Rijkdom en Armoede Ho3 men bezuinigt in Spanje De school in Noord-Afrika Provincieraad van Oost-Vlaanderen Doodelijk werkongeval te Assche ASPIRINE Nu Noord Afrika dagelijks door alle 26 October. H. Evaristus. datums van zijn pontificaat te Home zijn Ons lieden niet met volledige juist heid bekend. Rc kerk werd tijdens zijn regeering vervolgd, en hij, zelf stierf als martelaar (lie eeuw.). de bestrijding der tering. M. VAN GEE11T (Best. Afgevaardig de) protesteert tegen het verwijt als zou_ dagbladen beschreven en door alle ra- den niet alle mutualiteiten gelijk behan_ dio's besproken wordt, zal het de lezerj deld wórden. Waar er misbruiken zou- Pp wel aangenaam zijn wat meer over de J den zijn, verwittige men ons en we zul-' geweest onder de monarchie; dank nu toestanden van sommige streken te len optreden bij de gemeentebesturen, aan zijne inspanning en na talrijke Wat de vragen om toelagen betreft voor moeilijkheden te hebben overwonnen, kanker, en teringbestrijding, dit zal gaat de Spaansche bcgrooting met rasse Kabinetscrisis, het M. Chapaprieta is die de taak aanvaardde eene nieuwe regee ring te vormen. De huidige voorzitter van den minis terraad is nog minister van financiën GEEN CRISIS 1 Geen crisis in de zaken als men aan degelijke publiciteit doet Waar Hoe De 4e bladzijde beant woordt deze vragen. Het Eucharistisch Congres in Peru. Einde Oktober wordt in de hoofdstad van Peru. het eerste Eucharistische nationale congres gehouden. Tot Legaat van dit Congres heeft de H. Vader de Apostolische Nuntius van Lima, Mgr Caetan-o- Ciognani, benoemd. Het index-cijfer weer met 12 puiten verheogd Naar alle .waarschijnlijk heid zal het index-cijfer voor de maand Oktober op een verhooging van 12 pun ten wijzen. Deze vei'hóoging is vooral te wijten aan den invloed van zekere seizoenfak- töreri, zooals voor de eieren en de boter 'én aan een internationaal feit, de duur te van het varkenvleesch. Een reusachtig Christus-Konings. beeld in Zwitserland. Op den berg Chatelard werd op een hoogte van 1300 m. een reusachtig standbeeld voor Christus Koning opgericht. Meer dan 4000 pelgrims namen er aan deel. De plechtigheid werd verricht door Mgr Bieler, Bisschop van Sion. Onder de aanwezigen bevond zich ook de president van den staatsraad dr. Loretan. Hel beelu^s 30 meter hoog en is een afbeelding v&n Christus in zegenende houding. Bulgaarsche werkloozen willen -naar Abessynie. 120 werkloozen te Sofia hebben aan den Italiaanschen consul toestemming gevraagd om te worden opgenomen in het leger dat in Afrika strijdt. De Ilaliaansche gezant te Sofia heelt hun doen weten, dat de ILaïïaansché regeering geen gebruik zal maken vhn de diensten van buitenlandsche vrij williger» voor den oorlog in Ethiopië. «Dë Ascori's», werd er aan toegevoegd kunnen niet als vreemdelingen be schouwd wórden, daar ze in een Ila liaansche kolonie wónen Vernemen. Vroeger bestonden er in Noord Afri ka, enkel scholen van den Coran en en kele Moskees, die de universiteiten van liet land waren. In de Coran-scholen werden uittreksels van den Coran aan geleerd, waarvan de leerlingen gewoon lijk niets verstonden. Die Franschen openden, in de stre ken waar zij de opperheerschappij uit- onderzocht worden. Het krediet van 798.0Q0 fr. wordt -goedgekeurd bij zitten eri opstaah. De socialisten vragen een krediet van 5.000 fr. om de werkloozenkampen een tegemoetkoming le schenken. Rit wordt, verworpen bij zitten eii) opstaan. M. Dr. SCHELFHOUT, katholiek, bij oefenden, Fransche scholen. Ze werden artikel 40, vraagt vóór toekomend jaar in 't begin weinig bezocht en ze lever- verhooging van het krediet voor den den geen groolen uitslag op-. De kleine Arabieren verstonden niet veel van eelie taal die de hunne niet was, de stikkende zomers maakten de leerlingen loom en slaperig. De ouders vonden alle midde len uit om hunne kinderen thuis te hou den. Ze verklaarden zelfs dat ze doof waren. Nu is de toestand veranderd. De scholen loopen vol. Toch heerschen er nog geweldige misverstanden onder de leerlingen. Jongens van 16 en 18 jaar die een schpoldiploma hebben verwor ven, denken dat ze niet meer nïogen werken en achten zich te goed om de!