D© Oorlog in A De H. Conrad van Parzham 25 Kantonnale Katholieke Dag Vrijdag OCTOBER 1935 Een Nieuwe Glorie voor de Capucijnerorde Provinslaraad van QosM'laanderso De En^elssh-ltaEaaüische Ontspanning TCXXXIe JAARGANg RUMMER 244 Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten bet Arrond. AA LSI Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel t— Rue de Richeleu, parjis Bank Buiding.Kingsway, 20 Londres W, C, 2. H. Crispinus Zon op 6,26 Zon af 4,43 N. M. 27 E. K. 3 DE KLOOSTERLING Wanneer dan de kloosterlingen rond middernacht in het koor kwamen vonden zij Br. Koenraad geknield in gebed ver slonden..., hij had nog geen oog toe gedaan Was het-"officie gedaan rond één uur, dan bleef de devote religieus nog enkelen tijd in aanbidding door brengen en ging dan eindelijk zijn ver moeide ledematen een weinig rust gun nen. Niet voor lang echter, want om half vier was hij weeral te been om broeder koster die ziekelijk was beHuip'- zaam te zijn. Hij diende vervolgens met stichtende godsvrucht de eerste H. Missen, communiceerde en begon rond zes uur zijn lartge en afmattende dagtaak aan de kloosterpoort. PM was de taak der versterving en der zelfverloochening Altijd vriende lijk en tegemoetkomend, al belde men' ook honderde malen in den loop van den dag, de goedige broeder opende steeds met dezelfde hoffelijkheid en voornaamheid..., ontving eenieder met den glimlach van een engel..., had voor iedereen 'n goed woord dat als een zaadkorrel in de zielen neerviel. Bijzonder de kinderen en de armen waren zijn lievelingen. Net als de Hei land kon hij zoo gemoedelijk liefkozend de kinderkopjes strelen en zegenen, ze opwekken tot deugdzaamheid en vroöm_ beid, dat zijn omgang met de kleinen een der mooiste tafereelen is uit zijn zeer heilig leven. Ook de armen had bij lief en bejegende ze met een mild dadigheid, die wel eens de grenzen der menschelijke voorzichtigheid te buiten :ging. Br. Koenraad zou alles weggege ven hebben goed dat hij een heilige was..., zelfs zijn eigen mager voedsel spaarde hij uit zijn mond, om des te meer aan de sukkels en tobbers- te kun nen uitdeelen. Gebeurde het dat hij over enkele vrije oogenb likken beschikte, dan wiple hij vlug in de kapel der Lieve Vrouw daar bad hij als een seraf., hoe vurig zijn! bede was, hoe intiem zijn samenspraak' met de Moeder Gods, kan men hier uit! •opmaken dal menig bedevaarder ver-] wonderd opmerkte, hoe vi4rige bollen en lichtende kogeltjes uit de oogen en den mond van Koenraad naar het genade beeld heenvlogen..., en hoe hij zelf door oen glanzenden nevel omhuld was... een symbool van zijn brandende ziel Steeds hield hij zijn rozenkrans in zijn hand om den middelvinger ge draaid en bad onophoudend de eene Wees Gegroet na den andere toen menj hem later tijdens het proces der za ligverklaring onlgraafde, vond men dien vinger ongeschonden terug een kostbare relikwie in prachligen schrijn Zitting van Woensdag, 23 October. Pie zitting begon ten 2 ure, onder voorzitterschap van lieer Thuysbaert. De raad sfemt bij naamal'roeping over het behoud van sommige belastingen en namelijk op de fietsen, op de voertuigen, de vermakelijkheden, de stoomketels en eveneens de provinciale opcentiemen voor 1936. Een voorstel van den heer Yercruys- sen (lib.), om de opcentiemen op de rechtstreeksrhé belastingen te bren gen van 60 op 40, wordt verworden bij zitten en opstaan, door de katholieken tegen liberalen en socialisten. Door de socialisten en de liberalen wordt, dan een bespreking uitgelokt over 'de fondsenvoorscholten aan nijverheids- beroeps- en huishoudelijke onderwijsge stichten. De oppositie beweert namelijk dat de katholieke scholen bevoordeeligd worden bij de officieele. De heer Ronse wijst er die heeren op, dat dit natuurlijk is dat de katholieke scholen in totaal meer ontvangen en dat het aantal der katholieke scholen welke voorschotten ontvingen grooter is, als men weet dat er meer katholieke scholen ziin. Spreker legt er nadruk op, dal de officieele en katholieke scholen op gelijken tred behandeld worden en wijst er tenslotte nog op dat hef tech nisch onderwijs in de provincie een nooifgekenden bloei heeft. De