In Noord-Afrika Rijkdom en Armoede GEMENGD NIEUWS Provincieraad van Oesi-Vlaanderen VERVALSCHTE LANDEOUWMES TS TO F F EN De Elektrificatie van onze Spoorwegen Brand te Antwerpen Verschrikkelijk verkeers ongeval te Berchem LIEB1G BLOKJE 24 OctoberH. Rafael. Rafael, aartsengel, was door God gezonden om den jongen Tobias op zijn reis te verge zellen. Hij verklaarde zelf dat hij één der zeven is die iiv den hemel steeds l.oor Gods troon verblijven. Een Congres van bloedovertapping. Hei eerste congres van bloedovertap ping heeft plaats gehad te Rome. Bel- We lezen tegenwoordig zooveel over Noord Afrikaansche toestanden, dat het onze lezers wel aangenaam zal zijn wat meer over het huisgezin m die streek te vernemen. In het Noorden van Afrika—stelt de familie een groote gemeenschap daar. In één igezin zijn allen vereenigd, de vader, die de patriarch is, de "gehuwde zonen, de. kleinzonen enz. Twaalf in de ning aller volkeren» liet zal tevens een bijdrage zijn voor een blijvende dankbe tuiging, door het oprichten der nationa le basiliek van Koekelberg. Wij vragen aan onze lezers voor dat schoon initiatief een vriendelijk onthaal. Zitting van Dinsdag 22 October. De vergadering begint ten 2 ure, on der voorzitterschap vaiï heer TTiuys- baert, gie was er door verschillige.bevoegdhe-j kamer en twaalf die aan de deur staanj Nadat het verslag der voorgaande zit- 'e luisteren wanneer er vreemdelingen (jng goedgekeurd is,'geeft de heer De- zijn. rouwen zijn nooit of zeer zelden|Vos, waarnemend goeverneur, kennis den vertegenwoordigd, waaronder al gevaardigdén van het Roode Kruis. Een van de aangenomen besluiten stuurt aan op uitbreiding van de over- tappingscentra. Sedert 1927 werden door het Roode Kruis reeds 31 derge lijke diensten in acht verschillende lan den ingericht. In ons land bestaan er te Brussel, Antwerpen. Luik en Aalst. Het tweede congres wordt gehouden te Parijs in 1937. Geschandvlekte doodrijders. De politie-prefectuur van Berlijn heeft van den 15n October af reeds strenge maat regelen genomen tegen de overtreders van de verkeersreglementen in de st-ad en op den buiten. De automobilist, die zicli zal schuldig maken aan groote overtredingen, krijgt ■op zijn wagen een speciaal .kenteeken, n.l. een geel kruis-. De auto's waarvan tegenwoordig. Niemand doet den mond open indien de patriark hem nièl on dervraag!"Zaaien" en planten én oogsten alles gebeurt in de gemeenschap. Vader verdeelt de paarten der gehuwden en heeft nog altijd het. recht wat terug te halen. Dje Arabische familie vooral schijnt wel alleen uit mannen te bestaan. Zelfs in de straten der steden valt het op op tien mannen komt men maar eene vrouw tegen en dan nog geheel om- aan den raad, van de benoeming van li. Ingenbleek, tol goeverneur der provincie en wenscht hem hartelijk welkom. Bij dit welkomswpord sluit de heer Thuysbaerl zich aan namens den raad. P.e raad keurt 35Ó..000 fr. goed voor toelage aan de maatschappijen van on- derlingen bijstand en 5,400 fr. voor de! Nationale Maatschappij van den Kleineni Landeigendom. Waar de waarnemende goeverneur; voorbehoud maakt ómdat de begrootin. Wilt gij het met ernst beproeven Dat F. C. JACOBS SUIKERIJ Door £één merk zich af laat troeven 'k verwed mijn maandblad er nog bij, Wat betreft ten allen tijd, Prijs en goede hoadanigheid, sluierd. De man gaat naar de markt en niet in evenwicht is; cn er namelijk een draagt de sleutels der kas op zak. De róuwen .blijven in de keuken en mogen zelfs de 'tafel nréh dienen. Indien eene vrouw moet voorkomen om een an dere inlichting te geven, dan is ze steeds