^an h0nderd dertig punten gedaald aarde te bebouwen en de kemels te lei- - EEN RÉCLAME voor ee.i gansch jaar aan 20.00 fr. On gelooflijk en toch waar! «De Volksstem» zal binnenkort een adresboek uitgeven, dat cm de 5 jaar z,al hernieuwd worden. De prijs voor een aankondiging, een gansche bladzijde beslaande, is 100.00 fr.; dus slechts 20 fr. per jaar den. Ze denken dat hun diploma hun recht geeft op een plaats- van ambte naar. Zoo ontstaat een leger van half- geleerden en ijdele menschen schrijft «La Croix», die de revolutionnairen van morgen zullen zijn. Men heeft beproefd de theoretische studies te vervangen door de prakti sche. Zoo werden landbouwscholen en beroepsscholen gesticht, maar ze brach ten vele teleurstellingen. In de plaats van gelijk het voorgesteld is een jaar stage le doen, denkt hij dal hij be kwaam is zelf te beginnen. Hij begint, en gaat ten onder! Op honderd leerlin gen die uit de landbouwschool komen, is er een die landbouwer wordt., de anderen vragen plaatsen in bureeten. Hel Hooger Onderwiljs wordt gegeven in een Universiteit. Het meerendeel der studenten zijn Franscheh. Inboorlin gen worden er zeer wéinig aangetróf. feu, alhoewel ze gewoonlijk hun examen met veel brio afleggen. De groote hinderpaal in die landen om tot merkelijken vooruitgang te geraken is wel de sociale hinderpaal, die be staat in het achteruitstelleTi der vrouw. Reeds werden eenige vrouwen. Bewerkt, die dan, op hunne beurt, poogden de weggeborgen en gesluierde vrouwen wakker te schudden. Rit zijn echter uit zonderingen, met de massa is hiefs aan te vangen. Dé Araben die, na het bekomen van hunhë diplomas geen 'plaats kunnen 'be komen, zijn slecht, gezind op de Fran schen, en hebben niet veel noodig om opstand te verkondigen. Ze leeren die vreemde taal dan ook maar om vooruit te komen. Een kind zei eens Ik leer het Arabisch om naar dén Hemel te gaan en het Frafisch om te gelukken in het leven Zitting van Donderdag 24 October 1935 De zitting vangt aan te 2 u. onder voorzitterschap van M. Thuvsbaert. Men zet de tweede lezing voort van de begrooting en een eerste bespreking Stukken j heeft plaat» aangaande de toelage van 798.000. fr. welke de Kommissie vraagt betreft.'in te schriijven voor den onderliiigc'n provincialen dienst van bacteriologische en chemische ontledingen, gezien de vermeerdering van werk, en de groote diensten door die inrichting op gezond heidsterrein bewezen; M. RONSE, is ermede t' akkoord dat het provinciaal laboratorium eene uit stekende inrichting .is, ,en redenaar brengt hulde aap het, personeel. Wan neer men de verzekering heeft dat de dienst voldoende gedaan wordt, voor een zekere köstsom is hét. önnoodig die som te verhoogen. Het personeel wordt beter betaald nu dat bet indexcijfer met. meer ]S, dan vroeger in 1929t D.e leden van het. personeel genieten.overigens ook staats- wedden die niet le versmaden zijn. M. Ronse besluit dat het voorziene krediet volstaat en vraagt dat de Raad hetzelve zou stemmett. M. Dr SCHELFHOUT, zegt dat de wed de van M. Bessemans op het huidige cijfer werd gebracht; omdat hem bilj