werd metaalarbeider én sloot zich in 1900 aan bij dé labourpéftij, waarvaii hij in 1903 eo*i der eerste elf afgevaar digden werd in liet lagerhuis.,Van 1908 tot 1911 en van 1914 tot 1917 was hij er voorzitter van den labourgroep. In 1916 werd hij lid van het kabinet Lloyd George en steunde diens politiek krachtig. In het begin van 1917 bezocht hij Rusland, waar de revolutie van Kc- rinski had plaats' gehad. Doch tengevol ge van een konfükt met de ajidere mi nisters trad hij in Augustus van hel zelfde jaar af als minister. Na den oorlog spande Henderson zijn beste krachten in om de internationale té herstellen. In Januari 1924 wordt hij minister in het eerste kabinet Mac Do nald en strijdt krachtig voor de Ge- neef sche politiek. In 1929 zien wij hem als minister van buitenlandsche zaken in het tweede kabinet Mac Donald. Zijn vooraanstaande rol op het gebied van de internationale ontwapening brengt hem in 1931, tot het voorzitterschap van de komende ontwapeningskonferentie. In Zestienjarig meisje gedood Op hét grondgebied vau Ardoye, wijk De Tassche, dicht bij de groote baan van Roeselare op Ardoye, is Zaterdag namiddag een schrikkelijk ongeluk ge beurd, waarbij een jong mensehenleven te betreuren valt. Rond 4 uur 15, kwam liet meisje Marguerite Laliez, dochter van Gyriel, oud 16 jaar, per rijwiel van haar werk. gereden, om huiswaarts te keeren. Zij verliet de groote baan; om den grintweg te volgen, toen zij enkele meter verder in een bocht van den weg in botsing kwam met; een wagen met twee paarden bespannen, loebehoorende aan de firma Hostens-Masselis, kruide niers te Roeselare. .Dc wagen was ge voerd door genaamde Verscheure, die nog tijdig poogde te remmen. Het meis je werd onder de wielen geworpen en bleef voor dood liggen. Seffens werd ge neeskundige hulp gehaald en het zielto gende meisje onder de kuif van den wa gen geborgen. De gendarmerie van Ar doye kwam ter plaatse en moest een or dedienst inrichten. Dokter Demeulenae. re uit Ardoye kwam de eerste om het ar me kind bij te sta any dat spijts de beste zorgen, een uur later op den wagen overleed. De halspees van het slachtof fer was gebroken. Verder had het meis je nog verscheidene kneuzingen en ver wondingen opgeloopen aan linkerarm. De moeder van het arme meisje stond weënend liaar stervend' kind machteloos aan te zien. Haar smart was onbeschrij felijk. Weenend nam zij haar kind in de armen, dat enkele bögenblikken later den geest gaf. Het. stoffelijk overschot werd met den wagen/naar de woning, welke een eindje,verder gelegen is, over gebracht. Het Parket, van Brugge werd verwittigd en stapte£Zendag namiddag ter plaatse af. - Een auto tegen een clectrische paal te Gentbruzge Wij maakten in ons vorig nummer reeds melding over het vreeselijk ver keersongeval, waarbij een jong student het leven verloor en een zestal andere min of meer ernstige verwondingen op liepen. Ziehier nog enkele nadere, bijzonder heden over dit vreeselijk verkeersonge val. De autogeleider was de. 22-jarige; Paul Vanderkelen, wonende steenweg op' Lessen Ie Oreeraardsbergen, die enkele vrienden in zijn auto had opgenomen. Nadat een paar drankhuizen te Gent waren bezocht zou men naar liet, drank-1 huis «De Appel» te Melle gaan. Het, is dit-pleziertochtje dat noodlottig zou. eindigen. Vermoedelijk werd de auto aan een' zekere snelheid gevoerd. Heeft de gelei-' der de bocht, aan de bloemkweekérij Vanj Driessche niet opgemerkt of wat In alle geval was de auto over de tramspo-J ren legen een electrischen paal terecht gekomen. Al de inzittenden hadden verwondin gen opgeloopen. Zij die konden waren zóo goed of zoo kwaad het kon uit het voertuig gekropen én liepen radeloos I rond. Een dér'gekwetste studenten was zoo overstuur dat hij op den loop is ge- gaan en Zaterdag voormiddag nog niet' bekend was. Doch de ergst gelroffencn bleven m de auto achter. De Pessemier Clement, student, wo nende te Nederbrakel, die langs achter in de auto zat, was doodgepraamd tus- schen de carrosserie van de