De Oorlog in Abessinië 27 BIJ DEN HOOGDAG VAN DE KATHOLIEKE ACTIE Vttliil to KathoMs Vettoipp ti Kringen ACOÏ Italië's Voorwaarden voor de Oplossing van het Geschil Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffcl-De Gendt. Zondag OCTOBER 1935 Het Vliegtuisonseval t& Haren XXXXIe: JAARGANG. SUMMER 246 Publiciteit buiten het Arrond. AAL SU g Agentschap HAVAS, Adolf Mailaati 18. te Brussel e- Rue de Richeleu, RarjiS e— Bank Bulding-Kingsway, 20 Londres W. C, H. Armandus Zon op 6,29 Zon af 4,39 N. M. 27 E. K. 3 UIT HET LEVEN. Het is den laatsten ti|jd meer naar Iïaar -lag het doel der Pausen een den voorgrond gekomen, dat evange- dam opwerpen tegen den machtigen lische volmaaktheid in wezenheid vervat vloed van valschen vrijheidszin..., van is in de algeheele vervulling van de wet laïeisme en van verkeerde opvatting van der liefde liefde voor den goeden onafhankelijkheid, rn een woord tegen God boven alles en voor den evenmensch de miskenning van Gods' opperste rech- naar den maatstaf van de liefde welke we ons zeiven toedragen. Wanneer dan de wet der naastenlief de van zoo gewichtig belang is, dan moet. de onderhouding er van. een zeer belangrijken rol vervullen in elk chris ten leven 1 Pieze beschouwing dient tot bazis van de verplichting tot. aposto laat..., het leekenapositolaat, die in on zen modernen tijd den meer bepaalden vorm heeft aangenomen van katholieke actie. In het jaar 1925, ('t is dus tien jaar geleden) z-cnd de roemvolle en fhans nog glorieus regeerende Paus Pius XI, ter gelegenheid van het jubeljaar, zijn vermaarde encycliek «Quas Pri-j de benijdenswaardige eer te beurt uit- mum» in het licht, waardoor hij het genoodigd te worden door den Vader nieuw en heerlijk feest van Christus-j der christenheid, door het Opperhoofd Konin» instelde. j der Kerk, om hun werkkrachten samen Het°was, zegt ons de H. Vader in zijn! te voegen met die der vurige priesters, wereldbrief, een geschikt tijdstip, mid- ter verovering van de wereld voor den de verwarring der gezonde levens- Christus den Koning begrippen dat nieuwe feest in de litur-Maar dit samenwerken is terzelfdertiijd "■ie in te voeren. Want Christus is Ko-;' een optreden ten strijde ten strijde ning Zijn Koningschap berust op' Zijn! tegen de vijanden van den godsdienst; weergalooze waardigheid waardoor Hij e,i,!Jria f<""on var/Wfpiniro rppv. onder alle wezens uitmunt Hij heeft ten en van Christus' heerschappij en Koningschap. In het licht en in het teeken van de zen prachtigen wereldbrief i-gi het lee kenapostolaat ontstaan en geboren Van allen, zoo sprak de H. Vader op het Internationaal Congres van 19 Septem ber 1925, vraagt de Kerk gehoorzaam, heid aan hare woorden en wetten, van u leden der katholieke actie, die als zoodanig uw plicht begrijpt, apostels te ziljn, leekenapostolaat te beoefenen, vraagt ze iets verheveners.iets voortref felijkere... ze duet een bero-ep op uw deelneming aan haar eigen apostolaat 1 Aan de elite der christen schaar, valt hel. recht te heerschen over eiken ge schapen geest, vermits Hij alléén de Waarheid isi bij wien alle menschen bidders van hun eigen ik en van het elke waarheid moeten zoeken. De gouden kalf. ten strijde tegen de verderfelijke leer stelsels die onze samenleving ten af grond doemen met ze los te rukken van Christus..., ten strijde tegen de aan- Christus is Koning en moet heerschen bok in den wil van alle stervelingen, daar Ilij door Zijn allesvermogendejgo Dat is de strijd, welke plichtbewuste en overtuigde geloovigen moeten aan vangen te zaam met hun priesters Zoo nade en door den invloed welke er uitligt voor ons het open veld, het uitge- voortvloeit, datgene in onzen vrij-en strekt terrein van het leekenapostolaat. wil aan zich 'onderwerpt waardoor we |t,ot de beoefening der verhevens!e deug den opgaan. Christus moet heerschen, want Hij W.aar zijn de koene kampers Wie sluit de 'gelederen dicht van de keurben de der strijdende Kerk Weest niet egoïst gij die dit leest... St Augustmus Bij dlf nummep behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. INLANDERS VAN BIJ HET TANA-NIZER DIE DEN NEGUS TER HULP SNELLEN 'is Koning van alle harten door Goedheid, Zachtmoedigheid en Zijn! schreef het reeds. Niemand wordt al- Min- leen zalig, zooals ook niemand alléén Szaamheid met dewelke Hij alle irart.en aan zich verbindt en verplicht. Zelfs als mensch ontving Jezus de verloren gaat m. a. w. wie ijvert voor zijn .gelukkige eeuwigheidsbestemming, ijvere tevens voor de zaligheid van an- heerschappij overal het geschapene, deren daardoor wordt de zijne solieder vermitsi de menschheid met de Godheiden zekerder. iin Hem vereenigd zijn in een enkele i Of is misschien het leekenapostolaat persoonlijkheid nl. de goddelijke én dus en de heilige drift naar verovering uit- als God, met. den Vader alles gemeen.' sluitelijk het voorrecht van bekeerde •schappelijk bezit. I zielen Is het omdat deze zoolang doel- Daar ligt de ondergrond, het fonda-' loos- tastten in de donkerte der dwaling, ment. van Christus' Koningschap Christus heeft het recht te heerschen over alle menschen, over hun verstand en hun vrijen wil, over hun ziel en over hun lichaam, bij enkelingen en in huis gezinnen, bij volkeren en in staten. Dat is de diepe leer door Christus' plaatsvervanger, den Paus van Rome, den menschen frisch voorgehouden bij het verschijnen der vermaarde ency cliek. De Pauzen zijn steeds ver licht, door zonderlinge werking van den H. Geest.. Als Vader van de cTïristeii gemeenschap moest Hij dit onver vreemdbaar recht van Christus, als Ko- inrng der wereld aan de menschen her. nieuwen. Want dit was en is heden nog zoo dringend noodig, opdat velen die gestuwd en gedreven worden door den onafhankelijkheidswaanzin onzer mo derne tijden, zich op het gepaste mo ment terug zouden trekken uit wegen die leiden ten afgrond, naar 't ramp volle van een goddeloos leven en een atheistisch bestaan dat ze zich hebben gebaad in de stralen, de glans van het licht der veropenba ring, eensi dat ze en God en Godsdienst hadden gevonden... en dat zij zélf, lichtende en brandende zielen werden op zoek naar de doolaards van de duiste re nachten, eigen aan een zoekenden menschengeest. Baanbrekers van het eerste uur in de strijdende riljen der kerk, laat de kroon u niet ontnemen door dezen die kwa men ter laatster ure 1 Grooter raoet uw geestdrift zijn en uw ijver, naarmate ge ook langer reeds deelt in de zielege- neugten welke Christus' heerschappij over uw persoon u verschafte. Het feest van Christus' Koning herin_ nere u aan uw plicht... aan de eervolle uitnoodiging van den Paus, aan de hoopvolle verwachting van den Heer zelf... een strijd.er te wezen voor de be langen van Zijn Koningschap.de uitbrei ding van Zijn Rijk J Denderzoon. Uit Londen wordt gemeld •Pje korresptondenten von de Engel- sche bladen te Parijs en te Rome zen den aan hun bladen uitvoerige bijzon derheden nopens den inhoud van de Italiaansche vredesvoorstellen. Die in lichtingen loopen wel uiteen doch stemmen overeen n'opens enkele voor name punten. Italië eischt dus Een onderscheid .dient te worden ge maakt tusschen den kernstaat Abessy- nie en de veroverde randprovincies.Deze laatste provincies zouden onder Ita- liaansch toezicht komen te staan op grond van de besprekingen van Parijs. De kernstaat Abessynie blijft bestaan. Het Tigre gebied wtordt een zelfstan dige provincie en slaat onder bescher ming van Italië. De andere provincies zouden als mandaatlanden aan Italië worden gege ven onder het toezicht van den Volken bond. Volgens den korrespondent van de «Manchester Guardian,» die zijn i lichtingen uit toevoegde bron blijkt te hebben' ontvangen, zouden deze vöor- EEIM RECLAME voor een gansch jaar ,aan 20.00 fr. On gelooflijk en toch waar! «De Volksstem» zal binnenkort een adresboek uitgeven, dat cm de 5 jaar zal hernieuwd worden. De prijs voor een aankondiging, een gansche bladzijde beslaande, is 100.00 fr.; dus slechts 20 fr. per jaar DE 62° ZITTIJD VAN HET Wij herinneren er U aan dat het Ver. iyo-nd ziljn jaarlijksch congres zal hou den te Kortrijk op Zaterdag 2 en Zon dag 3 November a.s. 