zij ne aankomst aan heté.bestuiir van het la boratorium eene zeer: onvoldoende be zoldiging werd toegekend. M. DE RYCKE, socialist, pleit voor lotsverbetering voor., het lager perso neel. j M. Rr DE PAEPE, VI. Nat., legt er na- schreden naar het evenwicht, Op het oogepblik de.r bespreking' van de restrictiewet had M. Chapaprieta be loofd 200 millioen pesetas bezuinigin gen te verwezenlijken; hij hield niet al leen woord, maar bracht 400 millioen bezuinigingen. Voegt men er hij dat de door den minister van financiën geno- meivnaatregelen 400 millioen meer ont vangsten voortbrachten dan de voöïzie- ne som, dan komt men tot 800 millioen, wat-de begrooting sluitend maakt met 50 millioen boni. Maar M. Chapaprieta is or met den ruwen borstel doorgegaan. Hij schafte drie ministers af justi- cie, posterijen en telegrafen en handel en nijverheid, die men bij andere porte feuilles voegde Vier .ónder-staatssecretariaten, die vijfde wielen aan bestuurlijke wagens uit. maakten; En 26 generale directies, wier diens ten aan andere portefeuilles werden ge voegd. Men heeft aldus eene diepgaande re organisatie der openbare besturen (aan tal bedienden, salarissen, enz.) verwe zenlijkt. Al de representatiekosten wer den met 10 verminderd; verblijfsver goedingen afgeschaft; 300 officieele au tomobielen afgeschaft; de kosten van materieel van al de ministeries zijn ge centraliseerd in het ééne ministerie van financiën, enz. enz. Dit voor de begrooting van den ^vee- den semester 1935. Het moet dus niet verwonderen dat de begrooting van 1936 het evenwicht heeft bereikt, dat de Spaansche regeeringen sedert 1909"niet meer gekend hebben Dit strenge bezuinigingsplan Beeft druk op dat de uitbreiding der werking toegelaten '250 millioen pesetas méér De bankbiljetten en de zilveren munt stukken. Men w-eet dat besloten is de bankbiljetten van 50 fr. le vervangen door zilveren muntstukken van een ge lijk bedrag. Rit is niet. heelemaal naar den zin van het publiek. Men heeft reeds vroger de biljelten van 5 en 20 fr. afgedankt. In het al gemeen is het publiek ingenomen met hun vervanging door zilveren munt stukken. Alleen acht men de van 5 fr. Ie groot. Wat do biljetten van 50 fr, vraagt menigeen zich af waarom men bijstand, ze intrekt. De biljetten zijn licht en la- M. DE PAUW (soc.), zegt dat die toe ten toe een heelé som op zak te steken lage onvoldoende is en dat de kristeüjke zonder zich al te zeer te bezwaren. ziekenkassen bevoordeeld worden bij de Indien men bij het besluit blfjvenandere. Hij vraagt dat een toelage, v^n zou, zou men goed doen, dunkt ons, do 50.000 fr. zou ingeschreven worden" voor i biljetten zoowel als de nieuwe munt-1 de mutualiteiten welke zich beijveren in van het laboraloriufri, eene verhooging van krediet met 30% 'rechtvaardigt. M. RONSE, is akkóbrd met de opmer king van M. De Rycfce, en is ook bereid de kwestie der uitbreiding van het labo ratorium te onderzoeken. M. ROEGIERS, vraagt dat de Raad in dezen zittijd nog zou stemmen over de weddeverhooging voor het klein perso neel. M. RONSE vraagtde stemming van het voorziene krediet. M. ROEGIERS vraagt de verdaging. De verdaging alsook de huidige ver hooging van het krediet worden verwor. pen. Ten slotte is meruakkobrd het,krediet tebehouden en toof 'het vólgend jaar een onderzoek in: t.e tstéllen om het kre diet zoo no-odig te verhoogen. •Een bespreking heeft, nog plaats over de vragen van gemeentebesturen om toelagen voor uilvde'ring van werken voor waterbedieningv aan landsverdediging en 400 millioen méér aan openbare werken te besleden zonder beroep te moeten doen op krediet. Donderdagnamiddag waren zes -werk-; lieden fc Assche, bock Molenstraat, be- een eleetnschën paal op te lichten. Toen de paal in evenwicht hing en de werklieden gereed waren hem te draaien; brak de schalk en de paal, wegende 700 kgr., viel ten gronde. Ongelukkig bleef! de werkman Bon dr-oil van Denderlues, er onder. Met V.cel moeite konden men het ongelukkig slachtoffer verlossen deze werd in allerhaast naar de plaatse-' lijke kliniek gevoerd waar hij bij zijn' aankomst overleed. Hij laat een weduwe met drie kinderen na. Vion E., van St-Jans-Molenbeek, kreeg insgelijks een slag en werd ver scheidene ribben gebroken. Welke nog inwendige wonden veroorzaakten; hij, werd ook in de kliniek verzorgd. Twee inbrekers op heeterdaaa betrapt te Brussel In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben opzieners van de rechter lijke policie te Brussel in de Paleizen- straat, twee inbrekers betrapt op het' oogenbïik dat een hunner in de kelder opening verdween van hét huis van een wisselagent. Re andere vluchtte, maar kon worde» gevat, na een achtervolging, waarbij een opzichter werd gewond. Die man die reeds in het huis was| bleek in bezit te zijn van inbrekerstuig* Hij is de 38-jarige Zpid-Slaaf Ivan Sve- nic, die twee dagen geleden uit de ge vangenis (e St. Gillis was ontslagen en naar Aarlen was gevoerd voor uitdrij ving. Hij is echter teruggekeerd en ver keert dus in banbreuk. j De andere is de 34-jarige Rus Verigui- ne Alexander en deze bevindt zich even eens in staat van banbreuk. stukken in omloop te laten. 82sle Vervolg. Doe de glazen deur n» weder open en vergezel mij met de lamp naar don stal, maar verberg het -licht zooveel mogelijk. Hoe gelukkig, ging hij. meer tot zichzelven dan tot Mathilda spreken de voort, dat ik, door een voorgevoel van hetgeen mij boven het hoold hing, igedreven werd dezen sleutel voor eenige maanden te laten maken. Re stad was een groot gebouw, dat -slechts door een bloementuin en eene. Leg van dezen vleugel van liet hoeren buis was gescheiden. Aan den cenen hoek van het gebouw bevonden zich de woningen van den koetsier en palfre- mier bet middengedeelte werd door een ruim koetshuis ingenomen. Naar den slal richtte Jozef Wilmot zich thans met den oenen arm op zijne dochter leunende, die de lamp zooveel mogelijk onder haar arm verborg, en mei de an dere hand op zijnen wandelstok. Hij maakte de deur voorzichtig open. Een iler rijpaarden schudde vroclijk de ma nen, toen het zijn meester* bemerkte. en begon te hinniken. Wilmot streek het dier over den kop en .suste het zooveel hij kon. Hij nam vervolgens alios wal bij noodig had om het paard le zadelen, en was hiermede in minder dan tien minuten 'gereed. Rjnarop leidde hij'liet dier bij denteu- De dictator der financiën schaft 3 mi nisteries, 4 ondersecretariaten en 26 directeurs generaal af. Aan de regeerders die bezuinigingen willen doen, en er zpeh niet bij bepalen er te beloven, radeh wij aan liet vol gende te lezen De Spaansche financies, zooals die in de me-este landen, gingen gebukt ónder don last van een steeds toenemend te kort. Het volk vroeg naar een minister van financiën, die aan financieele kennis, de wilskracht van een dictator paarde on M. Lerroux koos M. Chapaprieta. Re keus kon niet gelukkiger zijn en de kankerbestrijding en 150.000 fr. voor men weet overigens dat bij de laatste gel naar buiten, en zeide lot Mathilda: In de kast naast mijn ledikant hangt een jiels. Haal mij dien, en help mij dan in den zadel. Mathilda keerde mei de lamp naar de slaapkamer terug. Toen zij de lamp op I de-toilettafel zette, viel haar oog op eeii beurs waarin zij goudgeld zag schitte ren'. zij liet haar