Vondeling D© Oorlog in Abessinië Belgen ii Frankrijk artótais 26 Gaat men stilaan naar een oplossing van bet Conflikt Zaterdag OCTOBER 1935 In verband met de Renteconversie De grootste Hollandsche Spoorbrug r H. Evarist us Zon op 6,28 Zon af 4, 41 N. M. 27 E. K. 3 XXXXIe JAARGANG NUMMER 245 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. - Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Afrond, AALS't a Agentschap HAVAS, Adoir Maxiaan 13, te Brussel k, Rue de Richeleu, Parjis Bank Buidirtg-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Het Nationaal Hulpcomiteit voor de Noodlijdenden In Juli 1.1. werd besloten dat'het Na* tionaal Hulpcomiteit-, na den oproep van onze diepbetreurde Koningin gesticht, binnenkort zijn werkzaamheden zou sta ken. Deze, die trouwens gedurende den Zomer reeds waren vertraagd, zullen nu definitief op 31 October worden ge schorst. Aan de plaatselijke comiteiteri zullen eerlang de noodige onderrichtin gen worden medegedeeld. Onze Vorstin steunde rechtstreeks in bijzondere gevallen. Deze weldadigheid, buiten de 'naar aanleiding van den oproep der Konin- ging gedane uitdeelingen, cm, zal voor taan verder beoefend worden onder be scherming van Prinses Josephine Char lotte, Prins Boudewijn en Prins Albert. Wie in het vervolg aan het zoo heer lijk initiatief v£n onze 'beminde Konin gin wenscht mede.Ie werken, wende zich j tot tiet secretariaat der Koningin, op het Koninklijk paleis, te Brussel. Anderzijds ligt het. in de bedoeling van'den Koning een plan te verwezenlij ken, dat de Koningin zeer nauw- aan het harte lag: de oprichting van een huis voor kleine kindertjes (instituut voor kinderopvoeding.) Zulk huis, waar zuigelingen zullen worden' opgenomen, zal naar gelang van de geldelijke mogelijkheden worden uit gebreid. Madame moest goeickoope appelen hebben en trok naar de groenbenmarkt ,om 5 uur 's morgens, dan had ze 't meeste kans. 't Werd al koud, haastig trippelde ze door de Lepelstraat, toen... daar op een dorpel... een groot pak... Direct had ze gezien dat 't een jongetje was van een goei jaar misschien, met een knap, gezond gezichtje, "t Sliep. Madame had geen klein gasten en zou er nooit hebben ho>opte ze. Toch nam ze 't kereltje op uit. pure nieuwsgierig heid en... van goeiokoope appelen kwam niets dien dag. Haar man kon 't jongske niet zien, maar moeder wou het wel,die had toch niks meer aan haar leven 1 Toen moeder stierf verhuisde Löwie- ke naar een weezenhu.is ergens in do Kempen en word daar een sterke wilde rakker. Hij ontvluchtte een paar keeren en stal z'n eten maar, werd terugge bracht tot hij eindelijk voor goed weg- mocht. Te voet trapte hij naar Antwer pen en vond na 4 dagen zoeken een tehuis in een achterbuurt. Daar werd de laatste hand gelegd aan zijn karakter en hiy kwam door 't examen als 100/100 vagebond. Louis zocht werk en won links en rechts nog wat bij. Alle middelen wet tigden het doel Ja en toen dankte de baas hem af en kon hij mee schui ven in de zwarte rij van doppers... «en» vertelde hij «sinds Oktober '33 en nu, heb ik nog geen klop gedaan Nog niks gevonden wou ik weten. Niks gevonden Ik zoek niet. Ze moeten 't mij zelf presenteeren. Hat is hun plicht. Ik wilde werken en z'hebben mij afgedankt dan moe ten ze maar terug komen vragen "of ik wil werken Ge loopt met uwen kop tegen den muur man...» Och ik kom toe met den dop, 'k vind zoo hier en daar nog wel wat buitenaf dat niet te heet of te zwaar is». En ge houdt van dat leven Houden Oh, er is niemantt die mij iets vraagt, ik heb nooit aan wat anders gedacht.» Eén uit de massa. In de grootsteden zijn er zóó voel. Ze dragen den stem pel van 't midden maar zijn daarom niet slecht. Dikwijls vonden we tusschen hen de beste