auto en de trampaal. De ongelukkige was afgrijse- lijk verminkt. Hij bleek geen papieréiï! in zijn bezit te hebben en het is slechts;1 op getuigenis van zijn vrienden dat ziija eenzelvigheid kon worden vastgesteld. De slachtoffers Om De Pessemier Clement te bevrij den, moest de auto een weinig achteruit worden getrokken. Zijn lijk werd naar4 het doodenhuisje van Gent brugge over-r gebracht. i Op verzoek van Dr Stockman, werd dé' gekwetste Ghislafn Otte bij hoogdrin gendheid naar het Burgerlijk Gasthuis; van Gent gevoerd. Ghislam Otte werd geboren in 19.14 en woont Neerstraat, 224, te Nederbrakel. j De gekwetsten, die allen slechts lichte, verwondingen schijnen opgeloopen te hebben zijn: Paul Vande'r Kelen, 'student 22 jaar oud," wonende Lessensché steen weg te.Geeraardsbergen, voerder van de, auto; Jan. De Cooman, 21 .jaar oud, student, wonende- te Meerbeke; Valere Goessens, 23 jaar oud, student.^ wonende te Ophasselt; Willem Steppe, stiident, wonende te Geeraai'dsbergen. De zesde gekwetste is nog onbekende Hij wordt 'verzocht zich hij de po'lilie van.' Gentbrugge kenbaar te maken. Tengevolge van het ongeluk was Za terdag voormiddag de tramdienst op' de' lijn van Melle gestremd. De. dienst werct door aulobussen van de trammaatscliap- pij verzekerd. -j Naderhand werd gemeld dat de toe stand van de slachtoffers veel verbeterd was, zelfs Ghislain Otte's toestand iS niet zoo erg als eerst werd vermoed en misschien kan zijn oog nog worden ge-, red. 78ste Vervolg, brief van juffrouw Wilmot en het ver haal van den knecht een slip hadden op_ igelichi. Weet giij.nu wat mijn oogmerk met het opvissc:hen van de kleederen was Ik begreep, dat zij, gevonden wor dende, ongetwijfeld een groot geheim zouden aan den dag brengen. Dit was mijne vaste overtuiging, en zij heeft mij tot de ontdekking van 't geheim ge leid. Ziehier Nu bracht hij mij bij de tafel, waar op de kleederen' lagen. Wal beduiden deze letters? vroeg hij, mei den vinger op een punt van een der onderkleederen wijzende, waar ik. tussehen vlekken en ratlenbetén m. de met roode zijde gestikte letters II. W. ontdekte. Wat beduiden deze letters her haalde hij mij vlak in het gclaal ziende. Ilenrv WalVr slamelde ik on willekeurig. Begrijpt gij nu. waarom de ver moorde man naakt uitgeschud en zijne kleederen in den stroom geworpen wer den vroeg Wellington opnieuw. 'Be grijpt gij nu. waarom het horloge en de ketting van bezitter verwisselden, en «ie man, die na liet plegen van dén moord in lief hotel terugkeerde "zich in den sleutel van den schrijflessenaar ver giste Nil is het u waarschijnlijk even helder als mij, waarom het voor Ma thilda Wilmot zoo veel moeite Kostte om toegang f.e bekomen bij don heer van Maudes ley-Abbey, en waarom zij he.ni Meerdere peirsóne.i aangetast na het eten van paarüenvleesch Een onderzoek werd ingesteld betref fende meerdere gevallen van vergifti ging door het gebi'ülkén van paarden. vle.e.sch. Een tiental personen werd ernstig on_ gesteld o.m. M. en MeVr. Deslee-Clapuyt, woonachtig Boulevaédstraat, en hun zoon, werkzaam op hét kasteel Verstrae. te, te Dottenijs; verdér M. en Mev. Ver st raete benevens hun zoon en hun schoonzoon. Men meldt nog andere vergiftigingen, die te wijten zouden» zijn aan het eten van paardenvleesch Dinsdag gekocht op de markt te Mo-eskroen.. De slachtoffers, liggen te bed en moe ten verzorgd wordqn door een genees heer. Hun toestand verwekt gelukkig geen onrust. nadat het haar eindelijk gelukt was tol hem door te dringen, eensklaps tegen alle- vervolging trachtte te vrijwaren. Toen zij u verzekerde, dat Henry Wal ter onschuldig was aan den moord haars vaders, sprak zij de zuivere waar heid: de man die vermoord werd was Henry Walter, en de man die hem om hals bracht... Ik hoorde niets meer de gewaar wordingen, die zich van mij meester jmaakten waren zoo geweldig, dat ik ge durende eenige oobenblikken als in een staat van verdooving verkeerde, en toen ik weder geregeld denken kon, was mij ne gansche ziel slechts