eerst liggen, maar toj 'aan de glazen deur genaderd zijnde, keerde zij lerug.cn nam de beurs mede-, uit vrees dat haar vader anders geheel van geld ontbloot mocht zijn. Hier is uwe' beurs, vader, zetde zij tot Wilmot, nadat zij hem zijn pels had helpen aantrekken. Maar, ging zij aar. j zei end voort, is dit wel genoeg om i een veilige bestemming te doen berei ken Jozef Wilmot bracht Werktuigelijk zijne hand aan den gordel, dien hij steeds om zijn midden droeg en zeide Stel u gerust: ik heb geld genoeg bij mij. Waar denkt gij lieên te gaan vroeg Mathilda, lerwüjl zij haren vader in den zadel hielp, hetgeen alles behalve gemakkelijk ging. Ik ga eerst, fluisterde Wilmot, stapvoets voortrijdende, naar een ouden békende, dip hier in dén omtrek woont, om met, hem te beraadslagen. Waar ik j verder heenga, weet "ik zelf nog niet. I Mag is u vergezellen, vader, waar gij .ook heengaat .Gij, Mathilda'-?-Neen, ik mag u n'ef, Een tram botst op een auto- kam on te Anderlecht Donderdagmorgen, rond 8 u., deed zich op den steenweg van Bergen le An derlecht eene* zware botsing voor lus- schen ëen tram eh een dutokamiori". Een tram 46 welke van Veeweide kwam gereden, reed in de richting van de Anderlecht sche poort. Op zeker oogenbïik bemerkte de wattman een zware aufcovr.avhtwagen, beladen met drie-ton aardappelen, welke uit.de Hóed- straat kwam gereden om den. steenweg op le riljden. De tramgclcider blokkeerde de remmen. Re auto, welke zich op de sporen bevond, kon niet meer bijtijds den weg ruimen en eeric hevige botsing werd onvermijdelijk. Hot zware voertuig werd legen het voetpad gestooten, ter wijl de tram uit de sporen weg geSeven en tegen het linker voetpad aanreed. De wattman van een andere tram 46 welke op dit oogenbïik uit de richting der stad kwam gereden, kon bijtijds stoppen. Door het aan stukken springen der ruiten werden enkele reizigers van de tram door de glasscherven licht aan het aangezicht gekwetst. De politie, welke dadelijk verwittigd werd kwam ter plaatse ten einde een onderzoek in te stellen. Door dit ongeval werd groote vertra ging en onregelmatigheid in de tram diensten veroorzaakt. Re stoffelijke schade is zeer groot. De voerder van den autokamion en de watt. man van de aanrijdende tram kwamen haast ongedeerd uit het ongeïukki avontuur. Verkeersongeluk to Hingen© Eiyckovliet Donderdag in den voormiddag, rond 9 uur, had le Hingene een erg verkeers ongeluk plaats, waarbij een yrouw een. been werd afgerukt en levensgevaarlijk, gewond. Rond gemeld uur kwam de vrouw Ke gels M., te Eyckenvliet wonend, per fiets uit de richting van Wintham gereden e» werd er op de baan verrast en aangere den door een vrachtauto der brouwerijen; en mouterij der gebroeders Muyshondt, uit Wintham. De wielrijdster welke enkele meters werd meegesleurd liep hierbij levensge vaarlijke verwondingen op over gansch het lichaam en werd ook een been afge rukt. Na ter plaatse de noodige zorgen van een bijgeroepen dokter te héuben ontvangen, werd liet slachtoffer bij hoogdringendheid naar een kliniek, l» Antwerpen overgebracht. Re gendarmen, van Puurs welke ter plaatse kwamen voor het onderzoek verwittigden het Parket van Mechelen. aan de gevaren en de ellende blootstel len, die ik misschien te gemoet ga. Deinst gij er niet vrrör terug om uw lot aan het mijne te verbinden dan schrijf ik li, na mijne ontvluchting, waar gij mij vinden kunt. Maar op mijne vlucht kunt gij mij hiei vergezellen-. -Neen, vader, ik verlaat'' u nooit meer! Ik wil in uwe gevaren-deelen, en voor u zorgen en u behoeden, opdat gij niet, andermaal op verkeerde wegen komt. Ach waart gij bij mij te Wands worth