geheel omsluierd, 't Is alleen de geneesheer die in de vrouwenappartc- men in de onzekerheid verkeert nopens menten mag binnengaan en dan gebeurt het regelmatig rollen, worden erkendjhet nog dat hij enkel den pols mag aan een gelen cirkel. Deze auto's moe- voelen van de hand die door het geslo. ten dan ook van tijd tot tijd naar het( ten gordijn gestoken wordt, bureel vóór aulomobielverkëer, alwaar zij aan een strenge controol onderwor pen worden. Tevens hebben de politieagenten be De vrouw is een wezen van tweeden ang. Ze kan niet lezen noch schrijvei en mag geen enkel ernstig gesprek aan. knoopen met haar man. Ze leert de Co- vel gekregen, streng op te treden tegen! ran niet, en men ziet wreinig vrouwen deze automobilisten, die een overtollig in de moskees. De vrouw zal maar al misbruik maken van de verwittigende mali is van ruim tl-millioen, daar ant woordt de heer Van. Steenberghe, Be stendig Afgevaardigde, dat, die toestand te wijten is aan het feit dat de provin cie Oost-Vlaand eren, te veel betaalt als bijdrage aan het Crisisfonds en bena deeld wordt in verhouding van de ande re provinciën. De .bespreking der bcgrooling vangt dan aan. Door de leden der oppositie wordt dan het beheer der katholieke Bestendige Deputatie beknibbeld en nl. door de heeren De Roo Gaston, socialist, Van Impe, liberaal, P.haése, Vl.-nat. Van de Sompel, den eeriigen communist. I>e heer Van Steenberghe, antwoordt aan de verschillendesprekers en de zit signalen. De opvolger van den h. Ingenbleek In de.'i Senaat. De h. Ingenbleek, die tot gouverneur van Oost Vlaanderen werd benoemd, was gecoöpteerd senator. Zijn opvolger zal dus- door de liberale' Se naat sgroep moeien aangeduid worden. In Vlaamsche liberale kringen igaan er reeds "stemmen op ten voordeele van den h. Neven, burgemeester van Tongeren leen in den hemel komen wanneer ze! Dng wordt geheven tëri 6 ure, nadat ook j door een man er zal worden binhenge-' enkele artikelen de^bégrooting besproJ leid. Ze wordt niet gekozen door haar ken zijn. man en haar man kiest haar niet 't i&' de vader die alles regelt.. D,e Coran heeft voorzien in die ongelukkige huwelijken: de man heeft het recht, zijne vrouw te verstcolen. Zoo zijn er vrouwen die vcr_ seheidene malen weggejaagd werden'uit hunne woning. Vooral de Araben van den buiten jagen hun vrouwen weg de burgers uit dc stad laten de vrouwen en gewezen Kamerlid. Limburg is thansQle 111 ongenade gevallen zijn. toch rn|wers gevestigd op het belang hun aan- noch in de Kamer, noch in den Senaat,'11111 hllls verblijven, maar kiezen er. gekochte zaaizaden meststoffen en vee- vertegenwoordigd dus, zegt men, ot?n andere. De Coran laat immers toe voeder te laten körRroleeren door de spreekt het vanzelf dat een Limburger: **at ze vier vrouwen nemen den h. Ingenbleek moet vervangen. Toch moeten we zeggen dat er maar Een waarschuwing van den inspektiedienst De schuldigen werden aangeklaagd. Het ministerie van Landbouw heeft meermalen de aandacht van de landbou In de gemengde kommissie der X D.e gemengde kommissie der X voor de elektrifikatie der Belgische spoor wegen heeft Dinsdag namiddag, in het Paleis der Natie, vergadering gehouden. M. Rulot, algemeen bestuurder van de Nationale Spoorwegmaatschappij,bracht, verslag uil over het rendement der elek trische lijn Brussel-Antwerpen. Deze elektrificatie is nu sedert April laatst doorgevoerd. Sedert dan is het reizigers- trafiek verhoogd met 20 tot 25 per cent, en het getal abonnementen met 12 per cent. Er rijden nu 114 treinen per dag, beidé richtingen. Men zal dit getal moe ten "verhoogén op 