kajotterslcidcrs soms door één goed woord uit een goed kamera- denhart. De K.A.J, is van en voor hen. Ze zal zich nooit tevreden stellen met alleen de «brave» jongens te organisee-- ren, neen, wie de K.A.J. zóó verstaat, betore zijn leven Kameraden, wie ge zijn moogt, en van! waar ge ook komt, uw plaats is bij ons. Draag uw miserie niet alleen, wij willen broeders voor U zijn en vreugde brengen in uw leven. Waarom zoudt ge geen goed mensch worden niet oen stevig eerlijk doel in uw toekomst. Niemand onder U is minderwaardig als hij de waarheid zoekt. Schudt uw voor- oordcelen weg Strijdt moe met ons in de K.A.J. Dagbladen 4 K. HAJEE, Enkele dagen geleden hebben wij aan gekondigd dat de aflevering van defini tieve obligatiën van de geünificeerde Schuld, 2de reeks, op 17dezer zou aan vangen en meteen gezegd dat van af Maandag 2i October, de vroegere, ïn ge- unificeerde Schuld, 2e reeks geconver teerde effecten met meer ter beurze zou den worden genoteerd, aangezien van af dit oogenblik, alleen de definitieve obli gatiën nog van goede levering werden. Wij hebben vernomen dat sommige houders doze mededeeling slecht zou den begrepen hebben en er uil hebben afgeleid dat de oude. niet vóór 21 Octo ber omgeruilde effecten, zonder waarde zouden zijn. Om de betrokkenen gerust tp steilen, zeggen wij dat na als vóór 21 October de oude effecten hun volle waarde be houden. Wij herhalen 'nochtans dat de houders er belang bij hebben ze ten spoedigste om te ruilen, teneinde tér beurze verhandelbare effecten in handen, te hebben. Belgie heeft veel te vragen. Zicht op de stad Harrar, ten HET VREDESAANBOD VAN ITALIË Parijs, 24 October. In «Paris Soïr» weet Sauerwein te vertellen dat de h Laval heden morgen aan den Britse hen gezant te Parijs het vredesvoorstel van Italië bekend gemaakt heeft. Volgens het blad zou Italië zich erop hebben toegelegd den geest en de letter yan den Volkenbond te eerbiedigen. Italië zou het ook eens zijn om als grondslag van de besprekingen te ne men het verslag van de oommissie der Vijf en het verslag erover. Wat' bevat dit plan Al de provincies van Abessynie die door keizer Menelik ten Oosten van Addisi Abeba werden ver overd kunnen door andere mogendheden bij hun ontwikkeling worden bijgestaan zonder dat de onafhankelijkheid van Abessynie zou worden beknot en de soe vereiniteit van den Keizer zou worden ingekrompen. :De keizer van Abessynie zou in zijn bezit houden al wat hij van zijn voor ouders verkregen heeft. Bij de verdere besprekingen zou wor den uitgemaakt of de provincie Harmr ja dan neen tot de aan het centraal be stuur van Addis Abeba ontrukte provin cies zou toebehooren. Volgons de opvatting van de Italïaan- sche regeering zou geen mandaat van Italië over Abessynie in overweging worden genomen. Veeleer zou de afstand van sommige provincies aan Italië den vorm aanne men van een pacht of vergunning zooals in sommige gebieden van China. Italië zou aan den Volkenbond alle verzekeringen geven wat betreft de aan werving van troepen in de genaaste ge bieden. C De gewapende macht in het afgestaan gebied zou beperkt zijn en aan toezicht 'onderworpen, zoodat zij enkel zou aan gepast- zijn aan de vereisehten van een politiedienst. Zoo zou de vrees worden Weggenomen dat in Abessynie een groo- te Italiaansch inlandsche legermacht zou worden tot stand gebracht. Italië eischt ook dat dit deel van Abes- fevnie dat, onder de heerschappij van den Negus zou blijven voortbest aan,zou .tvorden ontwapend. Dit wil zeggen dal 'enkel een geregeld legertje zou mogen bestaan. Doch de bestaande toestand waarin neder Abessynier zijn eigen wapens be- •zit., moet ophouden.» Het Fransch ministerie van buiten, 'land se he zaken deelt evenwel mede dat yan een