's Zaterdags- namiddag zal de Heer volksvertegenwoordiger iP|e Winde ver slag uitbrengen voor de vlaamsche sec tie over de hervorming der Provinciale Instellingen. Voor de fransche sectie zullen de flee, ren Struye, Nothomh en Velge handelen over de hervorming van de Wetgevende Macht. Deze verslagen zullen in elke sectie gevolgd worden door een gedach- tenwisseling. Gedurende de vergadering van Zondag morgen zullen de Heer Rbelens, graaf d'Aspremont Lynden, de Heer Léon Be- kaert, graaf de la Barre d'Erquelmnes en de Heer Hanquet de plichten der ka tholieken aantoonen in de familiale, de civiele, de professioneele, de internat-io. nale en de godsdienstige maatschappij. De vergadering zal gesloten worden door een redevoering van een lid der Regeering. Op het banket zal het woord gevoerd worden door de Heer Staatsminister So gers, Voorzitter van het Verbond, door de Heer Gillon, voorzitter van de katho lieke arrondissementsvereenigiTïg, door de Heer Reynaert volksvertegenwoórdi. ker, door de Heer Mullie, senator door de Heer Pierlot, senator, voorzitter van de Katholieke Unie van Belgie en door leden der Regeering. Enkele honderden congressisten heb ben reeds hun inschrijving genomen op het banket. Er blijvon nog enkele plaat- i sen beschikbaar. Men kan nog inschrij- ven met vóór 30 Oktober ten laatste op postchec-nummor 17G8.00 van het Ver bond de som van 35 frank to storten. stellen onaannemelijk worden geacht zoowel te Parijs als te Londen. Uit de voorstellen van Italië bliljkt dat er een gro.o-te kloof blijft gapen tusschen de opvattingen van Rome en van den Vol kenbond. Immers de Volkenbond kan niet aan nemen dat er onderscheid zou worden gemaakt tusschen dit en geen deel van Abessynie. Wat de oprichting van den staat Tigre betreft, dit is een naboot sing van wat Japan in Uhina gedaan heeft met de oprichting van Mancfs'jóe- rije en Londen noch Genève kunnéh zoo iets bijtreden. Anderzijds wil men aan Itali.e wel een mandaat bver de niet-Amharische pro. vincies toestaan, dpch op voorwaarde dat andere landen nog dit mandaat zouden mogen uitoefenen. Het Engelsche blad voegt eraan toe dat die Italiaansche voorstellen sinds lang bekend zijn. en dat zij, moesten zij ooit worden aangenomen, grondige wijzigingen zouden moeten ondergaan. Engeland, dat groote bezwaren aan. voert tegen de Italiaansche vredesvoor stellen, weigert evenwel niet elk voor stel in overweging te nemen dat leiden kan tot een minnelijke schikking. Parijs, 25 Oct. Havas meldt dat na onderzoek in de leidende kringen te Addis Abeba het niet mogelijk was be vestiging te verkrijgen van het feit dat vredesonderhandelingen nakend zijn. Londen, 25 Oct. Thans wordt ver klaard dat Engeland de Italiaansche voorstellen tot beslechting van het ge schil niet kan bijtreden. Men wil vooTal niet dat de niet amharische provincies, onder het toezicht van Italië worden geplaatst en men neemt evenmin, aaü dat dit noodzakelijkerwijze zou moeten) geschieden'. Men doet opmerken dat Italië de ver overing van de randprovincies door kei zer Menelik had goedgekeurd toen het Abessynie in den Volkenbond binnen loodste. Pariijs, 25 Oct. j De Fransche eerste minister Laval, heeft een onderhouüfvan meer dan een uur gehad met den Itar lioanschen ambassadeur Cedutti, Enkele passagiers licht gewond Een der Engelsche tweemotorige vlieg tuigen van de regelmatige lijn Londen- Brussel, dat te 13 uur Croydon .had verlaten met 7 passagiers en twee lc- Het vliegtuig na het ongeval. den der bemanning aan boord, is Vrij dagnamiddag, rond 15 uur, buiten hé grenzen van het vliegvold te Haren ge land, tengevolge van een totnutoe on bekende reden. Tyj bemanning bledf ge lukkig ongedeerd. Alleen werden drie passagiers licht gekneusd en ter plaat se verzorgt. De stoffelijke schade is! echter vriij groot, alhoewel de kaBien ongeschonden is gebleven. Een onderzoek is ingesteld om de oorzaken van het ongeval te bepalen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1