150 per dag. Men zal ook veelvuldiger halten voorzien te Me- chelen en te Vilvoorde. MM. Richard en Lambert, bestuurders oer Spoorwegen, droegen dan verslag, 'voor over het ontwerp tot elektrifikatie der spoorlijnen van de Ourte en van Brussel-Luxemburg. Indien het trafiek op deze lijnen normaal blijft zooals het thans is, kunnen de lijnen geelektrifi- eerd worden met een goede rentabiliteit. Bovendien zouden er gedurende drie ja ren dat de werken zullen duren, zooveel werkloozen aan. den arbeid gesteld wor den, dat er op den wcrkloozensteun 140 miljoen frank zou uitgespaard worden. De kommissie heeft dit ontwerp van elektrifikatie goedgekeurd en zal bij de regeering en bij de Nationale Maat schappij aandringen op de spoedige ver wezenlijking van dit ontwerp. Eerlang zal een nieuw ontwerp in studie genomen worden: Brussel-Char- leroi'. ontledingslaboratoria. Alhoewel de fabrikant of de verkoo- |tien ten honderd gebruik maken van die per verplicht is, volgens de reglemen- De «Quee.i Mary». De patelhoot toelating. Elke familie op zich zelf is! teering, zijn verpakkingen te voorzien «Queen Mary mededingster van de als een versterking, waarin het zeer! van een verzegeld etiket en de Inspektie- «Normandie zal, wegens de ïjsber- moeilijk is om binnen te dringen. dienst aandachtig het naleven der wet- gen in 't Noorden van den Atlantischen Het i§ onmogelijk zoo'n patriark lot telijke voorschriften nagaat, is- alle be- Oceaan, met een speciale inrichting het christendom te bekeeren. De jonge- voorzien worden, die een sterken elck-j lieden, die in Eur-opeesche scholen ge-'( spektiedlenst onlangs keer- belangrijke trischen straal uitzendt, welke tot 3 ki- weest zijn en andere gedachten hebben' lometer voor het schip licht verspreidt, gekregen, kunnen zich maar bhkeeren en die, door waf ooïï" gehinderd, een: wanneer zij geheel en al breken met waarschuwingsloestel zal in beweging als een'monster van ondankbaarheid en brengen. In zulk geval wordt de vaart van het reuzenschip onmiddellijk ver traagd. Het hemd va.n Mohammed tentoonge steld.Te Londen wordt op het oegen- lilik het Hemd van Mohammed tentoon gesteld. Dif kleedingstuk is een der grootste relikwieën van den Islanne- tisehen godsdienst. Het. hemd. waarop de volledige lekst van den Koran ge schreven staat, is het eigendom van de prinses van Sarawak, die dit heeft laten verzekeren voor 100 millioen frank. hunne familie. Zij worden beschouwd nooit zullen zij hun voet nog mogen binnenzetten bij een lid der familie. Zij worden, met andere woorden in den ban geslagen. De nieuwe Gouverneur van Oost- Het Bloempje van Kris tns-Koning Het feest van Krislus-Koning op 27 October moet bij zijn tweede lustrum op bijzondere wijze gevierd worden en daarom een algemeene bloemenhulde zijn. Aangezocht door het Dporluchlig Episcopaat zullen de Katholieke meisjes Vlaanderen. M. Ingenbleek, de nieuwe, aangesloten bij het «Vrouwelijk Jeugd gouverneur van Oosl-VIaanderen, heelt verbond voor Katholieke Actie» op elke Dinsdag morgen den eed van getrouw-! parochie van ons land het Bloempje beid afgelegd voor den Koning. Hij werd van Kristus-Koning» te koop aanbieden, aan het hoofd van den Staat voorgesteld Onze Katholieke Jeugd zet den dag in door M. du Bus de Warnaffe. minister met een Algemeene Communie Knslus- van Binnenlandsche Zaken. M. Ingen.Koning ter eere, cn nadien gaaf zij er bleek zal zijn eerste rede voor den pro vincieraad van Oost-Vlaanderen houden itegen 't einde van de week. voor zorgen elkeen het bloempje te zien dragen als een openbare lmlde van gansch het Christen