gebleven Neen, Mathilda, uw schuldige va der verdient niet (jat gij hem 'volgt. Ai mocht ons samenzijn u niet aan nieuwe jammeren blootstellen, het zou u be zoedelen en met huivering vervullen. Mathilda drong echter zoo ernstig op de vervulling van haar -begeerte aan,dat Wilmot haar niet langer kon weerstaan. Welaan, zeide hij, volg mij dan naar Woodbine-cottage daar zullen wij zien wat ons te doen staat. Het ligt. schokken, die zij gedurende de laatste dagen had onderstaan, legde Mathilda den weg naar Woodbine-cottage in min der dan twintig minuten af. Het was reeds dag toen zij de villa bereikte.Haar vader strompelde haar in den gang le gemoet, en ontstelde over de afmatting waarin zij verkeerde. Haast u, Wilmot hoorde zij een zware basstem in een vertrek aan het. einde van den gang roepen. Gilj kunt geen oogenbïik langer verpraten VIJF EN TWINTIGSTE HOOFRSTUK De huiszoeking op Maudesley-Abbey. De kommissaris had geen oogenbïik verloren laten gaan en was met den nachttrein van Winchester vertrokken zonder gebruik van den telegraaf ge maakt le hebben. Hij had er over ge dacht maar het onnoodig geoordeeld zich van dit middel te bedienen, omdat hij wist dat de man, dien hij in hech tenis dacht te nemen aan zijn stoel ge 0 Elke vrouw kent ze, elke vrouw weet echter ookJ gUmftedó Oe het product van vertrouwen. Vraagt d« orlgineele verpakking met hei BAYER- kruis en he» zegel van de nationale Codex. een half uur van hier, op den weg vaiij kluistere! was of althansi zijne kamer Shorncliffe. Als men de derde laan aani moest houden, en daarenboven zoo afge- de rechterhand inslaat, dan komt men er van zelf. Ik volg u- zoo spoedig mogelijk. Rijd zoo snel mogelijk en bid God, evenals ik doe, daé gij aan* uwe-vervol gers* ontkomen moogt Vaarwel, Mathilda, riep Wilmot. Na verloop van weinige stonden was lliij uit haar oog verdwenen. I In weerwil van $c vermoei en is.oen en zonderd leefde dat hij onmogelijk ken nis scheen te kunnen bekomen van het geen dien dag te Winchester was voor gevallen. Hier kwam bij dat hij weinig lust had om de politie te ShorncTHÏe in de zaak te mengen, welke hij liever met behulp van een assistent Tomtiöles op wien hij zich volkomen verlaten kon tot een goed einde wenschte te brengen. Bij zijne komst te Londen ging hij rechtstreeks naar de woning van dezen laalsten, voor wien zulk een vroegtijdig bezoek van zijn overste geen gewoon verschijnsel was:. Tomtibles was in een oogenbïik gekleed, en zette zijn gast. weldra een ontbijt voor, terwijl Willing- Ion hem met de reden ziljner komst be kend maakte. De assistent, een man van omstreeks! veertig jaar, werd door Willington dik wijls als handlanger bij bet doen van. vervolgingen en nasporingen gebezigd, omdat hij eigenschappen bezat, die hem hiertoe uitnemend geschikt maakten. Hij paarde namelijk aan een buitenge wone slimheid en opmerkzaamheid zulk een onnoozel en dom voorkomen, dat' niemand het raadzaam vond, zich eeni ge terughoudendheid in zijn bijzijn op te leggen, omdat Tomtibles geen acht scheen te slaan op 't geen in zijn tegen woordigheid gesproken of gedaan werd.: Willington bracht hem, zooveel noo dig, op de hoogte der zaak, en beval hem dubbele waakzaamheid aan. Wij hebben met een sluwen vos té doen, zeide hij, die, al is hij half kreu pel, geen moeite onbeproefd zal laten om ons te ontsnappen. Tegen een kercf die acht maanden lang zulk eene rol. speelde als hij, kunnen wij niet genoeg opi onze hoede wezen. Maar zijl ge eveit waakzaam als altijd, dan twijfel ik nieti of we zullen den zoogenaamden Henrfl Walter inrekenen... Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2