raad stemt nog wijzigingen in de begrool irig," voortvloeiende door de af schaffing van de provinciale landbouw scholen en aan het reglement voor de verbetering van het runderras. Een be- bespreking vloeit hieruit voort, waar aan deelnemen de heeren de la Faille! d'Huysse, Van Peleghem en Van Snicki (katholieken), die allen aandringen op' het tekeer gaan van misbruiken en het! vervalschen der melk door middel van! kunst,room en olie. heden bewaard I Zoo'n heerlijk en druk gevuld reli gieus leven hield de Broeder twee en veertig jaar vol. Hij had zooeven zijn vijf en zeventigsten verjaardag over schreden arbeid en boete hadden hem gedeeltelijk neergebogen. Stilaan ver zwakte hij, meer ingetogenheid ken merkte hem voortaan, hij werd zwijg zaam. Zekeren dag kwam hij al sle pende aankloppen a-an de cel van den overste en met een zucht Pater Gar diaan, ik kan niet meer i Hij ging naar de zfekencel want hij was doodziek, maar teveng; kalm en ge heel overgegeven aan Gods heiligen wil: De dokter kwam, de diagnose Tuidde gevolg van te groote inspanning en ouderdomszwakte. Het duurde zoo eeni- ge dagen, er scheen zelfs wat beternis te komen den Zaterdag daaropi over viel hem weer een crisis van afmatting, rond vier uur ontving hij de laatsle heilige Sacramenten. Nu werd het avond... op hot slanke torentje van het klooster luidden met zilver stemmetje do klokjes het Ange lus 't was alsof ze don grooten Maria- vereerder opriepen voor de eeuwige be devaart... pas waren de klokkengalmen uitgestorven of ook de blanke ziel van Koenraad was meegevaren naar Moeder heen..., hot was den 21ste April 189 4. Zijn begrafenis was een triomf, want wat Theresia van Lisieux voor Frank rijk was zou Koenraad van Parzham wordtyi. voor Duitschland Ieder be minde en vereerde hem. Talrijk waren de gunsten welke men bekwam door zijn voorspraak. In September 1912 begon men reeds met hot ingewikkeld proces zijner zalig verklaring. Op II. D'rievuldigheidszon- dag 15 Juni 1930 werd hij onder het, ge tal der gelukzaligen opgenomen. Doch de mirakels en wondervolle feiten waren zoo menigvuldig, dat ook de canonisa tie weldra volgde. Spoediger nog dan voor de'kleine H. Theresia, wierd do Ge lukzalige Koenraad reeds vier jaar later plechtig heilig verklaard; hot geschied de op het Pinksterfeest van verleden jaar. Voor P.uitschlahd is: de verwekking van dezon heiligen Capucijnenbroeder een groote troost en sterkte.De Roomsch Katholieken, hebben er heel wat uit te staan vanwege de Nationaal socialisti sche en heidensch getinte regeering. De Voorzienigheid geeft hen een schutsen gel en beschermer. Voor zijn medebroe ders is Hij een sprekend voorbeeld en een machtige voorspreker voor allen, voor de armen en de kinderen in dezen materieolen en geestelijken nood onzer dagen, een Toevlucht en een Bewaker. Hij bidde voor ons I Denderzoon. De lieer Vandevelde, bestendig afge vaardigde, legt er nadruk op dat de pro vincie wat het tekeer gaan der misbrui ken betreft en do verbetering van het runderras, haar plicht doet. Heer De Roo Gaston (soc.) vraagl, dat de provincie een financieele tus- schenkomst zou doen in het oprichten der kampen voor jonge werkloozen, maar de heer Van Geert, bestendig afge vaardigde, hierin gesteund door heer Dhaese (VI. Nat.") wijst er op, dat het hier de Staat is die meet tusschenko- men. De heer Derycke (soc.) is de meening toegedaan dat de ingeschreven som van 18,750 fr. voor inrichting van een cen- tralen dienst van opsporing der sociale kwalen onvoldoende is en dat men dus beter dit crediet zou schrappen. De heer Ronse, bestendig afgevaar digde, wijst er den heer Dierycke op dat deze dienst zeer flink ingericht is en veel vruchten afwerpt. De zitting wordt ten 5,30 u. geheven. Het 10 €00 schip dit jaar te Antwerpen Men weet dat de scheepvaarltrafiek de jongste maanden een verheugende vlucht genomen heeft in de haven van Antwerpen, en dit is zoo waar, dat men zich reeds aan de aankomst van het tienduizendste schip dit jaar te Antwer pen verwacht tegen het einde der vol gende maand. Verleden jaar liep de 10.000e boot. hier binnen in December, en het was toen de «Tsngura Maru» van de «Nippon Yusen Karsha», die de eer te beurt viel, op bij zondere wijze, dQor de havenoverheden bij aankomst te Antwerpen ontvangen te worden. Op 30 September waren er 8122 sche pen binnen geloopcn. Einde October zul len we zeker boven de 9000 staan. Dus is het 10.000ste rond einde November Stellig te verwachten. Het Congres der Kantonnale Katholieke Vereeniging is definitief gesteld op ZONDAG 17 NOVEMBER. De dagorde behelst eene studievergadering in den voormiddag, 'n volksmiddag- maal en eene groote algemeene vergadering in den namiddag. Die dag moet de bekroning leggen op het werk dat thans sinds een jaar is ondernomen om de Kaholieke partij in ons gewest te reorganiseeren. Van nu af aan moet met volle ijver gewerkt worden voor het wellukken van dit feest. De plaatselijke vereenigingen dienen onmiddellijk eene intense propaganda te beginwtn. Overal moeten Volksvergaderingen belegd worden. Men wende zich voor sprekers tot het Secretariaat der Katholieke Vereeniging te Aalst. Londen. 23 Oktober. Het Reuter agentschap meldt, dat sir Eric Drum mond, de Engelsehe gezant te Rome. door staatssekretaris Suvich op- hoogte werd gesteld Van het feit, dat de Ita liaansche regeering bevel heeft gegeven tot het terugtrekken van een divisie van zijn troepen uit Libye. het terugtrekken van een DIVISIE UIT LIBYE Londen, 23 Okt. Het besluit van Italië, een divisie van zijn troepen uit Libyë terug te trekken wordt te Londen beschouwd als de eerste praktische j uiting van ontspanning, die de jongste dagen ingetreden is tusschen Londen en Rome. Het Italiaarische besluit werd dan ook met een oprechte voldoening in de En gelsehe kringen vernomen. Het is .van aard om de atmosfeer gunstiger te stemmen voor gebeurlijke vredeson derhandelingen. Tijdens zijn zitting van Woensdag heeft het Engelsehe Kabinet kennis ge nomen van het verslag van zijn ambas sadeur te Rome,- vir Eric Drummond, over het onderhoud, dat hij Dinsdag had met den Italiaanschen staatssekre taris Suvich over de middelen tot. het ontspannen van den toestand in de Middellands-che Zee. Er is dus alle reden om te veronderstellen, dat het besluit van Mussolini de bezegeling is van de overeenstemming tusschen Rome en Londen. In de diplomatieke kringen wordt verklaard, dat het Kabinet even wel de admiraliteit nog geen toelating gegeven heeft tot het terugroepen van zekere eenheden van de «Home Flêet. Hierover zal de regeering dus nog moe ten beraadslagen. IN DE FRANSCHE KAMERKOWI- MISSIE VOOR BUITENLANDSCHE ZAKEN Parijs, 23 Okt. Eerste minister Laval heeft voor de kommissie van buitenlandsche zaken van de Kamer een uiteenzetting gegeven van het politiek' beleid op buitenlandsch gebied van zijn regcering, sinds ITeT uiteengaan van dej Kamers. Deze uiteenzetting liep in 'hoofdzaak over het Italiajinsch Ethiopisch geschil' en zijn weerslag op den toestand in Europa. I Na de historiek gemaakt, te he~bben van het geschil, van bij zijn oorsprong, wiedde eerste minister Laval uit over de verzoenende r.ol, die hijzelf steeds getracht heeft te vervullen en over de volledige overeenstemming heersclïend tusschen de regeeringen te Parijs en te Londen, zooals overigens ook blijkt uit de rede, Dinsdag door sir Samuel ÏÏoa- re uitgesproken in het Engelsehe La gerhuis. De eerste minister gaf de hoofdrich- tinglijnen aan van de Fransche politiek, die geleid wordt eenerzijds door het streven naar de handhaving en het eer-j biedigen van het Volkenbondspakt en anderzijds door den wensch alle móge lijke verzoeningspogingen aan te wen den, dit in het belang van den vrede. EEN GEDACHTEN WISSELING De verklaringen van den h. Eaval werden gevolgd door een uitgebreide* gedachtenwisseling. Verscheidene leden van de kommissie hielden zich bezig met den gebeurlijken weerslag die in de toekomst het «voorgaande» zou kunnen hebben, geschapen door het konflikt.dat ontstaan is tusschen Italië en den Vol kenbond. OP HET OGADENFRONT WERDÉN 400 ITALIANEN NEERGESCHOTEN Addis Abeba, 23 Okt. «Un. Press» meldt Abessynische trocpenaf deelingen, welke vandaag van het Ogaden-front in do hoofdstad zijn aangekomen, beweer den, dat het haar gelukt is, vierhonderd Italianen