volk aan den Kc. drog niet uilgesloten'. Alzoo heeft de In spektiedienst onlpngs ie vervalst*li mgè'n óhldektT Een aantal véirvalschingen Een «samengestelde' meststof» werd geleverd in zakken voörzieti, door den verkooper, van het e„tiket eener konkur- reerende firma en v|n een valsch lood: Een «samengestelde meststof» werd verkocht, onder de. b.enaming Opge loste Peru Guano», iu zakken voorzien, door den. fabrikant, wan een niet regle mentair etiket en zegel; «Chloorpotasch 40. t.h.», verkocht met een niet reglementair vergezeld elfket, bevatte slechts 8 t.h. polasch; «Ammoniaksulfaat» die slechts 15.43 t.h. s.tikstof doseerd^. werd geleverd in zakken voorzien, dóór den verkooper, van het, etiket eeneü belangrijk en ais eerlijk bekende fir|ia, alsmede van een valsch lood11 Groote hoeveelheden Chili Soïïani- t.raat» werden'verkocht in zakken voor zien van een nagemaakt etiket en een niet reglementair zegel. Die zoogezegde «Chili Sodamtraat» *vas niets anders dan ruw keukenzout"! De Inspektiedienst heeft, die ver- valsclilë waren in beslag genomen en den verkooper aangeklaagd bij het par ket. Het stoffelijk overschot van Pater Damiaan, naar België overgebracht Uit officieele bron ontvingen we het hoogst verheugend bericht dat het stof felijk overschot van Pater Damiaan De Veuster SS. CC., den roemrijken Apostel der Melaalschen, die op 15 April 1889 op 't einland Molokai (HawaHeilanden) stierf'als slaclïtóffèr zijner heldhaftige naastenliefde, eerstdaags naar Belgie zal worden overgebracht. - Een grootsche nationale Ititlde; ónder voorzitterschap van Js lands hoogste geestelijke en wereldlijke overheid, wordt bij die gelegenheid inderhaast voorbereid. Ongetwijfeld zal die verrassende' tij. ding alle katholieke harten van vreugde en fierheid doen zwellen, en alle missie vrienden aansporen om met verdubbel den ijver de edele missiebelangen te be hartigen. langs alle zijden de vu.urgensters de he lende gebouwen bedreigden. Alsdan werd hulp aangevraagd en verschenen brand weerlieden van post 63. De houtzagerij, die een oppervlakte heeft van 1,200, vierkante meter, stond geheel in de vlammen. Niets kon gered worden. Om hel gebouw liggen groote hoeveelheden planken opgestapeld dietelkens dreig den te ontvlammen. Het vuur sloeg over naar aanpalende magazijnen, toebehoorende aan de Air Liquide, alsook naar opslagplaatsen van kopal, aan de Kalkstraat. Dadelijk wer den deze gebouwen duchtig bespoten. Na twee uur zwaar 'bliiisschingswerk kon hel gevaar voor uitbreiding als ge-', weken aanzien worden. De bewoners der aanpalende huizen vluchten de straat op een deel van hun inboedel mee buiten brengend. Pioch, gelukkig, konden ook deze woningen gevrijwaard, worden. Im mer woedde de brand voort in de zage rij. Vele uren moest er gespoten worden eer het vuur overmeesterd was. Tegen den middag mocht men verhopen dat de haard gansch gedoofd was. De brand weerlieden bleven nog gemimen tijd naspuiten op den geweldigen puinhoo-p. Slechts berookte muren bleven recht. Een reusachtige schade werd veroor zaakt. SOsfe Vervolg. r\e man, die zich Henry Walter noem de, lag in zijn prachtig slaapvertrekj jn een sierli'jk ledikant, maar zochtj reeds van twaalf ure af, toen hij niet behulp van zijn kamerdienaar zich Ier ru-sle had gelegd, te vergeefs in te sla pen. Zijn voorkomen had in de laatste maanden eene zichtbare verandering ondergaan de pijnen, de «slapeloozej nachten, de verveling die hij had moe-! 