dergelijk voorstel nog geen Sprake is. DIPLOMATIEKE BESPREKINGEN Laval had Donderdag eene conferen tie met sir George Clefck. Britsch ge zant. M. Carlo Delcroix, Italiaansch Ka ïnerlid en voorzitter van de Italiaan se,he Nationale vereemging van krijgs- verminkten, werd eveneens door Laval ontvangen. Prins Paul van Joego Slavie heeft Donderdag een bezoek gebracht aan sir Samuel TToare, op het Foreign Office. Baldwin, eerste minister van Enge land. werd in gehoor ontvangen door Koning George, op Buckingham Palace. TE ADDIS ABEBA WIL MEN NIETS HOOREN VAN ONDERHANDELINGEN Addis Abeba, 24 Okt. De diploma- Zuiden van DU'redaoea, het doelwit van den opmarsch der troepen van generaal Graziani In het Zuiden. tieke bedrijvigheid in Europa heeft schijnbaar geen invloed te Addis Abe ba. In verantwoordelijke kringen ver klaart men, dat de diplomatieke aktie afgeloopen is en dat alleen de daden, tellen. In dezelfde kringen voegt men cr aan toe, dat het onnoodig is over onderhan delingen te spreken zoolang de Itali- aansche troepen zich op Abessymsch gebied bevinden. DE TERUGKEER VAN ZES BELGISCHE OFFICIEREN Marseille, 24 Okt. Met dezelfde boot uit Dziboeti, die den nieuwen Abessyni&ehen gezant vervoerde, zijn zes leden van de Belgische militaire zending aangekomen, die met de oplei- ding van het Ethiopische leger belast j waren en die de regeering te Brussel bij den aanvang van de vijandelijkhe den terugriep. Kommandanl Listray was vergezeld van luitenanten Wagner, Delrey, Tillier Meys en baron de Dieudonné. Deze zes officieren verlieten op 10 Oktober de Ethiopische hoofdstad. Allen weigerden de minste verklaring betreffende het geschil in Ethiopië en dieü toestand van het Abessynische leger af te leggen. Men heeft gezegd dat de Belgische officieren gevraagd hadden in het Ethio pische leger Ie mogen blijven. Hierover ondervraagd verklaarde een lid van de zending Geen enkele mi litair in aktieven dienst is te Addis Abeba gebleven. Indien er in de hoofd stad een of meer Belgische officieren zijn, kunnen dit alleen officieren zijn die de leeftijdsgrens bereikten en diehs_ volgens volkomen vrij zijn te handelen zooals zij het verkiezen.» De Belgische officieren vertrekken nog denzelfden dag naar Brussel, over Parijs. ABESSYNISCHE TROEPENBEWEGIN GEN IN SOMALILAND Rome, 24 Okt. Op het front van Somali dalen de troepen van Ras Naci- boe steeds- den weg af langs de Togj Fafan, om stelling te gaan nemen te Gorahai, waar men eveneens versterkin gen ver„wacht vanwege Ras Desla uit het Zuid Westen. De aanval dien de Abessyniers voorbereiden in deze streek zou ten doel hebbén den druk te stuiten van de Italiaansche troepen op het Ti- grefont. DE ITALIANEN WILDEN HET KAMP VAN RAS SEJOEM BOMBARDE EREN Addis Abeba, 24 Oct. Het gerucht loopt dat talrijke Italiaansche vliegtui gen tevergeefs het kamp van ras Se joem opzochten om dit te bombardee ren.De ras heeft de vliegers- gefopt daar hij in den nacht tenten deed bouwen ciie evenwel niet werden betrokken door de Abessynische sol doten. Een verdachte Abessynier die voor rekening van de Italianen spionneerde werd geboeid naar Addis Abeba overge bracht waar hij aan een streng verhoor zal onderworpen worden. VAN HET OORLOGSFRONT Een aanval der Ethiopiërs verwacht Rome, 24 Oktober. De organisatie van de diensten achter de frontlijn en van de vooruitgeschoven stellingen der Italianen wordt in alle kalmte voortge zet Dit is het uitzicht van den toe stand op het front der Tigre-provincie. De inlichtingen van Italiaansche zijde doen uitschijnen, dat het leven langzamerhand zijn gewoon rythme herneemt in de door de troepen bezette gebieden en dat de aankomst van in landsche bevolkingen uit Ethiopische gebieden voortgaat. Anderzijds zi.jn