bij hun opmarsch in den Oeal- Oeal sector met behulp van machinege weren tot den laatsten man toe, neer te schieten. Een Abessynische afd'eeling met 3 machinegeweren had zich aan weerszij den van een hollen weg in hinderlaag gelegd en een Italiaansche afcleeling tot vlak in haar nabijheid laten naderen. Daarop hadden de Abessynische solda ten een doodelijk snelvuur geopend. Door den kogelregen waren vierhonderd Italiaansche soldaten weggmanid. De achteraan komende Italiaansche afdee. lingen waren op de vlucht geslagen en hadden zich volkomen gedemoraliseerd teruggetrokken. DE KEIZER VERTREKT NAAR HET FRONT Berlijn, 23 October. Uil Addis Abe ba wordt gemeld dat de kroonprins Afsau Bosen in de hoofdstad is aange komen om er den keizer te vervangen als. deze naar het front zal zijn vertrok ken. Dit vertrek zal eerlang plaats heb ben. Men logenstraft het bericht als zou den Abessynische soldalen niet kunnen in bedwang worden gehouden en zouden zij aldus bij een aanval op de Italiaan sche linies merkelijke verliezen hebben geleden. EEN GROOTE VELDSLAG TE JIJIGA VERWACHT. Londen, 23 Oct. Men verneemt uit Addi3 Abeba dat het bevel, door ras Pr sta ontvangen, om tot allen prijk te Gorahai stand te houden, het vooflee- ken is van een grooten veldslag, te Ji- jiga. 300.000 Abessyniers zullen er te gen 140.000 Ilalianen een liardnekkigen weerstand bieden.De strategische" belee- kenis van Gorahai, dat moet verdedigd worden, is groot. Deze plaats is het kruispunt van belangriijke wegen. In de omgeving ligt een dorre en uitgestrekte vlakte zonder waterputten. Generaal Nasiby, bevelhebber van den linkervleu gel van het Zuidelijk leger, is Dinsdag avond in het geheim te Harrar aange komen. Andere troepen komen het legec van Gorahai versterken. OP HET ZUIDELIJK FRONT De Italiaansche troepen in Somaliland Rome, 23 October. De «Messagero» schrijft Men wist sinds lang aan Italiaansche zijde, dat de Ethiopiers een aanval in Somaliland voorbereidden. Reeds, in 1934, toen Koning Victor Emmanuel een reis in deze kolonie on dernam, en hij de forten van Mustahil bezocht, kon hij vaststellen dat de Ethiopiers, langs den stroom forten bouwden. Het zijn nu deze- forten welke het voornaamste punt van de Italiaan sche bedrijvigheid uitmaken, op. dit ge deelte van het Zuidelijk front. Slechts drie wegen kunnen een troe pentransport verzekeren bij een even- tueelen inval in Somaliland, namelijk degene die gansch zuidelijk ligt, aan de grensi van Kenya, langs de Djoeba, deze die den loop van de Webbe Shiheli volgt in het midden, en dan die van Jalonec, in de streek van Oeal Oeal en Gerlo- goebi. De streek, of liever het nomansland dat tusschen deze drie banen ligt, leent zich ni#t tot. een vooruitgang van troe pen, daar er geen waterputten zijn.Het is dus slechts langs kleine binnenwe gen dat Ras Nasiboe en Ras Deslu in Ttaliaansch Somaliland zouden kunneri binnen trekken. Pie waarde van deze troepen valt niet te onderschatten, niet alleen omdat zij bijzonder goed ingericht zijn en over de modernste wapens beschikken, als auto matische geweren, en vliegtuig-afweer geschut, maar vooral omdat, zij worden aangevoerd door twee blanke generaals een Boer en een Turk. Het is daarom dat generaal Graziani verkozen heeft liever zelf eerst aan te vallen, dan te wachten totdat ze aan den overkant klaar waren om den eersten stoot tc geven. De bijval behaald door de Italiaan sche troepen langs de baan van Webbe Shibeli welke door de Ethiopiers het meest bedreigd was, is dus een flinke Italiaansche stelling geworden. Inderdaad, door het feit dat Dolo reeds in den beginne der vijandelijkhe den ingenomen werd, is ook de Zuide- liijke baan in handen der Italianen,als ook de baan die de streek van Gerlogoe- bi bcheerscht. Voorwal nu de middenbaan betreft kan men bemerken, dat de Italianen door hun voorsprong van bijna 30 kilo meter meester geworden zijn van de streek Sjaveli. Zondag werd te St Polten, in bijzijn van kanselier Schussnigg en prins Starhemberg, een monument voor wijlen' kanse lier Dollfuss ingehuldigd. Een algemeen zioht van de gleohtigheid.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1