1en doorslaan en de sombere ge'dachlen die hem vervolgden, hadden zulk een ongunstHgen invloed op hem uifgeoe.' fend, dal de lijder, die zich nu eens rus-' feloos op zijn hed omwentelde, dan we-! der werkfuigelijk naar hel gesuis van oen wind in den schoorsteen of naar het eenlonig getik eener penduul lag. fe luisteren, er thans tien jaren ouder uil-1 zag. dan de man die in Augustus van het vorige jaar met eene vaste en krachtige houding zijne getuigenis voor den lijkschouwer te Winchester had af gelegd. Met. de genezing van zijn been ging liet thans echter vooruit. Hij was! zoo ver gevorderd dat lvij zijne krukken ontberen en met behulp van een dikken wandelstok langzaam voortstrompelen, kon. j Sombere herinneringen verjoegen nu de rust van zijn legerstede. Reeus meer dan eens had hij zijne oogen met de hand bedekt en het, hoofd menigmaal omgedraaid, alsof hij iemand zag dien hij niet wenschte te zien, terwijl hij met een half hoorbare -stem riep Zal ik dan nooit dat, gelaat verge ten Zal dan altijd dat ijzingwekkend oog mij aanstaren en'voortdurend die klagende stern mij doen ontwaken, wan. lieer ik op het punt ben van in te slui meren Hij zweeg een poos en vervolgde toon: Hier heb ik op geen verademing Ie hopen. Zoolang ik aan deze plek ge kluisterd ben kan ik geen rust of vrede smaken.. Maar is het eene maand ver der, dan hoop ik mij weer vrij te bewe gen en afwisseling en bedrijvigheid, hel zien van vreemde plaatsen en on. bekende personen zal mij dan ongetwij feld goed doen, zooals altijd. Nieuwe in drukken en gewaarwordingen zullen de beelden en gedachten, die mij thans martelen, verdrijven, en... Wat is dal? riep hij eensklaps, toen hij zacht Tegen een van de vensters van zijn vertrek hoorde tikken. Wat moet dit beduiden vervolg de hij,"met.de grootste inspanning luis 'erende. Wie kan in hef midden van den nacht verlangen binnen gelaten Ie wor den God, zou. alles ontdekt zijn Dinsdag morgen omstreeks liaffvier werd de Antwerpsche brandweer ge waarschuwd dat brand utgebroken was in een houtzagerij aan de IJzerlaan. On. middellijk rukten de pompiers met. vol ledig materiaal tfit. Wanneer zij op de plaats der ramp kwamen, stond de gan- sche zagerij, behoorend aan Arth. Basiq, in lichtelaaie. D,e gansche buurt was hel verlicht door den vuurgloed die hoog op steeg. Onder leiéing van komniandant Van Ca pel le, werd het vuur hardnekkig be streden. Doch steeds nam de vlammen zee een groolere uitbreiding, terwijl Gisteren Dinsdag bij het middaguur, greep op den Grooten Steenweg te Ber chem, ter hoogte van het Pulhof, een verschrikkelijk verkeersongeval plaats, dat het leven kostte aan een inwoner van genoemde gemeente. Een fietser kwam langs de Kalseide- baan in de richting van Oude God, lang* den Grooten Steenweg gereden. Ter hoogte van de Jan Mookensstraat stak hij de spoorbaan der tramlijn over. Toert hij op de asplialtbaan kwam, werd hij aangereden door een auto, komende uit de richting van Berchem. D(e fietser werd met geweld gevat en weggeslin gerd. Zijn lichaam kwam 'n vijf en twin tigtal meter verder pp de baan terecht. De .aanrijdende auto .rëejh verder;- en kwam o.p 'n andefe -a-ufo t-prècht tlië uit tegenovergestelde richting kwam 'geré den. ivg l. De fietser werd erg gekwetst opgenol men en naar het Sinte-Mariagastfiuis overgebracht. De autos werden beschadigd aan öc 'slijkweerders en" de ruiten vlogen "aart stukken. Dc inzittenden bleven gelukkig ongedeerd. D,e politie kwam ter plaatse en ver wittigde het parket dat de noodige vast stelling deed. Het slachtoffer overleden. Het slachtoffer is de genaamde Pauli Adolf. Paulus, Maurits, geboren te Ton geren den 15 Maart 1882, echtgenoot van Enimanuela Broomans. Hij woonde te