met één gevoel vervuld, dat. is met het diepste medelij den voor het meisje, dat ik lief had. Uwe veronderstelling kan onmo gelijk waar zijn riep ik, terwijl Wil- linglon de gevonden voorwerpen terug- in de mand bijeenpakle en verzegelde De met II. W. gemerkte kleederen moe ten aan een geheel ander persoon dan Henry Waller hebben toebehoord Vergeet niet, mijnheer Austin, dal. zij op geen twee honderd schreden van de plaats, waar het. lijk van den verslagene gevonden werd, zijn opge- jvischt. Neen en er is geen twijfel aan. |Hef is de vreemdste zaak. waarvan ik hoorde: maar heeft men eons don dra.ad gevonden, dan laat men zich niet ge- j makkelijk van iiel pad brengen. Er" is géén enkele reden le bedenken, waarom jde schatrijke Henry Walter zich aan eene veroordeeling- wegens moord zou j hebben willen bloots-lellen, terwijl Jo zef Wilmot, een teruggekeerde balling, iemand, die niets meer le verliezen had en-nooit meer in zijn ware karakler kon OMRUILING. TEGEN OSLIGATIEN VAN DE GEÜNIFICEERDE 4 T H. SCHULD1. 2de REEKS/VAN DE GECONVERTEERDE OBLIGATiEN DER LEENINGEN BE DOELD BIJ ARTIKEL 6, PAR. B, VAN HET KONINKLIJK BESLUIT .n. 166 VAN 11 MEI 1935. De Minister van Financiën brengt ter kennis- van belanghebbenden dat met ingang van Donderdag 17 October 1935, aan de Nationale Bank van Belgie, te Brussel, en aan al haar agentschappen buiten de hoofdstad de aflevering zal geschieden van de obligation der geünificeerde 4 t.h. Schuld, 2e reeks waarop de geconverteerde obligaliën van lfieronder aangewezen leeningen recht geven, te weten 1) 6 t.h. Consolidatieleening 1921: 2) 6 t.h. leening van de Nationale Vereeniging van Industriëelen en Hande laars-voor Herslel van Oorlogsschade 3) 6 t.h. leening van de Gocdkoope Woningen; 4) 6 t.h. leening van de «Lloyd Royal beige»; 5) De afgestempelde obligatiën van de 6 t.h. leening van 50.000,000 (1925- 1955.).;. 6) De afgestempelde obligatiën van de 6 t.h. (1924-1949) 7). De afgestempelde obligatiën van de 7 t.h. (1925-1955);-;. 8) De afgestempelde obligation- vande 7 t. h. 50.000.000,( 192.6-1956).. ".'i De obligatiën van do 4 t.h. Geünificeerde Schuld, 2e reeks, zijn vertegenwoor digd door. coupures van 25.000, 10.000, 5.000, 1.000 en 500 frank; tot bijpas sing werden deelstukken zonder coupons gecreëerd respectievelijk nominaal groot 250, 100, 25 en 5 frank. De Rijkskas (Nationale Bank van Belgie) mag, voor rekening van het Fonds voor Delging der Staatsschuld, de deelstukken die aan belanghebbenden zullen worden afgeleverd, van dezen inkoopen; anderzijds kunnen de ïnleveraars on middellijk, aan dezelfde loketten, de ter verkrijging van een definitieve obliga tie van 500 frank noedige aanvullende deelstukken aankoopen. Aankoop en verkoop van deze deelstukken geschieden zonder makelaarsloon en zonder belasting, op voet van den beurskoers van daags te voren, voor de eenheidseffecten van' de Geünificeerde 4 t.h. Schuld 2e reeks, verhoogd met de sedert 1 Augustus 1935 opgeloopen rente, die voor honderd frank aan kapitaal bedraagt Voor de transactiën geschiedende tussehen 17 en 31 October 1935 0.85 Gedurende de le helft van November 1935 1. Gedurende de 2e helft van November 1935 1,15 en zoo voorts, met een verhooging van 15 centimes per halfmaand. Alle om het even welke bescheiden met betrekking Lot voormelde verrich tingen zi(jn vrij van zegelrecht. leening van 30.000.000 leening van 50.000.000 Stabilisatieleemng van 8 optreden, door den moord van zijn ge wezen meester zich in het bezit eener hoogst aanzienlijke fortuin kon stellen. Wat was het een vermetel beslaan en een allergevaarlijkst spel, dat alleen gespeeld kon worden op de w?jze, zooals Wilmot het aanlegde, door strik te afzondering: maar vermoedelijk lag hel in zijn plan om zich de eerste gele genheid de beste lof ontsnapping ten nutte te maken en het vermogen der fa milie Walter naar eene veilige plaats of naar Amerika ove^' Je brengen. Had zijne dochter in haar. noodlot tigen ijver hem niet verraden, d^in zou hij zeker