talrijke Italianen, vertoevende in Ethiopië te Asmara toe gekomen. Daaronder zijn de Italiaan sche dokter van het consulaat van Gou da r die op 24 September vertrok de h. Casponi, leider van het Italiaansch te legraafkantoor van Addis Abeba en eindelijk zeven zusters. De Italiaansche luchtvaart- vermenig vuldigt baar verkenningvluchten, die aan den legerstaf toelaten de bewegin gen van den vijand na te gaan. Men oordcejt dat de samentrekking van de Ethiopische troepen is afgeloo pen en men verwacht een aanval. Ras Seyoem zou zijn posities ten Noorden van Makala versterkt hebben. Om aan Engeland te voldoen zou Italië zijn troepenmacht in Noord Afrika verminderen. Op de foto een regiment Italiaa-nsohe soldaten defileert in TYipolis. Maandag aanstaande worden te Parijs weer besprekingen aangevat, betreffende de Belgen die in Frankrijk arbeiden. De onderhandelingen zullen gaan over eene vraag van de Belgische regeering de Belgische werkloozen, in kwestie van toelagen, behandeld te zien op den zelfden voet als1 de Fransche werkloo zen, die in Belgie dezelfde .gunsten ge nieten als de Belgische werkloozen, ter wijl deze laatsten in Frankrijk versto ken blijven van de departementale ver goedingen. De Belgische onderhandelaars zullen ook vragen dat Frankrijk niet,langer de Belgische werkloozen zou uitzetten, die geen recht hebben op een werkloozen- steun, 't zij omdat er in de streek geen' werkl-oozenkas bestaat, 't zij omdat, zij aanschouwd worden als kunnende ge holpen worden door hunne familie. Zij zullen bovendien vragen dat de Belgische werklieden, die in Frankrijk mogen werken, in 't geval dat zij geroe pen zouden worden in een ander depar tement te gaan werken, de voorafgaan- deliljke toelating van den prefect van dit departement mogen vragen. Terzelfder gelegenheid zal de Belgi sche regeering aan de Fransche vragen dat de Belgen in 't bezit van een Wet telijk Fransch diploma, de functie van dokter en apotheker zouden mogen uit oefenen, zooals zulks ook in Belgie ge beurt voor de Franschen die een wette lijk Belgisch diploma bezitten. Deze toe lating werd krachtens de wet van 21 Ju li 1935 aan alle vreemdelingen onttrok ken. De Belgische regeering zal verder eene verbetering vragen van den toe stand geschapen door de toepassing van de Fransc-h-Belgische conventie van 16 Juli 1935, wat aangaat het vervoer per autocar en aulocamion, welke conven tie tot talrijke beknibbelingen heeft ge leid. De onderhandelingen zullen van Bel gischen kant geleid worden door baron Henry, zaakgelastigde te Parijs, bijge staan door den consul-generaal te Rij- sel, heer Moulaert en door lieer La Vers, directeur bij het ministerie van Buiten- landsche Zaken. De vijfde overspanning van de nieu we verkeersbrug over het Hollandsche Diep bij den Moerdijk, is thans ge plaatst. De brug krijgt geen beweegbaar ge deelte, aangezien zij hoog genoeg boven den waterspiegel ligt, om de scheep vaart ongestoord onder door tc lateii. Over hetzelfde water gaat de grootste spoorbrug van Nederland. Zij ligt zes meter boven den waterspiegel, dit is echter 3 meter lager dan de nieuwe Moerdiijkbrug. Voor de noodwendigheden van de scheepvaart is dan ook een draai brug noodig. Thans zijn. ondanks de zware techni sche moeilijkheden daaraan verbonden, werken aangevangen tol. afschaffing van deze draaibrug. De spoorbrug zal name lijk gedeeltelijk verhoogd worden tot op 9 meter. Het opvijzelen gebeurt met machtige hydraulische vijzels en de on derstopping met betonblokjes en tri- plexplafen. De niet verhoogde bruggcdeellcn zul len hellend komen te liggen, aan de eene zijde in een verhouding van 1 lot 182 gr. en aan de andere, van 1 lot 235. gr.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1