Berchem, Dianalaan "n. 176. Ondanks de beste zorgen overleed hij rond half vier in het gasthuis. Hij werd de borst kas ingedrukt. ging hij voort radeloos de handen aan hel. hoofd brengende. W'ee mij... Het koude zweef? parelde op zijn voorhoofd, en hel was alsof liet. bloed hem in de aderen stolde. Was dit vree- selijk uur van ontdekking dan geko men, waaraan hij dikwijls met sidde ring dacht. Was het gekomen zonder voorafgegane \yaarscli.uwiug, zonder dat hij aan vluchten: kon ;den.l»en of zich eeniger mate had kunnen voorbereiden? Met allen spoed trok hij eenige- kle dingstukken aan én"' gr'eep zijn stok maar met ïngehöudën adem bleef hij midden van het. vertrek slaan, alsof, hij liet antwoord wachtte op de vragen,die hij zich zeiven gedaan .had. Het eenig antwoord echter dat hij ontving, was een sterker kloppen dan dc eerste maal. Het scheen, Henry Walter dat de per soon die op het. venster tikte verzocht om binnen gelaten te Worden, en zeil vreesde ontdekt fe worden. De bewoner van het vertrek scheen dit althans zoo toe., ÓWtdekt vroeg hij zich zeiven af, terwijl hij weer ruimer adem haalde. Hoe kan ik dwaas genoeg zijn om zoo iets le veronderstellen' Als mén kwam om zich van mijn persoon té verzeke ren zou men daverend op de groote deur kloppen, maar niet voorzichtig op hel venster van mijn slaapvertrek Uk-1 ken. Wie k^n het zijp de clown misschien Zeker niemand anders. Ik zal weer eenige Huizend' n guldens moeten geven... Maar sta ik niet elk uur van den dag voor hem gereed, en is de dag niet lang- genoeg, zoodat. hij mij in "liet holle van den nacht met behoeft te wekken Hij was tot het venster genaderd, toen er opnieuw getikt werd, en hij eene vrouwe stem zacht maar verstaanbaar hoorde roepen Doe open. doe toch spoedig open Hij herkende de slem dadelijk 't was die van het meisje, dat zoo volhardend getracht had tot, hem door te dringen, on eindelijk geslaagd was. Hij ontsloot het luik en Mathilda Wilmot trad door de glazen deur het vertrek binnen. Mathilda riep hij in de uiterste verbazing. Is het mogelijk Gij hier, en op dit uur Het meisje zag angstig in het rond en zeide op fluisterenden toon Men is u op het spoor Vertrek zoo spoedig mogelijk van hier. Gij hebt geen oogehblik te verliezen. De man tot wien zij dit zeide sprong, lerwijl zij dadelijk het raam sloot en een zwaar damasten gordijn er voor schoof, eenige schreden terug. Wat zegt. gij stotterde hij, ter wijl hij Mathilda, aanzag, alsof hij evenmin zijne oogen als zijne ooren ge looven kon» geeft liter bouillon voor 60 centiem Ik smeek u, vader, zeide Mathilda» naar hem toetredende, maak spoed,uwe vervolgers zullen aanstonds hier zijn. Vader, vervolgde zij, hare handen vou wende en hem met een onbeschrijfelijk smartelijken blik aanziende, vadër wel hebt gij Gods toorn verdiend, maar Hij ontfermt zich over u, en zendt, mij om u tegen de wraak der menschen li? beveiligen. Hij zal mij ook lol middel willen hebben om u tot hem terug le brengen, wie gij u zoo ongelukkig afkeerdet... Maar, ik bid u-, maak spoed vlucht» vooraleer het te laat is Vluchten Waarom Wat is er gebeurd riep Jozef Wilmot, zijne dochter bij den arm vattende. Gij moet dadelijk vertrekken ant woordde het meisje. Verberg u hier of daar, of vlucht zoo ver gij kunt. Zij volgen u op de hielen. Wie Clement Austin en een politiebe ambte. Austin Mafhilde hebt gij uwen vader dan verraden Ik u verraden vroeg zij op een toon, die zijn wantrouwen terstond we ver verdreef. Maar welk een gevaar dreigt mij don Welk bewijs heeft men 'J Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2