ge slaagd zijn. Het was mij nóg niet mógelijk het denkbeeld van Willirr'gtön aan le nemen. Ik kon mij geen gewetenloosheid en geen vermetelheid voorstellen zoo--groot als die, welke het volhouden van zulk eene persoonsverwisseling gevorderd moest hebben. Ik kon took niet gelcoven dal de man, die den; bankier Walter op de verraderlijks-te wi^fce vermoord Tïad, zich bij diens dochter voor haar vader zou hebben durven uitgeven; dat de moordenaar aan hel Uppfd van zulk eene aanzienlijke firma niet geschroomd zou hebben om zich onder den naam van zijn voormaligen meesler op het kan. toor te vertoonen Gij moet. u bedriegen, mijnheer Willinglon! riep ik; uwe verbeelding drijft u te ver. Ik heb-misschien meer dan een dozijn brievefo onder de oogen gehad, door Henry Walter sedert Au gustus geschreven v/vn^de «Abbey» ver- I zonden, en die allen van dezelfde hand zijn waarmede misschien duizend'brie- 1 ven door hem uit lndie aan de. firma ge schreven werden. Neen, wat gij vast stelt is onmogelijk; terwijl ik mij daar entegen zeer goed kan verbeelden wat u ongerijmd voorkomt, dat namelijk Henry Walter zijn voormaligen kan toorbediende in eene opwelling van gramschap verslagen en hem daarna, om aan een uit roofzucht gepleegde moord te doen denken, van zijne klee deren ontdaan heeft. ,Dit zou ik kunnen aannemen, in_ dien de hersenpan van den verslagene verbrijzeld was -geweest maar de ge rechtelijke schouwing heeft geleerd, dat de vermoorde, door verwiirging, en wel met het opzet, is omgebracht, en zulk een moord kan niet beschouwd worden als onwilligen manslag. Wat uw eerste verdenking be treft, hebt gij zelfs mij niet verhaald, dat Jozef Wilmot alle handen kon na bootsen, en dal hij zijne veroordeelmg aan het maken van valschlieid 'iri ge schrift te danken had Helaas! ik kon nu niet. langer voor mij zeiven ontveinzen, dal er maar al te veel waarschijnlijkheid voor Willing- ton's meening bestond Alleen ook door ziljne veronderstelling was Mathilda's gedrag op eene voldoende wijze le ver klaren. Het edele meisje had liever alle hoop op een gelukkige toekomst opge geven dan den man, dien zij lief had .aan den smaad bloot te stellen, dïe werd hij haar echtgenoot, haars vaders mis- [daad te eeniger tijd op hem zou vallen. Nam ik Jozef Wilmot's schuld aan, dan was mij elk woord, elke blik van Malhil da na hare terugkomst in het logement jverklaarbaar; dan kon ik mij ook volko tmon hoewel slechts- met den diep8ten weemoed de omkeering voorstellen, die in hare ziel had plaats gegrepen op het oogenblik, toen zij ontdek!e, waarom dé moordenaar zich zoo hardnekkig voor haar verborgen had gehouden De reden van Mathilda's handelwijze was Ihans opgehelderd, maar de oplos sing was zoo treurig, dat ik vurig den tijd ferugwenschle toen ik nog in twijfel en onzekerheid verkeerde. Ach zeide ik bij mij zeiven, had ik haar slechts belet haar plan tot zelfo-poffering ten -uit-; voer te brengen Had ik de bestraffing, van den moordenaar slechts aan den he- melschen Rechter overgelaten, aan wiens oordeel geen overtreder zich ont trekken kan! Maar ik beseft© terstond, dat elke andere handelwijze, dan clie ik gevolgd had, verkeerd en laakbaar zou' zijn geweest. Had Mathilda's vader zich aan deze gruwelijke misdaad schuldig gemaakt, dan moest hij daarvoor boe ten, al kon het niet geschieden zonden dat het hart zijner onschuldige dochter; daaronder bloedde. Had ik, die haar met mijn geheele ziel lief had, door een noodlot tigen samenloop van omstandig heden de ontdekking dier misdaad be vorderd, dan was ik slechts een werk tuig in de hand der Voorzienigheid ge weest, en het stond niet aan mij om den loop van het recht le stremmen. Een ding bleef miij over. De wereld zou wellicht de dochter van den moor denaar ontvluchten; maar ik, die wist welk een onschatbaar kleinood de Hemel1 mij in haar geschonken had, ik zou mij! door geene omstandigheden, h.oe af-, schrikkend ookj, van haar laten verwijd deren. 'i yjxïojgt.

De Volksstem | 1935 | | pagina 2